OUD AMSTERDAM TELT 35.000 KROTTEN Berlage's beurs verouderd Antwerps toneelexperiment in Amsterdam Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN Naar arbeiderswoningen met een huur peil van f 15,- per week Djakarta licht vrijlating van Schmidt toe Ho Tsji Minh danst Bieromzet in het afgelopen jaar lichtelijk gestegen Japanse prinses verloofd Architectonische belangrijkheid en nuttigheid 5000ste student in Leiden Kettingbotsing op rijksweg Voorlopig onderzoek wijst uit Eerste verkoop van volksaandelen Benoem ineen BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM Jongetje stichtte brand Schade f 600,- Afvloeiingsregeling IJsselmeervissers Statutenwijziging Java- Ghina-Paket GEDICHT EN TWEE EENACTERS Dode bij aanrijding door bromfietser Paus verricht voetwas sing bij Romeinse armen Belgische wagens in de berm gezakt Geen kort geding van Teddy Scholten tegen chocoladefabriek Mr. v. Rijckevorsel voor T.V. Dr. Kortenhorst benoemd tot voorzitter Sumatra-tabak onder weg naar Bremen? DINSDAG 24 MAART 1959 PAGINA I W est-Duitsland TH. VAN WAVEREN ERNSTIG ZIEK Geen officiële opening van de Keukenhof Prijsdaling voor eieren uit Nederland op Westduitse markt Interdepartementaal overleg Maatschappij in Verre Oosten in moeilijke positie Kind uit raam gevallen Broeder-portier ernstig gewond bij auto-ongeluk - - - - 60 Op een beschutte plek diep in het bos houden de drie Noren halt om hun toestand eens goed onder de ogen te zien. Daar staan ze nu, aan zichzelf overgelaten in Ierland, waar de krijgers van de Grootvorst jacht op hen maken, waar ze heg noch steg kennen en geen vrienden hebben om hen voort te helpen, uitgezonderd Fergus de Stormvogel en die is er kennelijk niet van op de hoogte dat ze kort na hem óók naar land gezwommen zijn, anders had hij hen wel opgewacht. „Onze piraten- vriend is waarschijnlijk al mijlen en mijlen ver," gromt Eric. „Dat zijn ze allemaal zo'n beetje," merkt Bolli nuchter op „Svein, en Bolan met de troepZe moesten eens weten, dat we hier terecht gekomen zijn." Inderdaad, Bolan zou het moeten weten. Evenals de rest van de troep heeft hij In stijgende onrust de dagen geteld, dat Eric en zijn twee met gezellen nu reeds weg zijn. Zee kiezen heeft geen enkele zin, zolang ze niet weten waarheen het Denenschip ging, dat de Noorman aan boord had en om hier achter te komen peddelt Bolan op een donkere nacht met een klein, stevig vlot naar het grote pirateneiland. Als een stuk wrak hout spoelt het vlot door de opkomende vloed naar het strookje strand, dat aan deze zijde de enige mogelijkheid voor een landing biedt. Het blijft stil, wanneer de oude Gotenkrijger snel opstaat en in de schaduw van de hoge rotsen verdwijnt. Geruisloos werkt hij zich langs een ver zakking in de rotswand naar boven en duikt het volgend ogenblik in elkaar. Voor hem doemt de donkere schim van een wachter op, die aan dachtig omlaag loert. De man schijnt het vlot inderdaad voor een stuk wrakhout aan te zien, want hij drentelt langzaam verder in de richting van Bolan. „Mooi, knaap," gromt deze, „Jou grijp ik in de kraag." En met gespannen spieren laat hij de Deense rover naderen. (Van een verslaggever) Een uitgebreid onderzoek van 95.000 woningen in de oudere buur ten van Amsterdam beeft aan het licht gebracht dat 53.000 woningen niet voldoen aan de minimumbepa lingen, welke thans aan woningen worden gesteld en als krot dienen te worden gekenmerkt. Dit .opzienbarende resultaat zal een grote invloed gaan uitoefenen op het