Eerste DAF-personen wagens van de band gerold Prof. Beel legt laatste hand aan rapport Pullovers Peek&Cloppenburg Miss Bril 1959 RADIO Drieduizend medewerkers en vele gasten beleven historisch moment Haarlemmer vindt oplossing voor dit euvel elke woensdag jongens-^ markt en teÊ&ulsie. Gloriedag voor gebroeders Van Doorne Enthousiasme in geheel ons land Deskundigen zijn vol lof Bodem van schip een zeef gelijk De kabinetsformatie Raamwet en financieel-economisch beleid belangrijke punten m LOSSCHIETENDE GASSLANGEN Belgisch schip vlot- gesleept Siamese tweeling in Londen gescheiden Kinderen behoren tot een drieling 160.000 sigaretten gesmokkeld Drie prijswinnaars Helemar H. naar Rotterdam Met onzeewaardig schip de Noordzee over SIEMENS Mr. dr. J. van Angeren ter aarde besteld DINSDAG 24 MAART 1959 PAGINA 5 Vice-adm. G. baron de Vos van Steenwijk overleden Landbouwhogeschool-fonds melk en puur he R ra 'Wm Luchtig Licht verteerbaar Lekker zuiver wol licht van gewicht Italiaanse kleuren 99 99 De eerste personenauto's van de DAF zijn van de band: Jbr. mr. J. Smits van Oyen van Eckart, voor zitter van de KNAC, en mevrouw Smulders-Beliën, burgemeester van Oost-, West- en Middelbeers, zijn er sinds maandagmiddag de gelukkige bezitters van. Ten aanschouwen van drieduizend medewerkers en een grote schare genodigden legde de eerste seriewagen de laatste meters af, nadat de burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. van Rooy, met een druk op de knop de band in werking bad ge steld. De band die in Eindhoven begint, maar na zeven maal de grens gepasseerd te zijn in Geldrop eindigt, zodat de burgemeester van Geldrop mr. van Lanscbot de eer genoot, de eersteling van de Van Doorne's aan de begane, grond te zetten. Glimmend van trots, maar toch een tikje onrustig, begroette dr. Huub van Doorne rond het middaguur de vele gas ten, die het historische moment kwa men meebeleven. De DAF-directeur had reden tot voldoening: zjjn vele ja ren gekoesterde ideaal ging in vervul ling. Het geruis van de motor, die zon der aarzeling begon te draaien, klonk als muziek, de lijnen van de carrosserie streelden het oog. Burgemeester Van Rooy onthulde in zijn toespraak, dat hij een jaar of vijf tien geleden als ondergedoken bur gemeester uit Zeeland dr. Huub van Doorne al met een wonderlijk gedrocht rond zjjn huis had zien rijden. En toen was het al een wagen zonder koppe lingspedaal. ,,Ik heb er altijd vast op gerekend, dat gij zoudt slagen, maar dat ik op de knop zou mogen drukken, heb ik nooit gedacht." De heer Van Doorne had tevoren al gezegd dat het altijd zijn droom is ge feest, de personenauto vóór zijn zes tigste' verjaardaS in produktie te bren- fen- Hij js daarin geslaagd: zijn ge boortedatum zo onthulde de burge meester van zijn geboortedorp Horst- ■Ahierica is 1 januari 1900. „Is het niet symbolisch, dat gij geboren bent op de eerste dag van de eeuw, die de eeuw van de techniek wordt genoemd? En is de naam America geen voorteken?" zei de burgemeester. Hjj deelde mee, dat de gemeenteraad van Horst-Ameri- ca besloten had, de hoofdweg van de nieuwe parochie de naam „Gebroeders van Doorne-laan" te geven. Dr. Van Doorne liet zijn medewer kers van hoog tot laag delen in de glo rie. „Van ieder van ons is ontzaglijk veel gevraagd om het bedrijf aan te passen en de produktie op gang te bren gen. Daarom zullen we zaterdag maar eens vrij af nemen." Op deze medede ling volgde een driewerf hoera. Dr. Van Doorne kon zonder overdrij ving zeggen, dat zijn fabriek, die ondanks de snelle ontwikkeling van de personen auto op de laatste RAI nog een nieuwe lijn voor de bedrijfsauto's heeft