Dalai Lama krijgt asyl in lndië 23-jarige Tibetaanse leider veilig in land van Nehroe Lot van de brede basis is nog niet. beslist Opvallende suggestie uit socialistische kring ^geland ontstemd over te krijgshaftige Amerikanen NATO trekt geen troepen uit Duitsland terug Westduitse hof dagvaardt Egyptische ambtenaar kiih iy Zwaar geschut tegen rebellen Beperkte amnestie in Hongarije Bisschoppen naar de Voettocht Gedraaide kerktoren Grote Drie zetten grondslagen uiteen van te volgen politiek Bloemencorso definitief op 25 april Het weer Oorlo gsmisdadi ger Willem Polak op vrije voeten Verzet tegen doelloos wapengekletter Onderzoek naar ^°stprijs en winst marges van brood Russen zullen vluchten op grote hoogte niet trachten te beletten OVERLEG ACHTER GESLOTEN DEUREN AFFAIRE HALLSTEIN-BLANKENHORN Falcon wollen Tweedmantels VRIJDAG 3 APRIL 1959 83ste JAARGANG No. 30179 Lüneburg Officier van justitie in hoger beroep gegaan Vontiis van Zoltan Tildy opgeschort Berlijn DODELIJK ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS Bij iedere jas een passende tas gW MORRIS êeforeyouêuij! Rustig weer - BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umulden: Leeuweriklaan30 Telefoon 5790 Ölrectle: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uttf 's avonds tel. 21544. eh uit Tibet gevluchte monnik is via de Himalaya in lndië aangekomen. In zijn handen houdt hij een gebedsmolen en een gebedssnoer. Het doekje voor zijn ogen beschermt hem tegen sneeuwblindheid. Het Lüneberger gerechtshof (West- j^'tsid.) heeft Willem Polak, ex-Neder- a"ds S.S.-er, gisteren ontslagen van »pisvervolging voor de hem ten laste JL 'ekde moord en medeplichtigheid aan p0,01^- Tevens bepaalde het Hof dat niet nogmaals voor dezelfde fei- vervolgd kan worden. Schi,iJ).penbare aanklager had Polak be- 'Kd van het neerschieten van drie 1944 D(lse verzetslieden te Arnhem in hppr van medeplichtigheid aan het Öe ]?te" van anderen. hitSpt °öicier van justitie is van de "«toen van het gerechtshof in hoger 1 Kegaan bü het Hof van Celle- ivas in 1949 door een Neder- tiaar f£rechtshof ter dood veroordeeld, latig. j-straf was gewijzigd in levens- j °htvlii 1p52 wist met zes anderen en na uit de gevangenis te Bre- Het n? West-Duitsland te ontkomen, iveiggj, VUitse hooggerechtshof te Celle rinSsver® lateF een Nederlands uitleve- jj mei io0elc in-J-e willigen, toen Polak "et hof 3 ,.nr in Hannover ontdekt werd. de Quj, achtte het mogelijk dat Polak gedurena nationaliteit had verkregen Hitier. zUn dienst in de Waffen-SS, s e'ite-groepen. De Dalai Lama is aan zijn communis- tisch-C.'hinese achtervolgers ontsnapt. United Press International bericht, dat hy woensdag veilig lndië heeft bereikt en dat hem vandaag daar diplomatiek asyl is verleend. Te zelfder tijd heeft lndië „scherpe veiligheidsmaatregelen" bevolen om hem te beschermen tegen eventuele pogingen der communisten hem te ontvoeren. Een woordvoerder van de Indische regering heeft volgens U.P.I. verklaard: „lndië heeft asyl aan de Dalai Lama verleend. Het is meer dan asyl, want hij zal een respectvolle behandeling genieten." Premier Nehroe heeft vanochtend in het Indische parlement bevestigd dat de Dalai Lama de noordoostelijke grens van lndië heeft overschreden. Nehroe zei niet met zoveel woorden dat de Dalai Lama asyl is verleend. Een Tibetaanse afgezant heeft reeds 29 maart de grens overschreden en asyl voor hem gevraagd. Twee dagen later heeft de Dalai Lama, die in goede ge zondheid verkeert, met acht volgelin gen de grens bereikt. Later zijn nog meer Tibetanen gekomen die het ge zelschap op tachtig man brachten. Nehroe zei dat hij de eerste mede deling dat de Dalai Lama over de grens was gekomen, gisteren had ont vangen, maar de premier had toen