Haarlem biedt veertig jaar lang f35.000.- per jaar 1 I m CentrA a kopen l I Naaimachine erlijke Everest-filter ertrouw op Nu m handi .stuks pakje cent Om Bloembollencultuurbinnen zijn grenzen te hunnen behouden Drie nozems als inbrekers Spaarne-oever wordt beveiligd Het Spaarne wordt uitgebaggerd ERIC DE NOORMAN SCHOOLSCHIP VOOR HET KAREL VAN MANDERLYCEUM Leerlingen van debielenscholen tussen de middag weer naar huis 1 zien: Ruimteülannen van de Y.S. Gegooi in de glazen in de Glazenstraat Bloeiende bollen velden M NAAR SCHAAP LOPEN BOERENLEENBANK SANTPOORT VRIJDAG 10 APRIL 1959 90 Liter 395,- DAKE n.v. Damrak 28-30 Amsterdam Gebr. BLOKKER n.v. 2V2 en IV2 jaar jeugd gevangenis geëist Hoek Dreef-Wagenweg wordt onteigend Oliestook in de aula van de* Noorder begraafplaats WIELERNIEUWTJES 74. Scherp luisterend dringt Eric door het dichte kreupelhout. Het geschrei klinkt zacht en onderdrukt als van een kind, dat eigenlijk niet huilen durft, maar zijn verdriet niet baas is. Een diep gevoel van mede lijden welt in Eric op, als hij eensklaps tussen de struiken het magere, armoedige kereltje gewaar wordt, dat als een hoopje ellende tegen een boom leunt. Een takje kraakt scherp onder Eric's voet en gealarmeerd kijkt de jongen op. „Kom maar eens hier," zegt de Noorman zacht en vriendelijk. „Wat is er, mijn jongen?" Met een uitdrukking van ontzetting veert de knaap overeind en is in minder dan geen tijd als een schuwe hinde in het dichte struikgewas verdwenen. Geluidloos snelt Er',c gE. achteraan, maar de jongen vindt hij niet meer. Grimmig en met het s voel, of zich hier voor zijn ogen en toch buiten zijn bereik een drama speelt, staat de Noorman stil. Wat was dat voor een knaap? Waar lew»1® hij vandaan? Wat voor verschrikkelijks moet er gebeurd zijn, dat hij----^r. Eensklaps verstrakt de Noorman en zijn hand tast naar zijn zwaard, wijl hij zich snel omdraaitnaar de plek, waar twee met SP®^' gewapende krijgers dreigend en stil tussen de schaduwen naar hem huisvrouwen 2* dit moet U Frank Lloyd Wright overleden Man niet meer in de buurt van schoonvader T.b.c. loopt terug Berg en Bosch wordt algemeen ziekenhuis Heiers in Amsterdam weer veroordeeld Dwangsommen blijven Dortmund vroeg bloemencorso KASTANJEBOMEN WORDEN GEROOID A. Kuiper voor de Haarlemse jeugdraad: Het jeugdwerk onder de loupe" Bedrijfsongeval HoogoV^ Het nieuwe 10-stuks pakje; in uw tas of jaszak. Tien heef'1^ Everest, elk met de eerlijke Evef filter. U rookt zó koel, zó zuivef licht, als u Everest filter kiest. Eerlijk: garandeert u een natuur-zuivere ÖFILTEjJ Haarlem is bereid gedurende veertig jaar aan de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur jaarlijks 35.000 te betalen, als deze vereniging besluit haar zetel in Haar lem gevestigd te houden. Met dit voor stel hebben B. en W. van Haarlem zich thans tot de gemeenteraad gericht, die er woensdagmiddag over moet beslis sen. De dienst Openbare Werken van Haarlem heelt een plan gemaakt voor de verbouwing van de huidige zetel van de Vereniging, het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem, waardoor dit gebouw weer volledig aan de te stellen eisen zal voldoen. De inkomsten uit dit gebouw zullen na realisering van dit plan zeker heger zijn, maar berekend is, dat het exploitatietekort toch jaarlijks ongeveer 35.000 zal be dragen. B. en W. stellen nu de raad voor dit exploitatietekort jaarlijks aan Bloembollencultuur te vergoeden. Op 20 april vergadert Bloembollen cultuur in het Haarlemse Concertge bouw. Het hoofdbestuur zal dan de al gemene vergadering het Haarlemse plan voorleggen, maar ook een door de Vereniging ontworpen plan tot ves tiging van de zetel der vereniging in