DE „TWEEDE KEUS STELT TELEUR u V m DAGPUZZLE AMSTLEVEN DE A CARNAVAISMOORD Uitzetting in het buitenland remt deviezenaanwas af TECHNISCHE GOEDEREN Slechts Van der Lee, Munsters en invaller Engelander vallen op Nieuwe trainer voor paarden sport Ned. duo verliest in Parijs Dr. Jonas Salk naar Nederland Nieuwe records gewichtheffen Na de moord te Axel 1 H W ilpr L - A DRAADLOOS CONTACT Interland naar de West Rijk en banken zitten goed bij kas Schwartz zoekt tevergeefs naar opvolgers Instructeur van de prinsessen op Soestdijk Tafeltennis Bekers van Milan gestolen "5 A A 'V. V-fll T.V. op Koninginnedag Vanavond I.T.F. zet strijd tegen Goedkope Vlag voort Belangrijke uitbreiding Philips Drachten Nieuwe directeur textiel vakschool door MARTIN MONS Weekstaat Nederlandsche Bank Verdere inkrimping biljettenomloop Uitvoer meer gestegen dan invoer Sikkens-groep vergroot produktiecapaciteit WOENSDAG 15 APRIL 1959 PAGINA 9 DONDERDAG DINSDAG APRIL APRIL APRIL woensdag 15 t/m vrijdag 24 april - Terrein Croeselaan 11 Uit de beste koffiebonen! normaal - coffeïneyrij - espresso' PETER POST VIERDE IN BELGIË K u ixLil-i. H,..t d BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING B.N.G. in de markt aSC normaal-coffeïnevrij -espresso Buitenlandse handel in maart Dekkingspercentage 92 (81) Advertentie VRIJDAG WOENSDAG MAANDAG ZATERDAG VRIJDAG DONDERDAG APR L APRIL APRIL APRIL APRIL PRIL INDUSTRIEAlgemene machinebouw, w.o. machines, apparaten en onderdelen voor kernenergie, complete industriële installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines, -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektro motoren, transformatoren, gelijkrichters, draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie, enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties. Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooginrichtingen. Drijfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstoffen en half fabrikaten. Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en de houtindustrie. Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten. SCHEEPSBOUW: Cascobouw: Ijzer, staal, non-ferro-metalen, kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navigatieapparatuurStuurmachines, nautische instrumenten, radar, radio, enz. Beveiliging: Brandbeveiligingsmateriaal, reddingsmateriaal, enz. Daad- gerei: Dekwerktuigen, lieren, kaapstanders, e.d„ laadbomen. Technische voorzieningen: Hulpaggregaten, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Groot keukeninstallaties en -machines. Onderhoud: Verven, lakken, vernissen, e.a. conserverings- en corrosiewerende middelen. Handelsinformaties en voorlich. tings dienstenDiversen. (Van onze sportredacteur) Zo Elek Schwartz, de coach van de K.N.V.B., zich in het (raai verlichte stadion van P.S.V. van verbazing de ogen uitgewreven heeft, dan zou ons dat niet verwonderen. Hij zal, althans gisteren, namelijk de onprettige erva ring opgedaan hebben, dat er voor het Nederlands elftal nauwelijks een vol waardige remplacant te vinden is. Het nationale B-elftal, met als kern vijf co ryfeeën van Nederlands toekomstige kampioensploeg Sparta, speelde een zeer teleurstellende oefenwedstrijd te gen de Duitse club F. C. Köln. Dat die wedstrijd in een gelijk spel geëindigd is, is minder belangrijk dan het feit, dat de heer Schwartz na deze ontmoe ting bijzonder veel moeite, zal hebben met het samenstellen van een ploeg, welke hij zaterdag met een gerust hart tegen bet Belgische B-elftal kan laten spelen. Dat juist de spelers, die een belang rijk aandeel hebbm in de onaantast bare positie welke Sparta op de va derlandse voetbalranglijst inneemt, niet Advertentie HiSgAPi De Hippische Sportbond heeft een nieuwe trainer, n.l. de Hongaar luite nant-kolonel G. von Hazlinsky. Hij was voor zijn komst naar Nederland verbon den aan de grote