John Foster Dulles legt het ministerschap neer Diep ontroerde Eisenhower aanvaardt zijn verzoek om ontslag Opvolger nog niet benoemd DE MAN OVER WIE IKE THANS NADENKT: CHRISTIAN HERTER Onder-minister gaat in ieder geval naar Parijs en Genève Laatste stukjes in legpuzzel-De Quay Mr. Ph. van Campen genoemd voor Economische Zaken Marine na 27 jaar terug in Hellevoetsluis Na de grote dag Bloembollen streek in volle bloei Verdwenen meisje teruggevonden Streven naar teamgeest Terugkeer van de Jantjes wordt op hoge prijs gesteld Doofstomme vrouw beroofd Am. luchtmacht bezorgt Selwyn Lloyd kippevel Van uitzonderlijk formaat Ruimte-capsule van D-2 uitgeworpen Het weer DONDERDAG 16 APRIL 1959 0 83ste JAARGANG No. 30190 Indonesisch leger sluit persbureau Gelukwensen van koninklijk paar voor prins Albert In Broek in Waterland K3 dè ver ff Door twee mannen met een nistool Incidenten in corridor naar Berlijn Bij iedere jas een passende tas sW MORRIS 'êeforeijouSnif! Suède dames/herenjasjes Enkele buien BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuidem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Mrectie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 Met tranen in zijn ogen heeft presi dent Eisenhower gistermiddag: bekend gemaakt, dat hij het ontslag heeft aan vaard van John Foster Dulles als Ame rikaans minister van buitenlandse za ken. De «resident der Verenisrde Sta ten kensrtW'tp Dnlles als „een man Van geweldio* Irnrott-i- iiitp-ernst met grote moed. wiïehe'd en kennis; Iemand, die naar miïn nersoonlüke me ning ziin taak met groter onderschei ding en meer vakbekwaamheid heeft vervuld dan vdrtr hem iemand in de Verenigde Staten". Eisenhower deed zijn mededeling niet in het Witte Huis. maar in de perskamer van ziin vakan- tieverbliif te Anoawfo trjenreinl. dat wel het „kleine W't+g ffn!-" wnrdt gennemd iTonrnniicton feteeenfen en eomem-lle- den van film on fplorkiu „n in gra ten getale komen ondagen. TH vermoed den al. dat er groot nlenws op komst Was. omdat aan de filmmensen was ge vraagd hnn gelnldsannaratmir mee te brengen. Bovendien was bet aantal re chercheurs hii de zomerresidentie zo groot, dat daarin een aanduiding werd gezien, dat de president 7P]f on de pers conferentie zon versebiinep. Even over half vier Vederlandce fïid frad Eisen hower met een ernstig gpzïeht de pers kamer binnen en toen de film- en tele visie-camera's on hem waren gericht, zei hii. dat hij iets over Dulles wilde meedelen. Hii vertelde, dat hii de mi nister kort tevoren aan de telefoon had gehad en dat hii met het oog op de laatste medische bevindingen had beslo ten Dnlles' ontslag definitief te aan vaarden. Eater on de dag zon hij een offielëlo ontslagbrief van Dnlles ont vangen. Zn ontroerd was Eisenhower over wat hij had mee te delen, dat hii een woord gebruikte, waarvan zijn pers chefJames Hagertv. later de intrek king verzocht. De president zei. dat de minister als gevolg van ziin ziekte „ab soluut ongeschikt" voor zijn ambt is ge worden en niet langer de last van ziin functie kan dragen. Wet woord ..abso luut" wenste de president later te zien geschrapt. Hii voegde aan ziin verklaring toe. dat hii Dulles heeft verzocht hem te blijven helpen als adviseur voor de buitenlandse politiek. Naar het oor deel van de president is de toestand van Dulles niet zo. dat hij ook voor een adviserende taak ongeschikt zou zijn. Er zal nog nader worden uitge maakt in welke functie Dulles ais adviseur kan optreden. President Eisenhower maakte niet da delijk bekend, wie de opvolger van Dul les als minister zal ziin. Toen men hem daarover vragen stelde, zei hij, dat er ln Amerika verscheidene mensen met bijzondere begaafdheden ziin. die de hoogste post in de buitenlandse poli tiek kunnen vervullen. Wel deelde de president mee, dat de tegenwoordige plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken, Chris tian Archibald Herter, namens de "er- enigde Staten zal optreden zowel in Pa rijs als te Genève. In Parijs bomen eind april de ministers van buitenlandse za ken van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland bijeen om zich te be raden over de tactiek, die het Westen zal volgen in de conferentie over de Duitse kwestie, waarmee de ministers Van buitenlandse zaken van Amerika, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk 11 mei te Genève een begin maken. Dit optreden van Herter staat geheel los van de vraag, of deze al dan niet benoemd zal worden tot opvolger van Het leger heeft gisteren het Indone sische persbureau P.I.A. gesloten. Te voren had het al vier dagbladen verbo den wegens het publiceren van berich ten over de vrijlating van de Neder lander Schmidt. Een woordvoerder van de militaire voorlichtingsdienst in Dja karta gaf te verstaan, dat vandaag nog enkele bladen in de hoofdstad een ver schijningsverbod krjjgen. Dulles. Doorslaggevend is geweest, dat hjj nu eenmaal het best op de hoogte is van de voorbereidingen die voor het gesprek met de Russen zijn getroffen. Eisenhower zei, dat iij „over enkele dagen'' de naam van Dulles' opvolger bekend zal maken. Enkele minuten nadat Eisenhower het aftreden van Dulles bekend had ge maakt, onderbraken de Amerikaanse radio-zenders hun ochtendprogramma's om het nieuws wereldkundig te maken. Volgens -en verklaring van het State Department maakt Dulles het thans naar omstandigheden redelijk wel. Hji slaapt goed en zijn stemming is tame lijk opgewekt. John Foster Dulles is op 3 novem ber 1956 voor het eerst met succes ge- lichaam. Deze operatie, evenals alle volgende ingrepen, geschiedde, in het militaire „Walter Reed"-hospitaal te Washington. Op 13 februari j.l. werd Dulles geopereerd aan een hernia. Daags daarna deelde Eisenhower mee dat opnieuw de aanwezigheid van een kwaadaardig gezwel was vastge steld. Vorige maand is de minister achttien maai bestraald en op 31 maart vertrok hij naar Hoe Sound in Florida voor een rustkuur van drie we ken. Deze vakantie werd afgelopen zon dag onderbroken en de minister keerde naar het ziekenhuis in Washington te rug. Eergisteren werd bekendgemaakt, dat de artsen nu ook de aanwezigheid van kanker vermoeden in een der nek- wervels van Dulles. Zie ook elders in dit nummer) opereerd aan kanker in het onder- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiMi""1!'! Christian Archibald Herter, die, zo als Eisenhower gisteren meedeelde, in de plaats van John Foster Dulles, zal deelnemen aan de komende onderhan delingen te Parijs en Genève, lijkt de meest aangewezen figuur om ook de portefeuille van buitenlandse zaken van zijn afgetreden chef over te nemen. Niet alleen is hij sinds 21 februari 1957 onder-minister van buitenlandse zaken, maar naar het schjjnt wil ook Dulles zelf graag, dat Herter hem opvolgt. Bovendien is de democratische voorzit ter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, Fulbright, zeer geporteerd voor de benoeming van Herter. En Fulbright is krachtens de functie, die hij uitoefent, een machtig man. Maar president Eisenhower heeft zich zijn beslissing uitdrukkeliik voor behouden en men repeteert thans in Amerika koortsachtig de namen van hen, die in het verleden al eens als mogelijke opvolgers van Dulles zijn ge doodverfd: C. Douglas Dillen, onder minister voor economische zaken van het State Department. Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de V. N„ generaal Alfred Gruenther, president van het Ameri kaanse Bode Kruis en gewezen opper bevelhebber in Europa. John J.. Mc CIov, gewezen hoge commissaris in Duitsland en thans president-directeur van de Chase Manhattan Bank. Thomas E. Dewey, oud-gouverneur van New Vork en twee keer Republikeins kandidaat vor het president- schan, en Eugene Black, president van de Wereldbank. Een respectabele liist dus, die nog niet eens alle theoretische mogelijkheden omvat. Maar om tot Herter terug te keren: hij is nog steeds de meest waarschijn lijke kandidaat, ook al omdat hij ruim veertig jaar ervaring heeft als diplo maat en politicus. Hii is op 28 maart 1895 uit Ameri kaanse ouders te Parijs geboren. Tot zijn tiende jaar is hij in Frankrijk ge bleven: daarna ging hij naar de Ver enigde Staten, waar hij later de Har vard- en Columbia-universiteiten be zocht. Na aanvankelijk de richting van de architectuur te hebben ingeslagen, trad hij in 1916 in de buitenlandse dienst. Hij kreeg toen een functie in Berlijn en hij was een van de laatste Ameri kanen die deze stad verlieten toen de V. S. in 1917 in de Eerste Wereldoorlog werden betrokken. Hij werd afgekeurd voor militaire dienst omdat hii te smal was. In 1942 werd hij voor het eerst lid van het Huis van Afgevaardigden. Met steeds grotere meerderheden werd hij in 1944, 1946 en 1948 herkozen, waarbij hij ver maardheid verkreeg als Republikein met bijzondere kennis op internationaal gebied. In 1947 stond hij aan het hoofd van een missie naar achttien Europese landen ter bestudering van de behoef ten en mogelijkheden voor buitenlandse hulpverlening. Het rapport van znn kroonprins Akihito van Japan bekijkt samen met zijn longe vrouw, prinses Michiko, de kranten van kun trouwdag. CHRISTIAN HERTER commissie waarin de nadruk lag op eigen hulp door de Europese landen zelf, droeg veel bij tot het verzekeren van de steun van het Congres voor het plan-Marshall. In 1952 werd Herter ge kozen tot gouverneur van de staat Mas sachusetts. Toen in juli 1956 werd bekendge maakt dat Eisenhower zich weer ver kiesbaar stelde, begon de vooraan staande Republikein Harold Stassen een actie om Richard Nixon als Re- publikeins kandidaat voor het vice- presidentschap te vervangen door Herter. Herter steunde Stassen daar in niet. In feite schoof hij Nixon naar voren als kandidaat. Nadat Herter besloten had geen nieu we termijn ais gouverneur van Massa chusetts te aanvaarden, volgde hij op 21 februari 1957 Herbert Hoover jr. op als onder-minister van buitenlandse za ken. De Washington Post noemde dit „een prachtige benoeming". In augustus 1957 maakte Herter een reis naar het Verre Oosten. In de pers werd onlangs de mogelijkheid geopperd, dat Herter geneigd is inzake Duits tand en andere vraagstukken tussen oost en west een meer ..plooibare" houding aan te nemen dan Dulles en Douglas Dillon, de „derde man" op het ministerie van buitenlandse zaken. Christian Horter. lijdt aa>> gewrichts ontsteking die hem noodzaakt krukken te gebruiken. Zijn dokters zeggen ech ter, dat zijn gezondheidstoestand geen belemmering is voor zijn werk op het ministerie van buitenlandse zaken. De bijna zomerse temperatuur in de afgelopen dagen heeft op de bloei van de bolgewassen in de velden een ver rassende invloed gehad. Tegen het ko mende weekend zal men narcissen, hya cinten en vroege tulpen in volle bloei aantreffen in de bloembollenstreek De Keukenhof is nu een prachtige lente- tuin. Onder en tussen het groen van de heesters bloeien overal de gele nar cissen, de hyacinten in hun tere pas teltinten en de vroege tulpen De grote verwarmde kas geeft een hoogtepunt aan voorjaarshloei te zien. Zij biedt de bezoeker een bont palet aan veelkleu rige voorjaarsbloemen. Koning Leopold en prinses Lilian? hebben telegrafisch aan koningin Julia na en prins Bernhard de verloving van prins Albert met prinses Paolo Ruffo di Calahria aangekondigd. De Koningin en de Prins hebben telegrafisch hun ge lukwensen aangeboden. Een recente opname van Dulles. In een hotelletje in het dorpje Broek ln Waterland bij Amsterdam