POVAC kampioen in de hoofdklasse Minister Van Aartsen opent de nieuwe waterwerken Cornelis blijft G.G. van Belgisch Congo Wilskracht verliest en degradeert Zes stenguns gestolen Havenkaden door baggeren verzakt Drie maal brand gesticht Vrouw steekt huis in brand Injectiegeweer Op weg naar de spoortunnel Nieuwe lucht- incidenten boven Berlijn? Tegen de verwachting in Besluit zou zijn toe te schrijven aan „invloedrijke interventie' ERIC DE NOORMAN TAFELTENNISCOMPETITIE Bij inbraak in voor malige Fokker fabrieken In Hellevoetsluis Wilma van Oosterhout in vliegtuig overleden Slapende baby verbrand Louis Gimberg overleden Burgemeester Brandt bij de koningin Inaugurele rede prof. ir. Esmeyer MUZIEK EN VLAGGEN TE DELFZIJL Drie maanden wegens mishandeling Dodelijke ongevallen te Delft Mr. F. J. Lisman overleden Groothandel kritiseert ontwerp-prijzenwet Pas uit de gevangenis Na nog geen maand weer in hechtenis Vormingscentrum voor militair leiderschap Benoemingen Onderscheidingen DINSDAG 14 APRIL 1959 PAGINA 2 Kind te Krommenie verdronken Technische mechanica mÊÊÊÊÈm; Chauffeur verdronken; jongetje overreden Te Maastricht Voorbereidende werk zaamheden begonnen Oud-president van Groninger rechtbank 78 Vóór de troep krijgers weet wat er aan de hand is, heeft een feil loos geworpen speer reeds de wagenmenner geveld en de krijgsoverste die naast hem op de oorlogskar staat, volgt weinige tellen later. De verwarring onder Criffan's krijgers is grenzeloos, nu ze van hun aanvoerders beroofd zijn en werkelijk slaagt het kleine troepje dapperen van Fergus en Eric er in de vijand terug te dringen. De gevangenen nemen hun kans waar en terwijl de vrouwen en kinderen snel een goed heenkomen zoeken, scharen de zojuist bevrijde mannen zich met geestdrift aan de zijde van hun hel pers, in wie ze bovendien grotendeels mannen uit hun eigen dorpen her kennen. In minder dan geen tijd ontbrandt een felle strijd in de kleine vallei en dit ziet Eric met lede ogen aan. Hij is evenmin als Fergus bij machte deze ordeloze troep van wraak vervulde mannen in de hand te houden en zjjn plan om met de bevrijde gevangenen even snel te verdwijnen als hij gekomen is, draait op niets uit. Nog zijn de krijgers van Criffan in de verdediging, maar als Fergus' mannen het gevecht niet snel beëindigen, zullen ze weinig plezier van hun succes beleven, want op de lange duur moeten ze het afleggen tegen de doorgewinterde krijgers, die ze tegenover zich hebben. En nauwelijks heeft Eric dit bedacht, of ergens uit de achterhoede klinkt een luide alarmkreet en Fergus' mannen stuiven ordeloos uiteen voor de afdeling ruiters, die met gevelde lansen op hen instormt. (Van onze tafeltennis-medewerker). In de hoofdklasse A van de tafel- tenniscompetitie is Smash 2 er zoals verwacht niet in geslaagd zijn laatste wedstrijd te winnen. Het team moest het opnemen tegen Povac, dat in deze wedstrijd kampioen kon worden. Dit kampioenschap is geen moment in ge vaar geweest, getuige de uitslag 82. Het grootste deel van het seizoen heeft DTTC uit Deventer met een flinke voor sprong bovenaan gestaan. Enkele weken achtereen wilde het echter met de De- ventenaren niet vlotten en de Amster dammers haastten zich hiervan gebruik te maken. Mede-gegadigde Treffers uit Arnhem schudde men zich van het lijf en aldus kon de sterke hoofdstedelijke club toch nog kampioen worden. Povac heeft zeker een goede kans de ere-klasse binnen te dringen. Wilskracht is er niet in geslaagd van Sprenger te winnen, waardoor de Utrechtenaren hun laatste kans om auto matische degradatie te ontlopen misten. Hoewel UBTV 2 met 64 van Sparta verloor kan dit team door degradatie wedstrijden toch nog zijn plaatsje be houden. De promotie-degradatie poules naar de hoofdklasse zien