AUTOBUS IN DE BOLLEN Renault Nieuwe kerk in Parkwijk aanbesteed *an Weert Goed debuut van seminarie Hageveld tegen HTS Agenda voor en om ge Haarle NAAIMACHINES Automobielen Poppenspel van Jan Nelissen voor 't Helm Passagiersschip aan de grond Hoofdredacteur veroordeeld Onderzoek in Algiers gelast KINDERKLEDING VRIJDAG 3 APRIL 1959 PAGINA 5 automobielbedrijf hardebelt Oranjevereniging ,,'t Kleverpark" ^°ngen rijdt water in Haarlemse rechtbank Van de burgerlijke Stand Haarlem N£GANG46 HAARLEM Taxi-ondernemer reed onder invloed een sloot in Advocaat telt verkeersborden Feest op kantongerecht G. C. J. Reuser 25 jaar bode Brand in bak met celluloselak Herdenkingsbijeenkomst 50 jaar B.L.O. H.F.C.-JEUGD TEGEN ENGELS CLUBTEAM Spaarbank Haarlem Voorjaar in Openlucht theater Geen spreekuur SCHOOLVOETBAL IN HAARLEM Liter 395/- Attractieve bazar in Pius X-schooI SCHAKEN H.W.P. 2 promoveert Mej. C. Dekker verlaat kleuteronderwijs Schoolhandbal Rijkskweekschool wint na verlenging JEUGD-BADMINTON Toneel Muziek De grootste en leukste sortering 1ersen T entoonstellingen goede kinderkleding vindt U natuurlijk bij Nsdtrlmd Kattenburg Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 Tussen pieren van IJmuiden Wegens belediging Dertig priesters zullen gewetensbezwaren toelichten Oscar Smit's Bank had bevredigend 1958 Opvoedkundige bijeenkomst van de K.A.B.-Oost Beurs vun Ne\t »rk JÏ Advertentie Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Tel. 57455 Vanmorgen heeft in gebouw St.-Bavo aan de Smedestraat de openbare aan besteding plaats gevonden van de ka tholieke kerk en pastorie in het uit breidingsplan Parkwijk te Haarlem. De aanbesteding werd geleid door het ar chitectenbureau van prof. G. H. M. Holt. Bij de aanbestedingsprijs was Inbegrepen een paalfundering van ge wapend beton, zowel voor de kerk als voor de pastorie. Er waren in totaal 31 inschrijvers, Yan vvie als laagste uit de bus kwam r® firma J. Boekei en Zonen te Alk- ?aar. Zij had voor de kerk een be- „raS van ƒ221.000 geraamd en voor °e pastorie ƒ68.500. De op een na Jaagste inschrijver, P. G. Schollen uit Zpdenwind, had in totaal voor ƒ3.000 meer ingeschreven, te weten ƒ1.000 meer voor de kerk en ƒ2.000 meer voor de pastorie. De hoogste inschrijver was het Bouw en Aannemingsbedrijf Braco uit Am sterdam, met respectievelijk 300.000 en 74.300. De nieuwe kerk wordt toegewijd aan de H. Pastoor van Ars. Het. programma van de Oranjever eniging ,,'t Kleverpark" voor Konin ginnedag is nu ook bekend. Des mor géns om tien uur vindt er in de aula van het Mendelcoilege een feestvoor- stelling voor de kinderen plaats, met a- goochelen, poppenkast en accor- deonspel. Des avonds om acht uur wordt in de bocht van de Schotersin- Sei een voorstelling gegeven, waaraan meewerken het Haarlemse Klavarskri- c? Accordeonensemble o.l.v. H. J. Da- yWs en een Volksdansgroep o.l.v. H. H. van de Wateren. Om half negen wordt ®e« non-stop cabaretprogramma afge werkt met als conferencier Jan Davids Pailino als evenwichtskunstenaar h de zingende zusjes, die hun beken- xj radiorepertoire zulten presenteren. erder werkt aan dit programma mee: b"r. Gilbert, de man met de gummi- ion n' Joke Hardero, die het plafond- j l &n beoefent en twee cascadeurs, Bil- t*e Willv. Om kwart over negen com het Haarlems Klavarskribo Ac- tietl ^"lensemble weer op en om half tot vJ?-e volksdansgroep. Daarna is er middernacht dansen. Negenjarige Gerard K is woens- dag omstreeks half vijf gered z')n f Verdrinkingsdood. Hij reed met to 6is langs de Brouwersvaart, slip- Eg6"1 viel met fiets en al in het water, fend tuinder maakte de toevallig passe- sei1 6 52"jarige metaalbewerker M. Bos- W'is^&r °P het gevaar attent en deze j_a^ de jongen, die drie meter van de enige malen kopje onder was ge- Ijgij11' °P bet droge te halen. De dren- lng heeft een lichte longontsteking 0P8elopen. van een zoon: A. M. H. v8-Pen"Garé W. A. Hirs-van der BoiS?' E. M. Spruijt-Dellemijn, A. T ms-Dernison, M. A. Kol-Bakker, J. Kanjiee"Haap, A. A. M. Hogendoorn- E