WELSPREKENDHEID EN STIJL Amerikaans raketprogramma der beschaving ,Wat hebben wij eigenlijk in de oneindige ruimte te zoeken?" zwanezang DRAADLOOS CONTACT Hitchcock als amateur psycholoog m m Paus Joannes XXIII Bedrijfsleider der I.B.M. in de Y.S.: Bataljon Algerij nen geeft zich over Oproer in hoofd gevangenis van Havana Romy Schneider verloofd met Alain Delon H. Vader verricht de palmwijding één EEN LEVENSVERHAAL MAANDAG 23 MAART 1959 PAGINA 4 MM R? s® SPÉNBI Mej. W. Hillen verlaat maatschappelijk werk Treinver tra ging Rook met verstand rook met smaak rook sigaren! Twee man met parachute gered Humoreske Grapjes Examens Hogere goederenwinst bij Kemo Verdere stijging van kosten VANAVOND Wij kijken naar «•Si s fHPra lp$Ni|J$i§ J ,«^vw >,.w-• c r s 5 4 \4r^ V-^"- ak,.. - .- - \<„.s- -JIÉÉÉ1 IP^v sp-"" F^S\ In Leiden is zaterdag een nationaal standwerkersconcours gehouden. In de stad van Piet Paattjenswaar deze persoon zo vele malen zijn avonden van welsprekendheid en stijl heeft gehouden, toonden duizenden belangstelling voor dit con cours dat was georganiseerd door het studentengenootschap voor stijl en uiterlijke welsprekendheid Exercendot.g.v. zijn 23ste lustrum. De eerste prijs was voor de heer SLevie uit Hilversum, die op de beste wijze een groentenrasp aan de man bracht „Ons programma voor raketten en ruimtevaartschepen is niets anders dan de zwanezang van een stervende be schaving", aldus dr. A. R. J. Grosch, de bedrijfsleider van de „International Bu siness Machines" die de zgn. „elektro nische breinen" voor geleide projectie len vervaardigt, tegen het slot van de te Pasadena, in Californië, gehouden wetenschappelijke conferentie van het Californische technologische instituut. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben geen betere raketten nodig om elkander te vernietigen. Die wij nu hebben zijn meer dan berekend voor hun taak. Én wat hebben wij eigenlijk in de oneindige ruimte te zoeken? Het geld, dat wij hiervoor besteden, zouden wij beter kun nen gebruiken voor het oplossen van de vraagstukken van onze eigen planeet, voor hulpverlening aan de miljoenen die ondervoed zjjn en nauwelijks een onder komen hebben. Waarom moeten de Ver enigde Staten voortgaan met het schen ken van miljoenen dollars aan maat schappijen, welke niet in de eerste plaats belang stellen in de vooruitgang van de wetenschap, doch die het vooral te doen is om hun zeven procent winst? Reeds die zeven procent zou een aar dige bijdrage vormen voor het oplossen van maatschappelijke vraagstukken, welke oorlogsdreiging doen ontstaan en die ruimtevaart en kolonisatie noodza kelijk maken," aldus dr. Grosch. Het betoog van dr. Grosch sloot aan op een toespraak van dr. Louis J. Ride- nour jr, de plaatsvervangend algemeen bedrijfsleider van de afdeling der Lock- heed-vliegtuigfabrieken voor de ver vaardiging van geleide projectielen, die verklaarde dat het Amerikaanse pro gramma voor de vervaardiging van ra ketten werd uitgevoerd in overeenstem ming met de „traditionele verspillings- politiek der v.S." „Wü ruilen onze auto's voor een nieuw model in, lang voordat ze zijn opgebruikt en de Ver enigde Staten zouden bankroet gaan, in dien wij dat niet deden. En ook ons pro gramma voor het maken van geleide projectielen is weer bijzonder goed aan dit stelsel aangepast. Wij lanceren ra ketten die nooit meer terugkomen en dan moeten wij natuurlijk weer nieuwe maken. Zo gaat het goed, want hierdoor ontstaan er betrekkingen, die moeten worden vervuld en komt er geld onder de mensen. Maar er zijn nog meer mo