r L Paters Trappisten wassen jongens de voeten BLOEMENBRUIDJES IN AALSMEER Smaldeel V der marine in Willemstad op Achtenvijftig personen honderd jaar of ouder m Sfeervolle plechtigheid in abdij Ulingsheide Arbeid voor en door invaliden Gasslang en snelbinder Na afloop: rijst met krenten Y erkeersdelicten strenger straffen Monument voor Plesman Twee weken oefeningen met de Amerikanen achter de rug HENNESSY Geslaagde proef in Utrecht Aantal neemt geleidelijk aan toe Dr. Franz Blücher overleden SER-advies over melk en huren Wblte label" NAAR EEN REALISTISCHER VERKEERSVOORLICHTING Echter geen shock-propaganda Abe Hijma VRIJDAG 27 MAART 1959 PAGINA 5 Wens van scheidende president Groninger rechtbank normaal - coffeïnevrij - espresso" Em.-pastoor Roovers f Oud-pastoor van St.-Johannes de Doper in Haarlem Prof. dr. J. E. de Quay Algemeen overste Vrouwen van Bethanië Doden in het verkeer Uit de beste koffiebonen! DliWAUS Vice-president van de E.G.K.S. normaal - coffeïnevrij - espresso Standpunten lopen nogal uiteen Motorrijder zeer ernstig gewond Leuvense hoogleraar door radium besmet Vader abt, Dom Amandus Prick, wast Tegelse belhamel nederig de voeten. (Van onze Limburgse redacteur) Eén keer per jaar op Witte Donder dag, maakt de ander» 7.0 gewijde stilte in de Trappistenabdij Ulingshe'ide-Tege- len plaats voor ongewoon luidruchtig ïumoer. Deze fel contrasterende sfeer wisseling Is niet het gevolg van een door vader abt getolereerde Inbreuk op de strenge kloosterregel, maar een stipt vasthouden aan een jarenlange traditie. Zolang als de Tegelse abdij be staat en dat is dit jaar precies drie kwart eeuw wil de traditie, dat een Sroep jongens uit Tegelen op Witte Donderdag te gast is bij de paters. Dit houdt verband met de liturgie van Wit te Donderdag en zeer speciaal met de Voetwassingsceremonie. In navolging van Christus, Die Zijn twaalf Apostelen de voeten waste, stel len alle geprofeste monniken van Ulingsheide een soortgelijke daad. Te gelse jongetjes fungeren daarbij als ..apostelen" en worden na afloop van de zinvolle plechtigheid onthaald op rijs tebrij met krenten, chocola en fruit. Wat voor de paters Trappisten een liturgische ceremonie is, is voor de jeugdige gasten een feest. De bevoor rechten waren vroeger de leerlingen van de derde klas van de St.-Jozefschool hnaar sinds de stichting van een nieu we school dicht in de buurt van de ab dij zijn dit de leerlingen van de derde klas van de St.-Aloysiusschool. Met glunderende gezichtjes, waarop Ook wel enige nieuwsgierige spanning te lezen stond, arriveerden donderdag middag vier en veertig derde klassers onder leiding van „meester" P. De- hissen op de abdij, waar zij op luid ruchtige wijze bezit namen van de ka pittelzaal. De wachtende zetels impo- heerden de Tegelenaartjes maar ma tig en de indrukwekkende sfeer van de kapittelzaal maakte hen geenszins ver legen. Dank zij de instructies van vroe gere abdijbezoekers wist de nieuwe „lichting" gasten precies wat haar te doen stond. Rap bezetten de derde klas sers de statige zetels. De vrijpostlgsten leverden een kort „gevecht" om de ze tel van vader abt. Niet zozeer omdat deze zetel een troon leek, als wel om dat de bezitter van de abbatiale troon de eer te beurt viel, dat vader abt bij hem de voetwassing verrichtte. Dit jaar „veroverde" de elfjarige die geen pap blieft en zijn portie stie kem liet verhuizen naar Gerard Dos sers, de grootste smuiler van het hele stel. Overigens behoefde de niet-pap- etende Gerrie geen honger te lijden, want vader abt deelde ook kwistig kren tenbollen, chocolade en appels uit. De smulpartij vormde het einde van de eendaagse kindervisite op de abdij Ulingsheide. Een gebeurtenis, die én voor de jeugd van Tegelen én voor de paters Trappisten een jaarlijks feest is. De president van de Groningse recht bank, jhr. mr. W. Feith, heeft donder dag in een bijzondere zitting van de rechtbank afscheid genomen wegens het bereiken van de zeventigjarige leef tijd. Hij heeft met