Jdorp, j j Rai,jmakers-Verhees, j,°ukes-Dijkhuis; van een dochter: v»n der Hoek-Dflkstra, G. M. o. aer m OVcIrwen"Dekker. Hai^ EEDEN: B J. Vermeulen- 2a»ik ann, 87 jr., We.terhoutpark; S. Zen' rg van Zelst-Wessel, 77 jr., Ha- v ^crslaan; W. Bruinsma, 66 jr., Mrt 63 ï:eemskerkstraat; J. W. van Laar, O'ma Ecgasusstraat. en p°ERTROUWD: J. H. Hoogendijk apT.yarmerdam. J. c ttrOUWD: B. C. Venneker en M. sèd6" ~mgs, A P. Wijkamp en J. Bes- van veen en A. Maerten, C. en |?ejee ^en G. Karpow, K. Schaap G. J. Versluis. Advertent Drie jaar ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen en een maand gevangenisstraf eiste de offi cier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen tegen een 50-jari- ge taxi-ondernemer uit Amsterdam, die terecht stond wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank „Waar ben ik? Ik geloof, dat ik gek geworden ben." Deze en dergelijke woorden uitte de taxi-ondernemer in de nacht van 2 februari tegen een poli- tie-agent, die hem doornat aantrof, zo maar wat kuierend op de Hoofdweg bij de Lijnden in de Haarlemmermeer. Hoe het gekomen was, dat hij zo nat was, wist de verdachte toen niet. Ook overigens vertoonde hij alle sympto men van drankgebruik. Later bleek, dat de taxi-ondernemer in een sloot ge reden was toen hij trachtte te keren. De wagen was op zijn kop in het water geraakt met de wielen naar boven. Als gevolg van een en ander staat de vergunning van de verdachte tot het houden van taxi's op het spel. Ze zal waarschijnlijk worden ingetrokken, in dien hij veroordeeld wordt. Aldus merk te de president van de rechtbank, mr. H. W. Ferwerda, op. De verdediger, mr. G. H. Steyn, concludeerde tot vrijspraak. Hij achtte het onder invloed zijn niet bewezen en weet de vreemde gedragingen van de verdachte aan een samenloop van ongunstige omstandig heden. Een advocaat uit Delft hoorde bevesti ging van het kantongerechtsvonnis, vijf tig gulden boete, tegen zich eisen om dat hij op de weg Amsterdam-Haarlem in Halfweg tachtig kilometer gereden had met zijn auto, terwijl dat er maar vijftig mochten zijn. De advocaat gaf het ten laste gelegde toe, maar voer de aan, dat hij de strafmaat te hoog achtte. Daarom was hij in hoger beroep gegaan. Hij wees er op, dat hij de borden niet gezien had, hoewel hij ook toegaf, dat hij ze theoretisch gezien moest hebben. Later had hij de ver keersborden geteld, die er vanaf de plaats van zijn overtreding tot Delft (niet door Den Haag rijdend) te zien zijn. Dat zijn er 782. De plaatsing van de borden in Halfweg noemde hij incon sequent en later is dat op zijn verzoek dan ook verbeterd. De rechtbank zal 16 april ln deze zaken uitspraak doen. In de zittingszaal van het Haarlem se kantongerecht, die voor deze gele genheid een enigszins feestelijk aan zien had gekregen, is woensdagmiddag de heer G. C. J. Reuser in het zonne tje gezet, wegens zijn 25-jarig jubi leum als bode op het kantongerecht. De heer Reuser was een kwart eeuw geleden de eerste bode op het kanton gerecht en is derhalve bij tal van rech- ters, officieren van justitie en anderen, die met de rechtspraak te maken heb ben een bekende figuur. In augustus van dit jaar zal de jubilaris 40 jaai in overheidsdienst zijn. p00rtt De kantonrechter, mr. Th. F. Kaeat, was de eerste, die de heer Reuser in een toespraak geluk w?"®l%eyser de manier waarop de heer. Heuser in de afgelopen jaren zfcn dienstheeft vervuld, bewonderenswaardig en nu sprak de hoop uit hem nog lange tijd als bode mee te maken. Namens het gehele personeel bood mr. Raedt een geschenk aan en bloemen voor hoevr. Reuser. Het hoofd van het parket, mr. L. H. Feitsma, bracht naar voren dat de heer Reuser een opmerkelijke technische begaafdheid heeft, waarvan velen op het kantongerecht hebben ge profiteerd. Dikwijls roept men ztto raad in bij „onoplosbare" technische moeilijkheden. Verder spraken nog de griffier van het kantongerecht, mr. J. Gerretsen, de oud-griffier, mr. C. M. J. de Jongh, deurwaarder C. H. Er- brink, mr. H. E. P-insen