Eisenhower moet een „onmisbaar lid van zijn kabinet laten gaan w Het vliegtuig als werkkamervan de minister van Buitenlandse Zaken m I Vrije wereld betreurt het aftreden van Dulles Simba-sportcolberts NIEUW-ENGELAND BOSTITCH* «EeaiMMHiNES Engelse Voetbalbond wil mee-profiteren van de poolwinsten Jongelui bouwen landbouw- dorp Pakistan DAGPUZZLE SPINWIEL JONGE PULLES, RUIM ZES JAAR „SECRETARY OF STATE" Diplomatie en „brinkmanship V Communisten zien hem als een aan stoker van de koude oorlog Proces tegen poolmaatschappijen Botersmokkel neemt toe Mamea-Gelei Overstromingen in Zuid-Amerika in Middelbare scholen willen 4% bijeenbrengen ton DONDERDAG 16 APRIL 1959 PAGINA 7 Examens le eens de gelegenheid heeft gehad 'n persconfe rentie van John Foster Dulles bij te wonen bewaart daaraan een onvergetelijke herinnering. Als be zoekend buitenlands journalist mag men zelf op zo'n persconferentie geen vragen stellen. De Washingtonse persvereniging geeft alleen geaccrediteerde verslagge vers het recht de minister te interviewen. Men kan echter luisteren naar het ongemeen boeiende spel van vraag en antwoord, dat in een waarlijk duizelingwek kend tempo gespeeld wordt, en dat aan de tegenwoor digheid van geest en de gevatheid van de ondervraagde uitzonderlijk hoge eisen stelt. Al luisterend naar de kundigheid waarmee minister Dulles de bijzonder goed geïnformeerde journalisten van repliek diende kwam de toehoorder indertijd diep onder de indruk van de capaciteiten van de leider van het State Department. Dulles werd bestookt met zeer netelige opmerkingen over de meest uiteenlopende in ternationale problemen, en de vragen waren hem niet te voren schriftelijk voorgelegd. Toch verstond hij de kunst steeds een antwoord klaar te hebben, waarbij hij slechts zelden een ontwijkende opmerking maakte. Dulles wist, dat zijn woorden in de hele wereldpers weergegeven zouden worden, en dat bijvoorbeeld de „New York Times" zelfs een letterlijk verslag zou pu bliceren, dat door de belangrijkste staatslieden ter we reld zou worden uitgespeld, en dat in sommige gevallen aanleiding zou geven tot diepgaande commentaren. Maar Dulles kende zijn zaken, en in zijn lange en bril jante advocatenpraktijk had hij geleerd voor de vuist weg te spreken over ingewikkelde en hachelijke onder werpen. De persconferenties van Dulles, die meestal op dins dagmorgen om 11 uur begonnen en die een uur of lan ger duurden, vonden plaats in een grote zaal op de eerste verdieping van New State, het gebouw op de hoek van de 21ste straat en Virginia Avenue, waar sinds 1941 de zetel gevestigd is van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken. Op de bovenste ver dieping van dit vijf etages hoge gebouw bevindt zich de werkkamer van de minister. Het is een kamer met een hoog plafond. Dulles had aan de wanden de por tretten laten ophangen van vier voorgangers, waar onder dat van zijn grootvader, John W. Foster. Naast zijn schrijfbureau stond een grote aardbol, die dag en nacht verlicht was, terwijl zich in enkele kasten na slagwerken en andere boeken bevonden die de Secre tary of State onmiddellijk bij de hand wilde hebben. Midden op het bureau lag gewoonlijk een van die gele blocnotes waarop Dulles zijn aantekeningen maakte. Op maandag, woensdag en vrijdag, om kwart over negen 's morgens, placht Dulles in deze werkkamer stafbesprekingen te houden. Verjaarsgeschenk voor Koningin Juliana Benoemingen Juist in het modebeeld van nu eist het kiezen van een SPORTCOLBERT meer dan gewone aandacht, omdat de grens van het modieus-toelaatbare maar al te snel wordt overschreden. Onze collectie is in stoffen en modellen even discreet als modieus, even optimistisch als fantasierijk ygj 48.