be leid van het gemeentebestuur inzake de volkshuisvesting. Wethouder A. in 't Veld, die deze cijfers maandagmiddag in de hoofdstedelijke raad bekend maakte, kondigde aan dat de voorlopige cijfers de basis zullen vormen voor een nauwkeurig onderzoek. Men verwacht dat de noodzakelijke krotopruiming voor de regering aanleiding zal zijn om de lage toewijzing van woningwetwonin gen 2900 stuks voor 1959 te ver hogen. „Rijksambtenaren, die dit on derzoek persoonlijk willen controleren, zijn bij ons van harte welkom", zei de wethouder die zich nog onthield van een oordeel over de vraag, of de recen te huurverhogingen van een groot deel van deze krotten niet ongedaan kon worden gemaakt. Bij dit onderzoek, dat de basis zal vormen voor een „krotten-nota" zijn De president van het hof van appèl In Djakarta, Raden T.iitro Sudihio, heeft gisteren een toelichting gegeven op de redenen, die het hof ertoe heb ben gebracht de Nederlander H. C. J. Schmidt in vrijheid te doen stellen. De heer Schmidt is vijf jaaar geleden gear resteerd en tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Vorige week werd zijn vonnis omgezet in een gevangenis straf, die gelijk was aan de tijd, die hij reeds in de gevangenis had doorge bracht. Volgens U.P.I. heeft R. Tjitro Sudihio verklaard, dat het hof van appèl tot de conclusie is gekomen, dat Schmidt niet schuldig is aan hetgeen hem op de eerste en tweede plaats in de dagvaarding ten laste was gelegd: hulpverlening aan de vijand en aanval len tegen regering en staat. Het hof achtte deze beide punten niet bewezen. Wel bewezen achtte het punt drie van de dagvaarding: Lidmaatschap van buiten de wet gestelde organisaties. De Indonesische strafwet stelt hierop een maximumstraf van zes jaar ge vangenis.. De doodstraf, die op de pun ten een en twee gesteld is, komt te vervallen door het niet bewezen verkla ren van dit deel der tenlastelegging. Voorts heeft het hof van appèl Schmidt ontslagen van de hem opge- legde verplichtingen tot betaling van de kosten van het geding, voor wat be treft het deel van de tenlastelegging waaraan hij onschuldig is. Wel zal Schmidt de kosten moeten dragen van het tegen hem ingestelde onderzoek. Functionarissen van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heb ben inmiddels geen kommentaar willen geven op wat de heer Schmidt over zijn gevangenhouding en bet proces te Lon den verklaard heeft. Een woordvoer der zei: „Ach, die zaak-Schmidt is de moeite van het noemen niet waard." Minister Soebandrio verklaarde te genover U.P.I.,,Ik wil geen kommen taar geven, vraag mijn woordvoerder maar." De woordvoerder zweeg. Vandaag begint de eerste Westduitse poging een belang in en staatsonderne ming in de vorm van kleine „volksaan delen" aan het publiek te verkopen, waarover wij 9 maart reeds berichtten. Aandelen in de Preussag, een staats onderneming, die kolenmijnen, oliemaat schappijen, staalfabrieken en andere fa brieken exploiteert, zullen tegen een lage prijs worden aangeboden aan per sonen,die een inkomen hebben van min der dan 16.000 D.M. per jaar. In totaal zal er voor 30 miljoen D.M. worden aangeboden. De emissiekoers ,s 145 D.M. en men verwacht, dat de no tering bij de introductie ter beurze, die over ongeveer drie maanden plaats zal vinden, tussen 170 en 175 D.M. zal ko men te liggen. Behalve de lage emissiekoers is er voor de kleine belegger nog een prikkel tot het kopen van deze aandelen: onder een onlangs aangenomen wet ter bevor dering van het sparen ontvangt