er als volgt uit* Poule A: Togido (Haarlem). OTTC 2 (Oss), UBTV 2 (Hilversum) en Olympia (Emmercompascum); Poule B. Wils kracht 2 (Utrecht), Elan (Rotterdam). Maasbree (Maasbree). de kampioen van overgangsklasse C en de degradant van hoofdklasse B. Uit elke poule zullen de nummers een en twee promoveren. Een wedstrijd tussen de nummers drie zal beslissen welke als vijfde team hoofdklasser wordt. Povac 22 18 2 2 38 154— 66 Treffers 21 15 4 2 34 135— 75 DTTC 21 14 3 4 31 135— 75 Nedlloyd 2 22 12 3 7 27 130— 90 Sprenger 22 12 2 8 26 123— 97 Sparta 3 21 10 3 8 23 110—100 A VGA 22 9 3 10 21 103—115 Smash 2 22 8 1 13 17 102—118 Entac 23 7 3 13 17 102—118 UBTV 2 22 5 3 14 13 84—136 Wilskracht 22 4 1 17 9 84—136 M. v. R. 21 2 0 19 4 53—157 De katholieke overgangsklassers TYBB en Smash 3 hebben het seizoen beide met de volle winst afgesloten TYBB bezocht KLM en bedwong zijn gast heren met 73. Jan Witteman was er opnieuw bijzonder goed in. Hij won al zijn wedstrijden en versloeg dus ook de zeer sterke Finse tegenstander Paas- sonen. Gemakkelijk ging dit, gezien de uitslagen niet: 2117, 1121 en 2422! Ton Veenendaal en Cees Rijkelijkhuizen verloren beiden in twee games van Paas- sonen, maar wonnen zowel van Boot als van Bertelkamp. Daar het dubbel nog verloren ging won TYBB dus met 73. Aldus staan de Haarlemmers thans definitief op de vijfde plaats, hetgeen men voor een debuut een zeer goede prestatie mag noemen. Ook HBC, dat thans nog één wedstrijd in moet halen, kwam tot een goed resultaat. De Heem stedenaren versloegen KKK met 7—3. Cees Hageman zorgde voor drie fraaie (Van een verslaggever) In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in de voormalige Fokkerfa brieken in Amsterdam-Nrd, waar nu de technische dienst van de Kon. Land macht is gevestigd. Hoe de inbrekers zijn binnengekomen is nog een raadsel. Ze hebben deuren geforceerd en kasten opengebroken. Vermist worden zes sten guns met magazijnen, maar die waren leeg want munitie was niet aanwezig. (Van onze Rotterdamse redactie) In Hellevoetsluis, dat vandaag de terugkeer van de koninklijke marine in zijn haven viert, is een zware scha duw over de feestvreugde gevallen. Er is namelijk beweging in de uit 1800 da terende kaden aan de haveningang ge komen en het ziet er naar uit, dat de gemeente zich in de zeer nabije toekomst zware financiële offers moet getroos ten cm de stenen muren te vervangen. De kaden zouden het misschien nog wel een eeuw uitgehouden hebben, wan neer men niet gedwongen was geweest, de haven dieper dan ooit te voren uit te baggeren. De koninklijke marine stond er op, dat ook met laag water haar schepen zouden kunnen uitvaren. Het is zeker, dat het baggeren de on rust in de mui .n heeft veroorzaakt. Direct daarna bolden zij op en trokken zij krom. „Een tegenvaller, waarvan de conse quenties niet kunnen worden overzien" noemt de burgemeester, jhr. T. A. J. v. Eysinga. de wandelende kaden. Hij heeft grote borden laten plaatsen, waar op te lezen staat, dat het betreden van de kaden als levensgevaarlijk moet worden beschouwd. Het 2-jarige dochtertje van de familie D aan de Kruisstraat te Krommenie is bij het spelen nabij de Nauernasche Vaart bij het bruggetje „De Zwerver" in het water gevallen Door de heer K. werd het spoedig uit het water gehaald. Dokter v. d. Wiel, die met een zuur stofkoffer spoedig ter plaatse was, kon echter helaas .geen hulp meer bieden; de levensgeesten bleker reeds geweken. Het vijftien maanden oude meisje Wil ma van Oosterhout. dochtertje van Ne derlandse emigranten in Nieuw-Zeeland dat vooi een medische behandeling on derweg was naar Londen is dinsdag in het vliegtuig da» haar van Kopenha gen naar Londen bracht overleden Zij zou in de Engelse hoofdstad een hart operatie