geaarzeld het parlement daar van in kennis te stellen, omdat hij op bevestiging wilde wachten. Die beves tiging is inmiddels ontvangen. De Da lai Lama en zijn gezelschap werden ontvangen door een hoge Indische functionaris. „Wij hebben vernomen dat het gezelschap in twee groepen gesplitst is en op weg is naar Ta- wang. Verwacht wordt dat men daar 5 april zal arriveren. Het is aan geen twijfel onderhevig dat de Dalai La ma met respect ontvangen zal wor den", aldus de premier. Nehroe's verklaring werd met gejuich be groet in het parlement. In Nieuw Delhi noemde men de geslaagde vlucht van de Dalai Lama (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuws, dat ty'dens het gesprek tussen de formateur, prof. De Quay en de leiders van de fracties van de PvdA en KVP donderdag moet zijn ontstaan, is met grote zorgvuldigheid geheim ge houden. Men kan aannemen, dat er van avond aanwüzingen zullen komen, die het beoordelen van de situatie mogelijk maken. De formateur zal dan, naar ver wacht wordt, z,yn conclusie bekend ma ken, die beslissend is voor de vraag, of er nog samenwerking op brede basis mogelijk is. Het is begrypeiyk, dat hy daarmee heeft willen wachten tot de besprekingen met de fractieleiders van de kleinere partijen zijn beëindigd. Het zou onbe hoorlijk zijn, wanneer de heren Oud (WD). Bruins Slot (AR) en Tilanus (CH) enige uren voor de formateur hun mededelingen gaat doen, het nieuws al uit de dagbladen zouden hebben ver- nomen. Bovendien kunnen de reacties van deze fractieleiders nog van invloed zijn op de situatie, die na het gesprek met mr. Burger is ontstaan. Mr. Bur ger heeft anderhalf uur met prof. De Quay gesproken. Na hem kwam om vyf uur prof. Romme, die eerst tegen zeven uur het gebouw van de Eerste Kamer verliet. De mogelijkheid van het herstel van de brede basis een zaak die in het be slissende stadium komt wordt inmid dels door velen nog altijd in twijfel ge trokken. De socialisten doen daar druk aan mee Zij blijven protesteren tegen suggesties, dat zy reeds lang zouden hebben besloten, niet meer mee te doen. Daarmee geven zij voedsel aan het ge rucht. Het Parool bracht donderdag avond onder het hoofd „Onhandelbare socialisten" naar voren, dat in leidende kringen van de PvdA nog wel degelijk bereidheid zou bestaan mee te zoeken naar een redelijk en voor alle partijen aanvaardbaar regeringsprogram, dat *et*of,®8eIse regering is onaangenaam Keklettp or het voortdurend sabel- ?hen j. Van vooraanstaande Ameri- J'et b'aif. dreigen met wapens die nog a" ln«w. baar zi.ïn. He verklaringen 'o macht-stafchef generaal Nat- llet(^an onze Haagse redactie) tm" ,heet!n',ster®e van economische za- "e accountantsdienst van het in®***?n landbouw en het econo- ha °eht vo°r de middenstand Vnar de °nderzoek in te stellen br00rt q prÜs en de winstmarges in i?e,>. H onderzoek is reeds be klap- za' zeker enige maanden nemen. stemH-hodedu?iae Het parlement van arnhV1160 be«weeft, met 17 teSen zes biet u harend n bet Zuidrhodesische blanken, ps open te stellen voor han Twining, waarbij deze zinspeelde op een nieuw type raket, heeft in Lon den de emmer doen overlopen en de Engelse regering ertoe gebracht een missive aan Washington gereed te ma ken waarin de Amerikanen verzocht wordt hun grotendeels doelloos sabel- gekletter achterwege te laten, aldus meldt U.P.I. Generaal Twining heeft, in een ver klaring die hp kortgeleden voor een congrescommissie heeft afgelegd, on der andere gezegd dat Amerikaanse ^hor-raketten op Engelse bases gereed staan. Dat is niet waar, zegt het Engelse minister van defensie ter loops: de „Thor" is pas operationeel als de verbeterde raketmodellen, waar van de eerste over enkele maanden uit Amerika verzonden worden, in Engeland staan opgesteld. Bovendien