IN MEMORI Dr. EDU ARD VAN BEINUM Internationale wereld der muziek verliest geniaal begaafd muzikant 3 Veghel oneens met passeren als kerngemeente V IN MEMORIAM FRED THOMAS o N IE U W-EN GELAND i Londonair-costuum P Willy Brandt in ons land Helikopter verongelukt 14-jarige redt meisje uit water Bewogen raadsvergadering met felle protesten de juiste beslissing Schoolstaking in Angerlo Portefeuille in de vlammen v.a. 158.- ERIC DE NOORMAN i Beide inzittenden nagenoeg ongedeerd Ziek meisje van Nieuw-Zeeland naar Londen Katholieke vervanger op openbare school JAARPRIJZEN van reclamegenootschap Besluit van paus Joannes over het stemmen De man on the way up DINSDAG 14 APRIL 1959 PAGINA 2 wfflmm Door LEO HANEKROOT In Groenland vliegtuig reeds verlaten N.V. VEREENIGD BEZIT VAN 1894 Bromfietser verongelukt neemt, hoe druk zijn leven ook bezet is, tijd voor een belangrijk onderdeel van zijn succes: kleding. Ons leeft op tot zijn grootste verwach tingen. AMSTERDAM ROTTERDAM 77. Het is een grimmige troep mannen, die zich even later onder de heirbaan en de rode strijdkar verschijnt als eerste in de nauwe V N aanvoering van Eric en Fergus in beweging zet. Allen beseffen, dat het Enkele meters daarachter volgt een afdeling krijgers, dan de troep op leven en dood zal gaan en dat de kansen daarbij tegen hen zijn. Alleen vangenen, geflankeerd door enkele bewakers en achter de stoet de tweZet het recht is aan hun kant, maar dat is een schrale troost. Snel en zeker krijgsafdeling. Slechts het geluid van de krakende oorlogswagen en ef leidt de oude gids de troep door een moeraspad recht naar de heuvels sloffen van talloze voeten verstoort de stilte in de veillei; niets ap. terwijl de mannen zwijgend en geruisloos voortgaan, nemen Fergus en op, dat vele van haat flikkerende ogen de naderende bende gadesW j Eric vanaf een helling even de situatie op. „Wij zullen onze troep ver- Verbeten wacht de Noorman af. Het slagen van deze onderneming t0 delen," fluistert Eric, „jij de ene helft, ik de andere. Stel je mannen op er grotendeels van afhangen, of hij op het juiste moment weet aa ,e achter gindse rotswand en wacht tot je mijn aanvalskreet hoort. Geef die vallen. De mannen in Eric's nabijheid loeren onrustig naar de b °^0g bende jakhalzen dan alles wat je hebt. In de verwarring kunnen de gevan- Noor, die als 'n kat, die zijn prooi gadeslaat, de vijand laat naderen- genen dan de benen nemen." Met een handdruk gaan de twee aanvoerders enkele meters en de kansen zullen verkeken zijn. „Nu," sist Eric en te ^ei uit elkaar en verborgen achter laag struikgewas halverwege 'n steile hel- zijn luide krijgskreet de stilte in de vallei verscheurt, springt hij ling wacht Eric gespannen af. Een stofwolk warrelt op achter de bocht van fladderende haren op en stormt als eerste naar voren. Onder de verse indruk van het plotselinge doodsbericht van Eduard van Beinum is het moei lijk de gedachten te verzamelen en te meten welk een verlies de inter nationale wereld der muziek, maar Nederland daarin op de eerste plaats, geleden heeft onder het heengaan van deze geniaal begaafde muzikant. Men heeft de indruk, dat de schok, die dit bericht teweeg heeft ge bracht, toch niet geheel onverwacht kwam; Van Beinum was een hart patiënt en hoezeer hij zich ook in acht nam, hij kon zich niet wezenlijk sparen, omdat hij zijn diepste natuur moest vervullen. Hij moest muziek maken en dat is voor een man, voor wie het musiceren zozeer een zaak is van zenuwen, spanningen en ontroe ringen, een voor een overgevoelig hart schadelijk bedrijf Als hij zich spaar de, zoveel rust nam als hij kon, een uiterst sober, teruggetrokken bestaan leidde, dan was het nergens anders om dan om zijn leven zolang