Prins Albert stelt zijn verloofde voor aan pers en tv-kijkers iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiü „Wat verwachtte U wel, een kleine brunette?" f RADIO en t&depisie. Nederlandse kinderen met rottingslagen gestraft Vermeil-servies in veiling CARNAVALSMOORD op nd*rs lip! Klatergoudóók voetbalroem Nog witter. stralend wit.. Ook de televisie ingeschakeld Tegenstrijdige verklaringen over de gevolgen ervan Huwelijksgeschenk van Napoleon aan Josephine de Beauharnais Sleepreis voor één gulden Parkeerhekjes langs 20 km. grachten Gearresteerde Duitser stal ook uit Rijksmuseum nUttioeMH' ph* ÓO/tutdtH/ imutteit&i ctagc&ffo vanf Geen plaats voor visjes Zeer veel leden van Eerste Kamer akkoord SIEMENS WHITE HORSE BABY IN KUSSEN GESTIKT Zuidafrikaanse vonnis In Amsterdam door MARTIN MONS 228.000 inentingen bij de strijdkrachten Bep Bakhuijs HiiHiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiMiiimiiiimi Prins Bernhard naar Pernis De Axelse moordzaak Toelating onderwijzers op universiteit Ook nog aanvullingen op de regeling voorgesteld Scotch Whisky 5 doden te betreuren DINSDAG 14 APRIL 1959 PAGINA 3 P'MINIIIIiiiiiiiii^iiiiiiiii,!,!!!,!!!!!!!],!!!!,iiiiiiiiiiiiiiiiiii,!!!!!,iiiiiiiun,,!,Hm,iniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinniimi,i,,ininiiiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiiiiMiiniiiiiiiiniiiiiiii,Hm,iiMiiiniiMiiiiMiiiiiiiiiyj Prins Albert van België heeft zün Ita liaanse verloofde, prinses Paola di Ca labria, gisteren op informele wijze voor gesteld aan vertegenwoordigers van de Belgische regering, het parlement en de pers. Dat gebeurde onder een stra lende hemel in de tuin van het paleis *e Laeken. De blonde prinses, die vol gens U.P.I. was gekleed in gele rok en bordeaux-rood wollen vest, en aan haar hand de diamanten verlovings ring en aan haar oren de schelpvormi ge diamanten sieraden droeg die zij van de prinses van Retie, Alberts stiefmoe der, cadeau kreeg, scheen zich volko- bien op haar gemak te voelen. Ze •naakte grapjes met de journalisten over haar slanke, lange gestalte. „Wat verwachtte u wel, een kleine brunet te?". Donna Paola Ruffo di Calabria spreekt Frans en Engels. Zij is zeer sportief en een zeer goede skister. Zij is de jongste van zeven kinderen. Giova- hella is op 14-jarige leeftijd aan een ziekte overleden, en een broer, Agusto, is op 18-jarige leeftijd bij een zeege vecht, in 1943 in de Zee van Pescara gesneuveld. Haar twee zusters Maria Christina, 38 jaar, en Laura, 37 jaar, zijn met leden Van adellijke families getrouwd. Haar broer, Fabrizio, 36 jaar, is even eens gehuwd. Zijn vrouw behoort niet tot de adel. De laatste broeder, de 28-jarige Antonello, is ongehuwd. Gisteravond is de prinses ook via de televisie voorgesteld aan het Belgische volk. Het is voor het eerst in de Bel gische geschiedenis dat dit moderne medium daarvoor wordt gebruikt. Mis schien zal de prinses in de loop van de Week, gedurende welke zij nog met haar moeder in België zal blijven, ook nog vanaf het paleis-balkon de hulde van het volk in ontvangst nemen. Het paleis wordt overstroomd met dui zenden telegrammen van vrienden en belangstellenden uit België en Italië. Later op de dag maakte het verloofde paar een wandeling door het uitgestrek te park dat het paleis omgeeft. Reuter verneemt uit hofkringen, dat het huwelijk waarschijnlijk in de herfst te Rome zal worden gesloten. Daarna neemt het paar zijn intrek op het Bel