PASSIESPEL 1960 IN TEGELEN IN FEITE REEDS BEGONNEN Rolverdeling op Witte Donderdag een indrukwekkende plechtigheid J Vriendschap tussen Adenauer en president De Gaulle op de proef gesteld -Euromast' Middelstum wordt AMABO-stad West-Duitsland erkent de Oder-Neisse lijn niet Piet Niessen weer de Christusfiguur Scheepsbotsing ij ingang haven van New York hij DRAADLOOS Goede Week i MÊÈÊÈ^ê Opbrengst ruim twee ton jül: Twee doden en zestien gewonden Cultureel akkoord W.-DuitslandRusland De hulp aan werkloze mijnwerkers Zestien maanden voor inbreker Diefstal van f 11.000 Pasen voor de vluchtelingen TV-spelen van Annie Schmidt Afscheid Kommer Kleyn Vanavond Zomerzegels Geslaagde proeven met ruimte-cabines Zelfgemaakte raket geëxplodeerd Internationaal congres van impresario's Kustvaartuig „Bierum" gekapseisd Man verdronken Diefstal in warenhuis berecht VRIJDAG 27 MAART 1959 PAGINA 7 Te Ootmarsum Jongeman loopt brand.' wonden op Examens m r Vijf van de tien vrouwelijke hoofdrolvertolkers voor de passiespelen 1960. AMABO het oudste van de acht dispu ten van de christelijke studentenver eniging VERA heeft voor de viering van het zevende lustrum in de week van 2530 mei a.s. het dorp Middelstum, 20 km. van de stad Groningen, als het ware gecharterd. Middelstum zal AMA- Bo-stad heten. Om het uur rijdt er een gratis bus van Groningen naar Middel stum om de feestgenoten af en aan te rijden. Dit is medegedeeld door de praeses van de lustrumcommissie, de heer J. Jager, die voorts vertelde dat er in die week gehouden zal worden een concours d élégance, voorts een bijzon dere modeshow met optreden van ar tiesten als Teddy Scholten e.a., een ruiterspringconcours en een wielerwed strijd. Prins Bernhard is uitgenodigd aanwezig te zijn bij het ruiterspring concours, verder zijn de prinsessen Beatrix en Irene uitgenodigd om naar AMABO-stad te komen. Als Christusvertolker is aangewezen de 31-jarige P. H. C. Niessen, die ook in 1955 de Christus-rol speelde. Wëst-Duitsland beschouwt de Oder-Neisselijn niet als de permanente grens in het oosten, aldus heeft de woordvoerder van de Westduitse rege ring gisteravond volgens U.P.I. verklaard. De regering tracht zich daar mee uit de moeilijke positie te redden, waarin zij door de Franse president, De Gaulle, is geraakt als gevolg van de persconferentie, die hij woensdag middag in Parijs heeft gegeven. Op die persconferentie verklaarde De Gaulle, dat Duitsland herenigd diende te worden, maar binnen zijn tegen woordige grenzen. Dat werd in Bonn en in andere Westelijke hoofdsteden opgevat als te betekenen, dat De Gaulle de Oder-Neisselijn als een per manente grens ziet. Pas over een jaar zal het Limburg se stadje Tegelen voor de achtste heer 'n sinds '31 bestaande vrome tra ditie: de vijfjaarlijkse passiespelen voortzetten, maar voor de bewoners van dit Oberammergau van Neder land zijn de passiespelen van 1960 in feite reeds donderdagavond be gonnen. Na afloop van de Witte donderdag-plechtigheden in de deke nale St. Martinuskerk, waar pater Laetus Keulaerds OFM de passie spelers wees op de verhevenheid van hun toekomstige taak, kwamen de meer dan zeshonderd medewerkers van de passiespelen in hun „cenakel (zaal Lücker) bijeen om daar uit han den van hun erevoorzitter, mr. E. Pesch, burgemeester van Tegelen, en van voorzitter J. Teeuwen en ten overstaan van deken G. Stoot en pa ter Jac. Schreurs MSC, schrijver van het Tegelse passiespel, in alle dee moed de hun toebedachte rollen voor het passiespel te aanvaarden. Een so bere maar indrukwekkende plechtig heid die voor velen een bijna religieus gebeuren was. Geschaard rond een metershoog hou ten kruis riepen de negen bestuursle den van de stichting Passiespelen, die tevoren in conclaaf zich