Examen-angst in Duitsland HENSEN Produktschapsprijzen voor de best verzorgde haring en vis Reserves van HBC boeken winst op Johez COGNAC Kan het nog? NAAIMACHINES Toenemende vlucht over de grens DE HOUTWERF N. V. Kwaliteitsverzorging moet vooraf gaan aan voorlichting en propaganda Ik zag twee beertjes... Met PASEN TAFELTENNIS IN HAARLEM E.O. PACHTERS TEGEN VOORSTEL B. EN W. f 79.75 f 89.75 - f 169.- DINSDAG 24 MAART 1959 PAGINA 13 fv.S.O.% mij/Pm'*' cognac PAARLAARSTEEG 1 beter bij NEDERLAND KATTENBURG BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN Puzzle-attractierit Jaarvergadering Kath. Bejaardenbond Passie-avond K.A.B. QV ERVE EIS A. Kousemaker overleden OVERHEMDEN WEEKENDERS PULLOVERS COSTUUM PANTALONS 25.90 - 29.85 - 36.75 In ZELFBINDERS en ANKLETS Winnaars Heemstede kan geld lening van 164.000 sluiten Onderwij svoorstellen GRONDVERKOOP Koningin Elisabeth van België niet naar Naarden Verrukkelijke koffie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Dammen „Vier-dorpen- toernooi" In Heemskerk MEISJE IN KAST VERBORGEN SANTPOORT J. A. Engels verlaat Prov. Ziekenhuis Concert Kennemer Vrouwenkoor Pikeurs-cursus H.F.C. maandag vriend schappelijk tegen V.V.A. Tenten en stoelen duurder de JONGE mode TWEN COSTUUMS (min 7% spaarrente) Op N.K.-rekeningbetaalt U 1/3 per maand FINE CHAMPAGNE V.S.O.P* grootste sortering COSTUUMS in Terlenka en zuivere kamgaren (min 7% spaarrente) fINE CHAMPAGNE sinds 1656 Grote Houtstraat 38, Haarlem tel. 10588 (Van onze correspondent in Bonn) Met uitzondering van de „Vrijstaat Beieren" (die ook in velerlei ander op dicht een Westduits buitenbeentje is) hebben in ie Westduitse deelstaten de eindexamens der H.B.S.-en en gymna sia plaats tussen medio februari en me dio maart. Het nieuwe schooljaar be gint dan in april, na de Paasvakantie (behalve alweer in Beieren, dat het Ne derlandse systeem van het schoolbegin 'n september volgt). De overgang naar hogere klassen ligt in West-Duitsland (behalve alweer in Beieren) ook vlak voor Pasen. In de weken daarvoor heb ben de ambtenaren aan de Westduitse grenzen met Nederland, België en ten dele zelfs ook Frankrijk, en de West duitse politie extra werk. Het is n.l. een jaarlijks terugkerend verschijnsel, dat in de weken der eindexamens en over gang vele Westduitse jongens en meis jes, die bang zijn, dat zij het niet zullen halen", uit vrees voor ouderlijke re- Percussies er tussen uit knijpen, probe ren de benen naar het buitenland te ne men. Nog erger is, dat in de examen- en overgangstijd ook het aantal zelf moorden onder scholieren stijgt. Ook dit jaar hebben de Nederlandse, Belgische en Franse grensposten in to» taal weer enkele honderden examen- vluchtige scholieren van beiderlei kun ne gegrepen. Sinds de opheffing van de paspoorten-controle aan de grenzen der Westeuropese landen, waar een legiti matiebewijs nu voor een grens-over- schrijding voldoende is, is het niet zo moeilijk meer om over de grens te ko men. Bovendien zijn de meeste moder ne jongelui, die vaak zonder ouders bui tenlandse camping- of andere reizen maken, tegenwoordig in het bezit van een eigen paspoort, zodat zij zelfs bij navraag door de verantwoordelijke grensposten dit document kunnen to nen. Blijft dan nog A mogelijkheid hun te vragen naar de schriftelijke toestem ming der ouders, die tot het 21e jaar formeel verplicht is bij een grensover schrijding. En deze kunnen de examen- vluchtige