Is een giraffe verantwoord gevormd? De industriële vormgevers zitten hoog te paard Raymond Loewy haat functionele" debatten Afscheid van wijlen de heer Tom van Wa veren Afdeling Lisse neemt en bloc deel aan de Floriade 1960 HENSFN Bodem van Kennemerland bergt veel schatten WEBERBMEH Tanker „Eidsfoss" te water gelaten Hogere jaarwedde Huisknechten in leger van F.S. BLOEMBOLLENCULTUUR HISTORISCH GENOOTSCHAP BEVERWIJK viö*. PAARLAARSTEEG 1 DINSDAG 14 APRIL 1959 PAGINA 9 Qinds de opkomst van de massa-produktie hebben de schone kunsten en de voorwerpen van alledag als kat en hond geleefd. De oude ambachts lieden stierven uit, de arbeiders vervielen tot onbezielde verlengstukken der machines en de fabrikanten zochten hun heil in vulgaire imitaties van kunstvoorwerpen uit vroegere eeuwen. De hele negentiende eeuw is artistiek gesproken een mateloos trieste tijd met kunstenaars in de bohème en koning Kitsch hooggezeten op zijn pluche burgertroon. Het heeft niet aan pogingen tot verbetering ontbroken, maar vrijwel altijd liepen de kunstenaars in een grote boog om de vieze fabrieken heen om in de stilte van een Larens binnenhuisje fraaie potjes te bakken en mooie kleedjes te weven, die gretig ingang vonden bij de happy few, die zich deze prijzige siervoorwerpen kon den permitteren. Nuchter denkende lieden begrepen dat een werkelijke vernieuwing alleen mogelijk zou zijn, als de kunstenaars ook de fabriekspoort door zouden gaan en in alle nederigheid, samen met alle andere betrokkenen, hun talenten bij het vormgevingsproces zouden inzetten. Zo hier en daar is dat wel eens ge lukt, maar men kan toch eerst sinds tien jaren van een goed op gang ko mende verkering tussen kunst en industrie spreken. 95 Na ongeluk doorgereden ROBUSTA Santpoortse jeugdrij- vereniging „En Avant in Den Haag Tag des Hochsee- fischers 1959 DAMESJASSEN HEREN LABORATORIUM- DOKTERSJASSEN BAKKERSBUIZEN aRUIDENIERS-COLBERTS „SANF0R" Voor wethouders in Velsen 1 mei viering KA.B. Haarlem Wethouder met dolkmes in hoofd en borst gestoken Fotograaf vrijdag voor Dordtse rechtbank Componist Ernest W. Mulder overleden Matroos verdronken Nationale Reserve Vroegere vrijwilligers in nieuwe pelotons Luchtmachtpersoneel naar V.S. Zuidafrikaanse regering naast missie-hospitalen Nachtmerrie van de industriële vormgever: de onverzadig bare voorkeur van de Amerikaan voor de rijk verchroomde auto- grilles. le vooruitgang in smaak in deze leef tijdsgroep zijn oorsprong vindt. Naar zijn mening moeten onmiddellijk over de gehele wereld alle sigarettenaan stekers, ritssluitingen, balpunten en beschilderde herendassen vernietigd worden. Men leest Loewy's memoires met een mengeling van ergernis, amuse ment en respect. Maar men ontkomt niet aan de indruk dat deze bezeten Fransman, die Amerikaanser is gewor den dan de meeste Amerikanen, het volk aan de overzij een stuk op de goe de weg heeft geholpen. D. Kr. Raymond Loewy: „Nooit goed ge noeg", (goed) vertaald door mr. G. Ch. Povel, Uitgever n.v. Maandblad Suc ces, Den Haag. Advertentie RAYMOND LOEWY De industriële vormgever begint zich gelukkig te voelen in de overall, en de honoraria, die de meest suc cesvolle onder hen incasseren, heb ben vele vermagerde kunstbroeders van palet en penseel met intense ja- louzie vervuld. Aan sneers en insinu aties heeft het van die kant dan ook niet ontbroken. En dikwijls niet ten onrechte, al heeft de heer Sandberg onlangs in zijn Stedelijk Museum een uitstalling gemaakt van schrijfmachi nes, vliegtuigpropellers en electrische koffiemolens, die naar veler oordeel de toets der „functionele" critiek kon doorstaan. Europa, met zijn scherp gestelde normen, heeft nog steeds moeite met de appreciatie van het vak industriële vormgeving als artis tieke bezigheid, maar in Amerika zit ten de heren hoog te paard. Toch verkeerde juist dit dorado van de massaproductie enkele tientallen ja ren geleden in artistieke