De Swaenen55 volgend jaar weer in eigen element Binnenkort bouw modern zwembad in Zwanenburg EDUARD VAN BEINUM IN ZIJN HAARLEMSE TIJD B Bloemisterij had in 1958 een gunstig jaar De Koning en zijn acht discipelen J DRACULA NA GLOEDVOLLE ACTIE Onderdeel van sportcomplex Bloemenmeisje spelen Kwekers moeten zich voorbereiden op een terugslag 55 HAARLEMSE KEGEL BOND 60 JAAR Nog slechts 3 dagen DINSDAG 14 APRIL 1959 PAGINA 5 (yoüw.::::::.,......;....;... Wanneer de rijksgoedkeuring nog dit jaar afkomt en er zijn ge gronde redenen om zulks aan te nemen, zal het dorp Zwanenburg in de gemeente Haarlemmermeer in de zomer van 1960 een modern zwembad met een grote lig- en speelweide rijk zijn. Dit onderdeel Van een groot uitbreidingsplan, waarin is opgenomen de projectie Van vijf sportvelden, enige tennisbanen, een wielerbaan en een piste voor de plaatselijke ruitervereniging, houdt de gemoederen al jaren lang bezig. Vier jaar geleden heeft de zwemvereniging „De Swaenen" het initiatief genomen tot de stichting van een nieuw openluchtbad hadat het oude zwembad aan het Thorbeckeplein in verval was ge raakt. Aangezien het geld ontbrak ontketende men spontaan finan ciële acties, die geleid hebben tot de opbrengst van f 150.000. Door de grote medewerking van het gemeentebestuur, dat het belang van een zweminrichting voor de Volksgezondheid inziet, is er nu genoeg geld beschikbaar. De geprojecteerde voetbalvelden komen in de plaats van de huidige terreinen van de voetbalvereniging Halfweg, die samen met de katholieke vereniging N.A.S. op het nieuwe com plex zal gaan spelen. De wielerbaan zal ook voorzien in een grote behoefte, zodat men reikhalzend uitziet naar de verwezenlijking van tie plannen. Opbrengst collecte Burgerlijke Stand Haarlem Wedstrijden Zwembadactie Aanrijding op Leidsevaart Automobilist na ongeluk doorgereden Later toch door politie aangehouden Grondverkoop voor bouw van 270 premie woningen Jaarlijkse bedevaart K.A.B. Lea Nikel in Galerie Espace Getuige opgeroepen Operette Goudmuiltje door Katholiek Kinder koor Heemstede Ouderavond Jeugd voetbal H.B.C. Beurs van Amsterdam Emmabloemcollecte Beurs va i Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen -*1 sl« De plaats waar de voetbalterreinen Jullen komen, is nog vrij dubieus. Men heeft voor het hele complex een stuk ?rond op het oog, dat voor het groot ste gedeelte begrensd wordt door de Lynderdyk, namelijk tot aan de zuive ringsinstallatie, aar de westzijde door een parallelweg van de IJweg, welke hog moet worden aangelegd en aan de hoordzjjde door een denkbeeldige weg >n het verlengde van de Olmenlaan. Wij zeggen dubieus, omdat nog niet al le grond eigendom is van de gemeen te. Aanvankelijk zou het zwembad wes telijker van de definitieve projectie wor den gebouwd, maar moeilijkheden met de koop van de grond, die mogelijk de realisering van het plan enige jaren Jouden kunnen stagneren, hebben B. en W. snel doen besluiten een andere op lossing aan te grypen. Op vrij korte termijn is nu de aanleg van twee sport velden, waaronder het hoofdveld met tribune westelijk van het zwembad, haet een afmeting van 65 bij 104 meter, te verwachten. Ook de tennisbanen en een tweede sportterrein noordelijk van het hoofdveld zullen niet al te lang een Papieren aangelegenheid blijven, maar de drie zuidelijk geprojecteerde velden geven meer hoofdbrekens. Het zwembad is opgenomen als een relfstandig element in het sportcomplex rnet een eigen toegangspad vanaf de Parkeerplaats voor auto's. Bij het bad, hamelijk ten zuiden ervan, komt een rijwielstalling en bij de ingang van het Zwembad de cassaruimte. Na het pas seren van het loket kunnen de heren links terecht, waar 22 cabines worden gebouwd, en de dames rechts (26 ca bines). Tussen de rijen cabines ligt een Wie gistermiddag door de Bartel- jorisstraat wandelde, heeft kunnen ontdekken, dat het voorjaarszonnetje inspirerend werkt. Twee kleuters van amper