Belangrijke verbeteringen aan zwembad Klever laan Haarlem heeft nog te weinig open haden eii Jg Verheugende belangstelling voor het Nederlandse boek Arie Kater exposeert in 't Goede Uur DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL ft Ook bad Hout vaart in revisie ZOWEL BIJ JONG ALS BIJ OUD Openbare leeszaal en bibliotheek te Heemstede leende in 1958 niet minder dan 144272 boeken uit SLEUTEL WEG? HEIN O" TWEEMAAL GOUD IN HAARLEM Echtpaar Schoen in Noord, echtpaar Tromp in Oost WITTE KRUIS HELPT ECHT-£/ WITTE KRUIS ZATERDAG 11 APRIL 1959 PAGINA 3 Het zal er om spannen, zegt opzichter V. Spanjer. Hij en de heer D. Dellingman, die als vertegenwoordiger van de firma V. de Vries het werk Uitvoert, kijken iedere avond vol interesse in de krant. Niet omdat ze nieuwsgierig zijn naar de verrichtingen van de formateur of ontmoetingen tussen Oost en West, neen, het gaat hun slechts om het kleine berichtje °P de voorpagina: de weersvoorspelling. Komt er regen, dan betrekken hun gezichten, want het spant, nu de zomer, en de opening van het zwemseizoen, ®teeds dichter bij komt. 15 mei is de datum waarop het Openluchtzwembad öan de Kleverlaan open moet. Meer dan 300.000.- heeft de gemeente afgestaan voor enige noodzakelijke verbeteringen aan het bad. De voor naamste is de bouw van een filterinstallatie, een gebouw aan de oostzijde van het zwembad, dat de hygiënische toestand van het water aanzienlijk *al verbeteren. Zodanig dat men nu inderdaad zal kunnen spreken van een frisse duik. B. en W. wensen matige grondprijzen in het Zuiderhoutpark Half mei klaar Houtvaart V akantiecentrum krijgt centrale ver warming Nu ook winter-exploi- tatie mogelijk geworden „DE SLEUTELSPECIALIST" WASSERIJ DUYN Onteigening hij Jan van Galenstraat te duur Gemeentezaken Individueel Nijverheids school Adviescommissie wordt Commissie van Toezicht Noordhollands Philhar- monisch Orkest Vernieuwing schuren Hoger subsidie voor schoolwerktuinen REIN REINIGT -// Met bladert op stap Programma viering Koninginnedag in Heemstede Zwembaden zijn een middel om de vplksgezondheid te verbeteren. Daarom rijn ze belangrijk, zoals badhuizen en sportvelden. In het verleden is Haarlem hooit zo gebrand geweest op een over matig gebruik van water ten behoeve Van de lichamelijke frisheid. Toen in 1861 de enige zweminrichting in de Spaarnestad door de storm werd ver hield duurde het tot 1873 voordat een Particulier, de heer A. A. Sprenger, voorstelde een zwem- en badinrichting te bouwen. Hij nam daarmee het initia tief over van twee leraren van de rijks kweekschool, de heren J. H. Slanger en F. Allan, die al hadden besloten een drjjvend zwembad van een Dordrechte- haar over te nemen. Zij meenden na melijk. dat de schooljeugd bijzonder ge baat was bij een gelegenheid om het vele stof van hun lijven te spoelen. De heer Sprenger kreeg een bad aan de Westzijde van het Zuider Buiten Spaar- ne, waarna hij in 1876 aan het Noorder Buiten Spaarne een zweminrichting voor minvermogenden opende. In 1884 Verstreek de vergunningstijd van het eerste bad, hetgeen tot gevolg had dat aan de Oude Brouwerskolk een zwem school ontstond. In 1927 had Haarlem met zijn 90.000 inwoners twee open ba den, t.w. aan de Houtvaart en de Klever laan. Nu, 32 jaar later, zijn er nog steeds twee, maar het aantal Haarlem mers is 170.000. Het vorig jaar maakte een raadslid de opmerking, dat Haarlem eigenlijk zes open baden zou moeten hebben: een wethouder vond vier voldoende, maar iedereen achtte twee zwemgelegenhe- den schromelijk weinig. Nu is er dan eindelijk een plan gemaakt voor een nieuw modern zwembad, in Haarlem- hoord, namelijk aan de Planetenlaan. Maar er is geen geld, zoals er ook geen geld is voor het geprojecteerde sport