is het ver dwenen vijftienjarige meisje Corrie G. uit Veenendaal teruggevonden. Zij is door de politie opgehaald en ter be schikking gesteld van de politie in haar woonplaats. Men verwacht dat zij enige tjid in observatie zal worden genomen. De ontdekking van het verdwenen meisje, dat haar ouders thuis had op geschrikt met een verward verhaal door de telefoon over een ontvoering, gebeurde door de hotelhoudster, die had opgemerkt dat haar hotelgast nogal on gewoon tewerk ging. Zij had geen baga ge bij zich en kon ook geen identiteits bewijs produceren. Zij beweerde 21 jaar te zijn. De gewaarschuwde politie had haar identiteit spoedig vastgesteld. Uit haar verklaringen tegenover de politie bleek dat een tweetal jongemannen de oorzaak waren van de vlucht van het meisje. Een had haar in de steek gela ten, waarop zij aan het zwerven was gegaan naar Utrecht en later naar Arn hem en Amsterdam. Zjj moet enige malen in de open lucht geslapen heb ben. Een jongeman bracht haar tenslot te op zijn motor naar Broek in Water land. Men vermoedt dat het meisje lijdende is aan de gevolgen van een hersenschudding, die zij bij een zware val op het ijs in de afgelopen winter had opgelopen. (Van onze parlementaire redacteur) In de opzet van prof. De Quay, zoals die woensdag in de loop van de dag begon te groeien, zullen nog enkele on zekerheden moeten worden wegge werkt. Het gesprek met drs. Schmelzer heeft nog geen beslissing opgeleverd over de plaats, die de huidige staats secretaris. voor de P.B.O. en de Be zitsvorming in het nieuwe team zal krijgen. De heer Schmelzer heeft toe gezegd, dat hij bereid is om met ener gie aan het werk te gaanhij heeft echter geen bepaalde ambities voor an dere of hogere functies en zal ook ge noegen nemen met een hernieuwd staatssecretariaat. Wie moet er dan op Economische Zaken komen? Woensdag avond was mr. Ph. O. M. v. Campen, directeur van de Coöneratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, in Den Haag. Hij is niet bij prof. De Quay ge weest, maar werd wel in het Kamer gebouw gesignaleerd, waar hij zijn aan wezigheid camoufleerde met de uit vlucht. dat hij zijn wagen, die hij aan prof. Beaufort had uitgeleend, kwam terughalen. In goed Brabants zou het antwoord daarop moeten luiden: „En gij gelenft da Mr. v. Campen is om half zeven naar Eindhoven ver trokken en niet naar Straatsburg, waar hij rechtstreeks vandaan kwam. In de ogen van 'egenen, die hem even hebben gesproken, is hij een serieus kan didaat voor de post van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Na zijn vertrek bleven prof. Romme en pater Beaufort in de rookzaal van de Twee de Kamer nog wat napraten. Er werd kennelijk gezocht naar een man met veel ervaring op economisch gebied. Het zou ons niets verhazen als mr. v. Cam pen dezer dagen uit de bus kwam. Hu heeft in de Eerste Kamer, waarvan hij iid is. menigmaal blijk gegeven niet al leen een financier te zijn. maar ook een man met een uitstekende kijk op economische problemen. Dat hij zich thuis voelt in de politiek, ook de Euro pese hjj is lid van de Raad van Europa is eveneens gebleken. Het zou zeker geen onverstandige keus zijn. Of prof. de Quay ertoe zal overgaan, moet worden afgewacht. Voorts wordt het niet onwaarschijn lijk geacht, dat Binnenlandse Zaken toch nog een K.V.P.