te ver lengen als nodig was om zijn taak, het Concertgebouworkest te leiden, te kunnen vervullen. In de latere jaren, waarin hij zich omtrent de risico's die hij liep geen illusie meer maakte, leefde hij doelbewust naar het moment, waarop zijn opvolger ge vonden en voldoende rijp zou zijn om de erfenis van hem over te ne men. Het leven van Eduard van Beinum is weinig spectaculair, zomin als zijn hele optreden werken het geweest zijn. Geboren te Arnhem in 1900 uit een familie, waarin het muzikantendom in-' heems was, is hij al heel jong in de muziek gekomen. Hij heeft zijn studies gedaan op het Amsterdams conservato rium. Piano en altviool waren zijn vak ken. Hij behoorde tot die kleine cate gorie van spontane talenten, die hem van nature briljant deden zijn. In zijn jonge jaren was hij in het Gelderse koordirigent en hij kwam snel omhoog als pianist In die capaciteit heeft hij de jonge en veelbelovende violiste Sepha Janssen leren kennen. Hij heeft met haar geconcerteerd en zij is zijn vrouw gewor den om vanaf dat ogenblik haar eigen carrière te laten rusten voor deze won derlijk begaafde, hyper sensibele man. In het midden van de twintiger ja ren heeft zijn leven zijn beslissende wending genomen met zijn benoeming tot dirigent van de Haarlemse Orkest Vereniging. Ongeveer zeven jaren was hij daar. Toen wist iedereen, dat Eduard van Beinum de dirigent was om aan het hoofd van het Concert gebouworkest te staan. In die jaren had hij van Haarlem een nationaal centrum van muziekbeoefening ge maakt door de nieuwe werken, die ny met overtuiging ten gehore bracht, door de programma's die hij met een zeldzaam gevoel voor evenwicht en onderlinge relatie van stijlen en mu- zieken wist samen te stellen en door de meeslepende uitvoeringen die hij daarvan gaf met zijn orkest, dat hij tot een ongekend hoog niveau opvoed de. Ook zijn uitvoeringen met de Haarlemse r.-k. Orajoriumvereniging behoren tot de grote herinneringen van degenen, die ze bijwoonden, al die naar vernieuwing van hun ken nis en ervaring gretige liefhebbers, die ook van buiten Haarlem Begonnen te komen tot uit het verwende Am sterdam toe. In 1939 heeft het bestuur van het Con certgebouw Eduard van Beinum in op volging van Cornelis Dopper benoemd tot tweede dirigent. Op het laatste zo- merconcert van het ouie .eizoen was hij ond<r de scheidende dirigent solist met César Francks „Variat.ons Sympho- niques". Op het eerste volksconcert in september na de vakantie opende Van Beinum zelf als dirigent en het pro gramma vermeldde twee Achtste sym fonieën van Beethoven en 'an Mozart. Er zijn toen moeilijke jaren begonnen voor Eduard van Beinui... omdat hij als tweede man zwaar overschaduwd werd door de glorie van Willem Mengelberg. Maar zijn talent was groot genoeg om toch te kunnen doordringen tot het aan Mengelberg verknochte Amsterdamse publiek. Dte ene maand midden in het winter seizoen, waarin hij altivoor het orkest kwam, werden festijnen van jonge mu- ziekvreugde en meesterlijk bedreven kunst. Een uitnodiging om eerste diri gent te worden van het Residentieorkest heeft hij in die jaren aan zich voorbij laten gaan. Wel werd hij kort daarop in Amsterdam benoemd tot mede eerste dirigent naast Mengelberg, die orkest directeur was. In de bezettingsjaren is het Eduard van Beinum geweest, die het orkest door de moeilijkheden van die tijd heenge- loodst heeft. 