.meer dan anderhalve eeuw levensverzekering De H. Pastoor van Ars Malle mensen dwaze ding en Geen tekenen van verzwakking van het marktbeeld VERSLIKKEN A DE STERRENHEMEL IN APRIL 1959 NIEUWE MIJNTOREN A Nederlandse uitgave van zijn bewaard gebleven preken Daadwerkelijke bevordering van bezitsvorming in Rozendaal Indianen in F.S. blij ven belust op zelfstandigheid Verscheidene planeten kunnen nu worden waargenomen Venlo heeft een carillon BIJ HET EEUWFEEST VAN ZIJN DOOD „.uERDAG 28 MAART 1959 PAGINA 12 Zwolse bakkers brengen brood naar prins Bernhard HOLLANDSCHE SOCIËTEIT „Dolle Beer" speelt vooraanstaande rol Obstakels in het verkeer Maatregelen in Rotterdam De beurs van 23-27 maart Als een kind zich verslikt of iets in zijn luchtpijp zuigt KAN een gevaarlijke toestand ontstaan - S30V)31d */p <4 _- Sluizen gestremd Zaterdag 2 mei zal prins Bernhard op Soestdjjk een collectie brood in ont vangst nemen, die namens de 25 jaar bestaande cursistenvereniging der Zwolse bakkersvakschool wordt aange boden. Ter gelegenheid van dit jubileum organiseert, de vereniging nationale vakwedstrijden. De beste inzending brood zal aan de prins worden geof freerd. Advertentie 1 1 VAN LEVENSVERZEKERINGEN N .V. Herengracht 475 Amsterdam-C. Tel. 221322 Op de 4e augustus 1859, om twee uur in de morgen, stierf, drieën zeventig jaar oud, de pastoor van een heel klein Frans dorpje. In de eerste dagen van februari 1818 was hij in zijn parochie aangekomen; 41 jaar, 5 maanden en 23 dagen heeft hjj er de zielzorg uitgeoefend. Zijn naam was Jean-Marie Vianney, maar de wereld noemt hem eenvoudig de heilige pastoor van Ars. Toen de bischop van Lyon hem tot pastoor benoemde zei hij: „Er is niet veel liefde in uw parochie; zorg, dat ze er komt". Van dat ogenblik af begon de 32-jarige pastoor zonder ophouden voor het tabernakel van zijn verlaten kerk te bidden: „Heer, schenk mijn parochie de genade der bekering; ik aanvaard daarvoor heel mijn leven lang alle lijden, dat U goeddunkt". God verhoorde zijn gebed, de pastoor hield woord: zijn parochie bekeerde zich. En langzamerhand stroomden de mensen naar Ars, eerst uit de naburige ge meenten, toen uit het bisdom en de rest van Frankrijk, en tenslotte uit heel de wereld. De Kerk heeft deze priester heilig verklaard en tot pastoor van alle pastoors uitgeroepen. Dit jaar wordt met grote luister het eeuwfeest van zijn overlijden gevierd. De bisschop van Belley, mgr. Fourrey en de tegenwoordige pastoor van Ars, kanunnik Chanel hebben de organi satie van deze herdenking op zich ge nomen in de overtuiging, dat deze een rijke bron van genaden zal worden voor heel de wereld. De bezinning op het leven van deze heilige priester is voor onze tijd, die meer dan ooit vele en heilige priesters nodig heeft, van bijzondere betekenis. Het eeuwfeest wordt op 1 mei ge opend met de plechtige kroning van het mirakuleuze Mariabeeld van Ars, te verrichten door kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, in naam van de Paus. Op 1 juli worden er de nieu we priesters van het bisdom Belley gewijd. Het zal de dag van het priester schap zijn. Van 24 augustus is er een triduum, te openen door de nuntius mgr. Marella, dat gesloten wordt op de overlijdensdag van de heilige door de kardinalen Feltin en Roques, resp. aartsbisschoppen van Parijs en Rennes. Tenslotte worden er van 2224 sep tember priesterdagen gehouden onder leiding van kardinaal Gerlier. Als bedevaartplaats heeft Ars, dat door een beschikking van de Voor zienigheid de kleinen zullen de groten Er is tot dusver steeds over gezwe gen, maar dezer dagen is het hoge woord eruit gekomen. Ladders in ny lonkousen worden veroorzaakt door ver ontreiniging van de lucht. Dit is min of meer officieel bekend gemaakt door de Amerikaanse landelijke vereniging van fabrikanten van lingerie en aanver wante artikelen. Het is onredelijk, zo zeggen de fabrikanten, ons of de winke liers de ladders te