Verloofd paar door een auto gegrepen en gedood RADIO m tefóuisie. Winst voor het land, voor Brabant groot verlies Nachtegalen op reis Honderdduizenden in de regen op Sint Pie Buitenlands Paasbezoek veel meer gespreid op hdtrs lip! De vrijlating van Schmidt WACHTEND OP DE PAUS Applaus als een stormwind na zegen Urbi et Orbi Janin gunstige zin Slachtoffers van het verkeer SIEMENS ALS PROF. DE QUAY SLAAGT WEINIG ZON EN BOLT ,F,NKT ,F,IIR Kardinaal Luis Copello kanselier van de H. Roomse kerk BOERDERIJ TE HOOG SOEREN AFGEBRAND De vergiftigingszaak te Leuven Beruchte inbreker gearresteerd DINSDAG 31 MAART 1959 PAGINA 3 Benoemingen in bisdom Haarlem Uitreiking „Pierre Baylé"-prijs Eigendom van prinses W ilhelmina (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Hoewel het op eerste Paasdag in Rome overvloedig regende heeft een menigte, groter dan die, welke wij op een Paasmorgen ooit op het St.- Pietersplein zagen, een a twee uur staan wachten om de zegen Urbi et Or bi te ontvangen. Paus Joannes XXIII heeft de vele plechtigheden die hij in Romeinse statiekerken gedurende de Vasten medemaakte, op Pasen be sloten met een solemnele Pausmis in de Sint Pieter. Aan deze plechtig heid namen de in Rome aanwezige kardinalen deel, de bisschoppen en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, het pauselijk hof, het corps diplomatique en tienduizenden persoonlijkheden. IflIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIilllMIII Een triest ongeluk heeft zich gister avond afgespeeld op de weg Maaseik- Roosteren. Mej. A. C. en haar verloof de J. uit Born (Limb.) werden door een auto, bestuurd door een zekere G. uit Sittard, gegrepen. Beiden waren op slag dood. De bestuurder van de auto is In arrest gesteld. Bp Graenna in zuid-Zweden zijn Eerste Paasdag een Zweedse en een Nederlandse auto met elkaar in bot sing gekomen, waarbij zeven perso nen werden gewond. Het ongeluk ge beurde toen de Nederlandse wagen, bestuurd door een Turkse arts, bij het passeren van een andere auto op de verkeerde weghelft kwam en op een tegenligger botste. Tot dusver zijn slechts de namen bekend van drie gewonde dames uit de Neder landse auto. Het zijn: Syrman Vildan en Calibe Susmosgolu, behorende tot de Turkse ambassade in Den Haag, en Muazzez Turac uit Istanbul. Zij zijn in het ziekenhuis te Jönköping. Hun toestand is niet ernstig. Eerste Paasdag, des morgens tegen vier uur reed op de Borgharenweg langs het Julianakanaal een auto met zeven Hongaren uit Eygelshoven met grote snelheid ongeveer twintig meter door de ligusterheg en dwars over het talud van de Dijkweg. De auto botste vervolgens tegen een meerpaal en vloog tweemaal over de kop. Slechts enkele inzittenden bekwamen lichte ver wondingen. De wagen werd zwaar be schadigd. De Hongaren waren op weg naar het kasteel „Borgharen" voor een bezoek aan landgenoten, die daar ver blijven. Zaterdagmorgen werd het zevenjarig zoontje van de familie A. uit Zierikzee op de kade in deze plaats door een vrachtauto overreden. Het kind, dat plotseling uit een zijstraat de kade op- holde, was op slag dood. Tenslotte heeft op de morgen van de Tweede Paasdag nog een dodelijk ver keersongeluk plaats gehad in Geffen. Daar botste de 28-jarige M. van Ha ren uit de Boterstraat in de Berg straat te Geffen met zijn bromfiets te gen een tegemoetkomende autobus. Hij was op slag dood. De man was op weg naar zijn vrouw die in een sanatorium te Rosmalen wordt verpleegd. Advertentie i De president van het Indonesische ge rechtshof, raden Tjitrosudjibjo heeft commentaar