ondergaan overwinningen en had alleen tegen Diets een derde game nodig. Jacob Mense won van Diets en van Spruit en Paul Montanus zorgde tegen Spruit voor het zesde punt in het enkelspel. Mense- Hageman wonnen tot slot ook nog het dubbel met cijfers 21—19 en 22—20. Togido 22 20 2 0 42 180— 40 Nedlloyd 22 19 2 1 40 163— 57 Disnie 21 13 2 6 28 123— 87 KLM 21 11 2 8 24 119— 91 TYBB 22 8 6 8 22 113—107 Treffers 22 10 0 12 20 110—110 KKK 22 8 4 10 20 97—123 GTTC 21 5 6 10 16 89—121 Rapidity 22 5 6 11 16 96—124 Maccabi 19 5 5 9 15 82—108 HBC 21 3 4 14 10 68—142 DHC 21 0 3 18 3 33—177 Wilskracht 2 22 19 3 0 41 161— 59 AMJV 21 16 1 4 33 138— 72 Povac 2 22 13 5 4 31 121— 89 Smash 3 22 12 3 7 27 125— 05 Vriendenkr. 22 12 2 8 26 123— 97 Buna 22 8 5 9 21 117—103 Shell 22 8 5 9 21 117—103 VVGA 20 6 5 9 17 108— 92 Zeist 22 5 4 13 14 102—117 Barna 22 4 4 14 12 75—145 Vitus 21 4 3 14 11 74—136 Sparta 4 22 3 0 19 6 48—172 De politie te Delft heeft een 23-ja- rige aldaar wonende monteur, werk zaam aan de Technische Hogeschool, in arrest gesteld. Hij heeft bekend tot drie maal toe brand te hebben gesticbt n het T.H.-geb uw voor werktuig- en scheepsbouwkunde aan de Nleuwelaan, waarin ook afdelingen van de organi satie TNO zijn ondergebracht. Na een brandje, dat 10 april in het la boratorium voor het ijkwezen had ge woed, kreeg de Delftse politie argwaan, omdat de monteur, evenals in de voor gaande twee gevallen, het eerst alarm had geslagen en daarna de brandweer had geholpen bij het blussingswerk. De politie vermoedt dat het de jongeman er alleen om te doen was de aandacht op zich te vestigen De eerste brand werd gesticht 9 oktober 1957, de tweede 16 oktober 1958. Bij de drie branden werd in totaal voor meer dan f 20.000 schade aangericht. (Van onze correspoi dent) De politie te Hengelo heeft een 26- jarige huisvrouw aangehouden als ver dacht van brandstichting zondagavond in haar woning gepleegd. Het huis en een gedeelte van de inboedel gingen daardoor verloren. De vrouw, die in onmin met haar man leefde, zei dat zij de brand uit wanhoop heeft gesticht. Zij had gehoopt dat haai man thuis zou komen en bang zou zijn geworden, om dat zij en de drie kinderen in bed lagen. De man kwam echter niet thuis. De brand weru door buren ontdekt. De vrouw kon toen met haar kinderen door het slaapkamerraam uit de brandende woning komen. Het negen maanden oude dochtertje van de familie M. Bulles in Dussen in het Land van Altena is bjj een brand om het leven gekomen,. De brand is ver moedelijk ontstaan door het omvallen van een petroleumkachel in de kanwr waar het kind lag te slapen. Het meisje was de jongste van vier kinderen. De toneelspeler Louis Gimberg is de vorige week overleden en in alle stilte begraven. Hij was 78 iaar. Tussen de beide wereldoorlogen In is hij een be kend en gevierd acteur geweest, vooral tijdens zijn engagementen bij Rooy- aards. Na de oorlog zag men hem nog slechts een enkele maal op de planken. Hij adviseerde en regisseerde serieuze amateurverenigingen. Koningin Juliana heeft de burgemees ter van West-Berlijn, W. Brandt, van morgen op het paleiSoestdijk ontvan gen. Bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de afdeling der werktuigbouwkunde, om onderwijs te geven in de technische mechanica, heeft prof. ir. W. L. Esmeijer dinsdag in het paviljoen van de Technische Ho geschool te Eindhoven een oratie uitge sproken getiteld: „Enkele bewegingen en krachten in de mechanica". Prot Esmeijer besprak hierin de tech nische mechanica dit is de leer van bewegingen en krachten voor zover de ze van belang is voor de techniek zoals deze momenteel als afzonderlijk vakgebied van de werktuigbouwkunde wordt beoefend. Hij onderstreepte het grote belang van de huidige ontwikkeling van