Verzoek Bronner maakt plaatsing HILDEBRAND MONUMENT onzeker Verwey geeft opdracht terug aan O. K. en W. Koninginnedag-vieringen in Overveen en Bloemendaal I Bouw badmintonhal in Haarlem begint misschien dit jaar ■illili VADER, MOEDER EN 9 KINDEREN! Indien groep op korte termijn wordt gerealiseerd dan verzoek wel toestaanmenen sommigen Overeenkomst niet nagekomen Schadevergoedingseis tegen gemeentebestuur Dubbel afscheid Van Gend en Loos 30-jarige brandweer verzorgt demonstratie GROOT PROJECT BIJ KLEVERLAAN Kosten twee ton Toernooi begint morgen DINSDAG 24 MAART 1959 pagina 3 Haarlem e.o. Films Diversen Burgerliike Stand Haarlem BIJEENKOMST K.N.L.T.B. Portret Georgette Hagedoorn „THE YOUNG ARC" GEOPEND Een nieuwe jeugdsociëteit in Haarlem Overveen Bestuur Oranje Comité ontevreden over C.O.C. U,I H I 1.1.11-5 üiiiüï Pm y y Schoolvolleybal „De Vrije Tijd" PASTOOR BEEKMAN OVER „VREUGDE EN DROEFHEID" Expositie leerlingen van Rijksacademie Verdieping De grootste en leukste sortering KINDERKLEDING goede kinderkleding vindt U natuurlijk bij Nederland Kattenburg Belangstelling Rietschelf in brand Beurs van Amsterdam Beurs van [SJevt YoH Er is in gemeentelijke kringen in Haarlem grote ongerustheid ontstaan door het verzoek van prof. Jan Bronner om een bedrag van 15.000 meer honorarium voor zijn werkzaamheden in verband met het voorbereiden van de plaatsing van het Hildebrandmonu- ment, over welk verzoek wij zaterdag reeds hebben bericht. Hoewel men zich officieel op het standpunt stelt, dat hjj niet bij de gemeente had moeten aankloppen, maar bij zijn opdracht geefster, het Hildebrandcomité, gelooft men dat deze stap van Bronner wel eens verstrekkende consequenties zou kunnen hebben. Een aantal raadsleden is van oordeel, dat de heer Bronner te ver is gegaan in zijn eisen en zij vra gen zich af of men nog langer door moet gaan met het eindeloos geharrewar, dat Haarlem langzamerhand de risee van heel Nederland heeft gemaakt. Deze raadsleden herinneren zich dat P*pt. Bronner reeds in 1957 van het Hilde brandcomité een extra honorarium reeds heeft toegezegd gekregen van j lo.OOO,-. Men stelde zich in het comité terecht op het standpunt, dat de werkzaamhe den van de heer Bronner in geen ver houding meer stonden met de 3.000,- honorarium, die hij in 1914 bij het ver lenen van de opdracht ontvangen had. In het comité meende men in 1957 ech ter, dat daarmee de honorariumkous af was. Begin maart heeft de heer Bronner echter bij het gemeentebestuur zijn be groting ingediend voor de plaatsing van het monument. De begroting was op gesteld in samenwerking met de dienst voor Openbare Werken. Daarop komen echter enige posten voor, die aanleiding zijn geworden tot de huidige moeilijk heden. Op één der posten vroeg prof. Bronner 30.000,- voor verrichte extra werkzaamheden. Gebleken is, dat hjj daarbij inbegrepen achtte het extra honorarium van 15.000.- dat het Hil debrandcomité hem twee jaar geleden had toegezegd en dat hem voor het grootste gedeelte reeds is uitbetaald. Met het comité was afgesproken, dat het laatste gedeelte hem zou worden uitbetaald bij oplevering van de beel dengroep. In feite vroeg de heer Bron ner dus aan de gemeente een bedrag van 15.000,- als compensatie voor de vele werkzaamheden, die hij verricht had bij het voorbereiden van de plaat sing van het monument. Over dit be drag was tevoren nooit gesproken. Bovendien vermeldde de ingediende begroting een honorarium van 5.000.