Italiaanse stijl domineert langzamerhand volledig ------ --*■ Nasser wil heilige oorlog tegen communisten Missiekruis 8 0 0 Nieuwe modellen van Fiat Bij de buren GENEEFSE AUTOTENTOONSTELLING Weerzien na twintig jaar HENNESSY P.v.d.A. moet in de oppositie Nieuwe modellen van Skoda Naar een nieuwe politieke partij? Valse dollars in omloop gebracht Kassein aarzelt communistische eisen in te willigen "White label" Studentikoos 'ecord jonge vrouwen J. Waizbrot gofaac Soc. dem. centrum BIJ LOCKHEED Djakarta bestelt tien transportvliegtuigen „De Brug"-groep stelt landelijke commissie in CONDUCTEUR BIJ TREINONGEVAL ZWAAR GEWOND Hoofdaalmoezenier luchtmacht Staf aalmoezenier R. H. M. Verhoeven benoemd Twee Joegoslaven aangehouden In Scheveningen Toch vlootschouw op Vlaggetjesdag Concertgebouworkest naar Montreux MAANDAG 23 MAART 1959 PAGINA 5 v* RAADSEL EEN LEPELTJE IS EEN LEPELTJE, MAAR... WAT IS EtN ECHT KOFFIE-LEPELTJE? DODELIJK ONGEVAL IN BARNEVELD MWAUS Loudy Nijhoff verbon den aan Ensemble (Van onze verkeersmedewerker) Op de autotentoonstelling te Genève, die van 12 maart gehouden is, heeft Fiat twee nieuwe modellen geïn troduceerd; de 1800 en 2100. Deze beide Wagens komen in de plaats voor resp. de 1400 en 1900. Het zijn geen gemo derniseerde uitvoeringen van deze voorgaande typen doch betekenen een heel nieuw ontwerp. Beiden hebben een 6-cylinder motor, deze is constructief voor de beide wagens identiek. In de '100 treft men echter een grotere cy- linderboring. Zodoende wordt thans de keuze geboden tussen de 1800-motor »net een zuigerverplaatsing van 1795 cm3, die 75 pk ontwikkelt en de 2100- motor met een zuigerverplaatsing van 2054 cm3, die 82 pk levert. Te Genève hebben de nieuwe modellen een enor me belangstelling getrokken en ver diend, want Fiat heeft een uitzonder lijk fraaie en interessante nieuwe se rie gebracht. Het koetswerk volgt de moderne Italiaanse lijn en doet denken aan de Lancia en Alfa Romeo carros- serieër. Ze hebben ook een zeer ver borgde interieur-uitvoering. In de con structie van het mechanische gedeel te is behalve de motor ook het veer- systeem nieuw. Aan de voorzijde vindt men thans torsiestaafveren. Aan de achterzijde zijn de schroefveren ge handhaafd. De asgeleiding is uitge roerd met kwart-elliptische bladveren. De wagens onderscheiden zich door uitstekende rijkwaliteiten en zullen ook Nederland zonder twijfel een goed onthaal vinden. - De tentoonstelling te Genève was er>ige voorjaarsexpositie van dit hotr, ®n had om die reden bijzondere Tq^o his. De gehele collectie der hr lmndellen was hier hijeenge- macht en daar Zwitserland geen personenauto-industrie heeft, au het geheel een volstrekt inter- Advertentie (Oplossing volgt morgen in dit blad) pGcXXJCXXX XXXXXXXXXXXX nationaal karakter. Meer dan in vorige jaren zag men ook een dui delijke verandering in de vormge ving. De Italiaanse stijl domineert langzamerhand volledig. Men heeft over de gehele wereld het meester schap van de Italiaanse carrossier erkend en deze ontwerpers ingescha keld bij de fabrieksproduktie. Zo men weet is zelfs in Engeland in grote mate gebruik gemaakt van de samen werking met Pinin Farina. Over de gehele tentoonstelling zag men de nieuwe stijlmode tot uitdrukking ge bracht. Er is zeker geen reden om dat te betreuren. De nieuwe wagens zijn strakker en evenwichtiger van lijn geworden dan ze enkele jaren ge leden waren toen een dubieuze stroomlijn toepassing vond. Amerika handhaaft nog de grote modellen Op de stands van de Amerikaanse merken kon men een indruk verkrij gen van de volledige serie van dit jaar. Deze geeft nog geen enkele indicatie dat de afmetingen kleiner worden, of dat de motorvermogens worden ver minderd. Er is echter bij een vorige gelegenheid reeds op gewezen dat men in de