De wind kan niet lezen DRACULA Pater Jelsma: „Om de vrede te behouden, moeten wij ons verliezen" 'J streek Solex de Luxe f 375.- AGENDA De herberg van het zesde geluk Stormloop tegen de Saracenen Reprises en prolongaties Rokende revolvers Hobby '59 door mgr. Van Dode- waard geopend Haarlems Opera-koor met populair concert SHS bestaat tien jaar Uit STAD en In het Gelid STICHTING ANTI ATOOMBOM ACTIE ZATERDAG 11 APRIL 1959 PAGINA 2 Haarlem e.o Films Diversen Apotheken en dokters diensten In de n lestijd in Uw Studio Lido Luxor POTTER'S LINIA Burgerlijke Stand Haarlem Roxy Frans Hals en Cinema Palace dealer Verzet tegen verhoging strandhuur Zandvoort Eindexamens middelbare scholen en gymnasia Voor Haarlem en omgeving Middelbare meisjesscholen Gymnasia Hogere burgerscholen Schaakcompetitie „Het Witte Paard" Sportfondsenbad te Beverwijk mmmm I 4 HARDEBELT Zondag wedstrijden tegen TZB Geloof en Weten schap" Geen voorrang verleend De Ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Propaganda-avond resere- gemeentepolitie te Zandvoort hielt alles mee H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem SPORTAGENDA ïlFg' mM OVERVEEN CINEMA PALACE: Dracula, 18 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Dracula, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: D« herberg van het zesde geluk, a. L; 2 en S uur. Zo. 1.30, 4130 en 8 uur. LUXOR: Stormloop tegen de Saracenen, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus: De vader van de bruid, a. 1. REMBRANDT: De vrouw die tweemaal leefde (prol.), 18 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: T.m. zo.: Rokende revolvers, 14 j. Ma. t.m. do.: Noodkreet, 18 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The wind can not read (Een ver boden liefde), 14 j.; 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: T.m. di.: The bridge on the river Kwal, 14 jaar; 8 uur. Zo. 2 en 4.15 uur: Rin Tin, de dappere wolfshond, a. 1. Zaterdag 11 apfll Krelagehuis: Internationaal volleybaltoer nooi van HVS, van 2 tot 10 uur. Concertgebouw, 1 uur: NCRV. Radio opnamen, m.m.v. Herman Nieland, orgel (besl.). Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met De geschiedenis van Vasco, toneelspel door George Schehadé. Regie: Elise Hoo rn ans. Minerva, 2.30 uur: Aerdenhouts Kinder toneel met Goudhaartje en de troubadour. Zondag 12 april Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met De geschiedenis van Vasco. Zie 11 april. Maandag 13 april Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met Het koffiehuis, van Carlo Goldoni. Re gie: Cruys Voorbergh. Grote Kerk, 15.3016.30 uur: Beiaardbe speling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Concertgebouw, 8 uur: N.V. Phonogram, opnamen, m.m.v. Kees Bartlema, orgel. Koor o.l.v. Kees Deenik. Haarlem Apotheken: Ap. J. Krijnen, Eksterstraat 100, tel. 51959; Stations-Ap., dr. J. J. Hoff, Kruisweg 30, tel. 10043; Ap. Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Doktersdienst: Men belle fa. Mathót, tel. 119900. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: G. C. de Groot, Heemsteedse Dreef 141, tel. 35939. Ziekenvervoer: G.G.D., tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt, tel. 21400. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, tel. 13164. Aerdenhout Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 40404. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: P. van de Gugten, Heem steedse Dreef 37, tel. 39903, en W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Bloemendaal Apotheek: Elswout-Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, O verveen, tel. 16760. Doktersdienst: H. Immink, Bloemendaal- seweg 126, tel. 57753. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloe- mendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Hal testraat 8, tel. 2389. Doktersdienst: P. Flieringa, Brederode- straat 1, tel. 2181. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 300. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15. Bloemen daal, tel. 02500-26390, b.g.g. 27343. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 02560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 02560-8249. Advertentie De Britse piloot en de Japanse lerares uit: „De wind kan niet lezen". De Britse film „De wind kan niet le zen," vertelt van een liefdeshistorie tus sen een Britse piloot en een Japans meisje. De piloot Michael die in de oorlog in New Delhi is gestationeerd volgt een cursus in het Japans van wel ke taal hij zich kan bedienen als hij krijgsgevangenen moet ondervragen. De cursus is verre van gemakkelijk, maar de jonge officieren schikken zich hierin als blijkt dat een knappe Japan se hun lerares is. Natuurlijk wordt een van hen in dit geval Michael ver liefd op de kleine Suzieké, die laat blij ken dat hfl haar ook niet onverschillig is. De jongelui gaan met vakantie, die al spoedig een huwelijksreis wordt. Aan het geluk komt spoedig een einde als Michael kort na het slot van de cur sus met een patrouille het binnenland in moet. Hij en zijn metgezellen vallen in een Japanse hinderlaag. De mannen worden gevangen gemaakt, maar Mi chael weet, als hij verneemt dat Suzie ké ernstig ziek is, te ontvluchten. Na een barre tocht komt hij aan in een zie kenhuis in New Delhi, waar hij nog juist enige liefdevolle woorden kan wisselen met zijn vrouw voor deze komt te ster ven. Ralph Thomas heeft dit nogal zoete lijke verhaal gewoontjes verfilmd. Het lijkt of alle belangstelling uitgaat naar Bijna drie uur lang duurt de film De herberg van het zesde geluk, die in Li- do wordt vertoond. In het korte bestek dat de bespreking van deze film, door Mark Robson geregisseerd, verdient, zou een verklaring van de titel te lang uitvallen. Wie de film ziet, hoort vanzelf het vertoog dat die verklaring behoeft. Het lange verhaal komt in het kort hierop neer: een dienstmeisje in Lon den wil naar China om daar te gaan werken als zendelinge. Zij is echter niet bevoegd en wordt geweigerd. Dan reist zij op eigen risico, dwars door Rus land naar een stadje in Noord-China, waar zij terecht komt bij een oude En gelse dame, met wie zij het moeizaam werk begint. Zij richten samen in een oud huis een herberg in om daar aan de gasten hun edel pogen te wagen. Na de dood van de oude vrouw staat de heldin, alias Ingrid Bergmann, alleen. Zij strijd onversaagd door en krijgt de autoriteiten op haar hand, benevens een kolonel, die haar later huwen zal. Maar voor het zover is, bedwingt zij een oproer in een gevangenis, bekeert een manderijn, verricht wonderen na een Japans bombardement en brengt op haar eentje honderd weeskinderen naar veiliger oorden. Zij treft het bij zonder, dat zij op die barre tocht, die een paar weken duurt, geen enkele zie ke heeft onder de kleinen. En kan dus met gejuich op de plaats van bestem ming worden ontvangen. En wie mag haar verwelkomen? Niemand anders dan de man die haar in Londen onbe voegd had verklaard. De bedoeling van de film is mooi, maar die onbevoegde zendelinge is een super-wezen, waar niemand in gelooft. Het avontuur Is een hevig brok romantiek. Alle leeftijden. Voorkomen is beter dan genezen. Be scherm U daarom tegen verkoudheid en keelpijn door af en toe 'n paar Pottertjes in de mond te nemen. Z» verfrissen tevens Uw adem, óók na gebruik van cigaretten. In handig» platte doosjes d 55 cent bij apotheken en drogisten. IMP. H. TEN HERKEL N.V. - HILVERSUM BEVALLEN van een zoon: H. Lan- ferijs-Horst; J. Tesselaar-van der ouw; A. M. van der Linden-van Leur; R. J. Frijlink-Varkevisser; M. L. Kel derhuis-de Jong. BEVALLEN van een dochter: M. C. J. Zandstra-van Schaick; M. Rotte- veel-van Sprang; P. van der Hoorn-van Heese; J. M. van der Voorn-Woerd man; A. J. van de Pavert-Kaandorp; H. Jongh Visscher-de Vries; M. M. van der Werff-Loppersum; G. A. Logten- berg-Nijmeijer. ONDERTROUWD: W. Bakker en P. W. Zweiphennig. GETROUWD: A. J. Smulders en M. OVERLEDEN: J. M. Klabou-van Deenen, 91 jr. Hagestraat; C. van Woo ning, 28 d, Voorzorgstraat; P. A. de Jong, 55 jr, Paul Krugerstraat; T. M. H. van Waveren, 60 jr Hazepaterslaan; A. A. J. M. "chuttelaar, 86 jr., Aelberts- bergstraat; J. Verzijlbergen, 