- v.a. Bijpassende pantalons v.a. AMSTERDAM KONINGSPLEIN ROTTERDAM KORTE HOOGSTRAAT PRISMA VOOR IEDER BEDR'JF DEKKER-VERPAKKING n.v. AMSTERDAM Tel.: 59765 Langs Zeeuws-Belgi sche grens DE A.K.U. Om de K.N.V.B.-beker Derde klasser TYBB verslaat ZFC Goursen Duindigt Charme voor Uw handen rrsKj Nationale gebedsweek van 24 tot 31 mei UTRECHT, 15 april Kand. examen diergeneeskunde: M. M. F. H. van Kuyk, Boxmeer; doet. diergeneeskunde: H. Hatzman, Assen, L. H. Hotsma, Leeuwarden, A. J. v.d. Munnik, Groot-e- gast, J. H. A. von Frytag Drabbe Künzel, Bilthoven, D Keyser, Den Burg. Dierenarts-examen: E. M. Klein Leb bink, Almen (G), S. D. Meeuwisse, Rot terdam; kand. psychologie: mei. B. M. Druyvesteyn, Delft, J. L. Slangen, Schesberg. UTRECHT, 15 april Aan de Rijks universiteit te Utrecht is geslaagd voor doet. examen psychologie J. Modde raar, Naarden. ?5 Maar Dulles had nog een andere „werkkamer", de cabine van zijn per soonlijk vliegtuig, waarmee hij de hele wereld afreisde. Dit vliegtuig heeft men wel Amerika's tweede State Depart ment genoemd. Ook hier werkte de on vermoeibare minister namelijk door, en de boordtelegrafist stond in voortdurend contact met Washington, waar het toe- Stel zich ook bevond. Een verslaggever van de New York Times heeft onlangs uitgerekend wat Dulles, in de zes jaar dat hp minister van buitenlandse zaken was, zoal heeft afgereisd, en de reporter kwam tot de berekening, dat de Secretary of State in totaal ongeveer 750.000 kilo meter afgelegd moet hebben, waarbij hjj bezoeken bracht aan maar liefst 47 verschillende landen. Zijn missies naar het buitenland brachten hem twintig keer naar Parijs, twaalf keer naar Londen en vijf keer naar Bonn. Sinds Dulles in 1953 minister van bui tenlandse zaken va de Verenigde Sta ten werd, heeft hij altijd bijzonder hard gewerkt, en de resultaten van zijn ar beid hebben steeds de grootste bewon dering gehad van zijn chef, president Eisenhower. Eisenhower heeft van Dul les gezegd, dat de man „onmisbaar" was, dat het een van de meest briljante personen is die hij ooit heeft gekend, en dat de minister „een van Amerika grootste Secretaris of State was". Vol gens de Amerikaanse grondwet is de president van de Verenigde Staten in laatste instantie verantwoordelijk voor nHNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiniiiniiiiiiniiii iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin de buitenlandse politiek, en in het nabije verleden zijn er dan ook nog al eens presidenten geweest, die de rol van de V.S. in de internationale politiek ge heel zelf wensten te bepalen, zonder *ich veel te bekommeren om de op vattingen van hun „secretaris van staat". Wilson trok zich niet veel aan van de adviezen van zijn minister van buitenlandse zaken, Lansing, en Roose velt placht zelden raad te vragen aan minister Hull. Eisenhower daarentegen heeft steeds zeer sterk gesteund op Dulles, en in de hele geschiedenis van de V. S. hebben weinig „Secretaries of State" zo'n duidelijk persoonlijk stem pel gedrukt op het Amerikaanse bui tenlandse beleid. Dulles heeft de laatste zes jaar voor heel wat hete vuren gestaan. Zelf heeft hij eens geschreven, dat in de eerste twee jaren van zijn minister schap Amerika drie keer op de rand van de oorlog heeft