is de verklaring politiek onverstandig aldus de Engelse regering. Engeland heeft de kwestie op hoog niveau, maar uiteraard zonder er enige ruchtbaarheid aan te geven, in Was hington aanhangig gemaakt. De En gelse pers heeft er al de lucht van ge kregen. In de sinds 1945 delikate aan gelegenheid der Engels-Amerikaanse betrekkingen dreigt deze kwestie een nieuw struikelblok te worden, aldus U.P.I. Gisteren is prof. Romme bij de forma teur geweest. vooruitstrevend zal zpn en dat op de nodige parlementaire steun van de par- tüen kan rekenen. Maar het blad spreekt tegeiykertyd een zo duideiyke vrees uit, dat het de kant van oppositie van de socialisten zal uitgaan dat het voedsel geeft aan de suggesties, die het zelf bestrijdt Natuurlpk zouden de socialis ten in de ogen van Het Parool alleen maar gedwongen in de oppositie gaan. Ook elders kon men donderdag in so cialistische kringen vernemen, dat het gesprek van mr. Burger met prof. De Quay niet meer dan een pro forma- gesprek kan zyn geweest. Vanavond zal, naar wy aannemen aan de scepsis die nog allerwegen be staat, een einde komen. De Hongaarse presidentiële raad heeft gisteren een beperkte amnestie af gekondigd en bekendgemaakt, dat het vonnis van Zoltan Tildy. die als minis ter van staat In de regering van Imre Nagy tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is opgeschort. Dit laatste is gedaan, omdat Tildy „berouw heeft getoond en voorts met het oog op zijn leeftyd". Tildy is leider geweest van de grootste politieke beweging in Honga- rüe, de party van de kleingrondhezit- ters. Van 1946 tot 1948 was hy staats hoofd. Een Russische woordvoerder in Ber lin heeft verklaard dat de rode lucht macht niet vyandig zal optreden tegen Amerikaanse vliegtuigen die naar West- Beriyn vliegen op hoogten die door de Russen als te hoog worden beschouwd. De woordvoerder van de Russische am bassade in Oost-Beriyn zeide dat de Russen niet zullen trachten zulke vluch ten te beletten. Maar hy voegde hier aan toe dat vluchten hoger dan 10.000 voet in de corridors naar Berlijn, de veiligheid in de lucht in gevaar zouden brengen. De Sovjets zouden de veilig heid van zulke vluchten niet kunnen waarborgen. Op deze wijze lichtte de woordvoerder een Russische verklaring toe, volgens welke vluchten boven de 10.000 voet tot „complicaties" zouden leiden. Hedenmorgen rond negen uur gebeur de een ongeval in de Martinstaalfabriek van Hoogovens, tengevolge waarvan de 42-jarige elektricien E. M. Gomes uit Abcoude, wonende te IJmuiden, is over leden. Gomes, die naast de kraanbaan in de laadhal werkzaam was, werd door een kraan gegrepen en raakte bekneld tussen de kraan en een kolom van het gebouw. Hy laat een vrouw en een dochter achter. de „meest opzienbarende ontsnap pingsgeschiedenis" van de afgelopen jaren. De Dalai Lama heeft de wed loop tegen duizenden Chinese solda ten gewonnen, zo zei men. Naar ver luidt zou de Dalai Lama op 17 maart uit Lhasa, de hoofdstad van Tibet, zpn vertrokken en wel zeven dagen na het uitbreken van de opstand en twee dagen voor de aanval van de Tibetanen op het Chinese garnizoen van Lhasa. In diplomatieke kringen in Nieuw Del hi verklaarde men dat de regering van lndië in de afgelopen dagen in voort durend contact heeft gestaan met Pe king. Nehroe heeft het de Chinezen dui- deiyk willen maken dat lndië, hoewel het zich verplicht voelt om de Dalai Lama tenminste tijdeiyk asiel te ver lenen, niet wil dat Peking dit opvat als een onvriendeiyke daad, zo zei men. De Chinezen hebben gisteren, nadat de strijd in Tibet weer was opgelaaid, zwaar geschut ingezet tegen de rebellen, zo wordt uit Kalimpong gemeld. Het doelwit van de Chinezen waren afge sneden eenheden van de stam der Khamba's, die zich op circa 40 km ten