ernstig over de rolverdeling hadden beraden, God als hun getuige aan dat zij met uitscha keling van alle eigenbaat de belangen van het passiespel zullen dienen en al le medewerkers zonder aanzien des persoons als broers en zusters zullen te- gemoettreden. Hierna beloofden de spe lers plechtig zich met algehele toewij ding en onderwerping aan de leiding te zullen wijden aan hun taak. Een wel gemeend Amen bezegelde tot twee keer toe deze dubbele eedaflegging. Zonder een zweem van persoonlij- Bij de ingang van de haven van New- York is gistermorgen een passagiers schip, de „Santa Rosa", in aanvaring gekomen met een tanker, de „Val- „chem, waarbij de laatste bijna in twee- en werd gesneden, aldus bericht Uni ted Press International, Twee beman ningsleden van de tanker werden ge dood en zestien anderen raakten ge wond. De kustwacht noch de betrokken re derijen konden de oorzaak van de bot sing opgeven. Beide schepen zijn met radar uitgerust en volgens het Ameri kaanse weerbureau was het zicht op het tijdstip van het ongeluk ruim zestien kilometer in het betreffende gebied. De „Santa Rosa" vervoerde 512 per sonen, onder wie 247 passagiers, en was na een cruise naar de Nederlandse An tillen Venezuela, Jamaica, Nassau en Port 'Everglades, Florida, op weg terug naar New York toen het ongeluk ge beurde. De 10.416 ton metende „Valchem", met een bemanning van 39 koppen, was na het ongeluk niet meer in staat zich te bewegen. Het schip liep een vijf me ter breed gat op waar de „Santa Rosa" tot bijna tweederde van de breedte van het schip was ingedrongen. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld dat West-Duitsland en de Sovjet-Unie een culturele overeenkomst hebben geslo ten. Het akkoord is woensdag jl. te Bonn door de Sovjetrussische ambassadeur Gromyko en dr. W. M. Weber van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken ondertekend. De Oder-Neisse-lijn kwam bij de overeenkomst van Potsdam van 1945 tot stand. Silezië en Pommeren, de twee Duitse provincies, die tussen die lijn en Polen liggen, werden, hangende de ondertekening van een vredesver drag met een herenigd Duitsland, on der Pools beheer geplaatst. De gebie den werden aan de Polen gegeven, om hen schadeloos te stellen voor de ver liezen, die zij onder de Duitse bezetting hadden geleden en voor de oostelijke gebieden, die Polen aan Rusland ver loor. Kanselier Adenauer heeft de laat ste tijd veel ruchtbaarheid gegeven aan zijn nieuw-versterkte banden met Frankrijk en De Gaulle. De verklaring van de laatste over de onveranderlijke grenzen was dan ook voor hem een slag. De persdienst van de Westduitse so ciaal-democratische partij heeft gis teren opgemerkt dat generaal De Gaulles verklaring weliswaar verras sing heeft gewekt, doch dat zij met onverwachts komt, gezien zijn ver langen om de traditionele Pools- Franse vriendschap niet te versto ren. In. Franse kringen is men ver baasd dat de opmerkingen van De Gaulle zoveel verontwaardiging aan Duitse zijde hebben verwekt, zo ver klaart de socialistische persdienst voorts. „Men heeft zelfs te verstaan gegeven dat de gehele kwestie een rol heeft gespeeld bij de jongste ver trouwelijke besprekingen tussen De Gaulle en Adenauer," aldus de socia listen. In regeringskringen in Bonn heeft men echter onmiddellijk ver klaard, dat deze socialistische be schuldiging ongegrond is. Ook de Westduitse vrije democrati sche partij heeft kritiek op De Gaulles uitlating. Volgens de persdienst van deze partij heeft De Gaulle, met inter nationale onderhandelingen in het voor uitzicht, „gecapituleerd voor de hoog ste Russische eisen op het gebied van de grenzen." De Polen daarentegen zijn verheugd over de eerste aanwijzing, dat een gro te westelijke mogendheid hun „recht" op de Oder-Neisse gebieden erkent. Alle dagbladen lieten aat door grote koppen boven de verklaring van gene raal de Gaulle op diens persconferen tie uitkomen. ke eerzucht maar echt zoals burge meester Pesch dit treffend opmerkte bezield door het grote ideaal: tot meerdere eer van God, tot zelfheili ging van de leden en tot lering van velen in de Tegelse doolhof opnieuw Christus' passie te doen herleven, aan vaardden de meer dan 150 hoofdrol vertolkers hun rol. Deze bijna apos tolische instelling sloot teleurstellin gen onder de spelers over minder be langrijke rollen volkomen uit. De oudste medewerker, de 78-jarige kippenfokker Dré Franssen, viel het niet moeilijk om zijn vroegere Petrus- rol, waaraan hij bijzonder was gehecht, te verruilen voor die van Taddëus en zijn vertrouwde rol aan een jongere kracht af te staan, n.l. aan de 22-jarige student Louis Lücker, terwijl een van de vroegere Christusvertolkers, de 63- jarige gepensioneerde spoorwegarbei der Leo Noten thans genoegen nam met de rol van proloogzegger. De figuur van Christus zal in 1960 ook door een jeug dige speler worden uitgebeeld, n.l. door de van Tegelen afkomstige maar in Nieuwenhagen woonachtige diocesane leider van het Mater Amabiliswerk in Limburg, de heer Piet Niessen (31 jaar oud). Zijn uitverkiezing, voorafgegaan door een eerbiedige stilte, werd gevolgd door uitbundig applaus. De honderden pas siespelers betuigden hiermee hun in stemming met de keuze van het be stuur. Piet Niessen, in 1950 een voor treffelijke Johannes en in 1955 een zeer goede Christus, was in hun ogen ook voor 1960 de ideale Christusfiguur. Werd de bekendmaking van de Chris- tusroivertolker met grote spanning af gewacht, hetzelfde kan gezegd worden van de keuze van Maria en Johannes. Twee rollen die eveneens zullen wor den vertolkt door jonge krachten, t.w. de 31-jarige kantoorbediende mej. Mien Wilms, en de 22-jarige gemeente-amb tenaar Ruud v. Haren. Voor beiden betekende dit niet alleen een hele uitverkiezing maar meteen ook een grote promotie. Mej. Wilms was bij de vorige passiespelen immers slechts figurante en als zodanig maakte zij deel uit van het Joodse volk terwijl Ruud van Haren toen dienaar van Pi- latus was. Van nu af gaan zij, evenals twee andere nieuwelingen, de 19-jarige mej. Riet Bongartz en de 23-jarige boomkweker Jef Houba, voor het eerst resp. Maria Magdalena en Pilatus, zich inleven in hun rollen. Voor de jongere passiespelers mag dit een hele opgave zijn, het is dit zon der twijfel niet voor de tuinier van de doolhof, de heer G. Denissen, aan wie reeds voor de achtste keer de rol van Annas is toevertrouwd. En evenmin voor de 57-jarige fabrieksarbeider Har ry Janssen, die sinds 1931 steeds apos tel Thomas heeft gespeeld. Ook van de gemeente-ambtenaar Hubert Thissen (55 jaar en voor de derde keer Judas) zal het instuderen van de rol weinig in spanning vergen. Zijn voornaamste zorg zal erin bestaan een zo ruig mogelijke baard aan te kweken. De kwade moor denaar, gespeeld door dakdekker J. W. Beurskens, bezit dit ook voor hem on misbare attribuut reeds. Hij is overi gens de enige passiespeler die al zover met de voorbereidingen voor 1960 is ge vorderd. Voor alle overigen luidt het de vies: lange haren en voor zover vereist een forse baard. Nog belangrijker is evenwel veelvuldig en trouw repeteren. Na de indrukwekkende proloog op donderdagavond, waarvoor van de zij de van televisie film, radio en pers grote belangstelling bestond, start regis seur A. Thijssen vrijwel onmiddellijk (direct na Pasen) met de repetities. Voor hem en zijn medewerkers gaat het spel thans beginnen De Hoge Autoriteit heeft besloten aan de bijzondere raad der ministers van de K.S.G., tijdens zijn aanstaande ver gadering