gelan ceerd, het modernste automobielbedrijf In Europa is. Voor de personenautopro- duktie staat er een machinepark om van te rillen; er is niet minder dan vijftig miljoen voor geïnvesteerd. Dr. Van Doorne wees er terecht op, dat deze dag geen einde, maar een begin is. „Er is een sterke concurrentie; de realiteit van de Euromarkt dwingt tot voortvarendheid. Maar het is mijn overtuiging, dat een industrie die kwa liteitsproducten levert, op de Euro- markt goede kansen heeft. We moe ten er naar streven evenals Zwitser land en Zweden een reputatie op te bouwen van producenten van kwali teitswerk. Ik hoop, dat de Nederland se industrie alles zal doen om deze naam te verwerven en te behouden. Van de regering verwachten we be grip voor de moeilijke situatie waarin de in opbouw verkerende industrieën zich bevinden. Zij zal moeten besef fen, dat het voor Nederland met zijn snel groeiende bevolking een levens belang is om steeds meer werkgele genheid te scheppen." Verrast was dr. Van Doorne door het enthousiasme dat overal in Nederland blijkt te bestaan. Hij had vroeger eens geklaagd over de ongemotiveerde voor keur voor buitenlandse artikelen. Daar op kreeg hij een briefje waarin iemand schreef, dat hij de Nederlandse indus trie graag zijn vertrouwen wilde bewij zen en dat hij daarom ongeacht het type de wagen bestelde, waarvan toen juist bekend was gemaakt, dat hij werd ontwikkeld. De schrijver van het brief je was Jhr. mr. Smits van Oyen, nu de eerste DAF-rijder. Dr. Huub deelde nog mee, dat zal worden getracht de produktie zo snel mogelijk op te voeren naar de capaciteit van 200 wagens per dag 50.000 per jaar. (Men hoopt* die capaciteit aan het eind van dit jaar te bereiken). „De post van de kopers zet ons onder zware druk, maar we hebben de verantwoordelijk heid voor de distributie in handen ge legd van de 125 dealers, die volgens een bepaald schema worden bevoor raad. De export-organisatie is in op bouw; de levering naar het buitenland waar met name in Amerika grote vraag is begint pas als de Neder landse bestellingen van vorig jaar zijn afgeleverd." T.a.v. de maximumsnelheid zei de heer v. Doorne, dat gestreefd is naar een betrouwbare wagen, die qua kosten zo laag mogelijk ligt. Hoge snelheden zijn duur en verhogen het risico. De ge middelde snelheid van de DAF-600 is echter hoger dan die van elke andere kleine wagen, terwijl de maximum snelheid gerust als kruissnelheid kan worden gereden. Hij stelde de aspirantgebruikers voorts gerust in zake de variomatic, die ook een lust is in de bergen, waar het bergvacuum zekerheid geeft voor een juist toerental bij het klimmen en dalen. Dat is nog vorige week bij proeven met een wa gen met vier personen en bagage en een opvouwbaar kampeerwagentje erachter, opnieuw bewezen. De DAF-600 is een echt Nederlands De eerste DAF-personenauto's die van de lopende band kwamen zijn al afgeleverd. Mevr. Smulders Beliën, burgemeester van Oost-, West- en Middelbeers, die het autootje cadeau kreeg van haar ge meentenaren, en de voorzitter van de K.N.A.C. jhr. mr. dr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart namen gisteren als eersten hun auto in ontvangst- Men ziet hen hier met dr. Huub van Doorne (links). produkt, 85 pet van de waarde wordt in Nederland besteed, waarbij vele tientallen toeleveringsbedrijven zijn ingeschakeld. Dr. Van Doorne vond het jammer, dat de verhoogde om zetbelasting heeft verijdeld, de prijs beneden de ƒ4000 te houden. „De cal culatie wijst uit, dat de fiscus bjj de verkoop het meest is gebaat; op iedere wagen zitten 1000 fiscale las ten. Maar laten we de goede stem ming niet bederven," zei de