Pasen Hij is verrezen; Hij is niet meer hier" Moordaanslag door radio actieve besmetting? Geen gebrek aan wensprogramma's E Nationalistisch China wil aan Tibet hulp gaan bieden Kalmukken vragen in New York tussenkomst van de V.N. f 6475.- Formateur reeds met Pasen aan het werk? Leuvense politie gebruikt geiger tellers bij het onderzoek Bakker's Behang STREEFT TAIPEH TWEE DOELEN NA? Jongeman op slag gedood Prof. de Quay voorbereid Koele Paasdagen CITROEN v. LENT's Autobedrijven GEBR. H. en F. KIMMAN VAN L O O A's ZATERDAG 28 MAART 1959 e» 82ste JAARGANG No. 30175 In verband met het Hoog feest van Pasen zal het eerst volgende nummer van ons blad dinsdag 31 maart ver schijnen. DE DIRECTIE mÊSÊÊS jwi mm® Kijk eerst wat er te koop is... De nationalistisch-Chinese regering heeft besloten meer hulp te zenden naar anti-communistische elementen in Tibet om hen op deze manier te helpen bij hun strijd tegen de communistisch-Chinese strijdkrachten, aldus verneemt Reu ter van welingelichte zijde te Taipeh. De bijzondere belang stelling, die nationalistisch China aan de dag legt voor de gebeurtenissen in Tibet, komt niet alleen voort uit de strijd tegen het rode bewind in Peking in het algemeen. Net als communistisch China maakt ook nationalistisch China aan spraak op de suzereiniteit over Tibet. Het Chinese gezag in Lhasa dateert uit de tijd van de Mandsjoe-dynastie, waar schijnlijk uit het jaar 1720. Zowel de eerste president van de Chinese republiek Joean Sjikai als maarschalk Tsjang Kai-sjek hebben hun aanspraken op Tibet gehandhaafd. HEEMSTEDE - TELEF. 38810 reeds leverbaar v.a. A. J. ROTTEVEEL'S HAARLEM - TELEFOON 13850 Sociaal commentaar slW MORRIS 'êeforei/ouêttif/ Suède damesjasjes in kleuren Hoofdagent voor Haarlem en omgeving: AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umulden; leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 01 recti»: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H v RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïcogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na S.30 uur 't avonds tel. 21544 Als gij dus met Christus verre zen zijt, zoekt dan wat boven is, waar de Christus zetelt aan de rechterhand van God. Richt uw gedachten naar boven, niet naar het aardse. Gij zijt immers gestorven, en uw leven is met de Christus opge borgen in God. Wanneer de Christus, ons leven, zichtbaar wordt, dan zult ook gij met Hem zichtbaar worden in heerlijkheid (Col.3.1-4). Met deze woorden van St. Paulus confronteert het Epistel van de Paas nacht ons met de kern van onze men selijke situatie: het op-weg-zijn naar een duidelijk omschreven, eeuwig doel: de hemel. Die weg was afge sloten door de zonde; Christus' god menselijke lijden, dood en verrijzenis hebben hem weer voor ons openge steld. Dit allerhoogste heilsfeit vie ren wij op Pasen, het centrum, het kerndogma van het christendom: de verlossing van heel de schepping. Pasen is een algemeen gevierd feest; de grondbetekenis: de vernieu wing van het leven, speelt op een of andere wijze steeds in de beleving ervan mee, ook in niet-christelijke milieus. Voor een christen echter heeft Pasen uiteraard primair een godsdienstige betekenis. Desondanks is het de vraag, of de eigenlijke, die pe zin van dit feest wel begrepen en beleefd wordt. Afgezien van de toenemende ontkerstening van het le ven waarin geen belangstelling meer Is voor godsdienstige waarden, draagt ook de historische ontwikke ling der Paasviering voor een deel de schuld van het onbegrip voor de volledige en authentieke inhcud er van. Eeuwenlang lag in de waarde ring der gelovigen ondanks de li turgie van de Kerk - het hoofdac cent van de Paasviering op de Ver rijzenis van Christus. .Jit moge om vele redenen al begrijpelijk zijn in de Eucharistie-viering, de kern van het feest, heeft daarbij uit praktische motieven een grote rol gespeeld toch blijft het een betreurenswaar dig feit, dat het overgangskarakter van het Paasmysterie, essentieel voor een goed verstaan, daardoor op de achtergrond raakte. De eigenlijke, oorspronkelijke Paasviering bestond in de grote Nachtwake. Door het herstel hiervan heeft paus Pius XII een einde ge maakt aan de traditionele, eenzijdi ge waardering van Pasen en zijn vol le