Karei Trautwein overleden Van Weert Drukke tijd voor katholieke vereniging voor het gezin De jeugd wacht weer een afwisselende vakantie Eduard van Beinum herdacht 1 NAAIMACHINES Bekend Haarlems glazenier Klauteren in nieuwe speeltuin aan Flevoplein Zware straf voor puzzelorganisator ACCORDEONS 0er >SckeH er tuurt. Concert Noordh. Philh. Orkest TEDDY SCHOLTEN in het gelijk gesteld PAGINA 5 Haarlem e.o. Films Toneel Diversen Burgerlijke Stand Haarlem ANÉGANG 46 GROTE HOUTSIR. U6 ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Opnieuw polio inentingen in Haarlem Amerikaanse ambassadeur naar Haarlem Voetbalwedstrijd advocaten contra artsen Tijdelijke voorzienin gen aan de Vier sprong in Aerdenhout De Haringbuys wordt of gesloopt, ofwel geïsoleerd Volleybalcompetitie Degradatie van Santpoort 2 en Oss Vóór de aanvang van het concert, dat het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest gisteravond in het Haarlems Concertgebouw gaf, heeft de voorzitter van stichting Noordhollands Philharmonisch Orkest, de heer W. Mensink met enkele woorden dr. Eduard van Beinum, die van 1927 tot 1931 dirigent van de Haarlemse Orkest Vereniging (voorloper van het N. Ph. O.) is geweest, herdacht. De heer Mensink zei, dat Van Beinum is heengegaan op het toppunt van roem als wereldvermaard diligent. Het onvermijdelijke is gebeurd op een leeftijd, waarop nog zoveel verwacht mocht worden. Hij was een eminent leider, die het kleine provinciale orkest, dat de HOV was, toen hij belast werd met de leiding, heeft ge transformeerd tot een muziekinstelling, welke in het Nederlandse muziek leven een waardevolle plaats inneemt. Hij noemde Van Beinum een lichtend voorbeeld voor musici, dirigenten en ook voor orkestbestuurders. Nederland rouwt om een grote dode, wiens betekenis het best tot uit drukking komt in de bewondering en liefde, welke muziekminnenden hem tijdens zijn leven schonken. Daarna speelde het Noordhollands Philhar monisch Orkest onder leiding van Henri Arends, Air van Joh. Seb. Bach. De plechtigheid werd besloten met een minuut stilte. Vierde Symphonie Dan Lex Dan Delden J. L. Op kamp Nieuwe vorm VETERAAN VAN DIJK FIETST NOG STEEDS BIJZONDER GOED BLOEMEN DAAL Commissie tentoonstellingen Nieuwe verkeersstrepen in Bloemendaal Het verkeer en het bloemencorso Eduard van Beinum ten grave gedragen Trekking premie- lening Alkmaar f 100.000 op no. 35126 Beurs van Amsterdam - - Beurs van New York In de afgelopen nacht is in het Diaconessenhuis te Haarlem over leden de glazenier Karei Trautwein, die zowel in Haarlem als daarbuiten grote bekendheid genoot wegens zijn voornamelijk religieuze werk. Nadat hij vóór Pasen in de Mariastichting was opgenomen ter observatie, bleek later operatieve behandeling nood zakelijk in het Diaconessenhuis. Karei Trautwein werd op 12 oktober 1893 te Amsterdam geboren. Zijn vader was kerkschilder. Na zijn studie aan de Amsterdamse Academie onder prof. R. N. Roland Holst voltooid te hebben, vestigde hij zich in 1925 te Haarlem, alwaar hij woonachtig ge bleven is, sedert lange tijd in het schilderachtige huis aan de Bakenes- sergracht op de hoek van de Vrouwe straat. De plechtige requiemmis wordt zaterdag 18 april gezongen in de Haarlemse St. Joseph-kerk, 's mor gens om tien uur. Van zijn grote meer recente werken- dienen de volgende te worden genoemd: de volledige beglazing van de kapel der Willibrordusstichting te Heiloo, een cy clus van ramen in het Sint Janszieken huis te Zaandam, het enkele jaren ge leden gereed gekomen grote raam in de kapel van Onze Lieve Vrouw van Haar lem in de Sint Josephkerk te Haarlem en een zestal ramen in het priesterkoor van de Meerburg-kerk te Leiderdorp, waarvan het laatste vorig jaar Pasen werd geplaatst. Voorts heeft hij onder meer vervaardigd ramen in de kapel van het Vormingscentrum der Katholie ke Actie te Laag Soeren en in de kapel len van de Zusters van Amersfoort, res pectievelijk te Alkmaar en te Lage Vuur- sche. Hij is de maker van de glazen in de kapittelzaal der Benedictijner-Abdij te Egmond, van twee ramen in de kerk van Onze Lieve Vrouw Ten Hemelopne ming te Apeldoorn. Van zijn werken in Haarlem moeten nog worden genoemd de beglazing van de sacristie der Kle- verparkkerk, het eerste werk na zijn ves tiging in Haarlem en derhalve een jeugdwerk. Vervolgens de raampjes in het trappenhuis van de St.