1 =t bewaarde voor de tijd die komen zou als het super-ensemble, als één van 's werelds machtigste orkes- tij, zoals hjj het van Mengelberg had overgenomen. Na de oorlog staat Eduard van Bei num dan als eerste dirigent en orkest- directeur aan het hoofd van het Con certgebouworkest en oegint de grote periode die hem wereHvtrr .ardhcid brengt. Hij heeft het orkest omgeschoold tot een levend instrument, een waarlijk ensemble van individuele spelers, die in een perfecte saamhorigheid met hun dirigent muziek aken. Hij heeft de he dendaagse muziek, waar hij die goed en waardevol achtte met on\ eerstaanbaar talent insar- doen vinden "»a>t<Sk is hier een gevestigde grootheid geworden, de moderne Fransen werden vaste reper toirestukken Bruckners kolossale oeu vre vond bij hem een beoefening, die de standaard zette voor de internatio nale wereld. Tenslotte heeft hij zich ook met geheel nieuwe, eigentijdse blik ge zet aan Mahler waarvan hij herschep pingen heeft gegeven, die als een voor beeld van muziekheSef van onze tijd zu-1 len blijven bestaan Met de roeneming van zijn vermaard heid ontstond uiteraard de verleiding, die de wijde wereld der muziek hem aandeed. Een echte gastdirigent, een rondreizende virtuoos van de dirige, r- lessenaar is hij nooit geworden. Hij wilde dit niet, omdat het niet paste bij zijn muzieknatuur. Zo weinig mogelijk gastdirigerend. zocht hij wel vaste ver bintenissen met andere orkesten. Aanvankelijk met iet Lonooo Phil harmonic Orchestra, dal hij enkele ja ren afwisselend met Amsterdam diri geerde. daarna met het Symfonie-Orkest van Los Angeles, waarvan hij eveneens directeur was. Reeds vóór zijn toernee met het Concertgebouworkest door de V.S. was hij in Amerika een grote aan trekking voor het publiek. Na die toer nee vochten de orkesten om hem. Zijn grammofoonplaten behoren daar reeds jarenlang met die van Toscanini en Wal ter tot de best-sellers. In deze opzichen is Eduard "an ~.ei- num de roem zeker niet ontgaan. Enige jaren geleden, bij zijn 25-jarig jubileum als dirigent van het Concertgebouwor kest benoemde de Universiteit van Am sterdam hem tot doctor honoris causa, maar toch zijn de dingen van dien aard al kon hij er zich als oprecht mens wel over verheugen niet zo belangrijk in het leven van Eduard van Beinum geweest. Hij wilde in wezen één ding: muziek- maken. Hjj was subtiel en overgevoelig van aard en hjj was in du verste verte geen man, die zich zelf met grote uiterlijke middelen aan anderen wilde of kon opleggen. Van die voor een dirigent zo bijzondere dispositie heeft hij zijn kracht gemaakt. Hü wist, dat muziek op basis van een altijd nog verder na te streven meesterschap moest komen uit de levende mens. Hij bezielde zijn muzikanten derhalve tot prestaties van de grootste muzikale kunstvaardigheid. Hij was niet de vir tuoos, die zijn grillen oplegde aan een hem willoos volgend instrument. Hij was de muzikant met zijn muzikanten, de eerste onder hen, de eerste om met hen te zoeken naar de bronnen der muzikale waarheid. Universeel begaafd voor alle stijlen en muziekculturen als hij was, heeft hij met hen in een enorm repertoire uitvoeringen tot stand ge bracht, waarin men overweldigd werd door de levende nabijheid van de schoonheid, die waarheid is. Eduard van Beinum heeft niet zo lang mogen leven, dat hij naar hij zich vast had voorgesteld zijn op volger nog definitief aan Amsterdam kon geven. Hij is dood ineengezakt voor zijn orkest, waarmee hij de Eerste symfonie van Brahms repeteerde. Zin voller dood laat zich niet denken voor de goede en zuivere mens, die Eduard van Beinum geweest is. De burgemeester van Berlijn. Willy Brandt, is maandag op Schiphol ge arriveerd voor een bezoek van ruim twee dagen aan ons land. Hij werd o.m. begroet door de Duitse ambassadeur in ons land, dr. Josef Loens en de directeur van het bureau kamer van koophandel voor Nederland-Duitsland, mr. A. R. Marius. Voor vertegenwoordigers van de pers legde de burgemeester op Schiphol een korte verklaring af waarin hij zeide blij te zijn dit bezoek