Geerligs na mens de kantonrechters-plaatsvervan- gers en de heer L. A. de Regt als chef van het parket. Een reusachtige vlam sloeg gister middag om half vier uit een bak met 400 kg celluloselak in een verfspuiterij aan de Zomervaart. Ondanks het bord je „Verboden te roken" had een 22-ja- rige verfspuiter in de zgn. dompelea- bine een sigaret opgestoken, die toen de jongen een hoestaanval kreeg, precies in een der bakken celluloselak terecht kwam. De zeer explosieve stof vatte gretig vlam en door de koelbloedigheid van de eigenaar van de spuiterij, die de sta len deuren van de cabine onmiddellijk afsloot, kon het vuur zich niet ver spreiden. De brandweer bluste een en ander met de nevelspuit. De onvoor zichtige verfspuiter was er in get- slaagd de cabine tijdig te verlaten. Bui ten wachtte hem een proces-verbaal van de politie. Donderdag is een NZH-bus omgeslagen en terechtgekomen op een bollenveld naast de Zwartelaan onder Lisse. De bus reed op de lijn Haarlem-Bollenstreek Den Haag, die in het touristenseizoen een omweg maakt langs de Keukenhof. De bus keerde met twee passagiers van de Keukenhof terug en reed over het bruggetje in de Zwartelaan. Mogelijk omdat er zo weinig passagiers in zaten en de bus dus betrekkelijk licht was, raakte de 25-jarige chauffeur uit Haarlem de macht over het stuur kwijt, toen hij door een paar gaten in de weg reed. In plaats van de flauwe bocht naar rechts te volgen, hield de bus links aan en duikelde van de weg af een hyacinthen- bed in, waar hij op zijn linkerzij bleef liggen. Er is proces-verbaal opgemaakt. De chauffeur en de beide passagiers kwamen met de schrik vrij. In ons bericht over de herdenkings bijeenkomst van woensdag 8 april in de Ridderzaal van het Haarlemse stad huis ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Buitengewoon Lager Onderwijs der gemeente werd vermeld, dat deze 's middag gehouden zou wor den. De bijeenkomst zal 's avonds om acht uur beginnen. Zaterdagmiddag 4 april om half een zal op het HFC-terrein aan de Span jaardslaan een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een jeugdelftal van HFC en een elftal ven de Ainthorpe Youth Club A.F.C. Huil. Donderdag j.l. speelde dit team tegen de jeugd van Feyenoord. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem is in maart 663.524 gespaard. Inleg en terugbetaling beliepen resp. 3.195.876 en 2.532.352. In februari bedroeg het spaaroverschot 1.302.538. In het eer ste kwartaal van 1959 is ingelegd 10.612.000 en terugbetaald 7.768.0C0. Het spaaroverschot bedroeg 2.844.000. In dezelfde periode van 1958 bedroe gen deze cijfers resp. 8.586.927, 6.963.075 en 1.623.852. In het Openluchttheater te Bloemen- daal zijn in de laatste weken vijfhonderd jonge bomen aangeplant. Daardoor was het mogelijk de bij de oprichting in 1948 snelgroeiende bomen belangrijk uit te dunnen. In de grond van het Openluchttheater zijn tienduizend bol len geplant, die binnenkort hun fraaie kleurenpracht weer aan de omgeving zullen meedelen. Mejuffrouw dr. M. Nolte, wethouder te Bloemendaal, zal maandag 6 april geen spreekuur houden. FIETSEN Op het politiebureau aan de Smedestraat kan men aanstaande zaterdag van negen tot vier uur weer terecht als men de afgelopen een of twee maanden een fiets is kwijt ge raakt. De politie garandeert niet dat al le vermiste fietsen op het bureau te kijk staan. Advertentie Technisch volmaakt en toch zo ongelofelijk laag in prijs 5 jaar schriftelijke garantie. Vraag naar onze kredietservice. Alleenverkoop voor Nederland: DAKE n.v. Damrak 28-30 Amsterdam Gc.br-. BLOKKER n.v. A'dam - Den Haag - Haarlem- Utrecht - Beverwijk. De georganiseerde jeugd van de noor delijkste parochie van Haarlem, die van de H.H. Petrus en Paulus, zit de springen, om niet de bouw van een bungalow te beginnen, waarin ze on derdak kan vinden. Daarom zal ook dit jaar ln de Pius X-school zaterdag 4 en zondag 5 april een zeer attrac tieve bazar worden gehouden. Wie de sfeer van die van de vorige jaren heeft meegemaakt, weet