veldencomplex aan de Orionweg, zoals er voorlopig ook geen geld zal zijn voor een dringend noodzakelijk open zwem bad in Haarlem-oost in het burgemees: Advertentie Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. tabletten, poeders, cachets Over de grondprijzen in de Zuider hout hebben B. en W. thans een nota aan de raad van Haarlem gepubliceerd. Daarin wordt voorgesteld de grondprij zen in de Zuiderhout te bepalen op 18 per m2 en in de Middenlaan en de Willem de Zwijgerlaan op 20 per m2. Een minderheid van de commissie voor stadsontwikkeling en openbare werken 's het daarmee niet eens, en wenst een grondprijs van 23 per m2 voor gron den aan de Frederik Hendriklaan en een Van 25 voor gronden aan de Willem de Zwijgerlaan. In hun nota berinneren B. en W. eraan dat ingevolge een wijziging in de wet op de vervreemding van landbouwgronden de bouwterreinen in dit gebied vanaf 15 augustus 1956 niet meer onder de Pi'ijsbeheersing vielen. Na intern be- raad hebben B. en W. toen op 6 no vember 1956 beslist, dat een prijsverho ging van 5 pet voor deze gronden rede- Jfik was. Daardoor zouden de prijzen «omen op 18 in de Zuiderhout en 20 per m2 aan de Middenlaan en de "illem de Zwijgerlaan. De toenmalige c°mmissie Openbare Werken ging daar toe akkoord. .Het College nam daarbij in overwe- g'hg. dat overmatige prijsstijgingen niet 'n de hand gewerkt dienden te wor- temeer daar betrokken gronden v°ór de oorlog tegen een betrekkelijk Soringe prijs bouwrijp zijn gemaakt, ^voorts, dat degenen die in de Zuider- rPtjt willen bouwen, per woning een be trekkelijk groot terrein moeten kopen, n vergelijking met degenen die bou- Iv>etVin veel dichter bebouwde buurten Jf uit stadsgedeelte is bovendien als eis gesteld, dat een bouwer een woning >uwt van minstens 500 m3 inhoud, het geen vele xtra offers eist van de bou wers. eiJte§enen die een hogere grondprijs Behn' waren van oordeel dat rekening °oden dient te worden met het op- Vana n renteverlies tot het tijdstip het i "rond verkoop. Hiertegen merkt rnortf0 8e °P> dat voor dit gebied maar rne-t het °°g °P bet feit, dat er versa weinig percelen gronds meer te bouvJk'en ZÖ" in dit gebied slechts Sadisf)a0nda-wordt uitgegeven aan ge- rnisph e 0,rn- aan Haarlem econo- legp gebonden moesten zijn. Het Col- hej „a bet niet billijk voor dit door van ï"m®cntebeleid veroorzaakt uitstel Wegpn? verkoop een hogere grondprijs is renteverlies te gaan berekenen. ter Reinaldapark. „Men wordt er moe deloos onder; vier zwembaden hebben we nodig," zeggen de insiders, „maar we zijn al blij, dat de Kleverlaan weer met goed fatsoen kan worden openge steld." Want het was een feit, dat wan neer het geld voor de verbeteringen van het bad niet beschikbaar waren ge steld, de Kleverlaan een slecht bad was gebleven met vies en gevaarlijk ondoor zichtig water wegens de zandgrond. Een bad, dat aan de toezichthouders te grote eisen stelde, omdat men nooit kon zien of de bodem leeg was. Men sprak al over de verdwijning van de Kleverlaan, maar gelukkig: de ge meente stelde drie ton beschikbaar en het vernieuwde bad wordt weer een goed zwemoord. Op het ogenblik zou men niet zeg gen, dat deze grote zandbak, waarin overal planken en pijpleidingen liggen, 15 mei gereed moet zijn voor de ont vangst van een naar gezonde ontspan ning verlangende jeugd. Onder een zandlaag, variërend van 40 tot 90 cm, zit een kleilaag van 30 cm om de z.g. wa terdichtheid te bestendigen. Het be langrijkste is echter de laag van 10 cm beton, die boven dit alles komt. Er zal nu geen waterverlies meer zijn van 60 kubieke cm per etmaal en bovendien wordt nu tenminste de bodem zicht baar. Hoe voornaam dit is kunnen de badmeesters u vertellen. Zij dienden voortdurend iedere