de be legger een piemie van 120 D.M. indien hij vijf aandelen gedurende vijf jaar aanhoudt. In verband met ernstige en zorgba- rende ziekte van de voorzitter van de Keukenhof, de heer Th. M. van Wave- ren, heeft de officiële opening van deze tiende nationale bloemententoonstelling door de vice-premier, mr. A. A. M. Struycken, vandaag geen doorgang ge vonden. In West-Duitsland. dat het belang rijkste afzetgebied is voor Nederlandse eieren, is de afgelopen week gen scherpe prijsdaling ingetreden De prijsstijging welke eind februari 1958 begon, heeft plaatsgemaakt vgor een ai-mpn» prijs daling vrijdag 1.1. trachtten de bui tenlandse Icver-Tei-n nu" de 'ol-endc prijzen te noteren vrij grens =xclusief invoerrechten en belastingen) Nedei landse eieren 10 "ulden per 100 stuks In de loop van die da" mopsten „e prr zen echter geleidelijk worden verlaagd Tenslctte werd nog slechts ƒ9.50 per 100 stuks gevraagd. De brigade-generaal L. de Zeeuw te Den Haag commandant van het wa pen der Kon Marecbaic-sep wordt oei 1 mei gepensioneerd. Met ingang van deze datum is hij benoemd tot hoofd van de Bescherming Bevolking te Arn hem. als maatstaven aangelegd: inpandig heid, onvoldoende licht, toestand van verval, die geen economisch herstel meer toelaat, ligging van de w.c., verdiepingshoogte minder dan twee meter en minimum levensruimte. Bij het merendeel van de woningen was het vooral de plaats van de w.c. in een keu ken of een kamer, die leidde tot het ho ge getal van 35.000. „Ongetwijfeld zullen steekproeven elders ook wel tot opmerkelijke resul taten leiden", zei de wethouder, „Am sterdam heeft als eerste dit onderzoek aangevat. Maar het maakt nog altijd een verschil of een krot in het vrije veld staat, dan wel een verdieping vormt in een versleten huis". De krotoprui ming is in Amsterdam na de sanerin gen van de Jonker- en Ridderbuurt, Uilenburg en Valkenburg in de twinti ger jaren, door de economische omstan digheden vrijwel tot stilstand gekomen. Over de Amsterdamse woningbouw constateerde de wethouder dat met kracht zal worden gestreefd naar ar beiderswoningen van een huurpeil van f 15 in de week en middenstandswonin gen van 110 tot 130 per maand. Thans zijn de verhoudingen nog steeds zoek. De middenstandswoningen zijn meestal duurder, waardoor velen in arbeiderswoningen komen, die er vol gens hun inkomen niet in thuis horen. Anderzijds kunnen vele arbeiders de hu ren van nieuwbouwwoningen niet beta len. Het beleid van de minister om de wo ningbouw zoveel mogelijk op te voeren in gebieden, waar voldoende arbeids krachten voorhanden waren, heeft Amsterdam met zijn chronisch arbeids tekort geen voordeel gebracht. De noodzakelijke doorstroming van ar beidskrachten uit de gebieden, waar de woningnood vrijwel overwonnen is naar de grote steden in het westen, is tot staan gebracht. Gezien het enorme bouwprogramma dat Amsterdam nog naast de woningbouw wacht, hoopt de wethouder dat het ministeriële beleid van de laatste jaren niet zal voortdu ren. De systeembouw heeft in Amsterdam geen opmerkelijke successen geboekt. De continucontracten. zo zei de wethou der, binden ons de handen zonder dat wij opmerkelijke voordelen bij de prijsvorming kunnen constateren. De mogelijkheden van de industriële wo ningbouw systeem Coignet wor den met spoed onderzocht. Over een mogelijke huurverhoging sprak de wethouder de hoop uit, dat de ze niet zou worden opgelegd in een vast percentage, maar dat een diffe rentiatie naar de aard van de woningen