Zeeuws tapijt uit 1603 zo goed als nieuw 1 ABEL TASMAN gaat Australië ontdekken Twee Duitse meisjes wilden wat Nog witter... meer van de wereld zien Prof. Egeler en dr. De Booy weer naar de Andes DRAADLOOS CONTACT CONTOUR 1959 geopend Nieuw succes voor Werkplaats tot Herstel Antieke Textiel Haarlem Brandweer niet up to date Met de Fokker Friendship Plannen voor een expeditie naar de Karakorum Een beetje van alles Reeds voor 1500 gulden gekocht Prof. Dehye heden 75 jaar Advertising man of the year NA JARENLANGE RESTAURATIE T oneelmuziek Twee opdrachten voor Jur. Andriessen Ook dit jaar steun aan de vlasindustrie Aldus mr. Struycken Afstammeling van de zeevaarder PRISMA Klaproos-collectanten naar Engeland Twaalf- en dertienjarige als blinde passagiers van Osnabrück naar Harwich EEN ECHT KOFFIELEPELTJE! Schilder Jeroen Voskuyl overleden Slechts twee midden standsdeskundigen in Tweede Kamer Nu mr. Bachg niet terugkeert Wensen van de kath. middenstand stralend wit. zó wast... Bod op Willem Barendsz van de baan G. W. Numann DINSDAG 24 MAART 1959 PAGINA 7 OPLOSSING RAADSEL* Katholieke Illustratie Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris van de koningin in Zee land en de griffier van die provincie, mr. J. M. Pilaar waren hooglijk in hun nopjes, toen zij maandag in de Werkplaats tot Herstel van Antieke Textiel aan het Leidseplein te Haarlem voor het eerst na vier jaar het tapijt „Prins Willem" gerestaureerd terugzagen. In een waarderend toe spraakje tot de voorzitster van de Werkplaats, de Haarlemse wethouder öievrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, de directeur ir. J. D. Berdenis van Berlekom en het personeel bekende jhr. De Casembroot, dat hij op Weg van Middelburg naar Haarlem hoge verwachtingen had gekoesterd omtrent het tapijt, dat toen het naar Haarlem voor herstel werd ge stuurd in bijzonder slechte toestand verkeerde. „Ik ben diep onder de indruk van uw aller werk en ik hoop, dat u ook de andere Zeeuwse ta pijten zult willen restaureren". Aan het gebaar dat mevrouw Scheltema- Conradi daarop maakte, zal jhr. De Casembroot wel gemerkt hebben, dat van de zijde van de Werkplaats op dat punt geen bezwaren te verwachten zijn. De componist Jurriaan Andriessen heeft opdracht ontvangen voor het com poneren van toneelmuziek bij „Troilus en Cressida" van Shakespeare, dat on der regie van Johan de Meester zal worden uitgevoerd tijdens het Holland Festival. Ook,- voor „Iphigeneia in Au- lis" dat op 25 april door de toneelgroep „Theater" onder regie van Richard Flink in Arnhem in première zal gaan, zal Andriessen muziek componeren. De economische positie van de vlas industrie, die sinds vorig jaar door middel van een toeslag per hectare verwerkt vlas wordt verstevigd, is niettemin nog steeds moeilijk. De regering heeft met het oog daarop besloten ook voor de oogst 1959 een toeslag aan de vlassers te verlenen, wederom van 160 gulden per hectare verwerkt vlas. Bij de toeslagregeling van de vorige oogst was bepaald, dat zij een aflopend karakter zou hebben. Uit de omstandigheid, dat het sub sidie is verleend, mag niet worden afge leid, dat het aflopende karakter aan de regeling is ontnomen. Integendeel, er zal, naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening tenslotte mededeelt, ernstig rekening mee moeten worden ge houden, dat de toeslag dit jaar voor het laatst wordt gegeven. In 1952 werd over het herstel van het tapijt de eerste correspondentie ge voerd. Omdat de stichting toen nog niet officieel in het leven was geroepen werd aan Gedeputeerde Staten van Zee land bericht, dat niet