zin, nog in het stenen tijdperk. Raymond Loewy, een der zeer hooggezeten heren, ver telt in zijn memoires „Nooit goed ge noeg" bijzonder onderhoudend over zijn vroege Amerikaanse jaren. Zoon van een Joodse intellectueel uit Wenen en een Franse moeder, stapte hij na de eerste wereldoorlog op de boot naar Amerika en werd prompt verliefd op het silhouet van New York, dat hij „volkomen verant woord van vorm" vond. Aangekomen „stroopte hij zijn mouwen op, haalde diep adem en ging op jacht naar de almachtige dollar". Dat gelukte vrij snel, want in de „mad twenties" was er voor een vindingrijke advertentie ontwerper geld genoeg te verdienen. Maar Loewy was bezeten van moder ne vormgeving, en toen hij op 33- jarige leeftijd de bekoring had over wonnen om naar Frankrijk terug te keren om te gaan rentenieren op een boerderij met Ierse setters, begon hij zijn eenmanskruistocht voor de goe de smaak. Zijn grote kans kreeg hij van de Britse fabrikant Sigmund Gestetner, die hem opdracht gaf zijn stencilma chine binnen vijf dagen te verbeteren. De verkoopcijfers van de verbeterde machine sprongen omhoog. Dit laatste was voor Loewy de proef op de som. Indachtig de leus op zijn kantoor „Bijt nooit de hand, die de cheque tekent", bleef hij streven naar een vormgeving, die enerzijds verantwoord te noemen was, doch die bovendien beslist de om zet zou vergroten. Met een variant op een bekend gezegde van Churchill, zei hij na deze oorlog tot zijn critische Engelse vakbroeders: „Ik ben niet de vormgevingsadviseur van mijn cliënt geworden om zijn maatschappij te li quideren". Vormgevers werden vroe ger met grote achterdocht door de tech nici en de fabrikanten bekeken. Loewy vertelt droeve staaltjes van ontwerpen, die zonder meedogen werden verminkt en opgesierd. Soms echter waren er zonderlingen, die vertrouwen hadden in deze buitenbeentjes. In 1940 stapte de legendarische George Washington Hill het kantoor van Loewy binnen en daag- Nadat hij een Haarlemmer in Hille- gom aangereden had, die daarbij ern stig gewond werd, is een tot nu toe onbekende automobilist doorgereden. Hij heeft niets meer van zich laten horen. Zondagmorgen om ongeveer half vier gebeurde het ongeluk in de Haar lemmerstraat in Hillegom. De Haarlem mer reed op het fietspad. Hij werd door een achter hem rijdende auto aan gereden, kwam te vallen en bezeerde banden, gezicht en rug. Hij moest, na dat de eerste hulp verleend was, naar het Groote Gasthuis in Haarlem wor den vervoerd. Eventuele getuigen wor- verz°cht zich met de politie in verbinding te stellen. de hem uit een betere >mslcg voor het pakje Lucky Strike te maken. Het ho norarium werd zonder omslag op 50.000 dollar vastgesteld. Loewy wachtte een maand, kreeg toen een inval, maakte enige schetsen en nodigde Hill uit om ze te komen zien. Deze ging eerst zelf enige uren aan het knutselen, verge leek zijn resultaten met die van Loewy en gaf zijn fiat. Het moet gezegd wor den dat thans bijna alle sigarettenpak jes op Lucky Strike lijken. Loewy maakt er geen geheim van, dat hij bikkelhard heeft moeten vech ten om zijn plaats te veroveren. Om zijn geestesproducten tijdens de storm achtige tocht door de wildernis van re- search-laboratoria, proefstations en be- stuursconferenties afdoende in bescher ming te nemen, moet de vormgever, zegt hij, begiftigd zijn met de waak-J zaamheid van een jager, de diploma-1 tie van Talleyrand en het doorzet tingsvermogen van Columbus. Men krijgt een indruk van de wij ze, waarop thans door zijn omvang rijk bureau te werk wordt gegaan, uit een hoofdstuk, waarin hij ruwweg de gang van zaken schetst bij het ontwerpen van de nieuwe vorm voor een product. Een corps van deskun digen neemt de gehele economische situatie en de technische capaciteit van het bedrijf in studie; anderen ana lyseren zorgvuldig de producten van de concurrentie en de marktsituatie. Voordat men aan de feitelijke op dracht begint