klem twee wensen naar voren gebracht. De eerste was invoering van de maxi mumsnelheid buiten de bebouwde kom, daar er over het algemeen te snel wordt gereden en de maximum snel heid binnen de bebouwde kom bewijst dat het aantal verkeersdoden er aan zienlijk door terugloopt. De tweede wens was de tijdelijke we derinvoering van minimumstraffen op enkele verkeersdelicten. Verkeersdelic ten worden hier niet streng genoeg ge straft, aldus jhr. Feith. Een automobi list moet zekerheid hebben in bepaalde delicten minstens met 100 of met een minimum gevangenisstraf te worden beboet. Volgens spreker is de wetge ver verplicht in de nu bestaande nood toestand in te grijpen. Advertentie Met zorg bereid! In een bloemenkas te Aalsmeer is don derdagmiddag voor de vijfde maal 's werelds kleinste bloemencorso, „Mini- corso" geopend. Het „minicorso" bestaat uit achttien miniatuur-praalwagens en vier versierde miniatuur personen wagens, welke, aangedreven door een mechanisme de kas rondrijden. De baten komen ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis. Op 82-jarige leeftijd is donderdag in het r.k. bejaardenhuis „Vredenburg" in Rijswijk overleden Em.-pastoor Petrus Roovers, die gedurende bijna dertien jaar pastoor is geweest. De thans overledene, Petrus Roovers, ^erd 9 oktober 1876 te Oude Beerta in de provincie Groningen geboren en 16 ®Ugustus 1903 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Wervers- hoof, Rotterdam (H. Hildegardis), 's Gra- venhage (H. Hart) en werd op 1 mei 1920 benoemd tot pastoor te De Cocks- dorp op 't eiland Texel. Vervolgens was hij pastoor te Rinnegom en vanaf 1 augustus 1931 pastoor van de parochie Van St. Johannes de Doper te Haarlem. Dat bleet hij tot 15 juli 1944. Tijdens zijn emeritaat verbleef hij aanvankelijk te Haarlem, later in Rijswijk. Prof. dr. J. E. de Quay zal 1 mei Jwaalfeneenhalf jaar commissaris der koningin in Noord-Brabant zijn. Ter gelegenheid hiervan zal die dag een bui tengewone zitting van de provinciale staten worden gehouden. Voor de amb tenaren der provinciale griffie is er de Volgende dag een intiem feestje. Woensdag werd in Bloemendaal on der voorzitterschap van mgr. J. P. Hui lers het keuze-kapittel der Vrouwen Van Bethanië gehouden. Als algemene dverste werd gekozen moeder Caroline van Voorst; als raadzusters E. M. Hib- °eln, J. Koet en D. van Sonsbeeck. Na afloop van de voetwassing onthaalt vader abt de jeugdige gasten op rijstebrij met krenten Pietje Grijseels uit Tegelen dit voor recht, terwijl zijn meest felle rivalen Wim Bongaerts en Pietje Paar zich te vreden moesten stellen met de zetels van de prior en de sub-prior. Eenmaal gezeten wachtten de jongens de komst van de monniken af. Toen vader abt, Dom Amandus Prick, gevolgd door drie en veertig monniken in witte habijten, de zaal betrad, verstomde het geroezemoes. De jongens geraakten zichtbaar onder de indruk en volgden met grote aan dacht de verschillende plechtigheden. Nederig knielden de geprofeste abdij bewoners voor de kinderen neer, was ten hun de voeten, droogden die met blauw-wit geruite doeken af en kus ten tenslotte de rechtervoet. De slotceremonie, waarbij de paters de jongens een kwartje in de hand stopten, deed alle ernst op de gezich ten van de derde klassers verdwijnen. Zij sprongen van de zetels op en ren den uitbundig naar de eetzaal, waar zij zich te goed deden aan rijstebrij met krenten. Vader abt betoonde 2ich daar een goed gastheer. De borden vulde hü royaal met smakelpke pap, waaraan de gastjes zich zeer tót genoegen van Dom Amandus Prick te goed deden, met uitzondering van Gerrie Krijn, Aan de rand van de Scheveningse Bosjes, op de hoek van de Koninginne gracht en de prof. Teldersweg te 's-Gravenhage zal dit jaar vermoedelijk tijdens de viering van het veertigjari ge bestaan van de KLM op 7 oktober a.s. het monument worden onthuld ter nagedachtenis aan dr. Albert Plesman, oud-president-directeur van de KLM, die op Oudejaarsavond 1953 is over leden. De ontwerper