Eerste woning in Parkwijk officieel betrokken Attractief programma in Haarlem-Noord Dreef school krijgt definitief de Heemsteedse wisselbeker BURGEMEESTER VAN FENEMA ONTVANGT ZIJN NIEUWE GE MEENTENAREN ten RAADHUIZE Natrium voor de Heemsteed se Dreef Kleurige Palmpaas-optochten in Haarlem en omgeving Twee exposities in Haarlem geopend VADER, MOEDER EN 9 KINDEREN! Voor het derde hyacinten jaar de mooiste gekweekt Voor opsporing van tumors Ophaalrecht van ƒ6 in Heemstede Kamermuziek van Georg Fr. Handel „Het donker boven aan de trap" „Studiemogelijkheden na de lagere school Tilburgs duizendste afgestudeerde KONINGINNEDAG 1959 Uniforme vuilnis- emmers heeft alles mee Ondanks herfstig regenweer Trieste voorstelling door Toneelgroep Theater Startin Van Looy museum Corneille in Galerie Espace 2 MAANDAG 23 MAART 1959 PAGINA 3 Handig voorlichtend boekje Eerlijke vinder Films Haarlem e.o Schoolvoetbal TEKORT VAN 19 SCHEIDSRECHTERS Geëxamineerd door eerste afgestudeerde Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Z ANDVOORT official "iïii.,,.,.. dealer: Twee voetgangers gewond in het verkeer ir" W oonwagenbewoners voetballen tegen politie Beurs van Amsterdam Vanmorgen om elf uur hebben de eerste pioniers zich metterwoon in het overigens nog verlaten nieuwe stadsdeel Parkwijk gevestigd. Het is de familie H. J. Kooy, die er na zes jaar inwoning in geslaagd is een eigen woning te be machtigen. Vader, moeder en twee van de drie kinderen stonden parmantig op het trottoir voor hun flat aan de De Bakellaan 47 hs., toen de burgemeester Van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en wethouder J. A. Schippers arriveer den, om officieel de woning over te dragen. De jongste spruit, acht weken oud, was intussen binnen al te slapen gelegd. Ook de velen, die op de een of andere manier bij de bouw betrokken z'jn geweest, waren present: de hoofden van gemeentediensten en architect F. Klein uit Groningen, en natuurlijk de besturen van de Woningstichting en van de Woningbouwvereniging „Patrimo nium", tot wier woningbezit het eerste bewoonde huis van Parkwijk behoort. Bij de aankomst van de burge meester en wethouder nam de voor zitter van de Woningbouwvereniging „Patrimonium", de heer W. Meylof, het woord om de burgemeester te be danken, dat hij bij deze plechtigheid aanwezig had willen zijn. Hij vond het bijzonder prettig, dat er nu weer nieuwe woningen aan het bezit van Patrimonium zijn toegevoegd en zeg de toe, dat wat zijn vereniging be treft, Parkwijk een goed en krachtig levend stadsdeel zal worden. Hij me moreerde, dat het complex van 136 Woningen van Patrimonium, dat nu gereed komt, ook de duizendste wo ning van Patrimonium bevat, welk feit mede aanleiding was om deze woningoverdracht een feestelijk ka rakter te geven. Burgemeester Cremers toonde zich Ook al verheugd, omdat hiermee de eerste effectieve stap was, gezet op de Weg naar realisering van een nieuw plan. Parkwijk wordt een min of meer zelfstandige stadswijk met eigen voor zieningen, eigen kerken, winkels en scholen. De familie Kooy is de eerste van de ongeveer duizend gezinnen, die zich in Parkwijk zullen gaan vestigen. Met recht kon de burgemeester de fa milie Kooy dus de pioniers van Park wijk noemen. Hij verzachtte dit echter door er op te wijzen, dat dit de familie V) Weer is verschenen het handige boek je „Studiemogelijkheden na de lagere school in Haarlem en omgeving". Het geeft in kort bestek een overzicht van de verschillende mogelijkheden van bij zonder en openbaar voortgezet onder wijs in Haarlem, Bloemendaal en Heem stede. Belangrijk is, dat begonnen wordt met een aanduiding van de verschillen de bureaus voor school- en beroepskeu- Je, omdat deze instituten een even be langrijke, voorlichtende taak hebben nis het boekje zelf. In het voorwoord schrijft de Haarlem- Y wethoinjej. van Onderwijs, de heer D. oiirf Gel"k. dat dit boekje voor de oud S een hulpmiddel wil zijn. Bij de onl vr 2eif beslissing over de Pieiclmg voor de kinderen, maar ook /Lverantw°ordelijkheid. In dit boekje men gegevens vinden over oplei- O.ngen die het best passen bij de capa citeiten van de kinderen. Waar het om gaat, aldus wethouder Geluk, is het ge luk en de harmonische ontwikkeling van het kind. Zondagmorgen verloor de heer C. Bakker te De Zilk zijn portefeuille dié buiten zijn rijbewijs en paspoort ook Rog een zeer groot bedrag aan geld in hield. Zijn vreugde was dan ook zeer groot toen hij via de rijkspolitie ter Plaatse bericht kreeg dat zijn por tefeuille met inhoud was gevonden door de heer de Vries, wonende te Haarlem mermeer. Kooy niet een gevoel van drukkende verantwoordelijkheid moet geven. Met een compliment aan de gelukkige fami lie, vergezeld van een prachtige plant, besloot hij zijn toespraakje. De genodigden kwamen daarop in een der nog leegstaande woningen bijeen om als gasten van Patrimonium een kopje koffie te gebruiken. De thans be woonde woning behoort tot een com plex van 312 woningen, die in Parkwijk gebouwd worden. 