geleverd op de wijziging door het hof van het vonnis van levens lange gevangenisstraf in eerste aanleg uitgesproken tegen de heer H. C J. G. Schmidt. De uitspraak van het hof, waardoor de heer Schmidt in vrijheid werd gesteld en naar Nederland kon te rugkeren, is in Indonesië heftig aange vallen. Er zijn massademonstraties ge houden te Djakarta en andere steden in Indonesië en mr. Tjitrosudibjo is te lefonisch bedreigd met moordaanslagen op zijn persoon. De president heeft ver klaard, aldus bericht Antara, dat de re actie tegen het vonnis van het hof be grijpelijk, doch niet gerechtvaardigd is. Hij zeide, bereid te zijn, indien nodig zowel voor de regering als voor het pu bliek de stukken van het geding in ho ger beroep ter beschikking te stellen. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft aan de zeereerwaarde heer P. J. Aarts op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor van de parochie var, de H. Nicolaas te Amster dam en tot zijn opvolger benoemd de weleerw heer J. A. Soileveld, die kape laan was van deze parochie. De Vatikaanse basiliek was in feest tooi. Tot de laatste plaats bezet, was de kerk angstwekkend vol. Te tien uur werd de Paus in processie de Sint Pie ter binnengedragen, terwijl de tonen van de Paushymne weerklonken. De H. Vader had als zijn wens te kennen ge geven, dat er bij zijn verschijnen in de kerken niet gejuicht of geklapt zou wor den. Zo misten wii enigermate tot onze spijt, de kleurige golven van applaus en wuiven, waarmede 't zuidelijke tempera ment, dat ook op koelere noordelingen zeer aanstekelijk werkt, de Paus placht te begroeten Aanvankelijk schuilend onder de kolon- naden, maar langzamerhand met re genjassen en paraplu's het gehele Pie tersplein vullend, hoorde een menigte, die tot over de tweehonderdduizend aangroeide, buiten de H. Mis, welke te elf uur de vice gerente van Rome, mgr. Traglia, opdroeg aan een altaar, dat in de hoofdingang van de Sint Pieter stond opgeslagen. Men had erop gerekend, dat de Paus mis te ongeveer twaalf uur beëindigd zou zijn. Maar toen op dat uur het „Ite Missa est" van mgr. Traglia klonk door de luidsprekers en deze spoedig overgeschakeld werden op de plechtig heden binnen de Vatikaanse basiliek, bleek, dat daar zojuist de Praefatie was ingezet. Eerst te kwart over een ver scheen de H. Vader onder een troon hemel op de buitenloggia van de Sint Pieter. Hij droeg de pontificale koorman tel. Alle kerkelijke dignitarissen wa ren in liturgische paramenten ge kleed. Op de balkons en achter de ramen van de Zaal der Zegeningen, die boven de voorhal van de Sint Pieter ligt, leken de kardinalen en bisschoppen in hun gouden koorkap pen en met witte mijters op een won- (Vervolg van pagina 1) Naar later van de zijde van prof. de Quay werd vernomen denkt de aange zochte formateur ongeveer twee weken nodig te hebben voor zijn voorberei dende arbeid, alvorens hij' de konin gin zal kunnen meedelen of hij een op dracht om als formateur van een nieuw kabinet op te treden zal kunnen aanvaarden. Tijdens de Paasdagen heeft prof. de Quay zich bezig gehou den met de bestudering van het uit voerige rapport van informateur prof. Beel. lijke bekwame figuur minister-president wordt, moeten wij blzijn dat zijn wijs heid het hele land ten goede kan ko men. En wat Brabant betreft: je weet wat je hebt en niet wat je krijgt, maar prof. de Quay heeft in Brabant de planning en de opgang een dusdanige basis gegeven, dat zijn opvolger daarop kan voortbouwen". Vooral ook bij de Eindhovense TH, waarvan prof. de Quay