-Jozef-Ulo aan de Ged. Oude Gracht. Trautwein was voor zijn ziekte bezig met de uitbreiding van zijn beglazing in de Paschaliskerk te Den haag, terwijl ook ramen voor Hoorn in het schets- stadium verkeerden. Gewetensvol kunstenaar In zijn academietijd, welke hij cum laude beëindigde, was hij een talent- CINEMA PALACE: Dracula, 18 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Dracula, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: De herberg van het zesde geluk, a. 1.; 2 en 8 uur. LUXOR: Stormloop tegen de Saracenen, 14 jaar: 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De vrouw die tweemaal leefde (prol.), 18 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: T.m. do.: Noodkreet, 18 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The wind cannot read (Een ver boden liefde), 14 j.; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Do.: Zo begint het leven (KFC- keuring volwassenen, door redactie ont raden), 8.15 uur. Donderdag 16 april Zie boven. Woensdag 15 april Schouwburg, Toneelgroep Theater met Een inoordverhaal, blijspel van Arthur Watkyn. Regie: Cruys Voorbergh (Abonn.voorst.). Donderdag 16 april Zie boven. Tot en met 24 mei Vleeshal: Elke avond orkest van Johnny van Helvoirt. Geopend vanaf 20 uur. Za en zo. vanaf 20.30 u. Di. gesloten. Tot en met 16 april HKB-gebouw: Nationaal Kegel Concours ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Haarlemse Kege. Bond. Dagelijks van 16—24 uur; zo. van 1124 uur. MUZIEK: Donderdag 16 april Concertgebouw: Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap. Generale repetitie. Grote Kerk: Van 15—16 uur: Orgelbe speling door Piet Kee. BEVALLEN van een ZOON: M. S. Reinders Folmer-van Hecke; J. A. Klomp-Visser; G. J. Duwel-Buys; M. H. van Steijn-Jongbloed; L. V. Iuliano- Di Salvo; C. M. de Weijer-Borst. BEVALLEN van een DOCHTER: P. D. Walstra-Krenz; E. C. M. Wachters- Vercammen; C. G. van der Wijden-Ver ver; M. C. Eken-Paar; A. Stoop-Voets. OVERLEDEN: D. J. Koster-van We tering, 71 j., Pijnboomstraat; C. Dalm- van der Schrier, 62 j., Asterstraat; H. A. Verheijen, 75 j., Voorhelmstraat; A. van de Water, 67 j., Kamperlaan; W. de Zwaan, 75 j., Vooruitgangstraat; J. J. Eekhoud, 93 j., Ripperdapark. ONDERTROUWD: A. M. de Graaff en J. J. Korthals; R. Goos en H. Hes sels. GEHUWD: W. A. van der Kroft en M. C. Kuilboer; W, Koning en R. Zoet hout. Advertentie vol leerling van prof. Roland Holst, al hoewel, naar zijn zeggen, hij meer ge leerd heeft van het contact met z'w medeleerling Henri Jonas. Zijn eerste ramen sluiten uiteraard aan bij de op vatting die Roland Holst huldigde. De ze was na de neogothieke inltatieve pe riode van de vorige eeuw mede van de eersten die het wezenlijke van de glaskunst terugvond in de Franse gla zen van de 12e en 13e eeuw, maar hier aan ook een strikt eigentijdse inter pretatie verleende. Hiermee was Roland Holst tegelijkertijd een èindpunt. 1 Trautwein heeft dit gevoeld en ge tracht zich los te maken van de Ro- landerie. Hij inspireerde zich daartoe weer rechtstreeks op Chartres, dat hij als een bedevaartsoord van de glaze nierskunst vele malen bezocht. Het gil- deboek schrijft in 1950 over hem: „Het schijnt dat er een zekere bevangenheid moest worden overwonnen, dat deze van nature zo bescheiden kunstenaar eerst meer zichzelf bewust moest worden van eigen capaciteiten, voordat hij de techniek vrij en onvervaard wist te han teren en tot kunstwerken kon komen". Behalve de artistieke vormgeving en de strikte behandeling van zijn glazen- materiaal interesseerde hem als sa craal kunstenaar uitermate de liturgie. Hij was in de vooroorlogse jaren een trouw bezoeker van de Nederlandse liturgische weken in Leuven, waar ge sprekken werden gevoerd over de ver nieuwing van