136 daarvan komen aan Patrimonium en 176 aan St.-Bavo Oost. De eerste vierentwintig woningen zijn nu gereed. Ongecorrigeerd. Voor de 65 wedstrijden die donder dag aanstaande in het Haarlemse schoolvoetbal-tournooi moeten worden gespeeld, zijn 33 scheidsrechters no dig, die elk twee wedstrijden achter elkaar kunnen fluiten. De schoolvoet- balcommissie zit met de handen in het haar, want er is een tekort van 19 scheidsrechters. Zij verzoekt degenen, die animo en tijd hebben om tijdens de Paasvakantie enige wedstrijden te leiden, zich op te geven bij de heer J. A. G. Krouwels jr., Jan. v. Galen straat 12, tel. 17051. De heer Nelissen, zoon van een be kende Haarlemse familie, moest heel wat officieel ritueel over zich heen la ten gaan eer hij Tilburg als doctoran dus kon verlaten. Uit handen van prof. mag. dr. F. A. Weve O.P. mocht hij als duizendste afgestudeerde een boek werk in ontvangst nemen als geschenk van de academische senaat. Zijn laat ste tentamen werd afgenomen door de eerste afgestudeerde van de Economi sche Hogeschool, de huidige hoogleraar van Tilburg, prof. dr. P. P. yan Ber- kum. De heer Nelissen bewaart de pret tigste herinneringen aan zijn tijd in Tilburg, waar hij zes en een half jaar verbleven heeft. Volop heeft hij deel genomen aan de studentenactiviteiten, twee jaar heeft hij als klarinettist deel uitgemaakt van het Ned. Studenten orkest. Hij was lid van het oud-studenten dispuut in Tilburg „Black and White", en werd benoemd tot honorair senator van het Tilburgs Studentenkorps. Ook was hij verbonden aan het Nederlands Bureau Buitenlandse Studentenbe trekkingen, waardoor hij eenmaal in de gelegenheid was met de Zuiderkruis naar Amerika te gaan en de volgende dag terug te keren met een groot aantal Amerikaanse studenten, die enige tijd in Europa zouden verblijven. Gevraagd naar zijn plannen antwoord de hij: „Ik weet het nog niet. Voorlopig houd ik vakantie. Donderdag na Pasen ga ik trouwen en in juni moet ik in dienst bij de Luchtmacht". CINEMA PALACE: In love and war, 18 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FKANS HALS: Stormkracht 12, 14 j.; 2.30, 6.45, 9.15 uur. LIDO: Desirée, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Lading des doods, 14 j. 2 en 8 uur. Do.: Gezworen kameraden, 18 j.; 2, 8 u. Minerva De levensroman van Johann Strauss, a. 1.; 8.15 uur. Wo. en do.: Indiscreet, 14 j.; 8.15 uur. REMBRANDT: Gouden regen van het ge- luk, 18 jaar; 2, 7.30 uur. «OXYHet beest in mensengedaante, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: The bridge on the river Kwai, 2 en 8 uur. Zo. 1.30, 4.30 en 8 uur. Maandag 23 maart Brinkmann, 8 uur: De betekenis van Marx in de hedendaagse wereld, lezing G. en w. Brinkmann, 9 uur: De actuele wereldpo litiek, lezing G. en W. Geb. St.-Bavo, 8 uur: Toneelgroep Luda- ïhus met „Dialogues des Carmélites" voor KAB, Haarlem. Dinsdag 24 maart Concertgebouw, 9.15 en 10.45 uur: Opera Jastien et Bastienne van Mozart, m.m.v. ü|t Noordhollands Philharmonisch Orkest. tSchooluitvoering Concertgebouw, 8 uur: Kamermuziek- f^ond Volksuniversiteit door het Haags vrouwen Ensemble. Grote Kerk, Noordwijk: Uitvoering van e „Lucas-Passion" van J. S. Bach. Rusthoek, Bloemendaal, 8 uur: Bijenteelt, lezing Veren, voor Tuinbouw en Plant kunde. Brinkmann, 8 uur: Grondslagen van een "Wereldvolkenrecht, debatavond Centrale voor Internationale lezingen. BEVALLEN van een zoon: R. van Leeuwen-Bakker. BEVALLEN van een dochter: J. H. Loos-Rudolphus; J. de Gelder-Prent; J- M. Hageman-Bos; J. Fikke-van Keu len; E. J. H. Pouw-van R-ijn. ONDERTROUWD: W. T. van Leeu wen en H. G. van Lujjk; J. Grit en A. M. van Keulen; H. A. Bannink en M. 