Politieke en culinaire perikelen houden de tafeltennissers bezig Prestige van Indonesië is verhoogd V Robbenmeisjes geven hun mening over conflict met Stender Paus Joannes XXIII Film in voorbereiding van de affaire-Lacaze Aambeien^ Poedel met twee koppen... Subandrio meent: Geen sprake van spijkerbroeken Koning Hoessein in Washington Feijenoord wint met 51 van Kaiserslautern Scenario van Jean-Pierre Guillaume HEMOTABS STRIJD OM DE WERELDTITEL Nederlandse heren tegen Oost-Duitsland en Joegoslavië; de dames ontmoeten Denemarken en Zweden Een realistische aanpak van Nederlandse zijde nodig als men de goede betrekkingen met Indonesië wil herstellen Benoemingen Ontslag Onderscheidingen Mutaties Wijdingen Kanoërs bereiden zich voor op de Spelen in Rome Mei Charles voor 4 ton naar Arsenal Coupe des Nations Nederland verliest tegen Spanje Amerikanen winnen basketballtoernooi Nederlands militair team zevende Tragisch sterfgeval na toto-winst Uitslag prijskamp jeugdtoneel EEN LEVENSVERHAAL QUEL BORDEL, zeggen de Fransen D.O.S. verliest van Orgryte Gothenburg H VRIJDAG 27 MAART 1959 MGINA 4 door mgr. ALBERTO CIOVANNETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) neem Hemotabs de nieuwe behande. ling van binnen uit. Vandaag beginnen, zoals gemeld, in de Westfalenhalle te Dortmund de we reldkampioenschappen tafeltennis. De eerste vijf dagen zijn de landenploegen (dames en heren) aan bod. Na een rust dag zijn vier dagen voor de individuele wedstrijden en de dubbelspelen be schikbaar. Voor de Nederlandse ploegen ziet het wedstrijdprogramma van van daag er als volgt uit: De heren spelen eerst tegen Oost-Duitsland en vervolgens tegen Joegoslavië. De dames ontmoeten eerst Denemarken en daarna Zweden. In een monstertoernooi als dit liggen de moeilijkheden gewoonlijk voor het opscheppen en ook het toernooi te Dort mund kan ei al op bogen. Hier, voor de vuist weg, enkele voorbeelden: Het politieke tintje: wat aan de late kant werd ontdekt dat een Westduitse wet het dragen van het Oostduitse insigne „D.D.R." (Deutsche Demokra- tische Repblik) verbiedt in optoch ten. Bij de openingsparade wordt iedere ploeg voorafgegaan door een schild met de naam van het land. Be sloten werd de Oostduitsers „ano niem" te laten paraderen, maar zij gingen daar niet mee akkoord. De or ganisatoren hebben nu een beroep op Bonn gedaan en het ziet er naar uit dat men daar bereid is de ogen een keertje dicht te knijpen. Dan is er de klacht van de afwezig heid van rijstschotels voor Aziatische ploegen als Korea, communistisch China en Vietnam. De Japanse ploeg, die nooit risico's neemt, heeft tijdig voorzorgs maatregelen genomen. Voor de Japan ners is rijst zo veel als zij willen in het gloednieuwe Westfalen-hotel dat aan de Westfalenhalle grenst. Maar de andere Aziaten zijn ondergebracht in kleine pensions en kosthuizen, waar men geen speciale schotels kent. De organisatoren hebben beloofd alsnog voor rijst te zul len zorgen, maar misschien moeten de teams die zelf bereiden. Een andere narigheid is het gebrek aan publieke belangstelling. Er is nog haast geen kaartje verkocht en voor de organiserende Duitse tafeltennisbond dreigt een grote financiële strop. Een van de redenen voor de slechte voor verkoop is misschien dat iemand vergat dat Egypte thans de Verenigde Arabi sche Republiek is. De reclamebiljetten, die de oude benamingen bevatten, moes ten naar de drukker worden terugge stuurd en kwamen daardoor te laat op straat. Tot veler verwondering zijn de ex- wereldkampioene