inhoud weer in het licht gesteld. De waarde van deze maatregel voor de liturgie, de zielzorg en de juis te oriëntering van de vroomheid der gelovigen is onschatbaar. Men mene vooral niet, dat het herstel der Paas nachtviering slechts een franje kwestie", een wijziging van de uit wendige gang van zaken der oGede Week-plechtigheden zou zijn. De be doeling van deze verandering is in tegendeel het diepste wezen van het Paasfeest scherp op de voorgrond te plaatsen en daardoor een echt ver lossingsbesef in de mensen te wek ken. De vernieuwde Paasliturgie wil het Christenvolk ,,het uitverkoren geslacht, de heilige natie, het aange worven volk" (1 Petr. 2.9.) het ver lossingsmysterie weer m zijn volle rijkdom „aan den lijve doen ervaren", zij wil het ons doen beleven, mee leven, ondergaan als een echte wer kelijkheid, die zich aan ons voltrekt. De wezenlijke levensverandering, die Pasen is, moeten wij, als direct daar bij betrokkenen, weer met heel ons zijn gaan voelen door de ontwikke ling van het goddelijke heilsplan met ons in aanbidding, vertrouwvolle overgave en dankbaarheid „existen tieel" te herdenken en te vieren. Waarin ligt nu net wezen van de Paasviering? Het woord zelf brengt ons reeds op het spoor. Het komt, langs het Aramees en het Grieks, van het Hebreeuwse „Pesach", dat „voorbijgaan be tekent. Het boek Exodus (12 en 13), waar de bevrijding van de Joden uit de Egyptische slavernij wordt ver haald, vertelt dat zij met het bloed van het geslachte Paaslam otter en offermaal tegelijk de deur van hun woning moesten bestrijken om de dood door de verderfengel te ont gaan. Gepakt en gezakt moesten zij klaar staan voor de grote uittocht; toen vond het „Pascha van ahweh" plaats (Exod. 12. 11.), het „genadig voorbijgaan" (Exod. 12, 13 en 27), waardoor Hij Zijn volk bevrijdde en diens vijand versloeg. Tegelijkertijd echter is dit genadig-voorbijgaan van God, voor het uitverkoren volk ook het „overgaan" van slavernij naar vrijheid. Hierin nu ligt. de eigenlijke, werkelijke betekenis van Pasen. Deze uittochtceremonie moesten de Joden elk jaar nauwkeurig herhalen, niet alleen echter als dankbare her denking aan hun eerste bevrijding, maar ook als voorafbeelding van de eigenlijke verlossing, die nog komen moest in Christus, de grote, bij het begin der mensengeschiedenis beloof de overgang van de staat van vij andschap en verworpenneid naar de staat van genadige vriendschap met God: het eigenlijke, echte Pasen! In Christus, de Heei wordt alle typologie van het Oude Testament vervuld. Als de Joden met de voor geschreven riten de gedachtenis vie ren van hun bevrijding uit Egypte en hun tocht naar het beloofde land. offert het ware Paaslam. Christus, Zichzell om door Zijn dood en ver rijzenis de „overgang" ,aai het ech te en definitieve beloofde land, de hemel, voor de mensheid mogelijk te maken. Vervolg op pagina 5) ■l ill ll liiiiiiitriiui il H li in il li in li mi lm ui ii hui ii in ii ii li lil il li H MHIlillllllllllllllllUllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllL i .li, ?'m De Leuvense politie onderzoekt of een inwoner van Haecht, nabij Leu ven, die tien dagen geleden overleed, door zjjn vrouw werd vergiftigd. De vrouw is dinsdag jl. gearresteerd, onder verdenking haar man om het leven te hebben gebracht. Zij is nog niet officieel in staat van beschuldi ging gesteld. Een merkwaardige omstandigheid in deze zaak is, dat de eventuele moord mogelijk is gepleegd door het slachtoffer radio-actief te besmetten, aldus meldt Kenter. HiiiiiiiiniiiiiitmmiiiiiiiiuiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiii De politie, die huiszoeking heeft ge daan in het huis van een trambestuur der, omdat zij het mogelijk achtte er rattenkruit te zullen aantreffen, vond daar woensdag een buisje, waar van men geloofde dat het radium bevatte. Professor Armand Castille van de Leuvense universiteit, twee po litiemannen en een klerk, die het buisje in handen hadden gehad werden nog dezelfde dag naar een Leuvens zieken huis overgebracht, om te worden onder zocht. Het bleek, dat de betrokkenen in derdaad radio-actief waren besmet, doch niet in gevaarlijke mate, zodat zij allen weer huiswaarts konden keren. Gisteren toog de politie, deze maal gewapend met