de zui vere, de toegepaste en vooral de nu merieke wiskunde en de meettechniek met zijn elektronische hulpmiddelen voor de ontwikkeling van de werktuig bouwkunde in het algemeen en voor de materiaalkunde in het bijzonder. In vijf kwartier heeft Smash 3 zijn laatste wedstrijd gewonnen van Barna. Op twee tafels spelend kwam men in een recordtijd klaar. Het duurde tot de stand 80 voor de Utrechtse ploeg kon scoren. Egbert Welsink moest, ondanks een 2018 voorsprong in de laatste game, met 2220 zijn meerdere erken nen in Kleene. Nadat het dubbel nog was gewonnen had Smash dus met 91 j beide punten veroverd. Nico Scholten en Rudi de Haan wonnen al hun par tijen. De Haan had zelfs niet een maal een derde game nodig. Ook Smash heeft een uitstekend seizoen in de overgangsklasse achter de rug. Na een vrij zwakke start klom het regelmatig omhoog om tenslotte als vierde zeer eer vol te eindigen. Sinds enkele dagen beschikt het zoölogisch laboratorium van de Amsterdamse universiteit over een zgn. „injectiegeweer", o.a. bestemd voor het vangen van levende dieren in de natuur. Het geweer werkt op koolzuurgas en schiet een speciale injectiespuit af, die, eenmaal in het spierweefsel van het dier beland, automatisch de vulling verdovende vloeistof uitspuit. Ook is het „wapen" uitermate geschikt voor het kalmeren van wilde stieren en koeien, die op abbatoirs nogal eens de vrijheid willen verkiezen. Op de bovenste foto ziet men een medewerker van het laboratorium met het geweer en de spuit, terwijl de onderste foto aan duidelijkheid niets te wensen overlaat (Van onze correspondent) Toen de minister van verkeer en wa terstaat, mr. J. v. Aartsen, gistermiddag als een bijzondere brugwachter in bui tengewone dienst in het bedieningskan toor van de bruggen op een knop druk te, verhief zich het moderne gevaarte om de (water)weg naar de nieuwe sluis vrij te maken voor een Groninger coas ter. Het muziekkorps van de Neder landse kabelfabriek speelde het Wilhel mus. De nieuwe zeesluizen en de Eems- kanaalarm te Delfzijl waren officieel in gebruik gesteld, tot voldoening van de velen die er jarenlang aan hadden gewerkt tot vreugde van het vrolijk vlaggende Delfzijl en tot genoegen van al die genodigden en autoriteiten, die even tevoren oer boot door kanaal en havens waren gevaren en nu langs de sluizen wandelden om dit grootse werk in ogenschouw te nemer. De nieuwe kanaalarm en het sluizen- complex zijn 'n belangrijk onderdeel van het verbeteringsplan van het Eemska- naal, dat in 1949 door de Provinciale Staten van Groningen werd goedge keurd en in 1954 door de minister van verkeer en waterstaat werd aanvaard. Toegezegd werd een subsidie van twee derde in de kosten. De kanaalverbete ring met inbegrip van het nieuwe slui- zencomplex te Delfzijl werd nodig ge acht om de zeevaart van en naar Gro ningen te verbeteren, scheiding te krij gen van de afstroming en het schutten. De Rotterdamse rechtbank heeft een 23-jarige los-.verkman uit Gouda ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek, met bevel tot directe invrijheidstelling. De rechtbank achtte niet bewezen dat hij een weduwe uit Waddinxveen op 30 december van het vorig jaar van het leven heeft willen beroven. Mishandeling werd wel bewe zen geacht. Op de Bloemendaalse weg te Waddinxveen had hij haar een klap gegeven, waardoor ze viel en een her senschudding opliep. De eis was twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Op de oude Rotterdamseweg tussen Delft en Overschie is dinsdagmorgen een dodelijk ongeval gebeurd, waarbij de 26-jarige Rotterdamse chauffeur, de heer Jongbloed, om het leven kwam. Van zijn vrachtauto raakte de as los, waardoor de auto onbestuurbaar werd. De wagen schoof naar de linkerkant van de weg, ramde het