Kardinaal Gerlier pleit voor onderhandelingen met Algerije Primaat van Gallië valt het begrip van de integratie in de flank aan Aan de trots van de H.A.L. wordt laatste hand gelegd h Territoriale troepen zullen worden verjongd Pp Par mount American Cigarettes WIST U DIT i m Lands Kroniek M jongens- Orlon Pullovers Peek&Cloppenburg DAGPUZZLE - ff elke woensi markt VERKLARING ZONDER PRECEDENT Accommodatie voor 1440 passagiers Jomo Kenyatta op vrije voeten Madagascar kan weer lachen Israël bewondert Nederlandse kunst Rapport over duur diensttijd komt over twee maanden Overleg inzake staken kern proeven hervat Ereraad der Mij. voor Geneeskunst Vijftien mensen dakloos J DINSDAG 14 APRIL 1959 PAGINA 7 laggeschip „Rotterdam" kiest 3 sept. zee SHERRY In 1953 veroordeeld als leider van Mau-Mau 't Is een kwestie van künnen Ruim 100.000 mensen zien schilderijen uit de Gouden Eeuw wmm een klasse beter voor dezelfde prijs Paramount kost maar f 1.» per pakje Z.O.GÊNfjU glaasje Westen stelt geleidelijke oplossing voor bij de hofschenkers - Staatssecretaris Zijne Majesteit Het Publiek - Wijnbouwers met missie naar Amsterdam Ingesteld op verzoek van Arnhemse zenuwarts MADURODAM In gemeente Genne Twee boerderijen in vlammen opgegaan Mgr. Alfrink met soldaten naar Lourdes Indonesië koopt wapens in Europa Engeland zou 180 pantserwagens leveren Dalai Lama zal Nehroe ontmoeten in Mussoorie (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Naar aanleiding van het Nationaal Eucharistisch Congres, dat Frankrijk Van 1 tot en met 5 juli a.s. te Lyon gaat houden, heett kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon en primaat van Gallië, pen zeer omvangrijk her derlijk schrijven, dat een grote ver scheidenheid van thema's behandelt, doen verschijnen. In het bijzonder één passage uit dit schrijven lijkt geroepen tot het verwekken van nogal enige op en tegenspraak en aan deze passage knoopt de kardinaal-primaat, die het zoals bekend aan strijdbaarheid niet ontbreekt, zelf dan ook de opmerking vast, dat er wellicht van gezegd zal Worden dat „hij (de kardinaal) daar mee zich wel bijzonder ver van zijn on derwerp verwijdert". Maar, zo voert de eminente schrijver aan. het gaat niet slechts om een Eucharistisch Congres, maar om de „ommekeer'' die door dit congres bewerkt moet worden. „Opdat Wij niet het gevaar lopen te leven in Waan, diende ik althans te wijzen op een zeker aantal punten, waarop zich een ommekeer moet voltrekken". In bovenbedoelde passage dan geeft Frankrijks in hiërarchie hoogst ge plaatste kerkelijke gezagsdrager, min of meer terloops zo men wil, maar met zoveel woorden te kennen en het is als wij het goed hebben voor de eerste maal, dat van hoge kerkelijke zijde een dergelijke openlijke en ofliciële stelling- name zich voordoet dat bet Algerijnse conflict zijn beëindiging behoort te vin den door „onderhandelingen". De lezer bedenke hierbij, dat in mei vorig jaar de Vierde Republiek in Al gerije ten val werd gebracht, omdat de Europese bevolking aldaar en het leger de heer Pflimlin verdachten van onder handelingsbereidheid: ten tweede dat in de afgelopen maanden ook generaal &)e Gaulle, vanwege zijn opwekking aan het adres van de Algerijnse opstande lingen tot het aanvaarden van „de vre de der dapperen" en tot het aangaan van eeh bestand, zich voortdurend ge confronteerd heeft gezien van de zijde der Franse nationalistische ultra's met de meest acute argwaan en met de eis van een ondubbelzinnige verzekering, dat het denkbeeld van werkelijke, de politieke ontwikkeling rakende, onder handelingen met de rebellen hem verre lag. En in deze zin heeft