vedère te Brussel. Het Belgische ministerie van binnen landse zakt heeft bepaald, dat ter ere van de verloving vandaag op alle open bare gebouwen de vlag zal wapperen. Advertentie Z.K.H. prins Bernhard zal vrijdag 1 in Pernis de centrale laboratoria van de Caltex officieel openen. Twee Roermondse jongens kwa men dezer dagen thuis met een aantal stekelbaarsjes en „kuul- jtoppen" (zeer jonge kikkers) die zij hadden gevangen. De moeder van een Van de jongens wilde de „beesten" niet in huis hebben. Ook de moeder van het vriendje verbood haar zoon- kie de visjes te houden. De jongens raadpleegden daarna hun onderwijzer me er evenmin iets voor voelde jen is- en kikkerteelt toe te staan. De jongens /roegen toen niemand meer ®ts, maar troffen hun eigen maat- ogelen. Ze brschter hun vangst over jjf®r de kerk en lieten de visjes los ^rbakk het portaal geplaatste wijwa- De groepscommandant der rijkspoli tie te Axel heeft namens de officier van justitie verzocht bekend te worden gemaakt met de identiteit van de jonge vrouw, wier stoffelijk overschot donder dag te Axel werd gevonden. Er is een uitvoerig signalement verspreid Verschillende voorwerpen die op het overschot werden aangetroffen, zullen hedenavond in het journaal van de te levisie-uitzending worden getoond. In het bijzonder op horloge- en schoen makers wordt een dringend beroep ge daan de uitzending te volgen. Ieder, die inlichtingen zou kunnen verstrekken wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de groepscom mandant der rijkspolitie te Axel, tele foon 01155-444 of met de politie in zijn woon- of verblijfplaats. Belgen, die inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de politie in België. Slechts een betrekkelijk gering aan tal senatoren heeft bezwaar gemaakt tegen toelating van onderwijzers op de studierichtingen psychologie en paeda- gogiek aan de universiteiten. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op een wetsontwerp van minister Cals zeggen zeer vele leden dat zij met de ze verruiming van de studiemogelijk heden instemmen. De Kamer toont wei nig waardering voor het adres, dat drie en-twintig hoogleraren in paedagogiek en psychologie over deze kwestie tot de Staten Generaal hebben gericht. Vele leden vragen als aanvulling van de thans voorgestelde regeling om be zitters van een akte staatsinrichting m.o. toegang te verlenen tot de univer sitaire examens voor de vrije studie richting van de juridische faculteiten. Ook tegen de verruiming van de stu diemogelijkheden voor bezitters van het eindexamendipioma gymnasium a en b bestaat in de Eerste Kamer slechts weinig tegenstand. Advertentie Advertentie per fles 16.65 VOOR DE HANDEL ANDRé KERSTENS N.V. - TILBURG Des nachts is te Amsterdam een baby van zeven maanden door verstikking om het leven gekomen. Het meisje had zich in de kinderwagen omgedraaid en lag met het gezichtje op het kussen. Drie kinderen van een Nederlands immigranten-echtpaar zijn onlangs door een Zuidafrikaans kindergerechtshof wegens het stelen van één 4-Iiterfles limonade en van vier kleine flesjes ver oordeeld tot tuchtiging met rottingsla gen op het blote zitvlak. Over deze aak zijn publikaties verschenen, waarvan ge deelten omtrent de leeftijden van de jongens en de gevolgen van de afstraf fing in een officiële verklaring van het Zuidafrikaanse departement van justi tie werden tegengesproken. Deze ver klaring wordt echter door de moeder van de kinderen aangevochten. De