Angelica Rozeanu uit Roemenië en de bekende Tsjech An- dreadis niet ingeschreven. Volgens een Duitse krant moesten zij thuisblijven, omdat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt aan smokkelarij op vroegere reizen naar het Westen. Volgens het Indonesische persbureau P.I.a. heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, gisteren verklaard, dat „een realistische aanpak" van Nederlandse zijde noodzakelijk is als Ne derland de goede betrekkingen met Indonesië wenst te herstellen. Hij legde er de nadruk op dat in de huidige internationale toestand niet kan worden ontkend dat het Indonesische prestige is verhoogd en dat het zich meer heeft geconsolideerd. Hij zei dat de Indonesische regering haar poli tiek niet uitsluitend baseert op de internationale ontwikkeling maar dat, met het oog op de huidige verhoudingen, de Nederlanders uit eigen be lang de dingen realistisch moesten aanpakken. SUBANDRIO In de Seymour Hall te Londen zijn de kampioenschappen gehouden van de internationale poedelclub. Onder de vijf witte poedels van mevrouw Margaret Worth uit Birmingham bleken twee grappenmakers te zittenOp het eerste gezicht zou je er werkelijk invliegen! De Koninklijke Vlaamse Akademie voor wetenschappen, letteren en schone kunsten te Brussel heeft de kunstenaar Joep Nicolas tot buitenlands lid be noemd. Deze benoeming is door koning Boudewjjn van België bekrachtigd. De Hilversumse Robbenmeisjes, die tijdens en na de trip naar Scandinavië in conflict zijn gekomen met hun trai ner Jan Stender hebben n.a.v. hetgeen over deze kwestie in de pers versche nen is, hun eigen lezing over het ge beurde gegeven. Lenie en Judith de Nijs, Atie Voorbij en Greetje Kraan, die daar bij betrokken waren, beweren geenszins in een spijkerbroek in een hotel te heb ben gelopen en minder aan een diner te hebben aangezeten in zulk een kle dingstuk. Zij hadden in die gevallen hun beste jurken aan. Ze droegen slechts lange (geen spijker-) broeken op de boot naar Malmö, omdat het toen zeer koud was, en verder toen zij door de hotelhal naar een taxi liepen, die hen naar het zwembad moest brengen. Bij die laatste gelegenheid heeft Stender de meisjes zacht gezegd enkele minder vleiende woorden toegevoegd. Toen Hennie van de Velden, die ziek was, en Atie Voorbij, die door haar blijkbaar was besmet, minder goede prestaties leverden dan mocht De heer W. C. P. Boerboom, referen daris bij de Raad van State, heeft na een diensttijd van 47 jaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de Raad van State verlaten. De heer Boerboom is toegesproken door de vice-president van de Raad van State, waarbij hem namens de leden een vaas werd overhandigd. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir. A. J. M. Ledeboer, hoofdingenieur, plaatsver vangend lid van de octrooiraad, te 's-Gravenhage. Bij K.B. is met ingang van 1 juni 1959 ter zake van langdurige dienst, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan kolonel A. A. F. Mauren- brechter, van het dienstvak van de technische dienst. Beloken Pasen zal mgr. Dr. J. H. G. Lemmerts, titulair aartsbisschop van Samosate, in de kloosterkerk van de pa ters Passionisten te Mook de H. Pries terwijding toedienen aan de fraters: Raphaël Straver (Benschop U), Do- menicus Terstappen (Neer.L.), Donatus v. Leeuwen (Oud-Ade.Z.H.), Severinus Winkelmolen (Weert). Hij zal de Sub diakenwijding toedienen aan de fraters Aurelius Heymans (Balgoy. Gld.), Gustaaf v. Hezewijk (Mook). Allen van de Congregatie der Passionisten. Zondag 