eerder met de restauratie werd begonnen, zolang de stichting er nog niet was. Wel zou men in Haarlem voor een schildering van het tapijt kunnen zorgen. De opdracht daartoe werd eers in 1954 verleend, na dat een jaar eerder de commissaris van de koningin en het college van Gedeputeerde Staten een bezoek aan Haarlem hadden gebracht. In juni 1955 verleende het provinciale bestuur van Zeeland de opdracht tot herstel van het tapijt. Kort daarna moesten de werk zaamheden worden gestaakt, omdat in Zeeland de mogelijkheid werd overwo gen of een ander, nieuw procédé niet beter en goedkoper zou zijn. Twee maanden na de officiële opdracht kon den in Haarlem de werkzaamheden op nieuw worden hervat. Bijna vier jaar achtereen hebben vier mensen aan het herstel van het tapijt gewerkt. Alle zijde van ongeveer achttienhonderd kleuren werd vernieuwd. Het tapijt is het laatste van een serie van acht, die bekend gebleven zijn als ,,De overwinningen van de Zeeuwen op de Spanjaarden". Het eerste werd ge maakt op het atelier van de beroemde wever Francois Spierinck te Delft. Maar Spierinck was te duur en zo be sloten de Staten van Zeeland de overige zeven te laten maken door Jan de Maecht uit Brussel, die in Middelburg leefde en werkte. Van de acht tapijten hangen er thans vier in het Rijksmu seum te Amsterdam, de andere in het Zeeuws provinciehuis. Ook het tapijt van Spierinck hangt daar. Het in Haar lem herstelde tapijt is een zogenaamd schoorsteenstuk, dat Zeelands glorie symbolisch samenvat: het portret van de Vader des Vaderlands prins Wil lem I met veldheerstaf, gevat in ®en lauwerkrans boven een enorm wa pen van Zeeland met de grafelijke kroon en wapenspreuk. De boorden ^et festoenen van krijgstuig en vistuig vertonen naar dr. G. T. van IJssel- steyn in een bijdrage in het „Zeeuws Tijdschrift" mededeelt de wapens van de zes stemhebbende steden: Mid delburg, Zierikzee, Goes, Tholen, Vlis- singen en Veere. In de onderboord staat een verklarende tekst in het Latijn. Het ontwerp van het tapijt, dat in 1603 werd geweven, is van de hand van de Haarlemmer Carel van Mander. Vanaf Goede Vrijdag tot en met za terdag na Pasen zal het tapijt met het tapijtfragment „Hét vosje", dat in op dracht van het gemeentebestuur van Nijmegen werd gerestaureerd en in 1665 door de Delftse wever Van der Gucht Werd gemaakt, in het Frans Halsmu seum te Haarlem worden geëxposeerd. (Van onze corrèspondent) In wetenschappelijk opzicht kan de brandweer hier en elders worden gerekend tot de achtergebleven gebie den. Men is bezig de schade in te halen, maar de achterstand in verge lijking met andere moderne technische diensten is groot en het bijbenen van deze snelle ontwikkeling en het geven van de nodige bijdragen daaraan vraagt bij de bevelvoerenden en onder geschikten naast andere eigenschappen veel kennis en inzicht. Met deze woor den schetste de minister van binnen landse zaken en P.B.O. mr. A. Struycken maandagmiddag bij de officiële opening Van de nieuwe brandweerkazerne in Breda de noodzaak voor de gemeen ten om zowel op het gebied van het Personeel als het materiaal tegemoet te komen aan de hogere eisen gesteld bij het brandblussen en de brandpre ventie. De minister deed een beroep op alle gemeentebesturen om alles in het werk te stellen bij te blijven. Voor de kleine gemeenten betekent dit in tercommunale samenwerking. Dank zij de activiteit van de brandweerraad is een regeling in de maak voor een een voudige en niet kostbare specialistische vooropleiding voor brandweerofficieren. Breda is met de nieuwe kazerne in eens bij de tijd gekomen. Het is