zou worden toegepast. President Ho Tsji Minh van het communistisch Noord-Vietnam brengt op het ogenblik een bezoek aan Indonesië en het bevalt hem er blijkbaar wel. In Tjipanas op West-Java was hij tenminste meteen bereid een vrolijk rondedansje mee te maken. De bestedingsbeperking en een lichte recessie in de algemene economische situatie zijn, blijkens het jaaroverzicht van het Produktschap voor Bier, oorzaak geweest dat de binnenlandse bieromzet in de eerste maanden van 1958 iets ach teruitliep. Nadien trad evenwel een her stel in, zodat het peil van de bieromzet toch nog iets boven dat van 1957 kwam te liggen. De lichte achteruitgang, die de Nederlandse bierexport in 1957 ken merkte, werd in 195L volledig gecom penseerd, zulks ondanks de scherpe con currentie op de wereldbiermarkt. De ge- Het Japanse keizerlijke hof heeft dezer dagen de verloving bekend gemaakt van prinses Suga, de jongste dochter van de keizer, en de 25-jarige bankier Hisagana Sjimazu, een oude schoolvriend van kroonprins Akibito. Men ziet hier het ver loofde paar, dat waarschijnlijk kort na de kroonprins, wiens verloving reeds eerder gemeld werd, in het huwelijk zal treden. Welke weg moet men als .verheid bewandelen als een architectonisch zeer belangrijk gebouw voor het doel, waarvoor het gemaakt is, steeds minder bruikbaar wordt? Concreet gesteld: wat moet Amsterdam doen nu de wereldbefaamde beurs van Berlage niet meer beantwoordt aan de moderne eisen en nu bovendien defecten aan het gebouw zijn geconsta teerd, die misschien een bedrag aan herstel zullen kosten, dat niet veel verschilt van de kosten van een nieuwe Beurs. Dit probleem legde burgemeester Van Hall maandagavond plotseling aan de Amsterdamse raad voor, nadat men enige tijd in abstracto had geredeneerd over het probleem hoe de oude Binnen stad kon worden aangepast aan de mo derne eisen. De Beurs, zei de burge meester, is niet voor andere doeleinden geschikt. Kunnen wjj dit gebouw hand haven op een zeer centraal punt in de stad omdat het architectonisch zo be langrijk is? Amsterdam heeft onge twijfeld een beurs nodig, maar de ge bruikers willen een modem gebouw. Zestig jaar geleden was Berlage's Beurs zeer bruikbaar, maar de eisen zijn veranderd. De Kamer van Koophan del huist in onpraktische lokalen en ve le grote ruimten worden nauwelijks meer benut. Denkt u er eens goed over na, bond de burgemeester de raadsle den op het hart. het is een moeilijk pro bleem. Ik boor graag zoveel mogelijk meningen. Twee sprekers hadden hun mening al klaar De heer Le Cavelier (VVD) wilde de kool en de geit sparen. Hij ad viseerde de voorbouw van Berlage te handhaven en de rest door een bekwa me leerling van Berlage laten herbou wen. De heer den Uyl (PvdA) was vóór handhaving. De Beurs moet bewaard blijven om dezelfde reden waarom ve le grachtenhuizen en kerken, die hun oorspronkelijke bestemming hebben ver loren worden gespaard. Het is een mo nument. Laat de koophandel ergens an ders een nieuw gebouw zetten ais de ze Beurs nu werkelijk niet meer te ge bruiken is, was zijn mening. Hij achtte dit laatste echter nog niet bewezen. Het 4-jarig zoontje van de familie W, E. aan de Garderenseweg te Putten heeft zijn ouders zondagavond een flin ke schadepost bezorgd, toen hij brand stichtte in een klerenkast op de slaap kamer. Het jongetje had met vuur ge speeld Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, terwijl men intussen hét vuur bestreed met een slang aan gesloten op de waterleiding. Alleen