CHINESE opstandelingen in actie in Tibet Nieuw sluizencomplex kan schepen hebben tot 6000 ton Altijd nog oranjebloesem 1 m ÉM I m a Bliksemaanvallen ondernomen op Chinese legereenheden Pierre Bayle-prijs voor Wouter Paap Prof. M. v. Uven overleden m Indonesische priesterstudent te Venlo tot priester gewijd De dieren zullen leren spreken Vandaag vier nieuwe kunstmanen Waar heeft men recht op bij werkloosheid MAANDAG 13 APRIL 1959 PAGINA 6 Communistisch China meldt Voor zijn werk als muziek-criticus Raketten van V.S. voor Nederland en andere NATO-landen Tunesië beschuldigt Franse troepen van grensschendingen Weer minimumprijzen voor kaasuitvoer naar West-Duitsland Kapitein van de „Noor- dam" neemt afscheid Goed nieuws voor ROKERS Bekend als wiskundige en musicus Grote Amerikaanse belangstelling voor de D.A.F.-auto Benoemingen bisdom Rotterdam t W .róx i éi - f - gf. k y/Aw* A&m Mg Ml Pil x s i H. Hartparochie bereidde hem een stralend feest Bil Moderne grafiek voor Frans Hals-museum Brand gesticht op Brits vliegdekschip Britse prof. meent Aantal sufferds onder de mensen stijgt Woensdag feest bij Delfzijl Nabij Bandoeng Bandieten in uniform overvallen vakantie gangers Auto-ongeluk Vrouw omgekomen, haar man ernstig gewond Onder-minister van V.S. in Djakarta Bommel en Poes laten zich niet kennen Rommeldam ook dit jaar weer open In Den Haag Ernstig tekort aan politiemannen WATERLANDER 102 JAAR Manifestatie van het Nederlands chanson Werk van Maaike Braat in Parijs bekroond Textielfabriek in Tilburg afgebrand Opstandelingen in de Chinese pro vincie Sikang die grenst aan Oost-Ti- bet, hebben hulp gezonden aan de Tibe taanse opstandelingen, zo heeft het Chi nese persbureau „Nieuw China" bekend gemaakt. Dit was de eerste maal dat van de zijde van Peking melding wordt gemaakt van een verzetsbeweging in De „Pierre Bayle-prijs, in 1955 inge steld door de Rotterdamse kunststich ting, is dit jaar toegekend aan Wouter Paap te Utrecht. De prijs, die 1250 bedraagt, gaat vergezeld van een door de Rotterdamse beeldhouwer Cor van Kralingen ontworpen penning. Aan deze prijs werd de naam van Pierre Bayle verbonden, omdat Bayle de eerste was die in Nederland een populair weten schappelijk maandblad uitgaf, nl. in 1684, waarin kritische besprekingen wa ren opgenomen. In voorgaande jaren waren de bouw kunst en de film aan de beurt geweest en nu was dan besloten de prijs toe te kennen aan degene, die kritische ar beid had verricht op het gebied van de muziek. De jury, bestaande uit de he ren prof. dr. E. Reeser, Willem An- driessen, dr. J. Daniskas en W. A. Wa- gener. kende eenstemmig de prijs toe aan Wouter Paap, die criticus is van verscheidene dag- en weekbladen en re dacteur van „Mens en Melodie". Zater dag ontving hij in de aula van het mu seum Boymans-van Beuningen te Rot terdam deze prijs uit handen van de voorzitter van de Rotterdamse kunst stichting, mr. Herman Vlug. Mr. Vlug wees bij die gelegenheid o.m .op de verantwoordelijkheid van de criticus en de belangrijkheid van de kri tiek en las ook de motivering van de jury voor, die als haar mening had uit gesproken, dat alleen onder die critici kandidaten voor deze prijs aanwezig konden worden geacht, die nog steeds op volle kracht werkzaam zijn om stel selmatig. opbouwend, gezag-afdwin- gend en op literair niveau hun taak te vervullen en zulks al jaren lang hebben gedaan. Ten aanzien van Wouter Paap nad de jury mede in aanmerking geno men de actuele besprekingen voor ra dio en televisie, zo goed als publicatie van kritische geschriften. De bondgenoten van de Verenigde Staten in Europa, o.w. Nederland, zul len eind van dit jaar met elkaar 30 ra ket-eenheden hebben ontvangen die kunnen worden uitgerust met kemla- dingen. De eerste 10 raket-eenheden voor de NATO-landen zullen aan het eind van het huidige