Hillegom. Dit plan behelst een vergro ting van café-restaurant Treslong. In mei wordt er een buitengewone ver gadering van Bloembollencultuur ge houden, tijdens welke vergadering de leden zullen moeten kiezen tussen het Haarlemse en het Hillegomse plan. Haarlem hecht bijzonder veel waarde aan de vestiging van de zetel van Bloembollencultuur binnen zijn gren zen. De economische adviseur der ge meente heeft een rapport samenge steld, waaruit blijkt dat het economisch belang voor de stad zeer groot is. Bo vendien biedt het Haarlemse plan de mogelijkheid van een grote parkeer ruimte, die behalve op maandag, wan neer de bollenbeurs gehouden wordt, geheel aan de stad ten goede komt. Het behoud van het Krelagehuis is ook van groot belang in verband met de vele zaalsporten, die er onderdak vin den. Dat Haarlem veel waarde hecht aan het verblijf van de Bloembollenbeurs binnen haar grenzen, bleek al in 1927, toen de gemeente aan Bloembollencul tuur een bedrag van 100.000 schonk, mits de zetel der vereniging minstens Advertentie Technisch volmaakt en toch zo ongelofelijk laag in prijs S jaar schriftelijke garantie. AHeenverkoop voor Nederland: A'dam - Oen Haa§ - Haarlem - Utrecht -.Beverwijk Vraag naar onze kredietservice. „Onbegrijpelijk", noemden zowel de president van de Haarlemse rechtbank, mr. N. Reeling Brouwer, als de offi cier van justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, en de verschillende ver dedigers de misdragingen van drie jeugdige Amsterdammers, die donder dag terecht stonden wegens een hele serie diefstallen uit villa's in Bloemen- daal, Overveen en soortgelijke plaat sen. Het waren ogenschijnlijk keuri ge jongens, uit nette milieus, maar hun onders zouden er, aldus de reclas- seringsrapporten, niet in zijn geslaagd hen in het rechte sroor te houden. Hoe wel hun zakgeld aan de royale kant was, hadden ze „geldgebrek" en daar om gingen ze het geld maar „halen". De bende liep tegen de lamp bij een inbraak in een villa aan de Tetterode- weg in Overveen. Dat is te danken aan het kordate optreden van de bejaarde bewoonster, een weduwe, die 's nachts onraad hoorde en onmiddellijk haar maatregelen nam, waardoor het stel kon worden ingerekend. Anderhalf jaar jeugdgevangenisstraf werd geëist tegen een 22-jarige verwarmingsmonteur, die reeds eerder was veroordeeld. De straf bladen der anderen waren nog blanco. Tegen hen beiden, een 19-jarige leer ling-monteur en een 18-jarige leerling- diamantklover, eiste de officier twee jaar en zes maanden jeugdgevangenis. In totaal zouden de verdachten tussen de twintig en dertig inbraken hebben gepleegd. „We leefden in een soort roes", ver telde een van de jongens aan de rech ters. Het woord „nozem" werd nogal eens gebruikt door de raadslieden, mr. L. S. Römelingh, mr. J. W. Rutgers en mr. J. K. M. Mathuizen. De instan ties, welke de ouders te hulp riepen voor hun probleemkinderen, faalden of lieten zonder meer verstek gaan. Een psychiater zou hebben gezegd: „Laat ze maar wat uitrommeien. Ze worden wel weer gewoon." „Zolang nozems alleen uiterlijk opvallend doen, kan het me niets schelen," aldus de officier, „maar ze moeten net zo goed ais ieder ander binnen de perken van de wet blijven." De eis tegen de 22-jarige ver warmingsmonteur was lager dan die tegen de andere twee omdat deze slechts aan twee inbraken had deelgenomen en daarna te kennen had gegeven, dat hij met zijn vriendjes niets meer te maken wilde hebben. tot 1977 in Haarlem gevestigd zou blij ven. De vereniging besloot toen het Krelagehuis aan te kopen en te ver bouwen. Toen in 1947 bleek, dat het Krelagehuis niet meer voldeed aan de gestelde eisen, besloot de Haarlemse raad in 1948 