al aan kleding ging er voor een waarde van ruim f 600, verloren. De heer E. was tegen brand verzekerd. De studie over een afvloeiingsregeling voor IJsselmeervissers ts nog niet zover gevorderd, dat een wetsontwerp voor in diening bij de Tweede Kamer gereed zou liggen. Wel heeft reeds de vorige minister van landbouw, dr. ir. Vondeling, zijn stand punt in deze kwestie bepaald en ter kennis gebracht van de mlhister van verkeer en wa terstaat. De voorstellen zijn inmiddels ook aan de huidige minister van financiën a i voorgelegd. Minister Staf, die dit heeft meegedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer, verwacht dat niet al te lang meer op een beslissing behoeft te worden gewacht. volgen van het E.E.G.-verdrag waren weinig manifest. De bierinvoer in Nederland, die se dert 1950 steeds een stijgende lijn ver toonde, liep in 1958 iets achteruit verge leken bij 1957. Met name de import van Duits bier, die ongeveer 70 pet bedraagt van de totale bierinvoer, was 10 pet la ger dan in 1957. De hinnenlandse bier omzet beliep in totaal 2.221.927 hl (1957: 2.160.217 hl), de bierexport 793.318 hl (707.304 hl) en de bierinvoer 33.065 hl (35.332 hl). Per hoofd bedroeg in 1958 het bierver- bruik 20.3 liter tegen 19.9 liter in 1957. In enige andere landen was dit cijfer ge durende de laatste jaren ongeveer als volgt: België 110, Denemarken 66, Duits land 85, Engeland 80, Frankrijk 33, Italië 4,7, Luxemburg 115 en Ver. Staten 59 liter. Per ultimo 1958 bedroeg het aan tal werkende brouwerijen in Nederland 41, een minder dan aan het einde va* 1957. De vooruitgang in het bierverbrulk in 1958 schijnt, zo zegt het overzicht, voor namelijk aan het huisverbruik te moeten worden toegeschreven. Vooral de omzet van flessebier steeg. Met 25.647 stemmen voor en 1 tegen is in een buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Koninklijke Java- China-Paketvaart-Lijnen een statuten wijziging aangenomen, die raast enige wijzigingen van meer tecnnische aard, een verandering van de statutaire winst- verdeling inhoudt, voor zover het de tantièmeregeling van de directie betreft. Voortaan zal het aandeel van elk der directeuren i de overwinst 4 y, pet be dragen tegen 20 pet aan al de directeu ren tezamen, zoals in de oude statuten werd bepaald. Het uitgangspunt van deze wijziging in de tantièmeregeling is geweest, zo werd van bestuurszijde nader toegelicht, ee.. minder gunstige winstuitkering en een verbetering van de pensioenvoor- waarden. Voor een maatschappij van deze omvang werd het huidige aantal van 4 directeuren een in Amsterdam en drie in Hong Kong zeer bescheiden geacht. De vennootschap bevindt zich in het Verre Oosten in een uitermate moeilijke positie, zodat het voor aandeel houders een eerste zaak is dat de direc tie goed gehonoreerd wordt. Een aandeelhouder, die optrad namens de Vereniging Effectenbescherming, maakte tegen de nieuwe regeling be zwaren omdat in de statuten niet ver meld staat over het maximum aantal directeuren. Hij verzocht daarom het bestuur het oude plafond van 20 pet te handhaven. Uit de beantwoording door het bestuur bleek dat het op het ogenblik niet in het voornemen ligt het aantal directeu ren uit te breiden. Men achtte de nieuwe regeling billijk en was daarom niet be reid om het amendement van aandeel houder over te nemen. Amsterdam heeft maandagavond be zoek gehad van „De Eksperimentele werkgroep voor toneel" uit Antwerpen, die in het kleine zaaltje van het Mi nervapaviljoen is opgetreden. Er