feiten zijn dat de jongens bij het stelen op heterdaad door een constabel (agent van politie) werden betrapt. Ze bekenden hun misdrijf voor een Zuid afrikaans kindergerechtshof en erken den dat ze een lijfstraf hadden ver- Bij een kunsthandel in Bern zal op 8 mei een miljoen francs worden in gezet voor het 41 delen grote „Vermeil- servies", dat Napoleon aan zijn vrouw geschonken heeftHet servies bestaat uit koffie-, thee en J 'let-utensiliën, verguld of doublé, dan wel met goud ingelegd. De basis voor de collectie werd ge legd in 1796, toen Napoleon aan José- phine ccher de la Pagerie, de we duwe van graaf Alexander de Beau harnais, als huwelijksgeschenk enkele serviesdelen gaf. Toen Napoleon in 1809 van José- phine de Beauharnais scheidde liet hij haar het servies behouden en toen zij vijf jaar later stierf kwam het aan haar zoon, Eugène de Beauharnais, hertog van Leuchtenberg en prins van Eichstddt. Diens zoon bracht het naar Petersburg, waar het, door zijn huwelijk met een lid van de Roma noffs, in de keizerlijke familie terecht kwam. Na de Russische revolutie heeft iemand het servies in Zwitserland gedeponeerd als borg voor een lening- De lening is niet terugbetaald en Reder P. Hcogerwerff van de 800 tons vrachtvaarder „Helemar H" eeft maan dagmiddag in IJmuiden aan de heer Jan Wijsmuller het laagste sleeploon uit de roemruchte geschiedenis van de Nederlandse zeesleepvaart uitbetaald. De zeesleper „Nestor" van Wijsmuller sleepte vorige week de kustvaarder, die op de Ierse rotsen was geslagen, voor één hele gulden van de h-r - Cobh naar Rotterdam en daardoor was Wijsmuller de felle concurrentie te vlug en te goed koop af. Het was overigens niet zozeer om de prijs begonnen. De stor moest toch met een vrachtje in Cobh zijn en zou anders zonder sleep naar Neder land hebben moeten terugkeren. En lie ver dan de Helemar H. aan de concur rentie te gunnen nam de Nestor* de kustvaarder to"-, maar op sleeptouw. De inmiddels wereldberoemd geworden „piek" is gisteren van eigenaar verwis seld. Links de heer Hoogerwerff, rechts de heer Wijsmuller. De IJmuider haven diende als bijzonder passende achter grond. daarom zal het servies nu in veiling komen. Het ontleent zijn naam aan de uitvinder van het proces voor het met goud bedekken van enkele der serviesdelen. Kenners schatten de waarde van het Vermeil-servies op minstens een niljoen Zwitserse francs. De Amsterdamse grachten, beroemd om hun schoonheid en berucht om hun aantrekkingskracht op langs de kant geparkeerd staande auto's, worden nu beveiligd. De gemeenteraad heeft reeds geruime tijd geleden een groot crediet beschikbaar gesteld om de wallekanten van lage hekjes te voorzien, maar de bestedingsbeperking had de uitvoering opgehouden. D. N. V. L. uit Den Haag is thans begonnen met het boren van gaten langs de wal van het Singel. De gemeente zal in deze gaten de afsluitingshekjes laten plaatsen, zoals die reeds bij wijze van proef op een gedeelte van de Prinsengracht bij de Leidsestraat zijn aangebracht. In de stenen randen langs de grach ten zullen over een totale afstand van 20 km. 12000 gaten worden geboord, met een snelheid van circa tien per uur. Het boren duurt negen maanden. De kosten bedragen 80.000. De gaten wor den geboord met een apparaat, voor zien van met diamanten bezette boor- kronen. Eerst komt het Singel aan de beurt, daarna de Herengracht, de Kei zersgracht en de Prinsengracht, en de noordzijde van de Amstel. De