Rijkswaterstaat maakt bezwaar tegen het plan Zeebad IJmuiden LUCHTIGE ZOMERWOL D Met grotere zelfstandigheid grotere verantwoordelijkheid l Vraas Antwoord Voor 1959 grotere produktie bij lagere prijzen verwacht Verlegging van zuidpier als zwaard van Damocles gehanteerd Gemeente moet „tering naar nering zetten Flat.... „DUIF" Kath. studenten in de politiek Exploitatiesaldo in 1958 gedaald tot f36,6 min. f40,8) Overzeebank eist 3 ton van veem Nieuwe financiële verhouding Rijk-Gemeente Onafhankelijke organisatie in voor bereiding KAMPEN VOOR MEISJES Verslag Van Gelder Zonen Papier Recessie in papier industrie niet voorbij DONDERDAG 16 APRIL 1959 PAGINA 9 Toch basis-industrie? Organist Gerard Kievit overleden mooier NEYEDA wol n klasse apart! A.O.W. De rijkswaterstaat is de enige in stantie, die een bezwaarschrift heeft in gediend tegen het plan „Zeebad IJmui den", zoals dat in januari van dit jaar is gepubliceerd. Het bezwaar van rijks waterstaat, ingediend door de hoofdin- ingenieur-directeur van de rijkswater staat te Haarlem is gebaseerd op de mo gelijkheid, dat in de nabije toekomst een nieuwe zuidpier wordt aangelegd als on derdeel van vergroting van de haven mond, die dan tegenover de geprojec teerde recreatieweg aan de kust zou kunnen worden aangesloten. Hierop Voortbordurend wil de rijkswaterstaat de grond binnen de pieren reserveren voor de aanleg van havens en andere Waterstaatswerken, omdat daardoor het plan tot verbetering van de havenmond •neer rendabel zou worden. Het uitbreidingsplan „Zeebad IJmui den" is ontwikkeld overeenkomstig de bestemmingen van de gronden, zoals deze zijn vastgesteld in het streekplan Voor Zuid-Kennemerland (duinge bied overwegend rustige en passie ve recreatie en het uitbreidingsplan- in-hoofdzaak voor het zuidelijk gedeel te van de gemeente Velsen (passieve recreatie, strand- en duingebied). Bij het vooroverleg heeft de rijkswaterstaat geen bezwaren geopperd tegen de vo- renomschreven bestemmingen ingevolge de genoemde plannen. Thans komt de rijkswaterstaat wel met bezwaren tegen het plan. Geopperd Wordt, dat de nieuwe zuidpier mogelijk zou kunnen wortelen in de kust ter hoogte van de geprojecteerde west-oost gerichte recreatieweg. Binnen deze pieren zou, om redenen van nationaal- economisch belang, naar het oordeel van de rijkswaterstaat aan een bestem ming voor havens, waterstaatswerken, enz. de voorkeur moeten worden gege ven boven die voor hotel, motel, jeugd herberg, zwembad, enz., zoals in het strandplan is geschied. De rijkswater staat verzoekt dan ook het plan in dier voege te wijzigen, dat de bedoelde ter reinen in het algemeen worden be stemd voor waterstaatswerken en voor de bouw van werken en installaties ten behoeve van de scheepvaart. De rijkswaterstaat vindt het zelfs in het belang van de recreatie zelf om het strand ten noorden van de recreatieweg aan de recreatie te onttrekken. Dit wordt gebaseerd op de reeds aanwezi ge hygiënische bezwaren in het gebied tussen de pieren. B. en W. van Velsen constateren, dat de aanleiding tot de bezwaren gevonden Door de Nederlandsche Overzeebank is een eis tot schadevergoeding ingediend tegen de N.V. Purperhoedenveem voor een bedrag van f295.000. Volgens de bank zijn door toedoen van het veem negen in onderpand gegeven celen voor de financiering van een partij koffie in verkeerde handen geraakt; waardoor het door de Nederlandsche Overzeebank verleende krediet voor de aankoop van koffie niet werd terugbetaald. Met de dagvaardiging, die deze week is ingegaan, is een vervolg ingeluid op een oplichtingsaffaire, die in april 1958 gespeeld werd. Toen had n.l. de 38-jarige koopman J. T. uit Loosdrecht met ge leend geld van de Nederlandsche Over zeebank een partij koffie gekocht ter waarde van f300.000. De bank kreeg als onderpand de schriftelijke bewijzen van opslag in het veem (de z.g. celen). Na enige tijd bezocht de koopman Pur perhoedenveem