premier De- bré in januari j.l. in de Nationale Vergadering De Gaulles bedoeling dan Ook geïnterpreteerd. De Lyonese kar dinaal-primaat spreekt echter van on derhandelingen zonder enige politieke restrictie. Ziehier de desbetreffende passage: „Dat God ons de vrede hergeve en dat Hij ons hem zo spoedig mogelijk hergeve. Maar het is zeker dat de vre de der wapenen slechts zal komen in de mate waarin de vrede eerst gevestigd zal zijn in de harten. Ik ben ervan over tuigd, dat indien onze Muzelmanse broeders er werkelijk van overtuigd waren, niet slechts door woorden maar door daden, dat wij hen beminnen als broeders en dat wij niet anders zoeken dan hun welzijn, zij gemakkelijker be reid zouden zijn de oorlog te vervan gen door rechtvaardige en broederlijke onderhandelingen. Ook onze regering zelf zal slechts kunnen handelen in de mate waarin zij zich gesteund zal voe len door zo al niet een eenstemmige dan toch ruimschoots in de meerder heid zijnde openbare mening ten gunste van een ware vrede, die rekening houdt met de legitieme rechten van allen." Deze passage sluit in het herderlijk schrijven onmiddellijk aan op een pas sage, waarin de kardinaal-primaat er eerst op wijst, dat ook ,,de in ons mid den wonende vreemdelingen" behan deld dienen te worden als broeders in Christus en met „te meer fijngevoe ligheid omdat zij zich verre bevinden van hun geboorteland en dit voor hen een bron is van nog groter lijden". Dan schrijft de kardinaal als volgt: „Gij zult u niet verwonderen als ik van u een bijzondere inspanning vraag tot begrip en liefde tegenover de bij ons wonende Algerijnen. Ik begrijp, gelooft het, de smartelijke reacties van hen, die in hun families wrede verliezen hebben gele den. Ik keur eens te meer formeel alle daden van terrorisme en alle individue le aanslagen af. Maar Christus heeft ons gevraagd ons boven deze gevoe lens te verheffen en ons te gedragen met liefde en ware gens allen. Overigens moesten giffenis vragen voor onze sociale on rechtvaardigheden en zelfs onze on menselijke behandelingen, waarvan de ze of gene het slachtoffer is geweest. Zonder een algeheel en wederkerig pardon zullen wij nooit tot de vrede ge raken." Wat in deze laatst weergegeven passage het meest zal opvallen is waarschijnlijk wel, dat kardinaal Gerlier nagenoegin één adem de Algerijnen noemt met de vreemde lingen. Ook dit past natuurlijk geens zins in de zienswijze van de integra- tionisten, volgens wie immers de Alge rijnse provincies evenzeer en gelijke lijk Frans zijn als onverschillig welke provincie van het moederland, en diensvolgens alle inwoners van Alge rije evenzeer en gelijkelijk onversne den Fransen. Of de Franse kardinaal- broederschap je- ook wijzelf ver- In Rotterdam zwoegen bijna 1500 man koortsachtig aan de afwerking van het ongeveer 38.000 ton metende s.s. „Rot terdam", het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn. Elders in Ne derland wordt bovendien in verschillen de bedrijven nog eens door honderd mensen aan de vervolmaking gewerkt van deze oceaanreus, die op 3 septem ber zijn eerste transatlantische over tocht zal maken. Prominente Nederlandse kunstenaars leggen de laatste hand aan de wand schilderingen en decoraties van het fraaie interieur. Als vijfde schip van die naam zet de Rotterdam een grootse traditie voort, welke begon met de eer ste „Rotterdam", waarmee in 1872 de transatlantische dienst werd geopend. Elke Rotterdam was in zijn tijd een favoriet op de wereldzeeën. In de bouw van de jongste „Rotterdam" wordt de meer dan 85-jarige ervaring op het ge bied van luxueus en comfortabel passagiersvervoer verwerkt. Met