president-cura tor is, zal men zijn eventueel vertrek betreuren. „Eerlijk gezegd hopen wij dat hij niet zal slagen", zei ons een Brabant wacht met spanning af, ofder curatoren. „Hij heeft heel de ont- de kabinetsformateur prof. de Quay er-| in zal slagen een regering te vormen, j Als dit lukt, betekent dit welhaast ze- ker, dat hij minister-president wordt. Hij zal dan zijn koperen jubileum als commissaris der koningin in Noord-Bra bant op 1 mei a.s. waarschijnlijk niet meer halen. Zijn heengaan als commis saris wordt algemeen als een groot ver lies beschouwd. Aan zijn krachtige lei ding heeft Brabant een goed stuk van zijn recente opbloei te danken. Ook het onlangs gepubliceerde ontwikkelings plan voor West-Brabant is voor een groot deel zijn werk. Men waardeert prof. de Quay te meer, omdat hij zijn leiderschap combineert met een warme menselijkheid, mild begrip en een groot gevoel voor humor. In Brabant is men ervan overtuigd, dat het land van zijn premierschap veel profijt zal kunnen trekken. Over de vraag of de Brabant se zaak ermee gediend zal zijn, lopen de meningen uiteen. In de meeste reac ties beluistert men echter, dat prof. de Quay als commissaris een betere pleit bezorger is dan hij vermoedelijk als mi nister-president zal zijn. „Wij hebben net met schrik zien aankomen", vertelde ons een lid van Ged. Staten. „Het kan winst zijn voor het land, maar het is voor Brabant een geweldig verlies. De ervaring heeft ons geleerd, dat Brabanders op landelijk niveau zozeer hun visie op het hele land richten, dat de Bra bantse belangen eerder achterop ra ken dan extra behartigd worden. Wij geloven overigens v.-el, dat het West- Brabant-plan door zijn benoeming tot premier meer perspectief kan krij gen, omdat dit plan juist als een na tionale zaak is aangediend." Het college van G.S. vreest vooral het verlies van de uitstekende sfeer, die prof. de Quay weet te scheppen. ,,Ik geloof niet. dat er een college van G.S. is, waar tegelijk zo prettig en vruchtbaar wordt samengewerkt. Mis schien is er een commissaris te vinden met eenzelfde daadkracht, maar in het menselijk vlak vindt je niemand die hem evenaart. Als hij premier wordt, zal hij zeker het vertrouwen winnen van het hele land", aldus het lid van G.S. In Industriële kring zou men zijn heengaan eveneens betreuren. „Maar", zo reageerde de voorzitter van de Eindhovense Kamer van Koophandel, „het is altijd nog gemakkelijker een nieuwe commissaris te krijgen dan een minister-president. Prof. de Quay heeft bewezen, dat hij een goed regent is en een man met ideeën. Ais een derge- TH meegemaakt, van de commissie wikkeling van de Sinds het rapport s'Jacob heeft hij een groot aandeel ge had in de voorbereiding en de opbouw en hij wist de telkens omvangrijker bouwplannen bij de ministerraad met succes te verdedigen. Hij is een van onze beste pleitbezorgers geweest. Voorts is hij een voortreffelijk voorzit ter, die zijn kritiek bekleedt met milde humor. Het za] erg moeilijk zijn hem te vervangen." Voor de eerste maal in zijn pontificaat heeft Paus Joannes XX11I zondagmorgen in de stromende regen de zegen „Urbi et Orbi" gegeven vanaf de middenloggia van de St. Pieter. derlijk soort kleine vogels, die hoog boven het plein een schuilplaats voor de regen zochten tegen de immense gevel van de basiliek. Voor het front van de Sint Pieter stonden pauselijke en Italiaanse troependetachementen, die de eerbewijzen brachten onder de tonen van de Pausmars en van het Italiaanse volkslied. Een applaus steeg op als een storm wind, het plantte