gestaan. De eerste maal zou dat gebeurd zijn op 18 juni 1953, toen president Rhee van Zuid- Korea, aan de vooravond van de wa penstilstand, enige tienduizenden ge vangenen losliet. Als de Chinese en Noord-Koreaanse communisten toen de strijd hervat zouden hebben, zou Ame rika ook weer begonnen zijn, en Eisen hower was bereid om zo nodig met tactische atoomwapenen in te grijpen. De tweede grote crisis beleefde haar hoogtepunt op 3 april 1954, toen de Amerikaanse regering in principe be sloot onder bepaalde voorwaarden in het Indo-Chinese conflict te intervenië ren. (Het is, zoals bekend, niet zo ver gekomen). Op 28 januari 1955 tenslotte stonden de Verenigde Staten, om de uit drukking van Dulles te gebruiken, voor de derde maal „on the brink of war". De Amerikaanse senaat had immers op deze datum Eisenhower gemachtigd te gen Rood-China op te treden, als Peking zich zou vergrijpen aan het grondgebied dat onder het gezag stond van 'l'sjang Kai Sjek. (De Zevende Vloot hield zich in de Straat van Formosa gereed om zo nodig toe te slaan.) Naar aanleiding van de theorie van Dulles inzake de „three brinks" heeft men in Amerika wel spottend gespro ken van zijn „brinkmanship" en vooral van Democratische zijde heeft de mi nister heel wat moeten horen over zon voorstelling van zaken. Dulles is geen typische partijman. Hij behoort tot de Republikeinse partij, maar in het verleden heeft hij verschei dene Democratische presidenten ge diend. In 1919 werd hij door Wilson naar de vredesconferentie van Versail les gestuurd, en in 1945 benoemde Roo sevelt hem tot lid van de Amerikaanse delegatie naar de oprichtingsvergade ring van de V. N. in San Francisco. Truman tenslotte gaf hem in 1950 de opdracht het Japanse vredesverdrag voor te bereiden, een opdracht waar van hij zich op schitterende wijze heeft gekweten. Dulles is ook geen echte politicus. Hij is in 1949 niet door verkiezing in de Amerikaanse senaat terecht ge komen, maar hij werd door de toen malige gouverneur van de staat New York aangewezen als vervanger van senator Wagner die ernstig ziek Was. Hij heeft alles bij elkaar maar John Foster Dulles is het eerste lid van de regering-Eisenhower geweest, dat de eer heeft genoten bij aankomst uit het buitenland door de president zelf op het vliegveld te worden verwelkomd. Op deze foto is die gebeurtenis vereeuwigd. enkele maanden in de senaat zitting gehad, want het electoraat bleek de voorkeur te geven aan een andere kandidaat voor de New Yorkse zetel. Dulles heeft van jongs af aan diplo maat willen zijn. Reeds in 1907, toen hij zijn studie in Princeton nog niet had voltooid, fungeerde hij als secre taris van zijn grootvader, die Amerika vertegenwoordigde op een vredesconfe rentie te Den Haag. Op dat moment nam de 19-jarige student het vaste be sluit carrière te maken in de buiten landse dienst, en inderdaad heeft hij in de 52 jaar die sindsdien verstreken zijn, in de buitenlandse politiek van zijn land een grote rol gespeeld. Voor hij zelf minister van buitenlandse zaken werd, heeft hij in de loop der jaren achter eenvolgens niet minder dan vijf minis ters van buitenlandse zaken als advi seur ter zijde gestaan. Dulles heeft in de laatste zes jaar van zijn diplomatieke carrière, niet al tijd uitgeblonken in een eigenschap die een diplomaat toch vóór alles nodig heeft: tact. Zijn tekortkomingen op dit punt hebben hem bij tijden in West- Europa weinig populair doen zijn. Hij is er nooit in geslaagd aan deze zijde van de