zwemmer en zwem ster in het oog te houden, opdat hij of zij niet plotseling vermist werd. Een verheugende verbetering is voorts de aanleg van een filterinstalla tie in een afzonderlijk gebouw, waarin ook de pompen komen. Men houdt nu constant helder chloorwater, omdat de chloorconcentratie dagelijks op peil wordt gehouden en het water ververst. Een andere verbetering is de aanleg van betonnen gaanderijen, die de be staande houten perrons vervangen. Ook de kleedhokjes worden voorzien van betonnen vloeren. De afmetingen vari het bassin blijven dezelfde, namelijk 50 bij 38 meter. Het bad heeft diepten van 60, 80 en 200 cm. Tussen het diepe en ondiepe gedeelte komt een zichtbare af scheiding. De korte zijden van het on diepe gedeelte zullen tien cm hoge oefentreden krijgen, zodat de overgang naar het diepere water trapsgewijs plaats vindt. Van de noordelijke zijde van het bad naar het midden van het ondiepe bassin wordt een loopsteiger aangelegd met aan het eind daarvan een uitkijktoren. Ter hoogte van de ingang is een terras geprojecteerd, terwijl de bestaande entree wordt vernieuwd. Rondom het bad komen verplaatsbare hekken, die bijvoorbeeld bij zwem- en waterpolowedstrijden van groot nut kunnen zijn. Het filtergebouw tussen de sportvelden van de gemeente en het zwembad krijgt op de bovenverdieping een clublokaal met buffet en kachel, waar sportvereni gingen bijeenkomsten kunnen houden. Na de wedstrijden kan men er gezellig bijeen zijn en voor kleine vergaderin gen is de ruimte, 7% bij 12%, wel vol doende. In januari van dit jaar stelde de ge meenteraad 16.000,- beschikbaar voor de restauratie van het zwembad aan de Houtvaart. Deze al langer dan het bad aan de Kleverlaan bestaande zweminrichting had tot op heden een bo dem met een zeer ruw oppervlak. Het gebeurde daardoor herhaaldelijk,dat kinderen hun voeten openhaalden. Ook was het noodzakelijk, dat de bodems on geveer 10 cm werden verhoogd, omdat ze te diep waren voor de kinderen. Met het uitvoeren van deze werkzaamheden is men nu druk doende. Het lag in de bedoeling om rond alle bassins zoge naamde keerranden te maken om het spoelwater, dat gebruikt wordt bij het schoonmaken, tegen te houden, maar het ziet er niet naar uit, dat men daar voor het begin van het seizoen aan toe zal komen. Om redenen van hygiëni sche aard is het natuurlijk ongewenst, dat het vuile water zomaar de bassins binnenstroomt, zodat de keerranden er zo spoedig mogelijk moeten komen. Men zou niet zeggen, dat uit deze woestenij van planken, leidingen en zand een gerestaureerd zwembad zal ontstaan. Er wordt hard gewerkt om de zweminrichting aan de Klever laan 15 mei aanstaande open te kun nen stellen. De belangrijkste verbe tering is de bouw van een filterinstal latie, die de zuiverheid van het bad zeer ten goede zal komen. De in stallatie komt aan de oostzijde van het zwembad, en is op de foto dus niet te zien. Blijkens het verslag van de gemeen telijke openbare leeszaal en bibliotheek te Heemstede steeg het aantal uitge leende boeken in 1958 zowel in de r.-k.-afdeling als in de algemene sectie. De beide secties leenden tezamen niet minder dan 144.272 boeken uit. De be langstelling van de lezers ging het meest uit naar de Nederlandse romans (53.494). De Engelse romans komen met 6700 op de tweede plaats. Ook bleek er veel vraag te zijn naar boe ken over land- en volkenkunde, terwijl evenzeer een opvallende belangstelling werd getoond voor werken over huis houding en binnenhuisspelen. Het bezoek aan de leeszalen liep evenwel terug van 11.438 tot 10.973. Het bestuur van de bibliotheek schrijft dat toe aan de te kleine ruimte voor studerenden in de algemene afdeling, waar het kranten- en tijdschriftenlezend publiek domineert. Een