en verzocht de celen nog eens te mogen zien. Het veem vroeg de celen bij de bank op en stuurde een bediende er mee naar J. T. Nadat de bediende de celen had afgegeven vroeg hem de koopman even te willen wachten. Via een achterdeur ging J. T. er met de celen vandoor en bracht deze onmid dellijk naar een klant, aan wie hij de koffie verkocht had. Toen het Purper hoedenveem later de celen terugver langde verzon hij allerlei uitvluchten. Toen de bank de celen opvroeg kon het veem alleen nog maar melden dat de celen niet meer in haar bezit waren. wordt in de ontwikkeling van plannen tot verbetering van de havenmond en de daarmee gepaard gaande aanleg van een nieuwe zuidpier. Voor zover bekend, hebben deze plan nen nog geen vaste vorm aangenomen. Uit dien hoofde kan daarmee volgens B. en W. geen rekening worden gehou den in het uitbreidingsplan. De pier kan ook nog wel op een andere dan de ver onderstelde plaats aangesloten moeten worden. Zelfs is het denkbaar dat de nieuwe zuidpier niet aa» de kust zal worden aangesloten, althans niet op een andere plaats dan waarop de zuidpier nu is aangesloten. Zolang zo grote onzekerheden nog aanwezig zijn moet het volgens B. en W. prematuur geacht worden het uitbreidingsplan in de gevraagde zin te wijzigen. Dc wjjze waarop in de toekomst door Wijziging van het strandplan aan het gemaakte bezwaar tegemoet kan wor den gekomen, kan thans bezwaarlijk worden omschreven. Wel is duidelijk, dat uit de tegenstrijdigheid van de be langen volgt, dat te zijner tijd nadruk kelijk een ernstige afweging daarvan zal dienen plaats te hebben. Daarbij zal nauwlettend in acht dienen te worden genomen dat met het gevolg geven aan de aandrang, door de rijkswaterstaat thans uitgeoefend, het gevaar dreigt van de vestiging van een basis-indus trie, hetgeen bij de vaststelling van het streekplan Zuid-Kennemerland wordt tegengegaan. B. en W. van Velsen stellen daarom de gemeenteraad voor het strandplan vast te stellen en aan het bezwaar schrift van de rijkswaterstaat niet te gemoet te komen. eze japon van luchtige zomerwol lijkt gehaakt of gebreid. Maar het is geweven materiaal van fijne zachte wol in ajour. Het wordt op een voering verwerktwant zonder die steun is het etherisch! Bij dit model in levendig rose met donkerder suède ceintuur van Guy Laroche vormt het hoedje, met dito rand, een geheelZulk fijn opengewerkt mate riaal leent zich ook uitstekend om er een stola van te maken. (Van onze Haagse redactie) De nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten, waarvoor een wetsontwerp bij de Twee de Kamer is ingediend, stelt de Gemeen ten voor de noodzaak „de tering naar de nering te zetten" ook al zou dit moe ten gaan ten koste van het niet vrevul- len van op zichzelf gerechtvaardigde verlangens. De algemene uitkeringen zullen meer volgens de individuele be hoeften van de gemeenten worden vast gesteld, maar daartegenover zullen de subjectieve verhogingen, meer dan de laatste jaren hte geval is geweest, tot de uitzonderingen gaan behoren. Zowel de Gemeentebesturen als de instanties, die bij de Gemeentefinan- ciën zijn betrokken, zullen tegen de fi nanciële grens aanlopen, waarbinnen de gemeente zich kan bewegen en zelf voor rangskeuzen moet doen. Aan de betrek kelijke vlotheid waarmede thans soms de inkomsten worden aangepast aan de uitgaven zal een einde moeten komen, ook al kan dit in materiële zin voor een aantal gemeenten een achteruitgang be tekenen. Aan zulk een achteruitgang valt ech ter niet te ontkomen als men ernst wil maken met de financiële zelfstandigheid der gemeenten. Aan financiële zelfstan digheid is zelfbeperking onverbrekelijk verbonden, zo besluiten de ministers Zijlstra en Struycken hun toelichting over deze algemene lijn van het toe komstig beleid. Het nieuwe beleid zal ook de Gedepu teerde Staten van de verschillende pro vincies in een andere positie brengen. Hun toezicht op de