Incident bij Berlijn op 9000 m. hoogte Sovjet-jagers hinderen Amerikaans vliegtuig De Caraavalsmoord m Ha r h Geen actie tegen de Britse ondernemingen in Indonesië? Prijsverlaging TV- en radio toestellen in zoek Lama Parachutisten China op naar Dalai Vliegtuigen en troepen speuren bergpassen af Inbraak hij Churchill op Russen willen lager plafond Ruim 3000 doden Madagascar Nieuw feuilleton Hulpje voor formateur De Quay «EL Staf en Witte bij prof. De Quay Via regenpijp binnengedrongen Tibetanen vragen Nehroe om hulp MORR S ê(jfoi Het weer De Gaulle zegt alle mogelijke steun toe Jongetje over boord geslagen en verdronken STALLING Heeremans v. Leuven N.V. Met ingang van 1 april Marinevliegtuig bij Napels verongelukt RODEN ZETTEN ALLES OP ALLES Buit: juwelen, bont en SIGAREN Falcon wollen Tweedmantels Bewolkt Het weer in Europa WOENSDAG 1 APRIL 195v 83sfe JAARGANG No. 30177 (Van onze correspondent in Bonn) Het ziet er naar uit, dat ook de Russen reeds zijn begon nen te manoeuvreren voor de eventualiteiten, die zich zou den kunnen voordoen, wanneer bij de overdracht der Rus sische bezettingsbevoegdheden aan de machthebbers in de communistische oostzone van Duitsland de bevoorrading van West-Berlijn per spoor, per schip en langs de weg in moeilijkheden zou geraken. Naar men weet zijn de weste lijke geallieerden van plan om in dat geval wederom een luchtbrug in te stellen, evenals enkele jaren geleden toen de Russen Berlijn blokkeerden. ||11m4' Vier doden, dertien gewonden Hoewel de Dalai Lama, de 23-jarige geestelijke leider van Tibet, op zijn vlucht van de hoofdstad Lhasa naar Indië het grensgebied is genaderd, vreest men dat het nog enkele dagen zal duren alvorens hij de grens overschrijdt. Koorts achtige naspeuringen van communistisch-Chinese troepen in het grensgebied noodzaken hem alleen 's nachts te reizen, waardoor hij in het onherbergzame gebied slechts langzaam vooruit komt. De Chinese communisten zetten alles op alles om de Dalai Lama op het laatste moment nog de pas af te snijden. Corrie: „Wim, daar is een meneer De Quay aan de telefoon" BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Dmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Ülrectle: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie! Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Op Goede Vrijdag hebben de Kussen naar eerst thans bekend werd een poging gedaan om het plafond van de vier luchtcorridors naar Berlijn, die alleen in de breedte tot 35 km per toevoerweg zijn begrensd, tot 3.000 meter hoogte te beperken. Tot dusverre konden de geallieerde militaire vliegtuigen en de toestellen der burgerluchtvaart-maatschappijen die op Berlijn vliegen de voormalige hoofdstad op elke gewenste hoogte benaderen, zolang zij binnen de aangewezen corridors bleven. De Amerikanen hebben echter hun De premier van Madagascar, 'hilibert Tsirana, heeft gisteravond telefonisch aan het Parijse blad Paris-Journal mee gedeeld, dat een schatting van 3.000 do den als gevolg van de cycloon en de watersnood ver beneden de waarheid lijkt. Premier De Gaulle heel'! de „mate riële en morele steun" van de gehele Franse gemeenschap beloofd om de nood op Madagascar te lenigen. Na een week van stormen en overstromin gen is de chaos op het eiland ont stellend. Tienduizenden personen wer den dakloos. In de hoofdstad Tanana rive alleen al zijn meer dan 50.000 personen dakloos geworden. De situa tie in de steden langs de oostkust van het eiland, waar vloedgolven de bevolking teisterden, is nog wan hopiger. Franse transportvliegtuigen, sommige speciaal uit Frankrijk gezonden laten overal op het eiland voedsel, medicijnen en dekens neer boven steden en plaat- sen die geïsoleerd zijn. Behalve ont beringen en hongersnood Wordt de be volking nog geconfronteerd met het ge vaar van epidemieën. Gistermiddag is in de Nieuwe Maas het 6-jarig jongetje Peter de Bree ver dronken. Het ventje hoort thuis aan boord van het Rijnschip „Seam 14', dat bij de Steenplaat ligt- Het jongetje is bij het spelen overboord geslagen. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevon den. Op de laatste carnavalsavond treffen enige vermotnde, feestvie rende, notabelen van een West- Brabants stadje elkaar in het plaatselijke restaurant „De Koren schoof'. Ook de kantonrechter, jhr. mr. Van den Btonk, is onder hen. Er ontstaat een onbeduiden de woordentwist tussen een dok ter en de kantonrechter, omdat deze laatste te veel danst met de als markiezin verklede verloofde van de dokter. De vader van de „markiezin", een als veekoper ver klede fabrikant, mengt zich sus send in de twist en alles schijnt met een sisser af te lopen. Maar de andere dag wordt de kantonrechter aood aangetroffen, liggend op de stoeptreden van het kantongerechtsgebouw. Hij blijkt te zijn vergiftigd. De griffier, mr. Smeenk, wordt van de moord ver dachtmaar de jonge, scherp zinnige rechercheur Pieter Per- quin vindt na een reeks boeiende wederwaardigheden de ware schuldige Van vandaag af kunt U dit uitermate spannende verhaal, dat boven het niveau Van de doorsnee detective-roman uitsteekt, volgen in de feuilleton-rubriek van ons blad. Het heet DE CA RN AV ALS- MOORD en MARTIN MONS is er de schrijver van. Ook de niet ge regelde lezers van onze feuilleton raden wij aan het ditmaal eens te volgen: zij zullen verrast zijn. zenuwen niet verloren en van Frank furt uit een vliegtuig op 9.000 meter hoogte naar Berlijn en terug gestuurd. Russische straaljagers van het type Mig stegen op en bleven om het vlieg tuig cirkelen. Zij schoten er niet op, doch manoeuvreerden gevaarlijk om het Amerikaanse militaire vliegtuig heen, dat echter rustig doorvloog en Tempelhof bereikte. De Amerikaanse militaire autoritei ten hebben onmiddellijk geprotesteerd bij de Russische commandant in Oost- Berlijn. Het luchtverkeer in de vier cor ridors wordt geregeld door een naviga- tie-bureau in West-Berlijn, waarin alle vier voormalige bondgenoten zijn ver tegenwoordigd. Het is, behalve de ge allieerde strafgevangenis in Spandau waar de resterende drie nazi-topoorlogs- misdadigers zitten, bet enige overgeble ven intergeallieerde instituut. Alle vluchten naar en van Berlijn moeten bij dit bureau tevoren worden aange meld. De Amerikanen hadden hun Rus sische collega's van de betrokken vlucht op de hoogte gesteld en daarbij mee gedeeld, dat het toestel, een ongewa pend C-130 vrachtvliegtuig met schroef- turbinemotoren, op 9.000 meter hoogte zou vliegen. Vliegtuigen met dit soort motoren vliegen altijd op grote hoogte. Het Amej-ikaanse vliegtuig werd van af het moment dat het de grens over vloog, tot vlak voor de landing op Tem pelhof, lastig gevallen. De drie Russi sche straaljagers vlogen acrobatische stunts, deden schijnaanvallen, en kwa men vele keren zo dicht bij het Ameri kaanse vliegtuig dat de inzittenden de dienstnummering van de Russische vliegtuigen konden opnemen. Twee Rus sische toestellen begeleidden het zelfs toen het bezig was met zijn landings aanvlucht. Toen de lading voorraden voor het garnizoen uit het vliegtuig gehaald was en het terugkeerde naar zijn basis in West-Duitsland herhaalde de vertoning zich. Als het aan Rini van den Hoek ligt, heeft Nederland gauw een nieuw kabinet. „Heitje-karweitje" staat namelijk voor niets. De elfjarige gids zag zijn kans schoon om pre f. De Qway te helpen bij het moeilijke formatiewerk. Hij bood aan de zware dossiertas te dragen toen de formateur zijn kamer op het Binnen hof verliet. De dankbare professor honoreerde dit „eerste-klas" karweitje met maar liefst tien heitjes. Een woordvoerder van de vereniging van rubber-planters heeft in Londen verklaard dat de Indonesische premier er bij het Indonesische ministerie van landbouw op heeft aangedrongen hangende een verder onderzoek geen overhaaste stappen te nemen voor het overnemen van twee Britse rubber-ondernemingen, de Serato en Sungei Pendjara-onder- nemingen (van Harrison and Crossfield). Ir. Djuanda heeft het ministerie verzocht aan zijn opdracht tot het staken van actie te voldoen tot een commissie het vraagstuk van de afgelopen concessies heeft onderzocht. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMII Advertentie Nog enkele plaatsen beschikbaar. Nieuwe Gracht 78 - Telefoon 17588 Engeland heeft op 23 februari gepro testeerd tegen de overneming van twee genoemde Britse ondernemingen en de dreiging tot overneming van drie an dere. De Namu Unngas en de Kuala Tiga-ondernemingen werden ongeveer een maand geleden overgenomen. De Britse ambassadeur in Indonesië, Sir Leslie Fry, besprak enkele dagen ge leden dit vraagstuk met de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, maar functionarissen van het ministe rie weigerden commentaar te geven. De woordvoerder van de plantersver- eniging zei dat de derde met overne- 1 ming bedreigde onderneming, in Blan- kahan, niets meer van de Indonesische autoriteiten heeft vernomen. Met ingang van vandaag zijn de prij zen van radio-, televisie- en afspeeltoe- stellen in Nederland aanzienlijk ver laagd. Dit werd voor een gedeelte ver kregen, doordat de rabatten voor de handel werden verlaagd, terwijl ook de fabrikanten een evenredigoffer hebben gebracht in de verwachting, dat deze prijsverlaging door efficiencyverbetering van verkoop en produktie door alle be trokken partijen voor een deel kan wor den opgevangen. Ter illustratie volgen hier de nieuwe prijzen van enkele televisietoestellen van Philips met daarachter tussen haak jes de oude prijzen f 695 (f 795), f 865 (f 995), f 975 (1045), f 1145 (f 1245) f 1365 (1465). (Van onze parlementaire redacteur) De formateur, prof. dr. J. de Quay, heeft vanmiddag in het gebouw van de Eerste Kamer de demissionaire minis- tes Staf en Witte ontvangen „om zich nader te oriënteren met betrekking tot enkele punten van het program". Mor gen is de gehele namiddag gereserveerd voor een uitvoerig onderhoud met mr J. Burger, leider van de Tweede Kamer, fractie van de PvdA. Uit dit nieuws blijkt allereerst, dat de formateur reeds een program in concept heeft opgesteld. Hij wil dit nader af ronden cfoor oriënterende gesprekken met ir. Witte, die van 1952 af de ver antwoordelijkheid heeft gedragen voor het beleid met betrekking tot woning bouw en volkshuisvesting. Voorts door een gesprek met ir. Staf, die eveneens sinds 1952 de zware portefeuille van de fensie heeft beheerd. Zijn departement heeft al deze jaren de grootste post op de begroting (f 1.6 miljoen) opgeëist voor de verdediging van ons land en van Europa in NATO-verband. Uitdrukkelijk is hierbij oog vermeld, dat het bezoek van beide ministers op geen enkele wijze verband houdt met de vraag, of zij bereid zijn wederom deel te nemen aan een nieuw te vormen kabi net. Een tweede zaak, die uit dit nieuws blijkt, is dat prof. De Quay de socialis ten alle kansen zal geven deel te ne men aan een kabinet. Van het sprookje, dat na het werk van prof. Beel de so cialisten maar beter meteen zouden kun nen worden uitgeschakeld, blijkt niets waar te zijn. Een Dakota van de Amerikaanse marine Is gistermiddag bij een poging om van het vliegveld van Napels op te stijgen, tengevolge van motorstoring verongelukt. Vier mensen kwamen om het leven en dertien werden gewond. Hot toestel was met marinepersoneel en familieleden op