aan Nederland in zijn druk bezette programma te kunnen opnemen. De miljoenenbevolking van Berlijn, al dus de burgemeester, wordt ten zeerste gesterkt door de sympathie die zij uit de vrije wereld ondervindt. „Ik weet hoe sterk ook het volk van Nederland daarin zijn aandeel heeft. Wij zijn daar uitermate dankbaar voor, omdat wij daaruit menen te mogen opmaken dat onze Nederlandse buren bereid zijn in zekere zin te vergeten wat in het na bije verleden tussen onze beide volke ren is gebeurd". Burgemeester Brandt sprak zijn vol doening uit over de laatste ontwikke lingen in de crisis Berlijn en meende dat er thans een goede basis voor dis cussie is gevonden, doch anderzijds waar schuwde hij voor mogelijke „schijnop lossingen". Een daarvan noemde hij een geïsoleerde oplossing van de kwestie Berlijn, waarbij Berlijn als vrije stad geheel afgescheiden zou zijn van het vrije West-Duitsland, van de Bondsre. publiek. „Ik ben er diep van overtuigd", zo besloot hij. „dat het accepteren van deze oplossing ver strekkende gevolgen zal hebben voor geheel West-Europa en ik wens daar ban ook met nadruk voor te waarschuwen. Een Bell-helikopter, die maandag tegen twaalf uur was opgestegen van het terrein van Aviolanda te Papen- drecht, i tien minuten lat r, terwijl hij in brand stond, teruggekomen. De twee inzittenden een luitenantvlieger en een sergeant van de Amerikaanse lucht macht zagen geen kans het toestel tijdig aan de grond te zetten en spron gen er uit. Zij zijn praktisch ongedeerd gebleven. Het toestel is nagenoeg uit gebrand. De helikopter behoorde oorspronkelijk tot de Nederlandse luchtmacht en is door de Amerikaanse luchtmacht over genomen. Hij zou in Duitsland gaan dienstdoen. In verband daarmee was het toestel bij Aviolanda gerevideerd en bij keuring in orde bevonden. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Op de hoek van de Koningskade en de Nassau Dillenburgstraat te Den Haag is zaterdagavond omstreeks half tien een personenauto te water geraakt, die be stuurd werd door de 22-jarige mej. W. B„ onder toezicht van de 23-jarige heer T. D. De heer T. D. wist meteen vut de wa gen te komen. De bestuurster werd ge red door een 14-jarige jongen. Jan Da- dema, die gekleed in het water sprong.. Met een stuk ijzer sloeg de jongeman de achterruit van de auto stuk. Mej. W. B. kon toen naar buiten kruipen. De vijftien maanden oude Wilma van Oosterhout, een dochtertje van Neder landse emigranten in Nieuw-Zeeland, dat een ernstige hartaandoening heeft en voor een geneeskundige behandeling onderweg was naar Londen, heeft met haar moeder in Groenland reeds het vliegtuig verlaten. Hieruit zou kunnen worden afgeleid dat het met de kleine niet zo goed gaat. Nederlandse emigranten In Nieuw- Zeeland hebben het geld voor de over tocht bijeengebracht. Het geld voor de geneeskundige behandeling is verstrekt door het internationaal genootschap voor hulp aan kinderen. Advertentie n De N.V. Yereenigd Bezit van 1894 trek! in sterke mate de aandacht van beleggers en door voortdurende vraag vindt grote uitbreiding plaats. Ook Yoor U bieden haar aandelen een goede belegging. Vraagt Inlichtingen bij Uw bankier of Uw commissionair in effecten of bij 'de Westersingel 84 - Rotterdam (Van onze correspondent) >an de 78 kinderen die de open bare school in Angerlo Gld bevolken, zijn er maandag 70 niet op school gekomen. Dit hield geen verband met het fraaie lente weer, maar met de opstandige gevoe lens van het oudercomité ten opzichte van een beslissing van het gemeente bestuur. Men was het er namelijk niet mee eens, dat een gepensioneerd ka tholiek onderwijzer tijdelijk zijn pro testantse collega zou vervangen om dat deze laatste enkele weken op her