gemeentebegrotin gen zal tot gevolg moeten hebben, dat By een blok nieuwbouw in Wiesbaden hebben de architecten de woningen niet Ueen laten voorzien van een nummer, doch ook nog van een dier of bloem, met t nummer tot een aardig gevelsteentje verwerkt. Behalve de decoratieve kant R het geheel heeft deze methode ook nog een praktische: kinderen onthouden gemakkelijker een bloem of een dier dan een cijfer. geen uitgaven worden goedgekeurd, waarvan de financiële gevolgen niet kunnen worden opgevangen, zodat de regering genoodzaakt is door verho ging van de uitkeringen uit het ge meentefonds het evenwicht te herstellen. Investeringen en lasten van kapitaals- dienst zullen slechts dan gedaan kunnen worden indien de dekking van de kapi- taalslasten en van eventuele andere jaarlijkse kosten verzekerd is. Tenslotte is een van de belangrijkste onderdelen van de nieuwe regeling, waardoor de gemeentelijke zelfstandig heid meer tot uiting komt, de verrui ming van het gemeentelijk belastingge bied. In verband met de principieel fi nancieel economische belangen, die bij een dergelijke uitbreiding betrokken zijn, hebben de Bewindslieden zich ech ter nog onthouden van een concreet voorstel, omdat de beslissing daarover dient te worden genomen door het nieuwe Kabinet. Ook zonder wetswij ziging kan echter nog wel een groter ge bruik worden gemaakt van het gemeen telijk belastinggebied. Gedacht wordt o.a. aan herziening van de tarieven der straatbelasting. Een belangrijk voordeel van de nieu we regeling is, dat de uitkeringen aan Gemeenten minder afhankelijk worden van de jaarlijkse opbrengst van de be lastingen. De wetgever zal namelijk ieder jaar het totaal bedrag van de uit keringen dienen vast te stellen. Dit to taal bedrag staat vrij los van de geraam de belastingopbrengsten, waarvan een deel is aangewezen voor de voeding van het Gemeentefonds. Indien het totaal aan middelen, dat in een jaar aan het Gemeentefonds toevalt, groter .s dan het wettelijk vastgestelde totaal der uitke ringen, dan wordt het restant aan de reserve toegevoegd. Is er een tekort, dan zal de reserve voor de meerdere uitga ven moeten opkomen. De gemeentebe grotingen worden daardoor minder con junctuurgevoelig. Ter illustratie van de financiële ge volgen van de nieuwe regeling voor de gemeenten zegt de regering, dat, indien deze regeling in voorgaande jaren zou zijn toegepast, het totale uitkeringsbe drag 11 miljoen hoger zou zijn uitgeval len. Voor sommige gemeenten betekent dit een belangrijke verbetering, voor andere gemeenten een achteruitgang. In navolging van het advies van de com missie-Oud is in het ontwerp echter een enigszins gewijzigde limiet- en garantieregeling opgenomen om te sterke verschillen in nadelige zin te voorkomen. Het is de bedoeling van de regering om het thans ingediende ontwerp per 1 januari 1959 te doen ingaan. Reeds verstrekte uitkeringen volgens de oude regeling worden dan beschouwd als voorschot op de uitkeringen-nieuwe- stiiL In de toekomst zullen de gemeen ten reeds voor 1 juli. voorafgaande aan het uitkeringsjaar, een voorlopig uitke ringspercentage vaststellen, waarop de gemeentebegrotingen kunnen worden gebaseerd. In een ziekenhuis te Zwolle is, 35 jaar oud, overleden de organist Gerard Kievit. Hjj maakte zondag in zijn wo ning te Emmeloord een ongelukkige val en overleed aan de gevolgen. Eind 1956 werd hij bij een auto-ongeluk ern stig gewond en de gevolgen daarvan kwam hij fysiek niet meer te boven. De thans overledene werd te Lunte- ren geboren, bezocht in Baarn het ly ceum en behaalde vervolgens aan het conservatorium te Amsterdam het einddiploma orgel en koordirectie. Hij was leerling van de cantororganist An- thon v. d. Horst. Kievit was hierna organist te Baarn, van de Koepelkerk te Amsterdam en in die tijd richtte hij de muziekkring Amsterdamse Can- torij op. Hij kreeg o.m. bekendheid door orgelconcerten in de Oude Kerk te Amsterdam, de