weg naar Malta. Een der slachtoffers was een Italiaanse tuinman, die in een plantsoen naast de startbaan werkte. Drie van zijn colle ga's werden gewond. Het toestel had vijftien passagiers en een bemanning van zes leden aan boord. De oorzaak van het ongeluk was niet bekend. Naast de verkenningsvliegtuigen en de jagers van de Chinese lucht macht, die de bergpassen afspeuren, de 50.000 man troepen, die in kleine eenheden verspreid van dorp naar dorp en van klooster naar klooster trekken om gegevens over de route van de Dalai Lama te verzamelen, zijn nu ook Chinese parachutisten in de strijd geworpen. Op verschillende plaatsen zijn zij neergelaten om in eenzame gebieden te patrouilleren. De Dalai Lama, die wordt vergezeld door zijn moeder en zusters, moet een ongeveer 325 km lang traject afleggen voordat hij in veiligheid is. Het wordt mogelijk geacht dat de voortdurende naspeuringen van de Chinese communisten hem zullen noodzaken zijn route te wijzigen of zich een tijd lang schuil te houden. De ex-premier Laukhangwa van Tibet (links) heeft, na een ontvangst bij premier Nehroe van Indië in New Delhi, gesproken met Indische sympathisanten. alle vluchtelingen, die de grens be reiken, in Indië toe te laten. Enkele leden van de groep huilden toen het lot van de Dalai Lama ter sprake werd gebracht. Maandagavond is ingebroken in het huis van Sir Winston Churchill in Lon den. De dieven haalden enkele kamers overhoop en maakten zich meester van juwelen en bont van mevrouw Churchill. Tot do gestolen juwelen be hoort een antieke diamanten broche en de ketting van de orde van de Kouseband. Mevrouw Churchill mist o.a. het onderscheidingsteken van het „Dame Grand Cross of the British Em- i pire". Sir Winston mist enkele van zijn 1 sigaren. De vieT leden van het perso neel en het echtpaar Churchill waren afwezig toen de inbraak gepleegd werd. Een woordvoerder van een verzeke ringsmaatschappij schatte de totale waarde van de gestolen goederen op 100.000. Er zijn o.a. een stola van sa belbont tei waarde van 50.000, een hermelijnen mantel ter waarde van 13.600. een hermelijnen mantel van 5.000 en een mink cape van 5.000 gestolen. De bestolene, mevrouw Chur chill, viert vandaag haar 74ste verjaar dag. De huisknecht van de familie bemerkte de inbraak toen hij gistermiddag het pand betrad. De benedenverdieping was niet doorzocht. De politie nam vinger afdrukken van het personeel om deze te vergelijken met die welke zij in ver- sphiliende delen van het huis had aan getroffen Zij is van mening dat de die ven langs een regenpijp zijn geklom men en door een raam op de eerste ■tage het huis zijn binnengedrongen. Mevrouw Churchill is gistermiddag in Londen teruggekeerd na de Paas dagen bij familie in Kent te hebben doorgebracht. Sir Winston, die aan de Rivièra vertoeft, dronk onverstoord een kopje thee toen hij van de bij zonderheden van de Inbraak op de hoogte werd gesteld, zo vertelde iemand van zijn huishouding in Ho- quebrune Cap Martin. Een verzekeringsmaatschappij in Londen heeft een beloning ter waarde van f 9.000 uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot teruggave van het gesto- lene. Veel kunstschatten van Churchill bevinden zich in zijn huis in Londen, o.a. het bekende portret van de staats man, dat de Britse kunstenaar Gra ham Sutherland heeft geschilderd. Engeland In de periode van Goede Vrijdag tot en met Tweede Paasdag zijn in Groot-Brittannië 33 mensen ten gevolge van verkeersongelukken om het leven gekomen, terwijl er 1.183 werden gewond. Men vermoedt dat de Dalai Lama op het ogenblik op weg is door het berg achtige gebied van Lhoka ten zuidoos ten van Lhasa, dat deel uitmaakt van de Tibetaanse hoogvlakte. Dit gebied, dat geen wegen kent, grenst aan Bhoe- tan en de