Amerikaanse be grotingsjaar, dat op 30 juni eindigt, zijn afgeleverd. Voor 31 december zullen er nog 20 kunnen volgen, gezien het inten sieve oefeningsschema dat voor het vol gende begrotingsjaar is voorzien. De eerste 10 gaan naar Frankrijk, Duitsland, Turkije, Engeland en Italië. Van de vol gende twintig gaan er enige eveneens naar deze landen en de rest naar Ne derland, België, Denemarken, Griekenland en Noorwegen. De Tunesische regering heeft de Franse strijdkrachten in Algerije er van beschuldigd, dat zij vorige week vier maal de Tunesische grens hebben ge schonden. In een Tunesisch communi qué werden negen incidenten opgesomd, waarbij twee mannen werden gedood en één is verdwenen. Franse pantsereen heden zouden op Tunesisch gebied hui zen hebben vernield en vee weggevoerd. Voorts zouden de Fransen door mortier vuur schade hebben aangericht, aldus melden Reuter en U.P.I. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, wordt de tegen het einde van het vorige jaar buiten werking gestelde regeling, waaronder minimumprijzen zijn vastgesteld voor de Nederlandse en de Deense kaasuitvoer naar West-Duits land, met enige wijzigingen hernieuwd. De wijzigingen houden in, dat de Ne derlandse minimumprijs niet meer op de Keulse, maar op de Leeuwarder kaasnotering is gebaseerd, terwijl voorts de minimumprijs 30 pf. per kg lager is dan onder de oude regeling. Onder de nieuwe regeling zal de Nederlandse regering een exportheffing op kaas leg gen, wanneer de prijs minder bedraagt dan f 1,80 per kg. De hernieuwing van de minimum prijsverlaging, waarover te Bonn over eenstemming is bereikt, moet nog door Den Haag en Kopenhagen worden be krachtigd. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal kapitein P. H. de Jong uit Alkmaar, gezagvoerder van het m.s. „Noordam" van de Holland- Amerika Lijn, het commando neerleg gen. wanneer zijn schip vandaag in Ro- terdam zal zijn aangekomen. Kapitein De Jong werd 3 aprii 1899 te Den Hel der geboren en genoot zijn opleiding tot stuurmans-leerlirig aan de Zeevaart school aldaar. In 1916 kwam hij in dienst bij de Holland-Amerika Lijn en werd in 1948 gezagvoerder. Het is nog niet bekend wie hem als gezagvoerder van de „Noordam" zal opvolgen. Sikang. „Nieuw China" haaide een ver klaring aan van Tsjang Koe-Hoea, de vice-voorzitter van „commissie ter voor bereiding van een autonoom Tibet" die enige dagen geleden heeft gezegd, dat „een grote hoeveelheid materieel" die bij het onderdrukken van de opstand in Tibet in beslag was genomen, op deze hulpverlening wees. Volgens Tsjang is een „deel van de rest van de opstandelingen" uit Si kang naar Tibet uitgeweken, waar zij tezamen met Tibetaanse opstandelin gen „roven. moorden en brand schatten". De Tibetaanse regering zou hen hierbij hebben geholpen door wapens, munitie en voedsel te ver strekken. Een aantal ambtenaren, mi litairen van het Tibetaanse leger en lama's uit de kloosters zou zich bij de verzetsstrijders hebben gevoegd, die o.a. „bliksemaanvallen" hebben ondernomen op Chinese legereenhe den. Ondertussen is de Dalai Lama te gaard in de kleine Indische grensplaats omdila aangekomen, waar hjj werd begroet door een oud vriend van hem. P. N. Menon, oud consul-generaal in Lhasa, die premier Nehroe als spe ciale afgezant van de regering ter ver welkoming had gezonden. De Dalai La ma werd verder begroet door hoge boeddhistische geestelijken en duizen den belangstellenden. Van Bomdila uit zal de geestelijke leider van Tibet per vliegtuig kunnen doorreizen naar de hoofdstad van Indië, of de reis over land voortzetten naar de op bijna hon derd km afstand gelegen laagvlakte van Assam, waar een in dat geval spe ciale trein gereed zal staan. Sterke in- fanterie-eenheden uit Assam bewaken de gehele omgeving van Bomdila zolang de Dalai Lama in het stadje verblijft, aldus