-ministerie zal blijven. Men zou dan het minister schap voor Europese aangelegenhe den, waarvoor mr. Blaisse aanvan- (Van onze verslaggever) Of de accordeonist er een bepaalde bedoeling mee had weten wij niet, maar toen woensdagmiddag vier leden van de Marinekapel het kleine café binnentraden, pakte hij zijn instrument op en zette spontaan het schone lied „Eenmaal zal ik je weer ontmoeten" in, voor ons een sprekend symbool, dat de oude burgerij van Hellevoetsluis de hernieuwde kennismaking met de Ko ninklijke Marine van harte weet t° waarderen. De hele woensdag heeft de bevolking deelgenomen aan feestelijkheden rond om de rentrée van een deel onzer oor logsvloot, waarmee de draad der ma ritieme historie na een onderbreking van zevenentwintig jaar werd opgevat. Hellevoetsluis is opnieuw marinestad. en met indrukwekkend vlagvertoon, zo wel aan boord van de twintig mijnen vegers die de twee havens vulden, als op" de wal, is dit hernieuwde contact uitbundig gevierd. Het oude vesting stadje, dat zijn opkomst destijds ook aan de marine had te danken, zal de komende jaren het toevluchtsoord zijn voor één operatief squadron mijnenve gers, met daarbij nog enkele schepen in conservatie. Wanneer de buitenha ven zal zijn voltooid, kan nog een vijf tal mijnenvegers in Hellevoetsluis wor den gemeerd. Uiteraard bewaren vooral de oude re bewoners van het stedeke nog her inneringen aan de vroegere bedrij vigheid. die zo intens met de oor logsschepen was verbonden, maar ook de jeugd gaf er in haar uiterlijk voor komen blijk van de terugkeer van de Jantjes op hoge prijs te stellen. Met marinepetjes op en vlaggetjes in de hand liep' de bloem van Hellevoet idoor de straatjes, al gauw dik be vriend met de nieuwe bewoners. En natuurlijk was het eerherstel van Hel levoetsluis als marinebasis ook voor de meisjes een gerede aanleiding ge weest om zich wat extra mooi te maken. Maar zij hadden in de voormiddag, tijdens de officiële verwelkoming op het raadhuis, van een der officieren het welgemeende advies gekregen zich in hun sympathie ten opzichte van het marine-uniform wijselij* te beperken De toekomst zal leren, of de partijen zich deze raad ter harte hebben ge nomen Het feestprogramma, dat '.ich woens dag in het stadje ontrolde omvatte in de morgenuren o.a. een voetbalwed strijd tussen leden van de burgerij en van de marine. De Jantjes namen des middags deel aan een mars door Hel- Advertentie De marine is terug i) Hellevoetsluis. Op het stadhuis was er een ontvangst om zoals gemeld de burgerlijke en de marine-autoriteiten met elkaar kennis te doen maken. De Jantjes en de Hellevoetse meisjes maakten ook ken nis met elkaar, zij het op een wat min der vormelijke manier. levoetsluis. De burgemeester nam op het bordes van het stadhuis het défilé af van de marinekapel en van de twee honderd man van de marine, die in ztjn stad zullen zijn gelegerd. Des avonds heerste er een drukte, zoals het stadje in jaren niet heeft gekend. De belangstelling concentreerde zich bij het raadhuis, dat straalde van de lichtjes, op de vrolijke kermis en langs het water, waarin de illuminatie van de schepen zich bevend weerspiegelde. Woensdagmorgen is een 52-jarige doofstomme vrouw die werkt in het hoofdkantoor van «Ie gemeentetram te Amsterdam, volgens haar verklaring er zijn geen getuigen door twee man nen beroofd "an een portemonnaie met f 54 en een zilveren kruisje. De mannen reden in een auto en stop ten vlak bij haar. Een hield haar een pistool voor en pakte haar portemon naie uit haar tas. Zij verdwenen snel met de auto Beiden zijn ongeveer der tig jaar oud. De vrouw, een werkster, is naar het hoofdkantoor van de tram gegaan, van waaruit men de politie heeft gewaar schuwd. MR. VAN CAMPEN keljjk werd genoemd, kunnen opge ven. Als mr. van Campen Economi sche Zaken krijgt en men kan het over de taakverdeling met mr. Luns eens worden, zou dat er in zitten. Voor mr. Blaisse een teleurstelling, maar voor de gehele gang van zaken een zodanige verbetering, dat laatst genoemde dit offer wel met vreugde zal brengen. Een van de tekenen, dat er nu hard gewerkt wordt aan de laatste stukjes van de legpuzzel-De Quay is ook het on derhoud, dat de formateur hedenmorgen heeft gehad met de beide ministers mr. Cals (Onderwijs) en dr. Marga Klompé (Maatschappelijk