was tevoren niet veel ophef van dit optre den gemaakt, zodat het aantal belang stellenden tot veertig of vijftig toe schouwers beperkt bleef, hetgeen blij kens het programma ook de opzet van de werkgroep is. De groep is nog jong, zo werd aan het begin medegedeeld. Zij bestaat on geveer vier maanden en is nog maar aan haar eerste programma bezig. Dit bestaat uit een geacteerd gedicht „Eb be en vloed" van de vorig jaar ver ongelukte jonge Vlaamse dichter Remy C. v. Kerkckhove, en de eenacters „De getuigen" van Hugo Claus en „De kangoeroes" van Jan Christiaanse. Het experiment, zo werd verder gezegd, berust niet alleen en niet op de eerste plaats bij de schrijver, maar bij de toneelspelers die ook met „gewoon" toneel verschillende expressiemogelijk- heden beproeven. De drie experimenten in die zin, waarvan wij deze avond getuige wa ren, konden in ieder geval sympathie wekken voor de ernst en de over gave waarmede zij door de jonge spe lers bedreven werden. Een merkwaar dige verschijnsel is, dat Eros, en meest al geen kerngezonde, in de drie stuk ken zulk een grote en onverbloemde rol speelt. Dit is een tijdverschijn sel, of, beperkter, een mode. Wat ons betreft ging dit te ver in „De kan goeroes", zelfs als men er begrip voor wil opbrengen, dat het stuk be oogt meer te suggereren dan er in letterlijke zin gezegd en gedaan wordt. Het bedrijven van dit soort surrealis me lijkt gemakkelijker dan het is: bizarre invallen en geforceerde be denksels alleen schieten tekort. Toch is met deze opmerking het stuk niet afgedaan. Het heeft zijn momenten, dat het ipeens de aandacht naar zich toetrekt, dat de toeschouwer de zaal vergeet en opgaat in de merkwaardi ge illusie, die te voorschijn komt. Maar het blijft niet lang op dat niveau. Soms is het alleen maar onbegrijpe lijk, zonder dat er een spanning ont staat die de toeschouwer over de onbe grijpelijkheid heen helpt, soms moet die toeschouwer te lang wachten tot eindelijk gebeurt, wat hem allang dui delijk was. Vooral dit laatste is fnui kend, omdat het vervelend is. Wel is op te merken, dat deze een- acter onder regie van Lode Hendrix met grote intensiteit werd gespeeld. Hier werd inderdaad door competente spelers een onvolkomen stuk alle moge lijke kansen gegeven met een opzet telijk uit het reële getrokken karakte ristiek. Hierdoor werd bereikt, dat de figuren vertekende mensen werden, met de nadruk op verwordingsverschijnse- ien. Vlaamse spelers blijken in het al gemeen trouwens sterk in duidelijk aan sprekende accenten. In dit geval kwa men daardoor sommige zwakheden in de tekst, die de hele opbouw van een figuur soms in een enkele zin deden duikelen, sterk naar voren. Bijzondere nadruk op de expressie had de regisseur Domien de Gruyter ook de spelers ingeprent, die het ge dicht „Ebbe en vloed" acteerden. Hij werkte met in het zwart geklede spelers op een donker gehouden toneel, waar enkele gerichte schijnwerpers gezich ten en handen deden oplichten. Op de gelaatsmimiek, de gebaren der handen en de kracht der sterk klinkende, maar meestal monotoon gehouden stemmen, kwam de hele expressie te rusten, al kreeg zij dan enige steun van recht lijnige bewegingen def vier figuren over het toneel. Er werd dus met sobe re, alhoewel sterk geaccentueerde mid delen gewerkt. Dat dit krachtige plei dooi voor het gedicht ons slechts op enkele plaatsen trof, kan aan zwakhe den in het gedicht liggen; zwakheden die men op het eerste gehoor soms duidelijk kon waarnemen. Voor enkele