vier jaar liepen parmantig rond met op hun hand een kussentje met enkele spelden, keurig met een bandje bevestigd op het handje. In het andere knuistje hadden ze een kartonnen doosje met madeliefjes. Ze hielden de voorbijgangers aan en bo den een bloemetje aan. Het was het eerste symptoom van een nieuw Haarlems spel: Bloemenmeisje spelen. He collecte van de stichting „Vrien den-Hulp Zieke Bejaarden" afdeling Zuid Kennemerland, welke van 23 tot 28 maart in Haarlem en Heemstede is gehouden, heeft in totaal 4193 opge bracht. BEVALLEN van een zoon: G. Holz- ^Ppel-Oldenbroek; p. Dik-Pickford; G. 4- M. van Wietingen-Duchateau; E. L. ftijnders-van Schoonhoven; J. A. Broes- rerhuizen-Fabriek; van een dochter: L. Visser-Fisser; H. W. M. Swaalf-Kors; Verdam-Jacobs; T. van der Weide- van der Molen; G. M. Dijt-Zethof; E. P. tJecossaux-va: den Broek; A. M. Sinte- me-Smakman. OVERLEDEN: H. M. Freed, 92 j„ Spaarne; G. Zwart, 78 j„ Hagestraat; W 25 Her Schild, 57 j., Scheepersstr.; van Egdom, 2 m., Vredenrijkstraat. centrale garderobe met een balie tegen over elke rij (wissel)cabines. Aan het eind van de garderobe komen twee kleedruimten voor het personeel en een bergingsplaats, terwijl daar bovendien een aantal toiletten wordt geplaatst. Bij de kleedcabines wordt een groepskleed- kamer gebouwd, o.a. voor scholieren, die in groepsverband gaan zwemmen. In deze kleedkamer is een cabine voor de begeleidende leerkracht. Na het verlaten van het kleedgebouw, dus na het passeren van de toiletten, zijn de perrons voor de bassins, de zo genaamde natte perrons, slechts bereik baar langs voorreinigingsdouches en door een separerende waadbak, zodat men de perrons alleen met blote voe ten kan betreden. De bassins worden gemaakt van ge wapend beton, zij omvatten een diep bassin met een lengte van 25 meter en een breedte, verlopend van 26 tot 30 meter. Aan de ene kant is de diepte 1.80 m, zij loopt af tot 3.25 m bij de springkuil. In dit bassin kunnen ten be hoeve van wedstrijden zes banen wor den uitgelegd, terwijl ook de liefheb bers van het springen aan hun trekken kunnen komen. Op torens geplaatste springplanken van een meter en drie meter hoogte zullen voor velen een bij zondere attractie vormen. Het tweede bassin, dat het meest zuidelijk ligt, krijgt een half diep en een ondiep ge deelte. Het wordt 42 meter lang bij een breedte van gemiddeld 20 meter. Van dit bassin verloopt het ondiepe deel van 90 tot 30 cm, terwijl het half diepe van 90 cm tot 1 meter 40 stijgt. Tussen bei de wordt een drijvende kabel als af scheiding aangebracht. Bij het bassin wordt een batterij van vier douches op- steld, terwijl een te construeren waadgoot zorg zal dragen voor de sepa ratie tussen de natte perrons en de lig- weide. In een afzonderlijk hoekje, op de hierbij geplaatste tekening links boven, komt een speelbassin voor kleuters met de afmetingen 17 bij 12. Het water wordt er niet dieper dan 30 cm. In de nabij heid komt een zandbak en op de per rons zullen banken ten dienste staan van moeders, die toezicht willen houden op de activiteiten van hun kleuters. Het filtergebouw met zijn technische reinigingsinstallatie zal centraal worden geplaatst. Afzonderlijk van elkaar wordt de inhoud van het diepe en de andere bassins gecirculeerd, met een zodanige snelheid, dat de inhoud van het diepe in maximaal acht uur en dat der ondie pe baden in maximaal vier uur wordt rondgepompt. ïydens de circulatie pas seert het water de reinigingsfilters en worden chemicaliën aangevoerd om het water steriel en helder te houden. De inhoud der waadbakken circuleert af zonderlijk. Bij het filtergebouw wordt een consumptietent gebouwd, die op hetzelfde niveau ligt als de ligweide. Tussen deze lokaliteit en de ligweide komt een terras, waar men de con sumpties kan nuttigen. Toen vier jaar geleden het zwembad aan het Thorbeckeplein in verval raak te, waardoor het moest worden afge broken en het terrein