verwijten. Het zijn microscopische met zuur doordrenkte stofdeeltjes, die er de schuld van zijn. De stofdeeltjes hechten zich aan de kousen vast en doen het weefsel smel ten. De rechtbank te Recklinghausen heeft dezer dagen heel wat te stellen gehad met verdachte Tropp. De man, een dertigjarige elek tricien, stond terecht wegens mishan deling van zijn huisarts. Hij had de dok ter neergeslagen omdat hij het niet beschamen tot vandaag toe een on aanzienlijke plattelandsparochie geble ven is, steeds een enorm aantal pelgrims getrokken. Tegen het einde van pastoor Vianney's leven kwamen er jaarlijks meer dan 100.000 bezoekers naar Ars en dat is zo gebleven. Elk jaar gaan onge veer 6000 priesters zich ter plaatse bezinnen op zijn heilig leven; verleden jaar waren het er meer dan 7000. Dit feit, dat in ons land vrijwel on bekend is, moet tot nadenken stemmen. Er is dus blijkbaar onder ons een ge nadeoord, waaraan wij voorbij leven, maar waar God tot ons spreekt door het voorbeeldige leven van zijn bevoor rechte dienaar om ons daardoor opnieuw te herinneren aan de eigenlijke zin van het leven. Zou men het optreden van de pastoor van Ars in één woord willen samenvatten, dan kan dit geen ander zijn dan het „apostolaat der bekering". Aan deze grote, echt bijbelse boodschap heeft hij zijn hele leven gewijd. Hij was in letterlijke zin de apostel van de biecht stoel, het instrument, waarvan God Zich bediende om de mensen tot inkeer en heiligheid te brengen. Vianney's leven werd gedragen door de liefde, de liefde tot God en de liefde tot zijn mede mensen. Zijn onophoudelijk bidden en boeten voor de bekering van hen, die tot hem kwamen, schonk zijn werken goddelijké wasdom. God verleende hem de gave van de onderscheiding der geesten, waaraan tallozen hun inkeer danken. Zijn eigen parochie 230 zielen was totaal vervallen en leefde zonder God en gebod. Toen hij er kwam, nam hij zich voor „God 230 maal méér lief te hebben om zodoende langzamer hand zijn parochianen de liefde tot God te leren". Tien jaar later was Ars één vurige gemeenschap van gelovigen, die letterlijk uit en voor God leefde. Deze zielzorger bij uitnemendheid is het grote voorbeeld voor onze tijd. Immers de zielzorg is „het" probleem van vandaag. Niet dat zijn methoden zouden moeten worden nagevolgd. Elke tijd heeft zijn eigen eisen. Maar de grote les, die de pastoor van Ars ons geeft, een les die van alle tijden is, is de les der liefde. Slechts daar waar de liefde bloeit, sohenkt God Zijn zegen. Deze waarheid heeft in het leven van de pastoor van Ars tast bare gestalte gekregen. En nog steeds ondergaan allen, zijn broeders in het priesterschap zowel als de gelovigen, die dit leven overwegen, daarvan de zegenrijke invloed. Het is een goede gedachte geweest van de uitgeverij Lannoo te Den Haag een Nederlandse vertaling uit te geven van pastoor Vianney's bewaard geble ven preken. Mgr. Fr. Trochu, op wiens naam de beste biografie van de heilige staat, schreef een verklarende inleiding. Door deze uitgave is het woord van de pastoor van Ars, waarnaar duizenden van heinde en verre kwamen luisteren, ook voor ons toegankelijk. Men heeft van hem gezegd dat hij niet geleerd was, dat hjj slechts met grote moeite zijn studies kon voleinden. Feit is, dat hü aanvankelijk geen jurisdictie had en alleen maar de H. Mis mocht lezen. Zijn pastoor gaf hem verder onderricht en kreeg verlof bij hem te biechten. Kort daarop verleende de bisschop aan kape laan Vianney algemene jurisdictie. Zo begon de „meest gezochte biechtvader van de eeuw" zijn taak als zielzorger. „Of hij geleerd is, weet ik niet", ant woordde de bisschop van Belley aan iemand, die daarnaar vroeg, „maar wel weet ik, dat de H. Geest hem verlicht". De lectuur van zijn preken ls een wondere ervaring. Zij munten uit door eenvoud en directheid. Een schone vorm is de minste bekommernis van dp predikant. Het enige wat hij wil, is zijn toehoorders