reeds dat de moeite van een bezoek wordt beloond. Er zijn weer aantrekkelijke prijzen en men kan er evenzeer terecht om tegen goedkope prijzen artikelen te betrekken, welke door parochianen, winkeliers en firmS's zijn geschonken. Een smakelijk kopje koffie wordt eveneens geserveerd in de koffiebar. De afdelingscommissie voor de paro chiale jeugd hoopt op een massaal be zoek, dat haar in staat kan stellen nog dit jaar met de bouw van een bunga low een aanvang te maken. De grond ervoor is reeds gehuurd. Deze ligt achter het huizenblok, dat wordt be grensd door de woningen aan Zwa luwstraat, Eksterstraat en Vondelweg. De bazar' wordt geopend zaterdagmid dag om drie uur en is die dag van drie tot zes uur en van acht tot elf uur des avonds geopend. Zondag kan men er terecht van half een tot zes en des avonds van half acht tot tien uur. Door in de beslissingswedstrijd tegen Oppositie 2 (Heilo) met 5-5 gelijk te spelen, is HWP 2 er in geslaagd naar de 2e klasse te promoveren. Deze uit slag werd als volgt verkregen: v. Rijns oeverPieters V,-XA, HunekerVeen- stra VrVi- HartendorpBreeuwer %-Vs, BrohetOtter 1-0, BleekemolenMeyer li-'A, E. OuddekenSleutel 0-1, Chr. OuddekenJansen 0-1, v. d. Meerde Graaf v. RaaphorstBastiaanse 1-0, Bankenv. d. Brink %-y, totaal 5-5. Voor de onderlinge competitie van „HWP" werden nog gespeeld: Pancras Hoogland 1-0, v. d. BergJoosten afgebr. de Bontv. d. Stoop Jr. 0-1, v. d. Heide Versteege 1-0, BaasVersteege 1-0. Jan Nelissen was met zijn poppen theater „Het kleine wereldtoneel" don derdagavond de gast van de culturele kring ,,'t Helm" te Zandvoort. Vóór de pauze werd opgevoerd de zo genaamde koffiekantate van Bach. De verteller" wist aanstonds de aan dacht van het vrij talrijke publiek te boeien door zijn inleidend betoog waar in hij niet alleen de inhoud van de kan- tate verklaarde maar en passant enke le puntige geestigheden lanceerde voor 't Helm in Zandvoort. Na de pau ze kwam het' „theater" helemaal goed op dreef met „Geertelijn en Boudewijn een kolderachtig drama van „Bart Ei- erkaas". De lachsalvo's waren hier met van de lucht. Nelissen toonde zich ook thans weer een bekwaam en geestig artist die zijn verantwoorde en koste lijke humor trefzeker weet te plaatsen. De burgemeester van Zandvoort en mevrouw van Fenema woonden de voorstelling bij en bezichtigde na afloop de requisieten en de prachtige collec tie poppen van het theater, ,,'t Helm' heeft met deze voorstelling zijn winter- cyclus 1958-1959 besloten. Mejuffrouw C. M. Dekker is be noemd tot adjunct-directrice van de r.- k. opleidingsschool voor kleuterleidsters te Haarlem. In verband daarmee legt zij haar functie van hoofd van de Sint Jozefkleuterschool aan de Herensingel neer. Tot haar intentie zal zondag 19 april in de parochiekerk van Sint Jan aan de Amsterdamstraat 's morgens om half tien de hoogmis worden op gedragen. Daarna volgt een ontvangst door het schoolbestuur. In het parochie huis zal 's middags van half één tot half twee een receptie worden gehou den, waarop haar een cadeau zal wor den overhandigd. Mejuffrouw Dekker is ruim dertig jaar aan de Sint Jozef kleuterschool verbonden geweest. Duizenden kinde ren hebben onder haar leiding de eerste schreden gezet op hun „schoolpad". Met nauwgezette plichtsbetrachting en begrip voor het kind heeft mejuffrouw Dekker al die jaren haar werk gedaan. In de kringen van het kleuteronderwijs genoot mejuffrouw Dekker een grote reputatie. Het seminarie Hageveld betekent een aanwinst voor het schoolvoetbaltoer- nooi. Het eerste elftal der seminaristen, dat dit jaar voor het eerst had inge schreven voor dit grootse Paastoernooi heeft woensdag 'n uiterst eervol debuut gemaakt in de A-afdeling. Tegenstander H.T.S., de school die dit jaar evenals andere jaren, weer een candidaat is voor de eindzege, kon met de grootste moeite Hageveld verslaan. De cijfers: 1-0. Het doelpunt ontstond door een mislukte trap van een eigen speler, die de bal in het doel deed caramboleren. Dat doelpunt was een