heer Van Doorne lachend. Een hoogtepunt was het moment waarop mevrouw Smulders haar DAF- wagen in ontvangst nam. Mevrouw Smulders reed op eigen kracht de fa briekshal uit, maar ze mocht nog niet verder dan de poort. Ze heeft nl. haar rijbewijs nog niet. Maar dat kan ze nu, als eigenares van de DAF-600, in dit eenvoudige wagentje gaan veroveren. In de afgelopen twee maanden zijn meer dan tien mensen door gasverstik- king om het leven gekomen. In bijna de meeste gevallen was het losschie ten van de gasslang de oorzaak. De 57- jarige Haarlemmer A. Hijma, metaal bewerker van beroep, heeft naar zijn oordeel en naar de mening van vele des kundigen een oplossing gevonden, waar door het losschieten van gasslangen van kraantjes en gasmondjes waarschijnlijk weldra tot het verleden behoort. Hij heeft een eenvoudig klem-apparaat voor de slang ontwikkeld, waarop hij patent heeft aangevraagd van de Nederlandse Octrooiraad. De heer Hijma, die er zich op be roemt in 1932 de snelbinder te hebben uitgevonden en zich zijn hele leven lang al heeft bezig gehouden met het ma ken van allerlei gemakkelijke en han dige zaken, heeft zijn vinding voorge legd aan tal van deskundigen. Naar hij Maandagmiddag is de eerste DAF- personenauto van de lopende band gekomen. Het voltallig personeel was aanwezig bij de „geboorte" van deze door heel Nederland hartelijk begroete telg van de DAF-stam. ons mededeelde waren zij allemaal una niem van oordeel, dat hij de oorzaak, die vaak tot zoveel ellende aanleiding geeft, heeft weggenomen. De technisch hoofdambtenaar van het Haarlemse Energie Bedrijf, de heer N. Lofvers deelde ons desgevraagd mede zeer en thousiast te zijn over het werk van de heer Hijma. Óok technici van het Am sterdamse Gasbedrijf waren vol lof. De Nederlandse Gasstichting in Den Haag, die eveneens door de heer Hijma op de hoogte werd gesteld, zegde toe geen moeilijkheden in de weg te zullen leg gen, indien zijn apparaatje in de han del zou worden gebracht. Inmiddels heeft de Haarlemmer-van-Friese-af- komst contact opgenomen met de In dustriële Maatschappij Zutphen N.V. te Zutphen, waarvan de directie naar de heer Hijma ons vertelde, in eerste in* stantie zeer over de vondst te spreken was. Te Gorssel, waar hij woonde, is op 73- jarige leeftijd overleden de gep. vice- admiraal C. baron de Vos van Steenwijk. De thans overledene kwam na zijn schoolopleiding in dienst van de ko ninklijke Nederlandse marine. In het voormalige Ned. Indië heeft hij de on derscheiding van ridder in de militaire Willemsorde verworven, alsmede het ereteken Kleine Soenda-eilanden 1905- 1909. Baron de Vos van Steenwijk is ad junct-gouverneur-generaal geweest. Op 1 november 1923 werd hij benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Na het uitbreken van de tweede wereldoorlog trad hjj we derom als schout-bij-nacht in actieve dienst. Op 1 april 1946 verkreeg hij eer vol ontslag uit de zeedienst en werd hem de rang van vice-admiraal toege kend. Baron de Vos van Steenwijk was o.m. ere-ridder der Johanniter orde en otfi- cier in de orde van Oranje-Nassau. Bo vendien zijn hem verscheidene buiten landse onderscheidingen verleend. Twee sleepboten van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst, de „Rode Zee" e de „Svitzer", zijn er zondag in geslaagd de 7176 ton metende Belg „Capitaine Limbor", die sinds 16 maart vast zat op een zandbank bij het eilandje Tiran in de Golf van Akaba, vlot te krijgen. Een deel van de lading, aie o.a. bestaat uit cement, moest daar toe overboord worden geworpen. Het Belgische schip vaart nu op eigen kracht naar Suez, waar nader zal wor den bekeken of het verantwoord