zuiden van Lhasa bevinden. Het officiële Joegoslavische blad „Borba" heeft de Chinese politiek ver antwoordelijk gesteld voor de „tragische gebeurtenissen" in Tibet. Het blad zegt dat de gevolgen van de opstand in Ti bet „schadelijk kunnen zijn voor de zaak van het socialisme". Hetgeen zich in Tibet afspeelt is weliswaar een bin nenlandse aangelegenheid van China, maar het levert tevens het bewijs voor de grote zwakheid van de politiek van het Chinese leiderschap, aldus „Bor ba". Het blad merkt dan op dat de Chinese leiders zich, by het oplossen van de nationale problemen van China niet laten leiden door marxistische principes. En dit heeft het mogeiyk gemaakt dat de reactionaire krachten in Tibet grote steun kregen van het Tibetaanse volk, aldus het blad. (Van onze Brabantse redactie) De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrii.k, heeft hedenmiddag als nationaal voorzitter van de Pax Christi- beweging in Nederland een bezoek ge bracht aan enige groepen deelnemers aan de voettocht naar Den Bosch, ter wijl zij en route waren. De bisschop coadjutor, van Den Bosch, mgr. W. Bek kers, zal hedenavond een bezoek bren gen aan de pleisterplaatsen te Esch, Den Dungen, Berlicum en Middelrode. De Allerheiligenkerk in de Engelse plaats Chesterfield, met de befaamde gedraaide torenspits uit de 13e eeuw, 75 meter hoog) staat in de steigers, voor onderhouds- en herstelwerkzaamheden aan het houten interieur van de spits. (Van onze correspondent in Bonn) 1 schriftelijk by Hallstein ingebraeh- RDNN hedenmorcen te beschuldiging die bij onderzoek BONN, hedenmorgen. volkomen vals bleek te zijn werd De president van de arrondisse- aanleiding tot de affaire-Strack. Hall- mentsrechtbank in Bonn heeft, tegen de verwachting in, gisteren nog geen vonnis gewezen in de beledigingszaak, die de hoofdambtenaar van het minis terie van economische zaken dr. Strack aanhangig heeft gemaakt tegen de voorzitter van de E.E.G.-commissie, prof. Hallstein, en de Westduitse am bassadeur in Parus, Herbert Blanken- horn. Het hof wil de bewüsvoering op 10 april a.s. nogmaals opnemen. Het heeft daartoe de ambtenaar van het Egyptische ministerie van buitenland se zaken in Caïro. Galal, gedagvaard. Galal heeft naar Bonn geseind dat hy zal verschenen. De dagvaarding van Galal ïykt ons een noodzakelük onderdeel van het be ledigingsproces tegen de heren Hall stein en Blankenhorn, waar hy toch de gene was, die in 1952 dr. Strack er het eerst van beschuldigde zich voor Egyp tische importeurs te hebben laten om kopen (met 35.000 mark) om in West- Duitsland te ageren tegen het herstel betalingsakkoord met Israël. Galal was destijds persattaché op het Egyptische consulaat-generaal in Frankfurt. Zyn mondeling en later stein en Blankenhorn gebruikten na melijk Galais beschuldiging om dr. Strack op een zyspoor te zetten, waar op hy —wat zpn ambtelijke en. diploma tieke carrière betreft tot op de hui dige dag staat Advertentie ELEGANTE TASSEN EN BY0UX 3R. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Het befaamde bloemencorso door de bollenstreek is nu definitief vastgesteld op 25 april. Het vertrek is bepaald op elf uur uit Sassenheim. Men wacht niet, zoals andere jaren, het weer af,. Met enkele dagen zon wordt ver wacht, dat de eerste hyacintvelden in volle bloei staan. Wanneer zich in de komende weken geen warmtegolf voor doet, zullen omstreeks 25 april zeer ve le bloemen in allerlei kleuren in bloei staan. Wordt het echter snel warmer, dan is het nodig grote hoeveelheden manden met bloemen in koelcellen op te slaan. Voorheen probeerde men het corso te houden, wanneer de velden in volle bloei stonden. Daar heeft men nu van af gezien, omdat toeristenorganisa ties en reisverenigingen hebben ge vraagd, de datum van het corso zoda nig vast te stellen, dat het mogelijk zou zijn. aan alle belangstellenden tijdig bericht te kunnen sturen en tydig spe ciale reizen te kunnen organiseren. 