Verenigde Staten een toenemende concurrentie van Europese wagens on dervindt en het gaat de eigen industrie niet naar wens. De kleinere modellen, die bij alle grote concerns in voorbe reiding zijn, komen echter pas aan het einde van dit jaar of begin volgend jaar op de markt. Bij de collectie, die te Genève werd getoond overheerste nog het beeld van de overdadig uitge ruste Amerikaanse koetswerken, die vooral door de staartvinnen-mode steeds minder bij het grote Europese kopers-publiek in de smaak vallen. De daling van de verkoopcijfers, niet al leen op de eigen markt maar ook in de ze exportgebieden, wordt voorlopig daarom niet opgevangen door aantrek kelijke proposities. Een uitzondering hierop vormen de kleine modellen van Studebaker en Rambler, die wellicht reeds vooruit grijpen op de verdere ont wikkeling. Ze verkeren echter door hun verhoudingsgewijs hoge prijs ook niet in een sterke positie tegenover de mid denklassewagens van Europese makelij. Deze laatste hebben in de afgelopen jaren de Amerikanen in sterke mate verdrongen en bieden momenteel de zelfde interieurruimte en dikwijls het zelfde motorvermogen als de Ame rikaanse auto van 10 jaar geleden. Foor de Poolse mijnwerker J. Waizbrot uit Reuver belooft Pasen 1959 een stralend feest te wordenDan zal hij, na een gedwongen schei ding van meer dan twintig jaar, met zijn moeder verenigd zijn. Sinds het begin van de tweede wereldoorlog (1939) hebben moeder en zoon elkaar niet meer gezien. Oorlogsgeweld dreef het landbouwersgezin Waizbrot uit Poznanka uiteen. Een van de zeven kinderen, (drie jongens en vier meisjes), de thans 32-jarige ondergrondse mijnwerker J. Waizbrot, kwam na veel omzwervingen in Enge land terecht. Hier nam hij dienst bij het eerste Poolse legerkorps, waarmee hij deel nam aan dc bevrijding van Nor- mandië. Bij de invasie raakte soldaat Waizbrot gewond. Hij moest in een ziekenhuis in En geland worden opgenomen.. Heimwee dreef de jonge Pool ertoe zich aan te melden voor uitzending naar Nederland. Hij hoopte van hier gemakkelijker naar Polen te komen. Eenmaal in ons land, waar Waizbrot sinds 1947 verblijft, ging hij beseffen, dat van terugkeer naar het na-oorlogse Polen onmoge lijk iets kon komen. Derhalve keek hij uit naar een betrek king in Nederland. Als zoon van een landbouwer voelde hij zich het meest tot het boerenvak aangetrokken en daarom be sloot hij in Baxem als boerenknecht te gaan werken. De arbeid bleek te zwaar. Een gemakkelijker baan vond hij in Tegelen, waar de heer Waizbrot als tuinier werd aangesteld. Aan zijn verblijf in deze plaats bewaart de gevluchte Pool bijzonder prettige herinneringen. Op een feestje te Tegelen leerde hi] namelijk een aardig meisje (Annie Timmermans) uit het na burige Reuver kennen. Inmiddels is de heer Waizbrot al enkele jaren met deze Reuverse Annie getrouwd en bewoont hij met zijn Limburgse vrouw en dochtertje een fraaie nieuwe woning aan de Heerstraat 21 te Reuver. Deze woning is de trots van de heer Waizbrot, omdat hij dit bezit door hard werken sinds 1952 is tuinier Waizbrot werkzaam als onder gronds mijnwerker op staatsmijn Emma te Treebeek heeft verworven. Het mijnwerk en het wonen in een landelijke omgeving bevalt de heer Waizbrot uitstekend. Nederland is zijn tweede vaderland geworden. Alles is hem hier erg naar zijn zin. Een ding is deze Pool evenwel steeds blijven kwellen; de onzekerheid omtrent het lot van zijn familieleden. Door middel van het Rode Kruis is hy nasporingen bijven verrichten naar zijrt ouders, broers en zusters, maar steeds zonder resultaat. Van de Duitse hulporganisatie H.O.Kontving de heer Waizbrot twee weken geleden het adres van zijn moeder. Onmiddellijk ging er een brief van Reuver vaar Lünenberg, waar moeder Waizbrot verblijft. Het antwoord oieef niet