'M. E. H. van den Eijnde; L. van der Wel en E. van der Veen. GEHUWD: D. H. Koopman en O. Van den Bosch; B. Buiskool en M. C. Hoekman; H. A. Bouman en C. M. L. van der Wal; A. S. Jonquière en J. y- Pieterson; G. B. Stevens en W. Beu- Kers; H. M. Hasert en H. Bandsma; Keijzer en H. S. Kamphorst. OVERLEDEN: G. J. Plasberg-Götz, 7 Pijlslaan; H. Kemper-Muis, 76 J-> Rockaertshof; M. H. D. Wiesel, 80 J-> Leidsevaart; C. M. van Graven, 72 J-. Kamperlaan; J. van der Horst, 45 J-> Oranjeboomstraat; J. G. Winters, 1-, Hazepaterslaan; K. Koning, 73 J-. Gen. de la Rejjstraat; M. Weiland, 3-> Gen. Bothastraat; C. J. Boon, su Siriusstraat. Het programma rondom Koninginne dag en Bevrijdingsdag in Haarlem-Nrd is dit jaar bijzonder gevarieerd. Behalve de traditionele ringrijderij op 5 mei heeft men dit keer op 30 april een grote be hendigheidswedstrijd georganiseerd op de Orionweg, waaraan de motorclub „Haarlem en omgeving" meewerkt en o.a. demonstraties door leden van de politiedressuurhondenclub „Zuiderhout" Aantrekkelijk is ook een debutanten- wedstrijd voor kinderen op het gebied van zang, dans, declamatie enz. op zater dag 2 mei. Op woensdag 29 april beginnen zoals gebruikelijk de kermisvermakelijkheden aan de Zaanenlaan. Dit keer zijn er enkele nieuwe attracties, zoals een water- orgel en een „vrolijk bad". Om acht uur des avonds treedt op een bij de Middenweg, Orionlaan en Zaanenlaan geplaatst podium het internationaal be kende „Holland kwartet" op, samenge steld uit Hans Overmeer, accordeon, Henk Homburg, piano-vibrafoon, Wil Duin, drums en Hans Prins, bas. Het Holland Kwaret zal voorstellingen ver zorgen om acht uur, negen uur en kwart over tien. De viering van Koninginnedag begint al vroeg om zeven uur met een muzi kale rondgang door Haarlem-noord van het CJMV Tamboer en Pijperkorps „Haarlem". Om kwart over zeven houdt de NPV districtsband „Haarlem" een rondgang, terwijl het pas opgerichte jeugdkorps CJMV „Haarlem" om half acht hetzelfde zal doen. Om kwart voor acht zullen zich aan de Kleverlaan ongeveer 2000 kinderen opstellen, die aan de aubade op de Grote Markt deel nemen. Deze aubade begint om negen uur. De deelnemers aan de motorbe- hendigheidswedstrijd des middags om twee uur op de Orionweg, vertrekken om half twee van het Frans Halsplein. De wedstrijd omvat o.a. het rijden door hoepels, door een waterbassin, over de hoge wip en door een klaphek. Tevens zijn er gecostumeerde behendigheids wedstrijden op onregelmatig gebouwde rijwielen. De internationaal bekende wedstrijdrijder Henk Koning zal het programma aanvullen met staaltjes van gecostumeerd stuntrijden. Om omstreeks u,ur demonstreren leden van de politiedressuurhondenclub „Zuiderhout" op de Orionweg. Men zal onder meer laten zien: een roofoverval op een bank- loper, het aanranden van een dame en het weigeren van aangeboden voedsel Om kwart voor vier hervat de motor club haar demonstraties. Om half drie maakt het uit 80 man bestaande korps „Verkade's Harmonie" uit Zaandam een mars door Haarlem- Noord! beginnende op het Frans Hals- plein. In de muziektent van dit plein geven de Zaandamse muzikanten tussen kwart voor vijf en kwart voor zes een concert onder leiding van de hee J. Schaap. Het Haarlems Comité voor Na tionale Feesten, afdeling noord combi neert met deze mars een fotowedstrqd. De foto's mogen uitsluitend worden g - maakt tijdens de rondgang in noord. Enkele malen zal „Verkade" stoppen om gelegenheid te geven tot het maken van groepsfoto's Men maakt onderscheid tussen overzichtfoto's, aardige momen ten en onderwerpen, die hier specifiek niet toe behoren. Vakfotografen zijn van deelneming uitgesloten. Van acht tot twaalf uur des avonds wordt een groot bal-champëtre gehouden in de verlichte Marnixstraat bij de Zaa nenlaan. Muzikale medewerking van de „Dixieland Danceband", „The Jilles Society Gang" o.l.v. Jilles van Koppen. Voor leden van de afdeling noord van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten wordt om acht uur een voor stelling gegeven in de Schouwburg. Óp vrijdag 1 mei treedt des avonds op het podium aan de Zaanenlaan de aecordeonnist Cor van Veen op. terwijl de imitator Dick Engelbracht dan tevens iets uit zijn repertoire zal laten zien en horen. Zaterdag 2 mei om half drie begint een debutantenwedstrijd voor kinderen van 7 tot twaalf jaar. Aanmelding hier voor voor 11 april, adres Duinoordstraat 36. Om acht uur die dag zullen „De Como brothers" in het licht der schijn werpers de toeschouwers boeien door spectaculaire acrobatiek, terwijl ook het Betty Dione Trio hun kunnen op dit terrein zal vertonen. De