meldt Reuter. Advertentie Eindelijk kunt u rokenzonderdat uw tanden bruin worden. Dank zij Teelak: Teelak tandgelei is niet zomaar een tand pasta, maar een speciale behandeling die tandsteen en nicotine oplost en de tanden, een beschermend laagje geeft. Snel, doel matig en veilig. Gebruik Teelak op een droge tandenborstel. Na enkele dagen is de aanslag weg, uw tan den zijn als nieuw: gezond en glanzend wit. f 1.95 per tube. TEELAK PARIS DISPEC nv OEN HAAS Zaterdagavond isnop 80-jarige leeftijd na een korte ziekte in het streekzieken huis te Bennekom overleden prof. dr. M. J. van Uven, oud-hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Prof. van Uven werd op 7 november 1878 te Gouda geboren, studeerde wis- en natuurkunde te Utrecht, promoveer de in 1908 en werd in 1913 benoemd tot leraar in de wiskunde aan de toen malige Rijks Hogere Land-, tuin- en Bos- bouwschool te Wageningen. Hij werd in 1918 hoogleraar, toen in dat jaar deze instelling werd vereven tot landbouw hogeschool. In 1950 trad prof. van Uven af wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Prof. van Uven genoot niet alleen be kendheid wegens zijn grote kennis van de exacte wetenschappen, doch ook we gens zijn bijzondere muzikale aanleg. Reeds tijdens zijn studententijd speel de hij een rol in het muziekleven te Utrecht en dirigeerde hij eigen compo sities bij het Utrechts Stedelijk Orkest. Hij stichtte in 1919 de Wageningse stu- dentenkorkestvereniging, dat inmid dels is uitgebreid met een koor. Toen»hij in 1957 als dirigent afscheid nam van deze vereniging ontving hij de gouden erepenning van de gemeente Wagenin gen. De internationale autotentoonstelling te New York is voor de buitenlandse deelnemers een groot succes geworden. De belangstelling van het publiek was groter dan in vorige jaren. Er werden orders geboekt voor ongeveer 42 mil joen dollar. Een woordvoerder van de DAF deelde mee, dat de tentoonstelling voor de DAF niet beter had kunnen zijn. Alleen reeds voor vertegenwoor digingen werden aanvragen van meer dan 1.000 dealers ontvangen. „De moeilijkheid is, dat wij niet vol doende wagens hebben om aan de vraag te voldaan," aldus de woord voerder van de DAF. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan te Loosduinen, O. L. Vrouw Hemelvaart, kapelaan J. H. M. van der Vliet uit Gouda, O. L.Vrouw Hemelvaart. Tot kapelaan te Gouda, O. L. Vrouw Hemel vaart, is benoemd kapelaan J. Rood uit Dordrecht, H. Antonius. Te Dordrecht, H. Antonius, is benoemd kapelaan A. Th. Groenendijk uit Voorschoten, H. Laurentius. Te Voorschoten, H. Lauren- tius, is benoemd kapelaan J. A. Duive- steijn uit Loosduinen, O. L. Vrouw He melvaart. *s |p - v*/ i v::". f *4 'if t v.'' Op de tentoonstelling „Contour onzer beeldende kunst 1959" in het Prinsen hof te Delft zijn thans reeds 43 werken verkocht voor een bedrag van onge veer twaalf duizend gulden. De aan kopen door particulieren worden gesti muleerd door een premieregeling, wel ke is mogelijk gemaakt door een subsi die van het ministerie van O.K. en W. Italiaanse sfeer in de Utrechtse Ovdegracht: een echte gondel, compleet met gondelier in zijn schilderachtige kledij, voer vrijdag door de Oudegracht. Het was een „stunt" van een warenhuis, dat een Italiaanse beurs binnen zijn muren heeft ingericht. (Van onze Limburgse redacteur) Ten overstaan van vele vrienden en weldoeners, behorende tot de Venlose H. Hartparochie, is zondag de 27-ja- rige Indonesische priesterstudent fra ter Canisianus Setiardja C. P. door de bisschop van Roermond mgr. P. Moors tot priester gewijd. Zeven jaar geleden kwam frater Canisianus Setiardja naar Nederland om er aan het seminarie van de paters Passionisten te Mook voor priester te studeren Tijdens deze studies raakte de In donesische student bevriend niet een confrater uit Venlo Piet Berkens. Door