geheel geëgali seerd werd,, schrikte de Zwanenburgse gemeenschap op. Men ontketende di rect een financiële actie om een nieuw bad te stichten, maar de tijd was nog niet rijp. Pas het vorig jaar leidde een grootscheepse geldinzameling met spandoeken tot succes. Er kwamen 12.000 aan schenkingen binnen en 30.000 via leningen; de Boerenleen bank deed er nog eens 15.000 bij. De gemeente Haarlemmermeer kon na verloop van tijd worden meegedeeld, dat er 150.000 waren. De resterende 200.000 zijn er ook gekomen. Zo lever de de Zwanenburgse gemeenschap slag voor een eigen belang, een zwembad. Het bad kreeg in de gesprekken een Als zelfstandig element in het ge projecteerde sportcomplex Zwanen burg, dat begrensd zal worden door een parallelweg van de IJweg aan de westzijde, de Lijnderdijk on geveer tot aan de zuiveringsinstal latie, en een denkbeeldige weg in het verlengde van de Olmenlaan, is een zwembad opgenomen, waar van men hier de tekening ziet. Het door A aangegeven gedeelte be staat uit een half diep en een on diep bassin. Het diepe gedeelte op de tekening in het midden boven (B) heeft aan de ene zijde een diepte van 1,80 m en bij de spring kuil van 3,25 m. Links ziet men tenslotte een speelbassin voor kleuters en een zandbak (C). De gearceerde gedeelten geven ruim ten aan, bestemd voor kleedcabines, een groepskleedkamer, bergings ruimte, een cassalokaaltje enz. Ge heel zuidelijk is een rijwielstalling geprojecteerd, terwijl rechts van het zwembad, oostelijk dus, een grote lig- en speelweide moet ko men. Zwembaddeskundigen zijn tot de conclusie gekomen dat on geveer 85% van de tijd doorge bracht in een zweminrichting besteed wordt aan zonnebaden. Daarom is naast het bad een mo gelijkheid in die richting geschapen. magische klank. Het ledental van ,,De Swaenen" steeg met 100 pet tot 800, men wilde onder meer het departement laten zien, dat het verantwoord zou zijn een vergunning voor het project te ver lenen. De bevolking wilde tonen, dat het behoefte had aan een vernieuwde uitgave van het oord van „De Swae nen". Aanvankelijk lag het in de bedoeling de bouw van het zwembad in gedeel ten te doen uitvoeren, dat wil zeggen eerst alleen het instructiebad en een ploeterbassin ten behoeve van de jeugd. Maar nadat het resultaat van de ac ties bekend werd, wilde men niet an ders dan een volledige zwemgelegen- heid met een grote lig- en speelweide. Wat het laatste betreft is men ervan overtuigd, dat velen van de gelegenheid tot zonnebaden buiten het eigenlijke bad dankbaar gebruik zullen maken. De Haarlemse politie heeft gister avond laat de 21-jarige motorhersteller A. van A. uit Haarlem aangehouden, die om ongeveer half negen na het veroorzaken van een aanrijding, was doorgereden. Uit het onderzoek is ko men vast te staan, dat de motorher steller niet in het bezit was van een rijbewijs. De aanrijding gebeurde op het kruis punt Leidsevaart-Westergracht, toen Van A. als bestuurder van een auto geen voorrang verleende aan een in de richting Heemstede rijdende motor, die bestuurd werd door de 24-jarige Haar lemmer L.S. De motorrijder werd met een hersenschudding en schaafwonden in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo opgenomen. Aan de agenda voor de Haarlemse raadsvergadering van morgenmiddag zijn te elfder ure drie punten toege voegd, die betrekking heben op de bouw van premiewoningen. B. en W. stellen de raad voor aan het aannemersbedrijf W. Thunnissen N.V. te Heemstede 11.379 m2 grond aan de Delftlaan, de Herman Gorterstraat en de Hélène Swarthstraat te verkopen voor f 277.760. Op deze grond zal de aannemer vijf flatgebouwen, be vattende tachtig woningen en dertig in gebouwde garages, bouwen, alsmede twee blokken van respectievelijk veer tien en tien eengezinswoningen. Voorts wordt voorgesteld aan J. G. van de Bilt te Utrecht een stuk grond van 11.937 m2 voor f 303.680 te verkopen aan en nabij de Anthony Fokkerlaan. Hierop zal de aannemer 