zijn reeds alle omstan digheden verkend. Loewy is zeer be vreesd, dat men hem voor een „lang harige artiest" zal houden. Hij doet zich voor als een nuchtere Amerikaan, die het beste voor heeft met de winst cijfers van zijn krant. Men is geneigd de artistieke pres taties van deze lieden niet al te hoog aan te slaan, maar juist in deze ont nuchterende gang van zaken heeft zich toch het proces van de samensmeding van het oude ambachtelijke talent en de moderne mdustrie voltrokken. En evenzeer moet erkend worden dat uit Loewy's handen producten zijn geko men, die ook in Europa veel bewonde- ting hebben geoogst. Loewy is nu een zeer rijk man. H j bezit, zo vertelt hij met Amerikaanse ongegeneerdheid, een zelf ontworpen droomhuis in de woestijn bij Palm Springs met een zwembad, dat tot in de huiskamer reikt en dat constant op een tempera tuur van tachtig graden wordt gehou den, verder een in de Middellandse Zee op zuilen uitgebouwd zomerver- verblijf bij Saint Tropez, een omvang rijk jacht met een duikinstallatie, die met parfum wordt geventileerd, voor de bestudering van inktvissen op de zeebodem en dan ook nog een luxe-flat aan de 58ste straat in New York met Picasso's, Miro's en alle andere meu belstukken, die tot de huishouding van een gearriveerde Amerikaan behoren. Zijn onderneming houdt zich bezig met het ontwerpen van uiteenlopende zaken als lipstickhouders, auto's, vlieg tuiginterieurs, warenhuizen, hotels, ser viezen met duidelijk stijlverscmllen voor de Amerikaanse en de Europese markt schepen en complete stadswij ken. De honoraria van deze moderne Benvenuto Cellini fluctueren tussen 500 en 300.000 dollar. Een tractor verbete ren, zegt hij, is betrekkelijk simpel, maar op verbetering van een gewone naald staat minstens 100.000 dollar; een naald is namelijk al vrijwel vol maakt. Een opdracht tot functionele hervorming van een circus werd ech ter een complete mislukking. Het re sultaat was veel te gedistingeerd en dat wilde het publiek niet. Loewy neemt eerbiedig de hoed af voor de prestaties van een aantal Europese col lega's, in het bijzonder de Italianen, maar hij verzucht er wel bij dat de debatten over vorm en functie hem de keel uithangen. Natuurlijk is een haai een prachtig voorbeeld van schone vol maaktheid in de natuur, maar hoe zit het met de giraffe, vraagt hij. Onge twijfeld is het brave dier functioneel verantwoord, maar mooi is het niet. Hij spreekt in zijn boek bittere woor den over de tyrannie van het chroom en als goed Fransman wordt hij ho nend, wanneer hij de kookkunst van de gemiddelde Amerikaan te berde brengt. Bevrijdt ons van de verse pe- rer. met mayonaise, is zijn bede. Het moderne meubilair, en vooral de fluorescerende lichtbuizen, kun nen bij hem geen goed doen. Als dit licht gebruikt wordt in een geheel witte keuken met een geheel witte inventaris, verwacht men, zegt hij, ieder ogenblik dat de heer des hui zes op tafel zal worden gelegd voor een sectie. De jongste schijnt aan builenpest te lijden en moeder zelf ziet er uit alsof ze dadelijk zal wor den afgelegd. Technisch moge het volmaakt zijn, het is een volmaakte moord. Loewy concludeert uit de ervaring dat de jeugd onder de twintig jaren het meest ontvankelijk is voor ge durfde ontwerpen. Helaas is deze groep het minst koopkrachtig. Niet temin besluit Loewy, dat vrijwel al- Modern^ herenbril in ZWARE uitvoering f 18 Voor Ziekenfondsleden: Op monturen de vastgestelde vergoedingen, glazen door de oogarts voorgeschreven, zonder enige bijbetaling. GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug VOOR ALLE FONDSEN Zondag was de Jeugdrijvereniging En Avant uit Santpoort gast in de 's Gra- venhaagse manege van mej. Tak. Dit bezoek werd door 8 enthousiaste le den van de Santpoortse rijvereniging af gelegd, die 's ochtends vroeg, met het vaste voornemen hun blauw-gele kleu ren goed te verdedigen, naar Den Haag vertrokken. Er werden 2 