deze' relatie werd frater Cani sianus Setiardja eveneens bevriend met het Venlose gezin Beerkens. Op initiatief van deze familie adopteer de de Venlose H. Hartparochie deze Indonesische priesterstudent. De Venlonaren stonden erop, dat ..hun student" in de H Hurtkerk de prieterwjjding zou ontvangen en er ook zijn eerste plechtige H. Mis zou opdra gen. Dank zij de zorgen van de parochia nen van de H. Hartkerk is de priester wijding van frater Canisianus Setiard ja een sfeervolle plechtigheid en een stralend feest geworden. Veel luister aan het feest verleende de aanwezig heid van enkele hoge gasten: de ambas sadeur van Indië de heer John A. Thi- ry een persoonlijke relatie van de wijdeling en een tweetal vertegen woordigers van de Indonesische diplo matieke vertegenwoordiging in Den Haag. Ook tal van leden van de con gregatie van de paters Passionisten woonden de wijdingsplechtigheden bij. Uiteraard gaven ook de kerkelijke en wereldlijke autoriteiten van Venlo acte de présence. Jammer voor de wijdeling was, dat zijn moeder in verband met de verre reis, niet uit Djokjakarta kon overko men. Lang zal het overigens niet du ren, voordat pater Setiardja zijn fa mi lieleden in Indonesië weer terugziet, aangezien hij vermoedelijk reeds in tember als missionaris naar zijn ge boorteland zal vertrekken Voor het zo ver is wacht hem evenwe) nog een groots feest op zondag 17 mei in Ven lo n.l. zijn eerste plechtige H. Mis. 'SM III Een groepje parachutisten heeft vrijdag enige sprongen gemcu Limburg. De „Friendship" was speciaal inge rich it uit de F 27 „Friendship" boven het vliegveld Beek in voor het „droppen" van parachutisten. De oud-Haarlemmer jhr. F. Teding van Berkhout te Warnsveld heeft de moderne verzameling van het Frans Hals-museum te Haarlem verrijkt met een collectie grafiek, waarin stukken van 22 Haarlemse kunstenaars. Een keuze uit deze verzameling is thans tentoongesteld in het museum. Op de tentoonstelling „De Start" die op het ogenblik in het Huis Van Looy wordt gehouden, is ten behoeve van tezelfde afdeling van het Frans Hals-museum een tweetal werken aangekocht, nl. „De witte kotter", van Wout Piersma en een ets „Het IJ" van Willy den Ouden. In de haven van Plymouth zijn za terdagmiddag op het Britse vliegdek schip Eagle" op drie verschillende plaatsen branden ontdekt. Ze werden ontdekt in een badkamer, een lucht verversingskamer en in een machine kamer. De scheepsbrandweer had de branden binnen vijf minuten onder con trole. Donderdag brak een ernstige brand uit in de ketelkamer van het vliegdekschip „Ark Royal", een zuster schip van de „Eagie", aldus meldt U.P.I. Sir Ronald Fisher, reetor-magnificus van het Gonville en Caius College te Cambridge, heeft verklaard, dat het eens mogelijk zal zijn katten en honden te leren spreken en apen op te leiden tot huispersoneel. Sir Ronald zei er van overtuigd te zijn dat geleerden de in telligentie van deze dieren door middel van hersenoperaties, gevolgd door een intensieve opleiding, zullen kunnen ver groten, zodat zij eenvoudige zinnen zul len kunnen zeggen. In deze eeuw zou men echter nog niet zover komen, zo meende hij. Daartegenover staat, vlogens hem, dat het intelligentiepeil van de mens geleide lijk afneemt. „Ondanks betere onderwijs methoden neemt het aantal sufferds elke generatie toe, terwijl het aantal pientere en briljante mensen afneemt", aldus Sir Ronald. Het gereedkomen van het complex nieuwe zeesluizen bij Delfzijl, dat woensdag 15 april door de minister van verkeer en waterstaat ad interim in gebruik zal worden gesteld, betekent een nieuwe mijlpaal in de historie van de noordelijke havenplaats. De gebeur tenis is van belang voor de verdere economische ontwikkeling van geheel noord-Nederland. Het complex bestaat uit een grote sluis die 16 meter wijd, 6.08 meter diep en 230 meter