Grote Kerk te Dor drecht. de Bavo te Haarlem en de Der Aa-kerk te Groningen. Samen met zijn vrouw Yolanda Piccardt maakte hij eni ge concertreizen in het buitenland. Door enige katholieke studenten wordt de totstandkoming van een Ka tholieke Politieke Studenten Organisatie voorbereid, aldus bericht ons het par tijbureau van de K.V.P. Het ligt in de bedoeling deze organisatie een groepe ring te doen zijn, die openstaat voor iedere katholieke student, ongeacht zijn politieke richting. Er zal geen enkele binding bestaan aan welke organisatie vereniging of instelling dan ook. Om streeks half mei zal een bijeenkomst plaats vinden, waarbij vertegenwoordi gers worden uitgenodigd uit alle uni versiteitssteden. Getracht zal worden, in september met de werkzaamheden te starten. Voor ogen staat te komen tot autonome afdelingen in alle univer siteitssteden, terwijl men nog de vraag bestudeert of er een klein overkoepe lend landelijk bestuur moet komen of dat men kan volstaan met een centraal correspondentieadres en jaarlijkse bij eenkomsten van vertegenwoordigers der plaatselijke afdelingen ter bespre king van centrale problemen. Men stelt zich voor op deze wijze te bereiken, dat vanuit studentenverband intensiever datgene, wat zich in het openbare le ven voordoet, op basis van de katholie ke levensbeschouwing bestudeerd en bediscussieerd wordt. Er zal contact worden opgenomen met de bestaande studentenorganisaties, met bestaande politieke practicagroepen en met be paalde hoogleraren. De president van Tsjechoslowakije heeft Bohkumil Mucha tot ambassadeur in Nederland benoemd. De tegenwoor dige ambassadeur in Den Haag, Viktpr Sandor, krijgt een andere functie. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens Jt dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke Deantwoording der brieven. li I slechts Reis naar Hongarije j man Ik wil dit jaar mijn vakantie door brengen in Hongarije. Welke papie ren heb ik nodig? U moet een geldig paspoort hebben en een visum. Hiervoor moet u zijn bij het gezantschap, Oranjestraat 8, 's-Gravenhage. De reis per vliegtuig duurt ongeveer 4y. uur en kost retour 513. De reis per trein (2de klasse) duurt ongeveer 36 uur en kost retour (huidig tarief) 187,40 (geen slaapwa gen). Met slaapwagen retour ongeveer ƒ80 meer. De reis per trein gaat over Frankfurt, Wenen. Testament Als man en vrouw bijtijds een tes tament hebben gemaakt en de vrouw komt te overlijden, mag de man dan dit testament weer ver anderen? zo vraagt Th. L. Het gaat hier om mensen zonder kin deren. Wü moeten aannemen dat het hier gaat om twee testamenten, een van de man en een van de vrouw. Al zou de vrouw niet zijn gestorven, dan had de man nog het recht om zijn testament te herroepen of te veranderen. Laat hij daarvoor naar de notaris gaan. Ongeldig W.J.P. schrijft ons: Bij de verkie zingen zijn er ook ongeldige stem men uitgebracht. Nu beweerde Iemand, dat die ongeldige stemmen toch aan een bepaalde party ten goede zouden komen. Is dat juist? Voor wie Nederlands verstaat moet het duidelijk zijn, dat ongeldig betekent: niet de beoogde waarde hebbend. Een ongeldige stem is dus een nietige stem en kan dus nooit rechtstreeks aan eni ge partij ten goede komen. Hoenderbedrijf P.A.B. wil een hoenderbedrijf in Frankrijk gaan beginnen en vraagt waar hij iets over de vestigingseisen zou kunnen vernemen. Men zou kunnen beginnen met zijn licht op te steken bij de Katholieke Emigratiestichting in het bisdom Haar lem (hoofdkantoor: Prinsen Bolwerk 1, Haarlem) en voorts bij het Gewes telijk Arbeidsbureau en het Franse consulaat (Herengracht 280 Amster dam). van de goederen van de man erven. Alles wat van de vrouw I is, of wat zij heeft ingebracht ten hu welijk moet dus eerst worden afge- trokken. Voorts moet u weten, dat tij dens huwelijk geen vermogensverschui- vingen kunnen plaatsvinden tussen man en vrouw. De wettelijke regels om trent de