van het monument Mari Andriessen, die voor de plaat sing terzijde werd gestaan door prof. G. M. H. Holt, stedebouwkundige, heeft zjjn werk thans voltooid, dr. Plesman zal in brons worden uitgebeeld: het beeld zal in totaal 3.20 m hoog worden. Het komt op een natuurstenen voet van veertig centimeter hoogte, welke is geplaatst op een plateau van vijfen twintig bij veertig meter. Het beeld wordt in Parijs vergroot en daarna in Nederland gegoten. Als artistiek adv'seur van het inmiddels in een stichting omgezette comité na tionaal monument dr. Albert Plesman, dat kort na het overlijden van dr. Ples man werd gevormd, is opgetreden de beeldhouwer Hildo Krop. In de Oude Ebbingestraat te Gronin gen is donderdagmiddag een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een veertienjarige jongen, zoon van de melkhandelaar Kunst uit Groningen. De jongen liet zich als wielrijder meetrek ken door een vrachtauto. Bij het pas seren van een andere wagen raakte hij bekneld en kwam voor de wielen van de vrachtauto terecht. Hij was op slag dood. Donderdagmorgen is de 28-jarige A. Embrechts uit Son, toen hij per brom fiets dc Viokhovenseweg te Eindhoven overstak, aangereden door een perso nenauto uit Eindhoven. De man werd zo ernstig gewond, dat hij enige uren na aankomst in het Binnenziekenhuis overleed. Advertentie De Nederlandse vereniging A.V.O. (sociale hulp aan minder validen) heeft onlangs in Utrecht een werkplaats in gericht, waar arbeid voor en door in validen wordt verricht. De werkplaats is ondergebracht in een souterrain en er werken voorlopig nog maar enkele mensen. De zaak zal echter worden uitgebreid, zodra de A.V.O. in Utrecht over. een nieuwe en grotere werkplaats kan beschikken. Sinds de start, in mei van het vorig jaar, z\jn er al vele invalidenwagens, schoolmeubelen voor spastische kinde ren en loopschragen vervaardigd. Al deze artikelen worden onder het merk Avedi in de handel gebracht. Op een persconferentie vertelde de voorzitter van de afdeling Utrecht-west van de A.V.O., prof. R. Hórnstra, dat alle pro- dukten worden aangepast aan de be hoeften van de mensen voor wie ze zijn bestemd. „Men maakt geen confectie, maar maatwerk" zo zei hij. Prof. Hórnstra verwacht, dat de Ave- di-produkten niet duurder zullen wor den dan de artikelen die in fabrieken worden gemaakt. De werkplaats heeft namelijk geen duur verkoopapparaat nodig, er behoeft geen winst te worden gemaakt en bovendien hoopt men op enige financiële steun van het publiek. De werkplaats zal in stand kunnen worden gehouden bij een omzet van Het aantal personen van 100 jaar en ouder in Nederland neemt gelei delijk aan toe. 1 januari 1951 bedroeg het nog 36, 1 januari 1959 was )xet reeds tot 58 gestegen. Dit blijkt uit de maart-aflevering van de maand- statistiek van de bevolking van het centraal bureau voor de statistiek, waarin een overzicht is opgenomen omtrent de personen van 100 jaar en ouder op 1 januari der jaren 1951-1959, onderscheiden naar geslacht, leef tijd, burgerlijke staat, en woonprovincie. Onder 58 inwoners van 100 jaar of ouder op 1 januari waren 22 mannen en 36 vrouwen. Het aantal 100-jarigen bedroeg 27, van de overige 31 waren 11 101 jaar, 3 102 jaar, 5 103 jaar, 6 104 jaar, 2 105 jaar, 1 106 jaar, 2 107 jaar en 1 109 jaar. Uit de cijfers over 1959 en die der vorige jaren blijkt duidelijk dat het aandeel van de vrouwen in het aantal dezer hoogste leeftijden dat van de mannen aanmerkelijk te boven gaat. Van de 58 honderdjarigen of pud er per 1 januari 1959 waren er 7 nooit gehuwd geweest en 51 weduwnaar of weduwe. De meeste hoogbejaarden wonen in Zuid-Holland (19), dan volgen Noord-Holland (11), Gelderland en Noord-Brabant (elk 6), Overijssel (4), Groningen, Friesland en Utrecht (elk 3), Zeeland (2) en Drente (1). f 120.000 dat men ier jaar en men neemt aan, leze wel zal bereiken. De werkzaamheden van de A.V.O. in Utrecht verkeren momenteel nog in een proefstadium, maar voor de reeds ver vaardigde artikelen bestaat