dressuurprogramma's verreden, één voor de jeugd van 14- 18 jaar, en één voor de jeugd beneden de 14 jaar. In beide klassen werd over het algemeen goed en stijlvol gereden. De Santpoortse jeugd heeft zich uitste kend geweerd, en het resultaat was dan ook, dat aan het einde van de dag 2 oranje rozetten op de En-Avantvlag ge hecht konden worden, terwijl bovendien nog een tweede prijs gewonnen werd in de categorie 14-18 jaar. Voor het oranje lint in de categorie 14-18 jaar, zorgde Henny Goudsmit, die haar keurig uitgevoerd dressuurnum- mer op Aldo, gehonoreerd zag met een totaal van 134% punten. Margot Reijen- ga veroverde in deze categorie de tweede plaats met 132% punten. Door het preciese rijden van Liesbeth Wol- terbeek verzekerde zij zich de derde plaats met 128 punten. Voor het oranje lint in de categorie „jonger dan 14" zorgde de 10-jarige Haro Goudsmit, die voor zijn met veel elan gebracht nummer 121% punt scoor de. De tweede en de derde plaats ver dwenen naar de leerlingen van mej. Tak, n.l. 2. R. Nulienburgh met 105% punt, en 3. Al. Roële met 105% punt. Na het verrijden van de dressuur- nummers heeft men kunnen zien, dat zowel de Haagse als de Santpoortse jeugd een verbluffende handigheid heeft verworven bij het voltigeren. Vooral Margot Reijenga maakte fraaie salto's over de beslist niet kleine White Face, het voltigepaard van de 's Gravenhaag- se manége. De middag werd besloten, met een geanimeerd samenzijn in de foyer, waar mej. Tak, na het uitreiken van de gebruikelijke prijzen, en de daarbij behorende toespraken en toespraakjes, de heer L. Wijier, nog eens een bij zondere hulde bracht voor de wijze waarop de heer. Wijier de jeugd van En Avant trainde, waardoor in het kor te bestaan van deze Jeugdrijvereni ging, reeds zoveel mooie resultaten ge boekt konden worden. Mej. Tak showde daarna nog haar prachtige nieuwe paard Esperiamolo. Het slot van deze stralende dag werd gevierd in Café-Restaurant Velser-End, waar v/ij 's avonds een grote groep men sen aantroffen, die daar samen waren gekomen, om de instructeur van En Avant en direoteur van de Kennemer- gaerde, de heer Wijier, te huldigen ter gelegenheid van zijn verjaardag. De bloemenpracht van de Keukenhof lag maandagmorgen ten toon gespreid in de aula van het crematorium te Drie- huis-Westerveld, waar zeer velen de laatste eer kwamen bewijzen aan de op 60-jarige leeftijd overleden heer T. M. H. van Waveren, voorzitter van de Leidse Kamer van Koophandel en voor zitter van de stichting Keukenhof. De commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zag in deze zon-overgoten dag en de bloemenpracht een parallel met de le vensblije figuur, die in alle moeilijkhe den wist te volharden. Tom van Wa veren heeft in de harten van zeer velen een plaats ingenomen en juist nu weer bloeit de Keukenhof open als een hulde aan hem, aldus mr. Klaasesz. De heer C. F. Meerpoel, tweede voor zitter van de Leidse Kamer van Koop handel, schilderde de overledene als een man, die vocht tegen vervlakking en wiens natuurlijk evenwicht van de geest hem in staat stelde de mens aan te spre ken in zijn eigen taal. De diepe ontroering, die dit overlij den heeft gewekt bij het bestuur van de Keukenhof, werd uitgesproken door de tweede voorzitter van het bestuur, de heer Th. de Vroomen. Als man uit het vak was het de hobby van Tom van Waveren de pracht van de bloembollen te bieden aan het publiek van de hele wereld. Hij zal overgaan in de annalen Zoals Nederland zijn vlaggetjesdag kent viert Duitsland zijn jaarlijke start van de treilervloot naar de ha ringvisserij, maar dan dus de visserij op verse haring, in juli met zijn „Tag des Hochseefischers", die nu om ver schillende redenen eens in de twee jaar wordt gevierd. Het festijn wordt dit jaar op 4 en 5 juli gevierd aan de Elbe en Hamburg wordt het trefpunt van de feestelijkheden. Op dezelfde dag verlaat een groot deel van de trei lervloot