gemeente zal dit jaar over een af stand van 7 km hekjes laten plaatsen. De kosten daarvan bedragen ca. 110.000. Het zal drie jaar duren voor dat het gehele projekt is voltooid. De de vorige week in een hotelletje te Parijs gearresteerde Duitse beroeps inbreker B., die door Interpol werd ge zocht wordt ook verdacht van de ge ruchtmakende diefstal van enkele gou den voorwerpen uit de afdeling Vader landse Geschiedenis van het Rijksmu seum te Amsterdam in de nacht van 26 op 27 september j.I. Deze voorwerpen werden later in Duitsland teruggevon den. De Officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, die deze zaak be handelt, heeft nog geen officieel be richt via Interpol van de arrestatie van B. ontvangen. B. wordt in West-Duits- land, Frankrijk, Zwitserland, België en Engeland van diefstallen uit musea verdacht. Het is mogelijk, dat hij in Duitsland voor daar en de in de ande re landen gepleegde diefstallen zal te rechtstaan. 12 „Naast ons Lowieske?" Het welgedane gezicht be trekt even. „Naast ons Lowieske?" aarzelt hij weer. „Joa, ziede, noast ons Lowieske zat, nou, zat de kan tonrechter." Dan gaat hij met een vaartje verder: „En naast den diejen zat mijn vrouw. En die zat weer noast mevrouw van den griffier. Nou en da's al, zie de?" „Tja, uw dochter zat dus tussen haar verloofde en de kantonrechter. Maar is er nooit eens van plaats verwisseld? Er is toch zeker gedanst." „Enkel maar door den kantonrechter met ons Lo wieske. Ze speelden allemaal van die nieuwe dansen. En die kenden alleen maar hij en Lowieske. die ze in Brussel op het pensionaat geleerd heeft. Sjefke heeft vezeed geen tijd voor die dingen...." „Ja dat heett u mij al verteld. Ais uw dochter en mijnheer Van den Bronck dansten was er dus een tijd. dat er niemand zat tussen uw aanstaande schoon zoon en het glas van mijnheer Van den Bronck, niet waai?" „Nee, nee, inspecteur, ik weet wat ge bedoelt. Moar zo was het nie. Ziede, Sjefke zijnen stoel stond noar achteren, bekant achter de stoel van Lowieske. Als hb noar het glas van den kantonrechter had wil- e-.i reiken had h;i op moeten stoan of tenminste zij nen sto-1 'erscnuiven, da's zo zeker als het aomen nao het gebed, insnecteur." Dat klopt met wat de huilende Lowieske zoëven verklaarde, maar het kan een doorgestoken kaart zijn, denkt Pieter Perquin. Hij wenkt Dekker het ver baal van het verhoor voor te lezen en verzoekt Bas- tiaansse dan te tekenen. „Tja, als dokter Scheers zo gezeten heeft, kan hij onmogelijk met Van den Broncks glas hebben ge knoeid. Als.denkt hij hardop. Na de schutterige nervositeit van haar man is me vrouw Bastiaansse van een mondaine beheerstheid. Rustig laat ze de bontjas van haar schouders glijden en vlijt ze zich gemakkelijk in de grote haar toege schoven tauteuil. In het zorgvuldig opgemaakte ge zicht staan haar ogen koel en waakzaam. Terwijl ze op een luchtig conversatietoontje met Perquin bab belt, verraadt alleen de rusteloosheid van haar vin gers, die maar blijven wriemelen aan de sluiting van haar handtas, dat ze niet zo kalm is als ze wil doen geloven. Ja. er is waarlijk uitstekend voor haar ge zorgd. Gek. ze had zich van zo'n verhoor een geheel andere voorstelling gemaakt. Toen ze binnenkwam nad ze zich waarlijk zenuwachtig gevoeld. Maar men was alleraardigst geweest. Ze had een kop heerlijke koffie gehad en stel u voor, toen het wat langer duur de, had men haar zowaar tijdschriften gebracht. On der het spreken