halingsoefening moest. De opstandig heid van de ouders richtte zich ech ter in wezen tegen hun veronderstel ling dat de burgemeester, de heer C. v. Riet, een protestantse onderwijze res uit Doetinchem had afgewezen toen deze zich meldde ter vervanging van de onderwijzer-op-herhalings manoeuvre. Kijk, zo verklaarde ons burgemeester v. Riel, wij hebben aan onze openbare school drie leerkrach ten en als er een weg is, is het heel moeilijk een vervanger te krijgen. Daarom heb ik een beroep gedaan op een gepensioneerd onderwijzer, die 46 jaar aan de school verbonden is geweest. De protestantse wethouder en het protestantse schoolhoofd wa ren het daarmee eens. Eerst nadat de gepensioneerde onderwijzer zich be reid verklaard had, als v-vanger op te treden, meldde zich de protestant se onderwijzeres uit Doetinchem. Al leen de kinderen van het personeel van de gemeente zijn op school ver schenen. De Veghelse vroede vaderen hebben tijdens een spoedeisende openbare raads vergadering fel protest aangetekend tegen het niet aanwijzen van deze plaats als kerngemeente. Dit gebeurde zater dagavond tijdens een bijeenkomst ten gemeentehuize, waarvoor zoveel belang stelling bestond, dat de publieke tribune te klein bleek. Via aan het raadhuis op gehangen luidsprekers konden honder den Veghelaren, die op het Marktplein stonden, de vergadering op de voet vol gen. De vergadering, op initiatief van drie leden, onder wie de eerste wethouder, de heer P Dobbelsteen bijeengeroepen, had een min of meer bewogen karakter, waarom de voorzitter zijn leden enkele malen aanspoorde het hoofd koel te hou den. Amerika heeft de Russische els, dat Amerikaanse militaire vliegtuigen in de luchtcorridors naar Berlijn niet bo ven de 10.000 voet komen, afgewezen. Als de omstandigheden het noodzakelijk maken, aldus de Amerikaanse nota, zullen de machines boven de 10.000 voet vliegen. De Sovjet-Unie heeft volgens Amerika niet het recht een maximale hoogste vast te stellen. Dit meldt Reu ter. Bij de 45-jarige vertegenwoordiger J. H. uit Hengelo gleed tijdens het stoken van een vuurtje achter zijn woning zijn portefeuille uit de binnenzak. Toen H. de portefeuille met f730 vermiste, vond hij tot zijn grote schrik slechts de resten van de bankbiljetten tussen de as. De resten zullen naar de Neder- landsche Bank worden opgezonden, in de hoop, dat zij zullen worden ingewis seld tegen nieuwe biljetten. Tijdens een bijeenkomst in Carlton te Amsterdam zijn vandaag door de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, de jaarprijzen uitgereikt voor advertenties en gerichte reclame. Bij de advertenties voor merkartikelen werden bekroond: „Citroen DS 19" en „Citroën 2 CV" van Automobiles Citroën N.V. te Am sterdam. Ontwerp en layout Karei Suy- ling. Tekst H. Ferrée. Foto K. Pot. „I.B.M." Verzorgd door N.V. Alg. Advertentiebureau de la Mar te Am sterdam. „Albion" van Kon. Tabakfabriek J. A. C. van Rossem, te Rotterdam. Verzorgd door N.P.O. N.V. te Den Haag. „Pas-toe" van U.M.S.-Pas-toe N.V. te Utrecht. Verzorgd door Advertentiebu reau A. A. Bosschaert N.V. te Amster dam. „Si-Si" van Vrumonafabrieken N.V. te Bunnik. Verzorgd door Reclame- en Advertentiebureau Van Maanen te Am sterdam. De bekroningen voor advertenties van winkels en winkelmaatschappijen gin gen naar „Mantels" van N.V. Magazijn De Bijenkorf. Verzorgd door N.V. Prad, afdeling Interad te Amsterdam en „Verrassing" van Vroom en Dreesmann N.V. Amsterdam. Verzorgd door N.V. Alg. Advertentiebureau de la Mar te Amsterdam. Naar de mening van de jury verdie nen de Citroënadvertenties een extra vermelding. Maandagmiddag zijn op het kruispunt van de Piet Heinstraat en de De Lu- meystraat te IJmuiden een bromfiet ser en een personenauto met elkaar in botsing gekomen. De bromfietser. B. Wagemans uit IJmuiden-oost die geeri voorrang had verleend aan de auto, moest met een schedelbasisfractuur in het St.