aan Bloembollencultuur een bijdrage toe te zeggen van 90.000. Bloembollencultuur nam toen geen be slissing inzake de vier mogelijkheden, die door Haarlem geopperd werden. Op 9 januari 1957 besloot de Haarlem se raad een van de mooiste plekken van de stad, het Frederikspark, hoek Dreef, ter beschikking van Bloembol lencultuur te stellen voor de bouw van een nieuw beursgebouw. Dit aanbod werd door de vereniging van de hand gewezen, hoewel het hoofdbestuur het hartelijk aanbeval. Het thans door Openbare Werken vervaardigde ontwerp voor de ver bouwing van het Krelagehuis, geeft slechts aan welke mogelijkheden er zijn om het gebouw zodanig in te richten, te moderniseren en uit te breiden, dat het aan alle gestelde eisen voldoet. De vereniging zal vol komen vrij zijn desgewenst eigen ar chitecten opdracht te geven een an der verbouwingsplan op te stellen. De enige voorwaarde, die Haarlem stelt is, dat de zetel van Bloembol lencultuur minstefis tot 1999 in Haar lem gevestigd blijft. Doet de vereni ging dat toch, dan zullen alle bijdra gen van Haarlem volledig terugbe taald moeten worden. Bovendien vraagt Haarlem gedurende vijftig jaar het voorkeurrecht op koop van het Krelagehuis. De verbouwingskos- ten van het gemoderniseerde Krela gehuis worden geraamd op ongeveer 2.500.000. B. en W. van Haarlem stellen de raad thans voor tot onteigening over te gaan van het stuk gronds op de hoek van Dreef en Wagenweg. De gemeente is met de eigenares niet tot overeen stemming kunnen komen over de aan koop van de grond. De gemeente heeft 80.000 geboden, maar de eigenares vroeg 104.000 en dit werd door de gemeente wat al te duur gevonden. De gemeente was er zich van bewust al een hoog bod te hebben gedaan, maar dit was nodig omdat de grond nodig was voor een noodzakelijke verkeersverbe- tering. Ter vervanging van de oude verwar mingsketel van de aula der Noorderbe graafplaats aan de Vergierdeweg, door een nieuwe ketel voor oliestook, vra gen B. en W. van Haarlem de raad een krediet van 7500. De bestaande ketel is twintig jaar in gebruik en verkeert in zeer slechte staat. De installatie voor verwarming behoeft slechts bjj begrafe nissen bij vriezend weer te worden ge bruikt. Bjj een cokesinstallatie is dat niet goed mogelijk. Beter is het dan meteen op oliestook over te. schakelen. Het uitvoeren van de beveiligings- plannen voor de Spaarne-oever, waar om het raadslid P. van den Berg (Prot. Christ.) enige tjjd geleden gevraagd heeft, wordt geraamd op 4800. B. en W. van Haarlem stellen nu voor dit bedrag ter beschikking te stellen om een stalen buis langs de Spaarne-oever te laten aanbrengen tussen Damstraat en Melkbrug. Bovendien zal voor dit geld het hek bp de bushalte van lijn 2 bij de Melkbrug in een meer opval lende kleur worden geschilderd. Ook vragen B. en W. de raad om een bedrag van 6.750 voor het tref fen van voorzieningen aan de walmuur langs de westelijke Spaarne-oever tus sen de Melkbrug en Langebrug. Twee maal is in 1958 een vrachtauto op het Spaarne door het wegdek gezakt. De verzakkingen bleken veroorzaakt door het verschijnsel der onderloopsheid. Dit wordt veroorzaakt door voor de wal lig gende schepen. Als de motoren van de ze schepen draaien, ontstaat een kol king en zuiging, die op de duur veroor zaakt dat de steun en de afdichting wordt weggespoeld. De kademuur ter plaatse is vjjftig jaar geleden gebouwd met een damwand onder de muur. De bovenkant daarvan bevindt zich 50 cm onder water. De verzakkingen kan men als een normaal slijtageverschijnsel be schouwen. Het bouwen van een nieuwe kademuur zou 108.000 gekost hebben. B. en W. kozen echter de goedkopere oplossing van het aanbrengen van een kleikist