rechten van de tweede (en verdere) echtgenote zijn gemaakt om de rechten van voorkinderen te be schermen. Mocht uw man komen te overlijden, dan mag de zoon niet alleen over het huis beschikken, omdat u mede-eige nares bent. Raadpleegt u zonodig nu, tezamen met uw man, een notaris, me de met het oog op de verwikkeling ten gevolge van de niet-verdeling van de eerste boedel. Opzegging 21 februari j.l. verhuurden wij twee gestoffeerde kamers per maand, met ingang van 1 maart. Van te voren zouden wij voor deze huur ders voor hun rekening 2 stopcon tacten laten maken. Enige dagen later kregen wij bericht, dat zij van de geboden woonruimte tot hun spijt geen gebruik konden ma ken. Zijn zij daarvoor geen huur verschuldigd en moeten de kosten van de stopcontacten ook niet door hen worden betaald? zo vragen de dames B. en J. van D. De ratio van ppzegging eigenlijke zin van de opzeggingstermijn bij huur is, dat de verhuurder ih die opzeggings termijn een andere huurder kan vin den. In ieder geval hebben deze da mes zich niet daaraan gehouden en zijn zij dus huur over één maand ver schuldigd, tenzij u er geen schade van hebt ondervonden, doordat u tijdig an dere huurders vond. Zoudt u medio van de maand maart andere huurders hebben gevonden, dan zoudt u genoe gen moeten nemen met de helft van de huur voor beide dames. Uiteraard is het zo, dat de kosten van die stop contacten voor rekening van die dames zijn, als u er tenminste geen prijs op stelt om ze te behouden. U zoudt een (gerechts)deurwaarder in de arm kun nen nemen, die u als uw gemachtigde in een proces voor de kantonrechter zou kunnen bijstaan en ook overigens het nodige voor u kan verrichten. Kick Smit Heeft Kick Smit na de oorlog '40-'45 nog wel eens in het Nederlands elf- I tal meegespeeld? vraagt D. J. V. Ontruiming j Van de 29 interlandwedstrijden waar- I in Kick Smit heeft meegespeeld had- Ik heb ongeveer een jaar geleden den er t w e e na de oorlog plaats. Zijn een huis gekocht, waarvan de bo- j laatste interland was die tegen Enge- venwoning gevorderd was ten be- land in Huddersfield, welke (óndanks hoeve van twee dames. De bene-'Kick Smit!) verloren werd met 8-2. Dat denverdieping bestaat uit twee ka- I was op 27 november 1946. Daarvoor was mers met keuken. Wij hebben een u" zoontje van twee jaar, dat bij ons in de kamer moet slapen, zodat we de ruimte boven ook goed kun nen gebruiken. Is er een mogelijk heid om die dames met een be paalde termijn de huur op te zeg gen? Aldus het probleem van R. v. d. B. Toen u de woning kocht, wist u reeds dat er woonruimte gevorderd was en bovendien was uw zoontje toen al één jaar oud. Wij raden u aan, u in eerste instantie te wenden tot de gemeente (huisvestingbureau) en mocht u aldaar geen bevredigende oplossing verkrij- gen, dan zult u moeten procederen voor de kantonrechter. Hiervoor moet u de hulp inroepen van een deurwaar der of advocaat. Wellicht zal het er wel op uitdraaien dat de ontruiming niet kan plaatshebben voor 1961 (3 jaar na koop). Waf erft zij Een weduwnaar met één zoon is hertrouwd. Als deze man komt te overlijden, wat erft de vrouw dan? Zij zijn In algehele gemeenschap van goederen getrouwd en er is vroeger nooit een boedelscheiding geweest. Aldus het probleem van mevr. S.R.-K. tweede echtgenote kan maximaal hij nog opgesteld in het elftal dat op 12 mei 1946 in Amsterdam de eerste na-oorlogse wedstrijd tegen België speelde. Ellen van Hemert Aan J.V., die enkele gegevens vraagt over Ellen van Hemert, kunnen wij ver tellen: Ellen van Hemert is de thans 21-jarige dochter van Willy van He mert, met wie zij samenwerkte in de Om verantwoord tegemoet te komen aan de belangstelling van de jeugd voor vaKantiemogelijkheden, organiseert het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk een serie zomerkampen voor meisjes vanaf li jaar. Op het zomerprogramma van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk staan