al grote belangstelling. Zo zijn er zelfs uit het buitenland al bestellingen gekomen voor een door de chef van de werk plaats ontworpen automatische loop- schraag, die zeer eenvoudig is van con structie en die slechts twintig procent kost van de tot nu toe voor dit doel ge bruikte apparaten en wagentjes. Commandeur Van Karnebeek, com mandant van smaaldeel V der koninklij ke marine, heeft in zijn ruime hut aan boord van de Karei Doorman, dat mo menteel ligt in de haven van Willem stad op Curagao, een en ander ver teld over de reis, die de Nederlandse oorlogsschepen uit Nederland naar de Antilliaanse wateren hebben gemaakt in de periode tussen januari en maart. De opzet van de reis was het beproe ven van de schepen onder tropencondi- ties en daarnevens oefeningen te hou den met Amerikaanse schepen en vlieg tuigen. Zo is bijv. beproefd, of de S-2F Grumman, een onderzeebootbestrjj- dingsvliegtuig, dat door de Amerikanen wordt gebruikt en waarschijnlijk ook binnenkort door de Nederlandse marine zal worden aangekocht, zonder moei lijkheden op het Nederlandse vlleg- kampschip zou kunnen landen en op stijgen. Deze proeven zijn zeer goed verlopen. De reis van het smaldeel ging van de Nederlandse wateren via de Azoren naar de Bermuda's, waar oefeningen zijn gehouden. Daarna liep men aan in de Amerikaanse oorlogshaven Mayport aan de kust van Florida, die speciaal voor vliegkampschepen is ingericht en in welks nabijheid het grote marinecen trum Jacksonville is gelegen. Van hier uit zijn gedurende twee weken oefenin gen gehouden met Amerikaanse sche pen en vliegtuigen. Later is doorgeva ren naar Key West, dat een basis is voor schepen, die aangewezen zijn tot bescherming van konvooien e.d. en waar dus in het bijzonder de torpedo- bootjagers Amsterdam en Gelderland in hun element waren. Het smaldeel heeft zich vervolgens gesplitst, waarna een deel naar Port Everglades en het andere deel naar Tampa is gevaren, waar eveneens oefeningen zjjn gehou den. Commandeur Van Karnebeek was niet uitgepraat over de gastvrijheid, die de Nederlandse marinemensen in Amerika ten deel is gevallen. Dit be perkte zich niet alleen tot de Ameri kaanse marine, maar de gehele be volking van de steden, die werden be zocht, deed hieraan mee. In Fort Lau derdale werd de commandeur tot ere burger uitgeroepen en in Hollywood (Florida) werd hij zelfs ereburge- meèster. De commandeur voegde hieraan toe, dat moet worden gezegd, dat de bemanning van het smaldeel zich voortreffelijk heeft gedragen en in alle opzichten de naam van de ko ninklijke marine hoog heeft gehouden, hetgeen in niet geringe mate heeft bjjgedragen tot de goede verhouding met de gastheren en de gastvrouwen. Op weg van Florida naar Curagao is nog een bezoek gebracht aan de Ame rikaanse basis op Cuba, Guantanamo, waar op de terugreis naar Nederland met de daar gestationeerde Ameri kaanse viooteenhéden nog uitvoerig zal worden geoefend. De terugreis zal na melijk via Cuba en de Bermudas naar het Kanaal voeren, waar het oefen smaldeel zal worden ontmoet, dat dan van oefeningen in de Middellandse Zee terugkeert (oefensmaldeel I), waarna in het Kanaal en omgeving beide vloot- eenheden nog gezamenlijk zullen oefe nen. Het is de bedoeling, dat de sche pen vóór de nationale feestdag, dus ver moedelijk in de avond van de 4e mei in de thuishavens zullen afmeren. Advertentie Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Twee dagen na het bereiken van zijn 63ste verjaardag overleed in Bad Godes- berg aan een leverkwaal dr. Franz Blücher, vice-president van de E.G.K.S. (als opvolger van Franz Etzel, toen de ze eind 1957 Westduits minister van fi nanciën werd). Dr, Blücher, die in Es sen werd geboren was een der oprich ters van ae naoorlogse liberale „vrije democratische partij", waarmee hij echter later brak toen de partij een an- ti-Adenauer-koers ging sturen. In de beide eerste Adenauer-regeringen was dr. Blücher eerst minister voor de Marshall-hulp en later voor economi sche