35 etagewonin gen, 38 eengezinswoningen, 22 eengezins woningen met 12 ingebouwde garages en 13 losstaande garages bouwen. Aan de N.V. Handelsonderneming Meyer's Metselbedrijf in Duivendrecht willen B. en W. tenslotte een stuk grond van 5.376 m2 aan de Albert Verweylaan ver kopen voor f 207.234. Hierop zullen 27 woningen en tien winkels, acht wonin gen en vier winkels, acht werkplaatsen, acht losstaande garages en 36 flatwonin gen worden gebouwd. Voor de leden van de Katholieke Ar beidersbeweging te Haarlem zal zon dag 10 mei de jaarlijkse bedevaart naar O.L.Vrouw ter Nood in Heiloo plaats vinden. De intentie van dit jaar is: „Dat ons persoonlijk leven en het leven van en in onze gezinnen zó christelijk en zó liefdevol moge zijn, dat anderen daar door gebracht worden tot de eenheid met Christus en met de ware Kerk." Het programma is: 8.45 uur geza menlijk optrekken naar de kapel, plech tige hoogmis en predikatie, 11.30 uur kruiswegoefening, 1.30 uur plechtig lof met processie. In Galerie Espace, Klein Heiligland 36, Haarlem, exposeert van 18 april tot en met 9 mei de schilderes Lea Nikel. De opening is zaterdag 18 april des middags om vier uur. In de Gen. Cronjéstraat heeft zon dagavond te 20.40 uur de bestuurder van een personenauto, toen hij in ver boden richting reed, twee wielrijders aangereden, en bij het draaien van zijn auto nog een bromfiets geraakt. In verband met het onderzoek wordt de bromfietser verzocht zich met het bu reau van politie te Haarlem-noord, te lefoon 15350. in verbinding te stellen, teletype-band G VB STad. In het gebouw „Nieuw Berkenrode" te Heemstede werd zondagavond de kinderoperette „Goudmuiltje" van N. A. Brandts Buys jr. opgevoerd, dooP het Heemsteeds katholiek Kinderkoor. De muzikale leiding voerde Evert Haak, terwijl de regie in handen was van mejuffrouw L. Timmers. Zoals in vele operettes voor kinderen het geval is, werden wij ook nu wederom ver plaatst in de wereld van elfen, dwer gen en heksen. De rol van Goudmuil tje werd op vlotte en innemende wijze vertolkt door Betsy Tel. Louis de Haas was de sympathieke prins. Beiden be zitten een leuke en voor deze operette geknipte stem. De heksenkoningin was niet innemend, maar moest dit dan ook niet zijn, anders zou ze geen heks geweest zijn. Carla Jansen bewoog zich vrij over de planken. De elfenkoningin en kabouterkoning, respectievelijk Mar- ja Kortekaas en Henny Zevenhoven pasten zich al even goed bij het ge heel aan, zodat we kunnen zeggen dat de hoofdrollen in goede handen waren. Het koor van de heksen, elfen en ka bouters zong zuiver en duidelijk ver staanbaar. Als van ouds begeleidde Evert Haak op muzikale wijze aan de piano. We hadden hem alleen graag een beter instrument toegewenst. Me juffrouw L. Timmers maakte als re gisseuse haar debuut, en men mag haar hiermede gelukwensen. Zover dit met kinderen kan was er orde, en me nige originele vondst. De dansjes de den het ook aardig, waarbij Evert Haak zorgde voor een uitstekende be geleiding. Een goed bezette zaal be tuigde met gul applaus zijn instem ming voor het gebodene. „Katholiek Kinderkoor Heemstede" kan op een geslaagde avond terugzien. Het jeugdbestuur van de r.-k. Sport vereniging H.B.C. uit Heemstede orga niseert ook dit jaar weer een avond voor de ouders van de jeugdleden (ju nioren, adspiranten en welpen)De avond zal worden gehouden woensdag 15 april, aanvang acht uur, in het club gebouw aan de Cruquiusweg te Heem stede. Spreker zal zijn pater J. Huigens O.F.M. uit Haarlem over het onderwerp ,,Wat doen we met onze opgroeiende jeugd?" De ouders worden in de gele genheid gesteld vooraf schriftelijk vra gen ter behandeling in te sturen aan de ij de dood van dirigent dr. Eduard Alexander van Beinum gaan onze gedachten vanzelfsprekend op de eerste plaats uit naar het Amsterdams Concertgebouw. Naar de hoofdstede lijke kunsttempel, niet zozeer beroemd door zijn bouw, dan wel door het orkest, dat