een tonnage van ongeveer 38.000 ton, een lengte van 228,12 meter en breedte van 28,65 meter zal dit schip de vijfde plaats innemen onder de groot ste passagiersschepen ter wereld. De kruissnelheid zal ongeveer 20,5 mijl be dragen, zodat het in 6H dag de oceaan zal kunnen oversteken. Het gehele schip is air-conditioned, hetgeen in houdt dat hoe ook de temperatuur en he vochtigheidsgehalte buiten is, overal aan boord een aangename atmosfeer kan worden gehandhaafd. De even- wichtsvinnen zorgen er voor, dat het «chip rustig door het water glijdt. Door zijn elegante lijnen en het ontbreken van de traditionele schoorsteen in het midden van het schip, zal de „Rotter dam" op elke oceaan gemakkelijk te herkennen zijn. Bij de bouw van het schip werd aan elk detail bijzonder veel aandacht be- Advertentle iOBADILLA Y CÖMPANIA, JEREZ DE LA FRONTERA IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM steed. Zelfs de elektrische schake laars werken geruisloos. In de techni sche en nautische apparatuur werd het nieuwste van het nieuwste ver werkt. De inrichting is uiterst mo dern en kunstzinnig. In overeenstem ming met de wensen van deze tijd kunnen door de uitzonderlijk grote ramen zon en licht ongehinderd naar binnen stromen. De strakke mo derne lijnen van de interieurs zullen de edele houtsoorten, die verwerkt zijn, en de prachtige tapijten nog be ter doen uitkomen. Het geheel zal verlevendigd worden door fraaie veelkleurige decoraties, terwijl door de geraffineerde kleurencombinaties een nog grotere ruimtewerking wordt verkregen. De „Rotterdam" zal accommodatie bieden aan 1440 passagiers, waarvan plusminus 500 in de eerste klasse en plusminus 900 in de toeristenklasse. Het schip zal worden ingezet in de transatlantische dienst tussen Rotter- dam-Le Havre-Southampton en New York, terwijl jaarlijks ook een aantal speciale vakantiereizen vanuit New York georganiseerd zullen worden. Me dio augustus hoopt men een proef vaart te houden. Vandaag wordt Jomo Kenyatta (de „Brandende Speer") vrijgelaten. Hij is op 8 april 1953 in Kenya tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld wegens „het geven van leiding aan de Mau- Mau". In oktober 1952 is Kenyatta ge arresteerd, omdat men in hem de voornaamste aanstoker zag van de gruwelijke Mau-Mau-terreur. Een deel van z(jn straf is hem kwijtgescholden, omdat hij zich in gevangenschap goed heeft gedragen. Geheel vrij in zijn be wegingen zal hij echter ook vandaag niet worden. Hü moet zich vestigen in een afgelegen gebied nabp <'R noor delijke grens van Kenya, aldus be richt Reuter. Kenyatta is thans 56 jaar oud. Zijn arrestatie had plaats enkele uren nadat de noodtoestand was afgekondigd in verband met de activiteiten van de Mau-Mau. Zijn proces heeft in 1953 58 dagen geduurd. Vijf andere beklaagden kregen toen dezelfde straf. Het voor lezen van net vonnis nam bijna acht uur in beslag. Kenyatta voerde des tijds aan, dat de rechtbank ten onrechte de nadruk had gelegd op de anti-blanke fevoelens, die hij en zijn mede-beklaag- en zouden koesteren. „Doch ik zeg u, dat ons optreden er uitsluitend op ge richt was het Afrikaanse volk recht vaardigheid te verzekeren en ervoor te zorgen, dat het eenzelfde behandeling ten deel valt als andere rassen". Kenyatta ontkende destijds, dat hij leider van de terreur-beweging was. yij gaf toe leider van de Afrikaanse Unie in Kenya te zijn. primaat in deze passage inderdaad de bedoeling heeft gehad het op te nemen tegen de „waan" der integrationisten. kan niettemin een vraag blijven. Maar dat de massa der in Frankrijk woonachtige en werkzame Algerijnen, buiten eigen