staatsstoeterij. Hij Wordt in het bijzonder belast met de jeugd- en andere ruiters die in aanmer king komen om deel te nemen aan bui tenlandse wedstrijden. Ook zal hij Iedere week naar Soest dijk reizen om er les te geven aan de Prinsessen. De tijd die dan nog overblijft geeft de Hongaar instructie aan particulie ren. Dinsdag zijn te Parijs de wedstrijden voor de internationale tafeltenniskam pioenschappen van Frankrijk voortge zet. De Hagenaar Hoefnagel, die met de Belgische mej. Cornellis in het gemengd dubbelspel uitkwam, verloor in de eer- ■te ronde van de Zuidslavisch-Engelse combinatie Hrub-Ann Haydon. De cijfers Waren 21-10, 21-11 en 21-11. Ook de Nederlandse combinatie Ag nes Simon-Bert Onnes werd in de eer ste ronde uitgeschakeld. Het Rotter dams-Amsterdamse duo kwam uit te gen het sterke Japanse paar Mura kami Matsuzaki en verloor kansloos met 21-4, 21-13 en 21-19. Agnes Simon zette in het dames en kelspel haar overwinningenreeks voort. In de achtste finales versloeg zij de Zuidkoreaanse mej. Choe met 21-9, 21-14, 14-21 en 22-20. De Nederlander Peter Post is dinsdag fierde geworden in een wedstrijd voor Professionals in het Belgische Dender- Jiouten. Winnaar werd de Belg Van Looveren, die de 187 km aflegde in 4 Uur 42 minuten. De uitslag was: 1. Van Looveren (B.) <•42; 2. Martens (B.) op drie lengten; 5- Schroeders (B.); 4. Post (N.); 5. Denoyette (B.); 6. Rosseel (B.) 4.43.20; Luyten (B.); 8. Piet van Est (N.). Van de overige Nederlanders werd "aptein tiende, Gerrit Voorting elfde Wim van Est dertiende, allen in dezelfde tijd als no. 6 de Belg Rosseel. De Italiaanse politie is druk in de weer in verband met de diefstal van "0 zilveren bekers uit het gebouw van 2? voetbalclub Milan. Het zijn prijzen de ploeg in de afgelopen kwart *euw heeft gewonnen. „.P.r- <f- E. Salk, onderzoeker op het vi„,i van de kinderverlamming en uit- vnJSSE van het naar hem genoemde djn ter voorkoming van polio, zal do ^}aandag 27 april a.s. in de aula van da™ !me?ntf"univers'te't van Amster- r?,!1 houden over polio-virus- od Salk hoopt zaterdag 25 april P schiphol le arriveren. aan de verwachtingen beantwoord heb ben, is de grote verrassing van de oefenwedstrijd, die voor dicht bezette tribunes gespeeld is. Doelman van Dijk heeft de twee doelpunten, welke F.C. Koln gefabriceerd heeft, op zijn gewe ten. Spil Schilder bleek in het centrum van de verdediging gemakkelijk uit balans te brengen. Rechtshalf en aan voerder Verhoeven toonde zich zowel aanvallend als verdedigend een wei nig imponerende figuur en Bosselaar beantwoordde ook al niet aan zijn re putatie. Slechts linksachter Van der Lee haalde royaal een „voldoende". Met vier van de vijf Spartanen stel den echter nog meer spelers teleur. Rechtsachter van Bun (M.V.V.) invaller voor Brui] faalde welis waar niet, maar speelde evenmin over tuigend, al moet gezegd worden, dat hii Schilder meermalen verdienstelijk te hulp kwam. Van de aanvallers toonde linksbuiten Bouwmeester (N. A.C.) zo'n gebrek aan conditie, dat hij na de rust vervangen werd door Schaffrath (Rapid J.C.). De binnen- spelers Rutten (M.V.V.) en Bennaars (N.O.A.D.) kwamen in pure snelheid en wendbaarheid zoveel tekort, dat zij op het middenveld een onderge schikte rol speelden. Behalve van der Lee waren er dan ook slechts twee spelers, die de toets der milde kritiek konden door staan. Linkshalf Munsters (Fortuna) versaagde nimmer en Engelander (Blauw Wit) kweet zich zeer verdienste lijk van de ondankbare taak om Can- jels als middenvoor te moeten vervan gen. Als men weet, dat Engelander in zijn club meer een „gelegenheids-aan valsleider" is, verdient zijn prestatie wel bijzondere bewondering. Er was dus, dat zal men begrepen hebben, niet veel fraais te beleven bij de oefenwedstrijd van het B-elftal. Slechts de twee Nederlandse doelpun ten waren van kwaliteit. De