Willy Brandt: Nederland is W.-Berlijns grootste afnemer Demilitairisering op zijn Russisch betekent bevrijding van de vrijheid Na Nederland nog bezoeken aan Stockholm en Londen Three Castles Van Beinum wordt zaterdag herdacht Federatie Geestelijke Volksgezondheid viert haar zilveren feest Doodslag op Finse Henni voor het gerechtshof „Regierender Bürgermeister" in Utrecht Bevrijdt U Willy Brandt op de jaarbeurs BRYLCREEM Jean Fournet als gastdirigent? Prof. Rümke ziet voor de wereld als geheel schien niet voor ons ras - een gelukkige toekomst H.M. de Koningin mis- aanwezig Prinselijk Paar te Laeken Weinig verheffend schouwspel BRYLCREEM Zomers lichtspel op het Binnenhof Bezoek van een uur voor mooi gezond haar! In het Concertgebouw Nasleep van drama in donker Amsterdam Ben doet ook al in „kapellen" PAGINA 3 De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Beierse muziek tijdens de Vierdaagse Burgemeester Willy Brandt (midden) in gesprek met profdr. ir. H. C. J. H. Gelissen (links), voorzitter van de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel, en de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. Ade Ranitz. (Van een verslaggever) r is wel eens gezegd, dat te veel na-oorlogse burgemeesters van Berlijn afkomstig zijn van de zeekust. De huidige „regierender Bür- germeister" van West-Berlijn, Willy Brandt, die te Lübeck is geboren, heeft gisteren in Utrecht laten merken, dat kustbewoners soms over eigenschap pen beschikken, die uitstekend van pas komen in crises als die, waarvan West- Berlijn thans het middelpunt vormt. Ruige onverschrokkenheid en afkeer van naar capitulatie zwemende con cessies vormden de teneur eerst van de rede, die hp in de met tulpen fraai versierde grote zaal van de Stads schouwburg hield, en vervolgens van de persconferentie, die hij in een an dere zaal onder hetzelfde dak gaf. Or ganisatoren van de bijeenkomst waren de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Utrecht, de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs en de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage. De voorzitter van dit laatste lichaam, prof. dr. ir. H. C.a. H. Gelissen, had zich met de leiding belast en hij kon tal van autoriteiten welkom heten, o.w. de Westduitse am bassadeur en de Commissarissen van de Koningin in de provincies Utrecht, Gelderland en Overijssel. Burgemeester Brandt vestigde er de aandacht op. dat Nederland thans de voornaamste afne mer van Westberliinse produkten is. Vorig jaar beliep de waarde van de Westberliinse uitvoer naar Nederland ruim 64 miljoen DM. Ook on het gebied van d~ invoer sneelt Nederland een be langrijke rol. Vorig jaar voerde Neder land voor ruim 60 mil'oen PM te West- Berlijn in: bijna de helft daarvan be stond uit landbouwprodiikten. De eco nomie van West-Berliin rust thans wee.r op een solide basis, aldus Willy Brandt, en een versterking van de economische samenwerking tussen Nederland en West-Berliin komt derhalve beide ten goede. Toch is het verlenen van orders aan het benarde Berlijn thans van dub bel belang, al was het alleen maar, omdat op die manier ook de econo mische verbondenheid van de weste lijke wereld aanschouwelijk wordt ge maakt. Het Russische voorstel om van West- Berlijn een gedemilitariseerde „vrij stad" te maken komt volgens burge meester Brandt neer op het terugtrek ken van de westelijke garnizoenen uit die stad. die thans nog optreden als een „schrikdraad-defensie". Sterke Russische divisies zullen aan alle kan ten rondom de stad gelegerd blijven. „Dat noem ik geen demilitairisatie". aldus Willy Brandt, „dat noem ik de situatie van de citroen, die op de pers wordt gedrukt". De Russische voorstellen houden vol gens hem voor zijn stad een „bevrij ding van de vrijheid" in en daarom heeft het westelijk stadsbestuur reeds een half uur na het bekend worden van het eerste Russische ultimatum een vastberaden „neen" laten horen en het blijft bij dat „neen", wat er ook ge beuren moge. De communisten, die anders zo gaar ne het woord „vreedzame concurren tie" in de mond nemen, kunnen het niet velen, dat in West-Berlijn uit de puinhopen van de voormalige Rijks hoofdstad een