een vakantieweek in Scheveningen van 1015 augustus voor meisjes van 11 tot en met 14 jaar en van 38 augustus voor meisjes van 1315 jaar. Meisjes van 1416 jaar kunnen van 27 juli—1 augustus terecht in Epse (Overijssel), waar huize „Vrijland" voor hen is gereserveerd; degenen van deze leeftijdsgroep die meer voor water sport voelen, kunnen naar Giethoorn gaan van 1721 augustus. Voor 1315-jarlgen wordt er in Venlo een kamp gehouden in een blokhut van 3—8 augustus. Naast een fietskamp van 10—15 augus tus ln Sassenheim voor meisjes van 1416 jaar organiseert het Katholiek vrouwelijk Jeugdwerk ook een reis naar het buitenland voor meisjes van 14 tot en met 16 jaar van 18 augus tus naar Altenberg bij Keulen. Wie een week lang meisjes uit alle delen van de wereld wil ontmoeten, kan nadere inlichtingen vragen over het internationale kamp, dat onder aus piciën van de Wereld Federatie van Katholieke Vrouwelijke Jeugd dit jaar in Glasenbach (bij Salzburg) wordt ge organiseerd van 1319 augustus. Al deze zomerkampen staan onder leiding van deskundige leidsters. Meisjes die gaarne nadere Inlichtin gen wensen, kunnen zich wenden tot het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk, Springweg 8 - Utrecht 4 clvertentie De Voor 2 wikkels krijgt u leuke borduurkoórfjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam De winst- en verliesrekening van de Koninklijke Papierfabrieken van Gel der Zonen te Amsterdam geeft voor 1958 een bruto exploitatiesaldo groot f 36.638.013 (40.777.219). Aan interest werd verkregen f 775.192 (752.065), Af geschreven wordt voor een totaal be drag van f 15.657.062 (15.616.114), zodat de winst vóór aftrek van belastingen op f 20.205.759 (24.409.040) wordt becij ferd. Voor belastingen wordt afgetrok ken f 9,5 min (11,2 min), waarna de nettowinst uitkomt op f 10.705.759 (13.209.040). Hiervan wordt f 2.500.000 (3.500.000) overgebracht naar de reserve diverse belangen die daarna op f 46,5 min (44 min) komt. In het reservefonds wordt gestort f 820.000 (970.904). Deze post komt daarna op de balans voor f 6.598.861 (5.778.285). Aan het perso neel worden uitgekeerd tantièmes tot een bedrag van 1.560.000 (1.700.000), voor tantièmes directie en commissaris sen is f 440.410 (585.964) beschikbaar en voor houders van aandelen f 5.385.500 (6.462.300). Zoals bekend wordt voorge steld op preferente en gewone aandelen 10 (12) dividend uit te keren en op prioriteitsaandelen 5 (onv.). Hoewel de papierproduktie iiï het af gelopen jaar (232.800 ton waarvan 120.000 ton in het 2e halfjaar) slechts weinig bij de produktie van 1957 (236.000 ton) is achtergebleven, wordt deze gang van zaken door de directie, de vergrote capaciteit in aanmerking genomen, min der bevredigend geacht. In het eerste halfjaar moest de produktie van cou rantenpapier en van pakpapier door ge brek aan orders verscheidene malen worden beperkt. Ook voor de nieuwe papiermachine in Renkum kon geen vol doende bezetting worden verkregen. Door gevraagde korte levertijden kon daarbij niet altijd een zo efficiënt mo gelijk produktieprogramma worden sa mengesteld. De omzet is ruim 7 lager geweest dan in 1957 zowel door de daling der verkoopprijzen als tengevolge van een verschuiving van de binnenlandse afzet naar export tegen lagere prijzen. Op alle markten werd een hevige concur rentie ondervonden, waardoor de prijzen van alle papiersoorten lager zijn dan in het begin van het verslagjaar. Deze prijs daling werd slechts ten dele gecompen seerd door goedkopere grondstoffen. Zowel voor courantenpapier als voor pakpapiersoorten bleef de binnenlandse vraag niet onaanzienlijk achter. Ook voor houtvrije papieren was dit het ge val. Voor houthoudende drukpapieren bleef de ontwikkeling bevredigend. Het verschijnsel van de overcapa citeit in de papierindustrie is momen teel internationaal, aldus de directie. In de grote produktiegebieden Noord- Amerika, Scandinavië inclusief