eerste kwam op naam van Bouwmeester, die met een rush-door-het-centrum na een pass van Munsters fraai zijn bedoe ling om zelf zijn geluk te beproeven tot het laatst camoufleerde. Hij had met die verrassende actie dan ook prompt succes. Dat doelpunt maakte de voor sprong, die F. C. Köln na een schot van rechtshalf Wilden doelman van Dijk liet de bal tussen zijn handen doorglippen genomen had, weer on gedaan. Direct na de rust leidde een combinatie tussen Bosselaar en Ben- naars andermaal tot een fraai doel punt, maar acht minuten voor het ein de talmde keeper van Dijk met uitlo pen, waardoor een scrimmage kon ont staan met als resultaat een doeltreffend schot van de invaller-rechtsbuiten Mül- ler. Tijdens een wedstrijd voor de club- competitie tussen „Simson" en „Hercu les" werden twee Nederlandse records gewichtheffen verbeterd. Jan Nolten van Hercules uit Den Haag verbeterde in de lichtgewicht klasse record drie Olympische oefe ningen met een totaal van 312,5 kg. De prestaties in de drie onderdelen waren: drukken 102.5 kg, trekken 95 kg, stoten 115 kg. Het oude record stond met 310 kg. (95, 95,5, 117,5) op naam van de Hagenaar Tschea La Ling. Karei Urgert van Simson (Den Haag) verbeterde hetrecord drukken in de extra vedergewichtklasse tot 79,5 kg. Het oude record stond met 77 kg op zijn naam. i*" i AL L', O" i"- A f M 'ff ,'j f f? v-:-: - V--*! .V Ter bevordering van tiet onderzoek naar de dader verspreidt de politie een Joto van de voorwerpen, die werden gevonden op het .lichaam van de vermoorde vrouw in Axel. No. 1: voorkant van een pennystuk, dat vermoedelijk als broche werd gedragen; no. 2: de veiligheidsspeld met twee scapuliermedailles, welke veiligheidsspeld was gebruikt voor het dichtspelden van de zakdoek, waarin bankbiljetten waren gevouwen; no. 3: een kettinkje met hanger; no. 4: nog een scapuliermedaille, die eveneens aan het hangertje zat en no. 5: een ring met groene steen en bloemmotief. De centimeter is opgenomen om enig inzicht in de grootte te geven. Bovendien werden nog gevonden: een klokje met nikkelen kastje, met op de achterzijde een merk van de maker en een zwarte damesschoen met Queenie-halcje. De interland Nederland-België, vol gende week zondag in het Olympisch stadion te Amsterdam, wordt door de Wereldomroep, in samenwerking met de K.R.O., via een speciale zender uit gezonden naar de West. Met het oog op de grote belangstelling, die men daar heeft voor voetbalwedstrijden, zal het verslag van Leo Pagano recht streeks worden uitgezonden, waarbij een achttal stations in Suriname en de Ned. Antillen in de gelegenheid worden gesteld de reportage te relayeren. De luisteraars zullen deze uitzending reeds om ongeveer tien uur in de mor gen kunnen horen. De Wereldomroep verbindt, evenals bij vorige gelegenheden, aan deze sport- uitzending een attractie. Alle luiste raars, die vóór 19 april de uitslag van de wedstrijd goed raden, ontvangen een surprise. De Nederlandse Televisie Stichting verzorgt op donderdag 30 april a.s., Ko ninginnedag, een nationaal programma, waarvan de samenstellers uitgaan van de gedachte: Hoe zou het programma er hebben uitgezien als de televisie had be staan in 1909, het geboortejaar van H. M. de Koningin? Verschillende vaste rubrieken, die door de NTS zelf en door de tv-afdelin- gen van de omroeporganisaties wor den verzorgd, zullen zoveel mogelijk in de geest van die tijd op het scherm wor den gebracht. De toneelgroep „Ensemble" voert vanavond in opdracht van de N.C.- R.V.-televisie het stuk „Meneer Per- richon gaat op reis" op, waarmee het in september van het vorige jaar van start ging. De liedjes bij dit gemoderni seerde en als muzikaal blijspel opge voerde stuk zijn gecomponeerd door Cór Lemaire op teksten van Ernst van Altena en geënsceneerd door Albert Mol. De toneelregie is in handen van Jan Retèl, de tv-regie in die van Max Douwes. Voor de V.A.R.A.