op 4 mei te Luxemburg, voor te stellen de vergoeding van het hoge gezagsorgaan die de werkloze arbeiders van de Belgische kolenmijnen in april en mei zullen genieten, tot alle werk loze mijnwerkers in de K.S.G. uit te breiden. De Hoge Autoriteit zou dan acht miljoen dollar besteden aan de financiering van deze werklozensteun, die 20 procent van het normale loon der mijnwerkers zal bedragen en ge voegd zal worden bij de uitkeringen, welke de regering aan de werklozen verleent. Anderzijds besloot het hoge gezags orgaan zich opnieuw in verbinding te stellen met sommige regeringen voor het opmaken van zijn plan tot vermin dering van de kolenproduktie en -in voer. Dit plan, dat 20 april a.s. aan de regeringen zal worden voorgelegd met het oog op de bijeenkomst van de bij zondere raad der ministers op 4 mei, zal worden opgesteld in nauwe samen werking met kolendeskundigen van de zes landen. Het gerechtshof te Arnhem heeft van morgen een 33-jarige boekhouder uit Arnhem wegens diefstal met braak ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek. Verdachte had, in financiële moei lijkheden verkerend, in juli van het vo rig jaar ingebroken b)j iemand, die hem geld had geleend. Hij bemachtigde een geldkistje en gaf de inhoud (ongeveer 11.000,-) aan zijn vrouw, die er mee naar Duitsland wilde vluchten. De po litie stak hier echter een stokje voor. Dè procureur-generaal had een jaar en vier maanden zonder aftrek gere- quireera. De rechtbank had hem ge straft met een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Het lag voor de hand dat het televisie programma van de K.R.O. gisteravond was afgestemd op de Goede Week. Men zag „Per crucem ad lucem", een soort t.v.-documentaire over de plechtighe den op Witte Donderdag, Goede Vrijdag en Paaszaterdag, die werd uitgezonden uit de kerk van het Kruisherenklooster St.-Helena in Amersfoort. F. J. A. de Grijs jr. leverde er een uitstekende com mentaar bij en Wim Bary had, wij zou den haast zeggen uiteraard, voor een smaakvolle regie gezorgd. Het programma heeft de katholieken onder.de kijkers natuurlijk zeer aange sproken, in hoeverre het ook instruc tief is geweest voor niet-katholieken wa gen wij niet te beoordelen. Voorafgaan de aan deze documentaire had Jan Wil lem Hofstra een interessant vraag gesprek met mej. V. A. van Leeuwen, medisch studente en A. J. M. Schuiten, studerend classicus, over de Lijkwade van Turijn. De avond was geopend met een „pro faan" Gastenboek, waarin mr. K. van Rijckeyorsel werd geïnterviewd door Louis Frequin. Laatstgenoemde heeft nogal eens de neiging om zijn partner het antwoord in de mond te leggen. Dat een onafhankelijk man als mr. van Rijckevorsel zich daar niets van aan trok lag wel voor de hand. H. H.n. De vluchtelingen in Nederland zullen gelegenheid hebben zich de Paasviering in hun eigen land voor de geest te ha len door een speciaal programma, dat de K.R.O. in samenwerking met de na tionale vluchtelingenorganisaties op de avond van de Eerste Paasdag uit zendt. Aansluitend voert het Tilburgs Slavisch-Byzantijns koor o.l.v. Frater Frederico van Dongen paasgezangen uit de Byzantijnse ritus uit. In een zelfs voor Rotterdammers verbijsterend snel tempo Is het hoog ste punt van de Euromast bereikt, en daarmee verreweg het hoogste punt van heel Rotterdam. Donderdagmid dag één minuut voor drie was de laat ste kruiwagen beton leeggestort, waarmee deze negen meter dikke be tonnen uitkijktoren, straks een der voornaamste attracties op de interna tionale tuinbouwtentoonstelling 1960, Floriade, op een hoogte kwam van 102.30 meter. Over de bouw van dit spectaculaire, het Rotterdams chau vinisme aanmerkelijk stimulerende werk, is ruim 23 etmalen gedaan, hetgeen neerkomt op een gemiddelde groei