- voor de architect C. W. Royaerds, die prof. Bronner als adviseur bij de voor bereiding van de plaatsing terzijde heeft gestaan. De heer Royaaards heeft de leiding bij de restauratie van het stad- B. en W. van Haarlem hebben in een schrijven aan de gemeenteraad voor gesteld zich in rechte te verweren te gen een vordering tot vergoeding van een bedrag van f 14.240.26, welke ge steld wordt door de heren W. en H. Ooms te Den Haag en G. P. Peters te Haarlem. De drie heren znn van me ning dat de gemeente heeft verzuimd een overeenkomst na te komen met be trekking tot het oprichten van een rol- schaatsbaan op een gedeelte van het Ijsbaanterrein aan de Kleverlaan. Oo 8 februari 1955 is er tussen de ge meente en de heren Peters en Ooms een overeenkomst gesloten voor de aanleg van een rolschaatsbaan. De baan is er tot op heden nog steeds niet en daar van is mede een oorzaak het feit dat de aanleg van het tweede gedeelte van de Westeliike Randweg (van de Ziil- Weg naar de Delftlaan) ten koste zou gaan van het zuideliike gedeelte van de ijsbaan. De gemeente heeft gedacht, dat er van een rolschaatsbaan toch weinig zou komen, maar de heren Ooms en Pe ters hebben haar in gebreke gesteld vanwege het niet nakomen van de over eenkomst en hun advocaat heeft de ge meente gedagvaard oo 31 maart voor de rechtbank te verschijnen. CINEMA PALACE: In love and war, 18 J.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Stormkracht, 14 jaar; 2.30, 6.45, 9.15 uur. LIDO: Desirée, aI.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LITXOR: Lading des doods, 14 j. 2 en 8 uur. Do.: Gezworen kameraden, 18 j.; 2, 8 u. MINERVA: De levensroman van Johann Strauss, a. 1.: 8.15 uur. Wo. en do.: Indiscreet, 14 J.; 8.15 uur. REMBRANDT: Gouden regen van het ge luk. 18 jaar: 2. 7.30 uur. R.OXYHet beest in mensengedaante, 18 jaar: 2.30. 7, 9.15 uur. STUDIO: The bridge on the river Kwal, 2 en 8 uur. Dinsdag 24 maart Concertgebouw, 8 uur: Kamermuziek avond Volksuniversiteit door het Haags Vrouwen Ensemble. Grote Kerk, Noordwijk: Uitvoering van de „Lucas-Passion" van J. S. Bach. Rusthoek, Bloemendaal, 8 uur: Bijenteelt, lezing Veren, voor Tuinbouw en Plant kunde. Brinkmann, 8 uur: Grondslagen van een Wereldvolkenrecht, debatavond Centrale voor Internationale lezingen. Woensdag 25 maart Schouwburg, 8 uur: „Adem van de dood", te spelen door de toneelvereniging Her man Heijermans. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraadsvergade ring Haarlem. BEVALLEN van een zoon: H. C. Nag- tegaal-van der Meij: S. J. J. Aardewijn- de Koning; M. T. A. van den Putten- van den Berg; A. C. Cox-Geudeke; M. G. van der Sanden-Franken; W. Menks- Hos; van een dochter: J. M. Veltkamp- Tensen; E. F. Wiebes-Wijbenga; J. Wil- lems-Diepeveen; A. M. E. Smorenberg- Spaas; E. Jonkhout-van Hengel; J. van Steijn-Koornstra; A. T. Graven-Plas- meiier: C. J. Weber-de Jong. OVERLEDEN: M. A. Draaisma-Roo- sen, 54 j.. Gen. Joubertstraat; H. A. Henken, 72 j„ Oosterstraat: E. Walter ?5 j-, Gasthuisvest: T. H. Wullems, 63 L. Anjelierstraat; H. M. de Wolf, 65 j., Graafschapstraat. ONDERTROUWD: A. L. Hermans en j J. H. Koster. 1 huis, maar was door prof. Bronner als persoonlijk adviseur aangetrokken. Men vraagt zich nu in gemeentelijke kringen af of de heer Bronner dan niet zelf zorg dient te dragen voor de honore ring van de heer Royaards. Er zijn echter ook raadsleden, die zich op het standpunt stellen, dat men, nu men eenmaal A heeft gezegd, ook B moet zeggen. Deze raadsleden wil len prof. Bronner wel de gevraagde gel den toestaan, indien tenminste het Hil- debrandmonument dan op korte termijn gerealiseerd wordt. Men herinnert zich in deze kringen, dat de heer Bronner meerdere malen heeft laten blijken, dat hij het monument niet zal opleveren als men hem niet volledig zijn zin geeft. Zij zijn van oordeel, dat men om 15.000 of 20.000,- niet het risico moet gaan lopen, dat het Hildebrandmonument tenslotte toch aan Haarlem voorbij zal gaan. Temeer, waar Haarlem wel gro tere bedragen uitgeeft voor minder spec taculaire doeleinden. Deze groep raadsleden vraagt zich echter af of het bij de recente eisen van de heer Bronner zal blijven en of hij in de toekomst niet opnieuw voor waarden zal stellen. Mede daarom gelo ven zij, dat het goed is dat de plaat sing van het monument zo spoedig mo gelijk een feit wordt. Men vraagt zich trouwens af of de lange