festiviteiten op de Bevrijdings dag beginnen om half tien met een voorstelling van de „Franelly's", die de jeugdcircusrevue „Kindervreugd" presenteren. Om twee uur is de ring rijderij op het losse paard op de Orion weg, waarbij een wisselbeker en geld prijzen de inzet vormen. Inschrijving voor deze wedstrijden op 28 april in café Suisse aan de Rijksstraatweg. Van acht tot twaalf kan men wederom de benen strekken op de muziek van „The Jilles Society Gang". Het bekendmaken van de uitslag voor de wedstrijd in het opkweken van de mooiste hyacint, die jaarlijks door 4e Heemsteedse Vereniging voor Schooi en Werktuinen voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen in Heemstede wordt georganiseerd, is tel kens een der verblijdende tekenen dat de winter weer definitief is geëindigd. Ook vrijdagmiddag vrtoonde het „Sportpark- restaurant" opnieuw het vrolijke beeld van een opgewekte samenkomst van ruim vijfhonderd schoolkinderen, om geven door de fleurige en geurende hya cinten die met uiterste zorg waren op gekweekt, waarbij onder begrijpelijke spanning de uitslag van de wedstrijd werd afgewacht. Zoals gebruikelijk, zou deze door de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard worden medegedeeld. Deze geani meerde samenkomst werd onder meer bijgewoond door de gemeentesecretaris van Haamstede, de heer A. van Win- gerde en de korpschef van politie, hoofdinspecteur A. Berentsen. Alvorens tot het bekendmaken van de uitslag over te gaan, wenste burgemees ter Van Rappard eerst de bedoeling van deze jaarlijkse wedstrijd nog even uit een te zetten. Namelijk de jeugd de nodige eerbied bij te brengen voor de natuur en alles, wat daarin groeit en bloeit. De mens zal in zijn levens im mers altijd bloemen blijven ontmoeten, omdat hiermee uitdrukking wordt ge geven aan vreugde en blijheid. Naar aanleiding van alle fraaie ingezonden hyacinten meende spreker verder tot zijn grote voldoening te mogen vast stellen, dat de kinderen hun bollen met liefde en zorg hebben opgekweekt en nu hoopte hij intens, dat zij deze eer bied ook ten opzichte van de natuur buiten zouden betonen. Want in een tijd als deze, waarin steeds meer na tuurschoon aan uitbreidende woonwijken moet worden opgeofferd, achtte spreker het een plicht, om wat nog is over gebleven zoveel mogelijk te beschermen en te ontzien. Na dit ernstige woord tot de jeugd, bracht spreker hulde aan de initiatief nemers en speciaal aan de jury, be staande uit de heren H. Walet, J. F. Ch. Dix en J. K. C. Dix jr., die zoveel uren van hun vrije tijd hebben willen opofferen, om deze honderden bloemen te keuren en de prijswinnaars aan te wijzen. Hierna begon de burgemeester met het noemen der namen van de gelukkigen, waarbij hij de spanning tot het hoogtepunt opvoerde, toen hij de scholen bekend maakte, die de wissel beker ditmaal niet hebben gewonnen. Tenslotte bleef alleen de Dreefschool nog over, hetgeen de betreffende leer lingen een waarlijk oorverdovende vreugdereactie ontlokte. Het was voor de derde keer dat de wisselbeker aan de Dreefschool kon worden toegewezen, zodat deze trofee thans definitief naar Dit is een apparaat, vervaardigd door het Moskouse instituut voor natuurkun dige onderzoekingen, dat dient voor het opsporen van tumors in de hersenen en in andere delen van het lichaam. De werking van het apparaat berust op het feit dat radio-actieve preparaten zich concentreren in aangetaste weefsels van het'menselijk lichaam. Het toestel geeft die plaatsen van verhoogde radio-activiteit aan en wijst daarmee zeer nauwkeurig de plaats van de tumors aan. De vrijdagavond gehouden begroe tingsavond voor nieuwe inwoners van Zandvoort stond in het teken van de zee. In de werkkamer van de gemeente secretaris en in de hal van het raadhuis waren foto's geëxposeerd, vervaardigd door de te Zandvoort woonachtige zee- fotograaf Cees van der Meulen. Uitste kend heeft van der Meulen zijn plaat jes weten te maken Imposant is bij voorbeeld de foto van de reddingsboot „Insulinde", als die door een grondzee bedreigd wordt. Een Zandvoortse schel penvisser, een reddingsvlot bij onder gaande zon op het strand gefotogra feerd, een achtspan paarden dat de red dingsboot van Ameland in zee brengt, trokken ook zeer de aandacht van de talrijke gasten van het gemeentebe stuur. Na de pauze las de heer J. G. Wijn beek gedichten over de zee, van Bou- delaire, Marsman, Gorter Charles en Roland