geiger-tellers en voor zien van beschermende kleding, op nieuw naar de woning van de trambe stuurder. En daar bleek, dat zij haar voorzorgsmaatregelen niet voor niets had getroffen, daar de tweede huiszoe king verscheidene met thallium een gevaarlijke, radio-actieve stof gevulde buisjes opleverde. De trambe stuurder kon niet verklaren, hoe hij in het bezit van de buisjes is gekomen. Hijzelf was ook in lichte graad radio actief besmet, zonder dat dit verder na delige gevolgen voor zijn gezondheid had gehad. Het is evenwel niet uitgesloten dat de eventuele moord toch met behulp van rattenkruid is gepleegd. De zoon van de overleden inwoner van Haecht heeft be kend bij een apotheek drie maal rat tenkruit te hebben gekocht. De aanko pen werden in januari en februari j.l. gedaan. Hem was gezegd, dat hij niets over deze aankopen aan anderen moest mededelen. De politie zet het onder zoek voort. Advertentie De nationalistisch-Chinese minister president, Tsjen Tsjeng, heeft ver klaard, dat zijn regering nauw contact onderhoudt met anti-communistische organisaties, niet alleen in Tibet maar ook in Chinese provic^s. Het parlement te Taipeh, de wetge vende Joean, heeft besloten de regering te verzoeken militairen naar Tibet te zenden om de Tibetaanse opstandelin gen te helpen, een bevoorradingscen trum in te richten en vluchtelingenkam pen aan de Tibetaanse grenzen te doen oprichten. De hulp die de nationalistische rege ring aan de anti-communisten op het vasteland zal zenden, zal wapens, mu nitie, zenders en ontvangsttoestellen, medicijnen en militair personeel om vatten. In berichten uit Londen is ge meld dat vliegtuigen van nationalistisch China verleden week reeds wapens hebben uitgeworpen bi ven Tibet. Volgens persberichten uit Indië zijn de gevechten tussen Tibetanen en com- munistisch-Chinese soldaten in Lhasa al enkele dagen geleden afgelopen. Aangenomen wordt echter, dat de Khamba-stam in het oostelijk bergland van Tibet het verzet volhoudt. Daor zou thans guerrilla-oorlog woeden. Uit Kalimpong wordt gemeld dat de Tibetanen totaal wanhopig zijn en zich voorbereiden op een langdurige strijd de Chinezen. Zij zouden zich er echter van bewust zijn dat zij maar weinig kans op succes hebben tegen de Chinezen met hun veel betere organi satie en grotere vuurkracht. Deson danks zouden de Tibetanen vastbeslo ten zijn de strijd voort te zetten en liever willen sterven dan te buigen voor het Chinese bewind in hun land, aldus meldt Reuter. De Dalai Lama, de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet, is met twintig medewerkers, onder wie zes ministers, uit Lhasa ontsnapt, aldus meldt Reuter. Hun verblijf wordt ge heim gehouden. De Chinezen hebben doen omroepen dat de Dalai Lama niets van hen heeft te vrezen. Zijn ver blinde raadgevers zullen echter streng worden gestraft, aldus de Chinese be kendmaking. In politieke kringen in New Delhi vraagt men zich in verband met de vlucht van de Daiai Lama af of de Tibetaanse leider naar Indië de wijk zal nemen. Men verklaarde dat de regering van Indië hem thans asiel zal verlenen, hoewel zij hem, toen hij bij zijn bezoek aan Indië in 1956 verzocht in dit land te mogen' blijven, gezegd heeft dat hij meer voor zijn volk kon doen als hij naar Tibet terug zou keren en dat vesti ging in Indië schade zou kunnen be rokkenen aan de betrekkingen tussen Indië en communistisch China. Drie Tibetanen, onder wie naar ver luidt een voormalige premier, zijn gis teren in New Delhi aangekomen om tussenkomst van Indië in de huidige crisis te verzoeken. Zij vormen de voor hoede van een groep van 125 vooraan staande Tibetanen. Volgens de berichten uit Kalimpong zou de Chinese artillerie vele beroemde bouwwerken van de Tibetanen in puin hebben geschoten. Het eerste doelwit van de Chinezen zou de medische hoge school van Tsjokpore zijn geweest. Hier hadden de Tibetanen een grote voor raad wapens en munitie verborgen. De Chinezen zouden o.m. de volgende ge bouwen verwoest of beschadigd heb ben: de kathedraal van Jo Khang, het zomer- en het winterpaleis van de Dalai Lama, een klooster en 20 huizen van Tibetaanse functionarissen en ministers, die met de Dalai Lama zijn gevlucht. Op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te