Werk). Het is prof. de Quay er ongetwijfeld om te doen, bijkomstigheden, die de stemming in de regeringsploeg kunnen bederven, tijdig weg te nemen en een goede team geest van zijn kabinet zoveel mogelijk te bevorderen. Een van de spelbreken- de factoren kan de slecht omlijnde taak van het ministerie van Maatschappelijk Werk zijn. Het is in zijn huidige begren zing een onlogisch geheel. Men kan be ter zeggen: helemaal geen geheel. Gro te stukken overheidszorg, die de mens persoonlijk raken dat is het criterium liggen nog verspreid op andere de partementen. Prof. de Quay heeft met minister Klompé de hele situatie beke ken en wil nu kennelijk ook wel eens horen wat minister Cals erop te zeg gen heeft. Er gingen al enige tijd geruchten, dat de gehele afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling over zou gaan naar Maatschappelijk Werk. Ambtenaren werdén onrustig en de minister is door de achterban gewaarschuwd, dat men van hen verwacht dat hij vecht voor het behoud van deze zaak. Naar wij vernemen, verzet mr. Cals zich tegen de gedachte om onderdelen van zijn departement over te hevelen naar Maatschappelijk Werk. Uit het feit, dat de formateur ook deze bijkomende kwesties consciëntieus afhandelt, kan men wel afleiden, dat de meer essentiële zaken nu wel ge regeld zijn. De bezetting van de portefeuille van Defensie is nog niet geheel geregeld, maar men kan wel aannemen, dat de heer S. v. d. Bergh wanneer hij enigs zins zjjn zaken in het bedrijfsleven kan regelen, zich bereid zal verklaren. Hij heeft twee dagen bedenktijd gevraagd, Er gaan allermerkwaardigste veron derstellingen over de bezetting van de post van Landbouw. Het is typerend voor de sfinxachtige houding, die mi nister Staf bij vorige formaties vaak heeft aangenomen, dat men thans de ge- dach'.e uit,, dat minister Staf, die de heren Minderhoud en Herweijer naar voren zou hebben geschoven, waarschijn lijk wel geweten heeft, dat daar niets van terecht zou komen en dat hij nu op die manier toch nog een gelegenheid zou hebben geschapen om ~elf de post van Landbouw te gaan bezeten. De gang van zaken ln de luehtcorri- dor naar Berlijn zal wellicht leiden tot een conflict tussen Washington en Lon den, zo verneemt Beuter in diplomatie ke kringen te Londen. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zou de mening zijn toegedaan, dat het, gezien de kans op ernstige in cidenten, onverstandig is te vliegen bo ven de hoogte, die de Bussen eenzijdig hebben vastgesteld. Op Goede Vrijdag stuurden de Amerikanen in weerwil van de fiussisehe oekaze, een vliegtuig op een hoogte van meer dan 10.000 voet naar Berlijn. Het toestel werd lastig gevallen door Russische jagers, maar ongelukken de den zich niet voor. Minister Lloyd heeft toen zijn beklag bij de Amerikaanse autoriteiten gedaan: niet omdat hjj het recht van de Russen op eenzijdige be slissingen erkent, maar omdat hij de ge volgen van prnstige incidenten somher inziet. Hij zou de mededeling hebben gekregen, dat het voorval zich niet zou herhalen. Desondanks zijn er eerst op 3 april en vervolgens gisteren wederom Ameri kaanse vliegtuigen boven de door de Russen voorgeschreven hoogte naar Berlijn gevlogen Gisteren was het een transporttoestel van het type C-130. daf door twee Russische jagers werd bena derd tot op bijna 200 meter Fr beide toe stellen maakten toen een zwenking en bleven de Amerikaan daarna op enige afstand volgen. Hun optreden was ver der niet hinderlijk. Bij de komende onderhandelingen met de Sovjet Unie zal men in het westerse kamp John Foster Dulles missen. Vooral Eisenhower is zich dit gemis pijnlijk bewust, want hij vindt op zo korte termijn geen minister van Buitenlandse Zaken, in wie hij zo'n onbeperkt vertrouwen kan stellen als in de nu afgetreden „Secretary of State". Dulles zal