uitbouw zal een beter gebruik van de zaai in de hand werken. De belangstelling van de kinderen voor het boek is eveneens toegenomen. Er werden enige duizenden boeken meer uitgeleend aan de jeugd dan het jaar daarvoor. Ook hier blijkt een ver heugende voorkeur te bestaan voor het Nederlandse boek. Boeken met sagen en legenden trekken nog steeds, even als de reisverhalen. Een levendige be langstelling blijkt er onder de jeugd ook te bestaan voor dieren en planten- Er moeten nog verschillende voor zieningen getroffen worden aan het ge meentelijk vacantiecentrum in Epe. Daartoe vragen B. en W. de raad thans om een crediet van in totaal 53.000. Met dit geld wil men in de loop van het volgende winterseizoen de vluchtwegen op de verdieping van het hoofdgebouw en het bijgebouw brand vrij maken en op verschillende plaatsen zelfsluitende deuren aanbrengen; nood verlichting in gangen en trapportalen aanbrengen van de vluchtwegen binnen de gebouwen, terwijl men ditzelfde wil doen bij brandtrappen en op enkele plaatsen op de begane grond van het hoofdgebouw en het bijgebouw. Voorts wil men voor dit crediet een oliestook- centrale verwarmingsinstallatie aan brengen. Om te voorkomen, dat de exploitatie van het vacantiecentrum ongunstiger zal worden als gevolg van deze nieuwe uitgaven, wordt de prijs per kampdag van 3,50 op 4,25 gebracht. Wanneer de centrale verwarmingsinstallatie zal zijn aangebracht zal het voortaan ook mogelijk zijn het vacantiecentrum ge durende de maanden oktober tot en met april, voor het gebruik door schooi en jeugdgroepen. ^averientit LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 boeken. De vraag naar boeken over de techniek is niet opvallend groot. Het aantal jongens en meisjes, die al ja renlang een jeugdabonnement hadden en zich lieten overschrijven naar de bibliotheek voor volwassenen, omdat zij achttien jaar geworden zijn, is even eens aanzienlijk groter dan in 1957. Het verteiuurtje blijkt nog altijd een bijzon dere attractie. Telkens komen ongeveer vijftig kinderen luisteren. Hoogtepun ten in het afgelopen jaar was de hersen- gymnastiekwedstrijd, waarbij twee groepen jeugdlezers elkaar met bijzon der veel enthousiasme bij het beant- worden van boekenvragen de loef pro beerden af te steken. Beide secties beschikken thans over een systematische catalogus. In de plaats van mejuffrouw M. C. M. Wink ler, die benoemd werd tot assistent aan de Stadsbibliotheek te Haarlem na drie jaar werkzaam te zijn geweest als hulp assistente in de r.-k. afdeling, kwam mejuffrouw G. C. M. Lubbers. Advertentie De onteigening van een reeks per celen ten zuiden van de Jan van Galen straat, waartoe de Haarlemse raad op 18 september 1957 besloot, achten B. en W. thans niet langer verantwoord meer. De onteigening was begonnen om ter plaatse honderd woningen te kunnen doen bouwen. De eigenaars van de per celen vroegen voor de verkoop een be drag van in totaal 665.000, hetgeen het College veel te hoog achtte. Bovendien zou nog een aanzienlijk bedrag aan pachters en huurders moeten worden uitbetaald. Deze hoge prijzen konden gevraagd worden, omdat tezelfdertijd het rijk ook hoge prijzen bood voor in de nabijheid gelegen gronden, die nodig waren voor de aanleg van de westelijke randweg. Ook die prijzen waren te hoog, maar het rijk wilde de zaak snel afwerken, terwijl bet bovendien steeds om be trekkelijk kleine stukken gronds ging. In verband daavmee zou volgens B. en W. een onteigenings-procedure ook weinig zin hebben, aangezien de hoge prijzen die het rijk betaald heeft, ongetwijfeld ook hun consequenties zou den hebben voor de door de rechter vast te stellen vergoeding. Als de gevraagde prijs betaald zou worden, zou de grond ter plaatse on bebouwd