69 jr., Kamperlaan; M. P. M. Pierrot-Baa- ten, 77 jr., Kamperlaan. De finales van het honkbaltoernooi van SC Haarlem zijn voor zondag a.s. als volgt vastgesteld. Kwart voor tien EDO-SC Haarlem verliezersronde, half twaalf EHS-Schoten winnaarsronde. De wedstrijden worden gespeeld op het Noordersportpark, In „Stormloop tegen de Saracenen" gebeuren wonderlijke dingen. Zo rijdt er een vrouw rond, die de grootste moeite heeft om haar zwaard vast te houden, maar desalniettemin geldt als een dapper en gevreesd tegenstandster. Haar vriendinnen doen hun uiterste best om bij de knapste ridders in het gevlij te komen en ook dit draagt er toe bi) dat deze fel gekleurde film over de Kruisvaarders herhaaldelijk de lach lust opwekt. En dan nog op momenten, dat dit echt niet de bedoeling is. In Luxor voor boven de veertien jaar. de Japanse, die zeker geen onaardige verschijning is, maar in haar eentje toch geen film waard. Interessant is het bezoek van het paar aan het be roemde Indische monument Taj Mahal. Maar als het hierom gaat kan men ons net zo goed een documentaire voorzet ten. Iedereen boven de veertien kan de film zien in Studio. Zij die deze week een bezoek bren gen aan Cinema Palace of Frans Hals zouden daar achteraf wel eens spijt van kunnen krijgen. De man „Dra cula", die in anderhalf uur tijds regel matig op het witte doek verschijnt, is een engerd van het ergste soort. Hij maakt slachtoffers bij de vleet en dan nog op een wijze, die met het woord luguber slechts vaag wordt aangeduid. Achttienjarigen met sterke zenuwen kunnen het proberen. In Rembrandt kan men nog een week genieten van de uitstekende Hitchcock- film „De vrouw die tweemaal leefde" 18 jaar. Minerva draait tot en met dins- dagavod „De brug over de Kwai" 14 j. Zondagmiddag draait „Rin Tin Tin, de dappere wolfshond", 14 jaar en donderdagavond wordt „Zo begon het leven" vertoond. De KFC keurde de film goed voor volwassenen. Wij hebben ons echter op het standpunt gesteld, dat zij ontraden moet worden, zulks op grond van een niet verantwoorde onver holenheid, waarmee de geboorte van een kind wordt vertoond. Zulke gebeur tenissen of de vertoning daarvan via filmbeelden behoeven, aldus oordeel den wij, de natuurlijke beschutting der intimiteit. De beperkingen, die door de openbaarheid van een bioscoopzaal wor den opgelegd, zijn niet in acht genomen in deze film, die daardoor nog geen onzedelijke film wordt, maar wel strij dig is met elementaire normen van goéde smaak en behoorlijkheid. Advertentie N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. Houtplein 21, tel. 10338, Haarlem De Zandvoortse strandpachtersver- eniging blijft zich verzetten tegen het besluit van de Zandvoortse gemeente raad tot verhoging van de strandhuur. Zij hebben mr. J. F. D. Theijsse jr ge vraagd aan de Kroon vernietiging te verzoeken van het bewuste raadsbesluit. Het kan nog maanden duren voordat de Kroon over deze zaak heeft beslist. In tussen zal het raadsbesluit gaan wer ken. De pachters zullen dus de hogere huur aan de gemeente betalen. Als de Kroon het raadsbesluit mocht vernieti gen, zal de gemeente eventueel gelden moeten terugbetalen. De raad heeft bij hetzelfde besluit ook de tarieven verhoogd, welke de strand- pachters het publiek moeten berekenen voor het huren van strandstoelen en tenten. Ook dit besluit zal normaal worden uitgevoerd, totdat de Kroon heeft beslist. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de data van de eindexamens der middelbare scholen en gymnasia vastgesteld en daarvoor de ge committeerden aangewezen. Hieronder volgen deze gegevens voor de scholen in Haarlem en omgeving. Kennemer Lyceum, 3 t/m 10 juli; J. P. Thijsse Lyceum, 29 juni t/m 2 juli; Gem. H.B.S. voor meisjes Haarlem, 23 t/m 30 juni; Christelijk Lyceum 19 t/m 26 juni; „Sancta Maria", 1 t/m 10 juli, gecom mitteerden A. Kuiper, Huis ter Heide; mr. G. P. Nijbakker, Hilversum; jkvr. A. M. J. v. Beresteijn, Zeist). „Sancta Maria" 26 t/m 30 juni (prof dr. A. J. Goemans O.F.M., Nijmegen; prof. dr. W. J. Wieringa, prof. dr. G. H. A. Grosheide, beiden