achter de bestaande muur tot even onder de waterlijn. De onder loopsheid wordt hiermee niet geheel voorkomen, zodat een regelmatige con trole nodig blijft. Het is nodig de vaargeul in het Spaarne uit te baggeren. B. en W. van Haarlem stellen de raad daarom voor een krediet van 150.000 ter beschik king te stellen voor dit doel. Het uit baggeren is nodig om een goede door stroming van het water te verzekeren, maar ook met het oog op de scheep vaart. In de binnenscheepvaart blijkt j men de laatste jaren met schepen van j grotere tonnage te gaan varen. Dit geldt zeker voor de kustvaarders, die j in toenemende mate Haarlem aandoen als gevolg van de uitbreiding van de industrie. Niet alleen zal de vaargeul uitgebaggerd moeten worden, maar langs de oevers bestaat op verschillen de plaatsen behoefte aan een grotere diepte. De Haarlemse scheepsbouwin- dustrie zal met name ten zeerste gebaat zijn met een dergelijke uitbaggering. Het aannemersbedrijf, dat op het ogenblik bezig is Schalkwijk op te ho gen, is bereid het baggerwerk uit te voeren voor 138.500, dat is ongeveer 1 per m2 goedkoper dan normaal. Dat komt, omdat dit bedrijf het zand voor de ophoging moet halen uit een zandput op 't terrein van het Seminarie Hageveld in Heemstede, welke zandput echter weer gedicht moet worden. Hier voor wil men dan de uit het Spaarne opgedolven bagger halen. Het tot stand- komen van de vaargeul van Spaarn- dam tot Heemstede is in de vorige eeuw tot stand gekomen in samenwer king met het rijk, de provincie en het hoogheemraadschap van Rijnland. Ge tracht zal worden nu een bijdrage van deze lichamen te verkrijgen in de kos ten van het uitbaggeren van de vaargeul Met de 225 kilometer lange Ronde van Noord-Holland, waarvan de start en finish in Zaandam zijn, wordt op zondag 12 april in deze provincie het wegseizoen voor de amateurs geopend. Onder de bijna 300 ingeschreven ren ners, bij wie 27 Duitsers en 7 Belgen, bevinden zich o.m. de Haarlemmers Piers, Straver, W. en C. v. d. Aar, De Jong en Van Dijk, de Santpoorter Visser, de Beverwijkers Dullemans en Ton Hofland, Toon Lute uit Castricum, Joop Cuvelier en Reekers uit Nieuw Vennep, Janssen en Knoopert uit Noordwijkerhout, Koop uit De Zilk, Zonneveld uit Uitgeest, de Badhoeve dorpers Sluis, Jan Buis en Zantman, Henk Buis uit Vijfhuizen, de Halfweg- gers Snijder en v. d. Velde, De Reus uit Velsen-noord, de IJmuidenaar Ol denburg, Herreur uit Sassenheim en Van Dijk uit Lisse. De veertien ploegen, die voor het eerst in de geschiedenis van deze ron de met beperkte reclame mogen rij den, worden gevormd door de buiten landers en enige clubteams, waaron der het Haarlemse „De Kampioen" en „De Bataaf" uit Halfweg. Dik Enthoven van „De Bataaf" is een van de zes door ploegleider Evert van Mokum uitgekozen renners voor deelname aan de van 25 april tot en met 3 mei te houden Ronde van Tune- sië. Aan de Ronde van Feyenoord, die op Koninginnedag (30 april) in Rotter dam wordt gehouden, zal ook een ploeg van „De Kampioen" deelnemen. Deze bestaat uit de renners: Cees Piers, Aad Straver, Henk v. d. Geest, „Moos" Mathot en Loek Vaars. Re serve is Eddy Riethoff. 