komen op 6000 per woning, terwijl de normale prijs op ongeveer 450 ligt. Met inbegrip van de kosten van het bouwrijpmaken, zou de prijs zelfs op 9000 per woning komen te liggen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een stuk gronds van 11.625 m2 tus sen de Nijverheidsweg en de Industrie- haven I voor 11.625 's jaars te verhu ren aan de N.V. Gebr. Schipholt te 's Gravenhage. Dit bedrijf had voorheen ter plaatse een groter terrein in huur. Het resterende deel is gedeeltelijk voor uitbreiding verkocht aan de N.V. Nauta- mix en deels aan de N.V. de Houtwerf in erfpacht gegeven. Voor een bedrag van 1093 willen B. en W. een stuk gronds van 399 ca aan de Oudeweg aan kopen ter uitvoering van het uitbrei dingsplan „Omgeving Oudeweg". Het werk van Arte Kater toont alle kenmerken van de typische illustrator Slechts een enkele soepel gepenseelde gouache in de col lectie, deze maand in 't Goede Uur te zien, is niet verha lend en gemaakt uit de pure, enkelvou dige behoefte om kleur en vorm bij een te brengen. Uil de gehele expositie blijkt bovendien de sociale illustrator die zijn onderwer pen zoekt aan de zelfkant van het le ven, welke een halve eeuw geleden actueel was: -men sen - geen mannen of vrouwen - die het primaire leven leiden, tragisch in hun mens-zijn in dt nabijheid van hel dierlijke. Kater be waart bij zijn ob servaties afstand; hij vereenzelvigt zich niet met zijn sujet ten. Medeleven r.n tragiek krijgen het accent van de hu mor, die meer lot dan tot het bekom merde. Kater zoekt, zijn bevoorkeurde toestanden op. Om het bizarre leitd tief van het gro teske en het schil derachtige? De waarachtige sociale bekommernis Penseeite Arie Kater, exposeert. misMM t Goede Uur roept in onze huidige tijd toch minder de materiële ver paupering op dan een eigenlijk veel aangrijpender ontreddering uit het geeste lijk onaangepaste met de materieel verbeterde maatschappelijke situatie. In overeenstemming met de keuze van de realistische onderwerpen is de artis tieke realisering: geïnspireerd op de sociale pamflettisten van de vorige eeuw, dc groteske illustratoren uit die tijd en een flauwe verwijzing naar het satyri- sche van Goya-tekeningen hier en daar. Het is trouivens opmerkelijk dat het balanceren ov het randgebied van 18de en lQde eeuw een verschijnsel is dat tegenwoordig meer beoefenaren telt. We denken aan Dignum Dammers, die op „Contour" in Delft rococo-achtige vlokkige gouaches heeft. De merkwaardige taferelen, die Arie Kater ons voor ogen stelt, heeft hij ove rigens op ongemeen knappe wijze weergegeven. Waar zijn tekeningen gevrij waard zijn van al te nadrukkelijke sociale belasting (no. 11 bijvoorbeeld) komen zijn artistieke kwaliteiten het best tot hun recht. Niet alleen bij deze uitzonde ringen. toch een tentoonstelling, die niet nalaat de bezoeker te boeien. L. T. Enige tijd geleden heeft de Haarlem se raad besloten tot stichting van een gemeentelijke school voor individueel lager nijverheidsonderwijs. Later heeft deze school de naam gekregen van Lie ven de Keyschool. In verband met het bijzondere karakter en met de opzet van de school is een adviescommissie in het leven geroepen, waarin de verschillen de levensbeschouwelijke groeperingen vertegenwoordigd zijn. Krachtens de wet dient het toezicht op de school te worden uitgeoefend door een plaatselij ke commissie van toezicht. B. en W. stellen nu om practische redenen voor het toezicht te laten uitoefenen door de reeds bestaande adviescommissie. Daartoe moet de adviescommissie wor den omgezet in een commissie van toe zicht. De zittende commissieleden zijn bereid deze omzetting mee te maken. B. en W. stellen nu aan de raad voor de leden van de adviescommissie: rec tor S. J. de