Amsterdam); Trini- teitslyceum, 9 t/m 12 juni (dr. A. J. Vis ser, Groningen; dr. L. M. van Dis, Over veen; dr. A. v. d. Sluis, Utrecht); Semi narie Hageveld, 25 t/m 30 juni (prof. dr. C. W. Mönnich, A'dam; dr. L. M. van Dis, Overveen; prof. dr. W. van Tonge ren, Velsen); Missiehuis Driehuis 1 t/m 4 juli (dezelfden als Hageveld)Kenne mer Lyceum 12 t/m 20 juni; J. P. Thijsse. Lyceum 22 t/m 24 juni; Gemeente Gym nasium 1 t/m 4 juni; Coornhert Lyceum 22 t/m "9 juni; Lorentz Lyceum 24 en 25 juni; le Chr. Lyceum 18 t/m 20 juni; „Mamix van St. Aldegonde Lyceum" 13 t/m 20 juni; Gymnasium Felisenurn te Velsen 24 t/m 26 juni. Pius X-College Beverwijk, HBS A 3 t/m 6 juli (mr. C. J. V. Kors, Deventer, mr. J. Bregman, Den Helder; mevr. A. M. la Croix); idem HBS B, 8 en 9 juli (mevr E. M. L. van Buuren-van Kampen, Ovei - veen; ir. R. de Lange, Utrecht; dr. S. Keyser, Alkmaar. Mendel-college HBS A, 16 t/m 20 juni (dr. L. M. van Dis, Overveen; A. G. H. van Liempt, Am sterdam; W. Herpers, Amersfoort; idem HBS B 2 t/m 7 juli (dr. A. Drewes, Amsterdam; dr. H, C. N. van Amerom, 's-Gravenhage; mevr. M. Hempenius- Hissink, Overveen). Triniteitslyceum, HBS A, 23 en 24 juni (dr. W. H. Ver- mooten. Amsterdam; J. Koopman, Voor burg; ds. F. L. van Duykeren, Amster dam); HBSB, 29 juni t/m 6 juli (ir. J. S. van Nouhuys, Amersfoort; ir. J. Kooijmans, Heemstede; dr. W. Schreijer, Middelharnis; Kennemer Lyceum 19 juni t/m 2 juli; J. P. Thijsse Lyceum 8 t/m 18 juni; Gem. HBS voor meisjes 9 t/m 11 juli; Coornhert-lyceum 16 juni t/m 6 juli; Lorentz-lyceum 15 t/m 27 juni; Laurens Coster Lyceum 15 t/m 30 juni; Christelijk Lyceum 25 juni t/m 8 juli; „Marnix van St. Aldegonde" 27 juni t/m 11 juli; RHBS Velsen 23 juni t/m 7 juli. In ,,'t Stoofke" werden de onderlinge wedstrijden van de R.-K. Schaakclub „Het Witte Paard" voortgezet. Aange zien in groep I de koplopers allen won nen, kwam er wat de bovenste plaatsen betreft, geen verandering in de stand. Met nog slechts twee wedstrijden te spelen is Huyboom nu vrijwel zeker van het clubkampioenschap. De noodge dwongen rustpauze had Hopman blijk baar goed gedaan, zijn tegenstander moest tenminste vrij snel de koning strijken. In groep II kan Hartendorp zijn pro motie bijna niet meer missen. Voor de andere plaatsen is de strijd echter nog in volle gang en gezien onderstaande standenliist zijn er nog vele mogelijk heden. Hartendorp 1813; Brohet 1910; Chr. Ouddeken 159; Bleekemolen 18 9; E. Ouddeken 148; V. d. Meer 14 7%; Banken 16TA; V. d. Berg 15 6A; Joosten 156; V. d. Stoop Sr. 16 6; Raaphorst 155%; V. Keulen 94. De uitslagen waren: v. Emmerik Hunker 1-0; PancrasHaverkort 1-0; v. d. SpekRasing 0-1; HopmanReeu- wijk 1-0; Huyboomv. d. Velde 1-0; BleekemolenPancras 1-0; v. d. Berg Joosten 0-1; BrohetE. Ouddeken 1-0; JoostenBanken 0-1; v. d. Stoop Sr. Hartendorp 0-1; Joostenv. d. Meer afgebr.; v. d. BergBanken %-'A; v. d. Stoop Jr.Holtkamp 0-1; P. Mossinkoff —Pulles 0-1; R. MossinkoffBaas 0-1. Te Beverwijk zijn thans de plannen de verwezenlijking nabij om te komen tot de stichting van een Sportfondsen- bad met binnenbad en buitenbaden. Een terrein van 2.4 ha is voor de aan leg van het ontwerp, dat werd ge maakt door architect J. Baanders te Amsterdam, gereserveerd. Met de bouw is een bedrag van twee miljoen gulden gemoeid, waarvan de gemeente anderhalf miljoen zal verstrekken aan de op te richten N. V. Sportfondsen- bad Beverwijk. De kapitaalslasten zullen mede ge dragen worden door het met Hoogovens opgerichte fonds voor cultuur en ont spanning, waarin de gemeente Bever wijk en de Hoogovens jaarlijks ieder een bedrag van 70.000 zullen storten. Dit fonds is mede opgericht in verband met de bouw van een cultureel cen trum (schouwburg), een sporthal e.d. GOUDMUILTJE. Zondagavond 12 april voert het Katholiek Kinderkoor in Heemstede de kinderoperette „Goud muiltje" van M. A. Brandts Buys Jr. op, om half acht in gebouw Nieuw Berkenrode. Een nieuwe Western, die weliswaai wat verhaal betreft iets afwijkt van de doorsnee-film in dit genre, maar verder