-microfoon speelt het Promenade-orkest onder lei ding van Benedict Silberman met me dewerking van het Radiokoor fragmen ten uit „Jewish Music", Joodse volks liederen en dansen, bewerkt door de di rigent zelf. In een uitgesteld relais van de Italiaanse radio volgen later frag menten uit Verdi's opera „La Forza del Destino". Tot de medewerkenden be horen Anita Cerquetti, sopraan, Bo ris Christoff, bas, Giulietta Simionata, mezzo-sopraan. Pier Miranda Ferraro, tenor Dirigent is Nino Sanzogno. In het radioprogramma van de N.C.- R.V kan men luisteren naar het Om roeporkest onder leiding van Fulvio Vernizzi, dat „Tre Preiudi sinfonici Edi- po Re" van Pizzetti en „Musica Not- turna" van Ghedini uitvoert. Later op de avond geeft Wim ter Burg onder het motto „Wie luistert mee?" zijn veer tiende les in het muziekbeluisteren. De Internationale Transportarbeiders Federatie heeft haar goedkeuring ge hecht aan een plan voor de strijd tegen reders, die volgens de federatie van Goedkope Vlaggen gebruik maken om lage Ionen te betalen. De Commissie voor Eerlijke Han delspraktijken van de federatie heeft na een twee dagen durende bijeen komst besloten, de schepen die va ren onder de vlaggen van Liberia, Honduras en Panama, in te delen vol gens de nationaliteit van de eigenaars en dus niet meer volgens de nationali teit van de meerderheid der beman ning, zoals tot dusverre het geval was. Bepaald werd verder, dat aan de Amerikaanse vakverenigingen zal wor den verzocht ertoe mede te werken, dat Amerikaanse reders, die gebruik ma ken van schepen onder Goedkope Vlag voor deze schepen slechts bemanningen zullen kunnen aanwerven tegen de best mogelijke voorwaarden. Aan de vakverenigingen van trans portarbeiders van alle andere landen zal worden gevraagd te trachten te bewerkstelligen dat de arbeidsvoorwaar den op schepen onder Goedkope Vlag tenminste even goed zijn als in de res pectieve landen zelf. De secretaris generaal van de fede ratie, Omer Becu, deelde op een pers conferentie mede dat er geen algemene boycott van schepen onder goedkope vlag zal worden georganiseerd. (Van een correspondent) De afdeling van de Philipsfabrieken te Drachten zal worden uitgebreid met 8000 m2 tot een totale oppervlakte van 40.000 m2 en het aantal werknemers zal hierdoor toene men van 2100 tot 2700. Deze uitbreiding is een gevolg van het feit dat het Philips- bedrijf in Drachten zich zal gaan toeleggen op de fabricage van een geheel nieuwe groep artikelen, n.l. huishoudelijke appa raten. Dit is de zesde uitbreiding die het bedrijf te Drachten sinds de vestiging in 1950 ondergaat. Dit alles is vanochtend be kendgemaakt op een persconferentie.* De nieuwe uitbreiding van dit bedrijf is niet alleen voor Drachten en Oostelijk Friesland, maar ook voor de industriali satie van het gehele noorden van zeer grote betekenis. De produktie van huishoudelijke apparaten is iets geheel nieuws en zal in Drachten met kracht worden aangepakt. Ongeveer driekwart van de produktie zal worden geëxporteerd. Het besluit om het bedrijf te Drachten andermaal een grote uitbreiding te geven, is niet alleen een gevolg van de omstan digheid, dat Drachten in een gebied ligt dat als een reservoir voor arbeidskrachten kan worden beschouwd, maar vooral omdat met name sinds het bekend worden van de industriekernen de overtuiging is ver sterkt, dat het de overheid ernst is met het treffen van maatregelen ter bevorde ring van de industrialisatie en met bege leidende maatregelen. Per 1 juli a.s. is tot directeur aan de textielvakschool te Enschede als op volger van de heer G. F. Hintzbergen, die dan met pensioen gaat, benoemd de heer H. Kamphuis, bedrijfsleider bij de Kon. Ned. Katoenspinnerij te Henge lo. De nieuwe directeur werd op 8 juli 1928 te Zwolle geboren. Hij studeerde aan de handelsschool in Kasteel Nijen- rode te Breukelen. Advertentie LETTERGREEFRAADSEL Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen tn ieder vakje komt een lettergieep. 