Bot; mr. ir. E. R. Deves; de heren F. W. Knape; J. H. Lottge- ring; J. A. Plomp; D. Rookhuiszen; L. Silvis én J. A. Wennik, alsmede me vrouw A. C. Swart-Opbroek te benoe men tot leden van de commissie van toezicht. Dinsdag 14 april vindt het laatste concert van de D-serie van het Noord hollands Philharmonisch Orkest plaats. Dirigent is Henri Arends. Het concert wordt geopend met een eerste uitvoe ring van de 4e symfonie van Lex van Delden. Vervolgens is Herman Kreb- bers solist in Tzigane voor viool en orkest van Ravel. Herman Kreb- bers speelt na de pauze het le viool concert van Paganini. Het concert wordt besloten met de ouverture-fan tasie Romeo en Julia van Tschaikowsky. Herman Krebbers, geboren in 1923, begon reeds op zeer jeugdige leeftijd zijn vioolstudies. Negen jaar oud was hij toen hij voor het eerst in het open baar met orkest optrad en vier jaar later speelde hij met de twee grootste orkesten van ons land: het Concertge bouworkest en bet Residentie Orkest. Hij zette zijn studie voort aan het Mu- zieklyceum te Amsterdam bij Oscar Back. Bij het internationale violisten- concours te Scheveningen in 1948 be hoorde hij tot de le-prijswinnaars. Herman Krebbers oogstte ook in het buitenland zeer veel succes Het vernieuwen van schuren en schut tingen en het aanbrengen van kolenberg plaatsen bij een complex van vijftig ar beiderswoningen aan de Barbarossa- straat, de Van Keulenstraat, de Pa triarchstraat en de Viersterrenstraat toebehorende aan de woningbouwvereni ging „Bloemenhof", blijkt 50.497,45 te hebben gekost. De Haarlemse raad had hiervoor in 1955 45.000 beschikbaar gesteld. B. en W. stellen de raad nu voor het destijds verleende voorschot te verhogen met 5.49745. Nu dit voorjaar nog de nieuwe schoolwerktuinen aan de Hannie Schaft- straat in gebruik genomen gaan wor den, hetgeen voor de kinderen van deze nieuwe buurt van groot belang is, vraagt de Vereniging voor School, en Werktuinen, afdeling Haarlem, om ook de 350 kinderen die van de nieuwe tui nen kunnen profiteren, te laten delen van het gemeentelijk subsidie, dat ge middeld 7,50 per kind per bewerkt tuintje bedraagt. B. en W. hebben daar geen bezwaar tegen en stellen derhalve de raad voor het subsidie aan de ver eniging voor dit doel te verhogen met f 2.625. Advertentie Dagelijks schoonhouden van kantoren, scholen en werkplaatsen. Telefoon 16254 WC merkwaardig gezelschap vertoefd. Tientallen café houders uit Haarlem en omgeving hadden zich verenigd in Dreef - zicht" om met elkaar te wedijveren in de kunst van het biertappen. Een artistiek evenement, dat vooral tot doel had het historisch aureool rond de kruin van de caféhouder weer eens op te poetsen. Sedert de dagen, dat de functie van kerkmeester en caféhouder niet meer op gelijk niveau ligt, hoe wel beider beroep spiritueel is ge bleven, is laatstgenoemde een eind achterop geraakt. De omstandighe den hebben hem in een beperkte kring geïsoleerd en verreweg de meeste café's leiden nu een eigen singulier bestaan achteraf, ergens in een benauwde wijk, waar de stamgasten persoonlijk geschiede nis maken. Buiten die kring valt al les en iedereen in het onpersoonlij ke terug. Loop maar eens zo'n eta blissement binnen. De kastelein kijkt u eerst vragend en onderzoe kend aan, als was ge verdwaald ge raakt in zijn herberg. Uw bestel ling neemt hij met een effen ge zicht aan en er gaat wel enige tijd overheen, eer hij vertrouwelijk wordt. Maar dan is er ook geen beter mens ter wereld. Ik weet niet, hoeveel van zulke gelegenheden Haarlem precies telt. Het moeten er heel wat zijn, voor het merendeel samengegroept in de binnenstad. Zij leiden ieder hun eigen leventje, waar de buiten staander niet gemakkelijk binnen komt. De sfeer van de late