Vanuit alle windstreken komt men naar Europak Snelle groei en goede naam van Nederlandse verpakkings industrie Westelijke amateurs in Amsterdam afgestraft Djakarta verwerpt protest van Nederland De Troubadour in Carré Mooie stemmen slechte regie Twee Zwitsers ontsnapt en weer gegrepen D Nieuwste Spaanse mode Aartsbisschop van Belgrado in Rome Technisch en taktisch overwicht levert zeven doelpunten op Nederlands schip verloren gegaan Ziekenhuis in Indië Nationalisatie in Indonesië Sociale opgang Publiek wilde aanhouding op Singel verhinderen ERIC DE NOORMAN v pagina l Verpakkingsbeurs in RAI-gebouw DAF regelt zijn afzet Nederlander te Brugge gearresteerd Raad voor de scheep vaart spreekt kapitein vrij Bouw op initiatief van Nederlandse paters Successen voor GZC en De Rohhen Uit Huis van Bewaring Amsterdam Rotterdam Nieuwe tulp op de Jaarbeurs DONDERDAG 9 APRIL 1959 Districts brandweerwed strijden Nederlandsche Spoorwegen Plannen voor op- en overslagbedrijf in Utrecht DE BLOEI DER BLOEMBOLLEN (Van een verslaggever) e verpakkingsbeurs die telken- jare in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, is een indrukwekkende aangelegenheid ge worden. De snelle groei loopt even wijdig aan de stormachtige ontwik keling die zich in de Nederlandse verpakkingsindustrie heeft voorge daan. Ons land heeft in dit opzicht in korte tijd op de internationale markt een goede faam verworven. Nederlandse deskundigen worden hoog aangeslagen en herhaaldelijk geraadpleegd. Dit alles bljjkt uit de mededelingen van de organisatoren van de aanstaande 5e Verpakkings beurs. De verpakkingsbeurs, die Europak 1959 genoemd is, wordt van 21 tot 28 april in het R.A.I.-gebouw gehou den. Het is de bedoeling dat minis ter Zylstra de openingshandeling verricht. Achttien landen zullen op deze beurs hun beste verpakkingen laten zien. Als de voortekenen niet bedrieglijk zijn, kunnen de organi satoren een grote toeloop uit het uitenland verwachten. Engeland daagt met liefst 75 deel nemers op. Op aandringen van het Britse ministerie van handel heeft de Britse verpakkingsindustrie bovendien een grote collectieve inzending ver zorgd. Zestig exposanten uit Duitsland hebben hun komst aangekondigd. Het aantal Amerikaanse standhouders be draagt 26. België, Frankrijk, Italië, Venezuela, Portugal, vanuit alle wind streken komen de standhouders. Reis bureaus en luchtvaartmaatschappijen nebben contact met de organisatoren opg nomen toen bleek dat groepen van 3D tot 200 bezoekers uit allerlei landen buj; bezoek aankondigden. Een buiten lands reisbureau heeft zelfs een vier tal collectieve trips naar Europak 1959 'gecombineerd met een bezoek aan de bollenvelden) georganiseerd. Een Noor se groep heeft voor een week een mo tel even buiten Amsterdam afgehuurd. Een Engelse groep legde beslag op een hotel in Noordwijk. En dat allemaal voor verpak king, die doorgaans door de huis vrouwen als een bijzaak wordt ge accepteerd. Maar zij is geen bijzaak. De producenten weten door handiger, attractiever en gedegener verpakking hun verkoop te stimuleren. De huis vrouw zal wel eens een enkele keer bedenken dat de houdbaarheid en de hygiëne van gekochte artikelen door een doelmatige verpakking er bijzon der op vooruit gaan en al die sma kelijke kleurtjes e.d. zullen in haar keuken en proviandkast toch wel een fleurige indruk geven. Het zal zo langzamerhand wel be kend zijn dat er een gehele wetenschap aan de verpakking ten grondslag ligt. T.N.O. met een Droefstation voor ver pakkingen, een instituut voor kunst stoffen, het Nederlands Verpakkings centrum, enz. zijn dagelijks met proe ven en studiën bezig. Men spreekt er over een Informatiecentrum voor Ex portverpakkingen in het leven te roe pen, waar de exporteur zich kan la ten voorlichten over transport, vracht kosten, verzekeringen, containers, sta pelborden, voorschriften e.d. In navol