1 gast. 2 flink 3 berustend. 4 proef- examen. 5 humaan 6 doodsbleek. Oplossing 14 april De naam van de plaats luidt: Amers foort. 1. aorta - anker, 4MSIUVU' 2. kraam 3. lente 4. stoer - 5. vrees - 6 karaf 7, porto - 8, folio - 9, klaai motor enkel, rekel, Sater, Farao, oraal, orgel, regen. 10. krent - tonen 13 „Is er verder niets, dat u7" „Neen, inspecteur, helemaal niets. Ik zei u toch, dat het een doodnormale avond was geweest? O, neen, niets te danken, het spijt me werkelijk dat ik u niet meer van dienst heb kunnen zijn. Inspecteur, eh, agent." Dit laatste met een koel, neerbuigend knikje naar brigadier Dekker, die beleefd de deur voor haar open houdt. „Nou," zegt deze, als ze in een wolk van parfum is verdwenen, „dat is me een Ka, inspecteur." „Ja. we behoeven ons niet meer al te vragen, wie neefi gepoogd de aandacht van dokter Scheers af oj de griffier te leiden. En ze is er heel aardig in ge slaagd ook." „Zou u niet denken „Dat '.e mans genoeg is voor een moord? Ja Dek kertje, mans genoeg wel, zou ik zeggen, maar vee) te correct. Ik kan me dit monument van deftigheid en fatsoen niet voorstellen met een schuldig geheim ol wat dan ook in haar leven, dat zo'n drastische maat regel nodig zou maken." „Ze ziet er anders niet tegen op een ander een moord in de schoenen te rchuiven," sputtert de bri gadier. die zich nog altijd gekwetst voelt door hel kleineren 'e „agent". „.la, maar zoiets is niet ncorrect, <;oals een moord. En wie weet, misschien is ze ielf heilig overtuigd van de schuld van de griffier. Dekker doet er het zwijgen maar toe, snuift min achtend. „Ja, en nu maar- eens een van de adspirant-schul- digen. Is dokter Scheers er al?" „Goede morgen, dokter, ik mag haast wel zeggen, goede middag. Ik hoop dat u niet te lang hebt moeten wachten. Ik weet, uw tijd is kostbaar.' „Was kostbaar, bedoelt u," zegt de roodharige dok ter terwijl hi) zjjn schouders ophaalt. „Was kostbaar? O, ja, natuurlijk. Een vervelende geschiedenis, dokter, een heel vervelende geschiede nis." „Ja bepaald vrolijk is het niet. Ik kan alleen maar hopen, dat u het raadsel gauw oplost. En nu, inspecteur vraagt u maar op. Een ding kan ik u ver zekeren, ik heb Van den Bronck niet naar de ande re wereld gestuurd." „Heeft u enig vermoeden wie het dan wel heeft ge daan?" „Of ik...? Ik begrijp het al, u heeft met mijn aan staande schoonmama gesproken. Een prachtvrouw, inspecteur. Ze heeft maar óén gebrek, ze arrangeert de feiten graag een beetje als ze niet volkomen naar haar zin zijn. En dat doet ze zo overtuigend, dat je eerst het gevoel hebt dat er geen speld tussen is te krijgen Maar als je er later over gaat nadenken, d„n kun je er niet alleen spelden maar zelfs dikke spij kers tussen krijgen. Waarmee ik nu weer niet wil zeggen, dat ze in dit geval geen gelük zou kunnen hebben, hoewelOch, weet ik veel. Ziet u, in specteur, ik heb het gevoel of ik een klap op mijn kob heb gehad." Zijn grote roodbehaarde nand woelt hulpeloos door zijn haren. „Een hand die je je kunt voorstellen tot een vuist gebald op iemand los mokerend, maar niet tersluiks gif schuddend in het glas van iemand, met wie zijn eigenaar vriendschappelijk aan een tafel zit," denkt Perquin. „Vertelt u me eens, dokter, de situatie is me niet nelemaal helderDat gezelschap, waarvan u en de vermoorde die avond deel uitmaakten, was dat een vast clubje, zoiets als, ik zal maar zeggen een bridgeclub of Dokter Scheers slaat zjjn benen over elkaar en haalt eens diep adem: „Ja, kijk u eens, inspecteur, dat zit zo. Dat carnavalsclubje lestant al een jaar of tien. De Bastiaansses, de Jansens van Hilgers- neek. do Smeenks. de notaris met zijn vrouw en doch ter. Melanieke is een