kleine dijkje en verdween in de Schie welke ter plaatse vrij diep is. De bijrijder kon zich redden door zich uit het geopende raampje te wringen en naar de kant te zwemmen. De bestuurder bleek be kneld te zijn geraakt tussen stuur en dak. Een agent en een brandweerman, die van een zuurstofapparaat voorzien zich te water begaven, hebben tever geefs getracht de man te redden. Om ongeveer vijf uur reed de heer B. M. Platell uit de Hugo de Groot straat te Delft op de fiets over de Rei- neveldbrug. Naast hem reed zijn 8-ja- rig zoontje. Gelijktijdig met hen passeer, de een vrachtauto met aanhangwagen de brug. Het ventje is waarschijnlijk in de tramrails geslipt. Het viel en kwam met het hoofd voor de achterwielen van de aanhangwagen terecht. De jongen was vrijwel op slag dood. I afwateringsmogelljkheden te verbeteren en grotere mogelijkheden te openen voor de scheepsbouw. Tijdens een bijeenkomst in de schouw burg te Delfzijl is in de diverse rede voeringen nog eens duidelijk tot uiting gebracht hoe belangrijk dit kanaal en deze sluizen zijn voor scheepvaart, af watering en industrialisatie van Noord- Nederland. De commissaris der konin gin, mr W. A.Offerhaus, constateer de in zijn welkomstwoord dat de ka naalgravers en bruggen- en sluisbou- wers in de wedstrijd met de scheeps bouwers, wie de grootste maat kan ma ken, weer een slag voor zijn. (Van onze Limburgse redacteur) Het einde van de Maastrichtse over wegmisère komt in zicht. Met de voor bereidende werkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een tunnel aan de Scharnerweg wordt donderdag a.s. een begin gemaakt. De eerste werkzaam heden omvatten het omleggen van de rioleringsleidingen en vervolgens van de gas-, water- en elektriciteitsleidin gen. De gehele voorbereidingsfase voor de bouw van de Maastrichtse tunnel wordt nog dit jaar afgesloten. Komend jaar zal met de eigenlijke tunnelbouw worden begonnen. Het tunnelproject vergt een bedrag van rond 7,5 miljoen gulden. Verheugend voor de gemeente Maastricht Is het bericht, dat het Rijk besloten heeft om zijn aandeel in de kosten te verhogen van 600.000 tot 1.000.000. Verwacht wordt, dat ook de Spoorwegen tot eenzelfde verhoging zullen besluiten. Bij de uitvoering van de voorberei dende werkzaamheden wordt er naar gestreefd om het verkeer zo min mo gelijk te belemmeren. Russische jagers hebben op 3 april schijnaanvallen gedaan op een Ameri kaans toestel dat op grotere hoogte dan tienduizend voet van West-Berlijn naar YVest-DuitsIand vloog, aldus heeft Uni ted Press International in West-Berlijn vernomen. Ook op Goede Vrijdag had een der gelijk incident plaats. Op 4 april zou de Sovjet-Unie bij 't van de vier mogend heden luchtveiligheidscentrum in Ber lijn hebben geprotesteerd tegen het vliegen boven tienduizend voet. Giste ren protesteerden de Verenigde Staten tegen de schijnaanvallen. Beide partijen beschuldigen elkaar er van de veilig heid in de iuchtcorridors tussen West- Berlijn en West-Duitsland in gevaar te brengen. De Sovjet-regering deelde de Weste lijke mogendheden reeds jaren geleden mee dat zij voor de corridors een maxi mumhoogte van tienduizend voet aan hield. De Westelijke mogendheden heb ben deze beperking nimmer erkend. Tot op heden was het vrijwel niet nood zakelijk hoger dan tienduizend voet te vliegen, De schroefturbinevliegtuigen die thans in gebruik komen zijn echter economischer in dunnere luchtlagen, i.e. boven de tienduizend voet. Op 82-jarige leeftijd is te Groningen overleden mr. F. J. Lisman, oud-pre sident van de Groninger Rechtbank. De begrafenis is woensdag in alle stilte geschied. Mr. Lisman is Hagenaar van geboor te. Hij studeerde rechten te Leiden, waar hij in 1902 promoveerde. Na zijn studie was hij zes jaren werkzaam als