het eerste goede uitrustingsstuk van de nieuwe uitzet waaraan onze stad, nu zij meer dan honderdduizend inwoners telt, behoefte heeft, zo zei burgemees ter mr. dr. C. Kortmann. Het eerste van twaalf Fokker T 27 Friendship schroefturbine verkeers vliegtuigen, dat 6 april aan Trans Australia Airlines zal worden overge dragen, draagt de naam Abel Tasman op zijn romp. Dit was voor de directie van deze Australische luchtvaartmaat schappij en voor Fokker aanleiding een afstammeling van het beroemde zeevaardersgeslacht, drs. Abel Tas man uit te nodigen om deze eerste af- leveringsvlucht naar Australië mee te maken om daar dezelfde streken van het vijfde werelddeel te bezoeken, waar ook in de 17e eeuw Abel Tasman voet aan land heeft gezet De heer Tasman zal met de Friend ship als een soort ambassadeur ae band versterken tussen Nederland en Australië, waar meer dan honderddui zend Nederlandse immigranten zich hebben gevestigd, die ongetwijfeld de geste van T.A.A. zullen weten te waar deren. De stamboom van de familie Tasman bleek te gaan tot de 17e eeuw, ten tijde van Abel Jansz Tasman, die in 1603 werd geboren. Dit is voor de T.A.A. aanleiding geweest de jongste telg uit dit geslacht, die ook de voornaam Abel draagt, voor deze tocht uit te nodigen. Drs. Abel Tasman, 29 jaar, zoon van dr. Abel Tasman van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht, is een van de jongste chemici verbonden aan het laboratorium voor massaspec- tografie te Amsterdam van de stichting Fundamenteel Onderzoek der Mate- terie. De Fokker Friendship Abel Tas man zal 6 april, na de overdracht in de Fokkerfabriek op Schiphol, door de echtgenote van de Australische ambas sadeur Lady McCarthy worden gedoopt. Trans Australia Airlines heeft al haar vliegtuigen genoemd naar bekende ont dekkers en pioniers, die het Australi sche continent hebben opengelegd. De eerste Friendships zullen naar de Hol landse zeevaarders Abel Tasman en Dirk Hartog worden genoemd, die bei den als kapitein in dienst van de Oost- indische Compagnie in de zeventiende eeuw delen van Australië ontdekten. Advertentie het goede anker-horloge (lel op het rode^Fdriehoekje) Volgende week dinsdag zullen 22 van de 13.250 collectanten, die in novem ber 1958 aan de Klaprooscollecte heb ben meegewerkt, uit Hoek van Holland naar Harwich vertrekken. Zij zijn door het lot aangewezen om op uitnodiging van The British Legion, de Britse or ganisatie van oud-strijders en nabestaan den van oorlogsslachtoffers, een vijf daagse vakantie in Engeland door te brengen. De Klaprooscollecte van het Neder landse Oorlogsgravencomité, dient om nabestaanden van geallieerde militairen die tijdens de oorlog boven ons land werden neergeschoten of sneuvelden in de gevechten om onze bevrijding, in staat te stellen het graf van man, va der, zoon of broer te bezoeken. Advertentie Op het hoofdbureau van politie te Rotterdam vertoefden maandagavond twee Duitse meisjes uit Osnabrück, Roswitha en Elke, respectievelijk 13 en 12 jaar oud, die de laatste dagen nogal wat hebben beleefd, omdat zij wel eens wat meer van de wereld wilden zien. De oudste woont in een kindertehuis, waar ze nog al eens ge plaagd schijnt te worden door de an dere kinderen. Ze vertelde zaterdagmiddag haar vriendinnetje Elke er genoeg van te hebben. Elke op haar beurt was ook niet in zo'n beste bui, want ze had een vijf voor haar Engelse lesje gekregen op school en vreesde thuis moeilijkhe den. Ze besloten er vandoor te gaan en het tweetal wandelde richting station. Hier aangekomen kochten ze een perronkaartje. Langs een der perrons stond de