is door te varen naar Aden. Britse chirurgen hebben gisteren met succes een Siamese tweeling, kinderen van de Londense bankdirecteur, Tha- keray, operatief gescheiden. De kinde ren waren in mei van het vorig jaar geboren en waren met de hoofden aan elkaar gegroeid. De operatie is verricht in het Saint Bartholomew's ziekenhuis in Londen. Gisteravond werd hekend gemaakt dat de toestand van de tweeling nog dagenlang buitengewoon kritiek zal blijven. De tweeling werd geboren in het Queen Charlotte-ziekenhuis te Londen, maar het ziekenhuis gaf vier maanden lang geen ruchtbaarheid .»an de geboor te. Toen onthulde mevrouw Thackeray echter het geheim en ze vertelde ver der dat de tweeling behoorde tot een drieling. Het derde kind is thuis bij zjjn ouders. De 46-jarige kapitein, van het Neder landse vrachtschip „Silvaplan" is in Kopenhagen veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier maanden. Een be drag van 31.200 kronen werd verbeurd verklaard. De kapitein had gedurende de laat ste jaren, tijdens zestien reizen tussen Nederland en Denemarken kans gezien 160.000 sigaretten Denemarken in te smokkelen. Op instigatie van wijlen prof. dr. J. Smit heeft het Landbouwhogeschool fonds een prijs van ƒ1.000 beschik baar gesteld, welke zou worden toege kend aan haar of hem, die in 1958 een landbouw-wetenschappelijke studie van zeer bijzonder gehalte heeft gepubli ceerd. Deze prijs mocht eventueel over twee of meer personen worden verdeeld. De publikaties, welke door hooglera ren voor toekenning van een prijs in aanmerking werden gebracht, zjjn ter beoordeling voorgelegd aan een com missie, bestaande uit prof. van Slog- teren, prof. van der Want en prof. Was- sink. Eenparig is de commissie van oordeel, dat de verhandeling van dr. ir. J. A. D. Zeevaart (Flower forma tion as studied bjj grafting) de beste is van de ter beoordeling ontvangen publicaties. Naar het oordeel van de commissie hebben de publicaties van dr. ir. A. B. R. Beemster (Transport van x-virus in de aardappel bij primaire infectie) en van dr. ir. H. A. van Hoof (Onder zoekingen over de biologische over dracht van een non-persistent virus) zodanige verdiensten, dat ook deze voor een bekroning in aanmerking komen. Op grond van het vorenstaande is de door het Landbouwhogeschoolfonds uitgeloofde prijs over de heren bee vaart. Beemster en Van Hoof verdeeld en wel zodanig, dat daarbq de zeer grote waardering voor het werk van dr. Zeevaart tot uiting komt. De Nederlandse kustvaarder Hele mar H, die op 13 februari in de Ierse Zee bij Dunmore op de rotsen liep en nagenoeg door iedereen als verloren werd beschouwd, kan begin volgende week voor definitieve reparatie in Rot terdam worden verwacht. Advertentie produet De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, heeft de raad voor de scheepvaart voorgesteld een stuurman-met-dispensatie te straf fen door het uitspreken van een beris ping. De heer Metz acht de stuurman schuldig aan de stranding van de Fle- vo op 8 februari van het vorig jaar bij Clodgy Point aan de zuidwestkust van Engeland. Naar de mening van de heer Metz heeft de kapitein die enkele uren tevoren de wacht aan de stuurman had overgegeven, geen schuld aan de stranding. Na deze stranding is het schip in Hay- le door een expert van Lloyd's onder zocht. Deze adviseerde in Swansea of Brighton de nodige reparaties te laten verrichten. Tegen dit advies in is de kapitein echter nadat diverse scheu ren met cement waren bekist en op ad vies van zijn reder en de door de ver eniging „Zeevaart" aangewezen expert met het schip dat geen certificaat van zeewaardigheid had gekregen naar Rotterdam gevaren. Daar had een ad junct-inspecteur van de scheepvaart inspectie het schip in het dok gecontro leerd en had geconcludeerd, dat de bo dem gelijk „een zeef" was. Op grond hiervan vroeg de heer Metz de raad de bevoegdheid van de kapitein in te hou den voor de tijd van zes weken. Hierbij wilde de heer Metz er rekening mee houden, dat deze jeugdige kapitein hjj was toen 22 jaar gezwicht moet zjjn voor de aandrang, die door de veel oudere reder en expert van de vereni ging op hem was uitgeoefend. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. (Van onze parlementaire redacteur) Het rapport van prof. Beel, dat voor afgaat aan wat eigenlijk - kabinets formatie zal gaan worden, zal nog vóór Goede Vrijdag gereed zijn. De bedoe ling was, dat het rapport woensdag aan de Koningin zou worden uitgebracht, maar er wordt met enige vertraging rekening gehouden. De gesprekken met de fractieleiders zijn heden beëindigd, nai at de formateur in de ochtend een gesprek had met prof. Oud. Daarna worden echter nog wel bezoekers ver wacht. Onder andere is het niet uit gesloten dat de demissionaire minister van Onderwijs mr. Ca Is de informateur zal bezoeken. Er doen zich zekere moeilijkheden voor rond de raamwet van minister Cals. Uit protestantse kringen worden Advertentie Speciale prijs leeftijd 6 jaar kleine stijging per maat verschillende bezwaren aangevoerd te gen bepaalde elementen in deze wet, zo bijvoorbeeld tegen het loslaten van het automatisme bij de stichting van ULO-scholen, tegen de hoogte van de normen voor de stichting van scholen en tegen het delegeren van diverse kwesties naar de beleidssfeer. Toch zijn het niet zozeer deze moeilijkheden, die thans een rol spelen. Van meer belang is „en grondwettelijk bezwaar: is de raamwet met haar regelingen voor het bijzonder onderwijs wel verantwoord, gezien in het licht van de grondwet. Met name in de kring der Anti-Revo lutionairen voelt men zich op dit punt niet gerust. In katholieke kringen is men over het algemeen de opvatting toegedaan, dat de raamwet voor het bijzonder onderwijs wél aanvaardbaar is. Te gen het voorontwerp van mr. Cals zijn destijds ook van katholieke zijde fun damentele bezwaren ontwikkeld, maar het definitieve ontwerp heeft veel minder bezwaren ontmoet. Nog altijd menen enkelen, dat de raamwet on voldoende aansluit bij de historie van de grondwet, doch deze mening wordt zeker niet algemeen gedeeld. Prof. Beel heeft belangrijk spit- en graafwerk gedaan, waardoor een her haling kan worden voorkomen van de reeks formatiepogingen van 1956, toen er vooral door het optreden van prof. Lieftinck geen enkele lijn meer in het proces te bekennen viel. Prof. Beel werkt precies ndersom. Hij houdt de lijn strak vast. Hij zorgt dat er nauwe lijks iets naar buiten blijkt. Een voor deel van zijn geheime rapportage aan de Kroon is, behalve het rijpmaken van de bodem voor de komende formateur, ook nog dat het moeizaam overleg niet door tc identieuze perspublicaties extra wordt belast. In 1955 heeft dat wel eens verkeerd gewerkt. Naar buiten is gebleken, dat de grote problemen waar het thans in de ge sprekken met de informateur om gaat vooral betreffen het komende finan- cieel-economische beleid en met name de vraag, of er definitief zal worden gestreefd naar een vrijere oonvorming en tot welke hoogte en of sub sidies op levensmiddelen en woningen dienen te worden afgeschaft en in welk tempo dat zal geschieden. Daarbij speelt ook de bezitsvorming een rol. Deze is met het streven naar vrijere loonvorming ten nauwste verbonden. Opvallend was, dat prof. Romme gis termiddag, na het gesprek met prof. Beel, dat ruim drie