milieu, veelal de indruk heeft bejegend te worden als ongewens te, zij het economisch nuttige vreemde lingen, is een feit. Tot besluit zij aan het bovenstaande nog de vermelding toegevoegd, dat in middels tussen Europees Algiers en Parijs een modus vivendi In de maak schijnt voor het behoud van de politie ke en burgerlijke vrede, op basis van vervanging van de term „integratie" door de term „Frans-Algerijnse terri toriale eenheid": waarbij de meer ge matigde Europese elementen verkon digen, met succes naar het schijnt, dat het terzake van „integratie" vooral belangrijk is dat deze tot uitdrukking komt in de feiten. En of men daarbij dan ook „het woord" gebruikt is van ondergeschikt belang. Maar met de Algerijnse gemeenteraadsverkiezingen op de laatste twee zondagen van deze maand, het weder bijeenkomen van de Franse Nationale Vergadering op 28 april, en de herdenking van 13 mei in zicht, zal het dienstig zijn de ontwikke ling van de stemming in Algerije aan een nadere beschouwing te onderwer pen. Advertentie Advertentie Want wie wil kan lekker koken. Als U tenminste Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Ruim 100.000 Israëliërs hebben van 18 februari tot 7 april te Tel Aviv een tentoonstelling van 17e eeuwse Neder landse schilders bezichtigd. De laatste dagen moest de politie de menigte voor het museum, die een rij van vijftig meter vormde, in goede ba nen leiden. De tentoonstelling „Neder lands Gouden Eeuw", geheten, omvatte 64 olieverfschilderijen en 74 tekeningen van Rembrandt, Frans Hals, van Goy- en, Hobbema, Ruysdael, Jan Steen, van Ostade en vele anderen. De werken wa ren door Nederlandse musea en parti culiere verzamelaars uitgeleend. y Na alle ellende, veroorzaakt door de grote overstromingen, breekt bij de kinderen op het eiland Madagascar de lach weer door, nu van alle kanten hulp in de vorm vooral van kleding en levensmiddelen is komen opdagen. Twee kinderen ziet men hier met hun bezittingen op weg naar een Frans tentenkamp nabij Tananarive, waar zij voorlopig ondergebracht worden. American Cigarettes Advertentie (Van onze Haagse redactie) Met het volledig behoud van de be veiliging van de Nederlandse bevolking en het grondgebied zal in de toekomst in mindere mate een beroep behoeven te worden gedaan op het oudere dienst plichtige en reservepersoneel, aldus mi nister Staf in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Het hui dige legerplan versnelt de doorstroming van dienstplichtigen naar de territoriale troepen, zodat deze troepen over enige jaren geheel zullen zijn verjongd. Minister Stat deelt niet de zorgen van vele senatoren over de onzekerheid over bet voortduren van de buitenlandse mi litaire hulp. Die onzekerheid bestaat voornamelijk in de van jaar tot jaar vast te stellen afleveringsprogramma's. Het is dus een materieelvoorzienings- probleem, dat onafhankelijk staat van financieringsproblemen. De praktijk van de hulpverlening getuigt op ondub belzinnige wjjze dat hieraan een plan ning op lange termjjn ten grondslag ligt zodat voor een plotseling staken van de hulp niet behoeft te wórden ge vreesd. Het rapport van de commissie, die de mogelijkheden tot verkorting van de diensttijd onderzoekt, zal nog ca. twee maanden op zich laten wachten. Intus sen streeft de minister ernaar geleide lijk meer beroepspersoneel aan te trek ken. Een zeker aantal dienstplichtigen blijft echter nodig om de mobilisabele eenheden te kunnen bljjven vormen. Verder is volgens de minister o.m. uit ervaringen in het Duitse leger geble ken, dat een diensttijd van 12 maan den onvoldoende is om de dienstplichti gen geheel gevechtsvaardig