Scandinavië-express klaar om naar Hoek van Holland te vertrekken. Deze trein geeft aansluiting op de boot naar Harwich. De meisjes stapten in de trein en za gen kans iedere controle te ontlopen. Zaterdagavond laat arriveerde de trein in Hoek van Holland. Met de an dere passagiers, die de meisjes inmid dels al kenden, kwamen ze zonder moei te de controle door en vervolgens stap ten ze mee de Harwich-boot op. Weer ging alles goed, maar zondag ochtend in Harwich aangekomen, lie pen ze bij het douane-onderzoek tegen Prof. dr. C. G. Egeler, hoogleraar in de algemene geologie aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, en dr. T. de Booy, conservator aan het geologisch instituut aldaar, zullen dit jaar met steun van de Nederlandse or ganisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek een nieuwe expeditie maken naar Zuid-Oost Peru. Zij zullen half au gustus vertrekken en eind oktober, be gin november weer in de hoofdstad te rug zijn. Zoals men zich zal herinne ren, hebben beide geologen reeds in 1952 en in 1956 dergelijke expedities naar Peru ondernomen. Tijdens deze expedities beoefenden beiden ook het alpinisme. Zo beklom men zij in 1952 de 6395 meter hoge Huantsan, die op dat ogenblik gold als de hoogste nog nimmer bestegen top van de gehele tropische Andes. In 1956 „veroverden" zij de Veronica en de Pico Soray, bergen van ongeveer 5750 meter hoogte, welke tot die dagen ook nog nooit beklommen waren. Bij de ko mende expeditie zal het alpinisme niet op het programma staan, en zullen zij alle tijd aan het wetenschappelijk on derzoek geven. In een onderhoud met het A.N.P. ver telde prof. Egeler, dat dr. de Booy en hij aanvankelijk de mening hadden gehad, dat de in 1956 gedane waarne mingen behoudens de onvermijdelij ke lacunes wel voldoende waren om tot een synthese te komen aangaande de geologische structuur van dit ge deelte der wereld. Later toonden de laboratoriumwaarnemingen en vooral de microscopische onderzoekingen van de meegebrachte gesteènte-monsters echter aan, dat bedoelde lacunes te groot waren om zonder een aanvullend onderzoek de diverse discrepanties te kunnen overbruggen. Bij de expeditie van dit jaar zullen prof. Egeler en dr. de Booy speciaal aandacht schenken aan de stratigrafie en in nauw ver band daarmee aan de structuur van dit terrein. Wat beide geleerden daarbij in het bijzonder interesseert, is de ou derdom van de granietmassa's, waar uit de ruggegraat van dit gedeelte van de Andes bestaat. Het is niet hun A dvertentie Nieuw In heel de wereld: X K X X X X X X X X X X XxxxXXX XXX X XX*XXXXX (Oplossing: zie de grote Sterovita advertentie oppag. y% x x x X X X X X X X X X K Be N.C.R.V. moest het gisteravond Weer van de praterij hebben. In „At tentie" werden onder leiding van Peter tyn Campen weer „feiten en gebeurte nissen" ai of (maar vooral) niet cri- tisch bekeken. Men zag o.a. een repor tage van de fabricage van auto's in «•een fabriek in het zuiden des lands". (Jver het DAF-je werd echter in het Seheel niet gerept, want reclame is im kers taboe bij de TVVervolgens werd men geconfronteerd met „Halen ?n brengen", een instructief filmpje van Leen Valkenier over het vrachtvervoer. X.n tenslotte was er weer Pi Scheffer met „Pas geperst". Hetgeen dus in hield dat een groot aantal artisten-in- het-lichte-genre liedjes kwamen zingen, die zij zojuist op de grammofoonplaat hadden vastgelegd. Wp voor ons waren bepaald verrukt van een drietal heren, die ons luidkeels kond kwamen doen van hun bevinding dat er in Milaan „geen molens, duinen en dijken zijn" en dat „je er niet naar