God doen liefhebben. De zonde is de grote vijand. Waar hij die vindt, klaagt hij ze aan, zonder omwe gen. Zijn mensenkennis, heel eenvoudig Naar ontwerp van prof. dr. Luetkens uit Dortmund is bij de kolenmijn „ICon solidation 3/4/9" in Gelsenkirchen een 48 m hoge betonnen mijntoren gebouwd. De vormgeving is wel zeer verschillend van de 100 jaar oude Malakow-mijntoren (rechts). In Rozendaal wordt daadwerkelijk klaard aan hun werknemers, die aan aan de bevordering van de bezitsvor- dit project willen meedoen, financiële ming gewerkt. Een commissie uit de I medewerking te verlenen. De commissie hoopt, dat vooral de kleinere bedrijven, die wegens hun vaak beperkte middelen meestal niet tot het oprichten van spaarfondsen kunnen komen, hierin een directe weg zullen vinden om door geëigende maatregelen, die voor elk bedrijf ver schillend kunnen zijn, hun eigen werk nemers tot eigen woning-bezit en be zitsvorming te brengen. kring Rozendaal van de Kath. Werk geversvereniging heeft een project uitgewerkt waardoor het mogelijk werd op zeer voordelige wijze woningen te bouwen. Dit project omvat de bouw van 52 wo ningen bestaande uit twe etypen (303 en 358 m3) welke dicht bij het centrum van Roozendaal in verschillende blok ken worden gebouwd. Door gezamenlijk optreden wist men bij een grote levens- verzekerings-maatschappij, het ge meentebestuur, de aannemer en bij en kele grondeigenaren bijzonder gunstige aanbiedingen te krijgen. Hierdoor kun nen werknemers en beambten van de ze huizen d eeigendom verwerven door gedurende dertig jaar een wekelijks be drag te betalen, dat gemiddeld aanzien lijk lager ligt, dan de huren, welke mo menteel voor deze woningen wekelijks moeten worden opgebracht. Door verspreiding van geïllustreerde boekjes, waarin tekeningen, vele tech nische gegevens, prijzen en de wijze van financiering op duidelijke wijze zijn ver werkt, wordt getracht onder de Ro- zendaalse werknemers belangstelling te wekken. Alvorens deze boekjes waren verspreid, waren reeds acht huizen ver kocht; een volledig slagen van dit pro ject lijkt dus wel waarschijnlijk. Enkele leden van de kring Ro zendaal hebben zich reeds bereid ver onder woorden gebracht, is vaak ver bijsterend. Het geheim van zijn grote invloed kan geen ander zijn, dan dat hij alleen God preekt en de liefde. Daaraan kan men zich ook, al lezende, niet onttrekken. Laat het zijn, dat men tegenwoordig over bepaalde zaken an ders denkt, men zal niet kunnen ont kennen, dat de meest deskundige uit eenzetting zonder de liefde zaad is „dat op de rotsen valt". Men leze dit boek. Het zegt harde, maar heilzame waarheden. De vraag is, of wij de moed hebben ze te incasseren. Eerst dan wordt het eeuwfeest van pastoor Vianney's overlijden ook voor ons een zegen. De Indianen in Noord-Amerlka zjjn weer op het „oorlogspad", dit keer dreigen zij een „Verenigde Indiaanse Republiek" te vormen, zo meldt Reu ter. De opperhoofden van verschillende stammen zijii thans bijeen in de Ever glades in Florida, het moerassige ach terland van de Seminolen, die beweren dat zU nog nooit door de blanken zjjn verslagen. Daar werken zfj aan een plan de campagne. Het opperhoofd de „Dolle Beer", die eerder in maart een demonstratie van Indianen bij het Witte Huis leidde en die ook deelnam aan de korte „opstand" van Canadese Indianen tegen het blan ke gezag in Brantford, Ontario, zou per moderne auto thans op weg zijn van Washington naar een bijeenkomst, die de Seminolen zondag een veertigtal kilometers ten westen van Miami zul len houden. De grote raad van stamhoofden zal o.a. vertegenwoordigers van de Tusca- rora's, de Irokezen en de Indianen in Utah omvatten. Zjj hopen een verbond te sluiten (waaraan Indianenstammen van ge heel Noord-Amerika „die hun vrijheid, volk en land willen beschermen", kun nen deelnemen) dat de „Verenigde In diaanse Republiek" zal vestigen. Volgens een bekendmaking van opper hoofden van de