Prof. dr. J. E. de Quay ka bi nets formateur Prof. Van den Brink bedankt „om persoonlijke redenen" Goede Vrijdag Honderden Tibetanen bij de opstand gesneuveld Herter diep geschoktdoor de onderdrukking der vrijheden Berlijn onder nominaal toezicht van de V.N.? H. Vader wast de voeten van 13 priesterstudenten Twee gevangenen ontsnapt Het wordt druk denkt de VVV in Zandvoort Ook Oostduitsenota in Moskou overhandigd Witte Donderdag in het Vaticaan Koningin Elizabeth geeft aalmoezen aan drieëndertig bejaarden Drie doden bij autobotsirig Twee man in leem kuil bedolven Oplichter maakt weer slachtoffers Het weer MET PASEN VRIJDAG 27 MAART 1959 82ste JAARGANG No. 30174 In de politieke ontwikkeling, waarbij, zoals het zich thans laat aanzien, Nederland staat voor het feit, dat de socialisten na twintig jaren medeverantwoordelijkheid te hebben ge dragen, in de oppositie gaan, staat H. M. de Koningin voor een bepaald niet gemakkelijke taak: het kiezen van de juiste staatsman, die formateur wil worden mi een nieuw kabinet en zo mogelijk tevens de leiding daarvan wil aanvaarden. Het laatste is niet beslist noodzakelijk. Een formateur zou zich strikt tot de formatie kunnen beperken. Binnen vijf uur gegrepen De correspondent te Gangtok van het Indische blad „Statesman" meldt van een gisteren aldaar uit Jatoeng aangekomen Tibetaanse handelaar te hebben vernomen dat verscheidene honderden leden der in opstand gekomen Khambastammen bij de gevechten in de Tibetaanse hoofd stad Lhasa om het leven zijn gekomen. Deze haindelaar bevestigde voorts de berichten volgens welke de opstande lingen erin geslaagd zijn de Dalai Lama uit Lhasa te laten ontsnappen. De geestelijke en wereldlijke leider der Tibe tanen zou zich thans veilig en wel onder de hoede der rebel len bevinden. BOEKHOUDER ARREST IN Haile Selassie naar de Sovjet-Unie Rijksweg 26 Beiden gered In februari uit zieken huis ontsnapt TRESLONG HILLEG0M Slaapwagon van Göring vervoert zieke pelgrims Sun! ae iviurvmö veforeifout?uij! Mohair Damesvesten 49.50 Iets kouder Het weer in Europa - - BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red ümulden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dre. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent* per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cent* per wee*, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur avond* teL 21544. (Van onze parlementaire redacteur) De eerste weigeringen voor deze op dracht, die op dit historisch moment in onze staatkundige geschiedenis veel moed en zelfvertrouwen vraagt, zijn reeds gegeven. Prof. Beel, de man die in 1946 het „nieuwe bestand" (samen werking met de socialisten) in het le ven heeft geroepen, voelt zich voor de ze taak, waarbij hvj in een geheel an dere politieke wereld met de leiding zou worden belast, niet geroepen. Ook de superieure econoom prof. dr. J. v.d. Brink, een man die vertrouwen bezit in alle kringen, heeft de opdracht njet willen aanvaarden. Zijn motivering luid de „om persoonlijke redenen". Het is bekend, dat prof. van den Brink, die van 1948-1952 minister van economi sche zaken is geweest, zich meer in het zakenleven dan in de politiek thuis- voelt. Hij heeft ongetwijfeld de eigen schappen van een regent, naar wie het volk met vertrouwen zou kunnen opzien. Zijn gezondheid is echter niet van dien aard, dat hij met volkomen zekerheid deze zware taak zou kunnen aanvaar den. De nieuwe premier zal bij de moei lijke politieke verhoudingen in ons land, extra verzwaaru door de breuk die de socialisten hebben geforceerd, het