lang uit. Moeder Waizbrot nodigde daarin haar lang verloren '■don uit naar Lünenberg te komen. Helaas kon de heer Waizbrot aan dit erzoek met voldoen, omdat hij, statenloos, de vereiste reisdocumenten iet kan verkrijgen. Dit zal overigens een spoedig weerzien tussen moeder en zoon n.et kunnen verhinderen. Moeder Waizbrot treft momentee,l voor- oereidmgen voor de reis naar Reuver. In zijn gezellige woning zal mijnwerker Waizbrot zijn 61-jarige moeder met Pasen een feestelijk welkom bereiden. Helaas wordt de vreugde rond dit weerzien getemperd door het feit, dat vader Waizbrot nog steeds wordt vermist en dat twee gezinsleden van de Poolse familie uit Poznanka door oorlogsgeweld zijn omgekomen. De nieuwe Fiat 1800. Deze fraaie middenklasse-wagen is voorzien van een 6-cilinder motor. Het uiterlijk is geheel in overeenstemming ge bracht met de heersende opvattin gen en kenmerkt zich door sobere strakke vormgeving. In dezelfde serie heeft Fiat het type 2100 ge- introduceert. Dit heeft een ster kere motor van dezelfde construc tie en uitvoering. Het type 2100 is ook leverbaar als „Sedan de Luxe", een speciale uitvoering met gewij zigd front en extra luxueuze ver zorging van het interieur. Advertentie De P.v.d.A. moet bewust, met een wezenlijk socialistisch program, door buiten-parlementaire acties aan de op positie deelnemen. „Indien er sprake zou zijn van een mederegeren, dan moet dit ter beoordeling aan de hele partij worden voorgelegd op een bijzon der congres. „Aldus de vice-voorzitter van het sociaal-democratisch centrum van de Partij van de Arbeid, drs. Th. van Tijn, zaterdag op het jaarlijks con gres in Amsterdam. Hij meende dat, als de P.v.d.A. niet in de oppositie gaat, de zaak voor de socialisten verloren is. Voorts hekelde hii de socialistische regeringspolitiek, waarbij volgens hem de beginselen van het socialisme zijn vergeten. Het congres nam een verklaring aan, waarin o.m. wordt gezegd, dat de P.v.d.A. in geen geval aan een nieuwe regeringscoalitie moet deelnemen, maar de oppositie moet verkiezen. Ten aan zien van de internationale politiek dient de partij het uittreden uit de NATO te propageren. Na uitvoerige discussie werd ook een resolutie over oorlog en militairisme aanvaard. De voorzitter, de heer J. Engels, heeft verklaard, dat sinds de verkiezingsne derlaag van de P.v.d.A. in 1958, een grote kentering is ontstaan ten aanzien van de vrjje gedachtenwisseling in de partij. „De gelegenheid tot discussie is groter geworden, de meningen kun nen weer vrjj stromen," aldus de heer Engels. Borgward introduceerde op de tentoonstelling te Genève een nieuwe cabriolet in de serie Isabella. Deze is voorzien van de z.g. TS-motor, de opgevoerde versie van de normale 1)4-liter kopklepper, die in de gewone Isabella voorkomt. Nieuws uit Genève Hoewel Fiat de enige fabriek was, die geheel nieuwe typen uitbracht, werden er te Genève diverse andere wagens getoond, welke als nieuwe mo dellen in de bestaande series uitkwa men. Borgward voegde een Isabella- cabriolet toe met opgevoerde TS-mo tor, een prachtige maar zeer kostbare wagen. De speciale uitvoering van D.K.W., die als Union 1000 aan de markt is, stond te Genève voor het eerst ook als 4-deurs sedan. Lancia exposeerde een verbeterde Appia met groter motorvermogen. Van de Engel se B.M.C.-groep kon men de gehele door Farina ontworpen nieuwe koets werk-serie bewonderen bij Austin, Wolseley, en M-G. De Franse merken toonden hun bestaande programma, slechts Panhard kwam naar voren met een opgevoerde motor voor de Dyna, die „Tigre" wordt genoemd en een snelheid mogelijk maakt van 145 km.