Seminolen zal een van de belangrijkste punten, die tijdens de komende conferentie besproken zullen worden, de vraag zijn of stappen bij de Verenigde Naties moeten worden on dernomen. De Rotterdamse politie is van plan op korte termijn op te treden tegen het verschijnsel van de voertuigen die voor al in het centrum met reclameteksten zijn behangen, maar niet aan het nor male verkeer deelnemen. Zij staan maan den op dezelfde plaats en zijn bedoeld om propaganda te maken voor bijv. taaiinstituten en autorijscholen. Ook de straathandel in auto's, waartegen eer der is opgetreden, maar die zich nog altijd wist te handhaven, zal door de nieuwe maatregelen worden getroffen. Ofschoon in deze korte beursweek zeker geen uitbundig vaste stemming in het vooruitzicht stond, kan men toch constateren, dat de onveranderd vaste stemming van vrijwel alle continentale en Amerikaanse aandelenmarkten blijft aanhouden, waarbij voorzichtigheids halve kan gesteld worden, dat zowel aan de overzijde van de oceaan als ten onzent het aantal uitschieters schaarser is geworden. De toestand van bijna alle effectenmarkten is er een van rustige afwachting in een sfeer van gematigd optimisme, dat tenminste in de Ver enigde Staten steeds wordt gevoed door het onbestemde gevoel van een voortschrijdende inflatie, hoewel dit natuurlijk evengoed als scherm kan dienen voor het enigszins spijtige ge voel, dat daaruit voortvloeit, dat de voorgespiegelde belangrijke conjunc tuurverbetering maar ten dele belieft door te komen. Hoe dan ook, een goed prijshoudende stemming blijft onmiskenbaar en de lichte rimpeling in de koersniveaus der Amerikaanse fondsenmarkten doet de koersen niet noemenswaard onder hét hoogst bereikte peil inzakken, waarbij eens was met de diagnose, die de man gesteld had. Toen Tropp voor het col lege van edelachtbare heren verscheen verzocht de president hem op te staan. „Laat me niet lachen", zei Tropp. „Ik opstaan en u lekker blijven zitten zeker" weshalve Tropp meteen al drie dagen hechtenis werden toegewe zen wegens belediging van de recht bank. Tropp werd toen furieus. Hij vloerde een reus van de parketwacht en stevende met niet zulke beste be doelingen op de president en de offi cier van justitie af. Erg ver kwam hij evenwel niet, daar de officier de woe dende verdachte door middel van een goedgemikte klap met de hamer van de president buiten westen hielp. „Sor ry", zei hij tegen de president. „Kwes tie van noodweer". De Egyptenaren mogen Mao Tse Toeng van rood China niet meer zo, erg, overigens om een reden die niets met politiek van doen heeft. Mao Tse Toeng is namelijk verzot op hondenvlees, een delicatesse in China, hetgeen de Egyptenaren, de Islamieten met name, voor wie de hond een bij zonder onzuiver dier is, zeer heeft ge- ergerd. De zaak is aan het rollen ge komen toen er een incident plaats had op het stuk van het handelsverdrag, volgens hetwelk China aan Egypte een bepaalde hoeveelheid vlees moet le veren. In het verdrag staat, dat het geen varkensvlees mag zijn, omdat de Islam zijn volgelingen het eten van var kensvlees verbiedt. De Chinezen wilden de Egyptenaren een plezier doen en zonden toen hondenvlees, doch dit ge baar pakte volkomen averechts uit en het werd bijkans een rel, toen de Egyp tenaren er achter kwamen, dat zelfs Mao zomaar hondenvlees eet. (Van onze medische medewerker) et kleine kind heeft een intense be langstelling voor zijn omgeving. Voortdu rend ontdekt het kind nieuwe dingen. Tegen het einde van zijn eer ste levensjaar al kan baby met geconcen treerde aandacht iets betasten en onderzoe ken. Als hij wat groter is komt de periode dat de mond hierbij betrokken wordt, al les wat los en vast zit in de bijna letterlijke zin van het woord, gaat naar de mond. Dit kan voor moeder wel eens zor gelijk zijn omdat de kleuter nog geen benul heeft wat schadelijk is en wat niet. In elk geval moet de kleine al spoedig geleerd worden