Holst. De pianist Rob Sauve- veplanne speelde zeer verdienste lijk „Voiles" en „La catédrale englou- tie" van Cl. Debussy. Het eerste deel van het programma had de burgemeester, mr. H. M. van Fenema, voor zijn rekening genomen. In zijn welkomstwoord wees de bur gemeester er op dat deze begroetings avonden worden gehouden om het ge meentebestuur kennis te laten maken met de nieuwe inwoners, maar nog be langrijker vond hfj het, dat de „jonge Zandvoorters de gelegenheid krijgen tot persoonlijke kennismaking met de le den van het gemeentebestuur. Hun con tact met de gemeente beperkt zich meestal tot het ontvangen van een saaie gele enveloppe met als inhoud een brief waarbij iets wordt toegestaan of afgewezen. De begroetingsavonden dienen er toe, duidelijk te maken dat het gemeentebestuur warme persoon lijke belangstelling heeft voor het wel en wee der ingezetenen en open staat voor suggesties vanuit de bevolking. Een ideeënbus aan de pui van het raadhuis achtte burgemeester nog niet zo'n gek idee! Aan de hand van een grote kaart gaf de burgemeester vervolgens een uiteenzetting van de verschillende as pecten van Zandvoort, de plannen tot uitbreiding, de verkeerssituatie, de sloping en de wederopbouw. Tijdens de pauze was er onder het genot van een kopje koffie langdurig gelegenheid tot onderlinge kennismaking en tot een ge sprek met de burgemeester en wethou der Tates. Advertentie N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. Houtplein 21, tel. 10338, Haarlem In het afgelopen weekeinde zijn twee voetgangers in het Haarlemse verkeer gewond geraakt. Zaterdagmiddag om kwart voor zes stak een 62-jarige vrouw zonder voldoende op te letten de Wagenweg over nabij de Schouwtjes laan. Een motorrijder kon haar niet meer ontwijken en botste tegen haar op. De vrouw kreeg een bloedende wond aan het achterhoofd en een hersen schudding. Om kwart over elf zondagavond stak een 44-jarige Haarlemmer onvoorzich tig de Jansweg over nabij de Lange Mo lenstraat. Een 22-jarige drukker kon zijn motor niet tijdig stilhouden doordat hij slipte. De voetganger zowel als de motorrijder werden tegen het wegdek gesmakt. Zjj kregen respectievelijk een zware hersenschudding en een wond on der het linkeroog en een lichte hersen schudding. de Heemsteedse Dreef verhuist. Een zelfde ovatie viel Fieneke Dijkstra ten deel, die de mooiste hyacint van de gehele tentoonstelling had ingezonden en hiervoor uit handen van de burge meester de door hem uitgeloofde ere medaille in ontvangst mocht nemen. Óok de overige prijswinnaars, die al len een boek ontvingen, werden per soonlijk door de burgemeester gecom plimenteerd. Tenslotte volgt hier de totaal-uitslag: Sint Antoniusschool1. Gerda Goos- sens, 2. Anja Goemans. Sint Aloysiusschool: 1. Fred. Lans bergen, 2. Piet van Bakel. Sint Augustinusschool: 1. Nellie v. der Werf, 2. Truusje Bloem. Bos en Hoveschool: 1. Dick van der Giesen, 2. Beja Kniese. Crayenesterschool: 1. Saskia Otter, 2. Kees Krabbendam. Dreefschool: 1. Els Veenendaal, 2. Tonia van der Graft. Sint Jacobaschool: 1. Kees Kimme- nade, 2. Andree Bejjersbergen. Sint Jozefschool: 1. A. van Zeist, 2. Frans van der Knaap. Meer en Boschschool: 1. Leny Siep, 2. Richard de Jong. Nicolaas Beetsschool: Elly van Bie zen, 2. Hans de Berg. Voorwegschool: 1. Henny Alkema de, 2. Theo Stegeman. Ereprijs van de burgemeester voor mooiste bloem van alle inzendingen: medaille voor Fieneke Dijkstra. Wisselbeker voor mooiste schoolin- zending: Dreefschool. Deze school verwierf de beker thans definitief in eigendom, doordat de prijs nu voor de derde keer werd gewonnen. De Dreefschool ontving de beker name lijk ook in 1954 en 1958. Voor het ophalen van huisvuil heeft de gemeenteraad van Heemstede op de laatste begroting een bedrag van ruim 100.090,. uitgetrokken. B. en W. van Heemstede vinden het gewenst, dat in verband met de moeilijke financiële positie van de gemeente een deel van deze kosten worden verhaald op de inwoners. Daarom stellen zij de raad voor een recht van 6,- voor het op halen van huisvuil in te voeren. Ten einde dat recht op eenvoudige wijze te kunnen vaststellen is het eveneens nood zakelijk, dat uniforme vuilnisemmers worden ingevoerd. Het basisbedrag van 6,- per jaar geldt bij gebruik van maximaal drie em mers. Voor elke emmer meer is 6,- per jaar meer verschuldigd. De jaarop brengst wordt door B. en W. geraamd op ongeveer 40.000,-. In principe zijn