avond krijgt haar eigen klank door het ge rucht uit een openvallende café deur en het is maar heel moeilijk de kastelein uit zijn tent te lok ken. Daarom is het een prestatie ze allen bijeen te krijgen, op een ter rein waar ze, los van de eigen om geving, hun kwaliteiten moesten de monstreren. Koning achter hun eigen tapkast, moesten zij de status van paladijn aanvaarden en tenslotte erkennen, dat één hunner de primus inter pa res was. Zij hebben die stap met een koninklijk gebaar gemaakt en ten aanschouwe van een super-cri- tische jury hun tapkunst vertoond. Denk niet, dat het tappen van een glas bier zo'n simpele aangelegen heid is. De kastelein heeft maar te zorgen, dat de temperatuur van het bier 8 tot 10 graden is, dat het glas niet kurkdroog, maar zogenaamd bierschoon !s en dat de kraag twee vingers dik is, om het koolzuur geen kans tot ontsnappen te geven. Eenvoudige mannen en kolossen van kerels hebben in Dreefzicht met een artistiek manuaal het bier getapt. Soms was er een herber gierster, die kans zag op fragiele pumps de zaal door te hippen en op de tafel van de jury een schui mend glas te deponeren. Ik heb met bewondering gekeken naar de man nen en vrouwen, op hun succes heb ik een kop koffie genomen en ik heb ze groot gelijk gegeven, dat ze na afloop uit een ander vaatje zij- gaan tappep. Hildebrand weigert uit het lan delijk nieuws te wandelen. B. en W. zitten nu met de han den in het haar, hoe uit de impasse te komen. Was de krant niet zo voorbarig geweest, dan wisten we nu, waar we aan toe waren. Als of we dat nu niet weten en zelfs veel eerder dank zij de krant. Nu heeft een uitgebreid college van kunstlievende autoriteiten zich in de zaak gemengd en zij hebben een brief naar het college gestuurd. Het wordt allemaal zo ontzettend ingewikkeld en iedereen wacht met spanning op het voorstel, dat B. en W. hopelijk dit jaar de gemeente raad van Haarlem zullen doen toe komen. En intussen wordt er stevig ge kapt in Den Hout, de ene boom sneuvelt na de ander. Als we niet opschieten, is de heer Dorresteijn aan de Kleine Hout toe en ligt de omgeving van het monument plat. Dan kunnen we daarover weer gaan redekavelen, tot u en ik in het Proveniershofje terecht zijn gekomen, keuvelend rond het monu ment. Wij staan er wat schuchter bij als van de woning in de Gen. Bothastraat de deur opengaat. Er moest hier een gouden bruidspaar wonen, het nummer klopte: 93. Maar was de man, die open deed, niet een beetje jong, hij leek ons een zestiger. Hij kon zelfs achter in de vijftig zyn. En toah.... Plotseling kregen wij een vermoeden, natuurlijk, het kon een buurman zijn of een jongere broer. En zonder schroom vroegen wij glimlachend of de heer en mevrouw Schoen thuis waren, het bijna 50 jaar getrouwde echtpaar. „Jazeker, meneer, wij zijn de 23e april een hele tijd getrouwd, maar komt u even binnen." De heer Schoen moet onze verrassing hebben bemerkt, want knipogend zei hij tegen zijn vrouw: „Daar hebben we ai weer zo'n pes simist, de melkboer kon vanmorgen ook niet geloven, dat we aan de gouden bruiloft toe waren, maar die dacht dat we er al tien jaar meer op hadden zitten." Het echtpaar C. Schoen-Borst is sa men 148 jaar en mevrouw is slechts 13 dagen jonger dan haar man. Negen jaar geleden had de heer Schoen 44 jaar gewerkt b;j Beynes, waar hij als wagenmaker een gewaardeerde kracht was. Hij is over die tijd niet zo spraak zaam. „Ach, we werkten van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, iedereen deed het en je verdiende net genoeg. Tegenwoordig hebben ze het maar over kortere werktijden en vrije zaterdagen, maar wat moeten de mensen met al die tijd doen, ze gaan zich alleen nog meer vervelen." Al 46 jaar woont het echt paar Schoen