lang is, en een kleine sluis, waarvan de breedte en diepte respectievelijk zeven en drie meter be dragen. De schutlengte is 125 meter, een keer zo groot als in de oude sluis, Bandieten in uniform hebben giste ren bij Bandoeng een overval gepleegd op vakantiegangers uit Djakarta die een bezoek brachten aan de Tangku- banprahu, aldus meldt AFP. Zij be schoten met stenguns een aantal parti culiere auto's, die zij voor officiële wa- geps hielden, waardoor vijf mensen werden gedood en velen gewond. De bandieten, die stalen helmen droegen, beroofden ongeveer honderd vakantie gangers van hun geld en alle voorwer pen van waarde die zij bij zich hadden. Tegen de tijd dat politie en militairen arriveerden, waren zij weer verdwenen. Omstreeks middernacht is de kleine sportwagen van de hotelhouder A. van de Berg uit Krimpen aan de Lek door onbekende oorzaak over de kop geslagen. De echtgenote van de eigenaar kwam om het leven en de heer van de B., die de auto bestuurde, werd ernstig gewond. Beiden werden naar het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Een derde inzittende, de heer Post, die ach terin de auto zat, bleef ongedeerd. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken die belast is met economische aangelegenheden, Douglas Dillon, is zondag met een speciaal vlieg tuig in Djakarta aangekomen. Dillon heeft de conferentie van de Z.O.A.V.O. in Wellington bijgewoond en za) aan een conferentie te Manilla van Ameri kaanse diplomaten in Azië deelnemen. Op het vliegveld van Djakarta werd hij o.a. verwelkomd door vertegen woordigers van het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken en de Ame rikaanse ambassadeur, Howard P. Jo nes. Dillon zei tot verslaggevers dat ontmoetingen met president Soekarno. premier Djuanda, de minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio en an dere ministers op zijn programma ston den. Volgens Dillon zijn de Amerikaans Indonesische betrekkingen op het ogen blik hartelijk. Zijn besprekingen in Dja karta beogen beide landen dichter tot elkaar te brengen. die maar een doorvaartwpdte van 10.50 meter heeft. De nieuwe kanaal- arm heeft een bodembreedte van 24 en een diepte van 5.80 meter. Op de wa terspiegel is de breedte 61, soms 75 meter, het laatste ten behoeve van de ligplaatsen voor schepen aan de nieuwe met baggerspecie opgespoten industrie terreinen. Het kanaalgedeelte is ge schikt voor schepen van 1500 ton draag vermogen. Hierop aansluitend zal het Eemskanaal tot de stad Groningen nog worden verruimd en dus ook voor de vaart van zeeschepen tot ongeveer 1500 draagvermogen kunnen worden bestemd. Wat de grotere mogelijkheden voor de scheepsbouw betreft, spreekt het duidelijkst het feit dat nu zeeschepen van 5000 tot 6000 ton draagvermogen in de nieuwe sluis kunnen worden geschut. Deze schepen kunnen dus straks ongeladen door het nieuwe ka naal naar zee varen. Men heeft in verband hiermee afgezien van het aanvankelijke plan, de wijdte van de de grote sluis 14 meter te maken. Men ziet in de totstandkoming van de sluizen bij Delfzijl vooral ook gro tere mogelijkheden voor de vaart door de Nederlandse wateren naar het Duit se Rijn. en Roergebied. Rommeldam, het stadje van Olivier B. Bommel en Tom Poes in Oister- wük, zal ook dit jaar zijn poorten ope nen, ondanks de financiële moeilijkhe den waarin men verzeild is geraakt. Directeur Bergmans, die een van de grootste crediteuren is, heeft enkele medecrediteuren ertoe weten over te halen om nog een bedrag ter grootte van 10 pet. van hun tegoed op tafel te leggen, om het sprookjespark nieuw leven in te blazen. Rommeldam heeft een schuld van twee ton, maar de crediteuren zien wel in, dat verkoop van het stadje geen cent zal opbrengen, te meer, omdat op bouw elders slechts mogelijk is met medewerking van Maarten Toonder, die de auteursrechten