van 4,38 meter per 24 uur. De aannemer, de n.v. J. P. van Eesteren te Rotterdam, had bij de televisie torens in Roosendaal en Smilde al er varing opgedaan met het glijbekis- tingssysteem, maar zijn prestatie vlak bi) de Maastunnel is er niet minder om. Honderden belangstellen den zagen, hoe omstreeks half vier de vlag op de top van de schacht werd gehesen, op hetzelfde ogenblik als waarop aan boord van de Erasmus mr. dr. K. P. van der Mandele de vlag plantte op het model van de Euromast. Dit schip, de Erasmus, was name lijk het verzamelpunt van vele pro minente Rotterdammers, die de groeikracht van de betonnen boom dagelijks met verbazing hadden aan schouwd en die het feit, dat de kruin werd bereikt, met gepaste vreugde wilden vieren. De aanwezigen werden van minuut tot minuut van de vorde ringen hoog in de lucht „op de hoog te" gehouden door middel van een ooggetuigeverslag. Dames en heren, nog tien minutennog enkele mi nutennu wordt de laatste kruiwa- fen gelostOm één minuut voor rieën zette de sirene loeiend in, en ir. J. A. C. Tillema, hoofddirecteur van de dienst gemeentewerken, kon digde het bereiken van de hoogste punt officieel aan. Nog een lange rij sprekers voerde op de Erasmus het woord. Ir. Tillema beschouwde de Euromast als een nuttig werktuig om afstand van eigen wérk te nemen, om de *otaliteit eens te overzien. Mr. dr. Van der Mandele, die namens het Rotterdamse bedrijfsleven sprak dat de benodigde drie miljoen gulden heeft bijeengebracht nadat de ge meenteraad een bijdrage onverant woord had gevonden droeg de to ren op aan de jeugd van Nederland. Hij verwachtte, dat alle jongeren die de Euromast aanschouwen, daardoor de hoop, de moed en de wil tot groot werk in zich voelen groeien. De „Dan"-actie ten bate van het Prinses Beatrix Pollofonds, die was gekoppeld aan de groei van de Euro mast, is een groot succes geworden. Aan de echtgenote van de burgemees ter, mevrouw mr. J. M. van Walsum- Quispel, kon een chèque van 67.000 overhandigd worden, de opbrengst van ruim 120.000 prijsvraagkaarten die het Rotterdamse publiek had in gevuld. Donderdagmiddag nog werden de namen der vier prijswinnaars be kend gemaakt. A De Euromast is, 102,30 meter boven de grond, op hoogte gekomen. Op de voor grond de Spidoboot Erasinus, waarop de genodigden zich hadden verzameld om het glorierijke ogenblik mee te maken. Het eerstvolgende markante punt bij de bouw van de schacht is de montage van het „kraaiennest" dat op een hoogte van 95 meter zal wor den aangebracht en in zijn geheel langs de schacht omhoog zal glijden. Dit gevaarte zal vermoedelijk 240 ton wegen. Het kraaiennest bestaat uit een restaurant en een uitzichtplat form, plaats biedende aan 900 perso nen. Op 25 meter hoogte aan de toren komt de stuurhut, ook een uitkijk post, die de vorm heeft van de brug van een zeeschip inclusief alle instru menten die daar thuishoren. Met al deze werkzaamheden zal nog een klein jaar zijn gemoeid, zodat de Euromast tegelijk met de Floriade, in maart 1960, kan worden geopend. De Hommelesuitzending van 5 april zal de laatste zijn van een serie van 16 muzikale blijspelen, in de loop van twee jaren geschreven. Hommeles komt na die datum niet meer terug. An nie M. G. Schmidt heeft echter reeds met de V.A.R.A.-TV-sectie nieuwe plan nen besproken. O.m. over de voorberei ding van enige afzonderlijke TV-spelen. Op dinsdag 31 maart neemt de A.V.R.O. afscheid van haar regisseur Kommer Kleijn, die vorig jaar de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte en met ingang van 1 april is benoemd tot hoofd van de hoorspelafdeling van de N.R.U. De afscheidsreceptie wordt van 15-17 uur gehouden in het restaurant van de A.V.R.O.