liturgie, kerkenbouw en versiering in hun samenhang. Ook was hij in die tijd een belangrijke figuur in de studiekring uit de AKKV o.l.v. prof. Granpré Molière voor de ver nieuwing van de kerkenbouw, waarbij hij de samenhang met de beeldende kunst behartigde. In een aan hem ge wijd artikel in onze krant van 15 april 1950 karakteriseerden wij zijn werk als „Sterk, klaar en vroom". Heeft het werk van Trautwein een kwarteeuw lang zich ontwikkeld met sterke inspiratie op de romaanse glas cultuur, in zijn laatste jaren was een opmerkelijke stijlvernieuwing en een meer zuivere glastoepassing bezig zich te voltrekken. Dit zou de apotheose ge worden zijn van zjjn kunstenaarschap: op de hem geheel eigen wijze zou ook hij een eindpunt hebben bereikt, een sijnthese van de actuele kunstbeoefe ning en de grote traditie van het oude glas. Trautwein is steeds een zeer ge wetensvol kunstenaar geweest, een der weinigen die hun werk ook ambachte lijk zelf uitvoerden. Bij zjjn komst in Haarlem in 1925 werkte hij enige maanden bij het glasatelier Willem Bogtman, die met Roland Holst een vaste relatie onderhield, maar al spoe dig richtte hij zich een atelier in aan de Parklaan. Sinds 1939 woonde hij aan de Bakenessergracht e nhad zijn ate lier in de Vrouwenstraat. V/ s* Advertentie Alle merken dus ruime keuze In de week van 20 tot en met 25 april worden de polio-vaccinaties van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst van Haarlem voortgezet. De kinderen, geboren in de jaren 1945, 1946, 1947, 1948 en 1958 zullen voor het eerst behandeld worden. Hun tweede behan deling volgt in de week van 25 tot en met 30 mei. Bij de actie worden ook be trokken de kinderen van andere jaar gangen, die vorig jaar slechts één in jectie kregen, of in het geheel niets. Ook kunnen kinderen, die in 1958 al twee keer geprikt zijn, maar nog niet voor de derde maal, in de week van 20 tot en met 25 april hun derde injectie ontvan gen. De vaccinaties zullen plaatsvinden in het gebouw van de G.G.D., Nieuwe Gracht 124, maandag 20 april, van half vier 's middags tot half zeven, dinsdag 21 april van negen uur tot half twaalf 's morgens en van half vier tot vijf voor half zeven 's middags, woensdag 22 april van negen uur 's morgens tot kwart over elf en 's middags van twee uur tot half zes. Donderdag 23 april wordt gevacci neerd in het gebouw van de speeltuin vereniging „Het Oosterkwartier", Ber nard Zweersstraat 2, van drie uur 's mid dags tot vijf voor half zeven. In de Albert Schweitzerschool aan de Rijks straatweg 245 in Haarlem-noord wordt vrijdag 24 en zaterdag 25 april gevacci neerd. Vrijdags van negen uur 's mor gens tot vijf over elf en van half vier 's middags tot kwart over zes, zaterdags van eeen uur 's middag tot vijf voor half drie. Er moeten ongeveer 17.000 kinderen worden gevaccineerd, maar wanneer iedereen zich stipt aan de op zijn op roepkaart vermelde tijd houdt, hoeft niemand onnodig te wachten. Mochten meer kinderen uit één gezin op verschil lende dagen of tijden zijn opgeroepen, dan kan men desgewenst met allen te gelijk komen. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Phillip Young, zal Konin ginnedag, 30 april, met een klein gevolg een bezoek brengen aan Haarlem ter gelegenheid van het optreden van de U.S.A.F.E.-band, de band van de Ame rikaanse luchtstrijdkrachten in Europa. In het gevolg van de ambassadeur be vinden zich de heren R. W. Barnett, handelsraad, J. Smure Jr., informatie attaché, E. H. Balch, cultureel attache en de luitenant-kolonel Walter L. Carss jr.f luchtvaart-attaché. Ten bate van de stichting „Het Nationaal Reumafonds" zullen zeterdag 18 april om vier uur artsen en advocaten elkaar voor de tiende maal in een voetbalwedstrijd ont moeten op het H.F.C.