ver trouwen moeten zien te herstellen. Op de eerste plaats moeten de rechtse partijen elkaar in hecht verband vin den. Daarbij komt nog de V.V.D., die vele jaren in de oppositie is geweest en bij de jongste stembusuitslag van 13 tot 19 zetels steeg. Zij denkt nu serieus over een bijdrage aan de regering; maar evenmin als de K.V.P. de samen werking met de socialisten tot iedere prijs wilde, zal de V.V.D. onvoorwaar delijk samengaan met rechts. In deze partijpolitieke verhoudingen zal een premier, boven de partijen staande, met zijn regering het volk moeten aanspreken. Verwacht wordt dat Hare Majesteit nu een beroep zal doen op prof. dr. J. E. de Quay, commissaris van de koningin in de provincie Noord- Brabant. Prof. De Quay heeft als be stuurder een uitstekende naam. Na de bevrijding van het zuiden heeft hij twee maanden het departement van Oorlog beheerd. Daarna is hij in 1946 commis saris van de provincie Noord-Brabant geworden. Prof. De Quay is psycholoog van professie. Hij is het klassieke voorbeeld van de man, die de kennis van de mens in dienst van zijn bestuur lijke taak weet te stellen. Een mens die in de beste zin van het woord de „hu- man side" verstaat. De wijze waarop hij onlangs het Kreekrakplan naar vo ren heeft gebracht, heeft dit nog weer eens getoond. Ge krijgt hem niet als minister, mis schien als ministerpresident", zeiden de Brabanders deze week, toen de eerste geruchten over het eventueel aanzoek van de Koningin bekend werden. Inmiddels is wel duidelpk, dat het rapport van prof. Beel als conclusie be vat, dat er geheel andere wegen in on ze staatkunde zullen moeten worden ingeslagen. De eerste pogingen van H. M. de Koningin een formateur (pre mier?) te vinden hebben dat wel bewe zen. In het rapport staat ongetwijfeld aangegeven, dat samenwerking met de socialisten geen enkele serieuze kans meer biedt na de zware eisen, die zij de laatste dagen onverbiddelijk zijn blpven stellen. PROF. DR. J F DE QUAY Twee gevangenen die donderdagmid dag omstreeks vijf uur kans hebben ge zien uit te breken uit de strafgevangenis aan de Van Alkemadelaan in Den Haag zijn om ruim half tien op de Zijdeweg in Wassenaar, in de nabijheid van het viaduct, aangehouden door een politie man in burgerkleding. Het tweetal is naar de gevangenis teruggebracht. De ontsnapten zijn een 24-jarige Ha genaar en een even oude man uit Utrecht. Zij waren donderdag aan het werk in de boekbinderij van de gevange nis in een grote hal, die door een glazen schot en een kantoortje van de werk- opzichter in tweeën is gescheiden. Op een gegeven ogenblik verwijderde de opzichter zich om een van de andere gedetineerden een aanwijzing te geven. Hiervan maakten de twee mannen ge bruik om, waarschijnlijk langs de ver warmingsbuizen naar de draadglasra men boven in de muur te klimmen, de ze stuk te slaan, zich naar buiten te hijsen en via het erf over de gevange nismuur te verdwijnen. Zij renden naar het nabijgelegen duin terrein. De politie zette met speur honden direct de achtervolging in, aan vankelijk zonder succes. Een politie man die per bromfiets op surveillance ging en daarbij zei: „Ik ga ze halen" trof de ontsnapten in Wassenaar aan. Zandvoort heeft goede verwachtingen voor het Paas-weekend. AI geruime tijd geleden kwamen aanvragen binnen voor logies en de hotels en pensions konden talrijke reserveringen boeken. Men verwacht een grote stroom van gasten, ook uit het buitenland. Het bureau van „Touring Zandvoort" zal ook zaterdagmiddag en des avonds, alsmede op de beide Paasdagen geo pend zijn. Men