arrondissements-schoolopziener te Den Briel. In 1909 volgde zijn benoeming tot griffier bij het kantongerecht te Vianen. Een jaar later werd hij substituut-grif fier bij de Rechtbank te Utrecht. In 1914 kwam mr. Lisman als rech ter naar de rechtbank te Assen, zes jaar later volgde zijn benoeming tot rechter te Groningen. In 1924 werd hii benoemd tot vice-president en in 1929 tot president aan de rechtbank te Gro ningen, welke functie hij in 1942 neer legde. Naast zijn ambtelijke bezigheden heeft hij vele functies vervuld op so ciaal en maatschappelijk terrein. Mr. Lisman was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. „Het indienen van een ontwerp-prij zenwet heeft een einde gemaakt aan de illusie dat de regering terug zou ke ren tot de vooroorlogse wetgeving, die haar slechts in geval van noodomstan- digheden de bevoegdheid verschaft in het prijsmechanisme in te grijpen." Dit zegt het Verbond van de Neder landse Groothandel in een adres aan de Tweede Kamer. In het adres wordt voorts zegd dat in een op vrij ruil verkeer gebaseerde maatschappij zoals die, waarin de Nederlandse ondernemer zijn functie vervult het vaststellen van prijzen behoort tot de functie van de ondernemer. Elk ingrijpen in het prijs mechanisme tast de grondslagen van het economische leven aan. Het mag dan ook slechts gebeuren, indien hier voor zwaarwichtige redenen bestaan en garanties zijn gegeven, dat het ingrij pen tot de noodzakelijkste uitzonderin gen beperkt blijft. De overheid is na de oorlog, uitgaande van de fictie dat de buitengewone omstandigheden der oorlogsjaren voortduurden, de prijsrege- lende bevoegdheden op grond van de prljsopdrtjvings- en hamsterwet 1939 blijven hanteren. Dat de regering nu een wetsvoorstel heeft ingediend dat neerkomt op hand having van de bestaande praktijk, heeft in groothandelskringen teleurstelling ge wekt. Het volstrekt ondergeschikt ma ken van de rechtszekerheid aan de slag vaardigheid van het beleid, blijkend uit het ontbreken van enigerlei norm voor het overheidsoptreden, het gemis aan waarborgen tegen misbruik van be voegdheden en het ontbreken van een overlegprocedure, vervult de handel met zorg, aldus het adres. De politie heeft een 22-jarige loswerk- man uit Rotterdam aangehouden. Hij werd 10 maart uit de gevangenis ont slagen en sindsdien heeft hij reeds acht inbraken op zijn naam gebracht, waarbij hij ongeveer f 1500.-, een gouden horloge, een gouden ring en sigaretten buit- maakte. De wijze waarop de inbraken waren gepleegd bracht de recherche op het spoor van de verdachte. Hij werd aan gehouden, doch ontkende dagenlang iets met de inbraken uitstaande te hebben. Er kwamen steeds meer bewijzen tegen hem en tenslotte heeft hij een beken tenis afgelegd. (Van onze Brusselse correspondent) De heer Cornelis blijft gouverneur-ge neraal van Belgisch Congo. Hem treft geen enkel verwijt en hij heeft zich be reid verklaard loyaal het regeringspro gramma in Centraal Afrika ten uitvoer te leggen. In deze bewoordingen was de politieke sensatiebom verpakt, welke eerste minister Eyskens gisternamid- dag de verblufte leden van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers voor de voeten wierp. Wat de heer Eys kens zorgvuldig heeft verzwegen is, dat maandagnacht tijdens een bijzondere kabinetsraad principieel tot de vervan ging van gouverneur Cornelis was beslo ten en dat pas dinsdagmorgen naar het heet ingevolge invloedrijke inter venties van het elfde uur beslist is Cornelis zijn functie te doen behouden. Juist is, zoals de eerste minister ver klaarde, dat de heer Cornelis feitelijk geen enkel verwijt treft. Voor de janu- ari-onlusten te Leopoldstad was niet zijn beleid, maar wei het volslagen ge brek aan politiek inzicht van de Bel gische koloniale