gelijkheden. In de niet al te verre toe komst zullen de staten er op uit zijn de kunstmatige aardsatellieten van andere landen te vernietigen. Deze moeten dan natuurlijk weer worden vervangen en zo zullen wij bereiken dat de nationale economische mogelijkheden ten vólle worden uitgebuit," aldus dr. L. Ride- nour jr. Van Franse militaire zijde te Al giers is volgens A.F.P. en Reuter be kend gemaakt, dat een geheel bataljon van de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N., het Nationaal Bevrijdingsfront, zich met zijn wapens aan de Fransen heeft overgegeven. Het bataljon, onge veer 300 man, was in Tunesië gesta tioneerd. Het gaf ich over in het oos telijke deel van het gebied van Constan- tJne. De aanvoerder van het bataljon, een zekere Ali Hambli, zou verklaard heb ben dat hij gedesillusioneerd was ge raakt door de grote gevaren die 't over winnen van de „Morice-linie" aan de Algerijns-Tunesische grens met zich meebrengt. Hij had zijn bataljon dan ook naar onherbergzaam gebied geleid in plaats van te proberen door de „Mo rice-linie" te breken. Het „Algerijnse Bevrijdingsfront" had hem troepen ach terna gezonden met de opdracht zijn bataljon buiten gevecht te stellen. Er was drie dagen gevochten, terwijl de Franse troepen aan de Algerijnse kant van de grens toekeken. Daarna was het bataljon naar Frans gebied getrokken om zich over te geven. Zaterdagochtend is op het ministerie van maatschappelijk werk afscheid ge nomen van de raadadviseur in alge mene dienst, mejuffrouw W. A. L. M. Hillen, die het departement 1 april zai verlaten. De secretaris-generaal van het depar tement, mr. Ph. H. M. Werner, bracht de aanstelling van mejuffrouw Hillen 1 januari 1954 in herinnering. Zij werd toen bereid gevonden haar brede erva ring op het terrein van het maatschap pelijk werk in dienst te stellen van de overheid, terwijl zij haar functie als di rectrice van de r.k.-school voor maat schappelijk werk te Sittard moest neer leggen. Nu, na vijf jaar, is er naar de mening van mejuffrouw Hillen meer behoefte aan haar kennis en ervaring in het particuliere vlak. Haar vertrek wordt oprecht betreurd door de velen, die hebben mogen profiteren van haar praktische kijk op de talrijke vraagstuk ken van het maatschappelijk werk in ons land. Mej. Hillen, die voor incidentele ad viezen ter beschikking van het minis terie zal blijven, dankte voor de aange name collegiale samenwerking en voor de afscheidsgeschenken, die haar wa ren aangeboden. Zij gaf als haar me ning, dat het departement door zijn verdere uitbouw sinds 1954 haar per soonlijke medewerking thans kan mis sen, terwijl in het particulier initia tief nog zo ontzaglijk veel te doen is. Zaterdagavond 6 uur is aan de west zijde van het Haarlemse station een treinvertraging ontstaan op de lijnen naar Rotterdam en Bloemendaal. Een rangerend treinstel, dat op een wissel stond, kwam op twee sporen te staan, doordat in het seinhuis de wissel werd omgetrokken. De rails werden versperd. Treinen konden niet vertrekken of binnenkomen. Om kwart voor zeven was de stagnatie opgehe ven. Het Weense trio de Gloria's, dat zaterdagavond optrad voor de KRO-TV. „Blijf er niet voor thuis" Was zater dagavond, in het t.v.