beschikt daar over een lijst van adressen waarnaar de gas ten verwezen kunnen worden als de ho tels en pensions i.d. geheel bezet zijn. Met het oog op de verwachte drukte verleenden burgemeester en wethou ders voor de le Paasdag ontheffing van de bepalingen der winkelsluitingswet. Jezus sterft aan het kruis met naast Hem Zijn moeder en de leerling die Hem het liefste was. Ontwerp van een kruiswegstatie van de jonge Milanese beeldhouwer Carlo Paganini. United Press International heeft in Nieuw Delhi vernomen dat het in Lha sa thans rustig is, maar dat rondom de stad en in andere delen van Tibet nog wordt gevochten. In Lhasa zouden de Chinese troepen het eerst het vuren hebben gestaakt. De opstandelingen volgden dit voorbeeld. Naar in Darjee- ling, aan de grens met Tibet verluidt lag het consulaat van Indië te Lhasa in het gevechtscentrum. Het zomerpaleis van de Dalai Lama, Norbu Lingka. is door Chinees artille rievuur vrijwel geheel vernield. Dit pa leis stond aan de rand van de stad en men neemt aan dat het in handen van de opstandelingen is geweest. In Indië hecht men weinig geloof aan het bericht van „The Times" als zou het Tibetaanse kabinet het ver drag met China hebben opgezegd en het land onafhankelijk hebben ver klaard. Van doorgaans zeer goed in gelichte Indische zijde merkte men op dat het bericht waarschijnlijk is geïn spireerd op een Chinese radio-uitzen ding van 24 maart. Hierin werd ge zegd dat de leden van de Kham-stam het verdrag niet erkenden. Doch de Khams erkennen niet eens het gezag van de Tibetaanse autoriteiten. De Amerikaanse minister van buiten- landse zaken ad interim Herter heeft een verklaring uitgegeven waarin hij zegt „diep geschokt" te zijn door „de meedogenloze onderdrukking van de menselijke vrijheden in Tibet". Herter Prof. Beel arriveert op Ruis ten Bosch, waar hij gisteren een langdurig onder houd heeft oehad met H. M. de Koningin. PROF. v. d. BRINK In Emmeloord is ingesloten een 25- jarige boekhouder uit Nagele. Hij wordt ervan verdacht kasgelden te hebben verduisterd tot een bedrag van enige duizenden guldens. De man zal worden voorgeleid aan de officier van justitie te Zwolle. Paus Joannes XXIII heeft gisteren de oude traditie van het voeten- wassen hersteld, aldus meldt United Press International. De plechtigheid had plaats in de absis van de basiliek van St.-Jan van Lateranen. De H. Vader knielde voor dertien priesterstudenten en waste langzaam de rech tervoet van elk van hen. Enkele leden van het pauselijke Hof stonden hem bij. Na het wassen droogde hij elke voet zorgvuldig af met een wollen doek en gaf er een kus op. De dertien priesterstudenten symboliseerden Christus en de twaalf apostelen. Deze traditie, ingesteld door Gre- gorius de Grote, was sinds Pius IX onderbroken. De historie wil, dat Paus Gregorius de Grote afweek van het gebruik in de Kerk om in navol ging van Christus de voeten van twaalf arme mensen te wassen, om dat hem in een visioen zou zjjn mee gedeeld voortaan deze voetwassing bü dertien mensen te verrichten ten einde daarmee de tegenwoordig heid van Christus te symboliseren. Het Russische nieuwsagentschap Tass heeft gisteren bericht, dat keizer Haile Selassie van Ethiopië binnenkort een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen Westelijke deskundigen bestuderen volgens U.P.I. plannen om Berlijn on der nominaal toezicht van de Verenig de Naties te plaatsen. Met het doel tot een oplossing te komen van de geschil len met de Sovjet-Unie zou een commis sie van toezicht van de V.N. moeten worden opgericht. De