nemen haar ogen tersluiks maar scherp de man tegenover haar op. Nog een jong baasje, goedig, een beetje verlegen zelfs. Wel een heer. Over het geheel genomen ongevaarlijk, besluit Z6» „U iets vertellen van die avond, inspecteur? Tja, er valt eigenlijk zo weinig te vertellen. Een carna valsavond als alle andere. Wie had toen kunnen den ken, dat die arme mr. Smeenk.... Oh...." met een coquet gebaartje legt ze zichzelf het zwijgen op. „Een carnavalsavond als alle andere? Maar er was toet- die scène tussen mijnheer Van den Bronck en uw aanstaande schoonzoon?" Ze lacht weer even. „Juist, inspecteur, daarom zeg ik ook een carnavalsavond als andere. Zulke scène tjes komen met carnaval altijd voor, zelfs onder de beste vrienden. U weet, als de wijn is in de man...." „Ik heb anders gehoord dat de betrekkingen tus- *en het slachtoffer", hij gebruikt dit woord met voor dacht en ziet haar even huiveren, „tussen het slachtoffer en dokter Scheers nu juist niet vriend schappelijk genoemd konden worden". Het bloed vliegt haar even naar de wangen. „Wat een dwaasheid", zegt ze heftig. „Onzinnig klein steeds geklets. Ik begrijp niet wie ter wereld u zo'n onzin kan hebben verteld." „Uw man, mevrouw. Mijnheer Bastiaansse vertel de mii verder, dat u hem nog had peraden mijnheer Van den Bronck niet te inviteren zich bij uw clubje aan te sluiten". Ze zwijgt een ogenblik, de uitdrukking op haar ge zicht doet brigadier Dekker zijn schutspatroon dan ken dat hij niet in de schoenen van de heer Bas tiaansse staat. Het gelaat van inspecteur Perquin behoudt zijn vriendelijk afwachtende uitdrukking. „Mijn man, inspecteur," zegt ze eindelijk, en de knokkels van de handen die zich om de sluiting van haar tas klemmen zijn spierwit. „Mijn man is. dat zult u ook wel hebben gemerkt, doodzenuwachtig. En als Alphonse nerveus is, haalt hij de dingen door elkaar. Eerst naderhand, toen dit vreselijke drama bekend werd, heb ik hem gezegd, dat we beter hadden ge daan, als we alles vooruit hadden kunnen weten, Van den Bronck niet te inviteren. Want ik zag heel goed in, hoe die op zichzelf onschuldige scène mijn aan staande schoonzoon, dokter Scheers, in een onaange name positie kon brengen. Begrijpt u me wel, inspec teur. ik zeg in een onaangename, niet in een gevaar lijke positie. Onaangenaam, gegeven de kletszucht, die nu eenmaal alle kleine steden eigen is. Dat hij van bevoegde zijde ooit verdacht zou kunnen worden, daarvoor ben ik nooit een ogenblik bang geweest, te meer „Te meer, mevrouw?" „Och neen, inspecteur, ik heb geen recht gevolg trekkingen te maken, dat moet de politie zelf doen, nietwaar? Dat ligt niet op mijn weg." „Dus er is u die avond niets bijzonders opgevallen? „Pardon, inspecteur, dat heb ik niet gezegd. Ik heb het erg vreemd gevonden dat Smeenk, die toch op allesbehalve vriendschappelijke voet stond met mijn heer Van den Bronck. zo erg zijn best heeft gedaan hem over te halen met ons mee naar de Schuur te gaan, dat hij er bijna een half uur voor is achtergeble ven. Maar ja, op die avond zelf heb ik daar, om u ae waarheid te zeggen, nog niet zo over nage dacht. Die goede Smeenk is nu eenmaal wat vreemd. Erfelijk belast, weet u. De moeder, een oom en een tante in eenu begrijpt me wel. En met die oom hier in de Reggestraat, die oud-griffier, moet het ook niet helemaal pluis zijn. Ik vind het toch zo in-zielig, inspecteur, dat die arme man gepasseerd is voor die kantonrechtersplaats, waarop hij zo vast