-programma van de K.R.O. voor het laatst aan de orde. Men zag de serie met niet al te veel spijt uit de roulatie verdwijnen. Zij is eigenlijk, zoals wij reeds eerder moch ten betogen, nooit helemaal uit de grond verf gekomen. Het lest best mocht za terdagavond niet helemaal opgaan, maar de slechtste aflevering was het nu toch ook weer niet. Soms vielen de liedjes wel aardig uit; de tussentijdse conversatie echter kwam ook nu niet uit boven het peil van: „Voor jou een vraag, voor mij een weet" en van „Een kusje? Om je nek een lusje". Enfin, de K.R.O. zal allicht naar ander zater dagavondamusement hebben gezocht. En wij wachten dus maar af. „Changeant" bleek een programma waarin „de drie Gloria's", de mondhar monica-virtuoos Max Geldray en het danspaar Wim Voeten en Jeanne As- mann waren ondergebracht. De drie ste vige Weense jongedames kwamen met de beproefde, maar daarom nog niet onappetijtelijke Weense charme, de heer Geldray ontlokte aan zijn instrument meer tonen dan er in leken te zitten en het danspaar was helemaal een dans paar; beschaafd, glad en weinig-zeg- Advertentie In de hoofdgevangenis van Havana zijn zaterdagavond en zondagmorgen vroeg tweeduizend gevangenen in op stand gekomen, waarbij zij overal in het gebouw branden stichtten, aldus meldt U.P.I. Volgens de autoriteiten werd de orde gisteren hersteld. Extra politieversterkingen en brandweerlie den werden de cipiers te hulp gezon den, maar de ongeregeldheden werden pas beëindigd toen de minister van binnenlandse zaken, Rodriguez, de ge vangenen persoonlijk had toegespro ken. Rodriguez achtte een groep van hon derd „oorlogsmisdadigers" verantwoor delijk voor de opstand. Hij verklaar de dat hij de politieke gevangenen spoedig van de anderen zou laten scheiden. De gevangenen hebben tij dens de opstand matrassen, archieven en een fotografische inrichting in brand gestoken. De autoriteiten in Havana hebben intussen medegedeeld dat weer vijf personen zijn geëxecuteerd wegens „oorlogsmisdaden". Het aantal terecht gestelde oorlogsmisdadigers is daar mee gekomen op 489. Oók al aan de sigaar? De Duitse filmster Romy Schneider heeft zich, naar U.P.I. meldt, zondag verloofd met de jonge Franse filmacteur Alain Delon. De verloving werd bekend gemaakt tijdens een klein familiefeest je bij de stiefvader van Delon, die in Morcote aan het meer van Lugano woont. Romy Schneider, vooral bekend door de „Sissi"-films onder regie van Ernst Marischka, is 19 jaar. Zij is de doch ter van Magda Schneider en Wolf Al- bach-Retty, bekendheden van de Duitse film uit de jaren kort voor de oorlog. Een piloot en een navigator zijn met slechts één parachute op 300 m hoog te uit een brandende straaljager van de Zweedse luchtmacht bij Askersund, Midden-Zweden, ontsnapt, aldus bericht Reuter. De piloot Roy Ingemar Persson ligt in het ziekenhuis met een gebroken dijbeen en een lichte hersenschudding. De navigator, Nils Borg, bleef nage noeg ongedeerd. Geen van beiden kun nen zich echter herinneren hoe zjj uit het brandende toestel konden ontko men. De parachute van Borg is niet opengegaan maar hij weet niet of hij zich aan de piloot heeft vastgeklampt of dat hij de koorden van diens para chute heeft gegrepen. door mgr. ALBERTO CIOVANNETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) 33 De nieuwe Stedehouder van Chris- taris van het conclaaf, mgr. Alberto tus moet als het ware de brug zijn Di Jorio. tussen hemel en aarde; de bozen In de Sixtijnse kapel luisterden de en afgedwaalden moet hij terugroe- kardinalen naar de voorlezing van ?en. ,c?e £oec'e weS> V de goeden de Apostolische Constitutie van moet hij aansporen tot een steeds grotere volmaaktheid. Hij moet zijn als een brug tussen de verschillende sociale standen, en tot stand bren gen dat er tussen hen onderling steeds grotere rechtvaardigheid en brandender en vruchtbaarder lief de heerst. Tenslotte moet hij als een brug zijn tussen alle