-terrein aan de Span jaardslaan. Op verzoek van de afdeling Heemstede van de stichting „Het Nationaal Reumafonds" zal de volle entreeprijs ad f 0.75 voor tae reumabestrijding worden afgedragen. De opstelling is: Advocaten: Mr. K. van Giffen Mr. J. G. A. M. van Son, mr. J. D. Viskil Mr. C. F. M. v. Koppen, mr. K. Heimig, mr. J. G. Bettink Mr. O. H. van Wijk, mr. A. W. Luikinga, mr. D. van Leijden, mr. J. F. M. Brons, mr. F. M. Oberman Reserve: mr. J. W. Rutgers De Haringbuys, het karakteristieke huisje bij de Viersprong in Aerdenhout, zal opnieuw ter sprake worden gebracht tijdens de vergadering van de Bloemen- daalse gemeenteraad van morgen. De verkeerssituatie ter plaatse vraagt drin gend om verbetering omdat de weg er bijzonder smal is. Burgemeester en wethouders leggen de raad twee plan nen voor, die tijdelijke voorzieningen behelzen, welke op zeer korte termijn kunnen worden gerealiseerd. Het gaat bij beide plannen over het al of niet behouden (dat wil slechts zeggen „niet. afbreken") van de Haringbuys. Zeer binnenkort zal het huisje worden ontruimd. Een der plannen voorziet in afzonderlijke rijbanen voor eenrichting verkeer met rijwiel- en voetpaden, langs de voor- en achterkant van het huisje, waaraan dan niets gesloopt hoeft te worden. Er zal slechts een gedeelte van de voor- en achtertuin weg moeten wor den. De uitvoering van dit plan, een tijdelijke oplossing dus, vergt 42.500. Later, wanneer een definitieve voorzie ning getroffen wordt, heeft men de be schikking over 22.000 aan materiaal. De commissie voor Publieke Werken is in meerderheid vóór het plan, waar door de Haringbuys dus op een eiland zou komen te liggen. Het andere plan gaat er van uit, dat de Haringbuys verdwijnt. De rijweg kan dan, zoals ook elders op de Zand- voorterweg, 10.50 meter breed worden. De kosten zijn 33.000, waarvan later 17.000 beschikbaar zal zijn aan materi aal. B. en W. verklaren zich voor het laatste plan, niet slechts omdat het goedkoper is', 'maar ook omdat de ge- isoleerde Haringbuys bijzondere onder houdskosten zal vergen. De volleybalduels die in de eerste klasse plaats vonden, waren slechts van belang voor de degradatiecandidaten. Zo kwam OSS door een gelijkspel tegen De Blinkert PSCB er iets beter voor te staan, maar wij verwachten dat de Zandvoorters de voorlaatste plaats niet zullen verlaten. Ook de reserveploeg van Santpoort dwong De Blinkert tot een ge lijkspel, maar ook hier is dit resultaat nog van weinig betekenis. Bij de dames leed OSS een gevoelige nederlaag tegen de reserveploeg van Die Raeckse, dat met de dames Van Duf felen en Eelander tot de sterkste ploegen is gaan behoren. Setstanden: 153, 15—8, tijd aan. De zeven- a achtduizend kinderen, wier ouders lid van de ver- 1.5—5 en 15—6. HBC was in de laatste en}gjng zijn kijken nu al reikhalzend uit naar de laatste schooldag, die een set tegen OVRA ver van een overwin- v 9 v ning af, want de blauw-witten leidden heerlijke, onbekommerde vakantie met veel pret inluidt. Want een door deze rode-combinatieno;»^de^set en Keè befaamde vereniging georganiseerde vakantie is om van te dromen. Haar de wedstrijd: 1513, 1015, 1511 en programma's, die zij in overleg met de katholieke speeltuinen al vele jaren 18jta16de tweede klasse legde PWN de achtereen opstelt, zijn uitstekend en vol afwisseling. Dit jaar is er weer een basis voor het kampioenschap van de voetbaltoernooi en weer een ganzenbordspel, dat vorig jaar enorm bij de r^altV¥KSHBC°besloot^t^e1loen hfde jeugd is ingeslagen. Niet minder dan negenhonderd kinderen hebben er aan overgangsklasse met een nederlaag tegen meegedaan. Nu komt er dit keer een straattekenwedstrijd, terwijl verder het Alkmaarse Octopus: 157, 1510 en 15i2. de kinderen verrast zullen worden met enkele film- en toneelvoorstellingen. De uitslagen luidden: Heren: Gios OVRA 3 2—2; De Blinkert—OSS 2—2; WIK—PWN 2—2; Set up—DSS 3—lj Artsen D. Rijnders J. Ph. Zeevat, E. G. Duurtsema C. Eenhoorn, P. A. Roorda, dr. J. van Mansvelt J. Lems, P. M. v. d. Gugten, W. H. Brouwer, R. G. Colombijn, M. A. de Ruiter Reserves J. J. H. Vrijdaghs en W. G. Loggers POLITIE VOETBAL Gisteren heeft de Haarlemse Politie Sportvereniging een voetbalwedstrijd gespeeld te Zaan dam tegen de Zaandamse collega's. De wedstrijd werd door de Haarlemmers met 3-2 gewonnen, waardoor zij in district-West van de eerste klasse A promoveerden