Fin land zijn de laatste jaren belangrijke uitbreidingen tot stand gekomen, wel ke slechts ten dele kunnen worden be nut. Daar uitbreidingen van het pro- duktie-apparaat met grote eenheden dienen te geschieden, loopt de toene ming van de capaciteit over het alge meen minder geleidelijk dan de ont wikkeling van het verbruik. Verwacht wordt dat de produktie in 1959 hoger zal worden dan in 1958, waar door een betere bezetting van het pro- duktie-apparaat verkregen zal worden. In het eerste kwartaal zal de produktie ongeveer 63.000 ton bedragen tegen 53.000 ton en 60.000 ton in dezelfde periode van 1958 en 1957. Op de zeer belangrijke binnenlandse markt valt thans enige kentering te bespeuren. De recessie in de papierindustrie kan echter niet als overwonnen worden beschouwd. Ten ge volge van de uit de huidige overcapaci teit voortvloeiende concurrentie moes ten begin 1959 de prijzen voor een be langrijk aantal papiersoorten verlaagd worden. Indien voor het lopende boek jaar de produktie gehandhaafd kan blij ven op het niveau van het eerste kwar taal mag ondanks de daling van de prij zen verwacht worden dat de resultaten van het lopende boekjaar niet bij die over 1958 ten achter zullen blijven. Ver wacht wordt dat de investeringen niet belangrijk hoger zullen zijn dan het bedrag dat over 1958 werd geïnvesteerd (f 14 min). In 1958 werd voor een totaal bedrag van ruim f 14 min geïnvesteerd. In Arn hem is een fabrieksgebouw aangekocht waar in 1959 de papierverwerkingsaf deling van Renkum II naar overgebracht zal worden. De liquiditeitspositie is in het afgelo pen jaar niet onaanzienlijk verbeterd. De kapitaalsuitgaven zijn gebleven be neden het bedrag der afschrijvingen. De behoefte aan bedrijfskapitaal is geringer geworden, zowel door de prijsdalingen als door de geringere voorraden voor namelijk als gevolg van het stop zet ten van de cellulosefabrikage. Bij een toeneming der bedrijvigheid waarbij vermoedelijk prijsstijgingen op zullen treden, zullen uiteraard meer middelen nodig zijn. De directie spreekt de verwachting uit dat ten gevolge van het tot stand ko men van de Euromarkt geen grote wij zigingen in de verhouding tussen de pa pierindustrieën van de zes zal ontstaan. Tussen de landen zal slechts weinig pa pier verhandeld worden, daar het ver bruik over het algemeen groter is dan de produktie. Indien een vrijhandelszone tot stand zou komen, bestaat de mogelijkheid dat op langere termijn gezien de grondstof- fenvoorziening uit Scandinavië tenge volge van de dan te verwachten grote uitbreidingen van de papierindustrie in deze landen, in gevaar zal kunnen ko men. Inzake de vrijhandelszone wordt door de directie nog opgemerkt dat be schermende bepalingen zullen moeten worden genomen teneinde de Neder landse papierindustrie in staat te stel len de verzorging van de binnenlandse markt te blijven vervullen. Op de balans komt het vaste kapitaal voor ad f 146,4 min (148,5). Het vlottend kapitaal ad f 84,6 min (92 min). Hier onder komen voorraden voor ad f 42,1 min (57,1), waarvan grondstoffen f 22,5 t min (35,2). De liquide middelen belo pen f 12,9 min (4,9). Het eigen vermogen wordt in het credit gesteld op f 189,3 min (188,2). Hiervan belopen de kapi taalreserves f 66,7 mirt (69,6) en de winstreserves f 53,1 min (49,8). Het ka pitaal bleef onveranderd f 53.870.000. film „Jenny". Aan haar rol in die film dankt zij een groot deel van haar po pulariteit. Tevoren speelde zij enkele rollen in' toneelstukken (o.a. in „De pioniers van Tolpuddle" en „Ornifle"). In haar jeugd kreeg zij balletlessen. Ellen van Hemert trouwde toen zij 18 jaar was met de acteur Coen Flink. Huishoudelijk personeel Ik werk voor halve dagen in de huishouding en ben daar vanzelfspre kend verzekerd bij het ziekenfonds e.d. Nu kan ik nog een betrekking krijgen voor 5 middagen per week. Moet ik daar ook verzekerd wor den? En hoe moet dat dan? Moet de mevrouw daarvoor