bevoegdheden van deze commissie in zowel Oost- als West-Berlijn zouden strikt beperkt moe ten blijven. De rechten van de vier gro te mogendheden, i.e. ontleend aan het bezettingsstatuut, zouden niet mogen worden aangetast. Men legde er de na druk op dat het plan de volkerenorga nisatie in de kwestie-Berlijn te betrek ken slechts een van de mogelijkheden is die worden overwogen. Overigens raat bovenomschreven plan er van uit dat de Sovjet-Unie zich niet uit Oost-Berlijn terugtrekt. Dit op zichzelf maakt aan vaarding ervan door de Soviet-rege- ring bijzonder twijfelachtig. Zoals be kend voert de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, momenteel besprekingen in Moskou. Hammar skjöld heeft reeds vroeger verklaard dat zijn organisatie de ontwikkeling van de kwestie-Berlijn nauwkeurig volgt, maar dat zij niet zal optreden wanneer hiertoe geen verzoek wordt gedaan. Het Westen heeft de Sovjet-Unie in antwoord op de Russische nota van 20 maart een conferentie van ministers van buitenlandse zaken op 11 mei in Genève voorgesteld met het vooruit zicht op een topconferentie in de loop van de zomer. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft al bij voorbaat met de ministersconferentie ingestemd. De nota's die Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland gisteren te Moskou hebben laten overhandigen, vertonen kleine verschillen in de be woording. Engeland verklaart b.v. dat bet gaarne aan een topconferentie wil deelnemen zodra de gebeurtenissen daar aanleiding toe geven. Amerika zegt, dat het bereid is naar een topcon ferentie te gaan ais de ontwikkeling die rechtvaardigt. West-Duitsland meent, dat het aantal door de ministers te be handelen onderwerpen niet beperkt moet worden. Op die voorwaarde is het bereid adviseurs te zenden. Het wordt aan de ministers overgelaten datum, plaats en agenda van de topconferen tie vast te stellen. Het Westen erkent dat Polen, Tsjechoslowakije en enkele andere landen belanghebbend zijn bij een deel van de problemen en heeft er geen bezwaar tegen, dat die landen in een zeker stadium aan de ministerscon ferentie deelnemen, maar niet van het begin af. In Moskou is gisteren ook een Oost- duitse nota overhandigd. In deze nota staat Oost-Duitsland erop samen met Polen en Tsjechoslowakije deel te ne men aan de conferentie der Grote Vier over Duitsland. Oost-Duitsiand wil zo wel aan de conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken als aan de topconferentie deelnemen. Ook wordt bepleit dat West-Duitsland meedoet. Wat Polen en Tsjechoslowakije betreft, wordt in de Oostduitse nota betoogd, dat deze landen het recht hebben aan beide conferenties deel te nemen, daar zjj de eerste slachtoffers van het Duit se militairisme waren Tezelfder tijd vond in de St.-Pieter de traditionele wassing van het Confes- sio-altaar plaats door de aartspriester van de basiliek, kardinaal Tedeschini, in tegenwoordigheid van het Vaticaans kapittel, de Romeinse clerus en verte genwoordigers van de verschillende priestercolleges in Rome. De wassing van het Confessio-altaar of pausaltaar in de St.-Pieter gaat terug tot vroeg christelijke tijden. Zij geschiedt met wa ter en balsem. Deze traditie bestaat uit sluitend in de St.-Pieter. In Engeland heeft koningin Eli zabeth II gisteren in plaats van de voeten te wassen, hetgeen sinds de dagen van James II is afgeschaft, geld aan drieëndertig oude mannen en vrouwen gegeven. Het was voor de eerste maal sinds de Middeleeu wen dat een Britse monarch aalmoe zen uitdeelde in de prachtige St.