ging van enkele andere landen spreekt men in Nederland al over een leerstoel voor verpakkingstechniek. Verpakking noemt men wel eens assuradeur en am bassadeur van het produkt. En zeker is wel dat de fabrikant niet meer over verpakking spreekt als onkostenpost, maar als een belangrijke balanspost. Een woordvoerder van de D.A.F. heeft te New York verklaard dat D.A.F. „meteen na de show in New York" een Dealers-organisatie op touw zal zetten in Amerika. In juli of augustus zal men uit Nederland 125 demonstratiewa gens aanvoeren, en dan begint in okto ber de eigenlijke export. Voor het laatste kwartaal van dit jaar denkt men in Amerika 4000 „Dafjes" af te zetten, volgend jaar zullen er 20.000 naar Amerika worden geëxporteerd, aldus de woordvoerder van D.A.F. op de Newyorkse autoshow. Het is de eerste keer dat een buiten landse auto zulk een populariteit ge niet in de Verenigde Staten. De reden ervoor, aldus de woordvoerder, is de automatische versnelling van het Daf- 'je. „Er zijn hier mensen, in het bij zonder vrouwen, die niet eens weten hoe ze moeten schakelen", merkte de man van D.A.F. op. Op enkele Engelse stands, waar men ook heel goed weet dat de Amerikaanse markt best een kleine Europese wagen verdraagt, heeft men toegegeven dat er in het Dafje iets zit. „Maar de Hollan ders moeten nog een heleboel leren," heette het direkt. De tentoonstelling wordt op 12 april gesloten. Daags daar na gaat men dus bouwen aan een Amerikaanse dealersorganisatie. Bij onderscheidene beschikking van de minister van O., K. en W. zijn be noemd: aan de rijksuniversiteit te Lei den voor het tijdvak van 1 juni 1959 tot en met 31 mei 1960 tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse voor de radiopathologie ir. W. Herstel. Voor het tijdyak van 1 febr. 1959 tot en met 31 jan. 1960 tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse voor de biochemie dr. J. M. Kaper. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht: voor het tijdvak van 1 mrt tot en met 30 sept. 1959 tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de medische fysica A. G. W. van Brum- melen, thans leraar aan de gemeente lijke H.B.S. te Hilversum. Voor het tijdvak van 1 juli 1959 tot en met 30 sept. 1960 tot wetenschappelijk ambte naar voor de fytopathologie mej. D. H. Brants, thans assistente aan de gem. universiteit van Amsterdam. Voor het tijdvak van 1 febr. tot en met 30 sept. 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse voor de fytopathologie dr. ir. G. van den Ende, thans weten- De activiteiten op het gebied van de verpakkingsindustrie hebben dus Ne- naanfbezor^d" WMrschènlük^a^men schaPPelUk ambtenaar'. Voor het tfjd- nn rfl wSÏJSi,» inkoli trff i vak van 1 febr. tot en met 31 dec. A «t Jlr' ff in l. 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar 1 mej. V. M. De gerechtelijke politie van Brugge heeft dinsdagmiddag een Nederlander aangehouden, die verdacht wordt van zwendel. Nederland heeft België reeds in 1955 verzocht om zijn uitlevering we gens huwelijkszwenwel Hij heeft ae af gelopen drie maanden in een hotel te Brugge gewoond, waar hijij de plaatse lijke autoriteiten en industriëlen wilde_ interesseren bij de bouw van een fa briek voor auto's met plastieken carros serie. Hij verzocht de stad Brugge om 900.000 gulden. De burgemeester liet inlichtingen over hem inwinnen, maar de man bleek nergens bekend te zijn. De justitie is er later in geslaagd, zijn indentiteit vast te stellen. De man was er inmiddels in geslaagd het vertrouwen te winnen van een in- dustieel te Zele, die hem geld voor de bouw van de fabriek had beloofd- Woensdagmiddag is de man vrijge laten omdat hem geen misdrijf ten laste kan worden gelegd en de Nederlandse noch Belgische justitie hem in staat van beschuldiging hebben gesteld. Hij werd vrijgelaten met een driedaagse verblijfs vergunning. Daarna zal hij