New York is volgens U.P.I. gisteren een delegatie van 125 Kalmukken verschenen, die een petitie aanbood, waarin op de volkerenorgani satie een beroep werd gedaan commu nistisch China te verzoeken een eind te maken aan de „bloedige terreur" in Ti bet en de onschendbaarheid van de Da lai Lama te eerbiedigen. De delegatie die onder leiding stond van zeven Boeddhistische priesters, trad op namens een groep van 500 Kal mukken, die zich in 1944 aan een mas sa-deportatie hebben onttrokken en uit de Sovjet-Unie naar de Verenigde Sta ten z(jn gevlucht. Ten tijde van de oktober-revolutie in Rusland woonde het volk der Kalmuk ken op de rechteroever van de Wolga, aan de Kaspische Zee. In 1935 kreeg het woongebied de status van autonome Sovjet-republiek. Stalin hief die repu bliek in 1944 op en gaf de latere chef van de geheime staatspolitie, Ivan Se- rov, opdracht de Kalmukken te depor teren, een opdracht waarvan deze laat ste zich zeer grondig kweet. kijk bij' Bakker's Behang. Daar vindt u een volledige overzicht van alle denkbare kleuren en dessins. Daar ontdekt u nooit vermoede mogelijkheden om uw huis een heel eigen cachet te geven. Kom eens neuzen in de bebang- bar met levensgrote stalen en vraag alles wat u erover weten wilt want bij Bakker's uitgebreide service hoort ook gratis deskundig advies. Bakker's Behang is bovendien goedkoper! Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - TcL 55432 Vooral in de moderne beeldende kunst zijn voorstellingen van de verrijzenis uitermate schaars. Dit komt waarschijnlijk voort uit een zinrijke schroom voor de uitbeelding van het door niemand geziene. Wel zijn er heenwij zingen" en abstracte voorstellingen. Een „heenwijzing'' is bijvoorbeeld het hierbij afgedrukte beeld van de engel die aan de vrouwen bij haar bezoek aan Jezus' graf zegt: Hij is verrezen; Hij is niet meer hier Het is een bronzen beeld van de Milanese beeldhouwer Carlo Paganini. Advertentie Advertentie OPEL AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal Tel. 57500 - 57501 (K 2500) Vrijdagavond rond 6 uur is de negen- tienj'arige F. Kröder, Zeestraat 197 te Beverwijk met elektrische stroom in aanraking gekomen en is daarbij vrij wel op slag gedood. De jongeman was onder de vloer be zig met het uitvoeren van een reparatie aan een riool-afvoer. Hij gebruikte daarbij een eigen gemaakt loop-lampje, dat hij in de hand hield. Het lampje brak en de stroom ging door zijn lichaam met het gemelde noodlottige gevolg. Advertentie OPEL (Van onze parlementaire redacteur) De officiële benoeming van prof. De Quay als kabinetsformateur zou van daag te verwachten zijn. Men neemt aan, dat prof. De Quay heden een on derhoud zal hebben met de Koningin. Prof. De Quay is hierop voorbereid en had zijn standpunt tevoren reeds be paald. Hij zal het verzoek van de Ko ningin wel in beraad nemen, hetgeen praktisch wil zeggen dat hij aan de slag zal gaan. Allereerst zal hij het Paas weekend gebruiken om de stukken te bestuderen, die na het voorbereidend werk van prof. Beel als informateur voor de Kroon reeds een aanzienlijke omvang hebben gekregen. Wanneer hij voldoende gegadigden voor het minis terschap op een eigen program heeft bijeengebracht, volgt pas de eigenlijke formatie. Prof. De Quay zal dus in eerste in stantie het uitgebreide materiaal bestu deren, dat de verschillende departemen ten hebben samengesteld om de komen de formateur wegwijs te maken. Het is in de afgelopen maanden ontstaan tijdens de overbrugging, die het kabi- net-Beel heeft gevormd van de decem- ber-crisis naar de vervroegde verkie zingen in maart. Het betreft voorname lijk de kernpunten van het financieel- economisch beleid, waarover nog een algemeen S.E.R.