-Geor- ge-kapel in Windsor Castle. Koningin Elizabeth I zou volgens de kronieken de voeten van negenendertig bede laars hebben gewassen. De kroniek schrijvers beschreven de cereminie als een „beproeving", ofschoon een schildwacht de voeten der bedelaars eerst met warm water had gewassen en vervolgens met geurige kruiden ingewreven. De „maundy money", zoals de aal moezen heten, is het enige overblijfsel van de ceremonie. De koningin gaf ieder van de oude mannen een roodleren beurs met twee pond en tien shillings, een witleren beurs met twee shillings en negen pence, en een papieren zakje met twee pond en vjjf shilling. De eer ste gave vertegenwoordigt de door de koningin op die dag gedragen japon zo wel ais de vroeger gegeven gave van vjjf broden, vier pond gezouten vlees, twee gezouten kabeljauwen, twee ge zouten zalmen, achttien haringen en achttien gezouten haringen. De tweede beurs vertegenwoordigt de leeftijd van de koningin en de derde drie el fijn lin nen, drie yard wol, een paar schoenen en paar kousen. De vrouwen in de ka pel kregen iets minder dan de mannen. Drie personen zijn om het leven ge komen bij een botsing tussen een vracht auto en een personenwagen, welke van morgen om half echt plaats had op de rijksweg Utrecht-'s-Hertogenbosch ter hoogte van Everdïngen. De auto's kwa men uit tegengestelde richting en bots ten door nog onbekende oorzaak met grote snelheid op elkaar. De slachtoffers zijn de bestuurder van de personenauto, de heer P. M. uit Waalwijk, de chauffeur van de vracht wagen, de 27-jarige J. G. IJ. uit Moer- kapelle, die gehuwd is en kinderen heeft en de met hem meerijdende 12-jarige A. G., eveneens uit Moerkapelie. Het onderzoek ter plaatse, dat werd geleid door de officier van justitie te Dordrecht, was vier uur na het onge val nog in volle gang. Er zijn geen ge tuigen. Twee arbeiders, W. en D. uit Sittard. zjjn donderdagavond, toen ze in een leemkuil aan de Lahrstraat aan het werken waren, bedolven toen een van de leemwanden instortte, en ongeveer 300 kubieke meter grond naar beneden kwam. D. werd totaal bedolven onder de neerstortende grond, terwijl zijn makker tot zijn middel in de leem be kneld raakte. Deze laatste kon zich zelf bevrijden en alarm slaan. De heren Martens en van Veen, die op dat mo ment per tractor passeerden, snelden toe en groeven zo resoluut, dat ze D. van de verstikkingsdood konden red den. D. werd naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, omdat hij enkele ribben had gebroken. Twee hoofdpersonen in het Tibetaanse drama. Links de Dalai Lama, de geeste lijke leider van Tibet, die volgens de laatste berichten door de opstandelingen geholpen is om uit Lhasa te ontsnappen. Rechts de Panchen La ma, de wereld lijke, door de Chinese com unisten ge steunde, leider van Tibet. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam waarschuwt zakenlieden in het land tegen A. Swaalep, laatstelijk wonende Rozenstraat 129 (2hoog) te Amsterdam. Swaalep is sedert 12 fe bruari voortvluchtig. Hij was wegens oplichting gearresteerd, maar wist uit het Wilhelminagasthuis, waar hü was opgenomen, te ontsnappen. Gebleken is dat hij de laatste dagen bij verscheidene winkeliers, o.a. te Am sterdam, Den Haag en Rotterdam, goederen heeft gekocht, die hem wer den medegegeven tegen een door hem afgegeven cheque op het girokantoor der gemeente Amsterdam. Hij bezigt een oud giroboekje dat op zijn naam en het genoemde adres staat. De che ques zijn genummerd 153101 t/m 153150. Voor deze cheques is geen dekking aan wezig. Zijn signalement is: 40 jaar oud, lang 1.71 