FILMJOURNAAL Kat op een heet zinken dak „Het ballet in het jeugdwerk" Na opheffing van de gemeente Haarlemmerliede geen tussen tijdse verkiezingen Film met de titel Van een stuk Van Tennessee Williams (■KOEN to. REINO" Het meisje van de veenhoeve Oog in oog met de dood Frankenstein 1970 Thérèse Etienne Repn rises Uur U, 21 april 12 uur Inleiding voor de Haarlemse raad voor de Jeugd Gemeenteraad unaniem tegen voorstel van Gedeputeerde Staten BEELEN OPEN DAKEN en STREEK Natuurbescher ming Zuid- Kennemerland SLEUTEL WEG ZATERDAG 18 APRIL 1959 tAGÏNA 2 Rembrandt Films Haarlem e.o. Toneel Muziek Diversen CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders Apotheken en dokters- diensten Zondagsdienst garage bedrijven rr REINIGT REIN Cinema Palace Frans Hals Roxy Studio Tuingereedschap Burgerlijke Stand Haarlem Dr. E. Brongersma voor „Geloof en Wetenschap" Een reis door Griekenland WASSERI4 DUYN Kwartetwedstrijden van St.-Bavo Collecte Katholiek Speeltuinwerk Sociëteit voor gepensio neerde PTT-ambtenaren Klaverjastoernooi stichting „Kennemer Dierentehuis" Katholieke armbesturen Plaatselijke Schilders commissie Haarlem BILJARTEN Finales hoofdklasse libre Tweede tiental van HWP gehuldigd philips 1|a<8 io Moors Puzzelrit en tentoon stelling L'Italiana in Algeri H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem BLOEMENDAAL Zeven sprekersavond van B.V.B. Bijeenkomst bejaarden „DE SLEUTELSPECIALIST" Men moet niet naar een bioscoop gaan om een toneelstnk te zien, ook niet ais er van dat toneelstuk een film gemaakt is. Dat is gebeurd met ,,Kat op een heet zinken dak" van Tennes see Williams, enige jaren geleden ten onzent door de toneelgroep „Theater" ten tonele gebracht. Zelden vindt men in zulke films iets van de waarde van het oorspronkelijke kunstwerk terug. Op zijn best vertellen de filmmakers het verhaaltje na, maar de diepere achtergronden biyven achterwege. Het CINEMA PALACE: Het meisje van de Veen- hoeve, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Oog in oog met de dood, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. UDO: Jacht op ontvoerde vrouwen, 18 1.: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Grafin Maritza, a. 1.; 2, 7. 9.15 u Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. REMBRANDT: Kat op een heet zinken dak, 18 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Frankenstein 1970, 18 j.; 230, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15 u. Ma. t.m. do.: De jacht op het geheim van de spoetnik, 14 jaar. STUDIO: Thérèse Etienne, volw.; 2.15, 1, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo. (alleen avondvoor stellingen); Maigret zet een val. volw. Za. en zo. 7. 9.15 uur. Zo. alleen in de middagvoorstelling: By the light of the silvery moon, a. L; 2, 4.15 uur. Zaterdag 18 april Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met: De dag van Talavera, door Eugène O'Neill. Regie: Luc Lutz. Zondag 19 april Concertgebouw, 2.30 uur: Leids Kinder toneel met: Jimmy en Simmy. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met: Niet van gisteren, door Garson Ka- nin. Regie: Paul Steenbergen. Maandag 20 april Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Ensemble met: Zingend in de wildernis, door Eugène O'Neill. Regie: Richard Flink. Maandag 20 april Grote Kerk, 3.30—4.30 uur: Beiaardbespe ling door Ary Peters. Tot en met 24 mei Vleeshal: Elke avond „Taveerne" met crkest van Johnny van Helvoirt. Geopend vanaf 20 uur. Za. en zo. vanaf 20.30 uur. Di. gesloten. Zondag 19 april Bloemendaat, Blöemendaalseweg: Ten toonstelling Elswout in de geschiedenis van Overveen. prenten, curiosa, etc. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 54855 Haarlem Apotheken: Schoterbos-apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; fa. Loomeyer en Zn.. Zijl weg 34, tel. 12495: Teyler-apotheek, Teylerplem 79. tel. 17946. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel 13863. Tandarts: J. M. de Haas, Joh. Wagenaar- taan 44. Heemstede, tel. 39153. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13, te!. 14524. Ziekenvervoer: G.G.D., tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206-208, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: Dr. J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, tel. 42962. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse apotheek, Blöemendaalseweg 85. Bloemendaal, tel. 87903: Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-noord, tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. Bosch, Blöemendaalse weg 84, tel. 52655. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: R. Muller, Raadhuisplein C. tel. 36550: J. van Walsem, Bronsteeweg 32. tel. 38377. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: D. Heeringa, Militairen- weg 18, tel. 56409. Zandvoort Apotheek: Mevr. M. J. KerkhovenNieu- wenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: C. F. M. Robbers, Konin ginneweg 34, tel. 2813. Bennetn u» Doktersdienst: G. Manschot, Rijksstraat weg 34, tel. 430. Wijkverpleging: W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 618. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 02560-8510. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 02560-8284, en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalsev eg 85, Bloemendaal, tel. 02500-22181. Haarlem. Garage J. van der Vossen. Botermarkt 5, tel. 10399 - 20449. Advertentie Abonnement voor het wassen van Ramen. Jaloezieën enz. Telefoon 16254 feit, dat beroemde namen vermeld staan voor de vertolkers der hoofdrol len, doet daar niets aan af. Want die beroemdheid heeft doorgaans met ac teertalent weinig of niets te maken. De geschiedenis van „Kat op een heet zinken dak" is somber en deprimerend. Het gaat over een jong. levenslustig vrouwtje, dat haar man hartstochtelijk bemint, maar bij hem geen wederlief de ontmoet. Evenals zijn oude, ten dode opgeschreven vader, huldigt de jonge man het standpunt, dat niets eigenlijk het leven waard is, en dat alles bestaat uit leugen en huichelarij. De oorzaak daarvan is, dat zij de wer kelijke liefde nooit gekend hebben. Ook niet de liefde voor elkaar als vader en zoon. Tot dat besef komen zij pas, als de vader weet dat hij sterven moet en een andere zoon al probeert de er fenis in de wacht te slepen. Dan gaat eindelijk het hart van de oude man spre ken en de zoon wordt vertederd, zodat het jonge vrouwtje eindelijk de liefde ontmoet. Dat slot wijkt af van dat van het toneelstuk, maar dat is nog te verdedigen. Minder te verdedigen is, dat de film makers onder leiding van regisseur Richard Brooks van de geest van Ten nessee Williams weinig meer heel hebben gelaten. Enerzijds probeert men zoveel mogelijk vast te houden aan de toneeldialogen, maar anderzijds wil men zich beperken tot het weergeven van het verhaal met miskenning van Williams bedoelingen. Daardoor ont staat een compromis, dat bijna type rend begint te worden voor deze regis seur. De beide mannelijke hoofdrollen zjjn sterk getekend. De woeste primi tiviteit van de oude en de gecompli ceerde decadentie van de jongste zoon botsen sterk en vaak overtuigend, maar daardoor is de aandacht minder geval len op de ontwikkeling van de tragedie die de jonge vrouw, de kat op haar heet zinken dak, doormaakt. Elizabeth Taylor is er ook de vrouw niet naar om van zulk een rol 'n grootse creatie te maken. Zij acht het voldoende als men naar haar kijkt, althans naar haar aar dige verschijning. Deze „Kat op een heet zinken dak' 'moet men dan ook maar zo men haar bezoeken wil los zien van het gelijknamige toneel stuk, ook al lijken de verhaaltjes op elkaar. Rembrandt. 