jongelui natuurlijk niet over leggen. Daarop „hangen" zij dan. Zij Worden „afgeschoven" naar de naast- bijzijnde Duitse grenspost, van waar uit de Westduitse politie de ouders meldt, dat hun gevluchte zoons en dochters zijn gevonden en dat zij ze daar en daar kun nen afhalen. Zo gaat het jaar in jaar uit langs de Westduitse grenzen, met dat verschil dat het aantal vluchtelingen gestadig toeneemt. De grensposten en de politie zijn er echter al op getraind. Medio februari plegen zij jeugdige grensoverschrijders wat nauwkeuriger te bekijken en aan de tand te voelen en het grootste deel der vluchtelingen komt dan ook niet verder dan de grens. Een klein deel bereikt echter het bui tenland, waar deze jongelui dan of door de vreemdelingenpolitie worden opge pakt of op een goed moment heimwee krijgen en' weer naar Duitsland terugke ren Met de straf, die zij dan thuis krij gen, is de zaak dan gemeenlijk afgelopen. Behalve, dat zij hun schoolklas nog een jaartje moeten overdoen. Erger zijn de gevallen van zelfmoord plegende scholieren, waarvan men uit de laatste weken een lange lijst zou kunnen opstellen (twee jongens in Gar- misch-Partenkirchen, een meisje in Duisburg). Via de radio pleegt de Westduitse politie in de maanden februari en maart automobilisten te waarschuwen tegen het meenemen van alleen-rei zende scholieren en gevallen van jon gelui die wilden „liften" aan de dichtstbijzijnde politiepost te melden. Voor de radio worden in deze maan den vele discussies gevoerd over de eind- en overgangsexamens en de psychologische gevolgen daarvan op de schooljeugd. Een dezer gesprek ken had voor de „Hessische Radio" (Frankfurts Karlsruher studio) plaats Advertentie De plasticbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 tussen de minister voor culturele za ken (inclusief onderwijs) van de deel staat Hessen, dr. Storz (zelf vroeger rector van een gymnasium) en een hoofdambtenaar van het Constitutio nele Hof die twee zoons op de H.B.S. heeft. De minister: de scholen wor den verkeerd begrepen. Zitten blijven betreffende kind, zoals men in Duits land veelal gelooft. Zij betekenen slechts, dat de ontwikkeling van de scholier nog niet is gerijpt, of dat zijn (haar) talent in een andere richting ligt. Zij kunnen een positieve factor zijn' bij de keuze van de toekomstige levensweg. De hoofdambtenaar: Het niveau der scholen is zeer verschil lend. De examens lijken meer op psy chologische „tests" dan op een be oordeling van de kennis en geestelij ke rijpheid der scholieren. De onbe vooroordeelde luisteraar: Eind- examen- en overgangsangst zijn nor male verschijnselen, doch men kan zich afvragen of de behoefte aan de befaamde Duitse „Tüchtigkeit" nog gestimuleerd door West-Duits- lands waarlijk fenomenale na-oorlog- se herstel de examen-neurose, vlucht en (helaas) zelfmoord niet in de hand heeft gewerkt. Wordt in het horizontaal en vertikaal georganiseerde West-Duitsland niet te veel waarde gehecht aan het eind examen-papier, in verhouding tot het karakter van de eindexamen-kandi daat? Is de Westduitse eindexamen-scho lier door ouders en voogden niet te sterk geïmpregneerd met de volkomen verkeerde these, dat degene die zakt of een klas moet overdoen een mislukke ling is? Moet de Duitse jeugd niet wor den bijgebracht ook uit deze (kleine) le vens-nederlagen te leren? Zouden dan grenswachten en politie in februari en maart geen rustiger tijd