naties, ook tussen dié naties, die de chris telijke godsdienst verwerpen, afwij zen en vervolgen, en hij moet trach ten de ware vrede tussen hen te herstellen die de enige bron is van voorspoed, rust en vooruitgang. Maar een geleerde pontifex is niet voldoende, een pontifex die de menselijke en Goddelijke weten schappen kent en die de subtiele redeneringen van diplomatie en po litiek heeft onderzocht en ervaren, is niet voldoende. Ook dit is nood zakelijk, maar het volstaat niet. Wat vooral nodig is, Eminente Va deren, is een heilige pontifex, om dat een heilige pontifex ook datge ne van God kan verkrijgen wat na tuurlijke gaven niet verlenen." In de namiddag van diezelfde 25ste oktobeter begaven de kardinalen zich opnieuw naar het Vaticaan om Pius XII „Vacantis Apostolicae Se- dis" van 8 december 1945, die alle normen bevat welke bij de keuze van de paus moeten worden in acht genomen. Vervolgens legden zij de gebruikelijke eed af: „Wij, kardinaal-bisschoppen, kar dinaal-priesters, kardinaal-diakenen van de Heilige Romeinse Kerk be loven, verklaren en zweren, dat wij ons naar de letter en onwrik baar zullen houden aan al wat in de Constitutie van paus Pius XII is opgetekend aangaande het open staan van de Apostolische Stoel en de verkiezing van de Romeinse pon tifex; de constitutie die begint met de woorden „Vacantis Apostolicae Sedis" van 8 december 1945. Wij beloven, verklaren en zweren dus, dat wie dan ook onder ons door Gods Voorzienigheid tot pontifex van Ro me zal worden gekozen, nooit zal ophouden de rechten, ook de tijde lijke, en in het bijzonder die van de burgerlijke staat van de ponti fex van Rome en de vrijheid van de Heilige Stoel te verdedigen en te verzekeren, en dit na de ver heffing tot het pontificaat opnieuw zal beloven en onder eed bevesti- rechtstreeks noch onrechtstreeks, slinks noch op andere wijze, voor noch na het conclaaf. Bovendien zullen wij ons nooit lenen tot inter ventie of tussenkomst van welke aard dan ook, waardoor de burger lijke overheid zich met de keuze van de hoogste pontifex zou willen bemoeien." 51 gepurperden tradenhet conclaaf binnen, één minder dus dan er in Rome waren aangekomen. Want geen twee uur voor de opening van het conclaaf was de aartsbisschop van Detroit, kardinaal Mooney, overleden, getroffen door een hart verlamming. Het ging om 17 Italiaanse kar dinalen, 6 Franse, 3 Braziliaanse, 3 Spaanse, 2 Portugese, 2 van de Oos terse ritus, 2 Argentijnse, 2 Canade se, 2 Amerikaanse, 2 Duitse en een Bij het altaar knielde ook kardi naal Roncalli, zoals., de Constitutie dat voorschrijft, bad er enige ogen blikken en legde toen evenals alle anderen met flinke stem de eed af: „Ik roep Christus de Heer, die mij moet oordelen, tot getuige, dat ik diegene kies, die ik volgens God meen te moeten kiezen." Zo waren dus de stemmingen be gonnen die moesten komen tot de twee derde der stemmen plus één, die voor de keuze vereist zijn. Elf stemmingen moesten er worden ge houden voordat de wereld de naam van de gekozene te horen zou krij gen. Gedurende drie dagen zag het Sint Pietersplein dat overstroomd lag door de verrukkelijke zon van een Romeinse oktober, tienduizen den mensen van alle nationalitei- in de allerstrengste clausuur van gen. Vooral beloven en zweren wij het conclaaf binnen te gaan. De eerste die om drie uur door de klokkenpoort ging, was kardinaal Micara. De laatste, die om kwart over drie aankwam was de Bra ziliaanse kardinaal Vasconcellos Motta. De Chinese kardinaal Tien- chensin werd met een ziekenauto de hof van San Damaso binnengere