aldaar vanaf de bouw in 1888 ge huisvest is geweest: een orkest, dat steeds door hoogstaande dirigenten is geleid en onder hun leiding menselij ker wijze gesproken de hoogste graad van volmaaktheid heeft bereikt. Het Concertgebouworkest is door meerdere gast- en vaste dirigenten ge leid. Om enkele van de gastdirigenten te noemen: Richard Strauss, Carl Muck, Arthur Nikisch, Rafaël Kubelik. Van de dirigenten, die Mengelberg bij zijn kunstreizen regelmatig vervingen, noe men wij Pierre Monteux en Bruno Wal ter. Daarentegen telde het orkest in zijn 70-jarig bestaan slechts een drie tal eerste dirigenten: Willem Kes van 1888-1895, Willem Josef Mengelberg van 1895-1945 en Eduard van Beinum van 1938-1959. De laatste was sedert 1931 reeds tweede dirigent, vanaf 1938 eerste naast Willem Mengelberg, een functie, die tot dat jaar niet bestond bij het AmsterdamseConcertgebouw. Deze drie dirigenten waren nog jong en konden niet bogen op een langjarige orkestervaring, toen zij het veeleisend ambt van dirigent van het Concertge bouworkest aanvaardden. Kes was van 1883-1888 dirigent van het Parkschouw burgorkest in de hoofdstad en kwam op 32-jarige leeftijd in zijn nieuwe func tie, Mengelberg leidde van 1891-1895 het plaatselijk orkest te Luzem en was toen hij naar Amsterdam kwam 24 jaar. Van Beinum vervulde het diri gentschap van de Haarlemse Orkest Vereniging van 1927-1931 en werd op 30-jarige leeftijd aan Neêrlands beste orkest verbonden. Die verbintenis aan Haarlems orkest mag van korte duur zijn geweest, zij heeft toch grote invloed gehad op de verdere ontwikkeling van het orkest. Zonder op de pioniersarbeid van Ed. van Beinum's voorgangers de dirigen ten Kriens en Gerharz af te dingen, mag stellig worden beweerd, dat on der leiding van Van Beinum van een geleidelijke ontwikkeling van het orkest, zowel technisch als artistiek sprake was. Het vernieuwde repertoire wijst reeds hierop. Dirigent Van Beinum voorzitter, de heer H. J. Kuypers. Joh. plaatste en herplaatste in het bijzonder Wagenaarlaan 15, Heemstede, en de se- Franse orkestwerken op de program- cretaris broeder Gerardus, Herenweg ma's. De namen Debussy, Ravel, De 103a, Heemstede. I Falla en Roussel kwamen er meerma- PROVINCIALE STATEN Provinci ale Staten van Noord-Holland komen ter behandeling van een nog nader vast te stellen agenda, bijeen in openbare zitting dinsdagmorgen 26 mei, om half twaalf. Het ligt in de bedoeling, dat die zitting dinsdagmorgen 16 juni en eventueel de volgende dag om half elf 's morgens wordt voortgezet. De afzet van de Nederlandse bloe misterijgewassen heeft zich in 1958 weer gunstig ontwikkeld. De export had een waarde van bijna 56,5 miljoen gulden, 3 miljoen meer dan in 1957 en ook op de binnenlandse markt werden meer bloemen en planten verkocht. Deze mededelingen deed dr. A. J. Verhage, voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", van middag in Utrecht bij de opening van de algemene vergadering van deze or ganisatie. De export naar de Beneluxpartners en Zweden liep terug, hetgeen, volgens dr. Verhage valt te verklaren uit de groei van de bloemisterijproduktie in zuid-Zweden en de scherpere concurren tie van Italië. In dit verband wees hij erop, dat Nederland zijn mogelijkheden als leverancier van bloemisterijgewas sen niet moet gaan overschatten. In 1958 steeg de uitvoer naar West- Duitsland, Engeland en Zwitserland. Deze tendens zette zich ook in de eer ste drie maanden van dit jaar voort. e bent pas een kegelaar meneer, als je de bal tus sen een van de voorste duifjes en Zweet carambo leert, met effect begrijpt u, scherp als een scheermes. Zo als een acrobaat balanceert op de spitsen van zijn tenen, zo moet de bal over de baan- rand tollen. Ongrijpbaar als een veulen." „Maar wie zijn die duifjes en Zweet?", mom pelden wij radeloos. Zolang onze kegel-enthousiast het over banen en ballen had, voelden wij de moeilijkheden volkomen aan, maar nu