voorbereiding werkelijk noodzakelijk was. Op 5 april 1956 heeft de raad in principe het mo nument van het Hildebrandcomité aan vaard. Sindsdien is er begin mei 1957 een proefopstelling geweest en daarna heeft men niets meer vernomen. In dit verband zij opgemerkt, dat de besprekingen met de heer Bronner in derdaad tijdrovend zijn geweest. Boven dien heeft de bestedingsbeperking een vlotte gang van zaken eveneens in de weg gestaan. Maar in deze kring van raadsleden gelooft men ook, dat som mige deskundigen van Openbare Wer ken niet con amore met prof. Bron ner hebben meegewerkt. Zij zouden be vreesd zijn geweest voor schending van Den Hout. ook al had de raad in meer derheid dit bezwaar reeds van de hand gewezen. Deze deskundigen vonden destijds steun bij de landschapkundi- ge van de gemeente, prof. Bijhouwer, die de plaatsing van het monument in de doorkijk bepaald ongewenst vond. Prof. Bijhouwer is echter tot andere ge dachten gekomen. Hij staat thans vol ledig achter prof. Bronner en stelt zich op het standpunt, dat nu men Den Hout toch gaat kappen in verband met het verjongingsproces, het monument dat Den Hout is maar moet aanpassen aan het monument van Bronner. Maar al heeft prof. Bijhouwer nu de zijde van Bronner gekozen, toch blijven sommige deskundigen van Openbare Werken zich tegen de plaatsing verzet ten. Vandaar, dat men opnieuw aan komt met bezwaren als zou de gebruik te steensoort te fragiel zijn en als zou den de invloed van weer en wind binnen twee jaar het Bronner- monument onherstelbaar verminken. Beeldhouwers van naam, die regelma tig met dezelfde steensoort werken als prof. Bronner gebruikt heeft, hebben nooit iets van bijzondere fragiliteit ge merkt en prof. Bronner acht bij de hui dige opstellingsplannen zijn beelden groep voldoende beschermd. Een aantal raadsleden Is nu van mening, dat som mige deskundigen van Openbare Wer ken gebruik maken van de onverzette lijkheid van Bronner, om zo de plaat sing van het monument tegen te houden. De begroting, die prof. Bronner be gin maart heeft ingediend, beloopt een totaal bedrag van 178.000,-, waarvan ƒ30.000.- voor hem en 5000.- voor de heer Royaerds. De plaatsing zou dan inclussief het aanbrengen van de fon- teinbak een bedrag vergen van 143.000, Prof. Bronner heeft reeds 15.000,- toe gezegd gekregen van het Hildebrandco mité terwijl de gemeenteraad op 5 april 1956 reeds 90.000,- beschikbaar stelde voor het plaatsen van de beelden groep. In totaal zou dus, exclusief het extra-honorarium of de compensa tie voor de heren Bronner en Royaerds, een bedrag van 53.000.- nodig zijn. Indien men aan de honora- riumeisen tegemoet komt, zou nog 91.000,- nodig zijn. En men kan zich nauweljjks afvragen of een dergelijk bedrag te hoog zou zijn voor een umek monument, dat wezenlijk in Haarlem thuishoort. De enige voorwaarde is dan echter, dat het momfment ook werkelijk spoedig geplaatst wordt, zodat er zich geen nieuwe complicaties kunnen voor doen. Wegens het hereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd hebben de heren A. Weijers en A. G. Jonker, die respectie velijk ruim veertig jaar en zevenender tig jaar aan het bedrijf waren verbon den als hoofdbesteller en stalbaas, af scheid genomen van Van Gend Loos in Haarlem. In het kantoor aan de Ged. Oude Gracht werd een afscheids bijeenkomst gehouden, waarop de ver trekkende werknemers het eerst werden toegesproken door de plaatselijk direc teur de heer J. J. de Graaf. Hij herinnerde er aan dat men tegen woordig de dienst verlaat zonder fi nanciële zorgen. Het pensioen bedraagt ongeveer zeventig tot tachtig procent van het laatstgenoten loon. Vroeger, in de tijd toen de nu vertrekkende em- ployé's in dienst traden, was dit an ders. Als men toen niet meer kon wer ken wegens ouderdom moest men bij de dienst van sociale zaken aanklop pen. Hij bracht de heren Weijers en Jonker dank voor hun verdienstelijk werk en hoopte dat