Medische voorlichting V' Zes jaar na oprichting BOUWORDE RECRUTEERT DIT —JAAR 5000 VRIJWILLIGERS— Gouden vondst van reder Plas brengt Zaanse werf order op order Wmm ROEL CAMMENGA HEEFT ER HET „ZWIJTJE" VAN Tibetanen leveren hun wapens in Overleg ligt stil Nieuwe haven te IJmuiden GORDIJNSPIRAAL ZATERDAG 11 APRIL 1959 PAGINA 9 Voornaamste invloed: verschillende ziekten worden voorkomen A Let op de gele bus I tabiliteitsberekening /n Orthen is deze maand officieel gestart met het internationale vor mingscentrum van het TIBO: het Technisch Instituut van de Inter nationale Bouworde. Het centrum, dat al enkele maanden heeft proef- raaid, zal in de toekomst het kader gaan leveren voor de bouwkampen an de orde in Europa en daarbuiten. Zes vrijwilligers vijf Nederlanders een Belg die zich voor minstens een jaar voor het werk beschikbaar ebben gesteld, doen er op het ogenblik de sociologische, culturele en tech- tscfte vorming op die ze straks als leiders nodig hebben; ze krijgen bin- enkort gezelschap van een aantal Duitsers, Oostenrijkers en Italianen, le het getal op 15 zullen brengen. De opleiding, die drie maanden duurt, 0rdt gedeeltelijk in de avonduren gegeven, in het oude schoolgebouw aar de mannen van het TIBO gehuisvest zijn, maar de meeste tijd bren- 8en de leerlingen op 'n bouwwerk door, waar ze zich in een 8-urige werkdag houwend bekwamen onder leiding van de technische leiding van de zchnische leider Cor Uytendaal, een timmerman uit IJmuiden, die de yna voltooide eigen woning, waaraan hij als zelfbouwer de laatste hand effde, in ae steek heeft gelaten om het vormingscentrum mee te gaan Phouwen. De vestiging in Orthen hangt samen met de goede contacten le de Bouworde daar sinds jaren heeft met pastoor Schouten en de 8erneente en met het feit, dat men er voorlopig nog wel „vast werk" houdt. Amsterdamse tunnels In afwachting van ren Calvijn-herdenking in Utrecht Voorzichtige toezeg ging van minister Praag protesteert tegen opbrenging „Lidice" maf het ogenblik dat de mens voor het eerst werd ge- Jplaagd door ziekten, heeft hi' getracht aan de lasten van het ziek zijn te ontkomen en als re- I delijk schepsel gezocht l naar een verklaring Yv voor het ontstaan ervan. Primitieve volkeren "TJ schreven ziekten zonder meer toe aan bovenna tuurlijk ingrijpen van goden en demo nen. Nu nog zijn er verschillende on ontwikkelde volken waar tovenaar of medicijnman de geneeskunst uitoefent. Maar ook onder de beschaafde volke ren is het getal dergenen die gezond heid hopen te herkrijgen van kwakzal vers, wonderdoeners etc. niet zo ge ring. Aardstralenki.tjes, het spektakel van de Amerikaan ;e gebedsgenezer Os- born, maar ook de louter materialis- tische verwachting waarmee sommi gen in Lourdes geloven laten duidelijk zien, dat het geloof in de magie nog springlevend is. Men kan daarmee tot op zekere hoogte vrede hebben mits de werkelijkheid niet uit het oog wordt verloren. Stelt de moderne arts, die geleerd heeft streng wetenschappe lijk te denken, misschien dat deel van zijn patiënten teleur in dezen? Ander zijds is er bij de leek een toenemende belangstelling ontstaan voor medische problemen. Ónze voorouders hadden minder interesse voor het hoe en waarom bij gezondheid en ziekte. De twintigste-eeuwse mens daarentegen wordt op school al getraind in het be antwoorden van dergelijke vragen op allerlei gebied, hjj wil graag het naad je van de kous weten. Hij leert oor zakelijk denken. Volkomen begrijpelijk dus dat hij bij uitstek geïnteresseerd is in de problemen betreffende gezond heid en ziekte, die immers de kern van het menselijk wezen raken. Het is echter een moeilijke opgave op verantwoorde wijze aan deze be langstelling tegemoet te komen. Het zal niet mogelijk zijn elke belangstel lende leek èn de gewetensvolle medi cus geheel te bevredigen. Er is en wordt in de lekenpers veel. zeer veel geschreven over medische onderwer pen: van meestal zoetelijke dokters