er ook al vogeltjes bij kwa men Om niet te ondes kundig te lijken lieten wij het onderwerp snel rusten. Wij dachten eens terloops aan het wedstrijd-reglement in onze binnenzak met het veilige gevoel, dat het onge twijfeld vele duistere zaken zou ophelderen. „En dan die concentratie als je je vingers om de kogel klemt, je ogen gericht op het plateau, op de Koning met zijn acht disci pelen: een onneembare ves ting voor de beginneling, een gelijkwaardige partner vooi de Kegelaar. Hij slaat alle negen van hun troon of mist totaal, poedelt, zoals dat heet." Terwijl de negens en nul len komen en verdwijnen op de cijferborden, proberen wii met een voorzichtige vraag het initiatief aan ons te hou den. „Begint het niet te ver velen om achter elkaar steed: over dat zelfde afstandj- naar steeds hetzelfde doel tc gooien?" „Vervelen!, nooi meneer, iedere worp is eer sensatie, een mélange van ge concentreerde techniek er wat wij noemen: lef. Je moe' een risico nemen, een neger durven proberen, niet dom weg een paar kegels zien ti raken, zoals men vaak zie en zoals u, als leek, waar schijnlijk zoudt doen." Hei is begrijpelijk hoor", voegt onze zegsman er haastig aan toe, „maar de ware speler riskeert alles. Hij mikt iedere bal subtiel tussen de voorste kegel, de zgn. Zweet, en de De Haarlemse kegelkampioen, de heer R. Boeltjes, in voll actie voor een scherpe worp naar het plateau. Men ziet da: hij de bal uiterst rechts over de baan wil laten gaan, opdat de voorste kegel en een der „Duifjes" getroffen worden. Lukt dat, dan is de kans op een negen bijzonder groot. linker of rechter voorkegel de duifjes. De boeren vallen dan vanzelf", besluit onze ieskundige raadselachtig. In de met bloemen versier de zaal, waar wij „het meest individuele spel van alle spe len", gelijk burgemeester Cremers onlangs zei, gade sloegen, is de Haarlemse Ke gel Bond al sinds zondag j.l. bezig met een nationaal con cours. Tot en met 16 april glijden de ballen over de gladde Moulmain teaklatten waarvan negen a tien stuks de breedte van een baan vormen. De H.K.B. bestaat S0 jaar. Hij is het overkoe oelend orgaan van de Haar lemse kegelverenigingen, die iedere week op de negen ba nen in het gebouw aan de Tempelierstraat strijd leve ren. Zowel dames als heren be oefenen dit spel, dat nog niet favoriet is bij de jeugd, maar waarvoor ook bij jongere (mensen van middelbare 'oeftijd" grote animo bestaat, Het zijn dikwijls de laatsten, die tijdens wedstrijden mooie successen boeken door hun vermogen lange tijd scherp geconcentreerd te gooien. Al geeft het uithoudingsvermo gen meestal de doorslag, techniek en routine zijn ook belangrijk. De nestor van de H.K.B. is 80 jaar; zijn arm spieren werken iets minder oepel dan vroeger, maar oen herkent in hem altijd en speler, die de bal wis- undig zeker naar het pla- aau kan sturen. De dames zijn over het al gemeen iets .zwakker" dan ie heren. Wat hiervan de oorzaak is valt moeilijk te zeggen. Een feit is, dat de deelneemsters aan het groots opgezette concours (meer dan 1500 inschrijvingen) bijzonder strijdlustig voor de dag ko men. Een onmiskenbare eigenschap van kegelaarsters is vastberadenheid. De wil om niet onder te doen voor haar mannelijke collega's. Het gaat dan wel niet om levensbelangrijke zaken, maar het is misschien een zaak van to be or not to be. De totale afzet nam in die periode met bijna één miljoen gulden toe, vooral dank zjj de grotere uitvoer naar En geland. Dr. Verhage wees erop, dat het voor de Nederlandse bloemisterij van grote betekenis is, dat de Europese Econo mische Gemeenschap geen gesloten blok wordt. Voor de verdere ontwik keling van deze bedrijfstak is een asso ciatie met de rest van Europa en de wereld, volgens hem, van beslissende betekenis. Hij noemde het uitermate te leurstellend, dat de pogingen om tot een vrijhandelszone te komen praktisch zijn mislukt. De huidige situatie op de internatio nale markt moet, naar