naar da hoofdklasse in genoemd district. Deze totempaal met wigwam-tenten op de achtergrond is te vinden in een van de speeltuinen van de Franse stad Rijssel. Men heeft daar gebroken met de huidige vormen van jeugd-vermaak: de schommels en zweefmolens staan niet meer in de aandacht van de kin deren, die deze apparaten teji onzent nog hebben. In de nieuwe speeltuin van de Haarlemse katholieke vereni ging voor het gezin aan het Flevo- plein zal op bescheiden schaal even wel deze nieuwe vorm worden toe gepast. Er komen enkele klim- en klauter-werktuigen, terwijl ook hulp middelen zullen worden aangebracht, die de fantasie van de kinderen scher. pen Voor de Haarlemse katholieke vereniging voor het gezin en de besturen van de tien katholieke Haarlemse speeltuinen breekt een bijzonder drukke volkomen afwijken van de tot dan toe gebruikelijke. Bij de inrichting van nieuwe speeltuinen zal nieer en meer de nadruk Worden gelegd op klim- en klauterwerktuigen en op hulpmiddelen, die de fantasie van de kinderen scher pen. Daarvoor hebben twee bestuurs leden van de vereniging een week of wat geleden een „bliksembezoek" ge bracht aan enkele speeltuinen in de F ranse stad Rijssel, waar deze nieuwe vorm is toegepast. Ook in de speeltuin aan de Hendrik Roozenlaan te Over men, die onlangs werd overgeplaatst, uilen enkele klimwerktuigen worden neergezet. Over de medewerking van het Haar- emse gemeentebestuur heeft de katho- ioke vereniging voor het gezin niet te Jagen. De hekken en de plantsoenen an de tuinen worden zorgvuldig bijge- louden. Van de zijde van de geneeskun dige dienst is een verheugende belang- telling voor de verbandkisten, waarvan or een in elke tuin aanwezig is. De kinderen, die de wip en schom- nel nog niet zjjn ontgroeid, behoeven ich voor de komende zomervakantie geen zorgen te maken. Zjj zijn, wat men noemt, onder de pannen. Voor de jeugd, die de speeltuin niet meer frequenteert, zal met de Raad voor de Jeugd, het Haarlemse Speeltuinverbond en de Haarlemse katholieke vereniging voor het gezin een apart vakantieprogram ma worden samengesteld. CIOS 2Rapiditas 22; AWEclecta 2 31; DSSCIOS 3 31; Santpoort 2 De Blinkert 22. Dames: AVC 2Velox 2 40; Die Raeckse 2—OSS 4—0; OVRA—HBC 1-3; OGDie Raeckse 4 30; DSS 2OSS 2 1—3; DSS—Spaarnestad 1—3; MHBS 2De Blinkert 2 03; Die Raeckse 3 JBS 2—2; De Blinkert 3—DSS 4 3—1; WIK—De Blinkert 5 3—1. Het is zo klaar als een klontje, dat i het organiseren van deze jeugdevene- I menten geld kost. Vandaar dan ook, .j1 dat tel" financiering ervan elk jaar een PENNINGEN. Op uitnodiging van de huis-aan-huis-eollecte wordt gehouden. Vereeniging Haerlem zal de heer Ja- ques Schulman, penningkundige te Am sterdam, maandag 27 april te acht uur in café-restaurant Brinkmann, Grote Markt een lezing met lichtbeelden hou den over: „De Nederlandse penning kunst mede in verband met de Haar lemse geschiedenis". De jaarlijkse Luilakwandeling zal dit jaar gehouden worden op 16 mei. De katholieke vereniging voor het gezin doet een in deze vorm gestoken beroep op de burgerjj in de week van 20 tot en met 25 april. Zij, die in de gelegen heid zijn om enkele uren te collecteren, zijn van harte welkom. Vooral op 25 april zaterdag dus kan men collec tanten en -trices heel goed gebruiken, want in het verleden is het herhaaldelijk Het concert van gisteravond werd ge opend met de vierde symphonie van Lex van Delden, die de componist heeft opgedragen aan de thans ontslapen dirigent van het Amsterdams Concert gebouworkest, dr. Eduard van Beinum. Deze vierde symphonie, ontstaan in opdracht van de gemeente Amsterdam, werd in 1957 voltooid. Aan orkestbezet ting eist zij de normale omvang. De compositie is hecht van structuur en met degelijk vakmanschap geschreven. Wat echter belangrijker is: Lex van Delden komt tot boeiende, intens muzi kale momenten. Zonder te willen zeggen dat de hele symphonie een openbaring was (hiervoor zitten er nog wel enkele lege, dorre gedeelten in) kan men toch spreken van een belangrijk stuk muziek, dat het orkestrepertoire van Nederlandse