B. on W. van mening, dat de aan- schaffingskosten van uniforme emmers ten laste van de gebruikers moeten ko men. Teneinde echter de invoering er van voor de ingezetenen minder bezwaar lijk te maken stellen zij de raad voor de eerste emmer gratis te verstrekken. Degenen die meer emmers nodig heb ben, die zich later in Heemstede ves tigen of hun emmer kwijtraken, kunnen bij de dienst van Openbare Werken een (nieuwe) emmer kopen. Voor het kos teloos verstrekken van de emmers is een bedrag nodig van 49.600,-. Ver der is een krediet van 12.000,- nodig voor het ombouwen van drie vuilnis auto's voor stofvrije belading. De gaslantaarns op de Heemsteedse Dreef zullen vervangen worden door natriumlampen. De onvoldoende ver lichting van deze belangrijke verkeers ader is in de afgelopen jaren reeds vele keren in de gemeenteraad ter dis cussie geweest. Thans hebben B. en W. van Heemstede de raad een voor stel doen toekomen, waarin een kre diet van 108.500 wordt gevraagd voor het plaatsen van honderdveertig enkel- armige lichtmasten met natrium- damplampen tussen de Zuiderhoutlaan in Haarlem en de Cruquiusweg en twintig enkelarmige lichtmasten met TL-lampen tussen Valkenburgerplein en Wipperplein. Natriumverlichting heeft naar het oordeel van B. en W. het voordeel bo ven TL en kwikdamplampen, dat het verkeer bij avond op de snelste en veiligste wijze door de gemeente wordt geleid. Door de verandering van kleur van de verlichting wordt het verkeer van zijwegen tijdig gewaarschuwd, dat het een drukke verkeersweg nadert. Bovendien sluit deze verlichting goed aan op de reeds bestaande natrium verlichting van de Cruquiusweg en de Zuiderhoutlaan te Haarlem. TL achten B. en W. voor de Heemsteedse Dreef tussen het Valkenburgerplein en het Wipperplein het meest geschikt. Zij sluit aan bij die van het Valkenburger plein, terwijl door de verandering van het verlichtingssysteem bij het Wipper plein het doorgaand verkeer uit Haar lem gemakkelijker naar de Cruquius weg wordt geleid. De lichtmasten zullen aan weerszij den van de weg worden geplaatst. Lichtmasten met twee armen in het middenplantsoen zijn goedkoper, maar plaatsing in de plantsoenen heeft het nadeel, dat dan de weg onvoldoende wordt verlicht. Onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereni ging vond zaterdagavond in één der zalen van het concertgebouw een con cert van kamermuziek plaats, dat in het kader van de Handel-herdenking stond. De uitvoerenden, Ans Bouter, piano, Jan Hesmerg, viool, en de fluitist Pie- ter Odé, hebben een kleurrijke staal kaart uit het omvangrijke oeuvre van Handel's kamermuziek ten toon ge spreid. Ik heb slechts één critische op merking, n.l. het gebruik van een mo derne vleugel in deze muziek. Hoe uit stekend deze ook overigens door Ans Bouter bespeeld werd, toch kon ik het clavecimbel niet vergeten. Maar dit is dan ook alles wat mijn kritiek betreft. Het musiceren van dit trio was zeer stijlvol. Een perfecte ensembleklank, zowel in de trio's als duo's, een hoog staande stylistische opvatting fijnzinni ge musiceervreugde, waren de kenmer ken van dit samenspel. Ans Bouter muntte uit door groot aanpassingsvermogen in de ensembles, terwijl zij verder in de chaconne in g kleine terts, en de sonatina in a kleine terts een uiterst technisch raf finement aan de dag legde. Jan Hes merg beheerste niet alleen met groot gemak zijn technische uitvoering, doch ook zijn muzikale interpretaties in de sonates in A en E grote terts boden hoogstaande artistieke vreugden. En dan tenslotte Pieter Odé die deze avond opnieuw getuigenis heeft afgelegd van zijn groot kunstenaarschap als fluitist. Dat was een lust om naar te luisteren. De voorzitter der K.N.T.V. van de afdeling Haarlem, de heer Piet Vincent, hedankte na afloop de drie uitvoeren den in warme bewoordingen. Het niet -tegenvallende aantal luisteraars, heeft van een zeer mooie kamermuziekavond kunnen genieten. J. L. Advertentie SpS 1 In menig gezin in Haarlem en om geving heerste zaterdagmiddag grote bedrijvigheid. Het komende feest van Palmpasen had de jeugd onrustig ge maakt, en geen vader of moeder ont kwam er aan om het daagse werk ter zijde te leggen en de helpende hand te bieden bij het optuigen van de Palm paas. Broodhaantjes, eieren, sinaasap pelen, nootjes en zelfs krentebollen dienden tot versierende attributen. Kleurige papierstroken werden in grote hoeveelheid verwerkt om zo bont mo gelijk