krijgen? De motorclub „Haarlem e.o." orga niseert Tweede Paasdag een puzzle- attractierit voor auto's en motoren. Start om 14.00 uur bij café „Kenne- merland", Rijksstraatweg 438, Haar lem-N. Zowel kaartlezers als kinderen kunnen aan de attractierit meedoen. Wegens ziekte van voorzitter Selhorst •tond de jaarvergadering van de Ka tholieke Bond van Bejaarden en Ge- Pensionneerden, afdeling Haarlem, on der voorzitterschap van de heer van der Kolk, tweede voorzitter. Hij wekte op tot het bijwonen der H.H. Missen, die "maandelijks voor de bejaarden wor den gelezen en tot deelneming aan de fetraite in Bergen, van 22 tot 25 sep tember. De heer Kraak werd als blijk van er kentelijkheid voor diens vele en ver dienstelijke werk tot erelid benoemd. Al geestelijk adviseur werd rector Mol, van de Hartekamp in Bennebroek, geïnstal leerd. Bij de bestuursverkiezing wer den mevrouw van Eerdenburg, me vrouw Kraak en de heer Puts gekozen. De heer Selhorst werd herkozen. Me vrouw van der Tas keert niet meer in het bestuur terug. Zij werd bedankt voor het vele, dat zij in haar functie heeft verricht ten bate van de bejaar denbond. De afdeling Haarlem van de Katho lieke Arbeiders Beweging heeft een pas sieavond gehouden, die zich in een gro te belangstelling groter dan vorige jaren mocht verheugen. De geeste lijke adviseur, kapelaan W. Akkermans, belichtte in zijn openingstoespraak de passietijd. De toneelvereniging „Luda- xnus" speelde een teffend stuk „Dialo gues des Carmélites", waarover wij des tijds reeds uitvoerig hebben bericht en dat met de grootste aandacht gevolgd werd. Op de Algemene begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal zal don derdagmiddag om twee uur het stoffe lijk overschot ter aarde worden besteld van de heer A. Kousemaker, die zater dag in de leeftijd van eenenzeventig jaar overleed. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau en kreeg deze onderscheiding wegens een bijzonder werkzaam leven bij-de N. V. Transport onderneming Van Gend Loos. Het laatst was hij plaatselijk directeur van het bedrijf in Haarlem. Deze functie legde hij op 1 maart 1953 neer en daar mede kon hij een achtenveertigjarig dienstverband afsluiten. Bij dit afscheid kreeg hij de Koninklijke onderscheiding. BUREAUS DICHT De gemeente lijke bureaus van Zandvoort zullen op Goede Vrijdag en Paaszaterdag geslo ten zijn. Het bureau van de burgerlijke stand is zaterdag geopend van 9 tot 10 uur. Advertentie op z'n paasbest. Poplin v-a. 9.75 No-Iron va- 12.90 Pracht collectie r\ gr» diverse tinten v.a. IU.7U In de moderne lO 7K kleuren va. T./O Kamgaren - Trevira - Terlenka de nieuwste dessins Voor de twaalfde keer na de bevrij ding werden aan schippers, bemannin gen en rederijen van Nederlandse vis sersschepen prijzen uitgereikt voor de in liet afgelopen jaar aangevoerde best verzorgde haring en-of zeevis. Het produktsehap voor vis en visprodukten had daartoe de bemanningen en rede rijen uitgenodigd voor een feestelijke bijeenkomst in de Dierentuin in Den Haag. waarbij ook de vrouwen aanwe zig waren. Alleen de VL 97, die de ge zouten haringprijs voor Vlaardingen in de wacht had gesleept, was op zee. Daarom werden de beker en de pro- duktschapswimpel in ontvangst geno men door de vrouw van schipper T. van Schoor, terwijl de legpenningen voor de bemanningsleden werden overhandigd aan de vrouw van de stuurman. In een inleidende rede heeft de voor zitter van het produktsehap, de heer drs D J van Dijk. de kansen voor het Nederlandse visserijbedrijf geschilderd. De Nederlandse vis-produktie is niet de grootste ter wereld of van Europa. Toch slaat ons land een pguur. Temidden van de 17 O.E.E.S.