den, vanwaar hij met de lift zijn cel bereikte. Vanuit de sala dei paramenti be gaf elke kardinaal zich, in violet gewaad gehuld met mozzetta, be geleid door de conclavisten en ge ëscorteerd door twee Zwitserse wachten, naar de Cappella Paolina. In de Sala Regia, waar de stoet door trok, stond het corps van de edelgarde opgesteld om de kardi nalen eer te bewijzen. Nadat door het pauselijk zangkoor het Veni Creator was gezongen, begaf de stoet der kardinalen zich naar de Sixtijnse kapel, voorafge gaan door het kruis en door de pre fect der pauselijke ceremoniën, mgr. Dante. Hem volgde de secre- onder de sanctie in de Constitutie „Vacantis Apostolicae Sedis" van Pius XII bepaald, dat wij, alsook onze dienaren en conclavisten, stipt het geheim zullen bewaren aan gaande alles wat ook maar op enige wijze in verband staat met hetgeen er in het conclaaf en op de plaats der verkiezingen zelf gebeurt. Wij verplichten ons tot geheimhouding zowel gedurende het conclaaf als na de verkiezing van de nieuwe pontifex, tenzij ons door de toekom stige pontifex een bijzondere ver gunning en een uitdrukkelijke ont heffing van deze geheimhouding wordt verleend. Bovendien zullen wij op generlei wijze en van geen enkele burgerlijke overheid onder geen enkele vorm de opdracht aan vaarden het Veto of het Exclusiva uit te spreken, zelfs niet onder de vorm van een eenvoudige wens, en dit Veto zullen wij onder geen enkel motief bekend maken, noch in de bijeenkomst van het Heilig College, noch aan elke kardinaal afzonder lijk, schriftelijk noch mondeling, Belgische, een Australische, een Chi-ten, wachten,op de witte rook, het teken dat er een paus was gekozen. Nauwelijks was de beslissende stemming van vijf uur op 28 okto ber beëindigd, met, naar men zegt, algemene stemmen de verkiezing van kardinaal Angelo Giuseppe Ron calli, of de jongste kardinaal uit de orde der diakenen nodigde de secretaris van het conclaaf, mgr. Di Jorio, en de prefect van de ce remoniën, mgr. Dante, uit, zich naar de Sixtijnse kapel te begeven. Mgr. Dante, die op zijn beurt de ceremoniemeesters had geroepen, zorgde er voor, dat onmiddellijk alle kleine baldakijnen die de zetels der kardinalen overhuifden, werden neergelaten, behalve het baldakijn boven de zetel van de gekozene. De drie kardinalen-ordecommis sarissen, Tisserant, Van Roey en Canali begaven zich toen naar de kleine troon van de nieuwe paus. Tot kardinaal Roncalli richtte kar dinaal Tisserant, in zijn hoedanig- leense, een Cubaanse, een Chinese een Equatoriaanse, een Ierse, een Poolse, een Columbiaanse en een In dische kardinaal. Drie slagen van de klok op het Sint Damasus-plein kondigden om acht minuten over zessen aan, dat de omheining van het conclaaf voor dé verkiezing van de 263ste opvolger van Sint Petrus was ge sloten. Even te voren hadden de drie kardinalen-ordecommissaris sen Tisserant, Van Roey en Canale, tezamen met de kardinaal-camer- lengo Aloisi Masella gepresideerd bij het afsluiten van de beide in gangen binnen de omheining, en wel die op het Damasus- en op het Borgiaplein. Nadat de ceremoniën hadden plaats gehad begaven de kardinalen zich naar hun eigen cellen. Aan kardi naal Roncalli was bij 'oting de cel toegewezen died eel uitmaakte van het bureau van de comman van iicl uuicau van uc bumiuaii- - u TT dant der edelgarde. Op de deur held Ya df f Heilig Col- stond nog het kaartje „II Comman dante". In de Sixtijnse kapel stond zijn zetel rechts van de ingang tus sen die van de kardinalen Valeri en Cicognani. De keuze Daags daarop, op zondag 26 ok tober, na