zich voort tot aan de oevers van de Tiber. Met zijn sterke, zeer heldere stem intoneerde de Paus de rituele gebeden van de Pauselijke Zegen aan de Stad en de Wereld. Paus Pius XII z.g. placht voor de zegen zijn Paasboodschap uit te spreken. Stellig in verband met de lange duur ener pon tificale Mis, had Joannes XXIII zijn Paasboodschap reeds voor de Vaticaan se radio uitgesproken op zaterdag avond. Vele buitenlandse zenders wa ren aangesloten, waaronder de Neder landse K.R.O. „Pasen," zei de H. Vader, „is een feest van het leven der Kerk. De Kerk leeft en blijft leven, zoals haar Godde lijke Stichter leeft. Pasen is voor allen het geheim van dood en opstanding: het afsterven van de zonden, haat en vijandschap, om op te stijgen naar een hoger doel. Het christendom is niet een totaal van terneerdrukkende factoren, maar vrede, vreugde en liefde. Het is leven, dat zich steeds vernieuwt en Christus is er de bron van. Gedurende de Paastijd klinkt het „De Heer is waarlijk verrezen". Dat moet ook ieder van zijn broeders kunnen zeggen; dat hij is opgestaan uit de zonde, de twijfel, het wantrouwen, vrees en lauwheid. Dit is," aldus de Paus, „de wens die wij u bieden. Ons gebed richt zich innig tot de Goddeljjke Verlosser voor allen en voor ieder uwer: voor de priesters, de jeugd, de families, vooral voor het grote gezin, voor de ouderdom, de stu derenden en de onderwijs gevenden, voor de arbeiders, de zieken. Moge de vrede, vrucht van zachtmoedigheid en goede wil, heersen onder de volkeren. Wij bidden voor de staatshoofden; wij bidden voor hen die nog steeds lijden onder de gevolgen van de laatste oor- 1 )g; voor hen die van hun familie, hun land en zelfs de vrijheid beroofd zijn." Heel bijzondere wensen had de H. Va der voor hen, tussen wie hij van 1925- 1934 leefde, „het flinke en arbeidzame, eerlijke en oprechte volk der Bulgaren Op het feest van :1e Opstanding des Heren, het eerste in ons Pontificaat, wil len wij met de herinnering aan de Bul garen onze speciale gelukwensen en ze- Diie en dertig zangertjes van het jongenskoor „De Oosterhoutse nachte galen" zijn op Paasmaandag tegen 11 u. van Schiphol vertrokken voor 'n tour nee door Sicilië. Ruim vier uur la ter stonden ze als „betutterde" vogel tjes weer met hun pootjes op de grond maar dan in Napels, om vandaar per trein naar Salerno door te reizen. Nog dezelfde avond hebben ze daar hun schoonste liederen gezongen, uit erkentelijkheid voor hun gastheren, de professoren van het grote streek-semi- narie. De priester-studenten waren weliswaar met vakantie, maar hun af wezigheid werd vergoed door talrijke Oostenrijkse zusters die ont zaglijk lekker kunnen koken en behalve voor een heerlijk maal ook voor een gastvrij onderdak hebben gezorgd. Vandaag zijn de jon gens mei de treno del sole (trein van de zon) in razende vaart naar Cata nia, onder de helling van de Etna, ge sneld. Wai hen daar te wachten staat, is nog niet zeker. Hun dirigent en reis leider, rector P. Fick, weet niet be ter of er moeten daar twee concerten worden gegeven. Een voor kenners en een voor een breder publiek. Maar waar? Misschien in het Teatro Mas simo Bellini, zo genoemd naar Bellini die immers een Cataniaans componist was Het theater heeft slechts 2000 plaatsen. De bezoekers zitten er zes verdiepingen hoog boven elkaar. „De Oosterhoutse nachtegalen" vor men een zangkoor van ongeveer 250 jongens. Zij zijn in verschillende klas- De Oosterhoutse nachtegalen op Schiphol. sen onderverdeeld: de mussen, die he lemaal nog niet kunnen zingen, de me zen, die al