had gere kend. Voor een normaal, evenwichtig mens is zo'n teleursteling zo erg niet, die komt er wel overheen. Maar als iemand zo labiel is als die arme Smeenk! Hq was toch zo veranderd, dat weet u niet." (Wordt vervolgd) diend. Daarop werden ze veroordeeld, de oudste van het drietal tot zes rot tingslagen, en de twee anderen tot vier slagen. De officiële Zuidafrikaanse lezing van het geval zegt dat de jongens respec tievelijk 16, 14 en 12 jaar oud waren. Tijdens de rechtzitting zou de moeder verklaard hebben geen verzachting van het vonnis te wensen als ook dat de jongens gezond en sterk waren. De tuchtiging zou geen open wonden tot gevolg hebben gehad en er zou geen bloed bq zijn gevloeid. Een en ander wordt, naar A.F.P. meldt, door de moeder echter ontkend. De geboortebewijzen van de kinderen geven als leeftijden 15, 12 en 9 jaar aan. De vrouw zou de officier van jus titie hebben medegedeeld dat de jong ste zoon slechts 28,5 kg weegt en wegens een borstkwaal onder medische behan deling is. Verscheidene rieten stokken braken tijdens de kastijding, die door een sergeant van politie geschiedde, al dus de moeder. Dé jongens vertoonden na de slagen lange open bloedende won den en onderhuidse bloeduitstortingen. De moeder beschikt, volgens genoemd A.F.P.-bericht, over een gelijkluidende doktersverklaring. Overigens legt de Nederlandse fami lie, aldus A.F.P., er de nadruk op dat zij de publiciteit die het geval heeft ge kregen betreurt, omdat het een interne Zuidafrikaanse aangelegenheid is. De familie is gelukkig in Zuid-Afrika en wenst de naam van dit land niet in het buitenland te besmeuren. De voorlichtingsdienst van de Zuid afrikaanse ambassade in Den Haag, die de officiële lezing van de justitie had opgevraagd, merkte nog op dat de jongens voordat ze geslagen werden, eerst nog hadden mogen eten. De heer B. P. J. Erasmus, voorlich tingsfunctionaris van de ambassade, achtte de afstraffing met stokslagen zoals in het Zuidafrikaanse strafrecht nog in gebruik is, juist en aanbevelens waardig, ook waar het door kinderen gepleegde delicten betreft. Advertentie Chief Whip (Van onze Haagse redactie) In het tijdvak 1 januari 1954-tot 1 april 1959 zijn op 228.000 inentingen bij de strijdkrachten vijf doden te betreuren. Drie militairen zullen waarschijnlijk blijvende gevolgen van de inenting on dervinden. Minister Staf heeft dit aan de Eerste Kamer meegedeeld. Advertentie eent De naam Bep Bakhuijs roept onmiddellijk de herinnering op aan het mooiste doelpunt, dat wellicht ooit gemaakt is door een speler van het Nederlands elftal. Op 11 maart 1934 speelde het Oranjeteam in Amsterdam tegen België. Nederland zege vierde met 9-3. De Feijenoorder Leen Vente maakte van het to- tgal liefst vijf doelpunten. Doch onvergetelijk werd de treffer, welke Bakhuijs noteerde. Een voorzet van de kleine Gor- cumse rechtsbuiten Wels bracht de bal scherp voor het Belgische doel. De doelman van de Rode Duivels stond op het punt naar voren te komen toen Bep Bak huijs zich onverwacht in een duiksprong naar voren wierp en als in een zweefvlucht de bal met hethoofd in het Belgische doel stootte. Bakhuijs heeft in zijn glorietijd doelpunten aan de lopende band gemaakt, in zijn clubs Z.A.C. en H.B.S. en in het Nederlands elftal, waar voor hij 23 maal werd gekozen. Maar het ene doelpunt in de derby der lage landen staat in kwaliteit ver bovenaan en zal voor altijd een „kasstuk" blij ven in de roemrijke historie