de Mis van de Heilige Geest, had om tien uur de eerste stemming plaats. Michelangelo's onmetelijk fresco van het laatste oordeel was slechts gedeeltelijk be dekt met een gobelin boven het altaar dat de nederdaling van de Heilige Geest voorstelde. Een voor een begaven de kardinalen zich naar het altaar om in de kelk de stembrief neer te leggen die in het Latijn was opgesteld: „Ik kies tot paus zijne eminentie kardinaal N.N." Van te voren hadden zich drie door het lot aangewezen kar dinalen naar de cel van kardinaal Tienchensin begeven om zijn stem brief op te halen. lege, in het Latijn de vraag: „Ac- ceptasne electionem de Te canonice factam in Summum Pontificem?" (Aanvaardt gij de kanoniek tot stand gekomen keuze tot paus?). Met uitgelezen woorden antwoord de kardinaal Roncalli: „Luisterend naar uw stem sidder ik en ben ik bevreesd (tremens factus sum ego et timeo). Hetgeen ik zelf weet van mijn armoede en onbeduidend heid volstaat om mij verlegen te maken. Daar ik echter in de stem men van mijn broeders de eminente kardinalen van onze Heulige Room se Kerk het teken zie van Gods wil, aanvaard ik de door hen geda ne keuze, en buig hoofd en rug on der de kelk van bitterheid en het juk van het Kruis. Op de plech tigheid van Christus Koning hebben wij allen gezongen: „De Heer is on ze Rechter: de Heer is onze Wet gever: de Heer is onze Koning, Hij zal ons verlossen." fWordt vervolgd gend. Maar regisseur Ben Mettrop had van het alles met goed camerawerk en een fraaie belichting in ieder geval een fleurig geheel gemakt. Amusement van do weinig schokkende, maar niet on aangename soort. Tussen de bedrijven door zag men weer een Hitchcock-filmpje. „Angst" heette het ditmaal en het ging over een geteisterde dame, die zich op de laatste meters film van haar angst-complexen „bevrijdt" door haar argeloze echtge noot enige kogels in het lijf te jagen. Verklaard wordt er in het geheel niets. En wij moeten dan ook zeggen dat wij deze Hitchcock als amateur-psycholoog of moeten wij zeggen psychiater? een vrij irriterende man vinden. Hij maakt de onschuldige mensheid maar ongerust om niets. Tenzij hü het om de duiten doet. H. Hn. Voor de A.V.R.O. becommentariëren zondagsavonds enkele bekende perso nen een bepaald onderwerp. In de ru briek „Humoreske" kan men de li teraire humorist horen grapjassen over allerlei abstracte onderwerpen en het re sultaat is vaak bijzonder leuk. Wat Harriet Freezer, mr. E. Elias, Jan Go- derie en A. Viruly gisteren echter te zeggen hadden over „De lente" viel erg tegen. En dat is geen wonder. Als ze over abstracte onderwerpen spreken kunnen ze hun fantasie de vrije loop laten. Maar over de lente hebben ze al zo vaak geschreven en gesproken. En wij hebben dat allemaal al zo vaak ge hoord en gelezen. J. v. S. Onder de titel „Zo hebben ze het me verteld" improviseert net echtpaar Brusse-Verstraete zaterdagsavonds voor de V.A.R.A. Zij vertellen oude en nieu we verhaaltjes en anecdotes, verza meld en in korte notities samengevat door S. de Vries Jr. Het is een aardige rubriek, er zijn veel leuke geschiedenis sen en grapjes in te horen en de uit voerenden weten de teksten zeer goed te „brengen". Het is jammer dat men wel eens wat al te vrijmoedig is. Wij bedoelen niet te zeggen: mag dat nou. Maar wel: Is dat nu nodig. Z.H. de Paus heeft gistermorgen in de patriarchale basiliek van St.