heeft. De heer Bergmans, die vorig jaar directeur is geworden, heeft goede hoop, dat men de moeilijkheden te boven zal komen: met de 32.000 bezoekers van vorig jaar heeft hij juist quite gespeeld; als dit jaar het gebruikelijke aantal van meer dan 50.000 wordt gehaald, kan winst worden gemaakt. Dat dit in vroeger jaren niet is gebeurd, moet geweten worden aan het toen gevoerde beheer. Het is de bedoeling dat Rommeldam met Pinksteren of kort daarna weer open gaat. De burgemeester van Den Haag, mr. Kolfschoten, heeft zaterdagmiddag tij dens de behandeling door de gemeente raad van de ontwerpbegroting voor 1959 nog eens gewezen op de ontoereikende bezetting van het politiekorps. De situa tie is op het ogenblik werkelijk aan de ernstige kant. Daarom heeft hij on langs opnieuw contact opgenomen -met de minister van binnenlandse zaken en erop aangedrongen de huidige toestand met betrekking tot de bezetting van het korps kritisch te doen beschouwen. Geleerden en technici op het Ameri kaanse proefterrein Cape Canaveral in Florida en op de vliegtuigbasis Vanden- berg in Florida hopen vandaag vier nieuwe kunstmanen te kunnen lanceren, aldus melden Reuter en United Press International. Op de luchtbasis Vanden- berg zal een poging worden gedaan een tweede „Ontdekker" te lanceren. De „Ontdekker" zal door een Thor- Able raket worden gelanceerd. Op Cape Canaveral is men voornemens een drie- in-een satelliet te lanc'eren, daarbij ge- gebruik makend van de door de marine ontwikkelde Vanguard-raket. Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, N.A.S.A., heeft gisteren ver klaard dat spoedig een satelliet met de vorm van een „schoepenrad" zal wor den gelanceerd, als voorbereiding van een poging in juni een raket naar Ve nus te zenden. Het „schoepenrad" zal dertig kilogram wegen en door een Thor-Able raket in een baan worden ge bracht waarvan de afstand tot de aar de varieert van driehonderd tot vijftig duizend kilometer. De uitstekende schoepen van de satelliet bevatten cel len die zonlicht omzetten in elektrici teit, waarop de radio en de instrumen ten (voor meting van kosmische stra ling en het magnetische veld om de aar de) zullen werken. Gisteren heeft een inwoner uit Wa terland de leeftijd bereikt van 102 jaar. Het was de heer K. Horjus uit Overleek nabij Monnikendam. De heer Horjus mag zich nog in een uitstekende ge zondheid verheugen. Hij kan zich er op beroemen nog aan velerlei activiteiten mee te doen, hoewel hij zich uiteraard op sommige „fronten" gewonnen moet geven. Hij heeft gisteren vele felicita ties in ontvangst moeten nemen. Het feit dat talrijke werknemers, zb'* ver uit onwetendheid, hun recht op U' I kering krachtens de werkloosheidswet verspelen, heeft mr. D. E. Wekker e* toe gebracht een boekie samen testel len dat, in een duidelijke en voor ieder begrijpelijke taal, leert wat ieders werknemer van de werkloosheidswet en het ontslagrecht dient te weten. opzet is zeer praktisch en laat niet a'* leen zien waar men recht op heeft ais men onvrijwillig werkloos is. maar ook wat men onder die omstandigheden moet doen en vooral niet nalaten om uitkering krachtens de werkloosheids* wet te ontvangen. De kwestie wanneer men protest tegen ontslag moet ind'®! nen wordt uitvoerig besproken, omda», niet-protesteren de uitkering in gevaar kan brengen. Naast de algemene vo0£ waarden om voor uitkering in aanmer king te komen, die de werknemer moet kennen zonder daar veel aan te kunnen veranderen, worden die voorwaarden behandeld, die de werknemer in eigen hand heeft en waar het dus grotendeels van hemzelf afhangt of hij datgene krijgt waar hij in principe recht op heeft. Een regel waar veelvuldig tegen gezondigd wordt (met het gevolg oa* de verzekerde over een of meer dag_en geen uitkering kan ontvangen) is bijv- de verplichting zich bij