romans tot zeer serieuze al of niet quasi-wetenschappelijke artikelen in bladen en periodieken. Voor mij geldt als criterium in hoeverre de leek ge baat is met een popularisering van de medische wetenschap. Dit gaat even eens op bij het voorlichten of inlich ten van de patiënt door zijn dokter waarbij de nadruk komt te liggen op het hoe. fundeerd oordeel vellen, zeker niet als het hemzelf betreft. Er zijn geen ang stiger en soms eigenwijzer patiën ten dan medische-boekjeslezers en zij die een medisch of paramedisch be roep hebben. Bekend is het optreden van de zogenaamde „candidatenziek- te" bij medische studenten die kennis maken met de ziektebeelden, die zij moeten bestuderen, deze op zichzelf betrekken en mede als gevolg van hun nog onvolledige kennis en gebrek aan ervaring menen een of meer ziekten bij zichzelf te onderkennen. In geen geval ook mag het snuffelen in medische lectuur dienen om de be handelende arts op de vingers te kun nen tikken. De leek kan zich in het De klacht dat de medicus de leek dom wil houden wordt tegenwoordig minder vaak gehoord; het zou ook niet lukken want er bestaat een uitgebrei de keuze aan boeken, tijdschriften op populair medisch gebied. Met alle ge varen van dien, want er is veel kaf onder het koren Laat u bij de even tuele aanschaf van een populair me disch werk altijd raden door een des kundige. Een algemeen en onontkoombaar bezwaar van populair medische voor lichting is de onvolledigheid waardoor gemakkelijk verwarring bij de lezer ontstaat. Het is veelal niet mogelijk om zonder uitgebreide kennis van sa menhangende vraagstukken inzicht te krijgen in één probleem. Niet voor niets moet de medicus zich in zijn op- leidingstjjd door een stapel dikke handboeken heen worstelen. De leek op elektronisch gebied vindt het van zelfsprekend dat hij niet de geheimen van een robot zal doorgronden na le zing van een populair wetenschappelijk boekje. Nog veel sterker geldt dit voor 's mensen lichaam en geest, ingewik kelder dan welk ingenieus menselijk bedenksel ook. De leek is niet gebaat met halve waarheden omtrent allerlei ziekten en hun symptomen. Hij kan geen goed ge- algemeen toch geen totaalbeeld vor men. De verhouding arts-patiënt moet op vertrouwen berusten. Is er in de vertrouwensrelatie arts-patiënt een barst ontstaan dan zal die patiënt niet sneller genezen door het beter te wil len weten dan de arts. Hij doet dan juister een dokter te zoeken die hij wel zijn vertrouwen kan schenken. Dat is in het belang van de patiënt en prettiger voor de dokter. Toch kan behoedzame medische voorlichting veel nut hebben, niet om van de leek een halve dokter te ma ken maar om hem enig globaal inzicht te verschaffen in de problemen van gezondheid en ziekte, vooral ook om dat de leek in eerste instantie ver schillende ziekten kan voorkomen door een gezonde leefwijze. Met het beschrijven van allerlei min of meer ingewikkelde ziektebeelden of premature beschouwingen over nieuwe behandelingsmethoden wordt geen an der belang gediend dan een tege moetkomen aan de al te menselijke behoefte aan sensatie respectievelijk de bankrekening van de uitgever. Óp een enkele uitzondering na steekt de Nederlandse pers hierin gelukkig gun stig af bij wat sommige buitenlandse (week) bladen presteren. S. ried. octrooi 74341 méér mogelijkheden met MAPRO-spiroal is sterk en soepei en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. (Van onze Haagse redactie) Het overleg over de Amsterdamse tunneiplannen ligt voorlopig stil. Mi nister Van Aartsen zegt in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer, dat het wachten is op de renta- biliteitsberekeningen van het Centraal Planbureau. Hij heeft de directeur van dit bureau gevraagd het onderzoek zo veel mogelijk te bespoedigen, maar de berekeningen, die zich moeten baseren op mogelijke besparingen voor het weg verkeer bij uitvoering van de plannen, zijn nu eenmaal zeer ingewikkeld. Na een