samenwerking. In beide regerin gen was hij vice-kanselier. In 1957 werd hij voor de Vrije bolispartti" (een af- fescheiden liberale groep) nogmaals in e Bondsdag gekozen. Advertentie Schoft* whiskylikeur IMP. N.V. WJLMfcRINK MULIER - AMSTERDAM Donderdag is besloten dat de Sociaal- Economische Raad vrijdag 24 april in besloten vergadering het door zijn commissie ontwikkeling nationale eco nomie voorbereide ontwerp-advies over melk en huren in behandeling zal ne men. Aanvankelijk was er naar gestreefd deze behandeling vrijdag 17 april te doen geschieden, maar de commissie is, naar is gebleken, niet in de gelegen heid reeds voor de zeventiende april gereed te komen met haar ontwerp-ad vies. Thans wordt aangenomen dat de com missie vrijdag 17 april de laatste hand aan het ontwerp-advies zal kunnen leg gen. Naar verluidt lopen de standpun ten die in het ontwerp-advies tot uit drukking zullen komen nogal uiteen. In de Velsertunnel is vannacht om 12 uur de 24-jarige dpi. matroos R. v.d. Z. uit Heilo met zijn motor tegen de scheidingsmuur tussen de twee tunnel buizen geslagen en daarbij levensge vaarlijk gewond. Met zeer ernstige hoofdletsel is hij in zorgwekkende toe stand naar het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden Oost overgebracht. SCOlCjd WHISKY, Een wat realistischer verkeersvoor- lichting, die met beleid en met mate het publiek wat nadrukkelijker confron teert met de ernst van het gevaar op de weg en met het leed, dat door opzet, schuld of onachtzaamheid kan worden veroorzaakt, acht tk nuttig en wense lijk. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat deze wijze van propaganda de enige of zelfs de beste zou moeten zijn. Tot deze conclusie kwam de Rotter damse verkeerspsycholoog, dr. ir. H. J. Kolkman, die donderdagavond op uit nodiging van de Vereniging voor Veilig Verkeer Delft voor een aantal autoritei ten uit Delft en omliggende gemeenten de psychologische aspecten van ver scheidene propaganda-methoden en re clamemiddelen besprak. Zoals bekend tracht deze vereniging sinds 1956 nieuwe wegen in te slaan op het gebied der verkeerspropaganda. Men oogstte daarmee resultaten en bijval, doch hier en daar ontstond ook de vrees, dat een meer realistische voor lichting gemakkelijk kan ontaarden in gruwelpropaganda zoals die soms in het buitenland wordt bedreven. Aan de voordracht van de heer Kolk man ging een lichtbeeldenprogramma vooraf. Dit bedoelde in het kort een in druk te geven van wat de Delftse ver eniging onder realistischer voorlichting verstaat. Tussen een aantal diapositie ven uit bekende veiligverkeers-series werden op toepasselijke wijze nu en dan opnamen ingelast, ontleend aan het po- litie-archief, persfoto's, enz. Deze de monstratie kon men zien als een schuchtere poging om met onvoldoende en met onvolmaakte middelen de be doeling aan te geven. Al was er, mede om laatstgenoemde redenen, geen sprake van unanieme waardering, toch bleek wel, dat hier van „schrikbeelden" in de letterlijke zin des woords geen sprake is. Opna men van de realiteit, soms ietwat vaag en op afstand genomen, en mits in zwart-wit gehouden, behoeven, in dien met mate gedoceerd, geen shock-propaganda te worden. De neer Kolkman acht kleurenopnamen of kleurenfilms met bijbehorende gelui den echter uit den boze. Hij acht het verder van belang dat het publiek inzicht wordt bijgebracht in de ernst van het gevaar, de zelfkennis wordt bevorderd en het verantwoorde lijkheidsgevoel wórdt vergroot. Ouders, onderwijsinstellingen, verenigingen en kerkgenootschappen kunnen daartoe een belangrijke bijdrage leveren. Prof. A. Castille, hoogleraar aan de Leuvense universiteit, is donderdag naar een ziekenhuis overgebrachtom dat men vermoedde dat htj door radio activiteit ernstig was besmet. Later op dé dag is hij echter naar zijn woning teruggekeerd. Prof. Castille zou radio-actief besmet zijn toen hij een buisje onderzocht, waarvan men geloofde dat het radium bevatte. De politie had het buisje ge vonden