1 -7- 7 X__1_ I:i_4roTTia Advertentie 3*^ Teneinde aan de lokalennood, waar mee het Karei van Manderlyceum aan de Oosterhoutlaan te kampen heeft, op korte termijn het hoofd te kunnen bie den, stellen B. en W. van Haarlem de raad voor een schoolschip aan te kopen voor 107.000. Het College wil het ter rein waarop het huidige gebouw aan de Oosterhoutlaan staat, zo lang moge lijk ongerept laten, en daarom geen houten noodlokalen op deze grond doen bouwen. Het schoolschip, dat vier klassen bevat, kan achter de school in het» Spaarne komen te liggen. Als het ter plaatse niet meer nodig is, kan het gemakkelijk naar elders worden ge bracht. De vier lokalen zijn reeds in het nieuwe schooljaar nodig. Boven dien vragen B, en W. de raad om 12.000 voor de inrichting van het schip en 24.600 voor de aanschaf van administratiebenodigdheden, boeken en leermiddelen ten behoeve van het Karei van Manderlyceum. Voor de aanschaf van drie naaima chines en zes werktafels voor de nieu we meisjesafdeling op de zolder van de gemeentelijke werkinrichting aan de Botermarkt vragen B. en W. 5739. De directeur is erin geslaagd werkobjecten te vinden in het stikken van gordels en het afzomen van dweilen. De afzet is voldoende gegarandeerd, zodat men voorlopig werk genoeg heeft. Dit bete kent, dat elf van de vijftien weeftoestel- len, waarvoor de raad verleden jaar een crediet van 8.555 beschikbaar stelde, niet behoeven te worden aange schaft. Voor het aanschaffen van toestellen en oefenmiddelen ter aanvulling van de inventaris van de gemeentelijke gym nastieklokalen vragen B. en W. de raad om een crediet van 45.000. Voorts wordt de medewerking van de Haarlems grootste kollektie VLOERBEDEKKING en TAPIJTEN. Alle nieuwe kleuren van 1959 zijn nu reeds bij CENTRA te bezichtigen. Indien u het wenst ligt het kant-en-klaar bij u thuis voor a mL g W* Per week Koopt zo ook uw rijwiel Radio, T.V. stofzuiger kostuum tailleur bij: Het Grote Witte Gebouw achter het N.S. station Kennemerplein 1 Tel. 19575 Haarlem L Vijftien Amerikaanse deskundigen op het gebied van het ruimteonderzoek hebben voor een subcommissie van de Amerikaanse senaat hun plannen uit eengezet. Men wil radiostations en te lescopen op de maan plaatsen en binnen tien jaar een man naar de maan stu ren. Verder wil men fotosatellieten rondom de aarde laten draaien om de oppervlakte in kaart te brengen. Ook de naaste omgeving van de aarde en ver verwijderde planeten wil men on derzoeken. In '59 zullen acht aardsatel- lieten en twee ruimteraketten worden gelanceerd en in 1960 zes satellieten en vier ruimteraketten. De deskundigen achten het niet uitgesloten, dat er in de loop van de komende tien jaar 100 of 150 satellieten gelijktijdig rondom de aarde en andere planeten zullen draai en, aldus meldt Reuter. Men verwacht voorts, dat er binnen tien jaar een stel sel van satellieten zal bestaan voor weerkundige waarnemingen, ten behoe ve van het verkeer en als tussensta tions voor draadloze verbindingen. De vermaarde Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright is donderdagoch tend op 89-jarige leeftijd in het St.- Josephziekenbuis te Phoenix in Arizona overleden. Wright had zaterdag een operatie ondergaan. De politierechter te Dordrecht heeft een 24-jarige classificeerder verplicht tot naleving van een wel heel bijzon dere voorwaarde. Hij veroordeelde de man tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en een boete van vijftig gulden subs, twintig dagen en bepaalde bovendien, dat verdachte gedurende de proeftijd niet meer mag komen in dat deel van de Glazenstraat te Dordrecht waar zijn schoonvader woont. Dit alles omdat het in de nacht van 27 op 28 juli 1958 in die Glazenstraat letterlijk en figuurlijk een gegooi in de glazen was geweest van jewelste. Het boterde al sinds lang niet meer in de familie. Die nacht was een hele boel oud zeer tot uitbarsting gekomen. De aanleiding tot een door de classi ficeerder ontketende rel, waarover de buurt nog dagenlang zou praten, was het simpele feit, dat de schoonvader zijn kleindochter een paar uurtjes langer bij zich had gehouden dan haar vader welgevallig was geweest. Toen het kind al lang en breed thuis was had hij zich zo opgewonden, dat hij naar