de visserijhavens. Begeleid door talrijke andere schepen, die voor een waardig uitgeleide zullen zorgen, varen dan de treilers het nieuwe vis serijjaar tegemoet. Reeds nu staat vast, dat dit gebeu ren weer een grote weerklank zal vin den. De visserijdagen van voorgaande jaren hebben bewezen, dat zowel het binnenland als het Duitse kustgebied hiermee op dezelfde wijze meeleven, ofwel door persoonlijke deelname en aanwezigheid bij de volksfeesten, ofwel door een met belangstelling volgen van de gebeurtenissen door middel van pers, radio en televisie. Maandagavond kwam de afdeling Lis- se van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur in ver gadering bijeen in de Oud-Hollandse zaal van „De Witte Zwaan". De voor zitter, de heer W. Roos, herdacht met enige woorden wijlen de heer Tom van Waveren, die zo nauw met het vak was verbonden. In zijn openingswoord merk te de voorzitter op, dat er altijd weer een kleine kring van getrouwe leden aanwezig is en het zijn nog meestal dezelfde ook. Door de afdeling werden deze winter weer cursussen verzorgd, zoals de cur sus tuinbouwtechniek, hyacintencur sus en de algemene land- en tuinbouw- cursus. De werkmethode-verbetering in het bloembollenvak is zeer urgent in de bollenstreek. In mei zullen hierover verschillende vergaderingen plaatsvin den. Mocht er voor de bloemenbindeursus belangstelling bestaan, dan kan men zich opgeven bij de secretaris. Bij de gladiolenhandel waren de prijzen in het begin redelijk en later aan de dure kant geweest, terwijl in het buitenland min der vraag was naar droogverkoop, wat mede een gevolg was, dat men weinig of geen winter had gehad. In de super markets ziet men tegenwoordig rozen struikjes in plastic-zakjes en dahlia's in cartonnen doosjes. De heer Roos vroeg zich af of men wel op de goede weg was. Men wil een goede prijs hebben; ve le soorten zjjn veel te duur en vaak weet men, dat de mensen er niet mee uit kunnen. Hierbij komt nog, dat vooral de toename van de buitenlandse cul turen schrikbarend is, terwijl wij op de export zjjn ingesteld en ervan afhanke lijk zijn. In het jaarverslag gaf de secretaris, de heer P. Dames Nzn, een uitgebreid overzicht van de loop der gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. De heer Z. v. d. Burg, penningmees ter. had ook een goed jaar gemaakt met een batig saldo van 1073.99 „ge kweekt". Als afgevaardigden voor de Algeme ne Vergadering werden benoemd de he ren W. Roos en Harry Vreeburg en als vervangers de heren P. Dames en Fr. Pjjnacker. Hierna volgde de behande ling van de Beschrijvingsbrief voor de vergadering van 20 april a.s. te Haar lem. Vervolgens ging men over tot bespre king van de grote tentoonstelling te Rotterdam genaamd Floriade 1960. De afdeling zal hieraan meedoen, hetgeen collectief moet geschieden. Hiervoor zijn benodigd 7000 vroege tulpen, 4000 triumphtulpen, 11.000 late tulpen en 7000 hyacinten, verdeeld over diverse vakken van verschillende grootte. De mogelijkheden werden hierbij on der ogen gezien, hoe men dit het beste kan oplossen. Aan de bedrijven kan wor den gevraagd, wie zo'n vak voor zijn rekening neemt of geld geeft. Alles zal zelf moeten worden gedaan, dus plan ten, rooien en transporteren. De totale kosten worden begroot op 3000. Sur- plusbollen mogen er niet voor worden gébruikt. Bij de rondvraag vroeg de heer Jan C. Nieuwenhuis naar de drastische be zuinigingen, welke bij het proefstation plaats hebben gevonden. Dit was ech ter meer van toepassing op het gebied van de landbouw, aldus de heer J. Bos, lid van het hoofdbestuur. De rijkssteun aan de voorlichtingsdienst is sterk in gekrompen en het wordt erop aange legd, dat dit wordt gedragen door het vak. Hier is het hoofdbestuur niet voor en men wacht nu af hoe de nieuwe mi nister van Landbouw op dit punt rea geert. Het vak geeft immers al zeer veel geld uit voor wetenschappelijk on derzoek, wat in andere takken