composities ontegenzeglijk heeft ver rijkt. Een niet te onderschatten eigen schap in dit werk vormde de kleurrijke instrumentatie, terwijl verder de logische ontwikkeling van het thematisch mate riaal de aandacht trok. De harmonieën zijn niet hard, hier en daar zelfs volko men ook voor niet-modern georiënteerde oren aanvaardbaar. Henri Arends kwam tot een zorgvuldige uitvoering, waarbij hij de hoogtepunten van het werk (per soonlijk vond ik het tweede deel zeer mooi) nog eens extra accentueerde. De componist, die in de zaal aanwezig was, verscheen na de uitvoering op het po dium om Arends en de zijnen spontaan f© dsriken. Tot het vrij uitgebreide programma van dit concert leverde de violist Herman Krebbers een belangrijke bijdrage. Vóór de pauze speelde hij op ongeëvenaarde wijze Maurice Ravel's „Tzigane" voor viool en orkest. Wanneer men deze Nederlandse meesterviolist ziet spelen, lijkt het of er voor hem geen technische moeilijkheden meer bestaan. Een viool partij zó virtuoos geschreven als deze, eist een violist van de hoogste klasse. Herman Krebbers slaagde er in deze zigeuner-rhapsodie brillant en toch gaaf als het ware te voorschijn te toveren. De uitvoering maakte diepe indruk. Na de pauze was zijn succes zo mogelijk nog groter in het vioolconcert van Paga- nini. De halsbrekende acrobatiek der dubbelgrepen, zowel in gewone als fla- geolettonen, de misschien iets zoete, maar toch fraaie thematiek, dit alles werd door Herman Krebbers op bijkans volmaakte wijze aan het opgetogen pu bliek voorgeschoteld. Het orkest had enige moeite in de overigens muzikaal weinig zeggende begeleiding, ritmisch bij te vallen waar dit vereist werd. Tot slot dan de ouverture-fantasie „Romeo en Julia" van Tschaikowsky. Na een ietwat rommelig en dynamisch onsamenhangend begin ging het later steeds beter vlotten, om tenslotte in een meeslepende vertolking te culmineren. Samenvattend: een voldoening schen kend concert met een juiste programma indeling van composities uit diverse stijlperioden der muziek. voorgekomen, dat op de laatste dag, waarop ook op straat met de bus mag worden rondgegaan, het corps collec tanten beslist onvoldoende bemand was. De vereniging, die door de gemeente Haarlem wordt gesubsidieerd met een bedrag, dat ruwweg rond de dertig mil le per jaar ligt, heeft veel geld nodig. Niet alleen voor de zomerfeesten, maar ook voor die kinderen, die zfl elk jaar voor een week de buitenlucht instuurt. Dit seizoen gaan er ongeveer driehon derd en vijftig kinderen naar Epe en Hattum. Daarvoor zijn op het ogenblik vijftig tot zestig leiders en leidsters in opleiding. Verder is er veel geld nodig voor het onderhoud van de bestaande speeltuinen en voor de aanleg van nieu we. Binnen de kortst mogelijke keren moet er een speeltuin komen aan het Flevoplein in Delftwijk en een speel tuin in het Kleverpark. Ofschoon de ge meente voor de aanleg zorgt voor de tuin aan het Flevoplein stelde de raad nog niet zo lang geleden een bedrag van bijna 25.000,- beschikbaar staat de vereniging voor de aanschaf van de speelmaterialen, die om en nabij 8000,- kosten. Men hoopt, dat de speeltuin aan het Flevoplein nog deze zomer klaar komt. In deze tuin zullen dan de modern ste apparaten worden aangebracht, die Dp deze manier zullen voorlopig le Haarlemse kinderen zich in de ipeeltuinen moeten vermaken. Maar het is een avontuur om steeds :o hoog boven de wereld uit te vliegen. Advertentie Verrukkelijke koffie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105, Telef. 18598. De Haarlemmer Ben van Dijk heeft weer een nieuwe overwinning aan zijn reeds indrukwekkende erelijst als wie- Ierveteraan toegevoegd; nu zegevierde hij in Utrecht in een koers voor B-vete ranen. Samen met Tillieu had de 49-jarige Van Dijk zich in een kopgroep van de jongere A-veteranen weten te handha ven. Hij had zodoende in de eindsprint alleen maar met Tillieu rekening te houden en deze kon het Van Dijk niet lastig maken. De uitslag luidt: 1. Van Dijk, Haar lem; 2. Tillieu, Tilburg; 3. De Ridder, Terheyden; 4. De Bruin, Roosendaal; 5. Smits, Tilburg. De jonge Hillegommer Kees Weijers heeft in Zaandam een wedstrijd voor aspd. gewonnen vóór Bogerd (Schagen). Ottenbres (Alkmaar) etc. Een wedstrijd voor nieuwelingen in Zaandam werd gewonnen door Bert de Reus uit Vel- sen-noord. Hij noteerde een tijd van 1 uur en 24 mm. en 55 sec. (50 km.) Schouten uit Badhoevedorp werd der de, de Sassênheimer Zoet zevende. Pe ters uit Heemstede achtste en de Haar lemmer Hendriks negende. K.W.