Atlantische Oceaan de populari teit te verwerven die zijn voorganger Dean Acheson genoot, maar terwijl Dulles bijvoorbeeld met de Franse pre miers en ministers van buitenlandse za ken nog al eens overhoop lag, heeft hij toch altijd op het Europese continent één machtige bewonderaar gehad: Bondskanselier Adenauer. De Berlijnse kwestie heeft reeds de bijzondere aandacht gehad van minister Dulles, en de West-Berlijners hebben in de Amerikaanse minister altijd een vu rig strijder gezien voor hun belangen, zoals burgemeester Willy Brandt deze week nog in Utrecht verklaard heeft. Het is dan ook een tragisch feit dat het Dulles niet gegeven zal zijn, om als minister de huidige Berlijnse crisis te helpen oplossen, omdat zijn inzicht in de problematiek van deze brandende kwestie het Westen van groot nut had kunnen zijn. H. Br. Het comité verjaarsgeschenk H.M. de Koningin deelt mee, dat bijdragen nu ook gestort kunnen worden door in postzegels vijftig cent of twee maal vijf tig cent op een briefkaart te plakken en deze briefkaart te adresseren aan verjaarsgeschenk H.M. de Koningin, Postbus 5000 Utrecht. Per briefkaart mag niet meer dan één gulden worden gestort. De directie van de P.T.T. deelt nog mee, dat de termijn voor kosteloze storting op alle postkantoren is ver lengd tot en met 25 april a.s. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken is eervol ontslag verleend als lid, c.q. als plaatsvervan gend lid, van het coördinatiecollege voor de produktiviteit, aan drs. A. W. F. Bakker, dr. W. L. Groeneveld Meyer, dr. E. L. Kramer en mr. dr. W. A. van de Garde, onder dankzegging voor de als zodanig bewezen diensten. In genoemd college zijn thans bij de zelfde beschikking benoemd tot lid: dr. J. E. Andriessen, drs. J. Louwman, drs. H. J. M. van de Laar, en tot plaatsver vangend lid de heer fc. J. van Dongen. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau H. J. van Oost veen, commandant van de gemeente lijke brandweer te 's Gravenhage. - X «V Het echtpaar Dulles poseert hier met twee van zijn drie kinderen. Men ziet van links naar rechts: John Foster, zijn vrouw Janet, hun zoon Avery, die Jezuïet is petoorden, en hun getrouwde dochter. De tweede zoon, John, komt op deze foto niet voor. Het aftreden van John Foster Dulles als Amerikaans minister van buiten landse zaken is in alle delen van de we reld aanleiding geworden tot commen taren. In de communistische landen is zijn aftreden begroet als dat van „een der aanstokers van de koude oorlog' In de vrije wereld daarentegen wordt alom uiting gegeven aan gevoelens van spijt over zijn heengaan en van waar dering voor de vele kwaliteiten, die hij heeft ontplooid. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, verklaarde desgevraagd aan het A.N.P.: „Ik heb het voorrecht gehad in de af gelopen zeven jaar herhaaldelijk minis ter Dulles te ontmoeten en heb met hem veel zakelijke contacten onderhouden. Zijn aftreden beschouw ik als een groot verlies voor de gehele vrije wereld, ge zien zijn krachtig beleid in de oost-west verhouding, waarin de Amerikaanse po litiek van zulk gewicht ook voor Neder land is." Premier Macmillan van Groot-Brit- tannië zei dat het nieuws van Dulles' aftreden „werkelijk treurig nieuws" was. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lloya, noemde het aftreden van Dulles een zwaar verlies voor het wes ten. „Dulles heeft immer grote intellec tuele kwaliteiten getoond, een groot plichtsgevoel en geweldig lichamelijk uithoudingsvermogen." De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Figl, zei het aftreden van Dulles op dit beslissende moment in de wereldgeschiedenis te betreuren, maar niet te geloven dat dit enige wij ziging in de Amerikaanse buitenlandse politiek zal betekenen aangezien presi dent Eisenhower in functie blijft. Labourleider Gaitskell verklaarde, dat iedereen die Dulles kent diens grondige kennis van de wereldaangele genheden, groot intellect en nimmer af latende energie bewondert. Adlai Stevenson, die twee maal De mocratische kandidaat voor het presi dentschap van de V.S. is geweest, zei niemand te kennen die zijn land ijve riger en toegewijder heeft gediend dan Dulles. De Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, zei dat Frankrijk met veel „droefheid en leedwezen" kennis heeft genomen van het nieuws van Dulles' aftreden. Zo'n man als Dulles, wiens fysieke en mo- Advertentie SI MBA ^•Korwi) CLOTHING rele moed maandenlang bewonderd Is door de hele wereld, te zien buigen voor het noodlot stemt Frankrijk droe vig en het spijt Frankrijk dat deze man die een trouw vriend van Frankrijk is en dit bij vele gelegenheden heeft ge toond, de leiding van de buitenlandse politiek van de V.S. uit handen moet geven, aldus Couve de Murville. Advertentie het goede anker-horloge f/ef op het rode driehoekje) Advertentie Mogen poolmaatschappijen wedstrijd programma's van de voetbalcompetitie zonder meer overnemen? Kan men spreken van een auteursrecht, omdat het samenstellen van een wedstrijdpro- gramma allesbehalve eenvoudig is, óf is het normaal dat de poolmaatschap pijen gratis gebruik maken van de door de bond uitgegeven formulieren. De anders zo bedaarde Engelse Voetbal bond is plotseling in opstand gekomen tegen de jarenlange gewoonte van een poolmaatschappij (Littlewood's) om iedere week de wedstrijdprogramma's over te nemen. Er moet in een proces worden uitgemaakt of dit inderdaad een „normale" zaak is, meent de bond. Het proefproces wordt gevoerd door het hoogste civiele hof van Londen, ge presideerd door rechter Upjohn. Het ge ding zal ongeveer vier dagen in beslag nemen omdat men van beide partijen een uitvoerige verdediging van hun standpunten kan verwachten. Drie functionarissen van de Engel se Voetbalbond hebben tegen rechter Upjohn verteld, dat het opstellen van wedstrijdprogramma's een zeer ge compliceerd en moeilijk werk is. Men zou het moeten beschouwen als een product, waarop patentrecht of auteursrecht bestaat, aldus de des kundigen. De Voetbalbond heeft de poolfirma's nu ook laten weten, dat zij de wedstrijdprogramma's alleen tegen betaling kunnen betrekken. De firma's zijn echter van oordeel dat er van auteursrechten geen sprake kan zijn. Met het proefproces van de Engelse De smokkelarij in de omgeving van het natuurreservaat Het Zwink in west- Zeeuwsch-Vlaanderen is de laatste tijd belangrijk toegenomen. In één week tijd lukten het de grenscommiezen van Retranchement duizend kg. Nederland se roomboter in beslag te nemen. Ruim zeshonderd kg. werd gevonden in een garage. Dinsdagavond bemerkten de grensambtenaren in de Willem Leopold- polder enige mannen, die zich met zak ken op de rug in de richting van de grens begaven. De smokkelaars slaag den erin te ontvluchten met achterla ting van 360 kilo roomboter. De Algemene Kunstzijde Unie te Arn hem behaalde in het eerste kwartaal 1959 een nettowinst van f 3,6 miljoen, i«i hetzelfde kwartaal van 1958 werd eveneens f 3,6 miljoen nettowinst ver