bij een onderzoek naar een ver- giftigingsgeval te Keerbergen, een dorp ten noorden van Leuven. Twee politie mannen en een burger die het buisje in handen hadden gehad, zijn donder dag eveneens onderzocht. De Leuvense hoogleraar verklaarde toen hij het ziekenhuis verliet, dat hij geen inlichtingen over het geheimzin nige buisje aan de pers kon geven. J l ruim een week wacht Ai de heer Abe Hijrha uit Haarlem met spanning op bericht van de industriële maatschappij Zutphen n.v. te Zutphen. Tien dagen geleden heeft hij met een van de direc tieleden van dit bedrijf in Am sterdam een onderhoud gehad over zijn vinding: een gasslang die niet meer kan losschieten van de gaskraan. Hij kwam er goed beslagen ten ijs want een paar weken tevoren had hij zijn vinding getoond aan des kundigen van de hoofdstedelijke en Haarlemse gasbedrijven en aan een vertegenwoordiger van de Nederlandse Gasstichting in Den Haag. „Iedereen was er vol lof over en zei: Hijma, je moet dat ding zo snel mogelijk, op de markt zien te brengen. Dat ap paraat is goed." Dat was tegen geen dovemansoren gezegd, want de heer Hijma heeft ai jarenlang zijn hoofd gebroken over het probleem van los schietende gasslangen. Enkele jaren geleden construeerde hij een apparaat met kogeltjes, die het onverhoeds uitstromen van gas verhinderden. Maar het ge bruik ervan was te ingewik keld en bovendien lag het niet aantrekkelijk in de prijs. Zijn huidige vinding is veel eenvou diger en bestaat uit een soort klem die de verbinding van de slang met de kraan en het comfoor onverbrekelijk maakt. Wij hebben het zelf geprobeerd en met man en macht aan een op een gasKraan aangesloten slang getrokken. De slang week geen millimeter van zijn plaats. Een precieze omschrijving moet hier achterwege blijven omdat nog altijd met het aangevraagde patent van dt Nederlandse Octrooiraad is verkregen. Hij is een eenvoudig en alledaags man, deze Haarlemmer, die 57 jaar geleden in Stiens in Friesland werd geboren. Hij is metaalbewerker en heeft 17 jaar in Friesland gewoond en verhuisde toen naar de stad aan het Spaarne. In die jeugdjaren heeft de Friése onverzettelijkheid in de heer Hijma wortel geschoten. Daar doen die veertig Haarlemse jaren niets toe of af. De heer Hijma is een vindingrijk knutselaar, die niet zonder trots vertelt dat hij de uitvinder is geweest, van de snelbinder. Dat was in de crisisjaren. Om precies te zijn in 1932. Ofschoon er direct grote belang stelling voor zijn vondst, bestond, is de heer Hijma er niet rijk van gewor den. Het zag er aanvankelijk wel naar uit, maar door een nogal merk waardige houding van het bedrijf waarmee de heer Hijma meende zaken te kunnen doen, is hij er eerder armer van geworden. Dat de heer Hijma thans zo'n haast maakt om zijn vinding op de markt te brengen spruit enerzijds voort uit bewogenheid met de vele slachtoffers die de laatste maanden als gevolg van het losraken van gasslangen in ons land zijn gevallen. Anderzijds ziet hij er ook wel commercieel belang in. Niet dat ik mij voorstel over een paar jaar een man in bonus te zijn. Daar is het mij in eerste Instantie ook niet om begonnen. Als mijn vindinkje een oplossing is, dan moet dat zo snel mogelijk onder aan dacht van het publiek worden gebracht. Dan móet het worden gefabriceerd." De heer Hijma heeft dit keer naar wij menen het getij mee. Nog maar enkele dagen geleden heeft het katholieke Tweede Kamerlid mej. A. Nolte de minister van economische zaken vragen gesteld over het toe nemend aantal ongelukken met dodelijke afloop als gevolg van het los- of defect raken van de gasslang. De heer Hijma heeft haar onmiddellijk een brief geschreven en haar attent gemaakt op wat kranten over zijn vinding hadden bericht. Toen hij op onze redactie naar het adres van mej. Nolte vroeg, zei hij zo terloops dat de demonstraties van zijn klem apparaatje hem tot nog toe al ruim f 600 hébben gekost. Heus, hij heeft ér wel wat voor over.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5