dat hij niet overal aan mag komen. Men moet dit zeker niet overdrijven, maar het is evenzeer onjuist een kind in dezen niet te remmen. Desalniettemin hebben de vlugge grijpgrage vingertjes wel eens iets te pakken voordat iemand er erg in heeft. Flessen met voor het kind schadelijke inhoud moeten daarom goed opgeborgen worden. Geneesmid delen vooral, die door een van de huisgenoten regelmatig worden inge nomen en dus voor de hand liggen, moeten buiten het bereik van de klei ne handjes blijven (aspirine!). Over de eerste hulp bij vergiftigin gen zullen wij nog wel eens schrij ven. Vandaag alleen iets over het verslikken en het terechtkomen van een voorwerp in de luchtpijp. Geef een kleuter geen klein speelgoed als knikkers, kralen e.d. en verwen hem evenmin met zuurtjes en pinda's. De ze laatste vooral zijn berucht. Ouders doen er verstandig aan, kinderen be neden 4 5 jaar geen pinda's en kersen (pitten!) te geven, zij kunnen er zich al te gemakkelijk in verslik ken. Wordt een glad vreemd voorwerp gewoon ingeslikt dan doet het als re gel geen kwaad; het wordt binnen enkele dagen met de ontlasting ver wijderd. Laxeermiddelen zijn overbo dig en nodeloos onplezierig voor het kind. Blijkt dat het „niet goed zakt" dan late men het kind wat droog brood eten. Als het misselijk wordt, gaat braken of over buikpijn klaagt moet de dokter worden geraadpleegd. Is een kind zich ver-slikt of iets in het vuur van zijn spel of ge babbel in zijn luchtpijp zuigt kan een gevaarlijke toestand ont staan. Betreft het een broodkruimel tje dan zal dat vanzelf wel opgehoest betreffende luchtpijptakje. De wand ervan produceert voortdurend slijm en tengevolge van de abnormale prik kel zelfs in versterkte mate. Dit slijm wordt achter het obstakel opgehoopt met alle gevolgen vandien. In de luchtpijp en zijn vertakkin gen, die immers in open verbinding staan met de buitenlucht, bevinden zich altijd bacteriën die in normale omstandigheden geen kwaad doen, omdat ze in groten getale onschade lijk worden gemaakt en zich dus niet onheilzaam kunnen vermeerderen. Het is een kwestie van evenwicht tussen gastheer (mens) en gast (bacterie). Men noemt deze bacteriën wel „com- worden, maar als een kraaltje, een pinda of een veiligheidsspeld in de luchtpijp terecht komt en niet uitge hoest wordt moet ingegrepen worden. Er zijn twee mogelijkheden: het vreemde voorwerp sluit de luchtpijp geheel of grotendeels af waardoor het kind dreigt te stikken of het is klei ner en zakt snel naar .eneden waar het tenslotte in een van de vertak kingen van de luchtpijp blijft steken. In het eerste geval is snel handelen geboden. Aarzel niet de kleine aan de voetjes op te tillen zodat het hoofd omlaag hangt, schiet het voorwerp er dan niet meteen uit, druk het kind dan tegen u aan en sla het met de vlakke hand op de rug. De ervaring leert dat het leed dan meestal gele den is en de kleine evenals zijn moe der kunnen herademen. Een kleiner voorwerp dat snel naar beneden zakt belemmert de ademha ling weinig of niet en brengt het le ven niet direct in gevaar. Op den duur kan het echter wel nadelig zijn en zelfs ernstige ziekte tengevolge hebben. Daarom moet medische hulp worden ingeroepen. Het voorwerpje, een pinda bijvoorbeeld :al de vertak king van de luchtpijp waarin het te recht is gekomen afsluiten, waardoor het deel van de long daarachter op nonactief wordt gesteld, hetgeen voor het longweefsel zelf aanvankelijk niet erg is. Anders is het met het des- mensalen" omdat zij zich als regel als rustige huisgenoten gedragen en alleen in bepaalde omstandigheden, als de weerstand van het individu ver minderd is („kouvatten"), kwaadaar dig worden. De gewone longontste king, hoewel door bacteriën veroor zaakt is daarom niet besmettelijk in de gebruikelijke zin van het woord. Afsluiting van een luchtpijptak is eveneens een oorzaak waardoor de weerstand plaatselijk wordt ver minderd en de aanwezige