18 jaar. Voor de tweede maal is Selma Lager- löffs novelle Het meisje van de Veen- hoeve verfilmd. Beide films zijn in Duitsland gemaakt. De laatste heeft Gustav Ucicky gekleurd. Het verhaal Ujkt in de eerste helft op Rose Bemd. Daarna niet meer. Een dienstmeisje is door haar baas verleid en wordt daarna verstoten. De vader van het meisje maakt er een rechtzaak van en het meisje behoedt de vader van haar kind voor meineed. Dat maakt indruk en na veel vijven en zessen vindt het meisje een keurige bruidegom, die zijn eigen verloofde terecht laat schieten. Een droevig verhaal dat blijmoedig eindigt en dat men niet in de regionen van de kunst zal waarderen. De film is voor boven de veertien. Cinema Palace. Frans Hals geeft deze week een poli tiefilm, waarin een journalist het vuile werk opknapt. Dat levert een spannend gevecht op met de onderwereldschurk, van wie de politie meent dat hij dood is. Tegelijk strijdt de reporter tegen zijn drankzucht, die hem in de goot dreigt te helpen. Als hij dit laatste over wint, weet hij zich tegen de schurk heel wat mans. Wat is daarvan het rozen- geurig gevolg? Hjj mag zich in de ar men van zijn geliefde storten en heeft exclusief de story van het jaar in de krant. Vanwege die verleidelijke whis ky heeft de filmcommissie „18 jaar" gedecreteerd. De lugubere baron Frankenstein ver schijnt weer op het doek met een nieuw grimmig monster, tot leven gewekt [oor atoomstralen. Alles wat ertoe kan bijdragen liefhebbers weer te doen grie zelen is aanwezig. Duistere kastelen, si nistere grafkelders, grijpende klauwen, flakkerend kaarslicht, ruisende orgels. Enfin, degenen die ervan houden ken nen het zo langzamerhand wel. Boven 18 jaar in Roxy. Vanaf maandag draait „De jacht op het geheim van de Spoetnik", een mo derne thriller over de avonturen van atoomspionnen. In deze film kan men o.a. Andrea Domburg en Hans Tie- meyer bewonderen. 14 jaar. Een boevendrama, een draak van het zuiverste water, die op logge, trage voeten gaat, dat is de film Thérèse Etiènne van Denis de la Patellière. Een jong meisje trouwt een veel oude re, puissant rijke hereboer en ervaart op haar huwelijksdag dat ze hopeloos verliefd is op de zoon, die ze dan voor het eerst ziet. Daar komen natuurlijk ongelukken van. De boer wordt deskun dig uit de weg geruimd door het meisje. De jongen neemt de schuld op zich. maar voor de rechter bekent het wicht. Een nadrukkelijke, langzame en nare film. Voor volwassenen in Studio. Liefhebbers van het operette-genre kunnen deze week in Lu.xor genieten van „Grafin Mariza". A.l. In Lido maakt Eddie Constantine deze week „Jacht op ontvoerde vrouwen." 18 jaar In Minerva draalt „Maigret zet een val." Voor volwassenen. Morgenmid dag kan men er Doris Day zien in „By the light of the silvery moon." Op initiatief van de Haarlemse Raad voor de Jeugd sprak gisteravond in de aula van de Cruquiusschool de heer N. Vlot, directeur van de stichting voor lichamelijke opvoeding, spel en sport in het jeugdwerk, over het onderwerp „Het ballet in het jeugdwerk". De le zing, waarvoor de besturen, de jeugd- leiding en de balletleiding van de Haarlemse clubhuizen en speeltuinen Een antiek kanon, dat in vroeger tijden in Rome het middaguur placht af te kondigen, zal op 21 april weer in gebruik worden genomen. Althans dat ts de bedoeling van het stadsbestuur met volledige instemming van de burgerij. met uitzondering van de metselaar Natale Bei, een oorlogsveteraan, die al meer dan