-FONDS. De afdeling Haarlem van het Koningin Wilhelmina Fonds zal in verband met het tienjarig bestaan van het K.W.F. in juni, vrijdag 17 april om acht uur een propaganda-avond hou den in het gebouw St.-Bavo aan de Sme- destraat. Vertoond zullen worden de film over de kankerbestrijding: „Er Is een tijd komenen een film over het leven van Madame Curie. lm de villa „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalseweg 158 In Overveen wordt zaterdagmiddag 18 april om drie uur een tentoonstelling van aquarellen, prenten, foto's enz. geopend. De ope ning geschiedt door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller. De tentoon te stellen voorwerpen zijn afkomstig uit het familiebezit van de Erven Van der Vliet en uit het ge meente-archief en hebben betrekking op de geschiedenis vam „Elswout". Dit is de laatste tentoonstelling die van gemeentewege wordt voorbereid. Daarna zullen de werkzaamheden om tentoonstellingen te houden worden uit gevoerd door een commissie die onder leiding staat van de gemeentesecretaris de heer G. van Eek. Daarin hebben verder zitting mr. c. W. D. Vrijland kenner van „Elswout" bij uitnemend heid mr. F. J. D. Theijse sr. oud voorzitter van Bloemendaal's bloei en als vertegenwoordigers van de buurt verenigingen de dames E. H. van Hol ten-Keur (namens Buurtbelang Aer- denhout-Bentveld), T. Senff-Hahn (Buurtver. Overveen) en een door de buurtvereniging Bloemendaal nog aan te wijzen bestuurslid. Op de eerste verga dering van dit nieuwe comité zal een vertegenwoordiger voor de wijk Voge lenzang en voor de jeugd worden aan gezocht. Tijdens de hierboven genoem de expositie, die dagelijks van tien tot vijf uur en op zondag van twee tot vijf uur geopend zal zijn, en die tot begin mei wordt gehouden, zal op de avonden van maandag 20 april en dinsdag 28 april de gemeentesecretaris de heer G. van Eek over het onderwerp „Elswout" lan taarnplaatjes vertonen. Deze bijeen komsten beginnen om acht uur. In de gemeente Bloemendaal is een firma uit Bodegraven de afgelopen twee dagen, onder leiding van de adjudant van politie, de heer Rentenaar, bezig geweest om over een afstand van ruim zes kilometer verkeersstrepen bij te verven. Bovendien werden op de Voge- lezangseweg bij de gevaarlijke S-boch- ten, alsmede op de Zilkerweg en nabij station Bloemendaal nieuwe verkeers strepen getrokken. De substantie, verf met gemalen glas, is binnen twintig mi nuten droog. Gedurende het uitvoeren van deze werkzaamheden hebben politie agenten op de onder handen genomen plaatsen het verkeer geregeld. De rijkspolitie in het district Leiden heeft verscheidene maatregelen getrof fen voor het verkeer tijdens het bloe mencorso van de bollenstreek, dat 25 april zal worden gehouden. Het corso is via de bestaande wegen normaal te bereiken. De politie ver zoekt bezoekers echter wegens de ver wachte drukte vooral tijdig aanwezig te zijn. Om stagnatie op het traject Amsterdam-Den Haag v.v. over rijks weg nr. 4 te voorkomen, wordt het auto verkeer Amsterdam-Leiden-Den Haag. Rotterdam v.v. aangeraden gebruik te maken van de nieuwe verbinding rijksweg 4a via Burgerveen en Ypen- burg. De politie verzoekt de automobilisten tenslotte er toe mede te werken dat zo weinig mogelijk schade wordt toege bracht aan bermen en bermplanken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 32-jarige directeur van een puzzel bureau uit Amsterdam wegens ver scheidene verduisteringen en het op zettelijk gebruik maken van een vals geschrift, conform de eis veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Het hef achtte bewezen dat