zij in hun vrije tijd hun hobbies zouden kunnen uitleven. Namens de collega's van de binnen- en buitendienst bood de heer G. Hoet- mer de heer Jonker een electrisch scheerapparaat aan. De heer A. C. van Koten voerde het woord als voorzitter van de personeelsvereniging „Flora". „Met hun vertrek gaat een stukje ge schiedenis bij het bedrijf weg. De ver- trekkenden behoren nog tot de garde van de oudste koetsiers", aldus spre ker, die behalve geschenken aan de beide gepensioneerde ambtenaren aan hun dames bloemen aanbood. Tenslotte spraken nog de bedrijfsleider en de chef de bureau de heren H. Antonisse en C. L. Vermunt. Tot de aanwezigen behoor de de oud-directeur van het Haarlemse bedrijf de heer M. W. Voeten. Later op de middag Rebben de heren Jon ker en Weijers, vergezeld van hun echtgenote, nog een tijdje doorgebracht in de boven het kantoor gelegen wo ning van de directeur. Woensdagavond houdt het district Haarlem van de KNLTB in Hotel „De Leeuwerik" in Haarlem een propagan- da-avond met een causerie van Lex Karamoy, tenniskampioen van Neder land in 1956, en de heer J. R. van Wijk, die de rechtspraak in de KNLTB zal bespreken. Voorts zullen de nieuw ste bondsfilms worden vertoond, waar onder films van de Wimbledonkampi- oenschappen. De Haarlemse schilder Kees Verwey heeft de opdracht tot het schilderen van een portret van de voordrachtskunstena res Georgette Hagedoorn teruggegeven aan de opdrachtgever, het ministerie van O., K. en W. De heer Verwey had aanvankelijk in overleg met mevr. Hagedoorn een por tret geschetst, waarop zij verd afgebeeld in haar rol van Madame Arthur. Nader hand heeft de schilder deze schets ver vangen door een nieuw ontwerp met een andere uitbeelding van de geportretteer de. Met laatstbedoelde opzet kon het ministerie zich echter niet verenigen, hetgeen voor de schilder aanleiding was zijn opdracht terug te geven. Destijds is de mogelijkheid geopperd, dat het door Kees Verwey te vervaar digen portret door het ministerie zou worden bestemd voor plaatsing in de Haarlemse Schouwburg. Tengevolge van de geschetste gang van zaken zal deze mogelijkheid dus niet in vervul ling kunnen gaan. Zondagmiddag werd in het voorma lige AJC-gebouw aan de Bakenesser- gracht een nieuwe jeugdsociëteit, The Young Arc, geopend. Een pleisterplaats voor die jeugd, welke niet gebonden, maar toch graag samen wil zijn. De le denstop bij Xeno, dat als moeder der sociëteiten is uitgegroeid tot een be- §rip, en het aanvoelen van de sfeer in oos '58 en M.Y.S. Bloemendaal was voor een groepje zeventienjarigen aan leiding om „voor zichzelf te beginnen". Doch gezien de belangstelling voor deze eerste sociëteitszondag is het wel duidelijk, dat alle begin moeilijk is. Haarlem is op dit gebied wel haast oververzadigd. In Overveen en Bloemendaal hebben de plaatselijke Oranje Vereniging en het Bloemendaalse Oranje-comité de laatste maanden enige keren vergaderd en daaruit is het programma voortge komen voor de Koninginnedagviering op donderdag 30 april. In grote lijnen komen de programma's met die der voorgaande jaren overeen: kinderbij- eenkomsten des morgens en bal-cham- pêtres des avonds. In de middaguren zijn in beide wijken ook nog enige at tracties. Vooral in Overveen vraagt daar het optreden van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal de aandacht. Dit in verband met het dertigjarig be staan van de V.B.B. De scholieren der Bloemendaalse scholen gaan in optocht van het voor plein van de Hartenlustschool naar het Openluchttheater. De muziekvereniging en het tamboerkorps van „Sursum" zullen de optocht voorafgaan. In het Openluchttheater spreekt burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de kinde ren toe en daarna volgt een door het theaterbureau Van Meurs verzorgde voorstelling. Er nemen dit jaar dertien honderd kinderen aan deel. Des middags om drie uur zijn er op het gemeentelijk sportterrein aan de