beetje pijnlijk voor het seminarie, want bijna de ge hele wedstrijd was Hageveld in de meerderheid geweest. En daar zijn doelman in uitstekende stijl de weinige ballen verwerkte, leek een gelijk spel tot de mogelijkheden te behoren. Ander zijds is de overwinning van de H.T.S. wel verdiend, als men in aanmerking neemt dat deze school met drie inval lers moest aantreden wegens blessures van enkele spelers. Maandag 6 april komt de H.T.S uit tegen het sterke Lourens Costerlyceum, dat de winnaar van het vorig 'jaar, het Coornhertly- ceum met forse cijfers versloeg: 4-0. In de B-afdeling logen de uitslagen er niet om wat betreft de krachtsver schillen. Zo kreeg de katholieke L.T.S. geen kans tegen de Klaas de Vnes- school, terwijl het soms iets te hard spelende elftal van de L.T.S. weinig moeite had met de St.-Joseph ULO (6-0). Dappere tegenstand bood de Kon. Wilhelminaschool tegen een voortdu rend aanvallend team van de I.V.O.- school. Ondanks een 4-0 achterstand bleven de wilhelminamannen doorvech ten, zodat de uitslag niet nog hoger werd. De winnaarsronde in de D-afdeling leverde op een uitzondering na vrij lage scores op. Zo kon het Triniteitsly- ceum 3 ternauwernood winnen van het zesde van het Mendelcoilege, terwijl de St.-Joseph ULO 3 en de St.-Jeroen ULO 4 volkomen aan elkaar gewaagd waren: 1-1. In de verliezersronde maakte het vijfde van de St.-Jeroenschool een slech te beurt door niet op te komen. De hoogste score bereikte hier de tweede Centrale School 2: 9-0. De Commissie Schoolvoetbal is erg tevreden over het verloop tot dusver re van dit spannende Paastoernooi en hoop dan ook dat bij de komende wed strijden geen enkele speler zijn elftal zal duperen door niet op te komen of te laat bericht van verhindering te stu ren. De uitslagen waren: A-afdeling: Seminarie Hageveld-HTS 0-1, Coornhertlyceum-Lourens Ooster lyceum 0-4. Afdeling B: Klaas de Vriesschool- RI< LTS 4-0, IVO-school-Kon. Wilhelmi naschool 4-0, St.-Joseph ULO-LTS 0-6. Afdeling D: Verliezersronde: St.-Hen- ricus ULO 4-Triniteitslyceum 4 3-4, St.- Jeroenschool 5 n.o. tegen RK ULO (Oost), Mendelcoilege 5-Mendelcollege 4 1-4, Coornhertlyceum 4-2e Centr. School 2 0-9, Karei van Manderlyceum- Chr. Dreefschool 3 5-0, le Centr. School A-Lorentslyc. 5 4-0, Marn. van St.-Alde- gonde lyc. 5-LTS 7 8-1, LTS 6-Hilde- brandschool 2 1-4. Winnaarsronde: Mendelcoilege 6-Tri- niteitslyceum 3 0-1, St.-Joseph ULO 3- St.-Jeroen ULO 4 1-1 St.-Ger. Majella- school 2-St.-Henricus-ULO 3 0-5, Coorn hertlyceum 3-Chr. Lyceum 1 3-4, KI. de Vriesschool 2-Louise de Coügnyschool 5 4-0, Lorentslyceum 4-A.H.Gerhard- school 3 4-2, Hartenschool 3-LTS 5 0-11. De uitslagen van de donderdag ge speelde wedstrijden luiden: Afdeling E Verliezersronde: Dr. A. Ariënsschool-Jul. van Stolberg- sch. 14, St. Bavosch Eemstr.-J. P. Coensch. 2 41, St. Petrus Canisiussch. -Dreefsch. (H'stede) 50, St. Josephsch. (H'stede)-Mr. A. Brussch, 20, Van Zeggelensch. 2-Mr. Thielsch 22, Mr. Thielsch. wint. Vondelsch.-Dr. H. Bar- nincksch., Dr. H. Barn.sch n.o., Noorder - sch. H'stede-Linnaeussch. 61, Sint- mansch.-Beatrixsch. 80. Winnaarsronde: St. Bavosch W' gracht-Jan Gijzensch. 72, St. Aloysius- SCH. H'stede-Linnaeussvh. 6—1, St. Aloysiussch. O'veen-Julianasch. O'veen 56, St. Bernardussch.-Bos- en Hoven- school 20, Crayenestersch. H'stede-J. P. Coensch. 19, Lorentzschool-Aeneas Mackaysch. 3—0, Chr. Huygenssch.- Frans Halssch. 1—2, Rijksleerschool- Dr. A. Kuyperschool 2—2, Rijksleersch. wint. St. Jeroen ULO 2-St. Jozef ulo 2 2—0. R.K. LTS 2-St. Henricus ULO ge 2 27, Coornhertlyceum 2-Klaas de Vriessch. 2 21, Chr. ULO Bl'daal-A. H.' Gerhardsch. 2 0—2, LTS 2-LTS 3 106, Lorentzlyceum 2-Lourens Coster- lyc. 3 13, Lourens Costerlyc. 4-Th. Ke- telaarsch. 