-Pau- lus buiten de Muren de plechtigheden van Palmzondag bijgewoond, aldus meldt het K.N.P. Kort voor half tien arriveerde hij bij de kerk, waar een ontzaglijke menigte stond te wach ten. Hij werd daar op uitbundige ma nier toegejuicht. De paus verrichtte op het altaar de wijding van de palmen; daarna trok de processie door de kerk. Vanaf zijn troon celebreerde hij daarop de H. Mis. Vijftien kardinalen waren bij de plechtigheden aanwezig, alsmede een groot aantal aartsbisschoppen en bis schoppen. Ook leden van het corps di plomatique hadden in grote getale ge hoor gegeven aan de uitnodiging om de plechtigheden bij te wonen op de gereserveerde plaatsen. Na de Mis gaf de paus de Apostolische zegen. Toen hij de kerk verlaten had om naar het Vaticaan terug te keren wachtte hem opnieuw een grote menigte op. AMSTERDAM, (V.U.) 21 maart Kand. theologie: W. Molenaar (Wormer) en J. Tevel (Middelburg). Doet. rechten: W. J. J. A. van de Ven (Amsterdam); F. Vellema (Metslawier) en J. C. H. Poll (Zandvoort). LEIDEN, 23 maart Kand. ex. gen. 2: H. Maas Geesteranus te Bilthoven, en J. C. M. van der Vijver te Schiedam. Kand. Ned. recht: J. H. Janzen te Lei den; W. Houtman te Voorburg; K. de Waard te Haarlem en A. H. D. Ingen Housz te Beverwijk. GRONINGEN, 21 maart Engels: mej. a. D. van Heerde, Emmen; gen. 2b: R. g. Brian, Den Haag, R. G. Schogt, Amsterdam, A. van Wilsem, Zwolle; doet. geneeskunde: dames W. J. Mjjs, Rijswijk, L. G. Smit, Sellin- gen; heren g. C. van Dorp, Den Haag, F. Duterloo, Veghel, M. F. A. Eer- land, Groningen, Th. Kessel, Oslo (Noorwegen): artsexamen le ged.: da mes I. B. ten Kate, Haren (Gr.), C. C. Komproe, Paramaribo, heren E. J. M. van den Brand, Tilburg, j. Mars, Middelstum, bevorderd tot arts: dames A, G. Laninga, Groningen, G. e. Sen- nema, Amersfoort; heren R. Peters, Groningen, K. Visser, Schiedam, R. j. P. van der Woude, Zutfen. AMSTERDAM (G.U.) 21 maart Doet. Spaans mej. L. W. Guépin (Amster dam), kand. Nederlands mej. W. G. Sevensma en de heer W. A. Wilmink (Amsterdam), kand. Engels de heer M. Roselaar (Westzaan), doet. Engels mej. S. Tissot van Patot en L. L. van Windt (Amsterdam). Kemo Corsetfabriek (Hunkemöil«r Lexis Corsettenmagazflnen) te Amster dam boekte blijkens de verlies- en «ins rekening over 1958 een bruto winst ov goederen groot 4.327.213 (3.991-®* Exploitatie van gebouwen leverde resultaat van ƒ57.298 (59.311). trek van kosten ad 3.043.991 (2-85VÏ 00p afschrijvingen op gebouwen ad &u- (onv.), afschrijving inventaris^®11 ƒ267.255 (103.960) en na reservering van ƒ354.983 (450.000) voor belastingen, blvitt een winst groot 668.282 530.818 na aftrek van een storting in pensioen fonds ad ƒ60.000). Zoals bekend wordt voorgesteld een dividend van 20% (17)' uit te keren. Het afgelopen jaar heeft zich geken merkt door een herstel van de lichte teruggang, die zich in de loop van 1957 deed gevoelen aldus de directie in haar verslag. Het jaar 1958 wordt een gun stig jaar genoemd, waarin de omzetten van de winkelzaken een stijging ver toonden. De stijging van de lonen en kosten is niet tot staan gekomen. Het gunstig resultaat werd mogelijk gemaakt door een bevredigende winstmarge en de verhoogde omzet. Voorgesteld wordt nog uit de De- haalde winst in verband met uitbrei dingsplannen, 80.000 over te brengen naar de te vormen reserve uitbreiding en vernieuwing. In het verslagjaar wer- de twee nieuwe vestigingen geopend, waarin de omzet zich volgens verwach ting heeft ontwikkeld. Voor de N.C.R.V.