zijn schoonvader was gesneld, hem bij de keel had gegrepen en en passant een ruit had ingeslagen. Het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, een zelfstandige instelling van de K.A.B., is zeer onlangs, na ge hoord advies van de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, op de lijst van door de Ziekenfondsraad erkende zie kenhuizen geplaatst. Het daartoe inge diende verzoek is het gevolg geweest van een breed opgezette studie omtrent de in de toekomst te verwachten ont wikkeling, gezien het teruglopen van het aantal t.b.c.-patiënten in ons land. Hoewel Berg en Bosch het enige gro te t.b.c.-sanatorium is, dat volledig be zet is gebleven, en er ook thans nog niet van een onderbezetting gesproken kan worden, achtte de leiding het niet aan twijfel dnderhevig, dat het terug dringen van de eens zo gevreesde volks ziekte op de duur toch ook zijn invloed op de exploitatie van deze instelling zou doen gelden. Hoe de verandering ook zal worden, voorop stelde men, dat Berg en Bosch in medisch opzicht zo hoog mogelijk gekwalificeerd moest blijven en na rijp beraad werd besloten, de richting van een algemeen zieken huis uit te gaan, waarbij de weg van de geleidelijkheid gevolgd zal worden. Daartoe zal het complex gebouwen uitgebreid moeten worden en de medi sche staf met nieuwe specialisten aan gevuld. De bestaande polikliniek, die tot nu toe diende voor t.b.c.-patiënten en longziekten, zal nu ook voor lijders aan andere ziekten worden opengesteld. Overleg met een architect is reeds gaande voor een nieuw te bouwen com plex achter het tegenwoordig kinder paviljoen, waar 150 a 200 patiënten opgenomen zouden kunnen worden. Hier komt ook de hoofdingang van het ziekenhuis Berg en Bosch. Het kin derpaviljoen wordt medisch behande lingscentrum. Op het bouwprogram ma staan verder een groot zusterhuis voor leerlingverpleegsters en een aan tal bungalows voor het gediplomeerde lekenpersoneel. De civiele kamer van het Gerechts hof te Amsterdam heeft gisterochtend in hoger beroep het vonnis van de presi dent van de rechtbank in het kort geding tegen een der eind vorig jaar gestaakt hebbende heiers bekrachtigd. In november j.l. werden 20 heiers, die in staking waren gegaan tegen de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf, in het kort geding veroordeeld tot werk hervatting op straffe van een dwang som van 25 gld. per man per dag. De heiers negeerden deze uitspraak. Ge zien het principiële karakter van deze zaak het recht van staken werd maar in één zaak appel aangetekend. Ten aanzien van de toepassing van civielrechtelijke dwangmiddelen bij een werkstaking was het hof van oordeel, dat de president van de rechtbank op dit punt de belangen van partijen juist had afgewogen. Maandag 13 april a.s. zullen de heiers een staking van 24 uur houden als pro test tegen de aan een aantal hunner in twee korte gedingen opgelegde dwang sommen. Hiertoe was reeds besloten vóór de uitspraak van het hoger beroep. raad gevraagd voor het veranderen van de inrichting van de protestants-chris telijke Nassauschool voor l.o. aan de Leidsestraat. De school voldoet niet meer aan redelijk te stellen eisen, om dat bij de bouw van de school con structiefouten zijn gemaakt. De kosten worden geramd op 128.000. Krachtens een raadsbesluit is per 1 maart het vervoer van leerlingen der scholen voor debielen gedurende de middagpauze van school naar huis stop gezet. De kinderen worden nu in de ge legenheid gesteld op school meege bracht brood te eten. Dat besluit was een gevolg van een voorstel van B. en W„ waarin het College was afgegaan op ambtelijke rapporten. Het onderwij zend personeel heeft tegen dit besluit nogal