ambtenarij, te Leo poldstad en vooral te Brussel, verant woordelijk. Niet minder waar was het daarom, dat men de gouverneur-gene raal als hoogste ambtenaar van de ko lonie dit wanbeleid in de schoenen heeft geschoven. Reeds de eerste week na de onlusten gingen in de Brusselse pers stemmen op om de „zwakke persoonlijkheid" van de heer Cornelis aan de kaak te stellen en zijn opvolging 'werd het voor werp van steeds drukkere speculaties. Men mag thans bevestigen dat geïnte resseerde en de regering vijandige ambtenaren van het departement van Belgisch Congo te Brussel, deze specu laties zelf grotendeels in de krantenwe reld aan de markt hebben gebracht. De positie van de gouverneur-generaal werd er onhoudbaar door en de rege ring besloot dan ook in zijn vervanging te voorzien. Minister van Hemelrijck, die kort voor Pasen nog een bezoek aan de Congolese hoofdstad bracht, zou dit aan Cornelis hebben medegedeeld. Wanneer wij goed geïnformeerd zijn bracht van Hemelrijck op -dat ogenblik vrij alarmerend nieuws uit Leopoldstad mee terug. Eerst en vooral zou gouverneur Cornelis hem hebben duidelijk gemaakt, dat indien iijn heengaan onvermijdelijk was, de regering zelf een beslissing ter zake' diende te nemen, aangezien hij in geen geval bereid was zelf ontslag aan te vragen. Verder werd minis ter van Hemelrijck ervan op de hoog te gebracht, dat de hele koloniale administratie eendrachtig achter de gouverneur-generaal stond en dat alle provincie-gouverneurs met col lectief ontslag hadden gedreigd voor het geval Brussel Cornelis aan de dijk zette. Minister van Hemelrijck hield hierop zijn beslissing in beraad, want een verwilderen van de kloof tussen Brussel en Leopoldstad zou onvermijdelijk het vuur van het zwarte nationalisme heb ben aangeblazen. Sommige verslagen, waarvan wij destijds gewag hebben gemaakt en waarin op het acute ge vaar voor nieuwe en deze maal veel ernstiger onlusten was gewaarschuwd, berustten op ernstige grond. Om over deze verwarde situatie overleg te plegen werd gouverneur Cornelis vrijdag naar Brussel ontbo den. De regering was op dat ogenblik verdeeld. Eerste minister Eyskens zou, naar verluidt, het gebruik van zij den handschoenen hebben aanbevolen. Minister van Hemelrijck zelf scheen daarentegen van oordeel dat, hoe dan ook, de vervanging van Cornelis on vermijdelijk was geworden. Twee of De chef van de generale staf heeft dezer dagen besloten, ter ontwikkeling van het leiderschap bij het beroepska der van de Kon. Landmacht, een Vor mingscentrum voor militair leiderschap in te stellen. Troepenofficieren, die zorgvuldig op hun eigenschappen en militaire kennis zijn geselecteerd, zullen als vormings leiders optreden, nadat zij eerst zelf daartoe gedurende een half jaar zijn opgeleid. Bij deze opleiding, welke zij van een aantal burgerdocenten van naam zullen ontvangen, zal diep op de problemen van de menselijke verhou dingen en hetgeen daarmee verband houdt, worden ingegaan. De cursus voor de vormingsleiders begint in mei a.s. en wordt gehouden in het conferentie-oord Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. Tijdens hun eigen cursus zullen de vormingsleiders het programma ontwer pen van de opleiding, waaraan straks het beroepskader zal worden onder worpen. Het Vormingscentrum voor militair leiderschap zal vermoedelijk in Hilver sum worden gevestigd. drie namen werden zelfs als ernstige kandidaten voor de opvolging voorge steld. Een ervan was de oud-minister van Koloniën Dequae, kandidaat van de Christelijke Volkspartij, een ander was de door het Hof gesteunde oud-auditeur- generaai Ganshoff-van der Meersch. Gouverneur Cornelis arriveerde te Brussel zaterdag. Zondag werd hij door de Koning in audiëntie ontvangen, waarna hij met premier* Eyskens