België moe ten verlaten. Mgr. Josip Ujcic, aartsbisschop vaii Belgrado, Is per vliegtuig In Rome aan gekomen. De aartsbisschop is in 20 jaar niet meer in de gelegenheid geweest een bezoek ad limina af te leggen. Dit jaar voor het eerst staat de regering van Uto een reis naar Rome voor en kele bisschoppen toe. Mgr. Ujclc is ver gezeld door de apostolisch administra tor van Krizecvi, mgr. B. Bukatko, al dus meldt het KNP. (Van een onzer verslaggevers) Op het terrein van JOS in Amster dam werd woensdagavond de verlich ting ontstoken voor een oefenwedstrijd tussen een combinatie-elftal van de westelijke amateurs en een Amster damse combinatie. Voor de Amster dammers betrof het een voorbereiding voor de op het programma staande ont- de motor van de Amsterdamse aanval len te zijn. Vooral met steun van de uitstekende vlegelspelers Hollander van DWS/A en Uitermark van Blauw Wit rukten de hoofdstedelijken de westelijke achterhoede volkomen uit el kaar. Misschien mede door het gebles seerd raken van enkele spelers, dat ze ker niet aan onsportiviteit te wijten moetingen o.a. tegen een amateurelftal J"®?; raakte de homogeniteit in het wes- roliil/n L-aivin i-nll.-ntvinn nnnlr Unirnnrlian uit de Domstad Keulen. De schijnwer pers hebben een wel bijzonder schrij nend licht geworpen op de prestaties van de westelijken. Óndanks de nu niet bepaald Ideale terreingesteldheid ont wikkelden de Amsterdammers zo'n groot technisch en tactisch overwicht, dat zij met liefst 70 over hun tegen standers heenliepen. Voor de rust is het echter niet tot scoren gekomen. De Amsterdamse aan vallen hadden aanvankelijk een vrij of fensief karakter, dat later evenwel door de westelijken enigszins geneutraliseerd telijke kamp volkomen zoek. Bovendien bleek de voorhoede niet in staat te zijn een enigsz.ins acceptabele aanval op te bouwen. Linksbuiten Hollander opende in de 3e minuut de score, waaraan Spar taans midvoor Derks één minuut later een puntje toevoegde (20). Rechts half Prins gaf de doelman Jongbloed in de 15e min. opnieuw 't nakijken: 30. Vanaf de 24ste min. kwamen met de regelmaat van de klok de andere 4 doel punten, waarvan de verrassend snelle rechtsbuiten Uitermark er twee voor zijn rekening nam en Prins en Derks kon worden. Nochtans gaven de Am- de beide overige doelpunten op hun sterdammers blijk de techniek en tac- naam brachten, tiek beter te beheersen, waardoor zich een levendig en aantrekkelijk spel ont wikkelde. De via het centrum geleide aanvallen werden echter keer op keer door de spil v. Eek van Hercules ge keerd, zodat de rust toch nog met blan ke stand inging. Na de hervatting kwam een ware doelpuntenregen. Wlerlnga van WA, die na rust de plaats van de gebles seerde Volewijcker Kick innam, bleek Twee modellen uit de nieuwste Spaanse mode, welke tijdens een show in Madrid is gepresenteerd. Links een jeugdige jurk van lichtbeige zijde. Opmerkelijk is de uitvoering van de ruim-uitstaande rok, strik en ceintuur zijn van dezelfde stof gemaakt. Rechts: een jeugdig pak je met korte rok en vrijhangend jasje, gemaakt van witte piqué, bedrukt met rode rozen. De raad voor de scheepvaart heeft de gezagvoerder Simon Korver uit Am sterdam van het Nederlandse vracht schip „Ghanakust" van de Hollandse Stoombootmaatschappij N.V. te Am sterdam vrijgesproken van schuld aan de aanvaring en het verlies van dit schip na aanvaring met het Spaanse vrachtschip „Monte Urbasa". De avond van de eerste oktober 1958 voer het Spaanse schip, dat voorzien is van een elektrische stuurinrichting op de 'Gironde in de richting van Bor deaux. Het liep toen uit het roer en ramde de van tegengestelde richting ko- mende „Ghanakust", die alles in het werk had gesteld om een aanvaring te voorkomen. De Spanjaard ramde het Nederlandse schip aan stuurboordzijde juist op de plaats waar vaten gasolie stonden en waar tien ton lucifers