zuiver klinkende fragmenten kon men intussen dankbaar zijn. De eenacter „I e getufgen" is hier en kele jaren geleden reeds onder regie van Kees van Ierse] door de toneelgroep Test gespeeld. Het stuk, dat laat zien hoe enkele oude mannen hun erotische opwindingen overbrengen op een jonge man, hetgeen op doodslag uitloopt, kreeg van Test. herinneren wij ons, een Zondagavond, toen de boswachter J. van den Brink, zijn vrouw en hun 27- jarige dochter, de ex-stewardess van de KLM mej. Ch. M. v. d. Brink, bij de Biesterbos op de Schelterskampweg in Bennekom rechts van de weg wandel den, werden zij plotseling door een bromfietser van achteren aangereden. Mejuffrouw v. d. Brink werd ernstig gewond en haar vader kreeg een diepe hoofdwond. Zij werden naar het streek ziekenhuis te Bennekom gebracht, waar men het raadzaam achtte vader en dochter naar het akaaemisch ziekenhuis te Utrecht over te brengen. Daar is mej. v. d. Brink maandag overleden. De bromfietser, die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde, kwam bij de botsing te vallen en brak zijn sleutelbeen. ietwat koeler, gereserveerder opvoe ring dan thans. De hevige mimiek, die de regisseur Bob Löwenstein zijn Ant werpse spelers had ingegeven, maakte de opwinding bijzonder duidelijk, en dit op een manier die vakmatig zeer te bewonderen is. De individuele mimiek was trouwens doeltreffend aangevuld door een weloverwogen mise en scène, die de spelers herhaaldelijk tot zeer suggestieve groepen formeerde. Dat er zowel in het ene als in het andere ge val een enkele maal van een teveel Voor het eerst in haar 384-jarige ge schiedenis heeft de Leidse universiteit thans 5.000 ingeschreven studenten. De vijfduizendste, die maandag werd inge schreven in tegenwoordigheid van de rector magnificus, prof. dr. H J. Lam, was de heer K. H. Bakker, die reeds medicijnen in Indonesië heeft gestu deerd en in Soerabaja artsexamen af legde en die dit examen ook aan een Nederlandse universiteit wil doen. De rector magnificus wees bij deze bijzondere inschrijving op de groei van het aantal studenten in de loop der eeuwen. In 1916 telde de Leidse uni versiteit voor het eerst 1.000 studenten. Het getal 2.000 werd bereikt in '27, 3.000 in 1947, 4.000 in 1949 en t.000 nu, tien jaar later. Het aantal hoogleraren van de Leidse universiteit is sinds de stich ting in 1575 opgelopen van 18 tot 194. De rector magnificus Dood de heer Bakker ter gelegenheid van zijn in schrijving een aandenken aan. Op Witte Donderdag zal de Paus in de St.-Jan van Lateranen te Rome de voeten wassen van twaalf armen uit de stad zoals Christus voor het Laatste Avondmaal de voeten waste van zijn leerlingen. Dit meldt U.P.I. Het is, al dus meent dit persbureau te weten, de eerste keer in de recente kerkgeschie denis. dat een paus dit nederige werk verricht. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is zaterdagmiddag opgenomen de twee-en- een-half jaar oude Nelis M. den Herik. Het jongetje viel uit de tweede etage van de ouderlijke woning op straat. In een onbe waakt ogenblik had hij kans gezien een ruitje van een zg. schuifraam open te schui ven, waarbij hij het evenwicht had verlo- (Van onze correspondent) De 63-jarige broeder F. Kuipers, broeder portier van het St.-Maartenscollege van de paters Jezuïeten te Groningen, is zondag avond slachtoffer geworden van een auto ongeluk en vrij ernstig gewond (gebroken been, gebroken arm, hersenschudding) op genomen in het r.