eenmaal genomen beslissing zal technisch gezien de bouw van de tunnels niet meer dan 314 4 jaar tigt verder, dat er misschien wel per- tigt verder, dat er misschien wel pers- spectieven zitten in het plan van ir. Eggink, waardoor de kostbare ventila tiekanalen althans bij de Coentunnel zouden kunnen worden gemist. Een varende touringcar passeert de droogdokken aan het IJ in Amsterdam Orthen is een vlek dat deel uitmaakt Ou? gemeente Den Bosch; het is «der dan de stad zelf en men zegt dat sta 'n belangrijke mate tot haar ont man heeft bijgedragen, vandaar dat het in de gemeenteraad ooit de ^moedervlek" van Den Bosch heeft gé- t"ehid. Moedervlekken kunnen ontsie- zijn en dat is ook met Orthen wel ^aigszins het geval: van de 700 wonin- f51 die er staan, voeren er 200 de sta- v van krot. Behalve onbewoonbaar aarde oude woningen die aan jj® buitenkant nog wel iets schilderach- hebben staat er een aantal nood- wbingen, die alles met nood en nau- k eiUks iets met woningen te maken heb- Daar moet duchtig gesaneerd wor- -®n. de Bossche wethouder van sociale aken die zelf uit Orthen komt i eet daar alles van. Maar Den Bosch s groter dan Orthen en heeft nog tal ah andere wijken die voor sanering in ?anmerking komen, terwijl het bouwvo- httte volkomen ontoereikend is. Boven- ?ïen wonen er in de af te breken wo- 'ut1gen vele gezinnen die aan de rand hun bestaansminimum leven en mor wie een huur van 15 tot 17 gulden Per week dat kost de nieuwbouw in jreh Bosch een te zware last bete- *ent. Een aantal mensen is daarbij tot ®°ciale labiliteit vervallen, waardoor re toewijzing van een nieuwe woning zonder meer wel enkele risico's voor de woning inhoudt. Voor al deze mensen is de interna- •jonale bouworde in het geweer geko- ??en: dit jaar voor de derde maal wer- *en ei jonge kerels uit allerlei lenden gratis gedurende enkele vakantieweken ®an de bouw van woningen, in samen- Werking met de bewoners-eigenaars ~®lf- In 1957 zijn er twaalf klaar geko men, thans wordt door een Paaskamp *an Vlaamse collegestudenten die heel hun korte vakantie aan besteed jjebben de laatste hand gelegd aan de Woningen die vorig jaar zijn opge- en binnenkort komt nog een com- P'ex van 35 stuks in uitvoering. In to taal dus 73 woningen, dat is meer dan 10 pet van heel de Orthense woning voorraad. Huisvesting voor 73 gezinnen, ®>aar ook: eigen bezit voor 73 gezinnen daar anders nooit aan toe zouden I Ohten en die nu voor een bedrag dat J®eer ligt dan de huur van een woning wetwoning, eigenaar worden. En wat misschien nog het allerbelangrijkste is: ~eze mensen worden, door het zelf bou ten in hun vrije uren, samen met de 'realistische vrijwilligers van de bouw- °rde, opgetrokken naar een hoger ni- veau. Het is een van de betere objecten van Internationale Bouworde, die nu zijn gevende jaar 'ngaat, met niet minder "an 230 kampen in zes Europese landen ei in Afrika en die haar activiteiten in Qe nabije toekomst naar Zuid-Amerika en Azië hoopt uit te breiden. 5000 werk krachten, van wie 1000 Nederlandse, ~ullen deze zomer worden ingezet. Een indrukwekkend aantal, maar een dat jhen onmiddellijk zou kunnen verdub- e'en als men over voldoende finan- p'ën zou beschikken. Ook gratis werken kost n.i. geld: de werkers moeten ge huisvest worden en gevoed; ze moeten Werkkleding hebben en gereedschap en moeten over grote afstanden ver voerd worden. Dat kost gemiddeld {100,. per man per kamp. Om deze kosten te bestrijden wordt van de wer- kers, die voor hun arbeid geen enkele L?.rgoeding krijgen, bovendien nog een JJUdrage van f 30,- gevraagd. Deson danks zijn er liefhebbers te over. Zucht ï°t avontuur of een goedkope buiten landse reis? „Een heel enkele keer komt hat voor." zegt de directeur-aalmoeze- JUer van de Bouworde Nederland, pa- 'er Elias Hoy O.F.M., die men heel af hh toe wel eens kan treffen op het secre- hriaat St.