een lange gedachtenwisseling had. Eyskens schijnt uit dit onderhoud de zekerheid te hebben opgedaan, dat Cornelis in tegenstelling met hetgeen verondersteld werd de regeringspolitiek volkomen wenst te steunen. In deze omstandighe den leek het dan ook normaal Cornelis in zijn ambt te bevestigen. Vierentwintig uur later dreigde een onverwachte complicatie alles weer in de war te sturen, toen oud-minister Scheyven maandagmiddag plots zijn diensten aanbood Kort na Pasen was de door de financiële wereld gesteunde Scheyven in verband met het gouver neurschap gepolst Maar Scheyven ver langde residerend minister te Leopold stad met uitgebreide volmachten te worden wat voor Brussel uiteraard on aanvaardbaar was. Maandag liet Scheyven echter weten met het gou vernement-generaal zonder meer ge noegen te willen nemen. Er bestaan echter gegronde rede nen om aan te nemen, dat Scheyven heel andere plannen in het schild voer de en dat zijn niet uitgesproken doel niets minder was dan de portefeuille van het Congo-departement te Brussel. Buitendien is Scheyven uitsluitend Franstalig en men mocht terecht vre zen, dat de Vlaamse katholieke pers zich scherp tegen zijn benoeming zou hebben verzet. Niettemin heeft de bijzondere kabi netsraad van maandagavond in prin cipe zijn kandidatuur in overweging genomen. Dinsdagochtend begaf Cor nelis zich voor de tweede maal naar het paleis te Laeken, waarna een nieuwe kabinetsraad werd belegd om een definitieve beslissing te nemen. Benoemd tot gewoon hoogleraar: m.i.v. 1 juli 1959 aan de technische hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de werktuigbouwkunde in het bijzonder op het gebied van de verbrandingsmotoren: ir. J. van Vol lenhoven, thans met het geven van dit onderwijs belast. M.i.v. 1 april 1959 aan de rijksuni versiteit te 'Leiden om ofioerwijs té ge ven in de penologie en criminele so ciologie: mr. W. H. Nagel, thans bui tengewoon hoogleraar. Gerekend van 1 januari 1959 aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onder wijs te geven in de experimentele na tuurkunde: dr. J. A. Smit, thans lec tor. v M.i.v. de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven ih de theoretische organische scheikunde: dr. ir. B. M. Wepster, thans lector. M.i.v. de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden aan de Technische Ho geschool te Delft om onderwijs te ge ven in de theoretische en toegepaste natuurkunde: dr. ir. P. M. de Wolff. M.i.v. 1 april 1959- aan de Techni sche Hogeschool te Eindhoven om on derwijs te geven in de communicatie techniek: ir. W. H. van Zoest, thans onderdirecteur van het dr. Neher la boratorium te Leidschendam, onder toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Buitengewoon hoogleraar Gerekend van 1 januari 1959 aan de rijksuniversiteit te Groningen om on derwijs te geven in de accountancy: G. i'iephuis, accountant, thans lector. Lector Gerekend van 1 januari 1959 aan de rijksuniversiteit te Groningen om on derwijs te geven in de Nederlandse taal- en letterkunde: dr. A. Sassen, thans wetenschappelijk hoofdambte naar. M.i.v. de dag waarop hij zjjn ambt zal aanvaarden aan de rijksuniversi teit te Utrecht om onderwijs te geven in de Indische wijsbegeerte; dr. J. A. B. van Buitenen, thans assistent-pro fessor aan de universiteit te Chicago. Bij K.B. is benoemd, bij bevordering tot officier in de orde van Oranje Na- sau F. Tj. Keestra, te Hilversum, di recteur van het zuivel-kwaliteitscontro le-bureau te Amsterdam. Onder bescherming van Zijne Eminentie kardinaal Van Roey worden ir de abdij van Tongerloo van 31 aug. tot 2 sept. voor de zestiende maal de Maria Dagen gehouden. Het algemeen thema luidt: „Maria in de H. Schrift".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2