12 maart zal mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, in de parochiekerk van het H. Hart te Venlo de H. Priesterwijding toedienen aan een Indonesische Passionist fr. Canisianus Setiardja (Djokjakarta). Meisjes van de Beierse vereniging voor veilig verkeer zullen tot en met Tweede Paasdag aan alle automobilisten die München verlaten, een paasei overhan digen om hen eraan te herinneren tij dens het weekeinde voorzichtig te rijden. De Nederlandse kanoërs zullen dit seizoen beginnen met de voorbereiding voor de Olympische Spelen van 1960, die op het Meer van Albano zullen wor den gehouden. In verband hiermee be staat bij het bestuur van de kanobond het plan om de Nederlandse kanoërs in de gelegenheid te stellen, meer dan tot dusver het geval was, aan buitenlandse wedstrijden deel te nemen. Behalve naar de Europese kampioenschappen, die van 28 t/m 30 augustus in Duisburg worden gehouden, zal Nederland dit jaar ook een ploeg zenden naar de open kampioen schappen van Duitsland, België en Frankrijk. Tevens staat een landenwed- strijd tegen onze zuiderburen op het programma. Het ligt in de bedoeling van het be stuur om, aan de hand van de resulta ten bij de bovengenoemde wedstrijden, een selectieploeg samen te stellen van Olympische kandidaten. Mel Charles, de 23-jarige internatio nal van Wales, is door zijn club Swan sea voor een bedrag van 40.000 pond sterling (ruim 400.000 gulden) en twee spelers overgedaan aan het Londense Arsenal. Een broer van Mei Charles, John, is Engelands duurste voetballer. Hij werd in april 1957 door Juventus uit Turijn gekocht voor 65.000 pond ster ling (ruim 650.000 gulden). Mei Charles blinkt evenals zijn broer zowel op de middenvoorplaats als op de spilplaats uit. De manager van Ar senal, George Swindon, verklaarde, dat Charles bij Arsenal als spil zal spelen. Op de eerste dag van het vijfdaagse ijshockey-tournooi om de Coupe des Na tions heeft Nederland van Spanje ver loren met 2—7. De ruststand was 12. De opstelling van Nederland was als volgt: R. Pikar, J. Pikar, H. Jan sen, J. Jansen en Ekering. Voor Span je: Zabalia, Orpinell, Parella, Puig- bo en Gallen. Koning Hoessein van Jordanië maakt op het ogenblik een good-will-reis door de Verenigde Staten. Dinsdag had hp in Washington een ontmoeting met president Eisenhower. Men tiet de koning en de president hier op het Witte Huis. worden verwacht, kwam er van Sten- ders zijde geen bemoedigend woord. De stemming was door een en ander be néden peil en is dat verder ook geble ven. Dat enkele meisjes op de terug reis apart in een coupé zijn gaan zitten vonden zij niets bijzonders, dat gebeurt meer als er elders meer plaats is. De uitbarsting van Stender op het perron in Amersfoort vonden zij de klap op de vuurpijl. Hij heeft de meisjes daar naar hun zeggen temidden van het pu bliek uitgescholden voor alles wat mooi en lelijk was. Daarnaast heeft hij hen toegevoegd: ik trap jullie de vereniging uit, jullie zijn geroyeerd. Naar aanlei ding daarvan hebben de meisjes toen de polocommissie van hun vereniging medegedeeld niet te zullen uitkomen in het Robben-zevental dat tegen HZC moest spelen. De meisjes zijn nu in het zwembad alweer aan het trainen gesla gen doch Stender acht ze geen blik waardig. Voor het bestuur van de Rob ben en eventueel van de KNZB ligt hier opnieuw een zware bemiddelingstaak. Het Amerikaanse legerteam heeft het toernooi om het intergeallieerd basket ballkampioenschap, dat te Brussel is gehouden, gewonnen. In de laatste wed strijd tegen