-Annastraat 172 in Nijmegen. vHr waren twee Amsterdammers die me schreven: we willen bergen zien, ï'Uur ons naar Oostenrijk. Ik schreef te ug: ik wil naar Hawai. Het antwoord as: geef ons maar het rotste kamp dat u hebt." De kampen zijn geen vakantiekam pen. Er wordt sober geleefd en hard gewerkt en voor toeristische excur sies is geen tijd. Maar juist het rea listische idealisme van de bouworde, hie zes jaar geleden door pater We- henfried van Straaten werd gesticht als zusterorganisatie van Oost-Pries- ferhulp, met als eerste doel, onder- hak te scheppen voor de vluchtelin gen in Duitsland en Oostenrijk, heeft huizenden aangetrokken. Jongeren tnaar ook ouderen; arbeiders en boe hen, maar ook intellectuelen; katholie ken, maar zelfs niet-katholieken. tn Erankrijk meldde zich een ingenieur aan, directeur van een fabriek, ia afloop van het kamp ontving hij de kampploeg in zijn landhuis bij Ver sailles. In Oldenburg arriveerde per Mercedes een arts uit Bremen; hij ®tond drie weken in het witte bouw orde pak op de strigers. Een bankdi recteur uit Schwabisch Gemünd ging laren achter elkaar samen met zijn Joon mee aan het werk. En in Oos tenrijk werd een keer meegewerkt hoor een Egyptische Mohammedaan, SL.® zijn gebedsmatje uitspreidde ter- j'11 de anderen naar de kerk gingen." Sis het 0egln g'fg alles even enthou- ast als primitief. Groepen van louter en J1 'n het vak werkten aan huizen kerkjes onder leiding van een aal- kj.p 2enier, die van lieverlee verstand bro\f van bestektekeningen. Het werk WnJ zich snel uit: overal in Europa War Wor|ingnood en behalve woningen °hs er 'a' van ar,here objecten. Li in ®'gen land werden kerkjes gebouwd hit Merwolde en St.-Annaparochie: ter„'aar komt er nog een bij in Lun- c'aai ln Witmarsum verrees een so- Hott c'lltureel centrum en in Krooswjjk. hpj'ehham, komt dit jaar een buurt- "ooit aar- hat er zonder de bouworde Mik ?ekomen zou zijn en dat in deze er n.van 8000 katholieken van wie etio °S '200 in de kerk komen van me betekenis is. tetl e bouworde drijft op vrijwillige gil- gpnen collecten. Dank zij de wat geste- 0V. 'nl<0msten is men er toe kunnen tra8n' 00l< vrUwilhgeI's voor lange nd aan te nemen. Zij krijgen nu de Overigens noemt mr. Van Aartsen de toestand bij de ponten over het Noord zeekanaal niet onbevredigend. Wanneer bij de toeneming van het verkeer de overtocht te lang zou gaan duren door lange wachttijden, dan zal vanzelf dat deel van het verkeer, dat daarvoor het eerst in aanmerking komt, de vaste verbindingen via Velsen of Schelling- woude gaan kiezen. De ponten worden daardoor ontlast. Rector en senaat der rijksuniversi teit te Utrecht zullen op woensdag 29 april in het groot auditorium van het universiteitsgebouw te Utrecht, een plechtige samenkomst beleggen ter her denking van Johannes Calvijn. Tijdens deze bijeenkomst zal, na een korte inleiding van de rector magnifi cus, het woord gevoerd worden door: pater dr. Luchesius Smits over „Calvijn en de oude kerk", prof. dr. S. van der Linde over „Calvijn: de mens. de christen, de geleerde". en prof. dr. A. A. van Ruler over „Calvijns betekenis voor West-Europa". Tibetaanse strijders, door Chinese com' moeten in Lhasa, de hoofdstad (Van onze Haagse redactie) Volgend jaar zal een begin kunnen worden gemaakt met de werken voor de verbetering van de havenmond te IJmuiden. Minister Van Aartsen heeft deze toezegging gedaan in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer, echter met het voorbehoud dat de uitvoering van deze werken ook bud gettair mogelijk is en dat met de ge meente en provincie overeenstemming is bereikt over de financiering. Er zul len grote bedragen nodig zijn voor dit werk, dat direct aan zee ligt en in zo kort mogelijke tijd dient te worden uit gevoerd, aldus de bewindsman. stische troepen in het nauw gedreven, Tibet, hun wapenen inleveren. „Ceteka" meldt, dat Tsjechoslowa- kjje gisteren in een aan de Franse ambassadeur te Praag overhandigde nota heeft geprotesteerd tegen het aan houden en opbrengen door