door het rijk wordt betaald. De afdeling komt weer uit met een wagen in het bloemencorso en met de hoop, dat hiermee weer het nodige suc ces mag worden behaald besloot de voorzitter deze vergadering. Zaterdagmiddag om twaalf uur is op de werf van de Ned. Dok en Scheeps bouw Mfj. te Amsterdam het 19.450 ton metende motortankschip .Eidsfoss" te water gelaten. Het schip wordt gebouwd voor de reders Thor Thoresen en Co te Oslo. Mevrouw Wanda Schultz, echt genote vari de directeur van de firma Herman Schultz te Oslo, verrichtte de doopplechtigheid. Het enkelschroefs tankschip, dat de naam draagt van een waterval in Noor wegen, is 180 m lang, plm. 24 meter breed en heeft een waterverplaatsing van 26020 ton. De Iadingtanks zjjn ver deeld over 9 midden en 18 zijtanks met een totale inhoud van 954.000 kubieke voet. Op 27 november van het vorig jaar werd met de bouw van het schip begonnen. Terstond na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor een tankschip voor de N.V. Shell Tankers. Advertentie diverse modellen in wit en gekleurd v.a. f 13,85-17,55 en f 14,75-16,75 f 10.40 dus voorgekrompen van de Keukenhof als de man, die 10 jaren hieraan zijn krachten en leiding heeft gegeven. Nadat de heer Barnaars namens de raad van commissarissen van zijn eigen bedri. f Tom van Waveren had geken schetst als een figuur, die het vakbelang liet prevaleren boven het eigen belang, heeft de heer drs. Zwart namens de Nederlandse Kunststichting de dank uit gesproken van de Nederlandse beeld- houwwereld, dat de overledene de beel dende kunst naar de Keukenhof haalde en daar nieuwe mogelijkheden gaf. De directeur van het bedrijfspensioenfonds bloembollencultuur, de heer Buschman, constateerde, dat de heer Van Waveren, die hiervan het presidium voerde, met zijr. sociaal voelend hart sterk beroerd werd door de noden van de kleine man, de eenvoudige werker in het bloembol lenvak. De Hollandse Maatschappij van Landbouw, afdeling bollenstreek, zal zijn voorzitter missen, aldus de heer Hoog, die namens deze afdeling woorden van dank en afscheid sprak. Tenslotte heeft de heer W. Driehuizen, sprekende na mens de bond van bloembollenhandela ren, de uitzonderlijke gaven van geest en hart van de overledene geprezen. Als resultaat van een briefwisseling hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland medegedeeld, dat in ver band met de stijging van het inwoner tal der gemeente Velsen boven de 60.000, een verhoging van de jaarwedde van elk der wethouders met 500 mo gelijk is, zulk te rekenen van 1 janua ri 1959 af. De burgemeester van Velsen geeft nu de gemeenteraad in overweging. Gedeputeerde Staten te verzoeken tot deze jaarwedde-herziening over te gaan. In dat geval zullen de jaarwed den van de wethouders 10.500 bedra gen. Vrijdag 1 mei zal de Katholieke Ar beidersbeweging te Haarlem voor de tweede maal het Feest van de Arbeid en het St. Jozeffeest vieren. Daartoe wordt in alle parochiekerken de eerste H. Mis opgedragen tot intentie van de KAB. 's Avonds om 8 uur is er een feestelijke bijeenkomst in het gebouw St. Bavo. De heer A. J. M. Angenent zal spreken over de betekenis van het Feest van de Arbeid, waarna een op treden volgt van het Scapino Ballet. De bodem van Kennemerland bezit een schat van allerlei scherven en an dere dingen die het een en ander kun nen vertellen over de volksstammen die door de eeuwen heen op deze gron den met de meest primitieve middelen hebben geleefd en waarvan men eigen lijk nog maar weinig weet. En het is ontzettend jammer, dat men de men sen die enigszins op de hoogte zijn met de waarde en de betekenis van allerlei scherven pas bericht stuurt, als aller lei graafmachines de boel kapot heb ben gemaakt. Een ontboezeming van de heer H. J. Calkoen te Santpoort, algemeen voorzitter van de Archeologische Werkgemeenschap voor westelijk Ne derland, die op een bijeenkomst van leden van het Historisch Genootschap