Frankrijk zegevierden de „Yanks" met 78 tegen 55 punten. Bij de rust was de stand 3420 voor de Amerikanen. Nederland won met klein verschil van Luxemburg 72—69 (29—28) en eindigde vóór Luxemburg op de ze vende plaats. De Verenigde Arabische Republiek ze gevierde met 6661 (3235) over Tur kije. De V.A.R. werd daardoor derde achter Frankrijk en de V.S. Een superieur Feijenoord heeft don derdagavond in een aantrekkelijke en vooral in de eerste helft vaak zeer snelle wedstrijd met 5-1 gewonnen van de Westduitse eerste klasser F. C. Kai serslautern. De ruststand van deze wedstrijd, die voor meer dan 35.000 toeschouwers bij kunstlicht in het Feijenoord-stadion te Rotterdam werd gespeeld, was 3-1. De hard werkende Duitsers hadden in aanvoerder Fritz Walter, die veelal achter zijn voorhoede opereerde en zijn voorwaartsen vaak van sublieme pas ses voorzag, hun gevaarlijkste man. Toen hij zich na de eerste helft moest laten vervangen door Schmidt, verlo ren de aanvallen van de gasten dan ook veel van hun precisie en stoot kracht. In de tweede minuut opende Scheffler de score (0-1). In de twaalfde minuut werd het gelijk (1-1), door Rijvers en na 22 minuten kwam Feijenoord aan de leiding door Cor van der Gijp (2-1). Schouten maakte er vijf minuten voor rust 3-1 van. In de 20e minuut na rust verhoogde Van der Gijp de score (4-1) en twaalf minuten later schoot rechtsback Ker- kum een strafschop wegens hands langs de Duitse doelman 5-1. Voor een inwoner van het Italiaanse plaatsje Belluno heeft de winst in een voetbaltoto een bijzonder tragische na sleep gehad. De man, Romeo Giacin, leed reeds jaren aan een galblaasontsteking. Toen hij enkele weken geleden 245 miljoen lire (bijna 1,5 miljoen gulden) het hoogste bedrag ooit in Italië uitgekeerd in de voetbaltoto won, hield hij met talrijke vrienden een feest, waarbij danig gegeten en gedronken werd. Het kwam hem op een acute gal-aanval te staan. Giacin moest zaterdag met grote spoed in het ziekenhuis worden opge nomen, waar hij geopereerd werd. Het mocht niet meer baten. Woensdagnacht overleed hij. De minister zei dit in antwoord op een vraag in hoeverre er na de ver kiezingen in Nederland met het oog op voorbereidingen voor een nieuw kabi net de mogelijkheid tot toenadering tussen beide landen bestaat. „Ik wil geen commentaar geven op de gebeur tenissen in Nederland omdat ik mij niet wil mengen in de binnenlandse kwes ties van Nederland", aldus Subandrio die hier echter aan toevoegde: „Ik hoop dat, wie er dan ook zitting zal heb ben in het Nederlands kabinet, de Ne derlandse regering de dingen realis tisch benadert en niet langer uitgaat van gevoelens uit het verleden, name lijk van het vooroordeel dat Indonesië niet in staat is de moeilijkheden waar voor het zich geplaatst ziet, te over winnen. Als de Nederlanders nog den ken dat kolonialisme in welke vorm dan ook verdedigd kan worden, dan geloof ik dat de internationale ontwikkeling in de afgelopen negen jaren voldoende bewezen heeft dat juist het omgekeer de het geval is. In het belang van de Nederlanders zelf in Indonesië is een realistische benadering van Nederland se zijde noodzakelijk. Indonesië is bereid Nederland te beschouwen op grond van realistische factoren", verklaarde Su bandrio. Tenslotte zei hij dat Indone sië steeds beter in staat is het hoofd te bieden aan eventuele Nederlandse tegenwerking bij de Indonesische eco nomische betrekkingn met andere lan den, aldus P.Ia. De jury van de prijskamp voor Jeugd toneel, die ter gelegenheid van het 25- jarlg bestaan van „Ons Leekenspel" werd gehouden, heeft de beschikbare pryzen als volgt toegekend: Tweede prijs van ƒ300,- aan katho liek Gelder's lyceum te Arnhem, met „Huwelijkscandidaten" van Gogol en „Het huwelijksaanzoek" van Tsjechow; derde prijs van 200,- aan r.