kregen. De omzet bedroeg in het eerste kwartaal '59 f 61.4 miljoen, dat is 8 meer dan in het zelfde kwartaal '58, toen de omzet f 56,8 miljoen bedroeg. Aangezien de kosten echter tegelijkertijd stegen van f 49,8 miljoen in het eerste kwartaal '58 tot f 55,7 miljoen in het zelfde kwartaal '59 of met 11,8 daalde de bedrijfswinst tot f 5,7 miljoen tegen f 7 miljoen in het eerste kwartaal 1958, een daling van ruim ÏS'A Dat de nettowinst toch op f 3,6 mil- Voetbalbond is een oude kwestie tot uitbarsting gekomen. De bond heeft al verschillende keren geprobeerd iets mee te pikken van de grote sommen, die de poolfirma's opstrijken. Al wordt een percentage van de inleggelden aan sportt en opvoeding besteed, de pools leveren nog mooie winsten op. Finan ciële belangen spelen in deze affaire de hoofdrol. Het hoogste hof in Londen zal beslissen of de oude toestand blijft bestaan, dan wel ten gunste verandert van de Voetbalbond. De Haarlemse derde klasser TYBB heeft voor een enorme verrassing ge zorgd. De woensdagavond gespeelde wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker tussen de Zaanse semi-profclub ZFC (Eerste Di visie) en TYBB is geëindigd in een overwinning van 01 voor TYBB. Uitslagen van de woensdag op Du' r- digt gehouden draverijen: Dienaresprijs, 2000 m met autostart: 1. Venus (J. van Dooyeweerd) 3.03.4, 1.31.7; 2. Velocity Hollandia; 3. Vissertje Scott. Tot.: winn. 1.60, pl. 1.40, 1.30, 1.50, cov. ƒ4.50 gek. ƒ5. Diomedesprijs, 2100 ja: 1. Vainqueur (A. Finklenberg) 3.02.4, 1.26.9; 2. Valen cia; 3. Vita Kinley. Tot.: winn. ƒ3.80, pl. 1.80, 1.60, 1.60, gek. 6.80, cov. 3.10. Dariaprijs, 2520 m: 1. Souveraine Mai- re (G. J. Onrust) 3.36.2, 1.25.8; 2. Uranie, 3. Sjakie Scott. Tot.; winn. ƒ4.70, pl. 2.50, 1.30, gek. 6.70, cov. 4.80. Dronteprijs, 2100 m: 1. Triton Erebus (J. Wagenaar) 3.06.2, 1.28.7; 2. The Lady Bond; 3. Ukas. Tot.: winn. .20, pl. 2.30, 2.40, 1.70. gek. 6.70. cov. 6.90. Mehrdilprijs, 2000 m: le deel: 1. Ark- low Rock (F. van Deuren) 2.14.4; 2. Sans Valeur; 3. Clemenceau. Tot.; winn. 16.80, pL 2.40, 1.50, 2.30, gek. 18.60, cov. ƒ3.40. 2e deel 1. Princesse Aldis (F. Delbrassinne) 2.18.9; 2. Maelstrom; 3. East Wyn. Tot.: winn. ƒ2,10, pl. 1.30, 1.60, 1.90, gek. 5.cov. 4.80. Totale omzet ƒ66.407. Advertentie I 95ctl V Argentinië en Uruguay hebben op het ogenblik met zeer ernstige overstromin gen te kampen. In Buenos Aires heb ben twintigduizend bewoners van de la ger gelegen stadsdelen hun huizen moe ten verlaten, omdat de Rio de la Plata buiten zijn oevers is getreden. Politie en brandweer doen hun uiterste best om alle mensen in veiligheid te bren gen. Het luchtverkeer met Argentinië is als gevolg van het aanhoudende nood weer komen stil te liggen. In het noor den van Argentinië hebben de steden joen gehandhaafd is, ondanks het feit e Rios te lilden oiï dat de dividenden etc. daalden tot f 0,2 K_0S '«Óen on- dat de dividenden etc. daalden tot f 0,2 miljoen tegen f 0,3 miljoen in het eerste kwartaal '58 is te danken aan het feit, dat in het eerste kwartaal '59 de diverse baten en lasten een batig saldo oplever den van f 0,4 miljoen tegen nihil in het zelfde kwartaal '58, terwijl bovendien de belastingen met f 2.7 miljoen, een miljoen gulden lager waren dan in het eerste kwartaal van 1958, toen ze f 3,7 miljoen beliepen. der overstromingen van de rivieren Uruguay en Parana. Bjj de overstromingen in Uruguay zijn tot dusver drie mensen om het leven gekomen. Driekwart van deze republiek zou de