Donkerelaan demonstraties door de sportacademie J. Nauweiaerts de Agé. Ter afwisseling treedt de Bloemendaal se gymnastiekvereniging op onder lei- Prof. J an Bronner heeft weer van zich doen spreken. Opnieuw is de plaatsing van zijn levenswerk, het Hildebrandmonument. in de door kijk van de Kleine Hout te Haar lem onzeker geworden. Op de foto ziet men de vergrijsde kunstenaar, staande bij een der door hem ge houwen Camera-figuren, Suzette Noiret, tijdens een proefopstelling in de Haarlemmer Hout. ding van mevrouw van Stappen en de heer A. Stoute. De avondviering begint als van ouds met een lampionoptocht. Alle kinderen uit Bloemendaal-dorp kunnen daaraan deelnemen. De tocht zal ongeveer drie kwartier durenmen vertrekt op de Vij- verweg en eindigt na een rondgang door het Kmheimpark en Bos- en Duin kwartier bij het flatgebouw Hartenlust aan de Bloemendaalseweg. Om onge- veer negen uur begint in deze straat voor het café ,,'t Hemeltje" op het zo genaamde „Pleinvrees" het avondpro gramma. Eerst speelt „Sursum" gedu rende een half uur marsmuziek en an dere aan de feestdag aangepaste muziek. Ter afwisseling worden door de United States Information Service beschikbaar gestelde films gedraaid over de Hawai eilanden en de tocht van de Nautilus naar de Noordpool en een film over een natuurreservaat. Tenslotte is er dan een bal-champêtre. In Overveen begint het programma j een half uur later dan gewoonlijk. De leerlingen verzamelen zich weer bij hun j scholen en gaan achter de muziek van j de Spaarnebazuin aan naar het sport- I terrein aan de Vrijburglaan waar met medewerking van de cursisten van het C.I.O.S. kinderspelen worden gehouden. Ter afwisseling zorgt de sportacademie J. Nauweiaerts voor een judo en jiu jitsu demonstratie. Aan het einde van de ochtend is er een rolschaatsenwed- strijd op deze laan. De kleuters gaan zo mooi mogelijk gecostumeerd van het Joan Mauritsplein af naar de Chr. la gere school aan de Dompvloedslaan om daar van een poppenkastvoorstelling te genieten. Iets nieuws is een fietsenral- iey voor steeds zestien leerlingen uit u )0^s klassen der vier lagere scholen. 6 Omdat de brandweer dus dertig jaar bestaat wordt evenals vijf jaar geleden in de middaguren een groot festijn ge houden waarbij de kinderen zelf de spuit mogen hanteren. Dat gebeurt al lemaal nabij de kleuterschool aan de Vrijburglaan. Daarna gaat de brand weer een demonstratie verzorgen aan de Willem de Zwijgerlaan. Tevens wor den dressuurproeven met politiehonden gehouden. De zeepkistenrace, die de avondfees ten inluidt, is weer verplaatst naar het oude terrein, de Bloemendaalseweg tus sen het Marine hospitaal en het dorps plein. Daarna is er een lampionoptocht en tot besluit van de festiviteiten wordt in de wijk Overveen op het dorpsplein voor hotel Roozendaal een bal-cham pêtre met attracties gehouden. De NZH zal die avond het busver- keer. lijn 4, omleggen via de Zeeweg en Brouwerskolkweg naar de Ramp laan in plaats van de gebruikelijke rou te langs de Korte Zijlweg. Tussen het politiebureau en het Zandvoorterpad is de Bloemendaalseweg de gehele avond voor alle rijverkeer gesloten. Het bestuur van het Oranje Comité Bloemendaal meen tdat men moet kun nen komen tot grotere en meer repre sentatieve Koninginnedagprogramma's. Waarom in Bloemendaal ook niet een concours d' élégance, terwijl er in de gemeente zoveel autobezitters zijn? En waarom moet een in dienst van de ge meenschap staand Openluchttheater voor een ochtendvoorstelling ruim hon derd gulden hebben van het toch al karige bedrag, dat het comité ontvangt aan subsidie? Een grief van het bestuur is ook dat het Centraal Oranje Comi té in de gemeente een overbodig appa raat is; het comité organiseert zelf niets; het verdeelt alleen het subsidie. Het werkt niet overkoepelend en de plaatselijke verenigingen en comité's werken te veel langs elkaar heen. Om dat het practisch onmogelijk is met het