in het ruim la gen opgeslagen. Er ontstond een steek vlam, die het schip in brand zette. De vijfendertig passagiers konden aan boord van de „Monte Urbasa" worden gebracht. De zeventien bemanningsle den zagen geen kans de brand te blus sen, zodat het schip buiten de vaar route op een zandbank moest worden gezet, waar de vlammen door het op komende water werden gedoofd. Het schip kon niet meer worden vlot ge trokken en moest als verloren worden beschouwd. De raad is van oordeel dat de aanva ring te wijten is aan het naar bakboord uit haar roer lopen van de „Monte Urbasa" daar haar elektrische stuur inrichting haperde. Door het initiatief van de Norbertij- ner-paters Th. van Schijndel en L. G. Oomen kan in Jabalpur (Indië) worden begonnen met de bouw van een zie kenhuis, dat de medische verzorging in die streken aanzienlijk zal verbe teren. Kort na hun priesterwijding zijn bei de priesters met missionarissen naar Indië, naar het bisdom Jabalpur, ver trokken Getroffen door de gebrekkige medische verzorging maakten zij al spoedig plannen voor de bouw van een modern hospitaal. In 1952 keerden zij naar Nederland terug om er met toe stemming van hun oversten aan de uni versiteit van Amsterdam medicijnen te studeren Hun verblijf in ons land be nutten zy, om de gelden voor dat hos pitaal bijeen te brengen. Bijzondere steun vonden zij in Eindhoven, dat het hospitaal adopteerde: kapelaan Van Gils van de parochie van het H. Hart van Jezus, die de organisatie van deze actie in Eindhoven ter hand heeft ge nomen, bewees onschatbare diensten. In november 1958 is pater Van Schijn del met de benodigde gelden naar Indië teruggekeerd. Met hem gingen de Ne derlandse arts G. Hensen en zijn vrouw, een röntgen laborante, die de leiding van het hospitaal op zich zullen nemen. Pater Oomen werkt momenteel in het r.-k. ziekenhuis in Zwolle, waar hij zich praktisch voorbereidt op zijn toekomsti ge taak in indië. Eind van dit jaar of begin volgend jaar keert ook hij naar zijn oude missiegebied terug. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft het Nederlandse protest over de nationalisatie van Ne derlandse bedrijven in Indonesië ver worpen, aldus meldt L'.P.I. „De rege ring verwerpt het Nederlandse protest omdat het inmenging in de Indonesi sche jurisdictie vormt," aldus een ver klaring van het ministerie, waarin voorts betreurd wordt dat de Neder landse regering „altijd protesteert te gen stappen die door Indonesië als een onafhankelijke en sonvereine staat zijn gedaan." Het Nederlandse argument dat de Indonesische actie in strijd is met het volkenrecht wordt in de verkla ring verworpen. „Mogen wij de Ne derlandse regering eraan herinneren, dat de nationalisatiewet is gebaseerd op de souvereiniteit van de natie, een principe dat door het volkenrecht er kend is," aldus het Indonesische ant woord op het Nederlandse protest van februari J.l. tegen de nationalisatie van enkele honderden Nederlandse bedrijven in Indonesië. „Het is duidelijk dat de stappen be treffende nationalisatie door Indonesië genomen, vallen onder 's lands juris dictie, en dat elke inmenging van bui ten inmenging vormt in de jurisdictie van een souvereine natie, hetgeen on natuurlijk en onaanvaardbaar is," al dus de verklaring. De Indonesische regering betoogt voorts dat verplichting tot het betalen van compensatie in het geval van na tionalisatie niet unaniem is overeenge komen ais een principe van het volken recht. Zij geeft echter te kennen dat Indonesië zijn verplichting schadever- co^dinv te betalen roeds h««ft erkend. Van de Gompagnia d'Opera ltaiiana, die woensdagavond haar eerste voor stelling van Verdi's Troubadour in Car ré te Amsterdam voor het voetlicht heeft gebracht zijn de zanders Italianen en de orkestleden Duitsers. De décors werden naar Italiaans ontwerp in München ver vaardigd. Het gezelschap heeft dus een