-advies zal verschij nen. Voorts ook onderwijs-problemen, het buitenlands beleid met betrekking tot Nieuw-Guinea en enkele juridische kwesties (o.a. de sporttotalisator) Uit deze grondstoffen zal een pro gramma moeten worden samengesteld, dat de formateur de ministers die hjj gaat aanzoeken, zal voorleggen. Daar naast is er nog het rapport van prof. Beel, dat een politiek karakter heeft en prof. De Quay de gehele problematiek der partijverhoudingen duidelijk zal ma ken. Men neemt aan, dat de kabinets formatie niet een herhaling zal wor den van de moeizame affaire in 1956, nu de socialisten een zo duidelijke voorkeur hebben getoond voor de op positie. De formateur zal ook hen weliswaar uitnodigen, maar de reactie van de P.v.d.A. zal wel op een weige ring neerkomen. In het program, dat de formateur zal opstellen, zal, om maar eens iets te noemen, niet wor den tegemoet gekomen aan de socia listische eis van een uniforme loons verhoging met vijf procent. Veleer zal worden uitgegaan van een zoveel mo gelijk gedifferentieerde loonvorming. Daar zal dan wel een vooruitstre vend plan tot bezitsvorming bij wor den aangesloten. Voorts zal prof. De Quay ongetwijfeld tegemoetkomen aan het verlangen van de K.V.P. weer een van de ministers posten in de sector financiën-economi- sche zaken-sociale zaken te bezetten. (Van een medewerker) en politieke crisis geeft in bijzon dere mate aanleiding tot het op maken van sociale wensprogram- ma!s. Nadat in de politieke sfeer ver schillende partijleiders met wensen zijn uitgekomen, waarvan er vele zeer veel op elkaar lijken, komen nu de leiders van de sociale organisaties opzetten. Begon de KAB eigenlijk al in het uitzicht op de crisis, op 15 december, vlak vóór de verkiezingen kwam zij met een zeer concreet programma on der de titel: 10 maal de KAB nü! Het Christelijk Nationaal Vakverbond kwam prompt met 12 dringende wen sen. Het NW deed het ogenschijnlijk beheerster door zich in de eisen te be perken tot een welvaartsronde, maar al met al moeten we vaststellen, dat men vooral in de arbeiderswereld be wust bezig is een sfeer te kweken van: er moet op korte termijn iets gaan ge beuren, Ook de Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentrale heert een sociaal programma op de tafel van de Tweede-Kamerleden gelegd. Het zelfde is gebeurd uit landböuwkringen en als we nu de ondernemers en de intellectuelen nog krijgen, dan is de zaak compleet. Al schrijven we dit wat badinerend, het is niet zo bedoeld. Het is namelijk helemaal niet zo gek, dat een sociale organisatie zich op een gegeven mo ment bezint op de vraag: hoever zijn we in de ontwikkeling van de maat schappelijke verhoudingen, welk is het voorlopig eindpunt waar we naar toe willen en wat moet er op korte termijn gebeuren? Wanneer we al een enkel bezwaar hebben, dan richt dat bezwaar zich niet tegen het feit op zich, dat er sociale wensprogramma's op tafel komen, maar wel, dat ze zo los van elkaar ontstaan. Het is alsof heel die programma-makerij nog volop de sporen draagt van de oude klassenmaatschappij. Ook van de oude liberale samenleving: ie der voor zich en God voor ons allen. Alleen is er dan dit verschil, dat on der „ieder" thans een afzonderlijke groep wordt verstaan. Vorige week hebben we gewezen op het feit dat zelfs de horizontaal gelijklig- gende groepen, met name de arbeiders, het nog lang niet eens zijn over de aanwending van de vrijgekomen econo mische mogelijkheden om iets ten be hoeve van de werknemers te doen. Als we dit verschijnsel een ogenblik los maken van de politieke situatie (al is dat dan ook zeer moeilijk), dan hebben we hier met een zelfde liberaal-getint verschijnsel te doen. Zuiver vakorganisatorisch gezien kun nen we ons voorstellen, dat het NW b.v. minder belang heeft bij een ver dwijnen van de gemeenteklassen-ver schillen dan CNV en KAB. De grote ledenconcentraties van het NW zitten immers in de grote steden. Maar is dit eerlijk? Een vakbeweging, zeker een welke stelt, dat zij niet vergeleken Vervolg op pagina 5) Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL- 13439 De temperatuur steeg vrijdag tijdens zonnige perioden in ons land tot IS I 15 gr. C., een waarde waar wij tijdens de Paasdagen niet aan toe zullen ko men. In de namiddag bereikte ons een regengebied, dat in de afgelopen nacht het grootste deel van ons land passeer de. Een depressie treffen wij aan tus sen Schotland en IJsland en deze ver oorzaakt boven de Oceaan een vrij ster ke westelijke luchtstroming. Advertentie 2 CV. vanaf (de goedkoopste ter wereld) ID-19 Standaard ID-I9 Luxe DS-19 3.987.— kilometers 9.375.— 10.250.— 13.250.— KOKTE KLEVERLAAN 3040 TEL. K 2500 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling. AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1