tien jaar met zijn familie in de vochtige kelder woont, waar het kanon staat opgesteld. Het stadsbestuur wil, dat de heer Bei met zijn vrouw en twee kinderen de onherbergzame kelder ruilt voor een degelijke woning, maar de familie weigert hardnekkig het verblijf te verlatenWaarschijnlijk zal de sterke arm er aan te pas moeten komen om het kanon te ontzetten. Men ziet hier Natale en zijn tien jaar oude zoon Walter onder de „veilige bescherming" van het kanon. Unaniem heeft de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich tijdens zijn gisteravond gehouden buitengewone vergadering tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland verklaard, geen tus sentijdse raadsverkiezingen te houden na de opheffing van dë gemeente per 1 januari 1960. Vanwege de gemeenteraad zal een brief aan G.S. worden gezonden, waarin nogmaals er op wordt aangedrongen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude als zelfstandige gemeente te laten voortbestaan. Wanneer de gemeente toch moet worden opgeheven, acht de raad het wenselijk, dat die maatregel wordt uitgesteld tot 1962, het jaar waarin opnieuw gemeente raadsverkiezingen worden gehouden. En wanneer ook dat niet kan, dan acht de raad tussentijdse verkiezingen noodzakelijk. In soms vrij scherpe bewoordingen kantten de raadsleden zich tegen de houding van G.S. en tegen hun voor stel, geen tussentijdse raadsverkiezingen te houden na de opheffing. G.S. zouden de argumenten tegen de opheffing, aan gevoerd door het gemeentebestuur van Haarlemmerliede, niet eens beantwoord, noch weerlegd hebben. „Men beschouwt ons blijkbaar als lastige kinderen, die aismaar vragen en die men maar beter niet meer kan antwoorden. G.S. be disselen over ons en zonder ons". Aldus riep de heer Van Bruggen (KVP) uit „De stem van een roepende in de woestijn. Daar lijkt het op", zei hij nog. En: „Barbertje moet hangen". De voorzitter, burgemeester drs. J. J. M. Visser, had aan het begin van de vergadering reeds opgemerkt, dat G.S. wel de argumenten van Haar lemmerliede te horen gekregen had den, maar kennelijk niet hadden ge luisterd. Zij hebben het gemeentebe stuur thans alsnog gelegenheid gege ven, zich te uiten. Veel illusies hoe ven we ons echter niet te maken, al dus de burgemeester. De heer Van Lieshout, fractievoor zitter van de K.V.P., achtte het onaan vaardbaar, dat er geen tussentijdse ver kiezingen gehouden zouden worden in de te vergroten gemeente Haarlemmer meer. Hij vroeg zich af. of de gemeente met zonder Zuid-Schalkwijk zou kun nen blijven voortbestaan. In dezelfde geest uitten zich de andere sprekers. De heer Gijzel (PvdA) wees er op, dat in de praktijk gebleken is. dat een ge meentelijke eenheid van verschillende dorpskernen bezwaarlijk is. De Noord oostpolder bijvoorbeeld Is destijds als één gemeente opgezet. Later is men daarvan teruggekomen De Haarlem mermeer is niet alleen nog altijd één gemeente, men wil ze zelfs nog ver- Advertentie WAGENWEG 2 b.h.PLE/N TEL. 13007 BEVALLEN van een zoon: E. B. van der GeesLRupter; M. M. Boon-van der Klugt; J, W. Lamers-Ockers; H. E. Die- pendaai-Slager; A. J, van Essen-van der Plas; P. Brinkman-Baas. BEVALLEN van een dochter: A. C. Wisker-Otte; J. J. Nagtegaal-Ganze- brink; J. G. M. van Veldhuijsen-Boer; E. de Koning-Koster. GETROUWD: F. Galarraga en A. Sunter. OVERLEDEN: D. J. E. Luijbe- Böh- mermann, 79 jr Romolenstraat; M. A. Evelein, 79 jr van Riebeecklaan; J, H. Sloothaak, 84 jr Gijsbr van Aemstelstr. gioten. Dat betekent dan, dat de eerste jaren acht procent van de inwoners bestuurd wordt door een vreemde ge meenteraad. De heer Van Essen (VVD) vroeg zich af, waaraan Haarlemmerliede de (zijns inziens) incorrecte behandeling van G.S. verdiend had, waar de gemeente zelf altijd zo correct gebleven is. „Democratie?", zo vroeg hij zich af naar aanleiding van het voorstel tussen tijds geen verkiezingen te houden na de opheffing. „Het lijkt er niet op". Advertentie N V CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE Lange Herenstr. 