internationale kleur. De voorstelling heeft veel succes ge had, maar wij vrezen, dat de fameuze traditie hier de critische zin van het publiek nogal heeft bedwelmd. Er wa ren twee zangeressen te bewonderen, die het muzikale peil van het geheel redelijk omhoog brachten. Dat waren de Jeugdige Elena Todeschi als Leo- nore en de begaafde Maria Minetto als de waarzegster Azucena. Todeschi heeft een wat donker getimbreerde dramati sche sopraan, en zong haar zware rol met grote uitdrukkingsmacht en een rijkdom aan nuances, die men bij de anderen tevergeefs verwachtte te zien beantwoord. Minetto is een toneelta lent van grote allure; zij was de enige die het stuk werkelijk tot leven bracht en speelde de anderen min of meer van de scène af. Daarbij bezit zij een prach tige altstem, die wel niet zo jong meer is, maar heftig en innig kan zijn en steeds melodieus blijft. Deze twee figu ren waren de enigen, die hun partij ten naaste bij zongen zoals Verdi dat gewenst heeft. Van geen van de mannen kan dat gezegd worden. De tenor Igi- neo Valsecchi, die de Troubadour ver tolkte, zong alles met vlakke uitdruk king en een scherp geluid, en vrijwel steeds heel hard. Hij kreeg open doek jes, maar dat had alleen tot gevolg dat hij nog harder ging zingen. Vittorio Manfredi als Luna zong zijn partij voort durend fortissimo, met totale verwaarlo zing van de indicaties in de muziek. Zo miste zijn arioso waarin hij voor de poort an het klooster de schoonheid van Leonore bezingt, elk spoor van te derheid. Wie dit kan bewonderen, houdt van luidruchtig zingen, maar niet van opera. Het moet ons van het hart, dat de dirigente. markiezin Carmen Cam- pori, met dit toe te laten weinig res pect voor het meesterwerk van haar grote landgenoot heeft getoond. Zij hield overigens de hand aan vrij strakke tem pi, en beheerste de muzikale gang van zaken op geroutineerde maar weinig bezielde manier. De koren achter de schermen waren daarentegen zorgvul dig en genuanceerd door Mario Benve- nuti ingestudeerd. De regie van Erich Kronen schitter de door afwezigheid Wellicht was de houterigheid van het kijkspel de oor zaak dat het geheel zo vaak aan een aangekleed oratorium deed denken. Dat een koor van krijgslieden stokstijf in een hoek staat mooi te zingen maakt een vreselijk domme indruk Ook de solis- ten hadden niet de minste zorg om hun rol aannemelijk te maken. Zij bewogen zich grotendeels als kleurige poppen, allerminst als operazangers met begrip voor theater. Dat de décors opvallend simpel waren gehouden, was geen be zwaar geweest, als er op het toneel werkelijk iets ware gebeurd. Maar er gebeurde niets, behalve dat men zong. Van het gloeiend-hartstochtelijke ver haal van liefde, haat en wraak gaven een paar gecostumeerde zangers een stijf muzikaal uittreksel. Alleen de waar zegster scheen te begrijpen wat er alle maal op het spel stond Het is waar dat de Trovatore niet tot de meest geslaagde werken van de meester behoort. Het verhaal is te ab surd om waar te zijn. Wie het brengt, zal de muzikale schoonheden die het bevat ten volle moeten uitbuiten. Met hard zingen alleen komt men er dan niet. Dit was over het geheel toch een slechte voorstelling. v. E. De uitslagen van de finales van het waterpolotoernooi om de KNZB-bekers, welke woensdagavond in het Sportfond- senbad Oost Amsterdam zijn gespeeld, luiden: dames: Robben-'t Gooi 9-3, he ren: GZC-Robben 3-2. Negen brandweerkorpsen van de Ne derlandsche Spoorwegen hebben gister middag op het emplacement te Bus- sum een denkbeeldige brand bestreden. In deze voorronde voor de vierde klas eindigde de groep van Utrecht C.S. I met 765 punten op de eerste plaats. De districtsingenieur van de afdeling Amsterdam de heer B. Sikkel reikte in „Prinses Margriet" de prijzen uit. De uitslag was: 1. Utrecht C.S. 765 punten; 2. De Rietlanden (Amsterdam) 676,5 punten en 3. Amsterdam