thans beschikbare subsidie een blijvend representatief programma te verzor gen doet het Oranje comité in Bloemen daal een beroep op de ingezetenen een donatie te schenken door overschrjj ving op giro 12048 van de N.V. Twent- sche Bank, kantoor Bloemendaal. Na ruim drie jaren van voorberei den lijken de kansen op de realisatie van de plannen voor de bouw van een badmintonhal aan de Kleverlaan na bij de nog aan te leggen Westelijke Randweg in Haarlem zo groot, dat men nog dit jaar met de constructie ervan denkt te kunnen beginnen. De vergunning van de Directie voor de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid in de provincie Noord-Holland, die vorig jaar werd verstrekt, is ver lengd, waardoor van die zijde geen bezwaren te verwachten zijn. De fi nanciële kant van de zaak is in voor bereidend stadium. Medewerking van de gemeentelijke autoriteiten zal ech ter niet gemist kunnen worden. Over de grondaankoop zijn onderhandelin gen gaande. De stichting van de sporthal is een initiatief van de Haarlemse Badmin tonvereniging „Duinwij ck", welker bestuur op een vergadering van de Haarlemse Sportraad een voorstel in die richting deed. In februari 1956 kwamen de eerste schetsen klaar en begin vorig jaar nam het gemeentebe stuur de hal definitief op in het „Uit breidingsplan Kleverlaan". De Heem- steedse architect Gerh. Jansen kreeg de opdracht een ontwerp te maken. In april van het vorig jaar kwam hij daarmee klaar. De totale kosten van de bouw en de inrichting van de hal worden geraamd op ruim tweehon derdduizend gulden. De hal zal ver moedelijk vrijwel uitsluitend door de beoefenaren van de badmintonsport Advertentie Eenennegentig deelnemende ploegen en een aanvraag van vijftienhonderd toegangsbewijzen typeren de grote be langstelling voor het schoolvolleybal- toernooi, waarmee de middelbare schooljeugd uit Haarlem en omgeving woensdag in het Krelagehuis haar paas vakantie inzet. Van één tot 's avonds tien uur zullen zesendertig scholen op zes velden hun krachten meten. Zoals gebruikelijk zijn de reserveteams ge scheiden van de standaardteams inge deeld. Bovendien zullen de docenten van de lycea Marnïx v. St.-Algonde, Sancta Maria en Jac. P. Thijsse in een halve competitie elkanders krachten verken nen. Vorig jaar was de Rijks-HBS uit Vel- sen met een zeer homogene ploeg de verrassing van het toernooi, zij liet zelfs de Da Costakweekschool met zes club volleyballers achter zich en ook nu verwachten wij dat de HBS'ers uit Velsen hoge ogen zullen gooien. Felle concurrentie zullen de bekerhouders zonder twijfel ondervinden van het op revanche beluste Da Costa en onder andere van de Rijkskweekschool, de HTS en het Lourens Costerlyceum. De meisjesploeg van het Lourens Cos terlyceum (HBS-A) zal de beker tegen over zevenentwintig rivalen moeten ver dedigen, waarvan wij Sancta Maria en de Rijkskweekschool tot de sterkste mo gen achten. In de reserve-afdeling wa ken de ploegen van de Rijkskweek school (jongens) en Lourens Costerly ceum (meisjes) over de beker. -ru4°?ri,<i(AR'K-. Commissie „De Vrije Tyd heeft pastoor W. Beekman uit Npmegen gesproken over het onder werp „Vreugde en droefheid". Pastoor Beekman bracht naar voren, dat het leven vol tegenstellingen is, waarbij het donkere zo vaak het vreugdevolle over stemt. Het is echter Gods bedoeling, dat wy juist onder de druk van tegensla gen blijheid tonen in het bewustzijn van de zekerheid dat het hierna maals vol licht en oneindige vreugde is. In het Nieuwe Testament vinden wij dan ook verschillende teksten, die eerlijke vreugde, het gezonde plezier zou men kunnen zeggen, als uitgangs punt hebben. De Katholieke Kerk ma nifesteert het door kerkelijke feestda gen, want het is de kracht van het ka tholicisme, dat zij in het dagelijks le ven de blijde zin ziet als de wens van de Schepper. St.