Franse oor logsschepen van de 5.689 ton metende vrachtvaarder „Lidice", die volgens het Tsjechoslowaakse persbureau met een lading handelsgoederen onderweg was naar de Marokkaanse haven Ca sablanca. In de Tsjechoslowaakse pro testnota wordt gezegd dat de „Lidice" zjjn lading, ingevolge een overeen komst met de Marokkaanse, regering, naar Casablanca vervoerde. Gisteren is te Fabat van Marok kaanse zijde vernomen dat het Marok kaanse kabinet donderdagavond in speciale zitting bijeen is gekomen ter bespreking van de opbrenging van de „Lidice". vragen te verwerken. Voor sommen van 75.000,- tot 90.000,- maken zij de bo ten, die hard op weg zijn wereldbe roemd te worden. Noren in hun fjorden, Israëlieten op het meer van Tiberius. Zwitsers op het meer van Zürich, Fran- j j sen op de Seine en Belgen op de Maas. Zij allen kunnen in eigen omgeving de kennismaking hernieuwen met het gla zen schip, waarmee zjj in Amsterdam het onvergetelijke avontuur van het gonzende havenbedrijf, de „walletjes", de Pollux, de lange Jaap en de „linke" bocht bij het Binnengasthuis beleefden. HAYE THOMAS Advertentie De historische uitspraak van reder Cornelis Pias: „Wat een autobus op de weg kan, lukt op het water ook," heeft het buitenland bereikt. Haï ti, Israël, Duitsland, België, Noorwe gen, Frankrijk, Zweden, Zwitserland en straks wellicht ook Italië, Canada en Brazilië tonen grote belangstelling voor Amsterdams „varende touringcar", die in de twintig jaren van zijn be staan een gouden vondst is gebleken. De tijd dat Roel Cammenga doodonge lukkig was, omdat hij geen „spantjes" kon buigen, is dan ook definitief voor bij. Zijn werfje in Zaandam krijgt nu order op order. Aan de eerste van drie rondvaartboten, die de stad Zürich be stelde, wordt de laatste hand gelegd. „Ouwe Roel heeft er het „zwijtje" van," zeggen de scheepsbouwers, waar mee ze .te kennen geven dat het bou wen van de gestroomlijnde platbodems specialiteit is van hun in het vak ver grijsde collega. Amsterdam en de rondvaart zijn sy noniem. Al een halve eeuw bestaat de ze drijvende attractie, die ieder jaar weer tienduizenden vreemdelingen trekt. Een bezoek aan de hoofdstad zon der boottocht door grachten en haven betekent: Amsterdam niet gezien heb ben. Grootvader Plas is wellicht de eerste, die het geheim van een boottocht door het natte hart van de oude bin nenstad ontdekte. Rond 1910 lag op het Rokin, dat toen nog helemaal open was, ter hoogte van het voormalige badhuis zijn „Hollandais", een oersterke open schuit met een linnen tent op het ach terdek. Voor het toen kapitale bedrag van 2,- per persoon toonde grootvader Plas aan de Amsterdamse élite de on volprezen schoonheid van hun binnen stad. Hij deed dat echter alleen wan neer het hem uitkwam en toen on ze kere dag bleek dat varen op het traject Amsterdam-Kalfje-Ouderkerk meer lu cratief was, gaf hij er zelfs de brui aan. De naam Plas zou een belangrijke rol blijven spelen in de verdere ontwik keling van een der grootste nationale attracties. Cornelis Plas, oprichter en eigenaar van de eerste Nederlandse chauffeursschool, telde in 1925 tweedui zend harde guldens uit in de handen van „waterrot" Kees Zwaag voor de Hilda, het eerste schip van de eerste officiële rondvaartredei'ij. De zaken gingen goed. Er kwamen spoedig een Hilda II en een Hilda III. 1938 werd een topjaar. Het veertigjarig regeringsjubileum \an koningin Wilhelmina lokte talloos velen naar de hoofdstad. Een avondtocht door de verlichte grachten was een der hoog tepunten van het feest. Er belandde veel geld in het laatje en Cornelis Pias kon gaan denken aan een nieuwe Hilda^ Hij kreeg een geniale ingeving. Zijn vierde boot moest lijken op een drij vende autobus. Hjj stapte met zijn plan naar de ontwerper Henk Ver heul, die uit puur enthousiasme op zijn tekentafel sprong. Zo kon het gebeu ren dat net voor de tweede wereld oorlog de eerste gestroomlijnde rond vaartboot door de grachten voer, een