-landen neemt Nederland met zijn produktje van gezouten haring de vijfde plaats in en met zeevis de zevende. Toch is de Nederlandse produktie wat zijn kwali teit betreft zeker de eerste. Nederland heeft de sterkste haring- en vis-export- positie van de landen van de Europese Economische Gemeenschap. Het is net enige land, dat op dit gebied meer exporteert dan invoert. En daarnaast is de binnenlandse consumptie stijgen de. Dat komt misschien door een goede propaganda, misschien door een goede voorlichting, maar zeker door goede kwaliteit, aldus drs. Van Dijk. De vernieuwing van de Nederland se visserijvloot is misschien niet over al even intensief, maar de verbetering in de uitrusting van de vloot strekt zich uit over alle sectoren. Na de kotters is dat nu ook bij de loggers in gang ge komen. Het is duidelijk, aldus de voorzitter van het produktsehap. dat dit het gehele bedrjjf ten goede komt. Het gevolg zal zijn, dat de produktiekosten weer de Nederlandse invloed op de bui- worden verlaagd en dat stimuleert tenlandse markt. De concurrentie zal immers groter worden, omdat men overal probeert zijn exportmogelijkhe den te vergroten door vergroting van de produktie-capaciteit. Nederland kan zich daartegen wapenen door de kwali teit te handhaven en nog verder op te voeren. Na e- op gewezen te hebben, dat het irodukt van de visserij bovendien moet concurreren met andere, makkelijker hanteerbaarder artikelen op de voe- dingsmarkt als eieren, melk en kaas, constateerde de heer Van Dijk, dat diepgevroren vis in ons land een stijgende afzet vindt. Wij moeten hopen, aldus de voorzitter van het produkt sehap, dat het Nederlandse visserijbe drijf een deel van die produktie voor eigen rekening zal kunnen nemen. Maar direct over de grens stelt men het verse produkt sterk op prijs, verse vis in gefileerde vorm. Maar ook maat jesharing. De maatjesharing is in ons land een produkt bij uitnemendheid ge worden en geen enkel land kan dat zo brengen als wij. De Nederlandse visser is van zichzelf overtuigd een goed produkt te kunnen leveren en zo lang de visserij kan beschikken over de mensen, die er op het ogenblik zijn, zolang is Nederland op het ge bied van de kwaliteit onverslaanbaar. Vandaar onze sterke export-positie. Wie had ooit gedacht, dat wij gezou ten haring zouden exporteren naar Noorwegen! Met zijn visconserven heeft ons land een fantastische sprei ding over de gehele wereld. Maar ook hier zal men tegen de verdrukking in staande kunnen blijven als gezorgd wordt voor kwaliteit. De heer van Dijk zag dan ook in de strijd om de best verzorgde vis en/of haring aan te voeren geen strijd om be kers en wimpels, maar om het behoud van de exportpositie. Hij bracht dank aan de controleurs van de Dienst van de Ned. Haringcontrole en aan de con troleurs van het produktsehap, die de punten voor de aangevoerde vangsten hebben toegekend en aan de leden van de adviescommissie voor de toeken ning van de prijzen. Met 7,31 als gemiddelde werd schip per F Schaap van de KW 28, rederij Wed. Schaap, prijswinnaar voor de best verzorgde zeevis en verse haring aan boord van treilers, aangevoerd te IJmuiden. De bemanning bestaat uit al