noordoostgrens van Indië, waar de opstandige stam der Kham- ba's die gezworen heeft de Dalai La ma te zullen beschermen, de macht in handen heeft. Waarnemers in Kaiimpong, die Tibet goed kennen, zijn van mening dat de Dalai Lama onmogelijk Indië kan be reiken via de normale handelsweg door Sikkim, omdat het enge Tsjumbi-dal zwaar bewaakt wordt door Chinese troepen. Ook zou hij Nepal niet kun nen bereiken daar sterke Chinese een heden in het grensgebied met dit land patrouilleren. Voor de Tibetaanse leider zouden slechts twee mogelijkheden open blij ven. Hij zou ofwel kunnen trachten Bhoetan te bereiken Bhoetan onder houdt krachtens een verdrag betrek kingen met Indië of hetgeen waar schijnlijker is kunnen proberen de afgelegen en woeste noordoostgrens van Indië binnen te dringen, waar Indië grensposten heeft. Deze grensposten z;jn ai gewaarschuwd. Mocht de Dalai Lama Indië bereiken, dan zal de regering van dit land hem ongetwijfeld asiel verlenen. Hij en zijn familie zullen dan waarschijnlijk direct naar Nieuw Delhi worden gebracht Een groep Tibetanen heeft premier Nehroe verzocht zijn bemiddeling te ver lenen om tot een wapenstilstand te ko men met de Chinezen. Neliroe zou ge antwoord hebben dat hij dit verzoek zou overwegen en kijken wat h(j kon doen. De officiële persdienst van Indië meldde in dit verband slechts, dat Nehroe naar de Tibetanen geluisterd heeft en tegen hen gezegd heeft dat hij hoopte dat de huidige moeilijkheden in Tibet spoedig op vreedzame wijze tot oplossing zouden worden gebracht. Hij zou het de Tibetanen duidelijk hebben gemaakt dat Indië niet in staat is tussenbeide te komen en niet graag stappen zou willen doen die de toestand in Tibet zouden verscherpen. Siloen Loekhangwa Tsewongroeten, ex-premier va:i Tibet, die bij dit on derhoud tegenwoordig was, verklaarde dat Nehroe ook nog gezegd heeft dat hj,j al het mogelijke zou doen langs dijilomatieke weg. De voormalige pre mier van Tibet voegde hieraan toe dat hu graag zou zien dat Indië een beroep deed op de V. N. De Tibetanen hebben Nehroe voorts gevraagd om geneesmiddelen voor de gewonde Tibetaanse vrijheidsstrij ders in Tibet. Ze hielden een harts tochtelijk pleidooi voor de Tibetaanse vluchtelingen. Zij verzochten Nehroe Op een bewogen zitting heeft de wet gevende vergadering van nationalis tisch China gisteren een resolutie aan genomen, waarin de regering van For mosa met nadruk verzocht wordt de Tibetanen en de andere anti-commu nistische elementen in de andere pro vincies van het vasteland te helpen b(j het in het leven roepen van een revo lutionaire beweging op nationale schaal met het doel h et communistische juk van zich af te schudden, aldus meldt AFP. In de resolutie wordt de natio nalistische regering voorts verzocht voor de Tibetanen een krachtiger In ternationale steun te eisen en iemand die met de Tibetanen kan samenwer ken naar Tibet te sturen. Advertentie Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met plaatselijk wat motregen, maar later enkele verspreide opklaringen. Overwegend matige zuidwestelijke wind, later ruimend naar noordwest. Iets lagere midda gtemperaturen. Zon: 6.15-19.14. Maan: 3.35-13 31. Station Weer Stockholm 1 geheel bew. Oslo regen Kopenhagen mist Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs, Nice Berlijn Frankfort Mlincben Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. zwaar bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. mist mist licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. zwaar bew. temp. neersl. heden max af gel. 7 uur gist. 24 uur 1 5 0 5 4 10 3 7 0 11 14 0 6 14 0 5 14 0.2 6 14 0 3 13 0 10 14 1 3 13 0 1 16 0 2 11 0 -1 31 0 7 13 0 3 15 0 5 16 0 5 8 0.8 12 16 0.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1