dezelfde figuren en achtergronden ver toont als zyn voorgangers. Een bekeer de „gunfighter" maakt zich bezorgd over zijn jongere broer, die zich hoe langer hoe meer gaat interesseren voor de schietijzers. Wanneer zelfs ook fat soenlijke mensen als slachtoffer vallen komen tenslotte beide broers recht tegenover elkaar te staan, de revolver in de vuist. De jongste boet voor zijn onstuimigheid en als de kruitdamp is opgetrokken rijdt de ander naar huis met het mooie, alles begrijpende meisje. De rust is in het dai tussen de wazige bergen weergekeerd. Boven 14 jaar in Roxy. Vanaf maandag draait in deze bios coop de misdaadfilm „Noodkreet". Zij handelt over een gezin, dat in handen is gevallen van een stel afpersers. De F.B.I. weet de zaak echter te klaren. Een goede thriller, 18 jaar. In een nieuwe vleugel van het auto- en motormuseum te Beaulieu Abbey in hel Engelse graafschap Hampshirewelke officieel is geopend, heeft de Engelse lord Brabazon of Tara een gedenkteken onthuld voor de omgekomen Engelse autocoureurs Mike Hawthorn en Peter Collins. Geheel links in het groepje toeschouwers lord Montagu, de stichter van het museum en schuin voor hem mevrouw Louise Collins, de weduwe van Peter Collins. „Is oorlog nog wel een mogelijkheid om iets te beveiligen? Kan men met de huidige wapens nog wel verdedigen? Ik geloof, dat op het ogenblik onze en andere verdedigingswapens slechts ge schikt zijn om te fungeren als element in de aanval. De uiterste machteloos heid van een oorlog openbaarde zich in Hiroshima, toen het vernietigend ef fect van de aanvalsmiddelen niet meer in de hand was te houden. Oorlog lost geen problemen op, zij roept alleen maar nieuwe oorlog te voorschijn." Aldus een conclusie die pater S. Jels ma M.S.C. gisteravond trok op een bij eenkomst van de Stichting Anti Atoom bom Actie, waar hij sprak over het onderwerp Het vraagstuk van de oor log en het waagstuk van de vrede. De bijeenkomst werd gehouden in samen werking met de afdelingen Haarlem van Kerk en Vrede, Pax Christi en de Wereldfederalistenbeweging. Pater Jelsma betoogde dat men het lot van het individu, van een groep of een staat niet meer afzonderlijk kan zien. De eenheid van de mensenfa milie doet zich steeds indringender voe len, als men alleen maar de economi sche afhankelijkheid ziet. Elk ogenblik als de wereld in gevaar is door een of andere riskante gebeurtenis waar ook, wordt ons leven bedreigd. Het kleinste voorval elders op de aardbo dem kan de oorzaak zijn van een ca tastrofe. De wereld is verscheurd in twee helften. Het schijnt het noodlot van de menselijke historie te zijn, dat de tegenstellingen steeds scherper wor den. Daarmee wordt het gevaar, de angst ook groter. Pater Jelsma illustreerde met enke le cijfers zijn voorstelling van de we reld als een onderkomen voor verza digden en hongerigen. De eersten, dat zijn wij in het westen. Wij, een derde deel van de hele bevolking, van de aar de, consumeren 85 pet. van wat er wordt geproduceerd. Om een ander ..dvertentle SOLEX SERVICE STATION Rijksstraatweg 249 Haarlem-N. Telefoon 57455 Het nieuws, dat sir Winston Churchill begin mei naar Amerika gaat hoorden wij gisteravond via een eigengebouwde radio, die temidden van zoveel andere scheppingen van jeugdige hobbyisten te pronken stond op de tentoonstelling '59 van de jongensclubs van de Katholieke Jeugdbeweging in Die Raeckse te Haar lem. Het is de eerste keer in het Haar lemse diocees, dat de jongensclubs een van de drie vormen van jeugd beweging in het openbaar voor het voetlicht treden. De organisatoren hebben aan dit eer ste optreden het nodige vlagvertoon ge- feven, want niemand minder dan de isschop-coadjutor van het bisdom Haar lem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard opende gisteravond in aanwezigheid van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard en wethou der J. Schippers, die het Haarlemse ge meentebestuur vertegenwoordigde, de expositie. De grote waarde van het werk vond hij gelegen in het scheppend bezig zjjn. Tevoren had de districtscom missaris, de