m., donkerblond gegolfd achterover gekamd haar, bruine ogen, ovaal ge zicht, gezonde gelaatskleur, vastgegroei de oorlellen. Voor aangiften wordt men verzocht zich met de plaatselijke politie in verbinding te stellen. Bij de Amsterdamse centrale recherche zijn zes gevallen van aan kopen met deze ongedekte cheques be kend geworden. sprak voorts van de pogingen van de Chinese communisten de religie en de cultuur van het Tibetaanse volk te ver nietigen. „Acht jaar geleden," zo zei hij, „verklaarde China Tibets culturele en religieuze autonomie te eerbiedigen. Doch zij hebben deze overeenkomst kennelijk geschonden om alle indivi dualiteit en menselijke waarde in hun rijk te vernietigen. Opnieuw demonstre ren de communisten hun hypocrisie. Zij beschuldigen voortdurend anderen van agressie en inmenging in de binnen landse aangelegenheden van andere staten, maar wanneer een moedig volk in hun territoir zijn vrijheid tracht te herwinnen is hun antwoord meedogen loze onderdrukking," aldus Herter. Het State Department heeft zich gis teren beziggehouden met Tsjang Kai Sjeks verklaring dat nationalistisch China de Tibetaanse opstandelingen zal steunen. Gezien de praktische moeilijk heden bij steunverlening tussen Ti bet en nationalistisch China liggen de Straat van Formosa en ongeveer vijf entwintighonderd kilometer vasteland ziet men deze verklaring in eerste instantie als zijnde bedoeld om de re bellen moreel te steunen en eventuele opstanden in China zelf aan te moedi gen. Voorts hebben de Tibetanen altjjd al vjjandig tegenover Chinezen ge staan, of deze nu communistisch of na tionalistisch zijn. Tsjang Kai Sjek mag zonder toestemming van Washington geen Amerikaanse wapens doorleveren aan derden, of tegen het Chinese vaste land acties ondernemen tenzij sprake is van een algemene opstand in China. De Amerikaanse regering is sterk gekant tegen Chinees-nationalistische provoca ties en zonder steun van de Verenigde Staten is Tsjang vrijwel machteloos. In verband met de verklaring van de gene ralissimo herinnerde nen oo het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken aan de Amerikaanse propaganda, uitzendingen ten tijde van de Hongaar se opstand. Ook toen werd valse hoop gewekt op hulp uit het Westen. Advertentie MET DE PAASDAGEN NAAR BEIDE PAASDAGEN THÉ-DINER en SOIRÉE-DANSANT Orkest VAN DER HEEFT Als gast: NINO ADAMI, tenor ZATERDAG 28 MAART: ITALIAANSE AVOND diverse attracties. Tafelres.: K-2520 5347 2e PAASDAG: GROOT PAASBAL van 8 tot 2 uur. De vroegere slaapwagon van de Duit se nazi-minister Hermann Göring is thans ambulance-wagon voor zieke pel grims naar Lourdes. Volgens een be richt van het Oostenrijkse katholieke persbureau bevat die slaapwagon nu 24 bedden. Hjj zal de eerste groep zie ke en blinde pelgrims 6 april via Ro me naar Lourdes vervoeren. De reis is gratis. Advertentie BARIEUOR1SSTR HAARLEM TEL 13439 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Vannacht minder koud, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 6.27-19.05. Maan: 8.30. Station Stockholm OsJo Londen Amsterdarr Brussel Luxemburg Pai ijs Nice Berlin Frankfurt München Zünch Genève Locarno w e*ien Innsbruck Rome Madrid Weer temp. neersl. leden max afgel. 7 uur gist. 24 uur zwaar bew. 6 1 mist 2 2 8 zwaar bew. 7 13 0 licht bew. 3 11 0 licht bew. 4 13 0.3 mist 1 9 1 zwaar bew. 6 12 0 onbewolkt 9 15 0 onbewolkt 4 11 0.2 mist 2 14 2 mist 4 8 2 mist 2 12 0.2 licht bew. 1 12 0 mist 4 13 4 regen 8 16 1 geheel bew. 5 9 10 regen 11 14 11 licht bew. 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1