voor de dag te komen. Tot des avonds laat is er gezwoegd en geknut seld, met voor de kinderen het uitzicht op een volgens de weerberichten zonnige Palmzondag. Groot was gisteren natuurlijk de te leurstelling, toen reeds in de vroege ochtend een vervelende regen de stra ten een triest aanzien gaf. Het kwam er ook niet van, dat de regen zich in toomde. De zon kreeg geen schijn van kans, maar de jeugd liet zich niet in timideren. Er was geen houden aan. Honderden kinderen, in Haarlem, Heemstede en Overveen,, trokken naar een der verzamelplaatsen, van waaruit hun Palmpaasoptocht door de straten in de omgeving zou gaan. De jeugd, in alle maten present, had er zelfs een beetje plezier in, en er zullen maar weinig ouders kans hebben gezien hun kroost, inclusief de palmpasen, vanwe ge het herfstige weer binnen te hou den. Er vielen fraaie werkstukken te be wonderen. Sommigen hadden er bijzon der veel werk van gemaakt. In Haar lem alleen al dwaalden tien lange stoe ten door de verschillende parochies. Het enthousiasme van de kinderen maakte bij wijze van spreken de zon overbodig, en de enorme deelname de monstreerde, dat de herbeleving van dit folkloristische gebruik in Haarlem en omgeving de laatste jaren tot een groot succes is geworden, mede door de activiteit van de Haarlemse Katho lieke Vereniging Voor het Gezin. Vol gens goed gebruik trok een groep Palmpaas-kinderen langs het bisschop pelijk huis aan de Nieuwe Gracht, waar Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, zich evenmin door de regen liet binnen houden. De bisschop kreeg een fraaie palmpaas ten geschenke. Een andere groep meldde zich bij deken W. N. Zijl stra en in enkele andere parochies viel de pastoor die eer te beurt. Voor het eerst stond ook het Kleverpark in het teken van een fleurige Palmpaas-op- tocht en daar werd een bezoek gebracht aan pastoor M. Louwe. Ondanks het naargeestige weer is het Palmpaasfeest dus een zonnig eve nement geworden. Wij zouden onvol ledig zijn, als wij niet een pluim op de petten of mutsen staken van de vele muzikanten, die ter begeleiding van de verschillende stoeten er lustig op los trommelden of bliezen. Sommige korp sen moesten zelfs, wanneer zij de ene tocht volbracht hadden, aan de kop van de andere marcheren. Jammer, dat een tamboer- en pijpercorps uit de omge ving van Haarlem, dat in Haarlem noord voor de twee stoeten medewer king toegezegd had, verstek liet gaan. De trommelaars waren wel present, maar zij weigerden vanwege de regen met de optocht mee te gaan. Een grote teleurstelling dus voor een paar hon derd kinderen, die nu „met stille trom" hun rondgang moesten maken. Het feit, dat William Inge toneel stukken als „Picnic", „Come back, little Sheba" en „Busstop" heeft ge schreven, stukken die terecht ook in ons land zijn gespeeld en succes heb ben gehad, neemt niet weg, dat zijn „Het donker boven aan de trap" een draak is. Dit weekeinde is het stuk door de toneelgroep „Theater" ten to nele gevoerd. De belangstelling was gering. Het gegeven is vrij simpel: een pa en een ma houden van elkaar, maar ze beseffen het niet. Pa slaat ma en trekt er tussen uit. Zoals de handboe ken voorschrijven hangt dochterlief aan pa en vertroetelt ma het zoontje. Doch terlief is een teruggetrokken wezentje, dat haar eerste bal gaat beleven. Als cavalier is een Joodse cadet gechar terd, die lijdt onder zijn Joods-zijn. Als het meisje hem niet voldoende durft te benaderen, pleegt hij zelfmoord en na dit intermezzo komen de ouders van het meisje bij elkaar terug en verzoe nen zoon en dochter zich met elkaar. Het is niet onze gewoonte zulk een nare inhoudsbeschrijving te geven, maar in dit geval is het stuk ons zó bij gebleven: een reeks clichéverhou- dingen, die gebeurtenissen dragen wel ke als los zand aan elkaar hangen, het geheel was larmoyant en een va ge schaduw van het vaak zo krachtige Amerikaanse realisme. Het feit, dat pa in dit geval een ruwe bolster is met een gouden hart, en uit dien hoofde fikse taal bezigt, maakt de zaak alleen maar triester. Regisseur Jan Teulings heeft zijn best gedaan om er wat van te maken. Vooral het tweede bedrijf kreeg daardoor een bedrieglijke schijn van waarachtigheid, maar ook zijn talent was niet tegen dit erge stuk opgewas sen. Bernard Droog en Anny de Lange speelden de pa en de ma, maar kon den niet overtuigen. Maar dat lag na tuurlijk niet aan hen. Winnifred Bos boom speelde de dochter