-k. M.M.S. te Bergen op Zoom, met „Meisjesstad" van Ben Heuer. De jury was van oordeel dat, gezien de prestaties, de eerste prijs aan geen der deelnemende groepen kon worden toegekend. Daar er echter verscheide ne voorstellingen waren, die in bepaal de opzichten verdienstelijk genoemd mochten worden, heeft zij de eerste prijs van 500,- omgezet in vijf aan moedigingsprijzen van 100,-, die wer den toegekend aan: St.-Nicolaaslyceum te Amsterdam, met „De burger-edelman" van Mo lière; pensionaat „Mariënkroon" te Culemborg, met „St.-Geertes Minne" van Marie Koenen; jeugdgroep „Vlok- hoven" te Eindhoven, met „Terug naar Ghetsemane" van Gabriël Smit; r.-k. lyceïstenvereniging te Hilversum, met „De geborduurde bal" van S. J. Hsiung; gilde van St.-Joris, te Goorn (Berkhout), voor „De nieuwe kerststal van de pftstoor" van Godfried Bomans. 37 RoncallI is een groot liefhebber van de klassieke letteren, en bezit daarin een grote eruditie zonder echter tot pedanterie te vervallen. Zijn bibliotheek is een weerspiege ling van zijn brede culturele belang stelling. In zijn boekenkast staan voornamelijk werken van gods dienstige aard, vooral theologie en patristiek. Natuurlijk ook zijn eigen werken; verder Bossuet, Molière, Rimbaud, en vele reisgidsen van b.v. Venetië, Griekenland, Spanje. Roncalli buitte al zijn reizen en zendingen naar het buitenland uit om te voldoen aan zijn hartstocht voor boeken. En het was juist zijn geboortestreek, die voordeel ge trokken heeft uit zijn liefde voor zeldzame en mooie boeken. Door zijn toedoen kon een kostbare, met miniaturen verluchte codex, die vroeger het eigendom was geweest van het klooster Santa Grata te zou heel graag eens buiten de mu- Zij vernamen het bericht met de ren van het Vaticaan gaan wande- grootste kalmte. len, door de straten van RomeTot slot van dit gedeelte geven maar dat zal wel niet gaan. Een we hier de ontroerende woorden, paus kan maar niet doen, wat hij die hij tijdens zijn eerste openba- wilre audiëntie als paus sprak tot zijn Gelukkig is Joannes XXIII geen dorpelingen en de pelgrims uit Ber- slaaf van zijn strenge dagorde. Zijn gamo en Venetië: vroegere diplomatieke activiteiten „Het is voor de eerste keer, dat hebben er een zekere elasticiteit en Ik tot u spreek als paus. Maar een dynamiek aan gegeven. De paus pastoor of een eenvoudige ziel zou houdt zelfs op zijn tijd van impro- niet anders tot u spreken, want m visatie. Zo bracht hij ook daags na de eenvoud ligt de natuurlijkheid en hoort tot de grootste Italiaanse com ponisten van de negentiende eeuw. Het lijkt ons interessant, hier ook Roncalli's levendige belangstelling voor de film te vermelden, die vooral bleek tijdens het tweejaar lijkse filmfestival te Venetië. Hij, die te Parijs graag naar een goed concert ging, of zich onderhield met Thomas Mann, en Frangois Mau- riac, Daniël Rops en de schilder Severini bij zich aan tafel nodigde, leerde te Venetië het als zijn per soonlijke plicht te beschouwen, zich bezig te houden met de film en vooral met het zieleheil van de genen die in de wereld van de ci nema leven. Tijdens het filmfestival van 1958 nodigde hij, zoals iedér jaar, film sterren van beiderlei kunne uit in de San Marco, ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe orgel. Hij liet toen voor hen muziek uit- Bergamo, naar zijn oorspronkelijke voeren van Vivaldi, door koor en zijn verkiezing een Onverwacht be zoek aan Radio Vaticana. Grote op gewondenheid onder de aanwezi gen, die niet gewoon zijn aan der- onze taak, de verantwoordelijkheid gelijke informele bezoeken! Bijna van de arme zoon van een be- drie kwartier is hij gebleven, een scheiden landbouwer, die nu de praatje hier en een praatje daar: zware last van het Pontificaat „ik wil jullie allemaal leren ken nen". Daarna keerde hij te voet te rug naar de Lourdes-grot in de Va- lijk geloof en volgens de beginse- ticaanse tuin, waar de auto op hem len, die de grondslag zijn van het stond te wachten. Een bijzondere gave, die het Jo annes XXIII mogelijk maakt, on danks zijn hoge leeftijd, een stren ge levens- en werkwijze te volgen, is dat hij gemakkelijk in slaap valt, bijna op commando. plaats terugkeren. Dit gebeurde als volgt: In 1945, toen Roncalli nun tius te Parijs was, kwam hij in de gelegenheid een kostbaar boekwerk te bekijken, dat bij een antiquari aat in Parijs voor 400.000 frank te koop lag. Er in bladerend, werd hij getroffen door de uitzonderlijke schoonheid van de druk en de mi niaturen. Bovendien zag hij tot zijn orkest van het conservatorium „Be nedetto Marcello" en door de „Vir tuosi di Roma". In de toespraak, die hij daarna onder de „filmmis" hield, illustreerde hij de wederke rige invloed van godsdienst en kunst in de christelijke beschaving van Venetië. Hij verklaarde de „moza- iek-katechismus" van de basiliek; hij trok een parallel tussen de bouw- christelijk leven. Ik hoor zoveel stemmen en u kunt mijn gemoedstoestand best begrij pen. Ik hoor binnen in me zeggen: „je zult enetië niet meer terug zien, je zult je dorp niet meer te rugzien. Maar wat doe je eraan: Wij krijgen enig idee van zijn van.God heeft guide- smaak en gewoonten wanneer we nee zeggen? |0n ik dan zeggen: ik het interieur van zijn huis bekijken, wü m Venetië y wiffn Ber_ nl. de villa in Sotto ïl Monte, cue mj gamo bijjven?.> gehuurd heeft van baron Scotti en waar hij jaarlijks vakantie kwam Openbaar leven houden. De officiële diplomatieke De harmonie tussen zijn geest en residenties kunnen nooit een oeeid hart en een degelijke voortduren- geven van de titularis, al neeit nij de wetenschappelijke belangstel- er nog zo lang gewoond. ling- hebben het Angelo Roncalli Men ziet er studieboeken en ge- mogelijk gemaakt, met zekerheid bedenboeken, schilderijen en ren- en succes ,je verschillende wegen gieuze voorwerpen, een kostbare te begaan, waarover de Goddelij- doos waarin het witte kalotje van ke Voorzienigheid hem heeft wil- Pius X en het paarse van zijn bis- ien leiden. (Van onze Parijse c0rrespondent) PARIJS, hedenrnorggii Het is zover: de filmbusiness h,eft zich meester gemaakt van het dat er voor haar in de affaire-Lacaze te zien is. De hoofdpersoon in dit schan daal, Jean-Pierre Guillaume op wie de thans gearresteerde dr. Lacour een moordaanslag zou hebben voorbereid, heeft bereids het scenario geschreven en dit eergisteren gedeponeerd bij de Soclété des Auteurs. De regisseur Fran gois Villiers, die het afgelopen jaar in Frankrijk enige naam heeft gemaakt met de film „l'Eau vive", naar 't sce v rio van de auteur Jean Giono, heeft zich van de filmrechten verzekerd. Rijkelijk veel ongepaste haast, wanneer men be denkt, dat de onderhavige affaire nog volkomen sub judice is en zeer waar schijnlijk nog zeer geruime tijd zal blij ven. Als, van de zijde