C.S. II 643,5 punten. Bljjkens het voorwoord is dit boek een herbewerking van de beknopte handlei ding voor de geschiedenis van de Ne derlandse arbeidersbeweging, die reeds verscheidene jaren in gebruik is bij het cursuswerk van de Ontwikkelingscen trale der A.C. de Bruijn-Stichting. Uiteraard is hierbij bijzondere aan dacht aan de geschiedenis van de Ka tholieke Arbeidersbeweging besteed; na de K.A.B. krijgen de overige arbeiders organisaties de meeste belangstelling, terwijl ook de sociale organisaties van andere maatschappelijke groepen niet vergeten worden. De opzet van het boekje is schools er is ook een vragenlijst aan toegevoegd hetgeen de bruikbaarheid in bepaal de opzichten wel ten goede zal komen. Het bevat ongetwijfeld veel wetens waardigs, maar de leesbaarheid wordt niet bevorderd door de vele details, de opsommingen, namen, jaartallen, cij fers. Numerieke bloempjes als de vol gende staan voor het plukken: „In 1931 volgde bij gelegenheid van de herden king van 40 jaar Rerum Novarum op 6 september een manifestatie te Utrecht met 60.000 deelnemers uit 500 plaatsen, besloten met een groots defilié voor de Aartsbisschop, dat 4 uur duurde". Heeft de economische opleiding van de schrijver hem parten gespeeld of lijdt hij aan getallen-manie? Wellicht zouden leesbaarheid en bruikbaarheid verhoogd worden, wanneer in deze ge schiedenis wat minder aandacht aan de uiterlijkheden besteed werd en meer aan de innerlijke ontwikkeling van de beweging, als wat meer indruk gegeven werd van de opgang van de arbeider als persoon en minder van de omvang van zijn organisatie, indien de mense lijke zin van het streven wat meer naar voren kwam uit de duizend-en-een ac tiviteiten. Het boekje zou er, dunkt ons, ook aan bezielende waarde door win nen, want welke jonge arbeider, vragen wij ons af, kan warm lopen bij deze feiten-kroniek? Maar dat zal wel niet de bedoeling geweest zijn. J. v. L. A. L. M. Arnolds, ec. drs. Sociale op gang. N.V.Ultgeverij De Lanteern, Utrecht. De waarnemend voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Utrecht en omstreken, ir. A. F. C. de Pont, heeft medegedeeld, dat er momenteel een n.v Op- en Overslagbedrijf Utrecht in op richting is. Hij zei, dat het bedrijfsleven bij voorbereidende besprekingen grote belangstelling voor het projekt heeft getoond. Hij wees er echter op, dat de oprichting van een op- en overslagbe drijf in Utrecht de aanleg van een spe ciale haven in het Amsterdam-Rijn kanaal noodzakelijk maakt. Woensdag zijn twee Zwitsers ontsnapt uit het Amsterdamse Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg. De politie slaagde erin een van de mannen te grij- pe op het Singel nabij de Haarlemf* straat. De tweede man met de voor het gezicht) werd in een hotel het Damrak in de kraag gegrep®"' Twee jonge Zwitserse oplichters zijn woensdag uit het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg in Amsterdam ontsnapt. Vijf uur later zaten beiden weer achter slot en grendel. Bij hun ontsnapping moeten ze hulp hebben ge had van buitenstaanders. Hoe zouden ze anders in het bezit van de zaag zijn ge komen, waarmee ze de tralies van de luchtruimte hadden doorgezaagd? Een rechercheur van de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie heeft 's middags omstreeks twee uur beiden willen aan houden op het Singel, waar hij ze zag lopen. Bij een van de twee vluchtelingen lukte het hem. Maar de ander kon ont vluchten omdat voorbijgaand publiek zich om de een of andere onverklaar bare reden met de zaak ging bemoeien en de rechercheur in zijn werk lastig viel. Niettemin kon dezelfde rechercheur de ander in een hotelletje aan het Dam rak aanhouden. De twee Zwitsers, W. H. Müller (30 jaar) en E. A. Odermatt (26 jaar), zijn Op de technische voorjaarsbeurs, die van 15 tot en met 24 april in Utrecht wordt gehouden, zal de vereniging Ne derlands