vriendin van Lowieske, ze zjjn samen in Brussel op kostschool geweest. Nou en toen ik me dan met Lowieske .erloofde kwam ik er ook bij." „Wacht eens even, lokter, u noemt daar de fami lie Jansen en de notarisfamilie. Commissaris Lange- laar heeft me over geen van beiden gespro ken." „Dat komt doordat ze er niet bij waren. Mijnheer en mevrouw Jansen van Hilgersbeek waren niet in de stad. Een zakenreis, ze komen, geloof ik, van avond terug. Mijn aanstaande schoonpapa was er erg over in zijn wiek geschoten. Met carnaval ga je de stad niet uit, dan doe je geen zaken. En de notaris, ja, dat is een gek geval. Die liet een dag of wat van te voren weten, dat hij zich dit jaar liever aan sloot bij dokter Elinckx of de familie De Stoppelaere. De oudp heer sloeg er gewoon van achterover, zo'n desertie na tien jaar." „Liet de notaris afweten eoor- of nadat er was afgesproken dat mijnheer Van den Bronck .O. na die tijd. De notaris was er bij toen in de soos die afspraak gemaakt werd." „De invitatie ging uit van mijnheer Bastiaansse?" „Nee, Van den Bronck inviteerde zichzelf. Ik ge loof. eerlijk gezegd, niet, lat de oude heer hem uit pjgen beweging zou hebben gevraagd. In het begin liep hij nogal met hem veg, maar de laatste tijd had ik zo het gevoel, dat hii de kantonrechter lie ver niet zag dan wel." ,.U verkeerde op gespannen voet met ae vermoorde, als ik me niet vergis? U meende ernstige reden fe hebben tot jalousie?" „Nee," zegt de dokter nadrukkelijk en zijn han den woelen door zijn haar tot het als een vurig aureool om zijn hoofd staat, „nee, dat meende ik nou juist nie. Ziede, Lowieske is er niet zo ene, die". Hij herstelt zich en gaat in correct Hollands verder: „in de eerste plaats, inspecteur, vertrouw ik mijn meisje volkomen en in de tweede plaats weet ik. dat het Van den Bronck helemaal niet om haar te doen was, maar alleen om mij te treiteren En ik laat me niet zo gemakkelijk uit mijn even wicht brengen. Tenminste niet als ik nuchter ben. Toen ik zo tegen Van den Bronck uitviel, was ik, nou ia, was ik niet nuchter. Je zou natuurlijk uit die uitval kunnen opmaken, dat dat geduvel me in mijn onderbewustzijn toch ergerde. Maar dat vil nog niet zeggen, dat ik in een soort schemertoestand een moord zou hebben gepleegd." Tij lacht nerveus. „Herinnert u zich nog orecies in welke volgorde u om het tafeltje zat?'r (Wordt vervolgd De mutaties op de binnenlandse geld rekeningen bij de Nederlandsche Bank zijn in de afgelopen week van kleine omvang geweest. In het kort komt het hierop neer dat uit de bankbïljettencir- culatie een bedrag van f51 miljoen vrij kwam, dat de banken hiervan f26 mil joen gebruikten voor overboeking naar de rekening van het Rijk en dat zij de resterende f25 miljoen aai. haar eigen tegoed bij de Ned. Bank toevoegden. Buiten deze hoofdboekingen om kwam nog een klein bedrag beschikbaar voor aflossing van ƒ4,8 miljoen aan opgeno men voorschotten. Laatstgenoemde post is hiermede ingekrompen tot 20,7 mil joen. Daarvan komt echter nog 10,5 miljom op rekening van Indonesië, zo dat het binnenlandse kredietberoep op de centrale bank in feite niet meer dan ƒ10,2 miljoen bedraagt. Zoals uit deze ontwikkeling blijkt is de situatie op de geldmarkt, die toch al aardig in evenwicht was, wederom iets verbeterd. Het aanbod van call- geld begint dan ook geleidelijk weer de overnand te krijgen op de vraag. Voor een verlaging van de callgeld- notering, die sinds 10 maart, toen zij met Yr, werd verhoogd, op lyj staat, was icmer nog geen aanleiding. Vermoedelijk is er ook wel wat call- geld uit de markt genomen door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, die daarmede de gemeenten die daaraan behoefte hebben, een voorschot verstrekt op de grote drie-maandelijkse uitkering van het Rijk, die op 25 april tot een bedrag van circa f280 miljoen moet plaats vinden. De