bloeiend economisch ge heel verrijst, dat van de toestand in Oost-Duitsland verschilt als de dag van de nacht. Niet alleen daarom hebben de Russen de Berlijnse crisis zo opge klopt. Zij zijn er ook op uit geheel Duitsland ten oosten van Elbe en Wer- ra aan hun imperium toe te voegen. De Westberliinse burgemeester juichte het toe, dat in de internationale ge- dachtenwisseling het inzicht groeit, dat de Berlijnse kwestie niet geïsoleerd kan worden opgelost. Berlijn is niet de oorzaak, maar het gevolg en het slachtoffer van de Duitse deling. In plaats van de gevolgen te verzachten zou men eigenlijk zo spoedig mogelijk Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat, waar andere falen Togal zuivert de nieren en is onschadelijk vooi hart «n„ maag. Bij apotheek en drogist 1 0.95. 2.40, 8.88. het probleem zelf bij de horens moe ten vatten. Ondertussen moet de vrij heid van de Berlijners door meer dan papieren garanties worden bevestigd. Daarom, maar ook terwille van het internationale recht en het behoud van de vrede, moeten de posities van de westelijke mogendheden in Berlijn ge handhaafd blijven. Dat sluit niet uit, dat men het vroeger overeengekomene nog eens duidelijker dan tot dusver samenvat en eventueel poogt aanvul lende internationale waarborgen te scheppen. In West-Berlijn heeft sinds de maand november geen dag paniek geheerst. Een nieuwe blokkade acht te burgemeester Brandt weinig waar schijnlijk. Zelfs de Russen zullen zo iets internationaal moeilijk kunnen verkopen. Maar in geval van nood kan West-Berlijn minstens acht maan den teren op de voorraden, die het heeft opgeslagen. „In Berlijn wonen maar enkele miljoenen mensen", al dus Willy Brandt, „maar zij hebben er recht op als vrije mensen te le ven. Daarvoor zullen zij strijden. Zij hebben goede vrienden en van die vrienden zullen zij zich niet la ten scheiden". Tijdens zijn persconferentie gewaag de burgemeester Brandt van de warme sympathie, waarmee koningin Juliana 's morgens met hem tijdens een privé- audiëntie over het Berlijnse vraagstuk had gesproken. Hij deelde verder mee, dat hij zaterdag en zondag in Stock holm besprekingen voert met de pre miers van de Scandinavische landen en dat hij zich vervolgens naar Londen begeeft, alwaar hij drie dagen lang overleg zal plegen met premier Mac- millan, minister Lloyd en andere le den van de Britse regering, vooraan staande leden van de oppositie, Gaits- kell, Bevan en anderen. De burgemeester zei met belangstel ling kennis te hebben genomen van westelijke plannen om tijdens de ko mende besprekingen met de Russen aan te dringen op versterking en uit breiding van de technische contacten tussen Oost- en West-Berlijn. Willy Brandt zei, dat hij niets tegen deze plannen kon inbrengen. Alleen heeft hij op dat punt zijn eigen ervaringen. Vo rig jaar zomer heeft hij aan de zich (Van onze Haagse Redactie) Den Haag krijgt er dit seizoen een nieuwe toeristenattractie bij. Vanaf be gin juli zal er mits het weer niet al te ongunstig is in de avonduren een spel van licht en geluid worden gepresenteerd. Dat gebeurt op het van historie zo vervulde Binnenhof met als visueel-genieke achtergrond de Rid derzaal. Het is dus geenszins merk waardig dat het echtpaar Galjaard, dat de tekst voor het spel schreef, de va derlandse geschiedenis aan het woord laat. Tegen de Ridderzaal en het Twee de Kamer gebouw zullen taferelen wor den geprojecteerd, die achtereenvol gens de graventijd en het stadhouders bewind tot onderwerp hebben. Het lichtspel is een naoorlogsver- schijnsel en een Franse vondst. De gro te man van dit soort spelen van „son et lumière" is de Parijzenaar Pierre Arnaud. Hij zal het Haagse spel re gisseren. Hjj wordt de baas over150 grote schijnwerpers en nog enkele hon derden van kleiner formaat; bovendien zal hij de muziek van Georges v. Parijs en de stemmen stereofonisch in het spel plaatsen, zodat de 1200 toeschou wers per voorstelling de indruk van be weging krijgen, ofschoon de bedieners van de lampen de enige mensen zijn die 's avonds aan de voorstelling deel nemen. De voorstelling duurt ruim een half uur, zodat het later in de zomer mogelijk is, twee uitvoeringen