van de doelpuntenmakers in inter landwedstrijden. Bep Bakhuijs was een begenadigd voetballer, zon type, dat alle capa citeiten reeds bezit om tot de hoogste top op te klimmen en deze slechts heeft te ontwikkelen. Hij wordt donderdag vijftig jaar. Een rustige, byna timide figuur, in wie men de lachende en een tikje branieachtige voetbal- virtuoos van weleer nog moeilijk kan terugvinden. De enorme populariteit bij jong en oud in de dertiger jaren is echter nog steeds niet volkomen vervaagd. Nóg altijd kijkt een jonge generatie, voor wie de prestaties van het Nederlands elftal in de vooroorlogse jaren een verre geschiedenis zijn geworden, Bakhuijs met ontzag na. Nóg steeds is een handtekening van Bakhuijs minstens gelijk in waarde aan een van Abe Lenstra en nog altijd is Bakhuijs, de vijftiger, een welkome en gewaardeerde gast bij welke voetbalclub dan ook. Een wedstrijd van Z.A.C. of H.B.S. was vroeger Bep Bakhuijs zien, en eens gebeurde het, dat H.B.S. in Limburg moest spelen en het niet zeker was of Bakhuijs zou meedoen. In de vroege morgen van de wed strijddag kwam bericht uit Den Haag, dat Bakhuijs zou komen. Met grote borden waarop alleen stond „Bakhuijs doet mee" liep men door de Lim burgse stad. De populariteit stuwde Bakhuijs tot daden, die scherp werden bekritiseerd en die er de oorzaak van werden dat de vermaarde midden voor uit de rijen der amateurs werd gestoten. Men kon er de jonge, door alle lof overmoedig geworden Bakhuijs moeilijk verwijten om maken. Niets is verderflijker voor een jong atleet dan de buiten alle proporties gedreven populariteit van de massa. De flonkerende carrière van Bakhuijs kreeg er een abrupt einde door. Hij werd voetbalprof in Frankrijk. De Bakhuijs anno 1959 heeft nog slechts een meewarige glimlach voor zijn drieste avonturen uit het verleden. „Alles is slechts klatergoud, óók voetbalroem". De man die geruime tijd in een sanatorium verbleef, werkt thans op een kantoor in Den Haag. Zondags trekt hij er op uit om voor de radio commentaar te leveren op voetbalwedstrijden. Wat het spelen zelf betreft blijven zijn activiteiten beperkt tot het verrichten van de aftrap bij de wedstrijd om de „schoen van Bakhuijs" een regelmatig terugkerend evenement, waarbij de oude voetbalglorie van Nederland en België acte de présence geeft voor een liefdadige instelling. leder mens heeft in zijn leven een hoogtepunt gekend. Oók Bakhuijs. Hijzelf vertelde het zo: „In 1933 keerde ik uit Indonesië terug. Met het voorlopig Nederlands elftal mocht ik toen een oefenwedstrijd spelen. Het succes was niet groot. Aan wijlen Bob Glendenning heb ik het toen te danken gehad, dat ik toch werd gekozen. En toen speelde ik als opvolger van Wim Lagendaal die maandag 50 jaar geworden is tegen de Belgen in Amsterdam. Wij wonnen met 9-3, het begin van een der mooiste perioden van het Nederlands elftal. In datzelfde jaar kon ik ook als middenvoor bij Z.A.C. de Zwolse club in één ruk naar de top brengen." Een van de oorzaken, dat het Nederlands elftal in het Europese voetbal nog ver van de top staat, is volgens Bakhuijs gelegen in een gebrek aan schutters. „Mensen van het kaliber van een Wim Lagendaal zie je tegen woordig niet meer Als dé Rotterdammer een bal op twintig meter voor het doel kreeg was het negen van de tien keer raak. De enige, die het vak verstond was Bram Appel. Het is wel jammer, dat ze er verder niet meer zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3