- u. Een autotentoonstelling is voor de gemiddelde bezoeker niet in de eerste plaats interessant door de courante ty pen, die men er aan treft en die ook op straat direct of spoedig worden ge zien. Het zijn juist de speciale model len en exclusieve merken, die men hier eens aandachtig kan bezichtigen. Te Genève werd op dit gebied een uit zonderlijk grote variatie geboden. Er was een gehele afdeling speciale koets werken waar de beroemde Italiaan als Pinin Farina, Ghia, Bertone en Vignale exposeerden en waar ook minder be kende ontwerpers als Beutler, Graber en Reuter, hun creaties toonden. Een zeer fraaie cabriolet op Citroën ID- chassis trof men op de stand van Beut ler. Bij Reuter stond zonder twijfel de meest extravagante wager van de tentoonstelling. Deze was gebouwd op een Chrysler-chassis en had een ver nuftige constructie waardoor de vaste kop automatisch in de kofferruimte kon verdwijnen. De wagen, die circa 80.000 kostte, was echter van een zo uitbundig gebrek aan goede smaak uitgevoerd, dar er commercieel weinig perspectief van verwacht kan worden. De zoeker naar bijzondere typen, die hii niet elke dag in het verkeer tegen komt kon zijn hart echter ophalen aan de nieuwe Aston Martin, de Alvis, Alfa Romeo, Lacia, Facel en diverse ande re uitzonderlijke merken, welke alle uit stekend vertegenwoordigd waren en m het immens grote palais des exposi tions een royale ruimte toegemeten hadden gekregen. Indien men m aan merking neemt dat er 78 merken perso nenauto's uit 9 verschillende lauden aanwezig waren, dan gee^rïit een beeld van de variatie en de volledigheid van deze belangwekkende tentoonstelling. De Lockheed vliegtuigfabrieken heb ben het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vergunning ge vraagd voor het leveren van tien zwa re militaire transportvliegtuigen van het type C-130 aan Indonesië, aldus bericht U.P.I. Uit Djakarta zijn be richten gekomen dat de Indonesische regering in totaal twintig van dit type vliegtuigen zou willen aanschaffen, als mede twintig helikopters van een groot model dat eveneens gebruikt kan wor den om troepen te verplaatsen. De Amerikaanse regering heeft een voorschrift, dat voor alle militair mate riaal een uitvoervergunning verplicht stelt. Dit is van belang omdat de levering van de twintig transport vliegtuigen en de twintig hefschroef- vliegtuigen buiten de Amerikaans-Indo nesische overeenkomst inzake wapen leveranties valt. Een functionaris van het State Department verklaarde des gevraagd dat de Indonesische regering deze order met eigen middelen heeft geplaatst. minminimimm (Van onze Haagse redactie) Sinds kort worden in ons land de 1959-modellen van de Tsjechische Skoda geïmporteerd, en wel de Octavia, de Octavia Super en de sportieve roadstar Felicia. Alle drie modellen hebben een 4 cylinder kopklepmotor en een wissel bak met vier versnellingen vooruit en 1 achteruit. Vergeleken bij de Octavia (1089 cc) heeft echter de motor van het Super model een iets grotere cylinder- inhoud (1221 cc), terwijl bij de Felicia- motor met behoud van de 1089 cc in houd de compressieverhouding is op gevoerd van 7;1 tot 8,4;1. De Super en de Felicia zijn verder uitgerust met twee carburateurs. De maximumsnel heden zijn resp. 125km/u, 135 km/u en 140 km/u. De belangrijkste technische verbete ring, vergeleken met vorige modellen, schuilt in de vering van de voorwielen. De dwarse bladveer, die in de praktijk nogal stug bleek te zijn, werd vervan gen door schroefveren, waarbij schok dempers en een dwarsstabilisator wer den toegepast. De centraal geplaatste langsligger is gehandhaafd, waarbij de tunnel" vrij hoog boven de eigenlijke wagenvloer uitkomt. Uiterlijk zijn de wagens beslist aan trekkelijker geworden o.m. door een nieuw front. Op een landelijke conferentie van hon derd vertegenwoordigers van „De Brug"-groep, zondag in Amsterdam gehouden, is unaniem besloten het werk dat deze groep vorig jaar is begonnen onverzwakt voort te