boerekool met worst moet vragen". Wij kennen nog enkele steden van deze soort. Ons aller Teddy Scholten was er zij het op een filmpje ook even, om niet te zeggen een beetje. En zp zong een Hol landse versie van „Oui, oui, oui," het liedje dat in Cannes de derde prijs ver wierf. Het origineel is aardiger, dunkt ons. Het was dus gisteravond weer een beetje van alles, maar tezamen niet zoveel. Omtrent de waarden van de huidige kunstuitingen kan men 7.0 sterk van me ning verschillen als men maar wil, op de Contour 1959 wordt de bezoeker bij al de controversen die de 230 geëxpo seerde werken oproepen —geconfron teerd met het onloochenbare feit, dat de revolutie in de vormentaal zowel in de schilder- als in de beeldhouwkunst zich onherroepelijk voortzet als een niet te keren tijdsverschijnsel. En onwille keurig begint de serieuze beschouwer zicli af te vragen of het verwarrende en bewogen tijdsbeeld van onze gene ratie er toch niet op de een of andere wijze volkomener in wordt uitgedrukt, dan wij, die er middenin zitten, ons kun nen realiseren. „Waarheen de wordende kunst groeien zal is zelfs bij het overzien van acht Contourtentoonstellingen nog met bij benadering te bepalen, al valt dan ook een zekere ontwikkeling waar te ne men" zo merkte de heer H Herwig, voorzitter van de organiserende kunste naarsvereniging De Kring, op bp zpn inleidend woord. Burgemeester D. de Loor van Delft, die de achtste Contour in Het Prinsen hof opende, zag de zaken anders. In een persoonlijk op het hart afgestemd woord betoogde hp, dat door alle eeuwen heen evenals thans de ware kunstenaars gezocht en gezwoegd hebben om het Absolute de loutere gedachten te verbeelden. De moderne kunstenaar verlangt dat evenzeer en door weglaten van vele bijkomstigheden tracht hp het Absolute directer, puurder te benaderen. Iedere groei is om haarzelfs wil interessant yis in j,uis", ijzerplastiek van Aart van en de Contour is een nationale kunst- f{en ussei op <je tentoonstelling „Con- manifestatie geworden, waarop de groei onzer beeldende kunsten zich de monstreert. Dat aan de zgn. gebonden en decoratieve kunst een ruime plaats werd ingeruimd is een daad van een voudige rechtvaardigheid. Zp werd ge steld om de kunstenaar binnen het da gelijks leven te betrekken en omge keerd om dit leven met zijn vormgevin gen meer zin te geven en voller te ma ken. De vele genodigden bij de opening maakten een rondgang over de met veel raffinement ingerichte expositie. De aandacht ging daarbij o.m. uit naar enkele sterke sober in kleur gehou den portretten van O. H. Fiedler, de dichterlijke figuurstukken van D. Lam- mers, de helkleurige verfreliëfs van Benner, Romeyn en Boutshoorn en in getogener gouaches van J. Nanninga, Helen Sieger, en F. Haanstra. tour" in Delft. Dick Elffers, Elenbaas en D. Dikken- boer tonen een aantal fraaie kleuren litho's. Plastieken en beeldhouwwerken zijn er van Frans Verhaak, Aart van de IJsel, Nic. Tummers, S. Tajiri, Jan Pieters, Hein Koreman, Toon Kelder Nic Jonk en er zijn een vijftal sugges tieve terra cotta's van ChaHotte van der Gaag. De opening was een veelbelovend be gin, want er werd reeds voor plm. 1.500,- verkocht o.m. werk van <J. Nan ninga, Hans van der Lek en D. Lam- mers. In 1958 werd op de Contour in totaal 14.000 aangekocht. De tentoonstelling duurt tot en met 10 mei a.s. bedoeling om het in 1956 verkende ter rein, dat duizend vierkante kilometer beslaat, weer in zijn geheel te onder zoeken. Zp zullen zich nu tot ongeveer de helft daarvan beperken. Het eigen lijke werkterrein ligt tussen de 3.000 en 5.000 meter hoogte en is zeer