2 05. Het schoolhandbaltoernooi voor meis jes, dat woensdag en donderdag op de velden van het Van der Aartsportpark in Haarlem-Noord werd gespeeld, tel de voor het eerst drie leeftijdsgroepen en een verliezersronde. Deze nieuwe, bredere vorm die de leeftijdsverschil len belangrijk nivelleerde en bovendien de jeugd meer speelgelegenheid bood, mag men uitstekend geslaagd noemen. De Rijkskweekschool en het Lourens Costerlyceum gaven elkaar in de fina le van de groep oudere meisjes geen duimbreed toe; beide ploegen versloe gen in hun eerste wedstrijd de Klaas de Vriesschool met 5-3 en de weinig fraaie maar zeer enthousiast gespeel de finale eindigde onbeslist: 1-1. Na tweemaal vijf minuten verlenging won de beter combinerende Kweekschool van een wat te individualistisch Lou rens Costerlyceum met 2-1. Bij de 12- en 13-jarigen won in de halve finale het Gymnasium met 1-0 van de Bronstee ULO, terwijl de Ger- hardschool met 43 de Hildebrand- school versloeg. In de eindstrijd won de Gerhardschool na een spannend duel van het Stedelijk Gymnasium met 1-0. In de halve eindstrijd van de verlie zersronde versloeg het L. Costerlyceum de St.-Gerardus Majeliaschool met 3-1 en werd de Chr. Dreefschool met 2-0 door de Klaas de Vriesschool terugge wezen. In de finale toonde het L. Cos terlyceum zich net iets sterker dan haar tegenstandster: 2-1. In de afdeling van 14- en 15-jarigen bereikte de Ketelaarschool de eind strijd door een 6-1 overwinning op het Kennemerlyceum. De Hildebrandschool volgde door een 5-3 zege op de Klaas de Vriesschool. In de finale zegevierde de Ketelaarschool met 3-1. In de halve eindstrijd verliezersronde moesten de meisjes HBS 2 en de KI. de Vries school 2 met respectievelijk 1-0 en 6-2 de kracht van het L. Costerlyceum en de Chr. Dreefschool ondervinden. In de eindstrijd won de Chr. Dreefschool met 4-1 van het L. Costerlyceum. Badminton heeft op de scholen nog geen burgerrecht verkregen en men kent dan ook nog geen schooibadminton- toernooi. De Nederlandse Badminton- bond houdt echter ieder jaar in de paasvakantie een jeugdtoernooi dat steeds in populariteit wint en woensdag en donderdag een record aantal deelne mers naar het Krelagehuis lokte. Zelfs drie jeugdige Duitsers waren naar Haarlem gekomen, om aan dit open toernooi, waarin liefst 219 partijen ge speeld moesten worden, deel te nemen. In de A-afdeling van 14 tot en met 17-jarigen waren de resultaten van de eindstrijden: J.E.: Bent Weller versl. Voikerbar- schneiden 15-7. 10-15 en 15-9. M.E.: U. Seelbach versl. Anneke Klees 11-2 en 11-4. J.D.: Weller en Volkerbarschneiden versl. Jan Walraven (Heerlen) en Ed dy Ridder (Haarlem) 15-9 en 15-5. M.D.Mieke Langkamp en Ans Schild (Badhoevedorp) versl. D. Bink horst en Conny Visman (Velsen) 15-6 en 15-9. G.D.: U. Seelbach en J. Walraven versl. Ria Smids en Eddie Ridder (Haarlem) 14-18, 15-6 en 15-8. B-afde ling tot en met 13 jaar. J.E.: Karei Wijnberg (Hilversum) versl. Leo Boelen 15-2 en 15-9. M.E.Imre Rietveld versl. Maria Rid der 11-4 en 11-1. J.D.; Jur Brouwer en Karei Wijnberg (Hilversum) versl. Leo Boelen en Schild (Badhoevedorp) 13-15, 15-10 en 15-11. M.D.; Imre Rietveld en Maria Rid der versl. Margreet Dalmeijer en Het- tie Verhoef (Haarlem) 15-7 en 15-4. G.D.: Imre Rietveld en Piet Visman (Velsen) versl. Margreet Dalmeijer en 3—0, St. Ger. Majellasch.-Mendelcolle- Hans Sehr 15-3 en 15-9. CINEMA PALACE: Mardl Gras, a. 1.; 2, 1.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Zoetwater-matrozen, a. l.j 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: Helden van de woestijn, 14 jaar; alleen in de avondvoorst. 7 en 9.15 uur. In de mat. 2 en 4.15 uur: Ik bén er kapot van, alle leeft. LUXOR: Sjors van de rebellenclub, a. 1.; 2 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Do.: Margaretha Gauthler, 18 j.; 2 en 8 u. MINERVA: Za. en zo.: Weduwnaar met vijf dochters, a. l.i 7 en 9.15 uur. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15 uur: Stad op stelten, a. 1. Ma. en di.: Indiscreet, 14 j.; 8.15 uur. Do.: De man met de wassen beelden, 18 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: De vrouw die tweemaal leefde, 18 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. POXY: T.m. zo.: Schiet.... of sterft, 14 J. Ma. t.m. do.: De gebrandmerkte vluchte ling, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The bridge on the river Kwal, 14 jaar; 2 en 8 uur. Zo. 1.30, 4.30 en 8 uur. Vrijdag 3 april Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep „Theater" met „De laatste verlofganger". Zaterdag 4 april Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams To neel met „George Dillon". Zondag 5 april Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Ensem ble met „De roof van de gordel". Maandag 6 april Schouwburg, 8 uur: Toneelver. Gijsbert Japicx met „De reade futs". Donderdag 9 april Schouwburg, 7.45 uur: Letterl. Vereniging J. J. Cremer met „Majoor Frans". Vrijdag 3 april Concertgebouw, 8.15 uur: 8e Concert se rie V van het N.Ph.O. o.l.v. Nils-Erlc Fougstedt. Solist: David HollesteUe, bas Maandag 6 april Concertgebouw, 19.30 uur: Jazz-concert m het kader van het Interscholair Jeugd toernooi. Om 14.30 uur: Extra-concert Grote Kerk. 15.30—16.30 uur: Beiaardbe- speling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Woensdag 8 april Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Haarlems Christelijk Mannenkoor o.l.v. Bernard Verboom. Solist: David Pauwels, bariton: m.m.v. Albert de Klerk en Adrlaan Verschoor, orgel. Donderdag 9 april Grote Kerk, 15.00—16.00 uur: Orgelbespe ling door Plet Kee. Advertentie Tot en met 24 mei Vleeshal: Elke avond orkest van Johnny van Helvoirt. Geopend vanaf 20 u. Za. en zo. vanaf 20.30 uur. Dl. gesloten. Vrijdag 3 april Vleeshal, 9.30 uur: Feestelijke viering le lustrum „Haarlemse Bloemenmeisjes". Zondag 5 april H.K.B.-gebouw: Begin jubileum-kegelcon cours t.g.v. 60-jarig bestaan Haarlemse Kegelbond. Concours van 5 t.m. 16 april. Dinsdag 7 april Schouwburg, 8 uur: Ballet der Lage Lan den o.l.v. Mascha ter Weeme. „Bloemenheuvel", Bloemendaal: Buurt vereniging Overveen. Inleiding door de heer D. Hulzinga over het onderwerp „De film en zijn mogelijkheden. Woensdag 8 april Schouwburg, 8 uur: Nederlands Ballet voor de Ned. Jeugd Gemeenschap (besl.). Raadhuis Halfweg, 7.30 uur: Gemeente raad Haarlemmerliede. Linnaeushof Bennebroek, 2.30 uur: Ope ning Linnaeushof door de ambassadeur van Turkije. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst: schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur. Zon en feestdagen van 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10—17 en zo. 13—17 uur. T.m. 22 mei van 20.3022.30 uur. Avondopen stelling met kaarsverllchting. Grote Kerk: Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met I 19e eeuw. Fossielen, historische natuur-1 sinds 1856 rekenrns kundige Instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend Iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eer ste zondag van elke maand van (1315 uur. In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Tot 1 mei: Tentoonstelling van werken ven Arie Kater. Geopend: dag., ook zo., van 1022 uur. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg: Geop. do. 10—12. 0 en 13.30—17 uur; zo. 14—17 uur. Het Huls van Looy, KI. Houtweg: werki a van de groep „Start". Geop. dag. van 10—12.30 en v. 13.30—17 u.; zo. van 1417 uur (t.m. 19 april). Galerie Espace, KI. Heiligland: Werken van Corneille. Geop. op werkd. v. 11—17 u. (tot 12 apr.). Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederlar.u. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Zondag van 10—5 uur. Advertentie Het 14131 ton metende grote Ameri kaanse passagiersschip Atlantic is van middag om kwart voor een tussen de pieren van IJmuiden in dichte mist aan de grond gelopen. Drie sleepboten van Wijsmuller zijn er heen gegaan om hulp te verlenen. De Atlantic kwam van zee en is in het Noordertoeleidingskanaal aan de zuidkant vastgelopen. De Amsterdamse rechtbank heeft de heer K. Voskuil, hoofdredacteur van het Vrije Volk. wegens eenvoudige be lediging veroordeeld tot 100 boet» subsidiair 10 dagen hechtenis. De lijstaanvoerder in Amsterdam van de Pacifistisch Socialistische Par tij, de heer A. A. Redeker, achtte zich door een van redactiewege