36-38, H'lem, Tel. 14371 Als laatste in dit seizoen van de le zinghouders voor „Geloof en Weten schap" heeft dr. E. Brongersma een talrijk gehoor, dat tot in de uiterste hoeken de muziekzaal van „Brinkmann" te Haarlem vulde, meegevoerd op een reis door Griekenland. Hii bleek een goede, immers boeiende, gids, die er volledig in slaagde ztin indrukken en ervaringen over te brengen op de toe hoorders. Woord en beeld waren de me dia: na een algemene inleiding werd een serie voortreffelijke dia's vertoond welke alle een puntige toelichting kre gen. Dr. Brongersma schetste Griekenland als een arm, dun bevolkt, hard en ruig land. De mensen zijn er sympathiek, eerlijk en intelligent, zij het niet vrij van eigengereidheid. In ambtelijke kringen is men wat „moeilijk", d.w.z. formalistisch en ook wel wat corrupt. Het toerisme is er nog te gering om bedervend te werken en de bevolking is te fier en zelfbewust dan dat zii het beeld van bedelpartiien en opdringerig dienstbetoon te zien zou geven zoals men dat in sommige zuidelijke landen ontmoet. Opmerkelijk is, dat de relicten der antieke cultuur overal inderdaad maar „relicten" zijn. Gave bouwwerken en ongeschonden sculpturen treft men er niet aan. Wat niet door mensenhand werd vernield (oorlogen, roofpartijen) ging geheel of ten dele door aardbevin gen ten onder. Wie gave Grieks-klas sieke tempels wil zien kan beter in Paestum in Italië terecht, waar de Grieken destijds koloniseerden, dan in het moederland zelf. Delphi. Athene (d.w.z. de Akropolis en de Agora) Ko- rinthe en Mykene boeien eerst volledig wanneer men met ziin fatasie op grond van enige cultuurhistorische eruditie weet aan te vullen wat er aan de aan wezige werkelijkheid ontbreekt. Dit alles werd ten duidelijkste ge ïllustreerd aan de hand van de zeer tal rijke dia's, die waren opgenomen van de in grote trekken als volgt verlopen de tocht: van Korfu naar het vaste land, dan dwars door het Pindosgeberg- te naar Thermopylae, Delphi, Thebe, Athene, Korinthe Tripolis, Mykene, Sparta en door Arcadië naar Olympië. Het aantrekkelijke van de verto ning der beelden en de toelichting was dat de werkelijkheid van het ogenblik en het terugzien in het perspectief der historie onderling evenwichtig' waren gedoseerd. En om te voorkomen dat het alleen maar „leerrijk", en dus een beetje droog zou worden, wist de spreker telkens op de goede momenten door anecdotische toevoegingen het zien en luisteren tot een voortdurend genoegen te maken. Advertentie A.MSTKR I) AMfcEV a\RT 20 TEL. 11053 De kwartetwedstrijden van St.-Bavo beginnen als jaarlijks terugkerend toernooi furore te maken! Er was dit jaar gestreefd naar acht kwartetten en dat aantal is ruimschoots bereikt. Drie ronden en de finale zijn nu ge speeld waarbij de spelers met grote ani mo voor de borden zaten. Vele aardige partijen waren te aanschouwen en het verloop was niet zonder de nodige span ning. In de finale om de eerste en tweede plaats ging het tussen de Koekebak- kers en de Bomenrooiers; de kamp eindigde onbeslist zodat nog een her kamp zal moeten plaats hebben. De Raadsheren, die aanvankelijk slechts be gonnen wisten beslag te leggen op de derde prijs door te winnen van de Pro- blemisten. De V. en D-ers, de Draai schijven, de Oud-Bavianen en de Wit- Zwarten speelden met wisselend suc ces, maar konden zich niet tot de kop groep plaatsen. De herkamp om de eerste