Fabrikaat in haar stand als symbool van Nederlands vakman schap een veertien meter lang model exposeren van het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, de Rot terdam. Bij deze gelegenheid zal een speciaal gekweekte oranjekleurige tulp, aange boden door het bestuur van de Keuken hof in Lisse, ten doop worden gehou den. De bloem krijgt de naam van het vlaggeschip Rotterdam. Het ligt in de bedoeling, om, wan neer de Rotterdam in september na zijn maidentrip in de Verenigde Staten aankomt, boeketten van deze door de heer D. W. Lefeber gekweekte tulp als bloemengroet van Nederland te overhandigen aan officiële personen al daar. De doopplechtigheid wordt gehouden dinsdag 21 april in de stand van de vereniging Nederlands Fabrikaat in de Margriethal van de Jaarbeurs. in februari aangehouden door de Vre®*?, delingenpolitie. Zij had daartoe een zoek gekregen van de Zwitserse reen® che die beide mannen zocht weie£t diefstal en oplichting in hun land. V uitlevering zou spoedig gevolgd woensdagmorgen echter, om 8.30 uur dens het luchten, dat onder toezicht K beurde, slaagden de mannen erin benen te nemen. Ze moeten hun vlucht vrij goed bereid hebben en bekenden moeten "Jp bij deze voorbereidingen behulpz8% zijn geweest. De politie van het bur®^ Overtoom, de radio-autodienst en Vreemdelingenpolitie werden direct Kf alarmeerd. Op grote schaal werd de j8^ ingezet. Alle toegangswezen van hoofdstad werden afgezet door pol'Lt auto's, waarvan de bemanning in bezit van twee foto's van de twee tm dadiger was. Het was de Vreemdelingenpolitie L, kend dat de twee Zwitsers in Affl8'® j dam contactadressen hadden. TersWjJj gingen politiemannen daar posteren. was aannemelijk dat de jonge man^L die platzak waren, voor hun vera vlucht geld zouden willen bemgcb"L. bij hun kennissen. Om twee uur men ze op het tingel, waar een hun contactadressen gevestigd is, lopen. Daar greep een rechercheur^ Hij kon slechts de jongste van de in de kraag pakken. De oudste had ruim een half uur later in een ho', letje aan het Damrak. De Vreemde' genpolltie is nu wel van zins haas' V maken met de uitlevering van twee wispelturige gasten. Ondanks het gure weer in het van deze week vordert de bloei de bollenvelden gestadig. Naast de 11 cissen komen nu overal de hyacint®" bloei en als het weer een beetje werkt, zullen de vroege tulpen sp°e volgen. De keukenhof is nog nooit zo JjLj, geweest in de eerste weken van aP^ Rond de waterpartijen en onder d® men schitteren overal op het ter' narcissen, hyacinten en tulipa's. In de verwarmde kas bloeien hob L den tulpen in allerlei tinten en vorh1 73. De peinzende uitdrukking op Eric's gezicht ontgaat Fergus niet en op de vraag van de piratenhoofdman zegt Eric, wat hem dwarszit. Fergus knikt kort. „Ik begrijp, dat gij U als Vorst van een groot land niet zonder noodzaak vijandig wilt en kunt tonen tegen de Koning van Ierland, op wiens grondgebied gij vertoeft, maar vergeet niet, dat de krijgers van Criffan jacht op U maken." „Zij weten niet, wie ik ben," onderbreekt Eric hem, „en ze moeten het niet weten ook. Ge zijt een man naar mijn hart, Fergus, maar in deze strijd mag ik mij niet mengen. Zodra wij Svein bevrijd hebben, moeten wij uit elkaar gaan. Hoezeer ik misschien ook hoopEen zachte kreet van Bolli doet hem - „Ik hoorde daar wat," fluistert de Noorse krijger. „Luistert!" De ,mi nen kijken elkaar verwonderd en onzeker aan, want het klaaglijk ge' dat tot hen doordringt is onmiskenbaar het huilen van een kind. kind," mompelt Eric, „daar moet iets aan de hand zijn Om 's hemelswil, wees voorzichtig en wacht," sist Fergus. „Het ka valstrik zijn." Maar de Noorman hoort het al niet meer. Met het z cji in de vuist baant hij zich een weg door het kreupelhout, waar weer en klaaglijk het snikken van een kind klinkt. er z

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2