1 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend plaatseiyk mist. Overdag zonnige perioden en onge veer dezelfde temperaturen als van daag, maar later voornameiyk in de kustprovincies afkoeling door zee wind en binnendrijvende bewolking. Zon: 6.11-19.17. Maan: 4.36-15.36. temp neersi Station Weer heden max afgel 7 uur gist 24 uur Stockholm zwaar bew. 1 12 0 Oslo onbewolkt 1 14 0 Kopenhagen onbewolkt 1 10 0 Londen zwaar bew. 9 0 Amsterdam mist 6 12 0 Brussel mist 6 14 0 Luxemburg onbewolkt 6 15 0 Parijs licht bew. 7 16 0 Nice onbewolkt 11 19 0 Berlijn onbewolkt 3 15 0 Frankfort mist 4 15 0 München onbewolkt 0 15 0 Zürich onbewolkt 0 16 0 Genève onbewolkt 3 17 0 Locarno onbewolkt 3 19 0 Wenen licht bew. 7 17 0 Innsbruck onbewolkt -0 18 0 Rome licht bew. 8 21 0 Achter gesloten deuren hebben de ministers van buitenlandse zaken uit de NATO-Ianden gisteren ir Washington geconfereerd over de kwestie Berlpn, de komende onderhandelingen met de Sovjet-Unie, en de militaire aspekten van de huidige, en mogeiyke toekom stige situaties. Daarbij heeft minister Selwyn Lloyd van Engeland verklaard dat de westeiyke Grote Drie niet ak koord zullen gaan met een oplossing van het Duitse vraagstuk waarby de troepen van de NATO uit West-Duits land worden verwijderd. Eerder was reeds verklaard dat een neutrale zone in Europa voor het Westen onaanvaard baar is. Naast Lloyd gaven ook Couve de Murville van Frankrük en Christian Herter van de V. S. een uiteenzetting van de standpunten hunner regeringen. De Fransman kwam daarbii tot de vraag welk land volgen zou indien Ber lijn losgelaten werd. De Amerikaan verklaarde dat zijn regering bereid blijft tot onderhandelingen die kans van slagen hebben, maar dat men dit niet mag uitleggen als een bereidheid om met het communistische imperialisme tot een vergelijk te geraken. De officiële woordvoerder van de NATO elk land dat in de NATO- vereadering vertegenwoordigd ls heeft een eigen woordvoerder, de NATO bovendien een afzonderlijke ontkende met klem dat er terzake van het Duitse vredesverdrag me ningsverschil zou bestaan tussen de Grote Drie. aldus meldt U.P.I. De woordvoerder verklaarde dat Selwyn Lloyd. sprekend namens Enge land, viif grondslagen heeft genoemd waarover de Britse regering niet wil schipperen. Deze vyf grondslagen zyn: 1. De vryheid van West-Berlijn moet gehandhaafd blüven. 2. Een oplossing die neutralisering van Duitsland inhoudt, zou de slechtst mogeliike oplossing zpn. 3. Er kan geen sprake zy'n van „dis engagement". 4. De Britse regering kan geen enkele oplossing aanvaarden die zou kun nen leiden tot verzwakking van de NATO of tot het vertrek van de Britse. Amerikaanse en Canadese troepen uit Europa (het gaat hier om het Europese vasteland). 5. Er mag geen discriminatie worden toegepast op het stuk van de bewa pening en van de troepen. Couve de Murville heeft zijn uiteen zetting besloten met de verklaring dat er volgens de Franse regering twee principes ztin, die men niet mag ver geten en wel 1. De westelijke mogendheden moeten in West-Berliin blijven en 2. De westeiyke mogendheden mogen Oost-Duitsland niet erkennen omdat dit erkenning van de verdeeldheid van Duitsland zou impliceren. De woordvoerder zei dat de Ameri kaanse waarnemende minister van bui tenlandse zaken Herter tot de slotsom is gekomen, dat het Westen wat Ber lijn betreft evenveel standvastigheid moet tonen als ten aanzien van Quemoy en het Midden-Oosten is geschied. Die politiek neeft goede resultaten afge worpen, zei Herter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1