-Franciscus was in de ze een voorbeeld voor ieder door zijn voortdurende optimisme, hoe de om standigheden ook waren. De vreugde van het Paasfeest is ook karakteristiek voor ons Geloof. Na het droeve lijden van Christus spreekt heel de liturgie van de vreugde na Christus' dood, die de redding der mensen is. De leden van ,.De Vrije Tijd" betoonden pastoor Beek man na afloop hun dankbaarheid door een warm applaus. Woensdag 25 maart 's avonds om acht uur zal prof. dr. N. R. A. Vroom, direc teur der Rijksacademie, in café-restau rant ,,'t Hof van Heemstede", Valken burgerlaan 56 te Heemstede, een ten toonstelling openen, die aldaar wordt gehouden van werk van leerlingen der Rijksacademie. Jiyn«fr. Aan de Kleverlaan nabij de toekomstige westelijke randweg te Haarlem hoopt men nog dit jaar te kunnen beginnen met de bouw van een grote badmintonhal. De hierboven gereproduceerde tekening geeft een beeld van de zijkant van het gebouw; de hieronder afgedrukte tekening laat zien hoe het front wordt. In het voorgebouw wordt de accomodatie ondergebracht. Op een verdieping komen een clublokaal en een vergaderzaal, van waaruit men door een glaswand vrij zicht heeft op de speelzaal. Het dak van de hal wordt gebogen. Gezien de grote belangstelling voor de badmintonsport is het waarschijnlijk, dat de hal de gehele dag door de badmintonspelers en -speel sters bezet wordt. Er komt inmiddels ruimte vrij in het Krelagehuis aan de Leidsevaatt, waar de volley- en basketballers meer speelgelegenheid krijgen. voayti gebruikt worden. Men ontlast daar door het Krelagehuis. In dat gebouw kunnen de andere zaalsporten dan over meer ruimte beschikken. Onder andere voor de volley- en de basket ballers betekent het een vooruitgang. De badmintonhal heeft een totale lengte van 47.55 meter en een totale breedte van 23,40 meter. De overkap ping krijgt de vorm van een halve el lips, waarvan het hoogste punt 8.80 me ter hoven de begane grond uitsteekt. De zaal wordt negenendertig meter lang. Er zijn vyf speelvelden voor badmin ton in geprojecteerd, elk van 13,40 bij 6,10 meter. Speciaal omdat de „shuttle" de pluimbal waarmee de sport wordt beoefend een boog over het net be schrijft, wordt het dak gebogen. Het is dan bovendien onnodig hoge muren op te trekken om het plafond op genoeg zame hoogte te brengen, wil zij geen beletsel vormen voor de badminton spelers. Het voorste gedeelte van het sport gebouw bijna achteneenhalve meter is bestemd voor de bijbehorende ac comodatie. De ingang wordt gevormd door een bordes, waarboven men een luifel van polyester denkt aan te bren gen, en een tourniquet. Daarachter be vindt zich een ruime hal. Zowel ter linker- als ter rechterzijde komen deu ren naar de kleedruimten, onderschei denlijk voor de dames en voor de heren. Zij hebben een grootste lengte van ongeveer 6,20 meter en een grootste breedte van vijf meter. Aan beide loka len worden was- en douche-gelegenhe den gebouwd. Tevens wordt gezorgd voor toiletten, die langs de verschillen de gangen naar de speelzaal komen te liggen. Voor de toeschouwers zijn aparte toiletruimten geprojecteerd, direct van uit de zaal bereikbaar. Langs de twee meter brede corridor van de hal naar de zaal komt een kantoor, van waaruit men vrij zicht heeft op de speelvelden. Er is een mogelijkheid gelaten om lo ketten aan te brengen. Schuin tegen over het kantoor en een uitbouw in de voorhal vormend, komt een aparte ruimte voor de verwarmingsinstallatie. In hetzelfde gedeelte van het ge bouw is een verdieping ontworpen, die te bereiken is via de trap in de hal. De trap komt boven eveneens uit in een hal van zes bij vier meter. Er zijn op de verdieping een club- en een vergaderlokaal geprojecteerd die door verschillende deuren kunnen worden betreden. De beide lokalen worden gescheiden door harmonica-deuren. Bijvoorbeeld bij bijeenkomsten waarvoor grote be langstelling bestaat kunnen die terzijde worden geschoven en ontstaat één gro te zaal. In de als clublokaal gedachte ruimte komt een buffet met de nodige accessoires en daarachter een grote bergruimte. In het andere lokaal komt een aantal ingebouwde kasten met ook daar achter opslagruimte. In de bui tenmuur worden vier grote ramen aan gebracht. Aan de andere kant zorgt een glaswand voor vrij uitzicht op de speel zaal. Om in de speelzaal voldoende licht te laten doordringen komt over de ge hele lengte een dakiioht ter breedte van vier meter. In de achtergevel wordt een brede deur aangebracht die als nooduitgang kan dienen, maar die Advertentie sinds 1856 Brott HoutstrMt 31, Hurtom tel. 10568 Op N.K.