-TV wordt een film documentaire vertoond over het vracht vervoer. Voor de N.C.R.V. is het laatste deel te beluisteren van het hoorspel naar David Copperfield van Charles Dickens. (298 m 20.30 uur). dinsdag HILVERSUM I, 402 m. - AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Piano spel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn 910 V d vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor- genwuding 10 00 Gram. 11.00 Orgel en iSof'-D zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regertagsuitz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 fTT^er. H.OO Gram. 14.40 V. d. kind. 7? Yt vmuw. 15.30 Strijktrio 16.00 Caus. 16.05 Gram. 17.20 Caus. 17.30 Ama- ?u,r„sPr°er. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. ÏO AÏ «ysdfanfare 18.55 Paris vous parle. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nws 20.05 Gevar. muz. 20 55 Hoorsp. 21.35 journ. 21.50 Gram. 22.25 Idem. 22.35 Filmpraatje -2.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v New York. HILVERSUM II, 298 m. - KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws 8.15 Gram 8.50 V. d huisvrouw. 10.15 Lichtbaken 10.30 Gram. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Tenor en orgel. 12.50 Act. 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 14.35 Wij vrou wen van het land. 14.45 Hoorn en piano. 15.15 Gram. 15 50 Gram. 16.00 V. d zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.45 Caus. 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Sport- praatje. 19.35 Gram. 20.00 Lijdensmedi tatie. 21.00 Strijkork., koor en sol 21.55 Pro gr. over kernenergie. 22.25 Gram 22.35 Tenor en piano. 23.15-24.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Gram. 13.00 Ork. conc 15.30 Pianorecital. 16.30 Lichte muz. 20 Gram. 22.45 Concert. 0.06-0.36 Gevar. muziek. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Gram. 14.00 Gevar muz. 16.00 Dansmuz. 16.45 Amus muz 17 45 Orgelspel. 18.15 Pianospel 18.30 Nws. en gevar progr. 21.30 Nws. en gevar muz. 23.00 Gram. 23.40 Gevar. progr NDR/WDR, 309 m: 12.00 Jazzmuz 13.15 Lichte muz. 14 00 Symf. conc 16.00 Klas sieke muz. 17.20 Instr. kwartet 17.45 Amus. muz 19.20 Volksmuz 21.00 Gram. 23.15 Babal, cantate 0.10 Dansmuz FRANKRIJK, progr III (Nat progr. 280 en 235 m: 12.03 Orkestconc 14.10 Kamermuz. 14.40 Klassieke muz 16.15 Pianospel. 17.00 Kamermuz 18.30 Opera- muz. 19.16 Gram 20.00 Kamermuz. 21.50 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram 12.15 Pianospel. 12.34 Pianospel. 13.11 Gram 16.02 Gram. 16.30 Symf ork 17.10 Piano duo. 18.30 V d. sold. 19.40 Gram 21.00 Omr ork en soliste. 22.15 Viool en piano. 484 m: 12.00 Gram 12.15 Pianospel 13.10 Gevar. muz 14.00 Gram 14.45 Omr ork 15.30 Gram, 17.10 Gram. 20.00 Groot symf. ork en solist. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz 20.20 Discussie. 20.50-22.50 Filmprogr. Maandag 22.15 uur Het gebeurde in de Gesü te Rome, Paasnacht '52. Woensdag 22.15 uur - „De Zeven Kruis woorden", muzikale compositie van Alberico Vitalim. muziek-di recteur van de Vatikaanse Radio (II). - „Tenebrae factae sunt" van Vitoria, gezongen door de Wiener Sangerknaben. Vrijdag 22.15 uur Cnede Vrijdag-pro gramma; voordracht: Gabrië! Smit; zang: Aukje Karsemeyer, begelnd duo het Radio Philhar- monisch Orkest. DUITSE TE1 FVISIEPROGR. 17.00 V. d jeugd. 17.45-18.00 Van de telegraaf tot de televisie. 19 00-19.80 Hier und Heute. 20.00 Nws 20.20 So weit die Fiisse tragen. film 21.25 Discussie FRANS-BELG rELEVISiEFROGR. 19.00 Visa pour l'avenir 19,30 La Bou- teille a encre. 20.00 Nws. 20.35 T.V.-spel 22.05 Mis van Mozart 22.35 Wereidnws VLAAMS-BELG rELEVISiEFROGR. 19.00 De soc, gedachte en actie 19.30 Nws 20.00 BHif jong. 20.10 Der Grai von Luxemburg, operette. 21.40 Literair progr. 22.10 Rebus. 22.40 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4