sterk ge accidenteerd. Prof. Egeler vertelde nog dat dr. de Booy en hp in de toekomst een expe ditie hopen te ondernemen naar de Ka rakorum, waarbij geologisch onderzoek en alpinisme worden gecombineerd. De Franse berggids Lionel Terray, die hen in 1952 en in 1956 naar Peru vergezelde, doch dit jaar niet van de partij zal zijn, zal waarschijnlijk meegaan naar de Ka rakorum. De uit Maastricht geboortige Neder landse nobel prijs-winnaar Voor che mie, prof. P. J. W. Debye viert vandaag zijn 75ste verjaardag te Ithaca in de Ver. Staten. Sedert hij in 1952 zijn volledige leer stoel aan de universiteit van Cornell opgaf, is Debye doorgegaan met het uitvoeren van opdrachten voor de Amerikaanse regering en de industrie. Ook verstrekt hij nog adviezen aan vijf grote concerns. Prof. Debye ver wierf in 1936 de Nobelprijs voor zijn on derzoekingen op het gebied van de elek trische lading van de moleculen. De laatste jaren heeft hij de macro-mole culen bestudeerd, waaruit de rubber, plastiek en proteïnen bestaan. Zijn jong ste werk heeft een methode opgeleverd voor het meten van deze noieculen. Voordat hij in 1940 naar de Ver. Sta ten ging, doceerde prof. Jebye aan de universiteit van Zürich, waar hij de op volger van Einstein was als professor in de theoretische natuurkunde en aan de universiteiten van Utrecht, Goettin- gen, Leipzig en Berlijn. Te Amsterdam is overleden de schil der Jeroen Voskuyl. De schilder werd geboren op 15 mei 1914. Hij kreeg zijn eerste lessen van Wynman, bezocht daarna de kunstnijverheidsschool te Arnhem en voltooide zijn opleiding on der Campendonck aan de academie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Jeroen Voskuyl maakte verschillende studiereizen onder meer naar Engeland en Italië. Hij won de zilveren medaille van de wereldtentoonstelling te Parijs (1937). In 1935 won hij de eerste prijs van bet „Vrouwe Vigelius Fonds". De gemeente Amsterdam kocht een stuk van hem en gaf hem voorts opdracht een wandschildering in een school te vervaardigen Jeroen Voskuyl vervaar digde ook scrafito's voor de Land bouwhogeschool te Wageningen. Hij noemde zijn werk „mathetisch neo- classisisme". Het nummer van de Goede Week bevat opnieuw een bijdrage van A. den Doolaard, dit maal over de Paasvie ring op het Griekse eiland Hydra; de tekst is weer geïllustreerd door foto's van Cas Oorthuys en er is ook een mooie kleurfoto bij. Naar aanleiding van het verschijnen van een boek van de Franse schrijver Jean Gimpel, schrijft Rogier van Aerde over de Franse kathedralenbouwers van de middeleeuwen en de geestelijke motie ven welke achter de bouw van die reus achtige tempels werkten. In sommige opzichten wordt op deze materie een nieuwe kijk gegeven, terwijl sommige traditionele meningen als onjuist wor den afgedaan. Een artikel over het Paasfeest en de grote schilders wordt mede verlucht door een reproductie in kleuren van een werk van Diere Bouts. R. Kalkhoven wijdt een beschou wing aan Anton Sweers en zijn zeef grote verdiensten voor het katholieke dilettantentoneel. Aan actuele reporta ges z\jn er een paar pagina's van de bisschopswijding van mgr. Moors en veraer een impressie door S. Kapteijn van de verkiezingsdag in Amsterdam, met een serie foto's, vooral uit Kras- napolsky. Verder een amusante cause rie over de Britse hertog van Bedford en zijn statig kasteel, dat voor bezoe kers tegen betaling van entree te zien is en waar in de tuinen ook gelegenheid tot verversing en zelfs tot amusement bestaat, ook voor kinderen! Alleen zo kan deze edelman zijn staat nog enigs zins ophouden. Er zijn kleurenfoto's bij van enige van de luisterrijke salons. Jan Cottaar schrijft met veel waarde ring over het schoolvoetbaitoernooi en de leiders daarvan. de lamp en bleek, dat ze als blinde pas sagiers de reis van Osnabrück hadden meegemaakt. Ze moesten aan boord blijven en gingen mee terug naar Hoek van Holland, waar de Rotterdamse po litie zich maandag over het tweetal ontfermde. Haar familieleden in Duits land zijn inmiddels gewaarschuwd en vandaag zou het laatste traject van de thuisreis aanvangen. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond is van mening dat het niet terugkeren van mr. Bachg in de Twee de Kamer afbreuk doet aan de samen stelling van de fractie van de K.V.P. De K.V.P.-fractie telt nu- nog slechts twee afgevaardigden die speciaal voor de middenstandsbelangen opkomen. Dat de katholieke middenstanders mr. Bachg in de Kamer moeten missen is een gevolg van het geval-Van Rijcke- vorsel. De middenstandsbond heeft de K.V.P. doen weten, dat hij weliswaar verheugd is over de terugkeer van mr. Van Rijckevorsel in de Kamer, maar hij verzoekt echter de K.V.P. met de sociale organisaties een beraad te beleggen over de oorzaken welke tot het geval-Van Rijckevorsel hebben geleid. Zoals men weet werd de positie van de heer Van Rijckevorsel bedreigd toen bij de groslijststemmingen een agra rische kandidaat door zijn aanhang van een niet verkiesbare op een verkies bare plaats werd gebracht. Na een suc cesvolle actie voor mr. Van Rijckevor sel werd zijn plaats in de Tweede Ka mer door voorkeurstemmen veilig ge steld. De kwalijke gevolgen waren toen voor de heer Bachg. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de Katho lieke Middenstandsbond vorige week aan de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer een aantal wensen ken baar gemaakt in verband met de po gingen tot het samenstellen van een ka binet. Als eerste punt vermeldt het schrijven de spoedige invoering van de Algemene Kinderbijslagwet. Verder wordt gepleit voor de invoering van vrijere loonvorming, voor fiscale maat regelen in het kader van de bezitsvor ming speciaal ten behoeve van de kapi taalvorming in de middenstand, een in terimregeling voor het middenstands- onderwijs, een interimregeling voor de rechtspositie van de huurders van be drijfspanden in geval van onteigening en voor een vertegenwoordiging van de middenstand in het sociaal en econo misch comité van de EEG. li De voorzitter van de Noorse Walvis vaart Associatie heeft in Oslo bekend gemaakt dat Noorwegen afziet van het bod op het Nederlandse Walvisvaart fa- brieksschip, de Willem Barendsz, nu de Nederlandsche Maatschappij van de Walvisvaart te kennen heeft gegeven niets voor de verkoop van het schip te voelen. Hij voegde eraan toe dat de on. derhandelingen om te komen tot rege ling van de vangstquota voortgezet zuilen worden. Aldus meldt Comtel uit Oslo. x x x De actrice Henny Orri heeft de directie van Rotterdams Toneel mede gedeeld. dat zij haar verbintenis met het gezelschap niet wil verlengen voor het seizoen 1959-1960. De heer S. W. Nu mann duikt in hemdsmouwen op uit de azalea's die in de weelderige kas achter zijn werkkamer de bo ventoon voeren. „Je bent in dit klimaat anders zo afhanke lijk van het seizoen; nu kijk ik van mijn bureau tenminste altijd op bloemen," zegt hij ter verkla ring. Het seizoen is intussen weer gun stig: door de tuin deuren zien we een weelde van bloei ende crocussen en een mals gazon. Er staat allerlei ge boomte. „Deze se- qusia komt uit Chi na; ze hebben een tijd gedacht dat het een uitgestorven soort was." legt hij uit, terwijl we over