heer W. Smit gezegd, dat het vrije clubwerk van de katholieke jeugdbeweging nog een vrij onbekende vorm van jeugdwerk is. Het zaaltje in Die Raeckse, dat tot morgenavond half elf voor iedereen vrij te betreden is, puilt uit van het hand werk van de jeugdige hobbyisten. In heel veel gevallen werd door hen knap werk geleverd, maar alle werkstuk ken van de ingewikkelde radio tot het eenvoudig figuurtje van triplex getuigen van een onverdeelde ijver en liefhebberij voor „het zelf doen". Blik vanger op de tentoonstelling is de stand van de Natura-club, een onvervalst stuk Kennemerduinen. Vanmiddag kan men in Die Raeckse tot vijf uur terecht en vanavond van zeven tot elf uur. Mor gen is de tentoonstelling van twaalf tot vijf en van zeven uur tot half elf ge opend. Het Haarlemse Opera Koor onder lei ding van Bep Ogterop gaf gisteravond in het concertgebouw een populair ope ra-concert, waaraan vier solisten me dewerking hebben verleend. Een opera concert blijft altijd vanuit artistiek standpunt bekeken een tamelijk hache lijke onderneming, vooral wanneer de begeleidingen niet door een orkest maar op de vleugel geschieden. De uit voering moet in het laatste geval wel uitermate goed zijn om te blijven boei en. Het programma van Haarlems Ope ra-Koor en dat van de solisten bestond alles bü elkaar liefst uit 24 nummers, waaronder grote en kleine werken. Ik kan mij met de uitvoering van gister avond voor een groot gedeelte wel ver enigen, daar de opzet zuiver bedoeld was als een populair concert. En aan populaire aria's en koren heeft het de ze avond niet ontbroken. De dramatische sopraan Tine Willem- se-Steen heeft goede dingen laten ho ren, vooral in aria's van Verdi. Min der goed vond ik de weergave van We ber's aria uit de Freischutz. Evelyn Leytke als coloratuur-sopraan kwam na een enigszins aarzelend begin be ter op dreef. Toch z^l zij haar stem nog eens degelijk ondei controle moe ten stellen, daar enkele tonen in het middenregister zeer onstabiel en dien tengevolge onzuiver zijn. De tenor Jo- han van Haagen heeft een mooie stem en hij beheerst zjjn métier voldoende om een aria ongedwongen te brengen. Veel lof heb ik voor de bas Gerard Droog, wiens stem zeer welluidend en tevens goed gevormd is. Het koor heeft de luisteraars veel genoegen verschaft in de meestal met veel vuur gezongen koren. Jammer genoeg vielen er enke le hinderlijke detonaties te constateren, zoals bijvoorbeeld in „Abendglocken" van Kreutzer. Bep Ogerop leidde het geheel op pittige wijze. Een apart woord van hulde komt toe aan de pianist Johan Kat. Hij had de zware taak de gehele avond het orkest op de vleugel te vertegenwoordigen, een opdracht waarvan hij zich voor treffelijk heeft gekweten. Het publiek was gul met daverend applaus. J.L. voorbeeld te noemen, waardoor men kan spreken van een „verscheurde" wereld: Per jaar per hoofd van de be volking in Nederland wordt de prijs van een kopje koffie besteed voor hulp aan die gebieden, waar honger en ellende hoogtij vieren. In Indië sterven in een ongunstig jaar 10 miljoen van de bijna 400 miljoen. Zij sterven niet natuur lijk, maar van de honger. Dat er wezenlijk een oorlogsdreiging is, was volgens pater Jelsma dagelijks waar te nemen. Alle kranten hebben gepubliceerd dat men niet zal schro men in de kwestie Berlijn, waar het gaat om 2 miljoen mensen, indien no dig atoomwapens te gebruiken. Als enige weg om de vrede te kun nen behouden zullen wij ons moeten verliezen, aldus pater Jelsma. Het vraagstuk van de oorlog vraagt een waagstuk van onze kant. Wij moeten zoeken naar een nieuwe vorm van weerbaarheid. God trok het zwaard niet om te zegevieren, hij ging ten on der op de wereld, maar stond op om te triomferen. Dat is een mysterie. Zoals het een experiment zou zijn om serieus te proberen zich te verzoe nen met de vijand, een nieuwe weg te vinden in de doolhof, die ons dreigt te verstikken. De goede krachten zul len tenslotte winnen. Na de pauze sprak de heer G. A. de Bock, voorzitter van de Anti Atoom bom Actie over zijn ervaringen in Hiro shima en Nagasaki. Hij