Midden Kennemerland in Huize Terp sichore te Beverwijk hen door middel van lichtbeelden in kennis stelde met de vele scherven, die bij graafwerk uit de bodem kwamen. De eerste scherven vond de heer Cal koen bij het graven in zijn eigen tuin in Santpoort, zo vertelde hij en daar de wetenschap over archeologie nog maar betrekkelijk in de kinderschoenen staat, wendde de heer Calkoen zich tot men sen die op dit gebied reeds heel wat hebben gepresteerd, zo zei hij. Want uit de vorm en het soort steen waaruit een scherf bestaat, is met vrij grote zekerheid te bepalen wanneer dit soort aardewerk is gemaakt en zelfs door welke volksstammen. Het eigenaar dige van dit werk is dat met het rang schikken van de scherven, de mensen als het ware voor de zoekers gaan le ven. Na verteld te hebben hoe Kenne merland is ontstaan door middel van „duinwallen", ongeveer 3000 jaar vóór Christus (5000 jaar vóór Christus was Nederland nog alles water) kon de heer Calkoen met vrij grote zekerheid zeg gen dat op deze wallen mensen hebben geleefd, die zeer waarschijnlijk per schip zijn overgekomen uit Friesland. Met opgravingen in de buurt van Drie huis is vrij vast komen te staan, dat daar omstreeks het begin van onze jaartelling een plaats is geweest waar Beschuldigd van moord, subsidiair po ging tot het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel zal vrijdagmiddag? vooi de Dordtse rechtbank een 37-jarige fo tograaf uit Papendrecht terecht staan. Op 2 december van het vorig jaar viel hjj in de trouwkamer van het Slie- drechtse raadhuis na een heftige woor denwisseling, de heer A. Baars, wet houder der gemeente Sliedrecht met een dolkmes aan. Hij stak de wethouder in hoofd en borst. Dat de heer Baars er het leven af bracht dankte hij aan het feit, dat hij zich krachtig verweerde en een agent van politie de fotograaf van hem afsleurde. De wethouder liep zwaar li chamelijk letsel op. De fotograaf had de wethouder onder meer in het rech teroog gestoken, tengevolge waarvan dit operatief moest worden verwijderd. Oorzaak van dit drama was een besluit van B. en W. van Sliedrecht de foto graaf bij trouwplechtigheden de toegang tot het raadhuis te verbieden. Verdach te gaf de heer Baars hiervan de schuld. Op 2 december wachtte hij hem bij het raadhuis op om hem daar nog eens over te spreken. De wethouder gaf te kennen, dat aan het besluit van B. en W. niets te veranderen was, waarop verdachte in woede ontstak zijn dolkmes trok en er de heer Baars mee te lijf ging. Zondag is te Amsterdam op 60-jarige leeftijd overleden de componist Ernst W. Mulder. Hij schreef vele werken, waarvan speciaal genoemd moeten wor den de „Ars contrapunctica" en de „Sinfonia sacra super psalmos", die bij herhaling werden uitgevoerd. Kort voor zijn dood legde Mulder de laatste hand aan zjjn „Ars contrapunc tica minor" en aan een viertal liederen voor sopraan met orkest. Verschillen de van zjjn werken zijn in opdracht geschreven. Bi) herhaling werden zij met prijzen bekroond. Mulder was vele jaren hoofdleraar voor compositie en voor theorie aan het Amsterdamsch conservatorium. Hij schreef op theoretisch terrein twee standaardstudiewerkenHarmonie" en „Polyfonie". De teraardebestelling zal op donderdag 16 april plaats heb ben. In de Nieuwe Maas is gistermiddag de 17-jarige matroos Wilhelm Vasten- burg uit de Hendrik Idostraat te Rot terdam verdronken. De jongen was op varende van het binnenvaartschip „Da- ventria", dat bij de Strekdam gemeerd fetj sloeg achterover te watei bij po gingen het boeganker binnen te halen. De jongen kon niet zwemmen en ver dronk. Na een uur slaagde de rivier politie erin zijn stoffelijk overschot te bergen. de mensen werden gecremeerd. Alles wijst er op, dat gedurende een heel groot aantal jaren in die omgeving een neder zetting is geweest en nog nergens is ook maar een spoor gevonden van een begraafplaats. Wel van grote asresten, wat op crematie