ontbreken op de bij eenkomst van westerse ministers van Buitenlandse Zaken, die 29 april te Parijs gehouden wordt en hij zal evenmin deelnemen aan de bijeen komst van de ministers van de Grote Vier, die op 11 mei te Genève begint. Zo hij aan de twee conferenties had kunnen deelnemen, zou hij op beid'.e bijeenkomsten ongetwijfeld de domi nerende figuur geweest zijn, want noch Lloyd, noch Couve de Murville, noch Von Brentano, noch Gromyko zijn van het formaat van Dulles, die de problemen waar het straks om gaat als geen ander kent. Ruim zes jaar lang heeft Dulles een domine rende rol gespeeld bij de bepaling van het Amerikaanse buitenlandse beleid, en de westerse politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie heeft hij sinds 1953 voor een belangrijk deel helpen vormen. Het nieuws van gisteren kwam niet onverwacht, want reeds twee maanden geleden waren er aan wijzingen, dat Dulles wel eens spoe dig zou kunnen heengaan. Maar toch zal men voorlopig moeite hebben te wennen aan het idee, dat hij niet meer aan het hoofd staat van het State De partment, en dat zijn befaamde bliksembezoeken aan de Westeuro- pese hoofdsteden definitief tot het verleden behoren. In West-Europa is het vooral Adenauer die Dulles node ziet heengaan, omdat de Bondskanse lier bij de Amerikaanse minister steeds veel begrip heeft ontmoet voor de Duitse belangen en voor de geva ren waaraan de jonge Bondsrepubliek bloot stond. Nederland heeft nog wel eens wat bezwaren gehad tegen bepaalde as pecten van de buitenlandse politiek van minister Dulles. Zijn visie op de ontwikkelingen in Indonesië was niet de onze, en in de kwestie Nieuw- Guinea heeft hij ons bitter weinig steun gegeven. Maar daar staat te genover dat de minister zich in de koude oorlog op het Europese front duchtig heeft geweerd, waarvoor wij hem dankbaarheid verschuldigd zijn. Voor de moed waarmee de reeds be jaarde Dulles zich, ondanks zijn pijn lijke ziekte, tot het bittere einde van zijn taak is blijven kwijten, kunnen wij slechts de grootste bewondering hebben. Moge hij de voldoening sma ken de komende internationale on derhandelingen gunstig te zien verlo pen, opdat hem nog bij zijn leven het perspectief wordt geboden op een betere wereld; een ideaal waar hij in een diplomatieke carrière van haast een halve eeuw zo vurig voor he:ft gestreden. Advertentie jH'IJII llirimlIN ELEGANTE TASSEN EN BY0UX IR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041 De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren volgens Beuter te Inglewood in California bekendgemaakt, dat de ruimte-capsule dinsdag met succes uit de Discoverer-2 boven het noorden van de Stille Oceaan is uitgeworpen. De kunstmaan Discoverer-2 is maandag j.l. afgeschoten. Het communiqué van de luchtmacht meldde dat er verscheidene radiobood schappen zijn opgevangen en dat men hieruit poogt op te maken waar de capsule terecht zal komen, mogelijk niet ver van de pool. Oorspronkelijk had men gemeend de ruimte-capsule nabij Hawaii door vliegtuigen te kun nen laten opsporen maar later heeft men dit plan tengevolge van een tech nisch mankement in de raket moeten laten varen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt tc 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk uit oostelijke, later uit westelijke richtingen. De zelfde of iets lagere temperaturen. temp. neersl. Station Weer heden max afgel. 7 uur gist. 24 uur Stockholm onbewolkt 8 18 0 Oslo zwaar bew. 6 16 0 Kopenha onbewolkt 8 12 0 Brussel regen 10 17 2 Luxemh zwaar bew. 9 17 4 Parijs regen 11 17 6 Nice regen 12 17 3 Berlijn onbewolkt 11 24 0 Frankfori zwaar bew. 11 23 0 München onbewolkt 9 22 0 Locarno geheel bew. 12 21 0 Wenen onbewolkt 7 20 0 Innsbruck zwaar bew. 8 25 0 Rome zwaar bew. 13 21 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1