deelde mee dat ten bate van de stralings-slachtoffers in Japan op internationaal niveau een zgn. „Kraanvogel-actie" zal worden ge houden. In Japan hebben de kinderen duizenden papieren kraanvogels ge maakt, omdat deze dieren een teken zijn van geluk. Het is de bedoeling om de geluksvogels over de hele wereld te verkopen. De heer De Bock vertoon de tenslotte een serie dia's, die o.a. een beeld gaven van de explosies boven de steden in Japan met de ver schrikkelijke gevolgen vandien. De voetbalvereniging SHS te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude viert aan staande zondag haar tienjarig bestaan. SHS bekleedt op het ogenblik een wei nig benijdenswaardige positie in de tweede klas van de KNVB, afdeling Haarlem, maar al meer heeft de club de kracht op kunnen brengen om juist in moeilijke perioden de goede weg te rug te vinden. Het feest wordt zondag ingezet met een H. Mis in de parochie kerk van Haarlemmerliede om acht uur, waarna in het gebouw van de speeltuin De Zoete Inval aan de Haar lemmer straatweg een gezamenlijk ont bijt plaats vindt. Desmiddags spelen drie elftallen van SHS wedstrijden te gen de Zandvoortse tweede klasser TZB. 11 Zoals te verwachten viel, werd ook gisteravond de „Roof van de Gordel" in de Haarlemse stadsschouwburg een genoeglijke voorstelling, gebracht door „Ensemble" voor de contribuanten van de Stichting „Geloof en Wetenschap". De première voor Haarlem ging zon dagavond laatstleden en een uitvoerige beoordeling van spel en spelers heeft men in onze courant van maandag kun nen lezen. Wij mogen nu volstaan met te schrijven, dat de contribuanten van „Geloof en Wetenschap", die weer in zeer groten getale waren opgekomen, veel pleizier hebben beleefd aan Benn Levy's stuk, dat aflopend van blij spel naar klucht een geslaagde ca- ricatuur geeft van de ervaringen van Heracles in de vrouwenmaatschappij der Amazonen. De ware humor mocht dan niet altijd gaaf wegkomen, er bleef reden genoeg tot spontane vrolijkheid, ook op het toneel De regie van Jan Retèl was beweeglijk, uit het ensemble noemen wij nog An drea Domburg, Lo van Hensbergen en Henk van Ulsen, die uitmuntende pres taties leverden. De bijval uit de zaal was uitbundig en langdurig. W. H. Vrijdagmiddag om .kwart voor zes is de 57-jarige meteropnemer N. R. uit Diemen op de kruising van de Klooster straat en President Steinstraat te Haar lem met zijn bromfiets gegrepen dcor een personenwagen. De man verleende de bestuurder van de auto geen voor rang. Met een rechterdijbeenbreuk werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Advertentie p.vy,.,«r Advertentie GEDEPONEERD HANDELSMERK aluminium ialoezieën Dekoratief, Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 - Tel. 10743 Haarlem Donderdagavond werd in „Zomerlust" te Zandvoort een propaganda-avond ge houden voor de reserve-gemeentepoli- tie. De korpschef van politie, de heer H. P. Huiisman gaf de uiteenzetting van het doel en de werkwijze van de reserve-politie. Nadat de komische film „Tanks a mil lion" was vertoond, hield de burge meester van Zandvoort: mr. H. M. van Fenema, een enthousiaste toespraak waarin hij het 10-jarig bestaan van de N.A.V.O. memoreerde en een overzicht gaf van de huidige '>ohtie]-o wereld situatie. Hij wees op de enorme groei van het communisme sinds 1903 en gaf een opsomming van de verschillen tus sen de beginselen van het communisme en die der vrije wereld. Tenslotte wekte de burgemeester de aanwezigen op, toe te treden tot het Zandvoortse korps der reserve-gemeentepolitie. Na de pauze werd een cabaret-pro gramma uitgevoerd o.a. met medewer king van het mondharmonicatrio „Bi- cesto" uit Beverwijk. De avond werd besloten met beant woording door de korpschef van de tij dens de pauze gestelde vragen. GEMEENTERAAD. De gemeente* raad van Bloemendaal komt donderaas 16 april, 's middags om kwart twee, in openbare vergadering bpeel KATHOLIEK VROUWENGILD® OVERVEEN. Maandagavond 13 3P„rf. houdt het Katholiek Vrouwengilde deling Overveen, vanaf kwart m acht een bijeenkomst in Domi- M' vrouw H. Smit-Goeman, binnenhuis-a viseuse, zal spreken over kleur fleur in de woning, 's Morgens w<EjS er, ook om kwart over acht, een H. 1 j in de parochiekerk opgedragen ter tentie van de leden. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., H e 18 uur (Avondmis). -n O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6. 9, 10.30 H., 12 uur. ,n St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, H., 11 en 12.15 uur. ,n H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, l"-3" H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruge*' straat: 7.30, 9, 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.15. H., 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, H'3" en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenhe"»' 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT: 7.30, 9 H„ 11 u. HU» in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H., 10.30 en 11-30 HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, H.. 11, 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart;1 6.45. 7.45, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. De voetbalelftallen uit Haarlem e? omgeving verschijnen zondag in de vd gende opstellingen: Bij de semi-profs: VSV: Geerlof3' Schoon en Pieterse; Mertens, Spa®' en Unneke; Den Dolder, Bredeveio» Vendel, Cleere en Van der Heyde (thuis AGOVV) RCH: Van de Voort, Schoonenberg en Honout; Krist, Van de Brink ei' Van de Klugt; Peters, Kruyer, Nana1' Biesbrouck en Henke (uit Roda Spor"* Stormvogels: De Graaf, Van d« Oever en Freriks; J. Jansen, Snoeks e" Tol; C. Groot, A. de Boer, H. Jansen. H. Groot en Luppens (uit Rigters- bleek). EDO: Van de Berg, Petterson en Be rends; Nijman, Van vjjk en Van u Sluis; Duivenvoorde, Spiers, Klein' Belfroid en NN (uit Wilhelmus). Haarlem: Snijders, Maas en Beren- dregt; Goedhart, Sybrandi en SchilP' zand; Groeneveld, Degenaar, Kroon. Oepkes en De Graaf (thuis Leeuwar den). En bij de amateurs: Kenuemers' Meyer, Lejeune en Van de Sluis; Va» de Houtenaar, Horeman en Tervoort. Sluiter, Kops, Zwanenburg, Huisman ei Mosk (thuis HBC). HBC: Van Staveren, Kroezen en Van Leeuwen; Van Bakel, Van de Eem. en Smit; Schumacher, Leuven, De Vries. Böhm, Bierman (thuis Kennemers). VVB: Van de Boogaard, Van d® Schans en Luntz; Boevink, De Wolf e Luitjes; Steinvoort, André, VersWÜv'®^ ren. Kersbergen en Stet (uit Water graafsmeer). Zandvoortmeeuwen: Van Koning3" bruggen, Stokman en Oosterbaan; Stow belaar, P. Keur en Water; Castien, B-O" ning, Visser, Keesman en Halderm3" (uit Zeeburgia). HFC: Van der Lee, Dekker en Winter; Van de Maesen, Molijn Wijkhuizen; Hans Winter, Boum8?' Jansen, Molenaar en De Nijs (thul® TOG). Schoten: Kessens, Van Veen, Wil^' schut; Hogendijk, Dinkelberg en Kop* pen; Brussee, Otte, Veen, Warmerdam en Kossen (uit Aalsmeer). DEM: Aardenburg, Spanjaard en Bef ten; Goderie, Pirovano en Niesten. C. van Lieshout, Willems, Bakkum. Burger en W. van Lieshout (uit WFCL Velsen: Kaasebrood, Van Bugnum en Heinen; Spanjaard, Bakkum e" Schoorl; Wittebrood, Hoogzaad, Pieter man, Graman en Van Schagen (u ZAP). NAS: A. Blommestijn, De Lange Fijen; Sloove, Bürmann en H. van Rooy- en; Zegers, Van Rhoon, Schouten- Limburg en A. van Rooyen (tb®» SDW). TYBB: Bakker, Kunis en Weyersj Van de Vlugt, Veldhuizen en Pebes®8' Boeree, Blom, Van Zon, Kroonsber» en Meyer (thuis RVO). VVSB: P. Peeters, C. Peeters en D? Groot: Groot, Paridon en Nulk®^' Meeuwenoord, Koomen, Van de Tog'1 Van Eeden en Nederstigt (thuis Voor burg). Haarlem: Haarlem-Leeuwarden, TOG, Onze Gezellen-De Meer, E®.. WMS, TYBB-RVC, Geel Wit-Concordi»' Halfweg: NAS-SDW. Aalsmeer: Aalsmeer-Schoten. Hoofddorp: ETO-DIO. HHlegom: Hillegom-DOSR. Warmond: Warmunda-Teylingen. Noordwijkerhout: VVSB-Voorburg- Santpoort: Terrasvogels-ASVA. Velsen: VSV-AGOVV. Beverwijk: De Rennemers-HBC. verwijk-Alw. Forward, Kinheim-FokK Castricum: CSV-De Meteoor. Advertentie Te koop: Leeg te aanvaarde** zeer solide HERENHUIS aaB rgfagfTs de Bloemendaalseweg. Kamer en suite met serre» 6 sl.kamers, badkamer, c,v"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2