-rekemng betaalt U 1/3 per maand ook kan dienen voor het binnenbren gen van grote artikelen of voor het binnenmarcheren in formatie van een groot aantal sportslieden. Voor de toeschouwers heeft men nog een bij zondere accommodatie ontworpen Langs de zijwanden wordt de vloer opgehoogd. Het is mogelijk, daarop een tweede en eventueel een derde verhoging te maken, waardoor een soort tribune ontstaat. De overkap ping denkt men op te trekken uit eter- nieten golfplaten geïsoleerd met board. Men bereikt daar tevens een goede akoestiek mee. De voor- en achtergevel worden gebouwd met bakstenen. Wanneer de verwachtingen bewaar heid worden, zal de bouw binnen afzien bare tijd kunnen worden aanbesteed en dan zal het niet lang duren voordat de eerste spaden in de grond worden ge stoken. Het gebouw zal een aanzienlij ke verlichting brengen in de zalennood. Tot nog toe was het Krelagehuis aan de Leidsevaart vrijwel de enige gele genheid voor het beoefenen van zaal sporten. De tafeltennissers vonden voor een groot gedeelte onderdak in het ge bouw van de heer Wolters aan de Jans straat en ook kan men daar regelma tig een vaste kern van badminton-spe- lers aantreffen. Maar door de grote toevloed van sportlieden is de ruimte te gering ge worden. Een bijzonder grote belangstel ling bestaat tegenwoordig voor de bad mintonsport. Voor de ouderen is bij Haarlems enige badmintonvereniging „Duinwijck" een ledenstop afgekon digd. Alleen voor de jeugd, die ge woonlijk 's middags speelt, is er nog ruimte genoeg. Een uitbreiding van het aantal speeluren, vooral 's avonds, zou voor de volley- en basketballers ernstige consequenties met zich mee brengen. Door de bouw van de badmin tonhal is die moeilijkheid overwonnen. Het is inmiddels geenszins denkbeel dig dat de hal by de Kleverlaan de ge hele dag bezet zal zijn door de beoefe naren van het badmintonspel. Aan de Duinweg te Noordwijk raak te een rietschelf in brand. Direct werd de brandweer gewaarschuwd. Hoewel deze snel ter plaatse verscheen, kon zjj toch niet voorkomen, dat de schelf vrijwel geheel afbrandde. Enkele bed den narcissen gingen door de hitte eveneens verloren. De fa. Hoek, aan wie de schelf toebehoorde, was tegen de schade niet verzekerd. (Niet officiële Koersen) 4% Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3% Ned 1956 3% Ned. 1948 3% Ned 1950 3'A Ned 1954 314 Ned. 1955 O BJ4.G. Won.bouwl 6 Ned Handel Mi) Cen Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-My AJC.O. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell M1J. Fokker Gelder Hoogovens Müiler Co. Philips Gem.bez Unilever Bllllton 2e Kon Petroleum 50 Holl. Amerika Lt)n K.LJM Kon. Ned Stoomb M: KJ\M Ned. Stoomv My v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 U 214 Rotterdam '57 Alb Heyn kl obi 4 Vorig opening Slot 24/3 100H 96 93% 93% 89% 89% 90 91 111H 212% 85 85% 132% 134% 173 284% 284 452% 147.20 146.10 2101/2 214 mm 363 299 539 538% 465% 463% 259 166.60 162.30 149 130 137% 137% 134 134 136% 239 133 1041/4 85 94% 99 124% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KL.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel 20/3 69% 52-14 6114 8014 45% 11114 34% 44% 5814 70% 44% 8514 67% 56 53% 23% 92'2 23/3 67% 51»/. 5914 80% 45% 108% 35 4414 5514 68% 43% 84% 6614 5614 52% 23% 90% Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3