zetten". De conferentie heeft aan de leiding van de groep opgedragen een landelij ke commissie samen te stellen, die tot taak heeft de wenselijkheid en de nood zaak onderzoeken van het stichten van een nieuwe socialistiscne partij op Marxistisch-Leninistische grondslag en een ontwerpbeginselprogram en statu ten daarvoor uit te werken. Aan de vol gende, in het najaar te houden, landelij ke conferentie van „De Brug" zal een discussie vooraf gaan over het vraag stuk van de vorming van een nieuwe partij, waarvoor het verslag van de landelijke commissie dat aan de lei ding wordt uitgebracht als grondslag zal dienen. Zaterdagavond is op het station Ge- leen-Lutterade een kolentrein achteruit op een stootjuk gereden. De zich in de achterste wagen bevindende 35-jari- ge conducteur H. de Jong uit Heerlen, raakte bekneld en werd zwaar gewond. De machinist stopte op het station en begaf zich naar het stationskantoor om een inlichting te vragen. Hij liet na de trein voldoende te beremmen, met het gevolg dat deze op het ietwat hellende spoor terugreed en met een enorme klap tegen het stootjuk botste. De ach- sterste wagen, waarin de conducteur zich bevond werd in elkaar gedrukt. De conducteur is in zorgwekkende toestand naar het Sint Jozefziekenhuis te Sittard overgebracht. Tijdens de vorige week te Bouvigne gehouden studie-dagen van aalmoeze niers bij de zee-, land- en luchtmacht heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, vicaris van de strijdkrachten, het militair vicariaat meer gestalte gegeven. Hij heeft alge mene richtlijnen bekend gemaakt, die de verhouding van het militair vicariaat ten opzichte van de Nederlandse bis schoppen vastleggen. Voorts heeft mgr. Alfrink de fungerende stafaalmoezenier R. H. M. Verhoeven benoemd tot hoofd aalmoezenier voor de luchtmacht. Voor heen waren er slechts twee hoofdaal moezeniers, n.l. mgr. J. de Sain voor de zeemacht en mgr. H. van Straelen voor de landmacht. Op aanwijzingen van de gemeente politie van Weert is de grenspolitie aan de Belgische grens er in geslaagd twee Joegoslaven, die in Frankrijk wonen, aan te houden op grond van de beschul diging dat zjj valse dollar-biljetten in omloop hebben gebracht. In Weert hebben zij bjj enkele win keliers met dollars betaald, die bij in wisseling op de bank vals bleken te zijn. De politie in Weert heeft aanstonds, na aangifte van de ontdekking, een te lexbericht rondgestuurd. Dank zij deze snelle waarschuwing konden de twee Joegoslaven aan de grens worden ge vat. De twintigjarige mej. J. Roelof sen uit Lunteren is zaterdagmiddag dodelijk verongelukt toen zij, rijdend met haar bromfiets, in Barneveld door een vrachtauto werd gegrepen. Zjj liep zeer' ernstige hoofdwonden op. In het St.-Eli- sabethziekenhuis te Amersfoort is zjj spoedig na aankomst overleden. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren hl Damascus premier Kassem van Irak beschuldigd zowel van samenwerking met het communistische imperialisme, als met Engeland dat het imperialis me in Irak wil herstellen, aldus bericht Reuter. Nasser sprak de bewering van communistische kant tegen, dat hij Irak in de Verenigde Arabische Republiek zou willen brengen uit financiële overwegingen. „Wij zijn een rijk land en hebben geen olieroyalties nodig," aldus Nasser. De president verklaarde voorts dat de V.A.R. zich tegen het nieuwe communistische im perialisme met evenveel kracht zal verzetten als tegen het imperialisme van het Westen. Advertentie SCOTCH WHISKY Studenten in Modesto, in de Ameri kaanse staat Californië, zeggen dat zij een nieuw record hebben be haald in een nieuwe „sport", die enkele weken geleden door Britse stu denten in Cambridge is gelanceerd- Zij slaagden er namelijk in 32 stu denten in een telefooncel van 81 cm lang, 81 cm breed en 2.15 