commensa- le bacteriën schadelijk worden. In het achter de afsluiting opgehoopte slijm schiet de afweer tekort en zullen zij zich snel vermeerderen. Het is een algemene regel in de ziekteleer dat daar waar afscheidingsprodukten in het lichaam stagneren vaak ontste king optreedt. Hier ontstaat een bron chitis die zich uitbreidt tot een long ontsteking welke niet geneest dan na dat het obstakel verwijderd is. Zover komt het tegenwoordig maar zelden omdat de keel-neus-oorarts via een buisje in de luchtpijp kan kijken en het voorwerpje dan met een lang werpig fjjn tangetje kan beetpakken en verwijderen. Een ongelukje als dit ligt in een klein hoekje maar kan in een deel van de gevallen worden voorkomen als de ouders hun kleine kinderen geen in dit opzicht gevaarlijk speel goed of lekkers geven. St. de wat wilde sprongen in de raketten- industrie en die der daarvoor benodig de brandstoffen de laatste dagen ach terwege zijn gebleven. Bij ons is ongeveer hetzelfde beeld te constateren. Onveranderd aan de top blijven vooral aand. Philips in de in ternationale afdeling. Het aanbod van de 5% converteerbare obligaties wordt gestadig aan voor buitenlandse reke ning van de markt genomen en de vrees voor een inzinking naarmate de datum van aflossing nadert, begint ziender ogen te minderen nu de dagomzetten in deze obligaties tussen de f 500.000 en f 620.000 blijven schommelen. Het ge volg daarvan is, dat ook de aandelen Philips bij bescheiden maar iets ruimer omzetten zich buitengewoon goed hou den. Elke dag een paar punten aantrek kend heeft ons elektro-fonds in deze korte werkweek toch nog 9% unt aan zijn koers kunnen toevoegen, waarbij het slot op het hoogste punt van 545% kwam. Direct daarnaast blijft A.K.U. voort durend in de attentie staan. Het ver rassende succes, dat de Terlenka-stof- fen oogsten en dat voor de textiel-af- deling een teken aan de wand kan wor den genoemd, riep een overigens be scheiden maar toch constante vraag naar A.K.U.s in het leven, waardoor de koers 10 punten tot 294% opliep en ook hier verliet men de markt op het hoog ste punt. Evenals de vorige week ble ven ook nu aand. Kon. Petroleum en cert. Unilever op de achtergrond. Aan vankelijk konden Olies f 2,50 opkomen tot f 166,70, maar het herstel werd slecht overgenomen door New York en zo brokkelde het avans geheel af tot het beginpunt f 164,20. Unilevers deden het wel iets beter, maar bij dagomzetten, die voortdurend onder de f 100.000 ble ven, bleek zelfs de vaste houding van Philips geen voldoende stimulans op te leveren en zo bleef het gehele avans van de week tot slechts 3 punten be perkt op 468%. De zware aandelen van de binnen landse industrie blijven hier en daar bijzondere capriolen vertonen Zo lie pen aand Kon. Ned. Zout 25 punten terug tot 510 op de aankondiging dat een onveranderd dividend op het met 1/3 vergrote kapitaal zal worden uit gekeerd. Men schijnt daar de verwach tingen dan ook wel zeer hoog te hebben gespannen. Aand. Kon. Hoogovens ver loren 7 punten op 359, aand. Zwanen- berg-Organon 5 punten op 394% en hoewel ook enige fondsen in deze ru briek verliezen leden van 2 tot 4 pun ten, bleven de koerswinsten in het al gemeen in de meerderheid. Een forse sprong maakten aand. Lucas Bols, die na de verbetering van 8 punten in de vorige week na een vrij lange periode van tamelijke stabiele koersen, deze week een nieuwe sprong maakten van 28 punten tot 460. Aandelen Fokker, die wekenlang aangeboden hadden gelegen op de min der gunstige bedrijfsresultaten, haalden hun schade van 15 punten van de vorige week geheel in op 225, aandelen Meel fabrieken 7% punt op 328%. Cultuurwaarden algemeen wat aan genamer. Deli Mij. en H.V.A. liepen beide 2 punten op tot respectievelijk f148 en 134%. Javasche Cultuur en Nisu beide 2% punt hoger, maar aand. Se- nembah gaven 2 punten prijs op 171%. Bankaandelen tamelijk prijshoudend na de stijging van de vorige weken. Een