uur in beslag heeft genomen, nog enige uren met staats secretaris drs. Schmelzer (P.B.O. en Bezitsvorming) heeft gesproken. Het SER-advies, dat richtlijnen zou kunnen geven over deze financieel- economische problematiek, is nog steeds „Verjaag de zorgelijke uitdrukking van uw gezicht, mevrouw! Let een bril op en uw rimpels verdwijnen. Een vrouw die werkelijk een bril nodig heeft, ziet er beter uit mét dan zón der!" Met deze en andere leuzen wer ken de laatste tijd de opticiens die er uiteraard voor Ijveren dat ieder, die een bril behoeft, er ook werkelijk een gaat dragen. Maar ja, een bril Het blijft toch een vreemd attribuut, iets dat door mensenhanden en meestal niet zo erg elegant aan Gods schepping wordt toegevoegd. De mannen, zo geloven wij, accepte ren dat verlengstuk van hun ogen over het algemeen gemakkelijker dan de vrouw. Ze doen dat natuurlijk al leen, omdat ze er het nut van heb ben ingezien, en helemaal niet omdat een bril zo'n fijn apparaat is om mee te spelen, of omdat een imposant montuur iets Rip Kirby-achtigs geeft. Maar nu de dames. Die zouden van achter hun bril liever wat minder im posant de wereld inkijken en om zon der bril, en dus met toegeknepen oog jes door het leven te gaan, vrienden negerend, en vreemden minzaam toe knikkend, dat is nu ook weer niet al les. Daar lag dus de kans voor de stichting Oog en Bril, die sinds jaar en dag beweert en bewijst dat een vrouw met een bril er toch antrekke- ltjk uit kan zien. Hoe dat dan wel moet, hebben we maandagmiddag kunnen bekijken in het Amsterdamse Apollopaviljoen, waar negen finalisten gekozen uit 29 kandidaten tijdens de halve finale in Utrecht met elkaar streden om de titel „Miss Bril 1959". Wat daar aan brillen werd langs gedragen, was waarachtig niet mis. Want de opti ciens gaan van het standpunt uit, dat de mens liefst evenveel brillen als pa ren. schoenen zou moeten hebben en in ieder geval een daagse, een uitgaans- en een zonnebril. Het meest specta culair waren zonder twijfel de avond- brillen; men kon bijv. een montuur van verwisselbare glazen voorzien, al naar gelang de vorm van het gezicht. De meer gewone monturen waren van Onix-aluminium en dan met de hand ge graveerd, of rijkelijk versierd met pa rels en glimwerk. De exclusieve had den een derde poot, die omhoog liep naar het kapsel zeker om ongemerkt eens even te krabbelen of hadden glazen, die met nylondraden in het montuur waren opgehangen, geraffi neerd en schroefloos. Het was heel prachtig allemaal, en men nam voor de uitverkiezing dan ook vorstelijk de tijd. Tot Miss Bril 1959 werd uitgeroepen het Utrechtse „Miss Bril 1959", mevrouw Emmy Meydam uit Utrecht (rechts). mevrouwtje Emmy Meydam, dat een deel van haar negentien levensjaren als kapster heeft doorgebracht. De zil veren wisselbeker en het jint werden aan Miss Bril 1958, die >ok aanwezig was, ontrukt en aan de winnares over handigd door mevr. v. Wpck-Dykhoff, de echtgenote van de Amsterdamse wethouder. Miss Bril 1959, die nog geen twee maanden geleden tot het leger der brildragers oetrad, werd door haar opticien, die de kans van zijn leven zag, onmiddellijk voor deel name aan de wedstrijd gewonnen. We moeten zeggen dat de heer in kwes tie er kijk op heeft gehad. Advertentie niet gepubliceerd, maar men verwacht het nu zeker begin mei. Waarschijnlijk zal de komende formateur voldoende gegevens vooraf kunnen krijgen om vooruit te kunnen. Het gesprek met prof. Oud zal het standpunt van de liberalen nader heb ben verduidelijkt. De heer Burger heeft gistermorgen eveneens apart met de informateur gesproken, omdat de so cialisten, zoals in de kring van direct betrokkenen