de mening van dr. Verhage, aanleiding zijn voor een zekere bezonnenheid ten aanzien van een eventuele uitbreiding van het teeltareaal. Volgens hem zal men be slissingen hierover op zijn minst moe ten uitstellen tot het najaar, omdat men dan beter de invloed van de di verse afwerende handelspolitieke maat regelen kan overzien. Dr. Verhage meent, dat de Nederlandse kwekers van bloemisterüprodukten zich moeten voorbereiden op een terugslag: wan neer deze meevalt kan het vraagstuk van een uitbreiding van het areaal op nieuw onder ogen worden gezien. De secretaris van de vereniging, mr. P. Zwahlen, deelde in zijn jaarverslag mede, dat de binnenlandse omzet van bloemisterüprodukten via de veilingen van de kring en enkele andere belang rijke veilingen, ruim 71 miljoen gulden in 1957, is gestegen tot ruim 78 mil joen gulden in 1958. Hy concludeerde, dat 1958, althans wat de omzetten be treft, een redelijk jaar mag worden ge noemd. Mr. Zwahlen wees erop, dat er in 1958 voor 122.800 aan snpbloemen doordraaide, dat wil zeggen dertig pro cent minder dan in 1957. len op voor. Die nieuwe, moderne Fran se muziek vereiste natuurlijk meer verfijnde, transparante klanktimbres, waartoe het orkest aldra in staat was. Dergelijk orkestspel kwam ook de Mozartwerken ten goede, die de diri gent blijkbaar met grote voorliefde uit voerde. Van Beinum heeft ook aandacht ge schonken aan het werk van toenmaals jonge Nederlandse componisten. Met bijzondere interesse werden o.a. Hen drik Andriessen's Symphonieën bestu deerd en meerdere malen uitgevoerd. Stellig mag worden beweerd, dat Van Beinum's periode van grote invloed is geweest voor het Haarlemse concert leven. Behalve op instrumentaal gebied toonde Van Beinum ook op vocaal ter rein zqn grote gaven. Van Beinum volg de namelyk in 1935 Hubert Cuypers als dirigent van de Haarlemse Katholieke Oratorium vereniging op. Enkele be kende standaardwerken kwamen tot heruitvoering, zoals Haydn's „Die Jahreszeiten" en Bruckner's „Te Deum laudamus". Daarnaast bracht Van Bei num het Haarlemse oratoriumpubliek in kennis met totaal onbekende werken. Van Wolf-Ferrari „La vita nuova" (tekst uit 1292 van Dante), „Stabat Ma ter dolorosa" van de Poolse componist Szymanowsky, Verdi's „Te Deum lau damus" en „Stabat Mater dolorosa," Rudolf Mengelberg's Mis-compositie en Handel's Anthem; ..O praise the Lord". Verschillende van deze werken werden voor de eerste maal in Nederland uit gevoerd. Vermeldingswaard is tenslot te de herhaling van genoemde Verdi- werken op een abonnementsconcert in Amsterdams Concertgebouw in tegen woordigheid van Willem Mengelberg. Van Beinum toonde in die jaren een uitsfekend koorleider te zijn, koor- en orkestklanken vermocht hy tot een vol maakt, afgerond geheel samen te doen vloeien, waardoor hy een artistiek ge heel bereikte. De enkele jaren dat Eduard van Beinum in Haarlem het muziekleven voor een belangryk deel leidde, zullen by vele kunstvrienden in dankbare herinnering blijven voortleven! O.K. De landelijke Emmabloemcollecte van de Vereniging tot bestrijding der tuber culose zal dit jaar in Haarlem en om geving gehouden worden op 22 april. In het tijdschrift van deze vereniging „Te gen de tuberculose" schrijft de heer dr. J. van der Lee: „Uit de gepubliceerde maandverslagen is op te maken, dat de regelmatige daling welke de laatste ja ren is waargenomen zich niet in dezelfde mate zal voortzetten. De kans is niet uitgesloten, dat er zelfs een lichte toe name van het aantal nieuwe tuberculose lijders zal blijken te zijn. Wanneer men het evenwel doet voorkomen, dat de tuberculose als volksziekte reeds heeft afgedaan en het niet meer nodig is de belangstelling van het Nederlandse volk voor de bestrijding van deze ziekte te blijven vragen, is het noodzakelijk er op te wijzen, dat de tuberculose ook thans nog gerekend moet worden tot de ernstige volksziekten. Hoewel de bestrij ding is voortgekomen uit particulier