toegevoeg de noot in een verslag over een land dag van „Nieuwe Koers" (waarin zijn naam werd genoemd) beledigd. In dat verslag was achter het citaat uit het openingswoord van de voorzitter van „Nieuwe Koers": „Ik daag Ad Rede ker uit in het openbaar mee te delen waarom hij Nieuwe Koers verliet" de volgende noot door de redactie ge plaatst: „De heer Redeker heeft inder tijd zijn peninigmeestrfunctie in Nieuwe Koers moeten neerleggen in verband met financiële onregelmatighe den." De rechtbank is van mening dat de ze zinsnede insinuerend is. In haar over wegingen stelt zij dat het door de ver dediger aangevoerde argument, n.l. dat de gewraakte zinsnede geen eenvoudi ge belediging, maar smaad zou zijn, faalt. (Alleen bij smaad kan verdach te worden toegelaten tot het leveren van het bewijs van de waarheid). „Voor zulk een bepaald feit (smaad) is vereist dat het een duidelijk te on derkennen concrete gedraging aanwijst en daarvan is in het krantenbericht feen sprake geweest," aldus de recht- ank. „Er wordt alleen maar gemeld dat de heer Redeker zijn functie heeft moeten neerleggen in verband met fi nanciële onregelmatigheden." Het ar gument van de hoofdredacteur dat hij genoemde zinsnede alleen heeft toege voegd om zijn lezers voor te lichten faalt volgens de rechtbank evenzeer, omdat hij moet hebben begrepen dat ze insinuerend was en een smet werpt op de heer Redeker. De rechtbank meent dat de bewuste redactionele noot een „zeer slecht middel tot voorlich ting" is geweest. De Franse minister van oorlog heeft een onderzoek gelast naar aanleiding van klachten, die dertig Franse pries ters in Algiers ln een brief aan hun bisschoppen en oversten hebben geuit, aldus meldt het K.N.P. De dertig priesters, die als reserve-officieren in Algiers dienst doen, zullen hun gewe tensbezwaren tegen methoden van psy chologische oorlogvoering nader moe ten toelichten. In een verklaring tegenover de pers zegt het hoofd van de legeraalmoeze niers, mgr. Badre, de publikatie in de persz eer te betreuren, te meer daar publikatie geschiedde voordat de bis schoppen de brief, welke de hoofdaal moezenier aan hen heeft doorgezonden, hadden kunnen bestuderen en beant woorden. Mgr. Badre verklaarde verder, dat de geestelijke verzorgers in het le ger zich steeds bijzondere moeite ge troosten om voorlicht.ng te geven inzake de morele en geestelijke moeilijkheden, die de strijd in Algiers oplevert. Oscar Smit's Bank te Haarlem ont ving over 1958 aan interest, provisie enz. f 99.235 (v. j. f 98.132). Onkosten vergden f 75.971 (f 74.501) waarna een winst resteert van f 23.264 (f 23.631). Hiervan is f 8.993 (f 8.191) bestemd voor afschrijvingen, f 1.700 (f 2.650) voor be lastingen en f 12.900 (f 12.976) voor di vidend en tantièmes. Voorgesteld wordt 6 lonv.l. De directie noemt het jaar 1958 weder om bevredigend. In de loop van het jaar bracht de dalende rentestand een opleving van de kredietvraag met zich mede. Het gemiddeld bedrag aan uit staande kredieten kwam dan ook hoger te liggen dan in 1957. De omzetten in re kening-courant namen met 3 toe, het geen i.v.m. de recessie tot voldoening stemt. De toevertrouwde gelden stegen met ca 10 Mede op grond van de gang van zaken in de afgelopen maanden meent de di rectie voor 1959 wederom gunstige re sultaten te mogen verwachten. Dinsdag 7 april houdt de Kring Oost van de Haarlemse Katholieke Arbei ders Beweging in het jeugdgebouw van het parochiehuis aan bet Teyler- plein een opvoedkundige bijeenkomst. Geestelijk adviseur kapelaan J. Breed- veld zal er een vragenrubriek openen over het onderwerp „Jeugd en opvoe ding". Uiteraard zijn ook KAV-sters van harte welkom. Anaconda Coppet Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Uil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny t'ldewater U.S Steel 1/4 68>i 50% 62% 83 45% 110 37% 43% 541'2 67% 43 85% 65% 54% 51% 23'/. 89 Stemming: 2/4 68% 51 63% 83% 45% 111% 37% 43% 55% 68% 43V, 85 66% 54% 51% 23 91% vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5