zeer voorzichtig werd ge formuleerd, „een wat ander standpunt innemen". Het was duidelijk, dat dat standpunt zodanig is, dat prof. Beel er niet de minste behoefte aan had om bij hot gezamenlijk gesprek met de heren Rom me. Tilanus en Bruins Slot (K.V.P., C.H. en A.R.) ook ue heer Burger uit te nodigen. Men leidt hieruit af, dat de christelijke partijen zich vrij krach tig opstellen tegenover de socialistische eisen. Opmerkelijk is, dat sinds het optre den van prof. Beel het beraad tussen de fractieleiders en de informateur aan het Plein 1813 geen ruggespraak met de fracties in het Kamergebouw meer heeft opgeleverd. Wel waren de socia listische kopstukken gisteravond in het Kamergebouw bijeen. Daarbij bevon den zich ook de oud-ministers, o.w. dr. Drees. In de vergaderingen van de K.V.P.-frac- tie van de laatste dagen is de kabinets formatie niet ter sprake gekomen. Nader is hedenochtend meegedeeld, dat prof. Beel de fractieleiders verzocht heeft hem, na beraad met hun „po litieke vrienden" nog heden schriftelijk antwoord te doen toekomen over dit beraad, dat betrekking heeft op enkele punten, die bij de gesprekken van de afgelopen dagen naar voren zijn ge bracht. Dit schriftelijk antwoord wordt eerst laat in de avond verwacht. Bij dit indienen van schriftelijk antwoord wordt niet gedacht aan de leider van de WD prof. Oud. Uit liberale kring vernemen wij, dat er geen conclusies kunnen worden ge trokken uit het besluit van prof. Oud geen schriftelijk advies bij de informa teur in te dienen omtrent de opvat tingen van de liberale fractie ten aan zien van mogelijkheden, die het rapport Beel zullen bevatten. Wel houdt het standpunt van prof. Oud verband met zijn principiële opvattingen ten aanzien van het dualisme in onze staatkundige verhoudingen. Hij is van oordeel dat een parle ment en een regering geheel onaf hankelijk van elkaar moeten kunnen werken. Hij gaat daarbij zover, dat hij zelfs in een vertrouwelijk stuk. dat aan de Koningin moet worden uitgebracht, niet wil vastleggen wat zijn fractie zou wensen. Die fractie moet daar eenvoudig buiten blijven, zo interpreteert men dit in liberale kring. Lijnrecht hiertegenover staan de opvattingen van de socialisten, die juist een sterke binding willen aan een regeringsprogram. Dit is een van de oorzaken geweest van de crisis in december. Waarschijnlijk zal prof. Beel. wanneer hij zijn schriftelijk rapport bij de Koningin indient, bovendien mondeling suggesties toevoegen omtrent de keuze van een formateur. Of de Koningin te voren nog adviezen zal vragen bij an deren, is nog geheel onzeker. Op de r.-k. begraafplaats aan de Kerk. hoflaan te 's-Gravenhage is maandag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. dr. J. R. M. van Angeren, lid van de raad van state, oudminister van justitie. Er waren zeer vele belang stellenden, onder wie de vice-president van de raad van state, dr. A. A. L. Rut gers, de meeste staatsraden en de ~acre- taris van die raad, dr. Stellinga, de staatssecretaris-generaal van binnenland se zaken, mr. J. B. Kan, namens de mi nister, de secretaris-generaal van justitie, mr. Tenkink, eveneens namens de minis ter, mr. Schölvinck, raad-adviseur in al gemene dienst van het departement van onderwijs, mr. Donner, president van de hoge raad, enige oud-ministers, de heer H. A. Korthals, bestuurslid van de we reldomroep en tal van andere vertegen woordigers van organisaties en commis sies. waarvan de thans ontslapene deel uitmaakte. Tal van bloemstukken, waar onder een van de raad van state, dekten de baar. Pater Demmers verrichtte de absoute.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5