zijn buiten wande len. Planten kwe ken is een van zijn hobbies en hij heeft er aan de Molen straat in Boxtel de ruimte voor. „Er stond hier niets toen ik in 1943 het oude molenaarshuis en deze strook grond kocht; geleidelijk heb ik heel de tuin aangelegd.'' Het zijn met alleen de planten die er opvallen: in een beschut hoekje liggen aan een goudvissen- vijver twee grote klassieke beelden, Neptunus en een of andere godin, afkomstig van een Nederlands kasteel. Even verder, waar het gazon afloopt naar het riviertje de Dommel, staat een kolonnade van pilaartjet die hij in Zwitserland op de kop heeft getikt en in een lege Philipswagon naar Nederland heeft laten vervoeren. Het huis biedt nog veel meer verrassingen: brokken gesteente. Etrus- kische grafbeeldjes, een oude kerklantaarn uit Venetië, lucifers uit allerlei landen, een beeldje gemaakt door een inheemse Australiër, kortom- een bizarre verzameling curiositeiten, kostbare en ook wel minder kost bare, heel oude en hypermoderne, uit alle eeuwen en werelddelen. De „advertising man of the year" S. W. Numann, general advertising director van Philips jaarlijks budget 150 miljoen presenteert een vuurtje uit een zilveren maatlat. „Goeie stunt", keurt hij het Amerikaanse voorwerp. Waarom de „International Advertising Association" hem tot man van het jaar heeft uitgeroepen? „Het kan zijn dat we langzamerhand wat gaan betekenen in de wereld: 150 miljoen is zelfs in Amerika a lot of money." In de reclamesector van Philips werken 1000 mensen, over heel de wereld verspreid. Het hoofdkwartier in Eindhoven leidt hun activiteiten Het zorgt ook voor de produktie van reclamefilms en documentaires „Vorig jaar hebben anderhalf miljoen Nederlanders een documentaire van Philips gezien." Als de heer Numann over zijn vak vertelt soreekt hi meer Engels dan Nederlands; 85% van de reclame gaat in het Engels de deur uit. Van een vak mag men haast niet meer spreken- het is een volwaardige wetenschap geworden, die vooral in Amerika is ontwikkeld Daar heeft de heer Numann er al heel vroeg kennis mee gemaakt Geboren in Winschoten is hij va zijn H.B.S.-opleiding op 18-jarige leeftijd met ziin ouders naar de V.S. gegaan, waar hij vier jaar in de export- en advertentie sector van General Motors zat, toen hij dank zij een advertentie (en een foto waarop hij wat ouder was gemaakt) bij Philips kwam Ze begonnen toen net met radio en die overgang was een chaos Na vier maanden wilde ik weer terug, maar de heer Loupart overreedde me om non een half jaar te blijven en hij heeft de zaak zo goed verkocht dat ik er nu, na 01 jaar, nog zit. Dat zitten is overigens erg betrekkelijk: zes van de twaalf maanden zwerft de heer Numann door alle werelddelen. ..Alleen Japan en Zuid- Afnka heb ik nog niet gezien." „Dit is ook leuk" -eot hii dan ineens terwyl hv) een levensgrote bar uit de muur klapt. „s. W Numann, proprié- taire, staat er. De achterwand is behangen met trofeeën. Chevalier de l ordre de manneke Pis is er een van. „What will you have?" lezen we plotseling van een nogal uitdagend schortje, dat onze gastheer zich in een oogwenk heeft aangegord. Dat sturen mijn vrienden uit Amerika, sinds ze weten dat ik zon bar heb." De bar is een rariteitenkabinet op zich: allerlei merkwaardig glas- en fleswerk, ook al weer uit alle hoeken van de aarde De advertising man of the year tikt wat as weg achter de wiebelende benen van een op een asbak gemonteerde dame en steekt ons dan een grove, vunzige hand toe, het is er een van rubber. „Vieze dingen", griezelt zijn vrouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7