-Antonlusziekenhuis worden op genomen. Daar Is hij des avonds over leden. Burgemeester J. Schreven deelde in de bijeenkomst mede, dat hij over de aangelegenheid van het kerngemeen schap reeds geruime tijd geleden een vertrouwelijk onderhoud had met de commissaris der koningin, waaromtrent hij evenwel geen nadere bijzonderheden kon geven. Wel deelde hij mede, dat hem van de zijde van een lid van het college van gedeputeerde staten was medegedeeld, dat het advies van dit prov. college voor Veghel gunstig is ge weest. Burgemeester Schreven noemde het onbegrijpelijk, dat de minister hier van was afgeweken. „Ik zou wel eens willen weten, welke deskundige het beter meende te weten, dan ons eigen provin ciale college", aldus spreker. „Zijn wij in Brabant niet mans genoeg om onze eigen boontjes te doppen?". De burge meester voegde hieraan nog toe, dat al léén voor wat Veghel betreft het advies van gedeputeerde staten niet gevolgd zou zijn. Tevoren had net raadslid dr. Van Rijn in een vele malen door applaus onderbroken rede, daarbij wijzende op een enorme kaart, die in de raadzaal hing, de centrumpositie van Veghel in de midden-Meijerij aangetoond. „Wij hebben al tien jaren moeten vechten tegen een onnatuurlijke golf van elders terechtkomende bevoordeling van re geringswege. Nu hieraan opnieuw vijf jaar wordt toegevoegd, is de beker vol gelopen". Op voorstel van dit lid werd een pro test-telegram naar de minister van eco nomische zaken verzonden, waarin als nog op erkenning van Veghel als cen trum én darom als kerngemeente in de midden-Meijerij wordt aangedrongen. Naar wij vernemen zal via de plaatse lijke afdelingen van de K.V.P. stappen ondernomen worden om een verklaring voor de onbegrijpelijke houding van de minister van economische zaken ver duidelijkt te krijgen. Katholieken mogen „volgens een door de Vaticaanse „Congregatie van het Hei lig Officie" genomen besluit dat door Paus Joannes XXIII is goedgekeurd niet stemmen op niet-communistisehe kandidaten of partijen die bij verkie zingen samengaan met of steun verlenen aan communisten. Dit beslu;'- is volgens Reuter vandaag gepubliceerd. West-Duitsland Een rechtbank te Hannover heeft een 23-jarige kantoor bediende Dieter Kummer, veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk en een boete van 1.000 mark, omdat hij in juni van het vorig jaar in het open baar heeft gezegd, dat Duitsland er beter aan toe zou zijn, als Hitier meer Joden had vergast. ok als men de dood beschouwt als een verlossende onvermijdelijk heid of als een onvolprezen rechtvaardigheid zoals christenplicht is dan nog blijft men geslagen achter bij het verscheiden van een vriend. Vooral ook omdat het leven nu een maal meestal wil, dat men hem op dat moment eerst goed herkent. Deze be kentenis moet ons van het hart nu wij enige regels mogen wijden aan onze ge storven vriend en collega Fred Tho mas. Aan de Thomas, overigens, zoals u, onze getrouwe lezers, hem ongetwij feld ook hebben gekend. Want hij schreef niet alleen om te leren kennen, maar ook om gekend te worden. Dat be hoorde tot zijn journalistieke roeping. En aan die roeping heeft hjj nooit eni ge, ook maar de geringste, concessie ge daan. F. F. X. M. D. Thomas werd op 25 december 1906 in Amsterdam gebo ren. In het Amsterdam dus, dat de stad van zijn hart zou worden. In het Amsterdam, dat hij later op exquise wijze zou beschrijven, het zij terend op etherische jeugdherinneringen, of fors grijpend in een alleraetueelste problematiek van welke aard dan ook. Want Fred Thomas verenigde