werkloosheid zo spoedig mogelijk bij de bedrijfsver eniging te melden. Het boekje staat vol duidelijke raad gevingen en behandelt tot slot de wei nig bekende mogelijkheid om uitkering krachtens de werkloosheidswet te krij gen, terwijl of nadat men uitkering ge* niet of genoten heeft krachtens o® ziektewet de ongevallenwetten of oe invaliditeitswet. De uitgever van d® brochure draagt de toepasselijke naam: De Lanteern. Het is een helder licht]® in een maatschappij vol duisternissen, waar werknemers verplicht verzekerd zijn van rechten, die weer allerlei ver plichtingen meebrengen als men er g®" bruik van wil maken. We leven in een ingewikkelde wereld met het besef dat het niet anders kan en dankbaar voor een boekje als dat van mr. Wekker, die ons maatschappelijk meer wegwijs maakt. De helderheid van de tekst staat overigens in tegenstelling met de wat duistere symboliek van de teke ning op het kaftje: een opengesneden appel met een partje apart onder de titel: Waar heb ik recht op? Nee, een appeltje voor de dorst vinden wij de werkloosheidsverzekering niet en wie er part noch deel aan heeft, moge zich gelukkig prijzen. J. V. I" Mr. D. E. Wekker. Waar heb ik recht op? N.V. Uitgeverij De Lanteern. Utrecht. In het Nieuwe de Ia Mar theater in Amsterdam zullen zondagmiddag 1" april beroeps- enamateurzangers geza menlijk optreden in een programma dat is bedoeld als een manifestatie op het gebied van het Nederlandse chan son. Alle artiesten zingen hun eigen liedjes. Medewerkenden zijn Jules d« Corte, Jaap Molenaar en Jellp de Vries, de toneelspelers Ramses Shaffy en Steye van Brandenberg, twee artsen; Paul van Wely en M. G. Pannekoek, de Groningse student Seth Gaaikema, de Amsterdamse journalist Jaap van der Merwe en als benjamin in dit ge mengde gezelschap een 15-jarige Rot" terdamse gymnasiast. De Amsterdamse schilderes Maaike Braat heeft de zilveren medaille met oorkonde van de stad Parijs ontvangen voor haar inzending aquarellen op de „Salon féminin". Deze tentoonstelling werd van 7 februari 2 maart gehou den in het Musée d'Art Moderne te Pa rijs. Echte oranjebloesem is er nau welijks meer sinds de ouderwetse buitens met een grote tuin, waarin een goed onderhouden „orangerie", verdwenen zijn. In de plaats van dat bruidsbloemetje bij uitstek zijn er nu de bijna even fijne witte takjes van de stephanotis. Maar oranjebloesem is er nog wel in namaak, al geurt het dan ook slechts synthetisch. Van imitatie oranjebloesemknopjes is het kleine toefje gemaakt, dat de sluier bij een houdt en waar het bloemen- tasje bij past Het hartveroverende ensemble is van de Parijse ont werper van accessoires, Rébè. Nu de korte bruidsjapon weer in de mode is, wordt er ook speciale aandacht gewijd aan de bruids kousen. In de boutique van Dior zijn ragfijne kousen voor de bruid te koop met een geborduurd ster retje van fijne pareltjes op de voet Het ornamentje herhaalt zich op ie wit satijnen schoentjes De kou- ■sen zitten heel elegant verpakt in een doos van witte moiré zij met gouden initialen. Omstreeks half tien gisteravond brak brand uit in de poetsdoekenfabriek „Brabant" aan het Lijnsheike in Til burg. Toen de brandweer met groot materiaal arriveerde, sloegen de vlam men reeds van alle kanten het 'a' brieksgebouw uit. Met hoge- en 'aSeI drukstraien werd het vuur, dat in he» vele textielmateriaal gretig voedse» ■vond, bestreden. Na een half uur was men het vuur meester, doch het gebouw was toen geheel uitgebrand. Vele machi nes zijn verloren gegaan. Over de oor zaak is nog niets bekend. De schade beloopt naar schatting duizenden guldens. is Zondagmiddag om kwart voor z®s de zesjarige Corneiis Edig bij de sp°°r brug te Amsterdam in het Lozings^ naai, vermoedelijk tijdens het sp®'® in het water geraakt en verdronken*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6