van Jean-Pierre Guillaume, een grof staal van laten we zeggen minder goede smaak, heeft me nigeen in Frankrijk het reeds gevonden dat de jongeman zich met behulp van de affaire weer bijzonder koortsachtig gepousseerd heeft als persfotograaf, een van zijn tot dusverre uitgeoefende vele ambachten. In de nacht, voorafgaand aan de dag waarop dr. Lacour, tegen wie een bevel tot voorgeleiding was uitgevaardigd, in feite eigener beweging zich ter arrestatie bij de rechter van instructie was komen melden, Werd Jean-Pierre Guillaume voortdurend op gemerkt vooraan in de meute die de politie op de hielen volgde bij haar speurtocht langs de verscheidene adres sen waar de gezochte dokter wellicht te vinden zou zijn. Aan een verslaggever van „France Soir" heeft Jean-Pierre thans o.m. ver klaard dat hij eraan gehecht had zelf het scenario te schrijven van de gebeur tenissen die hij beleefd heeft en waar onder niemand zozeer heeft geleden als hij zelf. Zijn motief was niet louter winstbejag, maar ook de wens dat ais er nu eenmaal een film over de onaire moest komen, deze zo objectier mo gelijk zou zijn, aldus verzekerde hil nog. Dat mejuffrouw Maité Goyenesch Jean-Pierres vriendin en de lichte kooi uit de affaire, zoals men zich zal herinneren in de film zou optreden, achtte hii evenwel uiterst weinig waar schijnlijk; het leek hem namelijk on denkbaar dat een reëel personage uit de affaire in de rolverdeling van de film zou voorkomen. Maité zelf daar entegen heeft de verslaggevers ver klaard dat zij heeft vernomen dat de betrokken filmfirma voornemens is met haar contact op te nemen. Zij zou te zpner tijd wel zien; momenteel heeft zij het m ieder geval te druk met zich voor te bereiden op haar nieuwe carrière van chansonnière. Als reactie op de filmplannen noteer de de verslaggever van „France Soir" van maitr* Isard, de verdediger van Jean Lacaze, het voornemen om zodra bij uitkomt de inbeslagneming van de film te vragen, terwijl maitre Floriot, die zich belast heeft met de verdediging van dr. Lacour, verklaarde dat als de zijn cliënt opgezette affaire, het niet de moeite zou lonen hem in beslag te doen hemen. De advocaten hebben blijkbaar niet gezegd, dat al deze gedragingen zeer van pas zullen komen voor hun verdedigingen en pleidooien, hoofdstuk: moraliteitsargumenten. Zij hebben het mogelijkerwijze des te meer gedacht. De ganse affaire van begin tot eind, hos ze ook uitvalt en met alles wat er om heen tiert en zwalkt, is in leder geval slechts samen te vatten met een kern achtige Franse uitdrukking: „Quel border'. JEAN PIERRE GUILLAUME in de natuurlijkheid het Goddelijke... U begrijpt zeer zeker het waarom van de naam Joannes, de ernst van moet dragen. Maar hij doet dit, gesterkt door het oude voorvader- grote verrassing een afbeelding van kunst en de filmkunst, waarvan hij - - - de juiste functie aangaf met deze woorden: „onderwijzen, opvoeden, ontspanning bieden, vermaak geven". Toen waarschuwde hij de filmsterren voor de grote gevaren voor hun pri- véleven en voor het kwaad dat door hen met de film gesticht kan worden. schop Radini-Tedeschiportretten van zijn ouders en andere famillele- den. de H. Alexander, patroon van Ber gamo en van andere heiligen, die in dat diocees bijzonder vereerd worden. Een voorstelling van de H. Grata bewees, met nog enkele andere gegevens dat dit hymnen- boek afkomstig was uit Bergamo. Hij kocht het, dank zij ook de steun van twee Bergamasken die in Pa rijs woonden. Aldus kon het boek teruggegeven worden aan het artistieke