geageerd en thans is gebleken, dat het busvervoer naar huis nauwelijks duurder is dan het op school laten eten. Daarom stellen B. en W. thans voor de kinderen weer per bus naar huis te laten brengen. De kosten hiervan be dragen 29.629, maar dit bedrag was op de begroting al voor dit doel uitge trokken. Advertentie Kruisstraat 25 - Haarlem - Tel. 12921 BEVERWIJK HAARLEM - ZAANDAM Ondanks het gure en koude weer in het begin van deze week vordert de bloei der bolgewassen gestaag en breidt het aantal bloeiende velden in de streek zich dagelijks uit. Waren dit vorige week nog in hoofd zaak narcissen, thans bloeien overal hy acinten, terwijl hier' en daar de eerste tulpen hun kleuren ten toon beginnen te spreiden. Van de Keukenhof mag gezegd wor den, dat zij haar devies „mooier dan ooit" volkomen waardig is. Als gevolg van de zachte winter bloei en overal rondom de waterpartijen en in de gazons narcissen, hyacinten en tulipa's in de mooiste kleuren. In de grote verwarmde kas bloeien honderden soorten tulpen in velerlei soorten en vormen en bieden een on vergetelijke aanblik. Medegedeeld kan worden dat aan de Nederland-dag op donderdag 23 april a.s. medewerking zal worden verleend door de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue. Woensdag 29 april zal in de middag uren op Keukenhof worden geconcer teerd door het bekende orkest van de U.S. Air Forces in Europa, welk orkest voor enkele dagen een bezoek aan ons land zal brengen. Het comité, dat het bloembollencor so organiseert, kreeg kortelings een verzoek uit Dortmund om het gehele corso zaterdag 25 april na afloop op de trein te zetten en het naar Dortmund te sturen. Het zou daar dan zondag 26 april door de stad moeten rijden. Dit aanbod is wel overwogen, maar het comité heeft een te korte periode van voorbereiding om alle consequen ties te overzien. Indien men dit een jaar van te voren had geweten, dan had men bij de bouw van de wagens wellicht rekening kunnen houden met de maten, de onderbouw zou wellicht an ders moeten worden, kortom het heeft een briefje moeten schrijven met het bekende „tot onze spijt Het is buitengewoon jammer, want de bloei van de hyacinten is door het koele en zonloze weer zo vertraagd, dat men goede hoop heeft omstreeks de twin tigste april alle rassen van hyacinten in bloei te hebben Omstreeks die da tum zou men dan over alle kleuren kunnen beschikken, die de hyacinten rjjk zijn. De artistieke adviseur Van Driel be hoeft dit jaar waarschijnlijk geen im provisatie bjj het „verven met bloe men" toe te passen, omdat alles vol gens de tekeningen zal kunnen worden aangebracht. Men heeft in de bloembollenstreek goe de hoop, dat dit het kleurrijkste corso sinds ongeveer vijf jaar wordt. Omdat de bomen te veel het licht in de woningen benemen, zullen de kas tanjebomen in de Kastanjelaan in Bloe- mendaal voor de helft worden gerooid. De aan de huizenkant dit is de noord zijde van de laan, staande bomen, zul len verdwijnen. De afdeling Plantsoe nen van de dienst van Publieke Wer ken zal het werk uitvoeren.- In de aula van het Lourens Coster- lyceum aan de Raaks werd donder dagavond voor de Haarlemse raad voor de jeugd de derde lezing gehouden in de reeks „Het jeugdwerk onder de loep". Ds. Steenbeek en de heer W. van Halen openden de reeks en ds. J. van der Werf (op 8 mei) en waarschijn lijk prof. Perquin, over respectievelijk het Hervormde en het Katholieke jeugd werk, zuilen de serie lezingen beslui ten. In aanwezigheid van onder meer de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie, leidde de heer A. van Moock van de afdeling Jeugdzaken van de ge meente als spreker in de heer A. Kui per, directeur van