als een slech te dilettante en Hugo van Rooy als het tienjarig zoontje was natuurlijk heel aandoenlijk, maar had met toneelspelen ook al niets van doen. Ingeborg Elze vier typeerde een grappige bakvis, en Enny Mols-de Leeuwe maakte van de babbelzieke zuster-met-tragische-ach- tergrond een aanvaardbaar type. Heel fijnzinnig speelde Henk Schaer de rol van de in zichzelf gekeerde zwager. Maxim Hamel was een goed uitge werkte sympathieke Joodse cadet, maar George Geurtsen als zijn mede cadet moet nog heel wat leren eer hij zich op het toneel bewegen kan. Een vervelende voorstelling dus, die wij gezien de soms erg vrijmoedige taal voor jonge kinderen moeten ontraden. v.d.V. Het voetbalelftal van het woonwagen kamp Waarderpolder speelt dinsdag middag zijn jaarlijkse wedstrijd tegen een team van de Haarlemse politie. Vo rig jaar wonnen de politiemensen met 63. In het woonwagenkamp spreekt men al van een revanche. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van DCO aan de Schalkwijkerweg en begint om half drie. (Niet officiële Koersen) 4(4 Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3 >6 Ned 1956 314 Ned. 1948 3(4 Ned 1950 31/4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 Q B.N.G. Won.bouwl t Ned. Handel Mij Ceri Amsterdam Rubber H.VA Senembab-Mfl AJK.U. Berkel fatent Calvé-Delft Cert Deb MS Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co, Philips Gem.bez Unilever Bllllton lie Kon Petroleum 50 Holl. Amerika Lttn Ki—M. Kon. Ned Stoomb Mi K.PJU. Ned. Stoomv Mfl v. Ommeren Ned. Scheepvaart Uni. Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2% Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 1J 2(4 Rotterdam '57 Aib Hevin kl obi. 4 Vorig opening Slot 23/3 95% 93% 93y2 89V2 89V2 89% 91 lllH 213 87 86 132% 133 173% 283% 284% 228 451 146 147.20 210 215 366 296 536 5391/2 465% 467 250 164.10 166.60 146% 147% 131 137% 137% 133 239% 132 132 104 84% 96% 124% De tentoonstelling van werk van jon ge Nederlandse schilders onder de naam „Start" is vrijdagavond in het Van Looymuseum door wethouder D. J. A. Geluk geopend in aanwezigheid van de organisatrice, mevrouw Broek man, de vertegenwoordiger van het ministerie van O.K. en W., mr, Giltay Veth, exposanten, leden van de iiti Haarlem organiserende commissie en de wethouder van Openbare Werken W. Happé. Spreker zette uiteen hoe deze natio nale tentoonstelling een onderbreking vormt in de traditie der exposities van reprodupties van internationale moderne kunst die jaarlijks door de „commissie tot bevordering van de culturele vorming der rijpere school jeugd" wordt gehouden. Aan de ten toonstelling zijn enige attracties ver bonden. Enkele exposanten zullen op 23 maart, 9 en 14 april aanwezig zijn om de bezoekers voor te lichten en de commissie heeft een enquête uitge schreven om de belangstelling voor beeldende kunst te peilen bij de school jeugd waartoe ter expositie formulie ren gereed gelegd zullen worden. Eventuele deelname van Schoolvrije jeugd en volwassenen zal toegejuicht worden. Diezelfde avond vond in Galerie Espace aan het Klein Heiligland de opening plaats van de tentoonstelling van gouaches van Corneille door de heer R. W. D. Oxenaar, conservator van het Haags Gemeentemuseum. Het is de gewoonte, aldus spreker, bij een „vernissage" in critische be wondering een hommage aan de kun stenaar te brengen. Ik wil dit ook doen, want ik vind dit werk mooi. maar ik wil mij niet begeven in een dichterlijke evocatie die uit mijn mond humbug zou worden omdat ik geen dichter ben. Hugo Claus heeft over Corneille verzen geschreven die op hetzelfde niveau staan als diens werk. Afziende ook van alle diepzinnige verklaarzucht: we zien dingen die ken merkend zijn voor hun maker en hoe kan ik het minimum bepalen om Cor neille in zijn werk te herkennen. Mjjri taal schiet daarbij tekort. Wij probe ren zijn beleving met onze impulsen uit een andersoortige beleving te vertalen Verwondering, ritme en rijm zijn in ieder geval drie elementen die speci fiek zijn voor het werk van Corneille en ik zal hiertoe mijn poging tot defi nitie moeten beperken omdat ik anders terecht kom in de zweverige atmosfeer die ik wil vermijden. Geïllustreerd met allerlei facetten die het werk van Corneille oplevert was dit betoog van de heer Oxenaar zeer gespannen en waardig. Het werd door de vele aanwezigen met aandacht beluisterd. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3