in zich de habiliteit van de nieuwsjour- nalist met de dromerigheid, die eigen wordt geacht te zijn aan de dichter. Een onmogelijkheid op het eerste ge zicht, maar Thomas maakte haar daadwerkelijk en in de praktijk waar. Op 11 februari 1929 trad Fred Tho mas toe tot de redactiestaf van „De Tijd". Van dat ogenblik af stortte hij zich met een hartveroverende geestdrift in het avontuur van de journalistiek. Mensen, die hem destijds van nabij hebben gevolgd, spreken er tot op de dag van heden nog met enige verbazing over. Hij liet niets ongemoeid wat hij krachtens zijn journalistieke geweten meende te moeten aanroeren. Hij trok door stad en land, hij bereisde daarna een goed deel van'de wereld, hij rap porteerde en schreef, hij verhaalde en versloeg en hij groeide in zijn werk tot een door weinigen bereikte hoogte. Niet alleen te eigen bate. Want zijn grootste glorie was zijn krant; maar hoe vele malen was h ij de glorie van die krant? Hoevele malen slaagde hij er in u en ons te overtuigen van het feit, dat hij zich bij alles wat hü schreef en deed slechts liet leiden door zijn ge- Adverlentle KONINGSPLEIN KORTE HOOGSTRAAT FRED THOMAS voel voor schoonheid en zinvolle tie? Hoevele malen overrompelde "Jj ons met zün beschrijvingen van men»®° en dingen die hü bezag met een U®1® die niet blind was, maar die integ®® deel letterlük alles tot in verwonderiU ke details en soms zelfs büna vision»1* zag? Hü publiceerde zün ervaringen en 1>®* levenissen het is een ieder met ®n"L verdergaande interesse bekend boekvorm. Of het nu betrof een bund®^ iing van zün reportages en relsvern^ len in de krant of van zün getuigen1® sen van liefde voor Amsterdam of van zijn avonturen in „klein bestek" tot met dat van zijn gezinsleven toe. Me leze de titels van zijn hoeken: „St®r^ vende binnenzee", „Het leven van Pra®J ses van Nispen", „De geschiedenis van Amstels oudste parochie", „Twaalf Ai#' sterdamse burgemeesters", „Pelgrima ge naar Lourdes". „Stad van mijn hart", „Bemin dan Amsterdam1 „Droom in de Delta", „Gezin aan d« gracht", „Een familie-idylle", „E eO liefde in Staphorst" en „Amourette °p Pampus". En men constatere op die teis alleen afgaande al hoezeer !iefd®j hart en droom een rol hebben gespee1 in het leven van Fred Thomas. Na de bevrijding is Fred Thomas alhoewel bü vlagen werkend als een bezetene eigenlijk nooit helern»»1 zichzelf geweest. Hü werd aangeta»^ door een kwaal, die niemand kon ver" klaren, maar die hem meermalen t0, op de rand van het graf bracht. Te1* kens herstelde hü zich tijdelijk. M»8* telkens ook. als wü, zijn vrienden collega's bezig waren ons te verheugen over zün herstel, stortte hü weer ineen; Hü liet, als journalist tot in iedere vezeft van zün gehavende lichaam, niet n» over deze, zün worsteling tussen leven en dood uitvoerig te berichten. En een schreef hü in een van zün befaamd* 's Lands kronieken": „Overigens den ken wij vaak: aan wat hebben wü eigenlük die trieste uitverkiezing danken. En soms kwellen wü ons m® de Deuteronomiumachtige overwegingen dat wü het wel om iets zullen hebben verdiend, ofschoon wij toch ook wee1 vinden, dat wij het niet zo bont hebben gemaakt in ons naarstig bestaan. Ma»* Gods Wil heeft geen waarom, wel ®®2 waartoe en dus zal het, al begrüpen het dan nu nog niet, stellig ergens g®®£ voor zün." Het is ergens goed voor weest. Fred Thomas begrijpt het wel. En wat hü toen niet begreep, b®* leed hij niettemin met een naar b®J uiterlük misschien soms ietwat kramPJ achtig geloof eigen aan ons aard®- stervelingen maar au fond met e®r kinderlüke bereidwilligheid, die somm1" gen verbaasde maar de begrijpende m** demens van harte verheugde. H. H"'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2