m. hoog te stoppen. De cel bevatte echter geen telefoon en moest op de zijkant ge legd worden voordat dit record be haald kon worden. (Rtr.). W Vol goede moed Met een weids uitzicht over het pol derland van de Ooy ligt op een van de Ubbergse heuvels onder de rook van Npmegen het missionair vor mingscentrum De Graal. Sinds 1947, toen het centrum zijn poorten opende, zyn van hier uit 137 jonge vrouwen uitgezwermd om een mooie, maar zwa re taak in de missie te gaan vervullen. Een veeleisende taak, die zowel een diep geloofsleven en apostolische be zieling als idealisme en enig gevoel voor humor vergt, zoals een officiële folder het stelt. Natuurlijk; een be paalde vakbekwaamheid, initiatief, aan passingsvermogen en verantwoordelijk heidsgevoel komen er ook aan te pas, want de missie vraagt allereerst ge diplomeerde krachten: artsen, verpleeg sters, apothekers, vroedvrouwen, so ciale werksters, jeugdleidsters en on derwijskrachten. Gevoel voor humor: de grote villa in Ubbergen gonsde er zondag van. De uitreiking van het missiekruis aan twaalf jonge vrouwen betekende voor hen het einde van een cursus van zes maanden en het begin van een missio naire loopbaan. Aan de plechtigheid ging een genoeglijke koffietafel met een nog genoeglijker samenzijn voor af. Een soort onschuldig galgenmaal. Het Raptimvliegtuig van 21 april zal de eerste vier naar de plaats van be stemming vliegen. De dames Netty van den Donk, verpleegster uit Gorkum; Tilly Lucassen, verpleegster uit Am sterdam; Toos van Vliet, kleuterleid ster uit 's Gravenzande en Rosa Do- chat, verpleegster uit Heidelberg vor men samen de eerste équipe, die in Uganda in poliklinieken en sociale centra werkzaam zal zijn. Drie da gen later vertrekt mej. Phily van Dijk, wijkverpleegster uit Den Haag, per boot naar Suriname om de leiding van het wijkcentrum van het Wit-Gele Kruis in Paramaribo over te nemen. De zeven andere leken missionaris sen, die het missiekruis ontvingen en die in de maanden juli of september vertrekken zijn de dames Liesbeth Veldman, verpleegster uit Utrecht (bestemming Tanganyika), José Koch, onderwijzeres uit Heerlen en Ria de Koning, onderwijzeres uit Leidschen- dam, beiden met eindstation Nieuw Guinea. Twee Oostenrijkse verpleeg sters, Phyli Fuchs en Anita Linniger zullen hun krachten wijden aan het diocees van mgr. A. Konings in Gha na. Zij zullen samen met hun Duitse collega's Maria Schüssler en Annema- ria Berberich, die de missie in Ugan da zullen versterken, nog enkele maan den stage doen in een ziekenhuis te Guildford bij Londen om zich nog be ter op hun taak onder de Afrikaanse zon voor te bereiden. Ouders en familieleden konden zon dag reeds een indruk krijgen van de omgeving waarin de lekenmissionaris sen straks zullen werken. De directri ce van het centrum, mej. Donders, die vorig jaar een uitgebreide oriënta-t missiegebieden maakte eie t.. niooaa die vorig jaar een uitgebreide oriënta tiereis door verschillende Afrikaanse missiegebieden maakte en daarbij ver schillende „Ubbergse" lekenteams be zocht, toonde vele op diapositieven vastgelegde reisindrukken. De tijd daar toe was maar beperkt. Midden in de vastgelegde reisindrukken. De tijd daa Afrikaanse verhalen arriveerden de hoge gasten, onder wie mgr. W. Bek kers, uit wiens handen de twaalf le kenmissionarissen tijdens een plechtig Lof in de kapel van de Maartenskli niek later op de middag het missie kruis ontvingen. Aan het einde van dit jaar zullen nog twee meisjes van Ub bergen naar de missie gaan. Een functionaris van het Mohamme daanse Congres in Cairo heeft bekend gemaakt, dat president Nasser de meer dan vierhonderd miljoen Mohammeda nen in Afrika en Azië wil mobilise ren in een Heilige Oorlog tegen het „communistische imperialisme". Die heilige oorlog zal mogelijk