een beetje beginnen te kwetteren, dan de vinken, die met el kaar een aardig koortje vormen en ten slotte de nachtegalen, die door hun pres taties met werkelijke nachtegalen wed ijveren. Laatstgenoemde groep be staat uit ongeveer vijftig tot zestig knapen en hiervan zingen er als regel een kleine veertig in concerten. Drie maal pei jaar, tijdens de schoolvakan ties, trekken ze naar het buitenland, meestal naar Italië of Duitsland. Diri gent Fick en pianist Jacq. van Bom mel hebben daar telkens hun handen vol aan. met alleen wat het instude ren van nieuwe werken betreft, maar ook de organisatie van de 'tournees vraagt veel tijd en kopzorg. Rector Fick is al een jaar of twintig vrijge steld voor het werk en is er geleide lijk aan in geslaagd het koor op een verantwoord internationaal peil te bren gen. Hii is niet alleen de muzikale, maar ook de geestelijke vader van de jongens, op wie de invloed der mu ziek een veredelende invloed heeft. Het koor bezit ook een grote opvoed kundige waarde voor de jeugd, met als zichtbaar resultaat dat er nagenoeg elk jaar een seminarist wordt afge leverd. Financieel kunnen „De nachte galen" zich bedruipen dank zij, in hoofdzaak buitenlandse, subsidies en door betaalde concerten. Nederland doet praktisch niets, ofschoon het koor ook graag weekends 'n eigen land wil ver zorgen. Dit keer zijn „De Oosterhoutse nach tegalen" uitgenodigd door verschillen de bisschoppen, speciaal door de aarts bisschop van Catania. Te Catania geldt het zangconcert als een voorbereiding op het Eucharistisch congres aldaar. De autonome Siciliaanse regering heeft „zwaar" gesubsidieerd en verder een bus beloofd voor de hele duur van de reis op hei eiland. Wat dit laatste aan gaat ir. rector Fick niet zo heel erg gerust. Over meer zaken trouwens niet, want vele instanties hebben niet eens op zijn brieven geantwoord. Het is zelfs herhaaldelijk gebeurd dat hij in wanhoop telegrammen ging sturen en dan pas na een dag of tien of he lemaal geen antwoord kreeg. Dat kost te uiteraaid veel geld, maar ook veel van zijn zenuwen en ook 't vertrouwen kreeg een behoorlijke deuk. Niettemin hoopt de rector dat de werkelijke ont vangst de sympathie zal herstellen. Op de thuisreis - 12 april - wordt ook Ro me aangedaan. Niet alleen om de St.- Pieter te bezichtigen maar om heel misschien de Paus te bezoeken. „Als de Paus met verhinderd is, ontvangt hij ons vast en zeker en dan zullen we ook voor hem ons mooiste lied zin gen." aldus rector Fick. Renende groet ook uitstrekken over al len, die wij op onze wegen door het Nabije Oosten en het Westen ontmoet hebben: Turken, Grieken en Fransen." Elk jaar blijkt de Paastijd in Rome steeds meer buitenlanders te trekken. De meesten hunner komen om de Goe de Week-plechtighëden mee te maken en het Paasfeest, dat in Rome feeste lijker is dan waar ook. Ook dit jaar waren veruit de meeste hotels en pen sions volgeboekt. Voor enkele weken is het hier topseizoen. Het viel ons in de Sint Pieter en op het Pietersplein op, dat er vele grote groepen, ook van jeugdige pelgrims, uit alle windstreken waren en naar het ons voorkwam op vallend veel Frans sprekenden. De uitreiking van de in 1955 door de Rotterdamse kunstkring ingestelde Pierre Baylé-prijs voor kunst, zal ge schieden op zaterdag 11 april, 's mid dags te 15.00 uur in de aula van het museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam. De jaarlijkse prijs zal dit jaar toegekend worden voor kritische arbeid op het gebied van muziek. De jury bestaat uit de heren prof. dr. E. Reeser, Willem