op één avond te geven. Men denkt daarbij aan een Engelse versie. Onze vaderlandse geschiedenis houdt op het Binnenhof wel „staande receptie", want tribunes aanleggen is op deze flinke parkeer plaats niet mogelijk. noemende „Oberbürgermeister" van „Grosz Berlin", Friedrich Ebert, een brief gestuurd met tien concrete voor stellen om de gevolgen van de schei ding voor de bevolking wat te verzach ten. Die voorstellen behelsden o.m. het doortrekken van de tramlijnen van West- naar Oost-Berlijn, het verlenen van toestemming aan de tuiniers in West-Berlijn om hun perceeltjes, die juist aan de overzijde van de zonegrens liggen, te mogen bewerken en herstel van het rechtstreekse telefoonverkeer tussen de beide stadsdelen. Het gevolg van deze brief was een heftige scheld kanonnade. Willy Brandt, zo heette het, had gepoogd de aandacht af te leiden van de vraagstukken, die voor de Ber lijnse bevolking van wezenlijk belang waren. Die vraagstukken bleken toen te zijn: het Rapacki-plan en het stop zetten van de kernproeven. (Van onze Utrechtse redacteur) Voor het eerst in het bestaan van het Nederlands jaarbeurs-instituut wordt thans in Utrecht een afzonderlijke tech nische jaarbeurs gehouden, de tweede beurs in dit voorjaar. Zij is onderge bracht in de gebouwen op het Croese- laanterrein, waar vanmorgen om negen uur de eerste bezoekers, onder wie Duit sers en Engelsen, zich meldden, begroet door de klanken van het Expo-carillon dat de jaarbeurs heeft overgenomen en geplaatst is bij de ingang van de Graadt van Roggenweg. Om half elf arriveerde de burgemees ter van Berlijn, Willy Brandt, die bij de ingang werd begroet door de directie van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, mr. H. R. Schuit en mr. W. van Royen. Bij de ontvangst in het restau rant van de Julianahal waren aanwezig de Duitse ambassadeur, de heer J. Löns, en onze minister van economische zaken, prof. mr. Zijlstra. Burgemeester Brandt toonde tijdens de rondgang langs de vele stands van de jaarbeurs onder meer bijzonder veel be langstelling voor de stand van de rijks- nijverheidsdienst waar jongelui hem een model op schaal 11200 toonden van een strijkzender voor een televisietoren, die zij aan het maken waren. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan de Margriethal en ging men langs de afde ling scheepsbouw, de groep industriële vormgeving werd bezichtigd en het panorama van de Hoogovens. Het be zoek duurde een uur, waarna burge meester Willy Brandt naar Rotterdam vertrok. Advertentie Brylcreem, de -wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en. gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdresslng Zolang de voorraad strekt I Kloeke tube van f 1.85 met daarbij speciaal verpakt een alleraardig ste „junior pot" geheel GRA TIS Vraag uw winkelier I Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq.Mot N.V.-Amsterdam Advertentie 1 per pakje In een zaterdag om 15.30 u. in het Am sterdams Concertgebouw te houden bij eenkomst zal de overleden dirigent Eduard van Beinum worden herdacht. De staatssecretaris voor kunsten, mr. R. G. A. Höppener, de wethouder voor kunstzaken van Amsterdam, mr. A. de Roos en de voorzitter van de Neder landse Orkeststichting, mr. W. F. Schokking, zullen het woord voeren. Het Concertgebouworkest en het Toonkunstkoor afdeling Amsterdam zul len het slotkoor uit de Matthauspassion van Joh. Seb. Bach en het adagio uit de 8ste symfonie van Anton Bruckner uitvoeren. Het geheel staat onder lei ding van Bernard Haitink. De Neder landse Radio Unie zal deze bijeenkomst Tot secretaris-generaal van de Fondation Européenne de la Culture is benoemd commander G. G. R. Rodd O.B.E. Gisteren heeft de Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid in aanwezigheid van H.M. de Koningin, Z.H. Exc. mgr. dr. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht en talrijke vertegen woordigers van de landelijke, provinci ale en gewestelijke overheid haar 25- jarig bestaan feestelijk gevierd. De voorzitter prof. dr. Querido schet ste de historische ontwikkeling van de Federatie en ging daarna nader in op de nieuwe inzichten, die aan haar werk ten grondslag liggen. Hij legde vooral de nadruk op de kwaliteit van de ver houdingen, waarin de geesteszieke wordt verpleegd. De stijgende lichame lijk gezondheid heeft de weg voor de geestelijke gezondheidszorg géén lu xe maar een bewijs van welvaart vrij gemaakt. Wij weten nu, dat een gees tesziekte niet alleen naspeurbare oor zaken en voorspelbare gevolgen heeft, maa- ok beïnvloedbaar is. De mens mag geen machine wor den. Al is dit gevaar groot, de spe cifiek menselijke eigenschap van het creatief vermogen beschermt hem daartegen. De geestelijke hygiëne moet de uniekheid van de persoon behoeden, bewaren en ontwikkelen. Zij maj» echter niet tot een levensbe schouwing, een godsdienst worden, maar moet overal aanwezig zijn waar betrekkingen tussen mensen een rol spelen, zodat iedere werker op eigen terrein ten aanzien van zijn eigen problemen haar beginselen toepast. Geesteshygiëne is geen bijzondere vakwetenschap, maar zou een basis vak moeten zijn voor bijna iedere op leiding. De psychiater is niet de al wetende, de almachtige, al heeft hij de beginselen uitgewerkt. Er moet scherp onderscheiden worden tussen kennis en techniek enerzijds, tussen levensnormen en levensinhoud ander zijds. Men benadert de medemens niet met eerbied en respecteert zijn menselijke waardigheid niet vanuit wetenschappelijke kennis, maar van uit godsdienst of levensbeschouwing. De basis van de geestelijke hygiëne is uitsluitend het aanvaarden van de waardigheid van de mens. De verklaring van de hoge vlucht, die de geestelijke volksgezondheid in ons land genomen heeft, zag prof. Querido in de historisch gegroeide Ne derlandse eerbied voor de persoon, een feit dat naar zijn mening eveneens de oorzaak is van het voortreffelijk func tioneren der Nationale Federatie. Z. Exc. de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid prof. dr L. J. M. Beel bracht vervolgens de gelukwen sen der regering over, die zoveel ver trouwen in de Federatie heeft, dat zij op haar kompas vaart. Spreker memo reerde met instemming het vele goede, dat tot stand gebracht is door de uit par ticulier initiatief geboren organisaties. De regering ziet het particulier initia tief niet als een rivaal, maar als een welkome medewerker. Dr. J. R. Rees, directeur van de World Federation for Mental Health feliciteerde de Federatie namens alle zusterverenigingen en prees het Neder landse werk zeer. Hjj wees op de nood- IIIIIMMHIIIIIIIIIIIHIII III II ill lllllil Mill III lil El lllllll III 111 IIIIMIII zaak van een zo breed mogelijke samen werking óók ter wille van de interna tionale verhoudingen. De mensen moe ten hun wederzijdse verantwoordelijk heid leren begrijpen, dat is belangrij ker dan kennis. Tenslotte drong hij aan op uitvoerige reclame voor de gees telijke gezondheidszorg onder alle groe pen van de bevolking. Prof. dr. H. C. Rümke besprak ten slotte de toekomstperspectieven van de geestelijke gezondheidszorg. H;j stelde voorop, dat nu alles in wereldverband moet geschieden. Voor de allernaaste toekomst dient de Federatie alles wat zij maar kan te doen om bij te dra gen tot het welslagen van het geeste lijke gezondheidsjaar 1960. In de naaste vijfentwintig jaar zal de uitgebreidheid der geestelijk-hygiëni sche problematiek het grootste pro bleem zijn. Er zal meer afgrenzing moeten komen tussen geestelijke hygi ene en geestelijke gezondheid. De nu nog afzonderlijk werkende disciplines zullen geïntegreerd moeten worden. Voor de verre toekomst is spreker opti mistisch. Hij gelooft niet aan vastlopen. Er zijn krachten in de wereld werk zaam die aanzienlijke vooruitgang waar borgen. Voor de wereld als geheel misschien niet voor ons ras ziet spreker een gelukkige toekomst. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep tegen een 37-jarige Noorse zee man wegens doodslag op de 27-jarige vrouw uit de Amsterdamse binnenstad: „Finse Henni", 414 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest ge- eist. De Amsterdamse rechtbank had de zeeman wegens eenvoudige mishande ling met dodelijk gevolg tot 3% jaar met aftrek van het voorarrest veroor deeld. De officier van justitie was in hoger beroep gegaan. Op 22 mei van het vorige jaar des nachts om een uur vond de door een buurtbewoner gewaarschuwde politie het stoffelijk overschot van „Finse Hen ni" met zware verwondingen aan borst en hals op een vlondertje in het water van de Oudezijds Kolk te Amsterdam. Korte tijd later werd in een logement in de nabijheid de zeeman gearresteerd. Verdachte vertelde dat er tussen hem en de vrouw, die beiden dronken wa ren, ruzie was ontstaan over het halen van een fles cognac. Hij was kwaad op de vrouw geworden, waarom wist hij niet, en bad haar met een lege cognac- fles op haar hoofd geslagen Wat er daarna was gebeurd kon hij zich niet meer herinneren. De vrouw was ten slotte door de zeeman uit haar kamer tje op de tweede verdieping van een ho telletje in de Sint Olofssteeg door het raam naar buiten gegooid en op het vlondertje in plaats van in het water terecht gekomen. De vrouw was volgens dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium overleden tengevolge van een verbloeding uit de gapende wonden aan haar hals. Hij achtte het mogelijk dat deze wonden in één haal met een stuk glas waren toegebracht. Voordien moet haar keel dichtgeknepen zijn ge weest. Als stille getuigen stonden op de groene tafel een afgebroken fleshals en een gebroken drinkglas. De procureur-generaal concludeerde dat de verwondingen met groot geweld waren aangebracht. Hij verwierp de mo gelijkheid die de verdediger aanvoer de dat de vrouw in het gebroken glas zou zijn gevallen. Het was volgens hem een wilde, ongebreidelde drift uiting van verdachte geweest, die op beestachtige wijze te keer was gegaan. In dronkenschap is hij tot zijn daad ge komen. „Deze eenzame vreemdeling, die als een goed zeeman bekend staat, moet wel onder zeer zware omstandig heden zijn straf ondergaan," aldus de procureur-generaal, die daarmede reke ning hield bij zijn eis voor dit „hals misdrijf". De verdediger, mr. Joh. K. M. Mathui- sen, betoogde, dat als de zeeman de vrouw had willen vermoorden, hij zeker niet in de buurt zou zijn gebleven, waar h(j nog in een café was geweest en een andere vrouw had opgezocht. Volgens pleiter had verdachte die avond in 'n schemertoestand verkeerd en niet meer geweten wat hij deed. „Niemand weet immers wat er precies gebeurd is." De verdediger vertelde dat hij te lefoontjes en brieven van te goeder naam en faam bekend staande Amster dammers had ontvangen, die iets voor de zeeman wilden doen. Hii verzocht geen zwaardere straf op te leggen, dan die waartoe de recht bank de zeeman had veroordeeld. Uitspraak 28 april. in een gezamenlijk programma recht streeks uitzenden. Het bestuur van de stichting Het Con certgebouworkest beperkt zich voors hands tot het oplossen der meest acute problemen, waarvoor het zich door het plotselinge overlijden van dr. Eduard van Beinum ziet gesteld. Met Jean Fournet te Parijs is contact opgenomen. De bedoeling is hem als gastdirigent het concert te doen leiden zater- chouw- van het Concertgebouworkest 01 dagmiddag a.s. in de Twentse i burg te Enschede. Het Concertgebouworkest heeft be vestigd dat het zijn engagementen in Engeland zal nakomen, zo deelde de Londense vertegenwoordiger vandaag mede. Het orkest zal binnenkort con certen geven in Leeds, Huddersfield, Leicester en in de Londense Royal Fes tival Hall. Er is nog geen beslissing genomen wie als dirigent zal optreden. Het voor zondag a.s. de verjaardag van de opening van de Twentse schouw burg te Enschede vastgestelde con cert van het Concertgebouworkest zal in ieder geval doorgaan. Het orkest zal worden geleid door de Franse dirigent Jean Fournet die voorlopig de plaats van de plotseling overleden Eduard van Beinum zal innemen. Van het oorspron kelijk vastgestelde programma zal de suite Daphne et Chloë van Ravel niet worden gespeeld daar dit een van de laatste stukken is die het orkest o.I.v. Eduard van Beinum heeft ingestudeerd. In ae week van de Vierdaagse, name lijk van 18 tot 26 juli, zal in Nijmegen de Ober Bayern Kapelle optreden van Maier Hias uit München. Voor dat doel zal een tent van 30 bij 15 meter worden opgeslagen op een nader door het Nij meegse gemeentebestuur aan te wijzen plaats. In de organisatie van dit Ober Baiern feest heeft o.m. de Blokkerse burgemeesterszoon Ben Essing de hand. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIUII De officiële mededelingen over de kabinetsformatie hebben het publiek op de hoogte gehouden van het va et vient op het Binnenhof. Prof. De Quay heeft een aantal ministeridbelen ontvangen, voldoende om er een uit gebreide regeringsploeg uit samen te stellen, staatssecretarissen inbegre pen. Maar de ijver van de formateur, hoe prijzenswaardig op zichzelf ook. heeft hem tot dusver niet geholpen. Het publiek verneemt niet slechts, wie de formateur allemaal uitnodigt, het verneemt tevens, zij het dan niet uit de officiële communiqué's, hoevele malen prof. De Quay bij zijn aanzoe ken een blauwtje loopt. Dit schouwspel is niet verheffend. De openbaarheid er van werkt al bij zonder weinig elegant en zij draagt helaas niet bij tot eerbied voor de waardigheid van het ministersambt. Van vorige kabinetsformaties, onder nomen in nauwe samenwerking met de fracties der adspirant-regerings- partijen, kennen wij het langdurig touwtrekken om portefeuilles en het gedetailleerde geknutsel aan de de partementale indeling. Ook toen wei gerden sommige kandidaten de hun aangeboden posten. Wie gehoopt mocht hebben, dat de extra-parle mentaire formatiemethode van prof. De Quay ook op deze punten een re medie zou brengen, is in zijn ver wachting teleurgesteld. Maar op het stuk van ministers aanzoeken staat de formateur nu een maal als de vragende partij. De ver antwoordelijkheid voor een weigering ligt in eerste instantie elders. Het zou lichtvaardig zijn, deze verantwoorde lijkheid nu maar direct in de schoenen te schuiven van degenen die een mi nisterspost ontliepen. Hun persoon lijke motieven zijn ons niet voldoende bekend, om daarover thans een oor deel uit te spreken. Met name bij de bezetting van het departement van Economische Zaken het meest spectaculaire geval bij deze formatie, tot. dusver valt het op, dat geen der aangezochte kandi- daten in het maatschappelijke leven een functie vervult, welke zijn over gang naar de leiding van dit departe ment tot een vanzelfsprekende stap zou stempelen. Wij zijn gewend ge raakt aan en wellicht verwend met hoogleraren, die hun katheder ver wisselen voor een ministerszetel. Maar dat is op zichzelf geen reden om verbaasd te staan als er nog hoog leraren gevonden worden, die blijk baar die ambitie niet koesteren. Het ligt inderdaad veel meer voor de hand, dat men de kandidaten zoekt en bereid vindt onder degenendie naast hun economische deskundigheid ook het politieke handwerk en de dienst aan de publieke zaak hebben geleerd. Het eigenaardige doet zich voor. dat de K.V.P. enerzijds sedert „het of fer" van 1952, waarbij zij omwille van het slagen van de toenmalige for matie afzag van één der grote depar tementen: financiën, economische za ken en sociale zaken steeds de, ge rechtvaardigde, wens tot een rentrée in deze sector kenbaar heeft gemaakt en niet in de laatste plaats voor economische zaken anderzijds niet „de stal" in gereedheid heeft gebracht, waarin de ministeridbelen voor dit ambt konden worden geschoold. Het doet ons genoegen, gisteroch tend in „De Volkskrantzij het van een medewerker: de schrijver van de rubriek „Tussen Plein en Binnenhof", te lezen, dat „de grondfouf' van de bestaande moeilijkheden gezocht moet worden in het feit, dat er weinig all round politici in de Tweede Kamer zitting hebben. Met deze vriendelijk geformuleerde en diplomatiek in de mond van „de diplomaaf' gelegde uit spraak verenigen wij ons geheel. De specialistische ontwikkeling van de kamerfractie wreekt zich ook hier. Maar er komt nog één ding bij, en wel dat met name de bezetting met vak economen toch al niet de sterkste kant van de KVP-fractie was. Beide fac toren hebben het reservoir van mi- nisteriabelen in de politieke gelederen met een thans bijzonder hinderlijk gevolg doen slinken. Prinses Paolo Ruffo di Calabria en haar verloofde Prins Albert van Belgit, gefotografeerd tijdens een wandeling in de tuin van het kasteel te Laeken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllll

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3