het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei" in Huis ter Heide. De heer Kuiper begon met een overzicht te geven van het ont staan van het Gereformeerde jeugd werk in de tachtiger jaren van de vo rige eeuw en de daarna gevolgde uit breiding van alleen jongenswerk tot jongens- en meisjesclubs van acht jaar en ouder. De groepen tot drieëntwin tig jaar blijken hun eigen leiding te kunnen leveren. Toch moet jaarlijks door het uitvallen van leiding een der de van het aantal worden aangevuld. Spreker noemde het een stuk tragiek dat het jeugdwerk vaak los staat van de kerk, gezin en school. In wezen staat de jeugd echter niet los, wil juist ver bonden zjjn met allerlei zaken. Spr. vond de gedachte onjuist, dat alle jeugd volledig in het jeugdwerk moet worden, opgenomen. Ook niet georganiseerde jongeren blijken immers een waarde volle plaats in de maatschappij te kun nen innemen. Bij het jeugdwerk consta teerde men, dat velen wegliepen als zij zestien jaar waren. Tegenwoordig merkt men deze ten- denz al bij de vijftienjarigen. Het is niet juist daarover verwonderd te zijn. Veel meer verwondering (en bewonde- van zestien tot achttien jaar in staat zijn op clubavonden bij elkaar te ko men. Ter beantwoording van de vraag wat de problemen van de jeugd zijn moeten we de achtergronden weten en naar een therapie zoeken, zei de heer Kuiper, die na de pauze enige vragen beantwoordde. Tijdens de 53ste algemene jaarv<^n, dering van de coöperatieve boeren'e\}| bank te Santpoort, die in de zaal „Zomerlust" werd gehouden, i? jj nieuw gebleken, dat de bank zie» r, een groeiende belangstelling niag^ (f heugen. In zqn openingswoord hee'1 voorzitter, de heer B. J. Wittema"' je- een welkom speciaal aan de nieuwen den, medegedeeld, dat de opening^ het nieuwe bankgebouw aan de B lingerweg in 1958 een succes is 8 ken. „O» De kassier, de heer P. H. Tieboun dit in z\jn uitvoerig verslag met cBJr aantonen. Het op 17 oktober geoP je* bankgebouw, geheel naar de eisea e(<\ tijds ingericht, bleek al spoedig i» behoefte te voorzien, zowel v „«el1, spaarders als voor de zakenman 0r Opnieuw zijn de omzetten flink voeg uitgegaan. De totale omzet be?, het afgelopen jaar bijna 30 rn tegen circa 19 miljoen in 1957- spaargelden bereikten een bedrag-jf 2 miljoen. In 1958 werden niet der dan 600 nieuwe rekeninghouder geschreven. De per 1 oktober vaa .j- vorig jaar van kracht geworden i jjjU- spaarwet blijkt een groot succes tento0( De opening van het nieuwe ka* g heeft vorig jaar aanzienlijke kosten.^} geven. Deze bedroegen in totaal Jr jf' 7.300,-. Desondanks kon over ^o*" gelopen jaar nog een netto winst gil den geboekt van 7.023,74, een vê' gend resultaat, aldus het verslag de kassier. - C- Bij de verkiezingen werd de ha® j» Rutte herkozen als president va$.> raad van toezicht, terwijl de heer njjf Hofland zijn mandaat als tweede v sio' zitter verlengd kreeg. Aan het ^/it- van de vergadering bracht de heer bf teman dank aan allen, die het yf lopen jaar hun steun aan de bank ben gegeven en hij koesterde het trouwen, dat dit in de toekomst z blijven. In de Breedbandfabrieken donderdag door enkele arbeiders 'ytj bronzen schenen worden overgeplant- Met behulp van een wagentje op 1" banden werden deze vervoerd. T°f „ij* een van de schenen van het wag je(< aftilden, gleed de tweede aan de a*' ij zijde van het wagentje af. Een arbeiders, A. H. uit Beverwijk, e hierdoor aan de rechtervoet geW?,,«® moest in het Roode Kruis Ziekenn of- Beverwijk ter verpleging worden genomen. Kijk! De eerlijke Everest filter bestaat uit natuur-zuiver filtermateriaal - zonOe maar iets kunstmatigs. EVEREST EV 859

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2