verrassing leverde op de laatste beursdag de scheepvaartafdeling op. Het lage peil der meeste aandelen begon wat kopers te trekken op de a 3 ui nisaid/ S" C1N OttAAK o noorder- kroon «CHOAPioÏn Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden en het N laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 april, tussen 1 uur en 3 uur. Voor vroegere waarnemingen de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk, voor latere waar nemingen in tegenovergestelde richting. Voor de maan zijn het eerste kwartier en de volle maan aangegeven; de cijfers duiden de dag van de maand aan. De zichtbare planeten zijn: Mars (Ma), Venus (V), Jupiter (J), Saturnus (S) en Neptunus (N). De bewegingsrichting wordt aangegeven van punt 1 (le dag) naar punt 30 (laatste dag van de maand). Kort na zonsondergang zijn Ve nus en Mars boven het westen zichtbaar. Jupiter komt in de loop van de avond op en Saturnus is zichtbaar tijdens de tweede helft van de nacht. Neptunus is de gehele nacht zichtbaar. Op 8 april is er op onze planeet een ringvormige zonsverduistering waarneembaar, maar deze is onzicht baar in West-Europa. De gebieden die gunstig liggen zijn: een gedeelte van Indonesië, Nieuw-Guinea, Aus tralië, Nieuw-Zeeland en een gedeel te van de Zuidelijke IJszee. Een zonsverduistering is ringvormig om dat de maan ten tijde van de ver duistering te ver weg is, zodat de maanschijf te klein is om de gehele zonneschijf te bedekken. Van 10 tot 14 april is het interes sant de Maan, Venus en Mars waar te nemen. Tegen de tijd dat op 10 april de bijna drie dagen oude maan ondergaat, prijkt daar boven de pla neet Venus. Een graad of dertig ho ger staat links van Venus de planeet Mars. Van 10 tot 14 april gaat nu de maan langs het tweetal voorbij. Op 11 april staat trouwens de maan rechts onder de ster Aldebarén van het sterrenbeeld de Stier en op 12 april staat zij er links boven. Op 16 april is de planeet Saturnus stationair. Deze vindt men terug bij het sterrenbeeld de Schutter. Op 22 april kan men de Lyriden waarnemen. Het is de naam van een vlaag meteoren die hun vluchtpunt bij de Ster Wega van het sterren beeld de Lier hebben. Reeds meer dan 2500 jaren zijn ze ieder jaar op nieuw verschenen. Als de vlaag op zijn hevigst is kan men ten hoogste vijf meteoren per uur zien. Het maximum komt echter voor in het midden op de dag. Het is mogelijk op de avonden van 21, 22 of 23 april, ondanks de heldere maneschijn, Ly riden te verschalken. Op 24 april komt Jupiter iets later op dan de maan, en het is aan te raden geduldig op Jupiter te wach ten, want deze planeet is één van de zeer weinige hemellichamen die tij dens het opkomen inderdaad zicht baar zijn. Trouwens voor eind april is het zover dat Jupiter, vrij kort na zonsondergang, boven de oostelijke gezichtseinder te voorschijn komt. Enkele gegevens over deze groot ste planeet van ons zonnestelsel: De middellijn van deze planeet bedraagt 142,700 km. Als de massa van de aar de als eenheid wordt aangenomen is deze van Jupiter 318 maal groter. Jupiter wentelt in 9,8 uren om haar as4 De dagtemperaturen bedragen mm 130 gr. Celsius, terwijl men de nachttemperaturen nog niet kent. Jupiter bezit 12 manen. Wie over een kijker beschikt, kan Neptunus opzoeken bij het sterren beeld de Weegschaal. EFEMERIDEN: Van 31 maart tot 31 april lengen de dagen met 2 uur. Zon Venus Mars Jupiter Saturnus Neptunus data 1 30 1 21 1 21 1 21 1 21 1 21 Opkomst 6.20 u. 5.20 u. 7.24 u. 7.02 u. 9.21 u. 8.53 u. 23.42 u. 22.15 u. 2.34 u. 1.16 u. 21.19 u. 20.18 u. Ondergang 19.14 u. 20.01 u. 22.23 u. 23.22 u. 2.10 u. 0.40 u. 8.28 u. 7.05 u. 10.40 u. 9.22 u. 7.29 u. 6.29 u. Maan: Nieuwe maan op 8 april te 4.29 u.; Eerste kwartier op 16 april te 8.32 u.; Volle maan op 23 april te 6.13 u.; Laatste kwartier op 29 april te 21.38 u. 51° noorderbreedte, 4 oosterlengte. In meer naar het oosten gelegen lan den komt de zon iets eerder op maar gaat ook iets