ini tiatief en nog steeds door particuliere organisaties wordt gevoerd, zij het dan met belangrijke financiële steun van de overheid, is toch bereikt, dat men dit sociaal geneeskundig werk algemeen beschouwt als een activiteit van het Nederlandse volk zelf". De Haarlemse vereniging tot bestrij ding der tuberculose doet daarom een beroep op collectanten om deze dag hun diensten ter beschikking te stellen. De adressen voor aanmelding zijn: Bureau der Vereniging, Orionweg 75, telefoon 54045; mej. C. Heerkens Thyssen, Aster laan 19, Aerdenhout; mevr. M. Lucassen van Idsinga, Spruitenbosstraat 12; mevr. M. Floor-Zwikker, Kenaustraat 2: mevr. J. Hop-Eijssen. Santpoorterplein 19; mevr. M. C. Keijzer-Blokker, Teijler- plein 79; mevr. P. A. M. Post-van Nieu- wenhuizen. Gillis Schoolmeesterlaan 2; mevr. B. C. de Leur-Palmboom, Orion weg 19; mevr. G. C. Groeneveld-Ooster- bein, Caninefatenstraat 21; mevr. N. C. Top-Eecen. Borgerweg 1, Aerdenhout; mevr. F. M. Westerweel-deBruijn. Pol 1, Spaarndam; mevr. M. van Riemsdijk-van Limburg Stirum, Zwaluwenweg 5, Aer denhout: mevr. G. Thöne de Vries- van Doesburg, Rijperweg 13, Bloemendaal; mevr. F. M. Wiardi Beekman Wackie Eijsten, Pernambucolaan 55, Bloemen daal. De collectanten wordt donderdag 23 april om 4.15 uur in Cinema Palace een filmvoorstelling aangeboden. Advertentie (Niet officiële koersen) Vorig Slot 101% 4% Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 3% Ned. 1948 3>/4 Ned 1950 3% Ned 1954 314 Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij Ceri Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mij. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij Fokker v. Gelder Hoogovens Milller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lhn K.L.M. Kon. Ned Stoomb M K.P.M. Ned. Stoomv My v Ommeren Ned. Scheepvaart Urn Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 I 2% Rotterdam 57 Alb Heijn kl obi. 4 97% 94% 90 88% 90 91% 111% 225 83% 170% 319% 242 500 149 225 222'. 420 307 591% 548 248% 170.50 159% 144.20 148% 146 246 139% 104% 81 95% 97% opening 14/4 101H 921,! 85% 138 319% 149.20 592% 547% 170.20 159% 148% 137% 147 140% or Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Coppei K.L.M Montgomery Waro Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Rallwa\ Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 10/4 67% 50% 63% 81% 46% 111% 38% 44% 54% 67% 45% 85 65% 54% 51V. 28 89 13/4 66% 51 63% 81% 46% '11 '18% 43% '5% 77% 15% 34% 65% 54% 52% 29% 89% CINEMA PALACE: Dracula, 18 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Dracula, 18 Jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: De herberg van het zesde geluk, a. L; 2 en 8 uur. LUXOR: Stormloop tegen de Saracenen, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De vrouw die tweemaal leefde (prol.), 18 Jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: T.m. do.: Noodkreet, 18 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The wind can not read (Een ver boden liefde), 14 j.; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: T.m. di.: The bridge on the river Kwal, 14 jaar; 8 uur. Dinsdag 14 en woensdag 15 april Schouwburg, Toneelgroep Theater met Een moordverhaal, blijspel van Arthur Watkyn. Regie: Cruys Voorbergh (Abonn.voorst.). Stemming: goed prijshoudend Dinsdag 14 april Concertgebouw, 8.15 uur: Noordh. Philh. Orkes.t 9e Concert serie D o.l.v. Henri Arends. Solist: Herman Krebbers, viool. Tot en met 24 mei Vleeshal: Elke avond orkest van Johnny van Helvoirt. Geopend vanaf 20 uur. Za. en zo. vanaf 20.30 u. Di. gesloten. Tot en met 16 april HKB-gebouw: Nationaal Kegel Concours ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Haarlemse Kegel Bond. Dagelijks van 3624 uur; zo. van 1124 uur. TONEEL: Woensdag 15 april Zie boven. MUZIEK: Woensdag 15 april Concertgebouw, 8 uur: N.V. Phonogram, opnamen. DIVERSEN: Zie boven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5