banken staan met een tegoed van 655,4 miljoen ruim boven het verplich te gemiddelde voor de kasreserve, dat op ongeveer 610 miljoen wordt geschat. Voorzover er nog een achterstand uit de Paasweek is in te halen, kan dat hiermede dus rustig gebeuren. De hui dige bindingsperiode loopt eerst op 21 april af. Van de ultimo-uitzettinb van de bankbiijettencirculatie, die 207.4 mil joen bedroeg, is thans in totaal 175.5 miljoen teruggevloeid, zodat er nog ƒ31,9 miljoen in omloop is gebleven. Deze week mag echter een zerdere in krimping van de bankbiljettenomloop worden verwacht. In totaal staat thans nog ƒ4147 miljoen aan bankpapier uit. Afgitte schatkistbiljetten Het Rijk heeft in de afgelopen week f 44,4 miljoen op vervallen schatkist biljetten moeten aflossen. Hiertegenover werd echter voor f37,7 miljoen aan meerjarige schatkistbiljetten van de Agent afgenomen. De verdeling van de schatkistpapier-portefeuilles is hierdoor wederom iets verder in de richting van het lange papier getrokken. In totaal staat nu f1700 miljoen aan promessen uit, terwijl voor f2198 miljoen aan bil jetten in omloop is. Voor Financiën is deze ontwikkeling wel aangenaam, omdat de schatkist zich ip deze wijze voor een langere ter mijn van de verkregen gelden verzekerd weet. Voor de geldgevers is het langere papier ook wel aantrekkelijk in zoverre zij er een hogere rente op aken dan op het korte tot zeer korte papier. Maar aan de andere kant lopen zij met het langere papier in veel sterkere mate het risico van een wisseling in de rente stand. Deze is de laatste tijd voortdu rend naar beneden gericht geweest. Wat echter bij een omgekeerde beweging te duchten valt, ligt de hande en de be leggende instellingen nog maar al te vers in het geheugen, zodat zij zich in dit opzicht niet gaarne aan avonturen wa gen. Het is intussen al ruim drie maanden geleden dat voor het laatst een tender- inschrijving op schatkistpromessen werd gehouden. Het Rijk beschikt immers, mede door de uitgegeven staatsleningen, (to t 1000) Advertentie Met zorg bereid! Volgens de door het C.B.S. samen gestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in maart 1959 1.163 min. (v. m. 1.120 min.), terwijl voor een waarde van 1.070 min. (ƒ907 min.) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage bedroeg 92 (81). De waarde van de in- en uitvoer in maart 1959 is t.o.v. dezelfde maand in 1958 gestegen met resp. 116 min. of 11,1% en 58 min. of 5,7%. Het dek kingspercentage bedroeg in maart 1958 97%. Het invoersaldo nam in maart 1959 toe met 93 min. en bedraagt sedert het begin van het jaar 357 min. (maart 1958 392 min.). Activa: Goud Buiten! vord. goud en deviezen (1) (2 Buit betaalm. (1) Vord buit guld (3 Wiss In disc" Wiss gekocht Voorsch rek ert (bell Voorsch Rijk Nederl munten Diverse rek Passiva: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi bank in Ned Saldi and tngezet Saldi buit circ bk Saldi andere ruet-lng Saldi buit eelds Diverse rek 4.402.443 4.402.443 Ned schatk pap buit eireul banke Muntbilj voor de staat in circulate gebracht Tot. goud en dev. W.v. conv. dev. netl Percentage goud er deviezen T o e 11 e b 11 n g: (1) Van deze 2 poster is converti be) (2) Uit noofde liqul datie E.B.U (3) Uit hoofde liqui datie E B U Uit hoofde iiq. bïlat akkoorden (4) Uit hoofde liqui datie E.B U 912.856 636 701.661 23 81600 25.584 22.945 15.63k i 197.828 813.169 630.522 158.015 24.033 2.404 '90.194 45.708 104.646 512.138 596.946 85.81 887.140 18.057 610.285 3.500 243.015 916.329 649 701.433 23 81.600 20.742 23475 15.992 4.147.350 839.598 655.436 152.753 25.319 4.053 289.615 46.808 103.821 5.313.040 601.113 85.90 890.728 18.057 610.285 3.500 243.015 al geruime tijd over een royale kas. Bo vendien werden de middelen nog gere geld aangevuld door de plaatsing van biljetten. Misschien dat de komende grote be talingen