in de Gen. Bothastraat en toevalligerwijs zijn de buren aan weerszijden altijd dezelfden geweest. „We horen eigenlijk bij elkaar," zegt mevrouw Schoen, „we kaarten wel eens samen en nu ja, je raakt echt aan elkaar gehecht." De buren zullen dan ook wel een der eersten zijn om op 23 april het gouden echtpaar te felici teren, samen met de drie kinderen Schoen en de 16 kleinkinderen. Aan de Aagje Dekenstraat 16 woont het echtpaar C. Tromp-Luyten. We von den het jammer dat we de heer Tromp niet thuis troffen, daar hij jaren lang bezorger is geweest van de Nieuwe Haarlemsche Courant. „Hij is met de bladen op stap," zei ons mevrouw Tromp (69), die vier jaar jonger is dan haar man. „Dat doet hij graag in de ochtenduren, want om de hele dag thuis te zitten is niets voor hem." Vier jaar geleden nam hij afscheid van z(jn werkgever, voor wie hij week bladen had rondgebracht, waardoor het bezorgen van de krant op de duur in het gedrang kwam. Daarom nam een van zijn zoons dit werk over. Deze stopt nu nog steeds de kranten in de brie venbussen in Haarlem-oost, terwijl een andere zoon dezelfde bladen in Heem stede verspreidt. De heer Tromp sr. heeft altijd veel ambitie gehad voor het expeditie-leven; al voordat hij trouwde was hij verbonden aan een dergelijk bedrijf. Hij bleef er 26 jaar en kwam toen bij de Nieuwe Haarlem sche Courant. Wanneer de „jongens" het een beet je druk hebben met de bestelling van het steeds toenemende aantal weekbla den, is de heer Tromp een geestdriftig invaller, 's Middags is hij vaak thuis, maar als het zonnetje schijnt neemt hij zijn fiets, want hij heeft behoefte aan beweging, of dat nu op wielen is of wandelend. Zijn vrouw is er best mee ingenomen, want haar huishouden be stiert ze nog het prettigst als het heer lijk rustig is. „Dan kan ik tenminste opschieten," vertelt ze nuchter. Op 21 april is de grote feestdag. Dan zullen ongetwijfeld de kinderen, zes in getal, de negen kleinkinderen en vele vroege re „klanten" van de heer Tromp het echtpaar komen feliciteren. Het Comité Koninginnedag te Heem stede heeft voor de viering van de ver jaardag van de Koningin een aantrek kelijk programma zowel voor jong als oud opgesteld, 's Morgens van acht uur tot half negen is er op het Raadhuis plein een jeugdappèl, waaraan deputa ties van jeugdverenigingen, sportvereni gingen en scholen deelnemen. Om half tien is er in het Sportpark een groot kinderfeest. De leerlingen van de hoog ste klassen van de lagere scholen in Heemstede kunnen 's middags om twee uur op het Sportpark „smullen" van een jeugdbrandweerdemonstratie. Daar na zijn er volkspelen: hinderniswed strijden, ringsteken, wagentrekken, li monade-estafette en koekhappen. De jongelui die mee willen doen moeten 'zich vóór 27 aprii opgeven bij Jac. Roest, Raadhuisstraat 18, cafetaria restaurant, Binnenweg 79c, D. Kejjzer, Timorstraat 20, L. Kortekaas, Prinsen laan 24 en O. A. Brink, Zandvoortse- laan 119. Met medewerking van Sint Michael is er 's middags om half vijf in het Sportpark een grote taptoe. Om half acht is er een muzikale rondgang met lampions door de gemeente. Ver zamelplaats Dreefschool. Van acht uur tot kwart over negen is er op het Raad huisplein een marsenconcert door Eens- gezind-Excelsior. Op het eiland aan de Vrijheidsdreef wordt om half tien een groot vuurwerk ontstoken, terwijl de feesten worden besloten met een groot Oranjebal, dat om tien uur op het Raadhuisplein begint. De kermis begint al op 28 april te draaien. Aan de mu zikale omlijsting van de koninginnedag viering werken de Heemsteedse mu ziekcorpsen en de Districts Gidsen Band uit Amsterdam mee. Zoals elk jaar is er ook nu weer een fotowedstrijd uit geschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3