Andriessen, dr. J. Da- niskas en W. A. Wagener. Het traditionele paasbezoek van buitenlanders aan ons land is zeer be vredigend, zelfs boven verwachting hoog geweest. Aan de oostelijke en zuidelijke grensposten beleefde men een nauwelijks geringer grensverkeer dan tijdens de bijzonder drukke paasdagen van 1958. Het buitenlands be zoek bleek echter veel beter gespreid dan in vorige jaren. Met name Arn hem, de Achterhoek, de Veluwe, Twente, Groningen en zuid-Limburg profi teerden hiervan. De grote stroom Paasreizigers uit het oosten en zuiden, die naar het westen doorkwam, richtte zich aanvankelijk in hoofdzaak naar Amsterdam en naaste omgeving. Alleen al de hoofdstedelijke logies- informatiedienst bracht tijdens de Paasdageo 3200 gasten onder, die niet vooruit hadden gereserveerd. Het verkeer op de grote wegen echter, of schoon op sommige uren tamelijk druk, was veel minder intensief dan in de jaren met een latere Pasen. Zeer veel Nederlanders bleven thuis of zochten vertier in hun naaste omgeving. Bovendien hadden binnen- en buitenlandse autobus-reisbureaus grote voorzichtigheid betracht met het uitschrijven van reizen, zodat het autobusverkeer beperkt bleef. Van op stoppingen op de wegen was niet of nauwelijks sprake. Pootje baden De badplaatsen hebben tijdens de zon nige uren, vooral op eerste paasdag, nogal wat te doen gehad. Scheveningen, waar het de avond voor Pasen nog vrij slap was, heeft althans de grote hotels (1100 bedden) vrijwel bezet gekregen. Het nabij gelegen Madurodam noteerde 23.500 bezoekers tegen 21.000 in 1958. In Zandvoort waren alleen de grote hotels en pensions bezet, voornamelijk door Duitsers, die reeds op Goede Vrij dag waren gekomen. Natuurlijk werd er nog niet gezwommen, doch wel werden, ofschoon ietwat huiverig, de pootjes ge baad. In Rotterdam was het bezoek van vreemdelingen boven verwachting groot. De logies-informatiedienst bracht ruim 1000 gasten onder. De Dier gaarde werd door 18.000 mensen be zocht. Van de rondvaartbootjes maak ten 4500 personen gebruik. „Artis" in Amsterdam ontving in totaal 3000 „Aapjeskijkers". Het Rijksmuseum trok 6800 bezoekers uit Frankrijk, Engeland en Duitsland. Voor de expositie „Lodewijk Na poleon" oestond slechts matige be langstelling. Behalve op tweede Paas dag hebben de hoofdstedelijke rond vaartboten het behoorlijk druk gehad. Ook Schiphol trok een groot aantal belangstellenden. In het oude Delft logeerden 400 bui tenlanders. Het aantal dagbezoeken aan de intieme grachtjes en de mu sea was echter uitzonderlijk groot. Vroege bolbloemen Ofschoon in de bollenstreek nog maar weinig te zien was op een enkel hel kleurenvlak na (narcissen en 6ro- cussen) trok de Keukenhof, waar vroe- Advertentie Chief Whip ge bolbloemen reeds volop in de war me kassen een exotische pracht aan tin ten boden, bijna 35.000 bezoekers. Op de parkeerplaatsen van deze tiende ten toonstelling belandden meer dan 6000 personenauto's, doch slechts 150, me rendeels buitenlandse, autobussen waarvan opmerkelijk veel uit de kan ten van Hannover en Hamburg-Bremen. Op eerste Paasdag bestond het bezoek voor 80 procent uit buitenlanders, op tweede Paasdag voor de helft. Groot was de opleving van Arnhem als toeristencentrum. De logies-informa tiedienst had handen vol werk. Het dagbezoek aan de stad en naaste om geving is zeer groot geweest. Zowel het openluchtmuseum als het gemeentelijke museum alsook het dierenpark trokken voor deze Pasen record aantallen be zoekers. Ook de Hoge Veluwe met het Kröller-Müllermuseum werd druk door buitenlanders