van het Rijk de minister eer lang zullen doen besluiten om weer eens een inschrijving op promessen open te stellen. Op 25 april moet nl„ zoals reeds is opgemerkt, ƒ280 miljoen aan de pro vincies en gemeenten worden betaald, terwijl op 1 mei 127 miljoen schatkist papier en ƒ54 miljoen aan rente en af lossing op de gevestigde staatsschuld komt te vervallen. In totaal vervalt ei in mei voor 190 miljoen schatkistpapier, in juni voor 200 miljoen en in juli vooi 490 miljoen. Ook zonder tender zal Je schatkist door de genoemde betalingen van 25 april en 1 mei niet bepaald in moei lijkheden komen, want het tegoed var. het Rijk bij de Ned. Bank bedraagt nog niet minder dan ongeveer ƒ840 miljoen. Met de deviezen beweging, zoals die in de cijfers van de Ned. Bank tot uit drukking komt, is het de laatste tijd een enigszins vreemde zaak. De aanhouden de aanwas van de goud- eu deviezen reserve van voor kort is vrijwel geheel tot stand gekomen en dit terwijl toch de cijfers van de buitenlandse handel gun stig luiden en de export van effecten nog constant voortgang vindt. Een juist inzicht in dezt materie is zonder nadere gegevens niet te krijgen, maar wellicht is de verklaring, althans gedeeltelijk, hierin te vinden, dat er door de financiële instellingen weer meer geld i,. het buitenland wordt aan gehouden voor belegging op korte ter mijn. Onder de huidige verhoudingen is hiermede in Engeland en t~>. de V.S. een aantrekkelijker rente te maken dan hier te lande het geval is. Op de disconto- markt in Amsterdam variëren de note ringen van 1 5/8 voor drie anden tol 1 3/4 voor negen maanden en 1 7/8 voor een jaar en deze prijzen zijn dan nog praktisch nominaal, want bij gebrek aan aanbod komen er bijna geen zaken tot stand. In de afgelopen week bedroeg de de viezenaanwas bij de Ned. Bank zegge en schrijve ƒ902.000. De totaalstand kwam hiermede op ƒ5313,0 miljoen. Hiervan maakt de judvoorraad onveranderd ƒ4402,4 miljoen uit. De reserve aan con- vertibele deviezen steeB met ƒ4,2 mil joen tot ƒ601,1 miljoen. In het saldo van de liquidatievorde ring op de EBU kwam ditmaal geen ver andering. Vorige week gi ig hiervan 17,3 miljoen naar de vlottende devie zenreserve, waardoor de netto totaal stand van de goud- en deviezenreserve, ondanks een feitelijke afvloeiing van 13,0 miljoi in de week per 6 april een verbetering van ƒ4,3 miljoen te zien gaf. In Dormelletto (Italië) is het Italiaan se produktiebedrijf van Sikkens Lak fabrieken te Sassenheim officieel ge opend. Dit bedrjjf zal zich toeleggen op de vervaardiging van lakken voor huis schilders en voor de industrie. Ook de overige, in de Sikkens-groep samenwerkende verffabrieken zien zich genoodzakt om bouw-activiteiten te ont wikkelen. Bij Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim is men begonnen met de bouw van een nieuw laboratoriumge bouw. De vele werkzaamheden, die thans in verspreid liggende laboratoria plaats vinden, zullen hierin worden ge centraliseerd, van de circa duizend werknemers van de Sikkens-groep wer ken er plm. 150 in de laboratoria. Ook de bedrijfsruimten zullen opnieuw enige uitbreiding ondergaan. De Flexafabrieken gebr. Tjallema te Sneek heeft met algehele vernieuwing van het bedrijf een belangrijke capaci teitsvergroting bereikt. Alpha Muur- verffabrieken te Alphen aan den Rijn heeft aldaar een terrein verworven waarop een nieuwe fabriek zal verrij zen en dat voorts voor een lange reeks van jaren alle mogelijkheden biedt. Sikken Scheeps- en Constructieverven zag zJch ondanks zijn jeugd 't bedrijf werd in 1955 opgericht genoodzaakt op korte termijn naar veel meer ruim te om te zien. Het bedrijf is er in ge slaagd een terrein hiertoe te verwer ven. Griekenland Koning Paul en konin- ging Frederika zullen volgende maand een staatsiebezoek aan Italië brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9