lemaal zoons en een zwager, alsmede twee kleinzoons van de eigenaresse. Voor het eerst was ook een kotter- prijs ingevoerd voor verse zeevis en verse haring. De prijs werd gewon nen door schipper A. Dubbelaar van de IJM 59, rederij n.v. Zeevisserij Maat schappij „De Hoop 1". Het winnende schip is in mei 1955 in de vaart geko men en behalve één matroos is de he le bemanning van het begin af aan boord. De best verzorr;de zeevis en verse ha ring, die aan boord van een logger te IJmuiden werd aangevoerd, was ge- vonder. aan boord van de KW 23, schip per P. v. d. Plas, rederij n.v. v.h. A. den Duik. Wat betreft de verzorging van gezouten haring aan boord van de In een café in de Duitse stad Stutt gart is dit nieuwe apparaat, de „Alcolex", aangebracht. Als auto mobilisten via diverse knopjes aan het toestel hebben doorgegeven, hoeveel en wat zij in het café hebben gedronken, behoeven zij alleen nog maar 50 pfennig in een gleuf te werpen om van de „Al colex" langs mechanische weg ant woord te krijgen op de vraag, of zij nog in staal zijn een auto te bestu ren en hoe hoog h«t alcoholgehalte in hun bloed is. Een cafégast kijkt of hij er nog een kan nemen. loggers kwam voor Scheveningen schip per L. Rog van de SCH 134, rederij n.v. v.h. Frank Vrolijk, aan de top. In Vlaardingen werd de best verzorg de gezouten haring aangevoerd door schipper T. van Schoor van de VL 97, rederij n.v. De Doggermaatschap pij. Het schip bevond zich op zee en daarom werd de prijs door de vrouw van de schipper in ontvangst genomen. Het was de tweede keer, dat dit schip een beker won, maar de vorige keer had schipper Van Roon het comman do. Voor IJmuiden-Katwijk aan Zee werd de gezouten haring prijs gewonnen door schipper J. van Beelen van de KW 73, rederij n.v. v. h. A. den Duik, het tweede schip van deze rederij, dat bij deze uitreiking in de prijzen viel. Ook in 19-57 werd de prijs door dit schip en deze schipper behaald en als extra bij zonderheid werd nog vermeld, dat de schipper eind vorig jaar zijn zilveren jubileum vierde. De stuurlieden ontvingen legpen ningen voor de bemanningsleden, de rederijen werden eveneens met een plaquette bedacht. Een aan schipper D. Roeleveld van de IJ M283, rederij n.v. visserijonderneming v. h. J. C. Pronk, werd een extra bedrijfschapswimpel toegekend. Namens de winnaars heeft schipper J. van Beelen woorden van dank ge bracht en op sappige wijze verhaald hoe scherp de strijd met zijn collega J. v. d. Plas van dezelfde rederij is geweest. De heer De Jong, spreken de namens de rederij Den Duik en al le winnende rederijen, stak vooral de adviescommissie een pluim op de hoed. Onder voorzitterschap van de heer J. G. Kolkman heeft deze com missie uit een baaierd van cijfers de topscorers gehaald en een degelijk advies aan het produktsehap gege ven. Hij was blij, dat bij de prijswin naars ook zuivere vleetvissers waren, zodat het verhaal, dat de prijs al lee, binnen het bereikt van de „trek kers" ligt, is gelogenstraft. Tenslotte stelde hij nog eens de betekenis van deze prijzen in het licht. De heer Broeksma liet zijn gelukwen sen namens de werknemersorganisaties vergezeld gaan van de opmerking, dat zorg voor de kwaliteit mogelijk is als de voorwaarden ter bereiking van de top aanwezig zijn. Bij alle verbeteringen, die na de oorlog werden bereikt, zal het bedrijf ervoor moeten zorgen, dat hetook voor jonge mensen aantrekke lijk wordt gemaakt. De