bezit van de stad. Te Venetië, zoals vroeger te So fia, Constantinopel, Athene en Pa rijs, troffen letterkundigen en kun stenaars in Angelo Roncalli eén man, die op de hoogte wenste te blijven van iedere culturele en artis tieke stroming. In het hoofdstuk over zijn Venetiaanse tijd hebben we iets gezegd over zijn lieide voor muziek. Zijn meest geliefde com ponisten zijn Mozart, Beethoven, Brahms, en natuurlijk de onverge telijke Bergamask Donizetti, die met Verdi, Rossini en Bellini be- Hij was zich altijd bewust van zijn priesterschap. Hij kende nooit de grauwheid van de dagelijkse Privéleven Zijn strenge dagorder hebben we reeds beschreven. Enige voorval len, die onmiddellijk na Roncal li's pauskeuze verteld werden, ge ven een aardige illustratie van zijn privéleven. De dag na zijn pauskeu ze kwam hij onverwachts de kanto ren bezoeken van de Osservatore Romano. Grote verbazing onder het personeel! „Beste mensen," zei de H. Vader, „trek je er niets van aan. Ik kom wel eens meer even neuzen." Aan monseigneur Tardini, die hij dadelijk tot Pro-Secretaris van het pauselijk staatssecretariaat be noemd had, vertrouwde hij toe: „Ik De paus houdt zeer veel van zijn sleur Hh was e*en schranS en familie en:zjn .geboortegrond. „Hij liefdevolle herder. Zijn rijke erva- Is i n goed," ring gaf hem een scherpe kijk op heeff zijn nïcht Enrica gezegd, aan de menselijke deugden en gebre- wic de paus dikwijls schrijft. Dit ken. nichtje deed steeds zijn huishouden, steeds hoger klimmend in de ker- tmI op vakantie kwam. kelijke hiërarchie, legde hij een po- w ir jSn tezamen sitieve activiteit aan de dag. Daar- met zijn broers Verder heeft hij bij werd hij altijd geleid door zijn nooit op geen enkele wijze zijn fa- vaderlijke geest, milie bevoorrecht. Ze bleven wat zij Op de dag, dat hij in Venetië waren: gewone eenvoudige pacht- werd ingehaald, zei hij tot de Ve- boeren, behalve dan een neef die netianen in de San Marco: priester werd. Deze vertelt: „Hij „Nooit heb ik iets anders ver- W»Su0nze 0091' maar wilde niet dat langd, dan een doodgewone dorps wij hem anders noemden. Hij zou pastoor te worden, maar de Voor- het mij hoogst kwalijk nemen, in- zienigheid heeft mij langs andere dien ik me erop het voorstaan, dat wegen willen leiden, totdat ik hier ik een neef van de kardinaal was, Wanneer hij mij aan vreemden voor terecht kwam. Niettemin, gedu rende. veelvuldige zendingen die mij stelde, zei hij bijna nooit dat ik zijn uoor de H. Kerk zijn toevertrouwd, neef was". en in mijn contacten met mensen De verheffing van Angelo tot de van andere godsdienst en ras, is pauselijke waardigheid, heeft voor het altijd mijn bewuste zorg ge- de broers geen enkele verandering weest, me te geven als herder, en gebracht in hun levensomstandig- ik ben er tevreden mee heden of onderlinge verhoudingen. (Wordt vervolgd) Advertentie Een simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief te verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit. doen Hemotabs de zwellingen slinken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pijn. *n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. De Utrechtse eredivisie club DOS heeft donderdagavond in Utrecht met 32 verloren van de Zweedse ploeg Orgryte uit Gothenburg, Bij de rust hadden de Zweden reeds een 20 voor sprong. De doelpunten werden gescoord door Borgesson, Wetterlind en Kristensson voor Orgryte, terwijl Lammers en Krommert de DOS-treffers op hun naam brachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4