bezocht. Giethoorn in trek De film „Fanfare" heeft Giethoorn kennelijk in roem doen stijgen, getuige een stroom van toeristen, waaronder Belgen, Fransen, Duitsers, Engelsen en Scandinaviërs. Druk gepunterd werd er nog niet. De paasvuren bleken een bij zondere attractie. Zij trokken belang stellenden uit de wijde omtrek. In het noorden des lands heeft voor al de stad Groningen vee] bezoek van Duitsers en ook van Scandinaviërs ge had. Er was een opmerkelijke hausse in de vraag naar zomerverblijven op de Waddeneilanden. Het Gooi en het Sticht hebben zich evenals de stad Utrecht in een druk bezoek mogen verheugen, hotels en pen sions deden goede zaken. In het zuiden des lands zijn de lo- giesgelegenheden voor het overgrote deel behoorlijk bezet geweest, met na me in zuid-Limburg. Maastricht bleek opnieuw een grote trekpleister. De grenskantoren konden het verkeer heen en terug evenwel vlot verwer ken. Ook in Noord-Brabant hebben vele buitenlanders verstrooiing ge zocht. De „Efteling" bij Kaatsheuvel trok 8000 bezoekers, voornamelijk Nederlanders en voorts buren uit het zuiden en oosten. In Rotterdam strandde een groep Duitse toeristen doordat hun reiswagen defect raakte. De V.V.V.-directeur maakte de uitvoerine van het pünkt- liche" reisprogramma echter mogelijk door een RET-bus in te schakelen, die de gasten langs al de bezienswaardighe den van de Maasstad voerde. Intus sen organiseerde V.V.V.-Rotterdam de reparatie aan de Duitse bus, waarmee de rondrit door Nederland precies op tijd kon worden vervolgd. Paus Joannes heeft kardinaal Luis Copello, aartsbisschop van Buenos Aires, benoemd .ot „kanselier van de Heilige Roomse Kerk", een functie bü de Romeinse Curie die tot vorig jaar werd waargenomen door de in oktober gestorven kardinaal Costantini. De nu 79 jaar oude Argentijnse kardinaal is de eerste hoogwaardigheidsbekleder uit Latijns Amerika die kanselier wordt. Sinds de dood van de Oostenrijkse kar dinaal Frühwirth in 1933 is de functie steeds in handen van Italianen geweest. Kardinaal Copello staat in zijn nieu we functie aan het hoofd van de apos tolische kanselarij die voor het opstel len en verzenden van officiële stuk ken zorgt. De meeste mensen gaan door hun beroepsleven met alleen j^^HHHHHil^HHBHSIliHHflIHH maar een achternaam. Van hun JSgTj, i M .«ijA voornaam, die slechts aan fami- lie en vrienden bekend is, wordt alleen de eerste letter aan de H^^HHHFT buitenwereld prijs gegeven, uit praktische overwegingen. Zo zijn onze manieren. Maar voor som- H migen gaat dat niet op. De ge- ^Hj^HI. jH meenschap duldt hun anonimi- ip, JH teit niet en meestal hebben ze ijÊÊÊ het daar, in ongunstige of in )JH| gunstige zin, naar gemaakt. Dat jH laatste is het geval met Jan Bakker. SHH| Morgen viert Jan Bakker zijn IBHy-' ^MgMB zilveren jubileum als directeur van het bureau van de Inter- A Hfl diocesane Katholieke Midden- fa^H^HjHl standsbond in de Bisdommen ^^^HB Haarlem en Rotterdam. Het is ÉBL niet onbegrijpelijk, zou men zeg- ^H^^^Hp jH gen, dat de directeur van een TH bureau met een dergelijke ont- zettende naam. zich kortweg Jan laat noemen. Pas op! Deze, nu BH^^BH jmBÊÊÈÈïJSÊ zestig jaar oude, Jan Bakker heeft niet altijd achter een bu reau gezeten. In 1918 stuift hij met de vlag van de Katholieke Garde door het woelige Amster- - oil dam, om te helpen de revolutie- J JJJj [~)H K KR1' poging van Troelstra te breken. Hij is secretaris van de ARKA in deze stad, waar hij begint met een baan aan de gemeentelijke telefoondienst. Later, als hij de leiding krijgt van de