bijeenkomst werd besloten met een causerie met lichtbeelden en film van dr. Paul Juliën over de Pygmeeën van Afrika, B. en W. van Heemstede stellen de raad voor met de Bank van Neder landse Gemeenten een geldlening te sluiten van 164.000 tegen een rente van vier en half percent per jaar. De lening is bestemd voor de consolidatie van de vlottende schuld en de vaste financiering van onderhanden zijnde 'ka- pitaalswerken. De gemeenteraad van Heemstede komt donderdag 26 maart, 's middags om vier uur, in openbare vergadering bijeen. B. en W. stellen de raad voor het bestuur van de Sint Aloysius- school gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een nieuwe taalmethode voor de vijfde en zesde klas. Zij vragen de raad voorts een kre diet van 3000 te voteren voor het aanbrengen van een rijwielstalling ten behoeve van het personeel en de leer lingen van de Crayenesterschool. Het bestuur van de Sint Antionus-kleuter- school heeft geld gevraagd voor het aanschaffen van ontwikkelingsmate riaal en schoolmeubelen, het uitbrei den van de zandbak, het maken van een bergplaats voor speelmateriaal, het inbouwen van een keukentje met toe- en afvoerleidingen in vier lokalen en het verbeteren van de verlichting. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor de aanvraag in te willigen. Aan de raad stellen E. en W. van Heemstede voor de heer H. J. van Sam- beek te Heemstede ongeveer 2645 vier kante meter grond ten westen van de dr. J. R. Thorbeckelaan voor de prijs van 58.100 te verkopen. De heer Van Sam beek wil daar veertien woningen ia- ten bouwen, waarvan er tenminste ze ven aan door het gemeentebestuur van Heemstede aan te wijzen gegadigden zullen worden verhuurd. In tegenstelling tot andersluidende berichten, heeft de Belgische ambassa de te Den Haag medegedeeld, dat ko ningin-moeder Elisabeth dit jaar de Matthaus Passion te Naarden niet zal bezoeken. Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105, Telef. 18598. In de eerste klasse van de tafeltennis- bond kwamen de katholieke teams er dit maal niet best af. Alleen de reserves, van HBC wisten met 64 winst te boeken op Johez. Jan v. d. Dries was weer goed voor drie overwinningen. Jan Leuven kon hier aan overwinningen toevoegen op Jan Ves- ter en Joop v. d. Mark, terwijl Joop de Kok tegen dezelfde speler de overwinning veilig stelde. GTTC 2 kwam er tegen TOG niet aan te pas en werd met 91 kansloos versla gen. Louis Hamers redde tegen Wim Le- naerts de eer. Tegen Hotac verging het de reserves van de groen-witten weinig beter. Louis Hamers klopte Fer de Loor. Piet Sieper won van Dik Kuiper en het dubbel wisten de Haarlemmers eveneens in winst om te zetten. Aldus werd met 73 verlo ren. Winfried kreeg van TOG 2 een ferme nederlaag te slikken. Theo van Honschoten zorgde voor punjen tegen Eef van Abbevee en Bas de Jong, maar verder bracht men het niet. HBC 3 tenslotte smaakte ook al niet het zoet der overwinning en ver loor met 9—1 van Togido 3. Wim Klein redde hier de eer tegen Anneke Lahey. Togido 2 14 25 Togido 3 14 14 Hotac 13 22 GTTC 2 13 9 TOG 2 14 21 Winfried 14 6 TOG 1 14 18 HBC 3 14 4 HBC 2 14 16 Johez 14 3 In de 2e klasse A gaaf het niet best meer met CTTC. De eerst zo fraaie positie' loopt lelijk gevaar, nu men met 73 heeft verloren van VGZ. Togido 4 kon hierdoor de Castricumse ploeg tot op één punt be naderen en CTTC dankt het slechts aan het fortuinlijke gelijke spei, dat