te maken. De pogingen om tot een overeen komst inzake het staken van kernproe ven te komen zijn gisteren in Genève hervat. Zij waren op 19 maart tijdelijk gestaakt, omdat de Russische delega tie, die onder leiding staat van Semjon Tsarapkin, toen weigerde in te stem men met een permanent verbod onder voldoende Internationale controle. De Amerikaan Wadsworth heeft nu giste ren, mede namens de Britten, een op lossing in fazen voorgesteld, die de Rus sische bezwaren voorlopig zou kunnen ondervangen. Het westen wil proberen eerst te komen tot een verbod van die proeven, die het gemakkelijkst kunnen worden vastgesteld, namelijk kernproe ven in de atmosfeer (d.w.z. tot maxi maal vijftig km boven de grond) en des gewenst ook explosies, die onder water worden teweeggebracht. Voor het registreren van deze proe ven zou voldoende zijn het vestigen van controleposten op eilanden, schepen en in geregeld patrouillerende vliegtuigen. De mobiele Inspectieploegen, waarte gen de Russen zoveel bezwaar schijnen te koesteren, zouden in deze eerste fa- ze niet nodig zijn. Naar verluidt heeft Wadsworth ver der voorgesteld, dat de drie atoom- mogendheden Amerika. Rusland en Groot-Brittannië een reeks onder grondse kernproeven zullen nemen, en wellicht ook enkele op zeer grote hoogte, om op die manier uit te maken met welke technische middelen men de ze beide soorten proeven kan constate ren. Tsarapkin zou op dit nieuwe weste lijke voorstel hebben geantwoord, dat hjj het „ernstig zou bestuderen", maar dat het naar zijn mening een poging van het westen is een beperkt akkoord te stellen in de plaats van een volledig verbod. Reuter verneemt uit kringen van de westelijke delegaties, dat er niet veel meer te praten over blijft, als de Sovjet-Unie ook dit nieuwe voorstel zou verwerpen. Engeland De om zijn communisti sche sympathieën bekend staande de ken van Canterbury, dr. Hewlett John son, is op uitnodig'ng van de Russi sche regering naar de Zwarte Zee-kust vertrokken om daar te herstellen van een dubbele longontsteking en pleuritis. Advertentie teksten begrijpen dat de postulanten ware „ambassadeurs van de wijn" wa ren. Men mocht aannemen dat de he ren ook wel een goed glas wijn konden waarderen. „Staatssecretaris Veldkamp is een goede voor de bonafide middenstand," fluisterde een wijnhandelaar ons toe. En dat verklaart waarschijntjk wel de tevreden gezichten van de aanwe zige heren uit het wijnvak. et een vergenoegde glimlach heeft dr. G. M. J. Veldkamp, de staatssecretaris van econo mische zaken, zich door monsieur Eduard Kressman, Groot-drost van de Raad van wijnschenkers (Grand Séné- chal van de Conseil des Echansons Paris) laten introniseren als „com- paignon". Vergissen wij ons niet, dan hebben we een zeker zo tevreden glim lach waargenomen op de gezichten van de wijnimporteurs en -slijters die bij deze plechtigheid in een hotel in Am sterdam aanwezig waren. Fanfares hadden de entree begeleid van een zwierige groep heren in een lang paars-blauw gewaad met een her melijnen kraag. Hun gestalten en goed geluimde gezichten gaven te ver moeden dat zp Bourgondiërs waren. Zij waren dan ook wijnbouwers en wijn handelaren uit Gallië. Tezamen vorm den zij de broederschap van mannen uit het wljnvak, Conseil des Echansons a Paris. Zij waren, om het zo maar eens uit te drukken, de gereïncarneer de hofschenkers van de Franse konin gen. Hun broederschap is nog maar een paar jaar oud. Zij stelt zich in dienst van Zijne Majesteit Het Publiek en trekt in binnen- en buitenland „maistres" aan die waardig zijn ge bleken in hun dienstbaarheid aan Het Publiek. Zo is er ook een