gemeentelijke afdeling Bijzondere Arbeidsbemiddeling, wordt hij tevens secretaris van de Amsterdamse afdeling van Arbeid voor Onvolwaardigen en in 1930 wordt hij door de bisschop benoemd tot leider van de Katho lieke Garde. De nu volgende drie jaren is hij doende met de meest be wogen periode uit zijn leven, de strijd tegen communisten en anarchisten, die het toen in hun propaganda speciaal gemunt hadden op de ondermij ning van het liefdewerk van katholieke religieuzen. De strijd speelde zich voornamelijk af op straat, in de Jordaan, de Dapperbuurt en dergelijke wijken, waar de anti-papistische betogers hun schotschriften en toespra ken beantwoord zagen door de katholieke propagandisten onder leiding van Jan Bakker. Het bleef vaak niet bij betogingen, want als het moest ging men ook op de vuist tot de politie er met de blanke sabel een einde aan kwam maken. En dan de politieke activiteiten, in het holst van de nacht er op uit met de witkwast en de aanplakbiljetten, sluipend om de politie te vermijden en vechtend als men op een groepje tegenstanders stuitte. „We sloegen elkaar met de witkwast om de oren", zegt Jan Bakker met tintelende ogen. Nee, hij heeft niet altijd achter een bureau gezeten. Nu nog niet trou wens, want het werk bij de middenstandsbond is erg gevarieerd, houdt hem avonden achtereen op pad. Behalve directeur is hij bovendien nog voorzitter en secretaris van diverse organisaties en samenwerkingsorga nen. Het liefst aan zijn werk zijn hem de facetten, die de gehele mens op het oog hebben. Het vormingswerk en, vooral, de culturele voorlich ting. De middenstander verder laten kijken dan zijn zaak alleen, zegt Jan Bakker, dat is het wat men met een standsorganisatie moet bereiken. We staan nog maar aan het begin van wat Poels bedoelde. Omstreeks zeven uur gisteravond is te Hoog Soeren, vermoedelijk door een explosie in de schoorsteen, een oude boerderij, gelegen tegen de bosrand en eigendom van H.K.H. prinses Wilhelmi- na, door brand totaal verwoest. Het vuur greep bijzonder snel om zich heen, vooral in het rieten dak, zodat de brandweren van Hoog Soeren en Apel doorn weinig konden uitrichten. Er kon slechts een klein gedeelte van de in ventaris worden gered. De familie die de boerderij bewoon de, is elders ondergebracht. Volgens nadere berichten zou ln de vergiftigingszaak te Leuven, waar een man door zijn vrouw en haar vriend, een tramconducteur, om het leven ge bracht zou zijn, niet zoals eerder werd vermoed van radio-actieve besmetting gebruik gemaakt zijn doch alleen van rattenkruit. Lijkschouwing heeft dit aan het licht gebracht, aldus meldt A.F.P. De in het huis van de tramconduc teur gevonden buisjes met radio-actief materiaal zouden door de zoon des hui zes meegebracht zijn. De jongen had ze van een vriendje gekregen, die ze op zijn beurt bij zijn oom, een che misch ingenieur, had weggenomen. Dank zij de oplettendheid van een wachtmeester der rijkspolitie uit Meer- veldhoven is op Paasmorgen om kwart voor tien een beruchte inbreker, bijgenaamd „gekke Willy" uit Eind hoven, op het station te Eindhoven gearresteerd. De man, die eind 1958 reeds tachtig inbraken op zijn naam had staan, pleegde er dit jaar al weer tien. Hij is ontvlucht uit de psy- chopatische inrichting te Avereest. De recherche te Eindhoven heeft hem ingesloten. Vorig jaar werd hij in Scheveningen gearresteerd, waarbij hij in het wilde weg schoot. De man verzamelde trouw de krantenknipsels van zijn eigen kraakje om daarmee tc pochen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3