Rapidity 2 •op Togido behaalde, dat de Haarlemmers niet gelijk kwamen. GTTC 4 deed het uitste kend tegen Te Zaanen en won met 82, maar Oranje Zwart 2 had weinig in te brengen tegen Prowano 2 (73). In 2B boekte Qranje Zwart nuttige winst op Ra pidity 3:' 64. In de dames 2e klasse deed HBC het uitstekend tegen Togido door dit team kansloos te verslaan. TYBB bleef wat onder de maat: het liet zich door DHC met 73 verrassen. Deze week heerst er rust in de competitie op enkele inhaalwedstrijden na. De uitslagen waren: Heren. Ie kl.: TOGGTTC 2 9—1, TOG 2Winfried 8—2, HBC 3—Togido 3 1—9, HBC 2—Johez 6—4, Hotac—Togido 2 5—5. 2e kl. A: CTTC—VGZ 3—7, Rapidity 2— Togido 4 5—5. Te Zaanen—GTTC 4 2—8, Oranje Zwart 2Prowano 2 37. 2e kl. B: DSB—VTC 3—7, Rapidity 3—Oranje Zwart 46, Prowano—Togido 5 55. 3e kl. A: HeemskerkGeel Wit 2 55, HBC 5Rapi dity 4 3—7, Togido 7—CSV 2 3—7. DHC 4— Te Zaanen 2 8—2. 3e kl. Br VTC 3—Johez 3 9—1, RKTVU—GTTC 5 5—5, DHC 2—Win fried 2 46, Togido 9Velsen 2 91, Ho tac 3TOG 4 73. 3e kl. C: Columbia Rapidity 5 0—10, Togido 8—GTTC 7 5—5. Prowano 3Heemskerk 2 82, Oranje Zwart 2—TOG 3 8—2. 3e kl. D: Spinneweb VTC 2 2—8, Togido 6—CTTC 6 8—2, DHC 5Velsen 2—8. Johez 2Hotac 246. 4e kl. A: Bloemendaal—TOG 6 8—2, Columbia 2— Togido 11 5—5. TYBB 5—Shot 2 3—7. Rij- telbi—DSB 4 10—0. 4e kl. B: VTC 4—CSV 5 10—0, DSB 2—Prowano 4 9—1, Heems kerk 3—VTC 6 8—2, Hotac 5—CTTC 2 5—5. Oranje Zwart 4CSV 3 55. 4e kl. C: DS B3—TOG 5 5—5, DHC 6—Corodex 2—8, Te Zaanen 3Shot 010. 4e kl. D: Rapidity 6—CTTC 3 3—7, CSV 4—VTC 5 4—6, Hotac 4—Heemskerk 4 73, VGZ 2Doko 2 64. 4e kl. E: Shot 3—Rijtelbi 2 8—2, TZB Bloemendaal 3 100, Spinneweb 2Ready 0—10, Togido 10—HBC 6 6—4. Dames. 2e kl.: TogidoHBC 28, DHC TYBB 73. 3e kl. A: Spinneweb—Ready 37. DokoWinfried 5—5, Johez 2TOG 64, Oranje Zwart 2VTC 2 73. 3e kl. B'. RKTVU—DSB 7—3, CTTC—VTC 7—3, HBC 2—VGZ 0—10. Te Zaanen—GTTC 4—6. 4e kl. A: CTTC 2—VGZ 2 4—6. Ready 2— VTC 3 5-5, Oranje Zwart 3—CSV 2 1—9. 4e kl. B: ColumbiaRijtelbi 73, Bloemen daal—TOG 2 6—4. Shot—Kriemhilde 7—3. Advertentie De prijsuitreiking van het „vier-dor- pen-toernooi" zal plaats vinden op woensdag 25 maart, 's avonds om 8 uur in het clublokaal van de kampioen van het toernooi, St.-Bavo te Heemste de. De oprichter van het V.D.T., de heer P. G. Balkenende te Lisse, zal de prijsuitreiking verrichten. Er zal die avond een wedstrijd worden gehouden tussen twee groepen dammers be staande uit 15 leden van St.-Bavo en 15 leden uit de overige deelnemers aan het vier-dorpen-toernooi. Dat belooft een mooi sluitstuk te worden van dit jaarlijks dam-evenement. De Rijkspolitie te Heemskerk heeft op verzoek van de moeder van een 20- jarig meisje, dat te Ruinerwold woon achtig is, bij een sinds kort te Heems kerk wonende familie aangehouden. Het meisje, dat tegen de wil van haar moe der omgang had met een 21-jarige jongeman uit Drente, die thans bij familie te Heemskerk woont, had zich reeds eerder enkele malen naar Heems kerk begeven en werd dan telkens op verzoek van de moeder teruggehaald. Ditmaal verzette de_ familie van de jongeman zich daartegen door het meis je in een kast verborgen te houden toen de politie kwam om haar terug te halen. De politie heeft haar tenslotte gevon den en tegen de Heemskerkse familie procesverbaal opgemaakt. Het meisje ia op transport naar Ruinerwold gesteld. De heer J. A. Engeis. magazijnmees ter van