zou wijzen, aldus de heer Calkoen. Bepaalde stukken van stenen potten wijzen er op dat deze afkomstig zijn van een Romeinse nederzetting. Dezelf de vorm en hetzelfde baksel als van de scherven die in Frankrijk zijn gevonden waar de Romeinen lange tijd hun ver blijfplaatsen hebben gehad. Vele plaat jes werden getoond met scherven en ook brons en glaswerk uit de verschil lende tijdperken en het is merkwaardig, zo vertelde de heer Calkoen. dat bij het graven van de tunnelput wel tienduizend stukken zijn opgedolven. Ook hebben graafwerken een beeld gegeven van de verschillende grondlagen bij Beecken- stein, Rooswijk en andere plaatsen. Het aantal bezoekers was niet heel groot, maar velen wilden toch gaarne iets meer weten over bepaalde dingen, waaraan de heer Calkoen dan ook ge hoor gaf. Voordat de heer Calkoen zijn lezing begon, deelde de heer K. Moens mede, dat de bestuursindeling nu is als volgt: De' heer Th. Luypen heeft het beheer over de Oudheidkamer en de heer M. C. Wintersteijn zal optreden als voor zitter van het Historisch Genootschap Midden Kennemerland. De heer Wintersteijn nam daarop de leiding en in een kort woord schetste hij de toestand van het Genootschap, wat betekent dat er steun moet komen in de vorm van nieuwe leden en ook financiële steun. Vooral de Oudheidka mer is een zorgenkind. Van Beverwijk overgeplaatst naar Uitgeest en ook daar is de huur opgezegd, omdat de gemeente de ruimte niet langer kan mis sen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft bekendgemaakt dat meer dan 20.000 militairen bij de Amerikaanse strijdkrachten dienst doen als kelners, chauffeurs, huisknechten en „bedienden" van officieren. De grootste groep vor men de 11.645 manschappen die in offi- cierscantines, officiersclubs en verblij ven van ongetrouwde officieren dienst doen. Deze cijfers zijn bekendgemaakt naar aanleiding van beschuldigingen in het Huis van Afgevaardigden door de demo cratische afgevaardigde Frank Kowalski, die over verspilling van mankracht sprak als gevolg van het belasten van soldaten met dergelijke niet-militaire taken. De plv. directeur van het bureau mili tair personeel had geschat dat er hoog stens maar 3000 manschappen van alle wapens met dergelijke taken zouden zijn belast. Het aantal, zo is nu dus officieel vastgesteld, is bijna zeven maal zo groot. (Van onze Haagse redactie) Minister Staf wil alle ten dienste staande middelen benutten om de vroe gere vrijwilligers van de nationale reser ve te behouden voor de nieuwe reserve pelotons. Daartoe is o.m. bepaald dat vrijwilligers, die ontslag hebben geno men, zonder meer weer voor een ver bintenis kunnen woiden toegelaten. Ook wordt voorlopig nog uiterst clement op getreden tegen ongeoorloofde afwezig heid op verplichte oefendagen, hoewel dit verschijnsel steeds grotere vormen gaat aannemen. Van Schiphol zijn gisteren ruim hon derd onderofficieren en korporaals van de koninklijke luchtmacht naar de Ver enigde Staten vertrokken voor het vol gen van cursussen, die verband houden met het invoeren van geleide wapens voor de luchtverdediging in de NATO- landen. De bestemming van deze groep is fort Bliss in Tgxsis Reeds vorig jaar vertrokken enige an dere groepen luchtmachtpersoneel voor hetzelfde doel naar de Verenigde Sta ten. Van deze groepen duren de oplei dingen langer. De bedoeling is dat alle groepen tegelijkertijd zullen terugkeren, tegen het einde van het jaar. De Zuidafrikaanse regering heeft gis teren besloten alle ziekenhuizen voor niet-blanken in niet-blanke gebieden, waaronder ook die instellingen die door de missie gesteund worden, over te ne men. Dit heeft het bestuurslid Ferreira van de Transvaalse provinciale raad te Pretoria meegedeeld. Ferreira voegde eraan toe dat de meeste Transvaalse ziekenhuizen die onder de nieuwe maat regel vallen missieinstellingen zijn. Het zjjn er 22.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9