hij de waarborgsommen ad 500,-, die enkele agenten van het puzzelbureau hadden gestort, nimmer heeft terugbetaald. Evenzeer werd bewezen geacht dat bij een kennis een kwitantie van 10.000 heeft laten tekenen en hem slechts 125,- heeft uitbetaald. Deze man had tijdens de zitting verklaard dat hem tevoren de juiste oplossing van de puz zel was verstrekt met de afspraak dat zij de opbrengst samen zouden delen. Van een punt uit de tenlastelegging werd de reeds tien maanden in voor arrest zittende directeur vrijgesproken. Het hof achtte nl. niet bewezen dat de directeur enkele honderden mensen een rijksdaalder heeft laten betalen om in aanmerking te komen voor kleine werk zaamheden. „Gedaagde heeft van het aantrekkelijk uiterlijk en de populariteit van Teddy Scholten geprofiteerd, al is net maar een beetje", aldus dinsdag de president van de rechtbank te Rotterdam. Hij wees vonnis in het kort geding, dat Teddy Scholten aanhangig had gemaakt tegen een sigarettenfabriek, omdat deze van haar een foto gebruikt had voor reclame, zonder daar toestemming voor te vragen. De president vond deze publicatie ook onrechtmatig en wees de verdering van Teddy Scholten toe. Deze luidde een verbod tot publicatie met een dwangsom van ƒ2000 voor iedere overtreding. Gedaagde werd voorts veroordeeld in de kosten van het geding. In opvolging van zijn persoonlijke strikte wens is dr. Eduard van Beinum vandaag in alle stilte door zijn familie leden naar zijn laatste rustplaats ge bracht op het kerkhof te Garderen. het dorp in zijn geboortestreek, waar hij zijn buitenhuis had De kleine dorps gemeenschap van Garderen, waaraan het feit uiteraard niet onbekend was gebleven, gaf bij het kerkhof van zijn medeleven blijk. De begrafenis geschiedde na een requiemmis in de parochiekerk „Maria Zuivering" te Putten (Gld.). Bij de jaarlijkse trekking van de premie lening 2y2 pet. der gemeente Alkmaar wer den 200 obligaties van nominaal f 100 elk uitgeloot, waarbij de hoofdprijs van f 100.000 is gevallen op obligatienummer 35126. De premie van f 25.000 viel op nummer 2475, die van f 5000 op nr. 64449 en die van f 2500 op nr. 58550. Voorts werden vijf obligaties uitgeloot met een premie van f 1000 elk, t.w. de nummers 118548, 107589. 88113, 51409 en 29026. De bezitters van de volgende vijf obligaties zagen zich een premie van f 250 toevallen: nr. 62717, 15722, 55344, 111875 en 59134. Tenslotte werden 186 met hierboven genoemde nummers uitgeloot met een pre mie van f 125 elk. De volgende trekking is op 15 april 1960. Advertentie Rijksstraatweg 59 Select 80 bas, 5 reg. 270.- (Niet officiële koersen) TELEFOON In de nacht van maan dag op dinsdag z;jn er in drie tele fooncellen de geldhakjes gelicht, en wel in die aan de Zuiderhoutlaan, aan het Schouwtjesplein en aan het Wil- sonsplein. De geldbakjes bleken ge forceerd te zjjn. De Haarlemse politie heeft de zaak in onderzoek. De P.T.T. probeert vast te stellen hoe groot on geveer het gestolen bedrag kan rfln. 4% Ned. 1958 3J4 Ned. 1953 Staffel 1947 3% Ned 1956 314 Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Mlj. A.K.U. Berke) Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij Fokker v. Gelder Hoogovens Miiller Co. Philips Gem.bez. Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb M11 K.P.M. Ned. Stoomv Mt). v Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 II 214 Rotterdam '57 Alb Heijn kl. obl. 4 Vorig opening Slot 15/4 102 102% 96 Va 92ft 92H 94^ 90 88 H 901/4 9IV2 111% 220 8534 171 318 307% 244 149.80 149.50 224 425 306 590 J/. 579% 535 539 249 3A 170 168.10 158% 157% 142.20 148% 147% 137% 137% 146 144% 247 139% 137% 104% 81 94% 97 126% Anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp General Electrlo Genera) Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward rtadw Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel Stemming: 13/4 66% 51 63% 81% 46% 111 38% 43% 55% 67% 45% 84% 65% 54% 52% 29% 89 >4 14/4 67% 50% 62% 80% 46% 114% 37% 45 58% 69% 45 85 66% 55% 52 29% 90 goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5