het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort, zal eind dezer maand de dienst met pensioen verlaten na een meer dan 40-jarige werkzaamheid in het ziekenhuis. Er za! donderdag 26 maart 's middags van 4.5.30 uur in het theehuis „Meerzicht" van het zieken huis gelegenheid zijn afscheid van hem te nemen. Donderdag 2 april zal het Kennemer Vrouwenkoor onder leiding van mej. Annie Schoen een concert geven in de kapel „Pniel" aan de Pastorieweg in Santpoort-noord. Uitgevoerd zal wor den „Stabat Mater" van Pergolesi. Voor de tweede keer wordt in Am sterdam een pikeurs-cursus gegeven. De heer L. Wjjler van de rijschool Kennemergaarde te Santpoort, die daarbij eens aanwezig was, had toen i gehoord, dat het wenselijk werd ge acht, dat de praktische springlessen j ook eens op een ander terrein zouden j worden gehouden. Hij had toen aange- boden daarvoor gratis gebruik te ma ken van terrein en paarden van Ken nemergaarde. Als gevolg daarvan zijn op 8 maart toen een dertigtal perso nen in Santpoort geweest en maandag waren zij er weer. Ook nu werden zQ weer gastvrij onthaald. De deelnemers hadden er een zeer nuttige en door allen gewaardeerde afwisseling van het ge wone lesprogramma. Op het terrein aan de Spanjaards laan in Haarlem speelt HFC Tweede Paasdag een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen het Amsterdamse WA. De wedstrijd begint om 2 uur. In een vergadering van de Zand- voortse strandpachtersvereniging werd besloten te protesteren tegen het voor stel van B. en W. tot verhoging van de strandhuur. (Dit voorstel komt van avond bij de gemeenteraad in behan deling). De strandpachters zijn van oor deel dat B. en W. de noodzakelijkheid van die verhoging niet hebben kunnen aantonen. Verschillende uitgaven hebben B. en W. ten laste van de str.andexploitatie ge bracht, welke naar de strandpachters menen, daarmede geen enkele relatie hebben. Zij wijzen er voorts op, dat niet zij alleen de lasten van deze uitga ven behoren te dragen, doch het gehele Zandvoortse bedrijfsleven. Ondanks het feit, dat B. en W. de raad voorstellen ook het tarief van de stoelen- en tentenverhuur te verho gen en wel met 25 pet (gemiddelde meer-opbrengst voor de strandbedrijven van 60.000 per jaar) menen zij, dat zij de gelijktijdige verhoging van de strandpacht, verschuldigd aan de ge meente met ƒ30.000 per jaar niet kun nen dragen. De strandexploitanten wijzen trouwens de verhoging van het tarief voor ver huur van stoelen en tenten ook af, daar „in het huidige economische bestek en de nawerking va» de bestedingsbeper king elke prijsverhoging in deze, ook voor de consument ongewenst is". De beste cognac-districten zijn de Grande en de Petite Champagne. Alleen cogna» uit deze gebieden en voor minstens d< helft uit de Grande Champagne afkon» stig, mag zich volgens de franse wei Fine Champagne noemen. Rémy Martin maakt uitsluitend Fine Champagne - in één enkele kwaliteit: V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin din kunt U er te allen tijde verzekerd van zijn volmaakte Cognac te krijgen. In de dierentuin van Kopenhagen zijn enige tijd geleden twee ijsbeertjes geboren. Ze zijn onder de goede zorgen van mama voorspoedig gegroeid en nu mogen ze al aan de band mee uit wandelen in de tuin. IJs versmaden ze natuurlijk niet, maar zij vinden het toch ook wel prettig een beetje te stoeien in het Deense lente-zonnetje. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 13