-studio. De N.T.S. geeft vanavond een relais van de Vlaamse TV. „Proces tegen Je zus". een televisiespel van Diego Fabri, wordt rechtstreeks uitgezonden vanuit Ukkel. La Passion, oratorium in twaalf de len van Georges Migot, wordt door de N.C.R.V. uitgezonden. Naast een groot aantal solisten werken de omroep- ensembles mee, het geheel staat o.l.v. Marinus Voorberg. (298 m 21 uur). Na een samenwerking van dertig jaar zullen tijdens een receptie de A.V.R.O. en haar regisseur Kommer Kleijn, die vorig jaar de pensioengerechtigde leef tijd bereikte, officieel afscheid van elkaar nemen. Het is voor beiden en voor allen, die als medewerker of luis teraar de vruchten van deze samen werking hebben geplukt een troost rijke gedachte, dat Kommer Kleijn reeds de volgende dag de functie van hoofd van de hoorspelafdeling der Ne derlandse Radio-Unie zal aanvaarden en daardoor in dagelijks contact zal blij ven met het hoorspel in de Nederlandse omroep. De afscheidsreceptie is a.s. dinsdag van 3 tot 5 uur in het Avro-restaurant. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII De verkoop van zomerzegels heeft ln 1958 netto een bedrag van 218.000 op gebracht. Drievierde van deze op brengst werd uitgekeerd aan landelijke instellingen voor culturele zorg, maat- schappelijk werk en volksgezondheid. Het resterende vierde deel, een bedrag van 54.500 werd op advies van de commissarissen der koningin in de pro vincies toegekend aan op hetzelfde ter rein werkende instellingen met een re gionaal of lokaal karakter. Sedert 1950 is de opbrengst ruim ver dubbeld, namelijk van 107.178 tot 218.000. Belangrijke bedragen konden o.m. worden uitgekeerd aan het Prin ses Irenefonds, Koningin Julianafonds, Prfins Bernhardfonds, instellingen voor tbc- en reumatiekbestrijding, alsmede aan fondsen voor gebrekkigenzorg, oud verpleegsters, bijzondere noden, oud- huisbezoeksters, letterkundigen, beel dende kunstenaars, blindenbibliotheek, enzovoort. Proefcabines gelijkend op die welke eens Amerikaanse rnimtereizigers zui len vervoeren zijn door vliegtuigen op grote hoogte losgelaten en in goede staat geborgen, zo heeft het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimtevaart bekendgemaakt, De cabines, die meer dan een ton wegen, zijn voorzien van parachutes die hun landing op aarde moeten vertragen. Deze proeven vor men een onderdeel van het project „Mercurius" dat zich bezighoudt met plannen voor het vervoeren van men sen in een baan om de aarde. De ca bines zijn op een hoogte van 16.000 nie ter door vliegtuigen van het type C 130 „Hercules" losgelaten. De proeven zijn vorige zomer gehouden, maar er is pas thans ruchtbaarheid aan gegeven. De leider van het Amerikaanse bu reau voor ruimtestudie, Roy Johnson, verklaarde donderdag in een senaats commissie, dat Amerikaanse deskundi gen werken aan een studie voor een duizend ton wegend ruimtestation, dat mensen zal kunnen vervoeren. Men heeft reeds een miljoen dollar uitge geven voor dit project, waarvan voor aanstaande geleerden geloven dat het uitvoerbaar is. De „Wyman-Gordon Company", een van de grootste metaalfabrieken ter we reld. heeft donderdag bekendgemaakt, dat zij een nieuwe methode van sme den heeft gevonden waarmee de bros heid van het lichte, hittebestendige me taal beryllium dat voor ruimtevluchten zal worden gebruikt, kan worden opge heven. Deze brosheid was het enige grote nadeel van dit metaal, dat enkele bijzondere eigenschappen heeft die door de Amerikaanse regering geheim wor den gehouden. Donderdagavond zijn te Tegelen de rol len verdeeld voor de passiespelen van 1960. Als Judasvertolker is aangewezen de 56-jarige H. Thissen, die ook in 1950 en 1955 deze rol speelde. (Van onze correspondent) Het rustige stadje Ootmarsum, waar met Pasen het jaarlijkse vlöggelen weer zal plaats hebben, werd donderdagmid dag opgeschrikt door een explosie op de bovenverdieping van een winkelpand aan de Markt. De 20-jarige U.T.S.