vroeger onder. overweging, dat de flauwe stemming, die nu al meer dan een jaar op de Lon- dense vrachtenmarkt heerst, toch wei eens een einde zal nemen. Ook de over weging, dat vrijwel alle scheepvaart maatschappijen op indrukwekkende re serves kunnen bogen, speelde hierbij een rol. Dit laatste feit kan natuurlijk niet worden ontkend, want bijna alle maatschappijen ontlenen hun grote kracht aan hun goed vernieuwde vloten en aan de open reserves, die zo gemid deld tussen de 200% en 300% liggen, maar op de vrachtenmarkt, waar men meende dat de prijzen feitelijk niet lager konden gaan, zag men kans char ters voor kolen van Hampton Roads naar Antwerpen-Rotterdam af te slui ten tegen 20/9 na een laagste prijs van 22/-. De vraag naar scheepvaartaandelen richtte zich vrijwel op alle soorten. Cert. Java-China-Paketvaart stegen 6 punten tot 138, aand. Stoomv. Neder land 4 punten tot 135%. Aaand. Kon. Paketvaart 6% punt tot 137 op her nieuwde geruchten omtrent schepen verkoop. Cert. van Ommeren bleven achter en herhaalden nagenoeg hun vorige prijzen. De beleggingsmarkt bleef in één doen, waarbij enkele soorten, zoals de 4%% Nederland 1958 en 1959 h prijs gaven. Kortlopende leningen ble ven ten volle op prils. laagste noogste laatste versch koers koers tildv t.ov 20 mrt 3%% Stafl. '43 92% 93% 93 tV 3% Inv. crt. N 97 97% 97 IS ér 3% Ned. 1962-6 97 97% 97% te 6% Won bw '5' 11113 112 112 -1- éi A'dam Rubb 85 86 85% - 1% H.V.A 133 135% 134% A.K.U. 284 296 2-93% -1- 9% Ver. Dell JVU]e> 146 148 147.75 -f 1.80 Van Gelder Z 212 215 212 3 Hoogovens 359 363 359 7 Müller Co. 2961/4 29944 297(4 4- 1% Ned. Ka bell 344% 345 345 -1- 2 Philips 538% 546 545% 4- 9% Unilever 463% 469% 4685/. 3% Wilt Ftjenrd 208 211% 211% Kon Petr 162.60 167 164.25 4- 0.10 K.L.M. 130 135.50 135.20 4.20 Hol! - Am Ll1n 147% 150 149% 4- 3(4 K.NS.M 137% 139 138% 4- 1% Van Ommeren 238% 240 239% 4- N Seheepv U 132 135% 135% 4- 3% Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen 16.288.196. Obligaties f 22.670.982. Deze week (voorl.) Aandelen 12.683.196. Obligaties 17.844.290 (4 dgn). Eerste Paasdag zal in Venlo het nieu we carillon worden ingespeeld, dat in de toekomst vier keer per uur bekende liedjes zal laten weerklinken. Hiermee gaat een langgekoesterde wens van de burgerij in vervulling. Bij de herbouw van de in 1944 verwoeste toren van de dekenale St.-Martinuskerk vatte deken M. Strijkers het idee op in de toren een ruimte voor een carillon aan te brengen. Dank zij de medewer king van de burgerij en vooral van het bedrijfsleven is de verwezenlijking van dit idee financieel mogelijk gemaakt. Het Venlose carillon, dat 70.000 heeft gekost, omvat buiten de vier reeds eerder in de toren aangebrachte luid- klokken, 44 klokken en klokjes, gegoten in de klokkengieterij Petit en Fritsen te Aarle Rixtel. Tijdens een plechtigheid ten stadhui- ze zal het Venlose stadscarillon aan een stichting onder voorzitterschap van de ken M. Strijkers worden overgedragen, waarna de directeur van de beiaardier- school uit Apeldoorn de heer Leen 't Hart het carillon zal inspelen. Wegens onderhouds- en herstelwerk zaamheden zal de volgende week de middensluis en de week daarop de Noordersluis te IJmuiden gedurende enige dagen tijdelijk gestremd zijn voor het scheepvaart-verkeer. De midden- sluis is gestremd van dinsdag 31 maart 's avonds 8 uur tot woensdag 1 april 's morgens 11 uur en op donder dag 2 april van 6 tot 13 uur. De Noor dersluis is gestremd op dinsdag 7 april van 5 tot 17 uur, woensdag 8 april van 5 tot 18 uur en donderdag 9 april van 5 tot 12 uur. De scheepvaart behoeft hier weinig hinder van te ondervinden. Wanneer de middensluis gestremd is wordt de scheepvaart door de Noorder sluis geleid en omgekeerd. Bovendien zullen de zuidersluizen gebruikt worden voor het schutten van kleine schepen, die onder de Baileybrug door kunnen varen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 12