zorgen of ik zelf, vraagt mej. B.P. De werkgeefster, bij wie u 's middags gaat werken, moet op dezelfde wijze bij de Detam zorgen voor uw verzeke ring als de werkgeefster, bij wie u 's morgens werkt, dit ook doet. U krjjgt dus van beiden de ziekenfonds- verklaringen. Uw tweede werkgeefster moet u ook opgeven bij de loonbelas ting, zoals uw eerste werkgeefster dit ook doet. Wat de rentezegels betreft zouden beide dames om en om kunnen plakken, dat is eenvoudiger. Het in contanten afdragen van de waarde van het zegeltje aan u is verboden. Werk op schip Mijn zomervakantie wil ik gedeel telijk doorbrengen op een van de Nederlandse grote schepen. Hoe kom ik aan adressen? U kunt zich wenden tot de bekende scheepvaartmaatschappijen. In Am sterdam en Rotterdam zijn er ver scheidene te vinden; kijkt u maar eens in de telefoongids. Belasting Mej. Zr. A.H.L. stelt een belasting- vraag. Het door u genoemde brutosalaris wordt verminderd met de premie, wel ke u betalen moet voor eigen pensioen. Van het alsdan overgebleven :nkomen betaalt u 26.20 voor A.O.W.-premie en 56.65 loonbelasting. Als u zelf voor uw dienstkleding moet zorgen, moet u dit opgeven aan de inspecteur van de belastingen, wellicht kunt u dan in aanmerking komen voor aftrek van een zeker bedrag, alvorens de tabel wordt toegepast. Woningruil G.A.B. vraagt: is de eigenaar van een huurhuis verplicht zijn mede werking te verlenen aan een door de huurder aan te gane woning- ruil? Neen, hij is daartoe niet verplicht. Stemt hij met woningruil niet in, dan kan de ruil niet doorgaan. AOW. J.W. te V. stelt een vraag over premie aanslag A.O.W. in verband niet kostwinnersvergoeding. De A.O.W.-premie wordt berekend over het z.g. premie-inkomen, dat is in het algemeen het inkomen zoals dit voor de inkomstenbelasting geldt, be halve dat voor de berekening van de A.O.W.-premie de betaalde premie niet aftrekbaar is. B.v. wanneer u dus in een jaar 6.000 inkomen hebt gehad en u betaalde 100 A.O.W.-premie (of het werd van uw loon afgehouden), dan is uw inkomen voor de inkomsten belasting 5900 en uw premie-inkomen voor de A.O.W. 6.000. Behoort de uit kering van de gemeente dus tot uw inkomen voor de inkomstenbelasting, dan geldt hetzelfde voor de A.O.W. Omdat de A.O.W.-premie dus berekend wordt over het totale inkomen en u niet opgeeft hoeveel dat bedraagt en hoeveel u reeds op een voorlopige aan slag had betaald, of van u ingehouden was is de juistheid van het bedrag ad 49.35 niet te controleren. Ik kreeg een aanslag A.O.W.-pre mie over 1957. Ben van mening, dat de aanslag over dit gehele jaar onjuist Is, omdat de A.O.W. pas aan het einde van 1957 in werking is getreden. De Algemene Ouderdomswet is per 1 januari 1957 in werking getreden. Tehuis E.O. vraagt of er in Zuid-Limburg of Luik een tehuis is, zoals b.v. A.T.V.A. te Amsterdam of H.T.O. te Den Haag. Dergelijke tehuizen zijn in Zuid-Lim burg niet te vinden en voorzover wjj konden nagaan ook niet in Luik. Er is een paar jaar geleden wel sprake ge weest van een tehuis voor werkende vrouwen, maar dit is niet tot stand gekomen wegens gebrek aan een hier voor geschikt pand. A.C.V.-N. is weduwe. Haar pensi oen bedroeg tot dusverre 125 per maand, doch nu zij A.O.W. ont vangt bljjft er maar 55 over. De rest wordt gekort. Is dat juist? Dat is een zeer grote korting, toch kan zij wel juist zijn. Helaas kunnen wij geen berekening maken, daarvoor geeft u te weinig gegevens. Laat u zich derhalve eens voorlichten door de in stantie van wie u het pensioen ont vangt. Door de A.O.W. gaat u er nu slechts 11 op vooruit en dat is al heel gering Was uw man aangesloten bij een bond? Als dat zo is, leg deze kwestie dan eens voor aan die bond, ook deze zal wel een berekening willen maken als u hem in het bezit stelt van de nodige gegevens, over dienst tijd, salaris enz. Het antwoord op uw tweede vraag volgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9