zuiver Amsterdamse vondst, die na 1945 grote opgang maakte. Da een na de ander liepen ze van stapel, dc lan gs, uitstekend wendbare platbodems, die aanvankelijk zo'n zestig, maar la ter zelfs meer dan honderd watertoe risten konden bergen. Rondvaartrede- rjjen verrezen als paddestoelen uit de grond. Een vloot van achtenveer tig luxueuze rondvaartboten vervangt thans de oude „Hollandais", die zijn meester overleefde en ergens in de Nieuwe Herengracht als een bejaard woonschip tegen de kant 'igt De rondvaartrederijen bewandelden de weg van de minste weerstand. Zjj stichtten de Vereniging van Amster damse Rondvaartrederijen, waarvan de heer P. Boekei voorzitter werd. Men hield zoveel mogelijk dezelfde route, nam daarvoor een vaarf.jjd van vijf kwartier en stelde een eenheids tarief in, dat lager was dan het be drag dat grootvader Plas destijds be rekende. Plannen om naast de vaar tocht door de Amsterdamse binnen stad ook elders emplooi te vinden, mislukten De nachttochten naar Fort Pampus en de „zingende kik kers" van Durgerdam eindigden abrupt teen gemeentelijke instanties bezwaar maakten tegen de geringe zeewaar digheid van de schepen en de itunt van Albert Plas: „Naar Tante Ant in Broek in Waterland" werd een desil lusie, omdat de heen- en terugtocht ROEL v-AMMENcA door de Broekervaart zo eentonig was. Voor de wind Veel drukte hierover maakten de he ren niet. De steeds weer grosiende stroom van toeristen compenseerde de ze teleurstellingen op afdoende wijze. Amsterdam en de rondvaart werd een begrip. „Wonderful", „schön", „magni- fique" of gewoon „mieters", zeiden vo rig jaar ruim anderhalf miljoen passa giers van de hoofdstedelijke rederijen en de kans dat de belangstelling nog groter wordt is zeker niet denkbeeldig. „Spoetnikken", conflicten in Berlijn en in het Midden-Oosten kunnen de atmos feer bederven, maar keiharde zakenlie den als Plas en Boekei weten dat door allerlei andere factoren de wind uit de goede hoek kan blijven waaien. Zij heb ben dit jaar hun bonte vlaggen in het volste vertrouwen gehesen en zien voor het komende seizoen net zoveel gunsti ge perspectieven als Roel Cammenga, die met zijn zoons Jelle en Flip handen te kort komt om de buitenlandse aan- Sinds 1957 is de Bouworde ook in Afrika werkzaam. Met inheemse vrijwilligers bouwen de SIBO-leden in Belgisch Kongo scholen, kerken en woningen. opleiding in Orthen en werken daarna een jaar of langer aan de werken die de orde onderhanden heeft. Wie zich voor altijd in dienst van de bouworde wil stellen, kan toetreden tot het SIBO: het saeculier instituut van de orde, dat thans zes leden telt die hun geloften hebben afgelegd, terwijl er zich 20 onder wie 5 Nederlanders op voor bereiden. Drie SIBO-leden uit België vertrek ken op 15 april naar Luluaburg in Bel gisch Kongo, waar ze, met inheemse vrijwilligers, scholen, kerken en wonin gen gaan bouwen. Drie andere Belgi sche bouwgezellen gaan 20 april naar Zuid-Afrika, waar in 2 jaar tijd tien kerken moeten worden gebouwd voor de Bantoe-bevolking ten zuiden van Jo hannesburg. Sinds 1957 is de bouw' rde al in Afrika werkzaam: in dat jaar be gon in Belgisch Kongo een aalmoeze nier met louter inheemsen. Daarna zjjn 14 jonge Duitsers naar Harras in Etio- pië gegaan, om daar een melaatsenko lonie te bouwen. Het ziet ernaar uit, dat het werkterrein van de bouworde geleidelijk meer naar werkgebieden buiten Europa zal worden verplaatst. Dat betekent, dat er steeds meer krach ten nodig zijn, die zich niet voor een paar vakantieweken, maar voor enkele jaren inzetten. Die krachten zijn er: de enige rem is het chronisch geldgebrek, waarmee ook dit liefdewerk voortdu rend te kampen heeft. VIC LANGENHOFF Van de 700 woningen in Orthen moeten er 200 als krot bestempeld worden. De bouworde werkt nu mee aan de sane ring. Jonge Vlaamse kerels leggen hier de laatste hand aan een serie fraaie nieuwe woningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9