-k. ziekenhuis. Zijn toe stand was maandag bevredigend. Broeder K fietste zondagavond van net ene ge bouw van het St.-Maartenscollege naar net andere. Bij het oversteken van ae weg wei felde hij even. Hij werd gegrepen dooreen auto, kwam op de kap van de wagen terecht en werd vijfentwintig meter meegesleurd. Gewond bleef hij op straat liggen. Broeder K. is al veertig jaren portier, aanvankelijk in de pastorie van de paterskerk te Gro ningen, vervolgens enkele jaren in Am sterdam en de laatste jaren in het St.- Maartenscollege. Gisterochtend omstreeks half tien ziJB zeven personenauto's op de rijksweg Amsterdam-Den Haag vlak voor de op rit van het viaduct over de Bennebroe- kerweg op elkaar ingereden. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De botsing ontstond doordat een langzaam rijdende perso nenauto, die in de richting Amsterdam reed, van achteren door een andere wagen werd aangereden. De bestuur ders van de auto's die daarachter re den remden en weken uit, maar konden een botsing niet voorkomen. Alle au to's werden min of meer ernstig be schadigd. Enkele honderden meters van d» plaats waar het ongeluk gebeurd was, slipte even later een Belgische trekker met oplegger. De wagen kwam in de berm tot stilstand en zakte door zijn achteras. Ook het chassis liep ernstige schade op. Vijftien kilometer verder op de Rijks weg bij Oude Wetering was een grote Belgische vrachtwagen uit Roeselare met zeven ton vermicelli van de smalle weg geraakt en in de berm terecht ge komen. Het gevaarte zakte steeds ver der weg in de weke grasberm, maar door in allerijl de zakken vermicelli te lossen kon worden voorkomen dat de wagen in de sloot kantelde. Een kraan wagen trok de auto even later weer op de weg. Het kort geding dat Teddy Schol ten tegen een chocoladefabriek aanhan gig had gemaakt omdat deze fabriek een reclameplaat met de beeltenis van Teddy Scholten weer heeft gebruikt gaac niet door. De fabriek heeft beloofd geen gebruik van de reclameplaat te maken zonder toestemming van Teddy Scholten. Intussen heeft een sigaretten- fabriek iets dergelijks gedaan en de zangeres wil daar nu ook tegen gaan procederen. In het gebruikelijke „Gastenboek", dat donderdag a.s. om 20.20 uur door de K.R.O.-T.V. zal worden uitgezonden, zal de heer L. Frequin mr. K. van Rijckevorsel interpelleren over „actuele politieke onderwerpen". Bij K.B. is benoemd tot voorzitter der tweede kamer voor het lopende zitting jaar dr. L. G. Kortenhorst. De directie van cTè fieTI Maatschap heeft uit Amsterdamse tabakskringe® vernomen, dat de eerste scheepslading Sumatra-tabak uit Belawan, de haven van Deli, zou zijn vertrokken met be stemming Bremen. Men beschikte niet over nadere bijzonderheden en had op de inlichting inzake de eerste versche ping naar Bremen geen commentaar. Horizontaal: 1. gevolg van oorlogstoestand 2. klap plaats in Gelderland 3. voorzitter van kapittel opvulmateriaal 4. verzameling documenten 5. pijnlijke rijksdaalder 6. schrobnet van geen betekenis 7. zuiver lidwoord 8. laurierrozen 9. compagnon deel van scheepsdek 10. omheining buitrund 11. Russische keizerin domoor Vertikaal: 1. doghondje onderaardse spelonk 2. deel van hoofd - kafferstam 3. borduurwerk - walkant 4. elpenbeen - zot 5. stillen - volgeling van Hitier 6. hoeveelheid - als 7. soortgelijk gewicht - Amerikaans president - Ital. eiland 8. Romeinse hoofdman van honderd 9. zitgelegenheid - teleurstellend 10. in partibus infidelium 11. kort toneelspel - mud

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2