-er W.B. experimenteerde op de slaapkamer met een zelfgemaakte raket. De explo sieve stoffen (o.a. nitroglycerine) ln de twee duims dikke ijzeren „lanceerbuis" kwamen vroegtijdig tot ontploffing. De kleding van de jongeman vloog in brand, waardoor hij vrij ernstige brand wonden opliep. Gerinkel van glas en een grote rook wolk deden vele marktbezoekers toe schieten, waardoor een brand kon wor den voorkomen. Het slaapkamerraam bleek uit de sponning te zijn gerukt. Op 2, 3 en 4 april zal ln het Kurhaus te Scheveningen een internationaal con gres worden gehouden van de „Associa tion européenne des directeurs de bu reaux de concerts". Tijdens dit congres zal o.a. een aan tal vooraanstaande Nederlandse en bui tenlandse kunstenaars in de gelegen heid gesteld worden voor de impresa rio's een auditie te geven. De vertegenwoordigers der Benelux- landen zullen tijdens dit congres als gastheer optreden. Het kustvaartuig „Bierum" van de rederij Damhof te Delfzijl, dat voor reparatiewerkzaamheden bij de scheeps werf „Welgelegen" in de Zuiderhaven van Harlingen ligt, is gisteravond om streeks elf uur gekapseisd. Het ligt nu op zijn bakboordzijde met de mast op de walkant. Toen men nog probeerde de trossen te kappen kon een van de mannen, die voor dit doel aan boord gingen, het schip niet snel genoeg meer verlaten. Hij verdronk jammerlijk. De rechtbank te Dordrecht heeft een 26-jarige scheepstimmerman uit Hen drik Ido Ambacht, die terecht heeft gestaan omdat htf in een warenhuis te Dordrecht een inbraak had gepleegd, waarbij hij elf bontmantels en een hoeveelheid sieraden ter waarde van 10.000,- buit maakte, veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. De officier van justitie bad tegen ver dachte, die een avontuurlijk léven ach ter de rug heeft, onder meer als sol daat van het vreemdelingenlegioen, dat hij ontvluchtte door in het Suezkanaal van een schip te springen, anderhalf jaar geëist. GRONINGEN, 26 maart Rechts geleerdheid: mej. M. ten Broek, Lop- persum. Kand. geschiedenis: mej. T. A. Vos, Broger Compagnie. Doet. schei kunde: E. P. Grommers, Haren (Gr.), J. R. Nooi, Hoogezand, L. C. Rinzema, Bergum, W. Smit, Midwolda, W. van der Veer, Heerenveen. Kand. wis- en natuurkunde (1): mej. M. H. Klein Haneveld, Musselkanaal; (D.): R. San ders, Exloo, G. J. Stavenga, Sneek, D. J. Wieringa, Garmerwolde, (F.): K. F. Gotlieb, Midwolda; J. J. ten Hoor, Haren (Gr. L. Ruinen, Ee, (K.): S. Jager Groningen; (L.) mej. A. M. Olt- hof, Winschoten. LEIDEN, 26 maart gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op proefschrift getiteld „Be- roepsaanzien en arbeidsvoldoening", de heer Th. J. IJzerman, geboren te Am sterdam en thans wonende te Wasse naar. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld „Cis- en transstilbeenderivaten", de heer G. Riezebos, geboren te Zwijn- drecht en thans wonende te Leiden, de promotie geschiedde cum laude. LEIDEN, 26 maart Cand. geschie denis mej. E. Rietdijk te Den Haag, N. P. A. van Maarle te Leiden, cand. A wis- en natuurkunde W. M. H. Rutten te Leiden, cand. L. wis- en natuurkunde me.j G. H. A. v.d. Veen te Leiden, cand. A wis- en natuurkunde: J. M. Benschop te Voorschoten, cand. F wis- en na tuurkunde: A. J. Schooneveld te Leiden, cand. 1 wis- en natuurkunde H. M. Hei mig te Den Haag. ROTTERDAM, 27 maart; Geslaagd voor het semi-artsexamen N. Fekkes, Leeuwarden, P. H. Kleingeld, Rotter dam en J. M. Paauw, De Bilt. Voor het artsexamen: mej. C. H. Ver- hoeff, Rotterdam en de heren T. J. Hanrath, Voorburg en C. P. Wiskerke, Kortgene.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7