Nederlandse sectie gevormd, die gisteren is uitge breid met een twintigtal „maistrgs". Maar ook van buiten het wljnvak wor den er dignitarissen van de broeder schap aangetrokken, die „compaig- nons" genoemc' worden. Dit zijn aan zienlijke heren. In Frankrijk zijn Louis Guichet-Perere. chef du protocol van de kardinaal van Parijs, en Abbé Ro ger Guichardon, hoofdredacteur van het weekblad Le Pélerin, bijvoorbeeld „compaignons". Thans diende ook de Nederlandse sectie van een pleiade van eminente „compaignons" voor zien te worden. De handelsraad van de Franse handelsattaché een radio loog, een wethouder, een arts. de se cretaris van de federatie van slijters- organisaties en dan ook dr. Veltkamp, de staatssecretaris, werden voor deze eer waardig gekeurd. Waarom eigen- n originele „high bulk" Orlon, gemakkelijk wasbaar, snel droog, in 6 zonnige Rivièra-kleuren Speciale J.M. prijs De op verzoek van de Arnhemse ze nuwarts F. F. C. van Erp Taalman Kip door het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter Be vordering der Geneeskunst ingestelde ereraad, die een onderzoek zal instel len naar de vraag of deze arts de me dische ethiek heeft geschonden, is als volgt samengesteld: prof. mr. A. van Oven, hoogleraar in het burgerlijk recht en internationaal privaatrecht aan de rijksuniversiteit te Leiden, mr. G. J. Kronenberg, president van het gerechts hof te Arnhem, dr. A. Poslavsky, ge neesheer-directeur van de psychiatri sche klin'ek Willem Arntszhoeve te Den Dolder, prof. dr. J. J. G. Prick, hoog leraar in de neurologie en psychiatrie aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en dr. V. Winkler Prins, arts, oud voorzitter van de raad van beroep te Wageningen. De leden van de ereraad is verzocht in onderling overleg het presidium vast te stellen. Aanleiding tot het verzoek van de heer van Erp Taalman Kip is een se rie artikelen in het dagblad „De Tele graaf" waarin op grond van medede lingen van de Amsterdamse advocaat en procureur mr. R. P. Kokosky werd bericht, dat het artsenechtpaar Meu- lenbelt-Groenendaal, thans woonachtig in Bergen (N.H.l, op 23 februari 1955 in het Arnhemse politiebureau werd overrompeld, een injectie kreeg toege diend en op een schriftelijke verklaring van de psychiater Van Erp Taalman Kip in bewaring is gesteld. Na zes we ken is het echtpaar uit de psychiatri sche inrichting vrijgelaten. Advertentie Kom uaar het onvergetelijke miniatuurstadje! Den Haag Scheveningen leeftijd |aar (kleine stijging per maalt Vijftien personen zijn gistermiddag dakloos geworden bij een felle brand, die twee boerderijen in Genne (bij Zwol lerkerspel) binnen korte tijd in de as legde. De schade wordt op ruim een ton geschat. Het vuur ontstond In een hooiberg, die tegen een schuur bij de boerderij van de landbouwer B. Wijermans was gele gen. Aangewakkerd door de harde wind sloegen de vlammen over naar de met een rieten dak gedekte meer dan 100 jaar oude boerderij, die in een oogwenk in lichter laaie stond. Weldra vatte ook de op ongeveer 30 meter afstand staan de boerderij van de landbouwer F. Beu- mer vlam en ook hier ontstond in enke le ogenblikken ee' laaiende vuurzee. Zo vlug greep het vuur om zich heen, dat beide boerderijen reeds fel brandden, toen de brandweer van Zwollerkerspel en die van Hasselt ter plaatse versche nen. Er viel toen aan blussen niet meer te denken. Van beide bedrijven konden de veestapel en een klein gedeelte van het meubilair in veiligheid worden ge bracht. Van het bedrijf van W. boven dien enkele kostbare landbouwmachines. De boerderij van W. werd bewoond door een gezin van 10 personen, die van B. door een gezin van vijf. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en legerbisschop der Ne derlandse strijdkrachten, zal deelnemen aan de tweede NATO-bedevaart naar Lourdes. Het Nederlandse contingent, dat ongeveer 800 man groot zal zijn, vertrekt 4 juni van Roosendaal. president broederschap, protocol en men kon uit de voorgelezen staatssecretaris de oorkonde. Een Indonesische militaire missie on der leiding van de tweede plaatsver vangende stafchef, kolonel Ahmad Ja- nl, probeert op het ogenblik volgens A.F.P./Reuter in West-Europa militair materieel te kopen. Na bezoeken aan Frankrijk en Engeland bevindt de af vaardiging zich nu in de Duitse bonds republiek. In Frankrijk was de belang stelling van de Indonesiërs uitgegaan naar lichte tanks, waarvan zij er zes tig zouden willen hebben. In Engeland, waar het gezelschap vorige week vijf dagen doorbracht, was getracht val schermen en ongeveer 180 lichte pant serwagens aan te kopen. De levering zou in drie jaar tijd te gen contante betaling in ponden moeten geschieden. Over de leverantie in het komende jaar zou al overeenstemming zijn bereikt. Kolonel Jani, die vorig jaar de operaties op Sumatra leidde, had een „hartelijk" onderhoud met MacDer- mot, de onderminister van staat aan het „Foreign Office" en met generaal Sir Francis Festing, de stafchef van de Britse imperiale staf, die vorig jaar een bezoek aan Djakarta heeft gebracht. De Britse stafchef verzocht kolonel Ja ni, aan de Indonesische stafchef, gene raal Nasution, een uitnodiging voor een bezoek aan Engeland over te brengen. In Bonn zou de Indonesische delega tie de mogelijkheid onderzoeken van Westduitse steun bü de bouw van een munitiefabriek bij Bandung. Het Indische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat men op het ogenblik voor bereidingen treft om de Dalai Lama een verblijf te geven te Mussoorie, een plaats op 200 km ten noorden van Delhi aan de voet van de. Himalaja. Men verwacht dat de Dalai Lama op 21 april te Mussoorie zal aankomen. Twee dagen later zou Nehroe de Tibetaanse leider daar ontmoeten Mussoorie is erg in trek als buiten bij diplomatengezinnen uit Nieuw-Del- hi. Het ligt op een hoogte van 2000 m op een bergrand, waarvan men naar het noorden keten na keten van de Hi malaja in Tibet ziet verdwijnen en zuid waarts heeft men een prachtig gezicht op de van hitte trillende Indische laag vlakte. De Chinese overheid in Lhasa heeft de Indische consul-generaal in de Ti betaanse hoofdstad weer grotere bewe gingsvrijheid toegestaan, zo is officieel uit Nieuw-Deihi vernomen. Dit betekent dat de consul en zijn stef. die enkele weken geleden „voor hun eigen veilig heid" in hun bewegingsvrijheid tot het consulaat zelf beperkt werden, weer naar buiten mogen. Diplomatieke krin gen zien hierin een bewijs dat de Chi nezen de stad thans geheel onder con trole hebben. OVERLOOPRAADSEL 1 2 3 5 S 7 8 9 10 De laatste etter van het eerste woord is tevens de eerste letter van het twêede woord. Bij juiste invulling ontstaat er in de middelste kolom de naam van een plaats I slagader - wijnmaat; 2 markttent - voertuig; 3 voorjaar - deel van de voet; 4 overdreven flink - deugniet; 5. angst - bosgod; 6 tafelfies - Egypt, vorst; 7 vrachtkosten - mondeling; 8 papiermaat - muziekinstrument; 9 gereed - neerslag; 10 vrucht - laten zien. OPLOSSING 13 APRIL Horizontaal: 1 pro - 4 koord 6 kan teel - 8 L.S. - 9 n..o. - 10 Ate 11 top 12 A.e. - 14 ne - 15 rekenen 18 liten - 19 tel. Verticaal: 1 pon - 2 rots - 3 ore - 4 kasteel - 5 demonen - 6 klaar - 7 lopen - 13 vete - 16 kit - 17 nel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7