gevolgen van de overstromingen ondervinden. In het departement Artigas, dat aan de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul grenst, is het water enigszins ge daald en er is een troosteloos schouw spel voor <le dag gekomen: verwoeste hulzen, verdronken vee en vernielde ak kers. HONINGRAAT De missieclubs van negen middelba re scholen in Den Haag, Rijswijk, Delft en Leiden hebben het gedurfde initia tief genomen met medewerking van al le katholieke middelbare scholen in Ne derland een landbouwdorp in Pakistan te stichten en daarvoor 450.000,- bij een te brengen. De actie, welke zij hopen los te slaan onder de studerende jongelui begint 3 juni in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen. Zij hebben voor die avond het toneelgezelschap De Haagse Come- die afgehuurd, dat De Rechter van Za- lamea zal opvoeren. De organisatoren verwachten, dat de 2000 stoelen van K. en W. alle bezet zullen zijn. Zij hebben Henri de Greeve pr. aangezocht de avond te openen en in een korte speech hun project van technische bijstand aan Pakistan te introduceren. Het Kardinaal van Rossum-Instituut te Wassenaar heeft de jonge initiatief nemers geholpen een keuze te maken uit de mogelijkheden van technische bij stand aan de missie en hen tevens in staat gesteld met de actie te beginnen. De keuze is uiteindelijk gevallen op het bisdom Hyderabad, waarvan de Neder landse bisschop mgr. J. C. van Milten burg ordinarius is. De bevolking van Pakistan is arm, de landbouwprodukti- viteit zeer gering. Een werkelijke oplos sing voor het voedselprobleem is gele gen in een toenemende produktiviteit van de landbouw. De missie is hiermee reeds lang be gonnen en heeft zeven Iandbouwdorpen gesticht. Het meest noodzakelijk is nu voor deze Iandbouwdorpen een land bouwschool annex proefstation in het leven te roepen, waar de toekomstige landbouwers kunnen worden geschoold in betere en dus produktievere land bouwmethodes. Hyderabad Is het gun stigst gelegen. De uitgaven van land bouwschool en proefstation worden ge schat op 4% ton. De initiatiefnemers willen de mede werking verkrijgen van de ruim 40.000 katholieke miudelbare scholieren in ons land én van hun ouders. Het is de be doeling, dat aan alle katholieke middel bare scholen bijna 150 missieclubs worden opgericht, voor zover deze er nog niet mochten zijn. Deze missie clubs zullen in nauwe samenwerking en door talrjjke initiatieven het omvangrij ke project in Pakistan moeten verwe zenlijken. De nationale gebedsweek van sme king en eerherstel aan het Onbevlekt Hart van Maria zal niet zoals andere jaren van 15-22 augustus worden gehou den, doch is in verband met de toe wijding van Nederland aan het Onbe vlekte Hart van Maria op zondag 31 mei vervroegd tot 24-31 mei. Dit deelt het Nationaal Apostoldat van het On bevlekt Hart van Maria mede. Deze gebedsweek dient als geeste lijke voorbereiding op de toewijding, welke het Nederlands episeppaat voor het feest van Maria Koningin, 31 mei, heeft aangekondigd in overeenstemming met de wens van Pius XII in diens Encycliek Ad Coeii Reginam. Rond de getallen woorden van zes letters invullen, welke In de richting van de wijzers van de klok draaien. Waar zij beginnen is niet gegeven. 1 insect, 2 deel van een uurwerk, 3 soort penseel, 4 gewoon zijn, 5 leuning, 6 rijgsnoer. Oplossing 15 april 1 eter, 2 terdege, 3 gelaten, 4 tenta men, 5 menselijk, 6 lijkwit. Advertentie een glaasje jeugd!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7