worden uit geroepen op het Internationale Moham medaanse Congres dat in juni in Mekka wordt gehouden. Dertig religieuze lei ders uit Syrië worden deze week in Cairo verwacht voor een conferentie van drie dagen waarop over deze kwes tie zal worden gesproken. Premier Kassem van Irak heeft vol gens U.P.I. de redevoering die hjj za terdag ter gelegenheid van de „Dag van de arbeid" had willen houden, niet kun nen uitspreken, omdat een enthousiaste menigte alle afzettingen doorbrak en het voorwerp van haar bewondering haast onder de voet liep. Vier pantser wagens werden te hulp geroepen om de premier een weg te banen, terwijl wachten op de wagens de mensen met knuppels op een afstand hielden. Het was de grootste, zij het wel wat ver bijsterende huldiging die premier Kas sem ooit ten deel viel. De mensen schreeuwden: „Naar de hel met Nas ser" en scholden het Egyptische staats hoofd uit voor een haschisch-roker. Voordat Kassem op het podium ver scheen hadden de communistisch-Chine- se en Oostduitse delegaties die daar stonden een daverend applaus in ont vangst genomen. Overal hingen grots portretten van Kassem en Iraakse vlag gen en vlaggen met de hamer en sik kel. Kassem toont volgens Westelijke di plomaten te Bagdad nog geen neiging om de vier belangrijke eisen van de communisten in te willigen, die zijn ge steld na de mislukte opstand in Mo- soel. De eisen, die dagelijks worden afgedrukt in het communistische blad „Ittihad al Sjaab" zijn: bewapening van de burgermilitie: het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R.het openlijk breken met het pact van Bagdad en het executeren van de politieke gevangenen die zijn veroordeeld door de volksrechtbank. Te vens blijft Kassem zich verzetten tegen de politieke infiltratie van de commu nisten. Ondanks het feit dat het laag water in de Scheveningse haven dit jaar op Vlaggetjesdag zeer ongunstig valt, heeft de Scheveningse redersvereniging op verzoek van het Comité Vlaggetjesdag besloten dit jaar bij goed weer toch een vlootschouw te houden. Deze tocht met genodigden aan boord voor de Scheveningse kust zal bij hoog water in de avonduren op de zaterdag voor Pinksteren worden gehouden. Een van de spectaculaire punten van het programma dat het Comité Vlag getjesdag heeft opgesteld zal een grote optocht zijn, die wordt georganiseerd door het Scheveningse verenigingsleven. Voor deze optocht heeft de heer Kolk man reeds een draaiboek samengesteld onder het motto: „Van want tot kant". Hij zal het hele visserijbedrijf van vangst tot export in beeld brengen. Van 2 tot 24 september a.s. vindt het 14e Internationale Muziekfestival, het „Septembre Musical", te Montreux plaats. Hiervoor zijn uitgenodigd het Concertgebouworkest, het Orchestre National uit Parijs en het Orchestre de la Suisse Romande. Het programma vermeldt als solisten o.a. Yehudi Menu- hin, Nathan Milstein, Wilhelm Back- haus, Clara Haskil en Arthur Rubin stein. De actrice Loudy Nijhoff, die het afge lopen seizoen in „Die zomer aan zee" bij Ensemble is opgetreden, zal in 1959/1960 met dit gezelschap eenvaste verbintenis aangaan. Zij zal tevens voor de T.V. blijven optreden en haar werk als voor- drachtskunstenarès voortzetten. Als opvolger van de nieuwe voorzit ter van de K.R.O., pater drs. E. van Waesberge, is pater Innocentius Biezeno gekozen tot prior van het Dominica nenklooster te Zwolle. Pater Innocentius is in 1913 in Naald wijk geboren, in 1933 geprofest en in 1938 priester gewijd. Sinds 1946 was hij novicenmeester te Huissen. Hij hoopt vóór Pasen het prioraat definitief te aanvaarden. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiuitf a CopyrigM P. I B Bos CopeoKogen Miesje: „Heb jij die van jou ook op je verjaardag gekregen?'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5