plaatsen zal plaats hebben op 22 april, waarbij tevens de prijsuitreiking op enigzins feestelijke wijze zal geschieden. Zo zal o.m. de kampioen van Heemstede, de heer J. B. Sluyter voor de deelnemers simultaneren. Op 13 mei zullen de wed strijden om het kampioenschap van Heemstede wederom aanvangen waar bij tevens een afdeling voor thuisdam- mers zal worden ingelast. Voor deelna me kan men zich aanmelden tot 1 mei aan het secretariaat: Balistraat 14 of op de clubavond welke elke woensdag §ehouden wordt in Nieuw Berkenrode. ij voldoende aanmelding za] nog een jeugdafdeling gevormd worden. Volgende week doet het bestuur van het katholiek speeltuinwerk weer een beroep op de Haarlemse burgerij. In een grote hu is-aan-huis- en stadscollecte wil zij gel den inzamelen voor zijn omvangrijke werk. De aanleg van twee nieuwe speeltuinen, aan het Flevoplein en in de Kleverpark- parochie, eisen veel geld. Inmiddels worden reeds voorbereidingen getroffen voor het vakantieprogramma van Ie verschillende tuinen, waarin een voet- baltournooi, ganzebordspel, straattekenwed strijden, film- en toneelvoorstellingen zijn opgenomen. Het bestuur verzoekt allen, die in de gelegenheid zijn enkele uren te col lecteren, zich te melden bij de dichtstbij zijnde katholieke speeltuin. De adressen hiervan zijn: Speeltuin Kindervreugd, Kruistochtstraat 19; Speeltuin Elba, Brandtstraat 12; Speel tuin Zaanenoord, van Olststraat 10; Speel tuin Mariagaarde, de Ruyterweg 16: Speel tuin Noordervreugd. Minahassastraat 81: Speeltuin Overveen, Noorder Tuindorplaan* 9a; Speeltuin Hof van Eden, Muiderslotweg 207; Speeltuin Don Bosco, Nieuwe Gracht 19; Speeltuin Het Paradijsje, PJjntorenstraat 19. Onder de gepensioneerden van PTT is het verlangen ontstaan ook na het verlaten van de dienst elkaar te blij ven ontmoeten en enig verband met de dienst en de verschillende PTT-amuse- mentsverenigingen te blijven onderhou den. Er heeft zich een voorlopig comi té gevormd, dat hiertoe een sociëteit in het leven wil roepen en reeds plan nen heeft beraamd. De Toneelvereni ging Postaal Genoegen heeft spontaan haar Studio in de Lange Lakenstraat 29 te Haarlem voor regelmatige bij eenkomsten ter beschikking gesteld. Uit voorlopige contacten is gebleken, dat de belangstelling zo groot zal zijn bij de eerste bijeenkomst, dat omge zien moest worden naar een grotere zaal. De eerste keer zal het punt van samenkomst zijn in het Militair Tehuis, Jansweg 34 en wel donderdagmiddag 23 april van 2-5 uur. De tweede bij eenkomst, die op 28 mei is vastgesteld, zal wel plaats vinden in de Studio van Postaal Genoegen, Lange Lakenstraat 29. Die tweede keer hoopt men bij ge noegzame belangstelling tot definitieve oprichting van de sociëteitsvereniging over te gaan. Alle gepensioneerden van PTT met hun dames zullen van harte welkom zjjn op de genoemde data. Het Voorlopige Comité bestaat uit de ge pensioneerde PTT-ambtenaren: W. Flooren, van Kinsbergenplein 49; P. Koomen, Vergierdeweg 129; A. Polder man, van Raephorststraat 37; K. J. Preusterink, van 't Hoffstraat 99. Vrijdagavond 24 april om half acht zal in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een groot klaverjastoernooi om fraaie prijzen worden gehouden. Deelnemende verenigingen komen met vier koppels al in aanmerking voor mededinging naar de prachtige, door de stichting beschikbaar gestelde wis selbeker. In de pauze zal een comple te „Super Kat" keukenuitzet worden verloot. De baten komen ten goede aan de stichting „Kennemer Dierente huis". Het „Verband van katholieke armbe sturen in het dekenaat Haarlem" heeft in hotel Lion d'Or een bijeenkomst ge houden, tijdens welke de heer A. M. Huizing herbenoemd werd als voorzit ter. Als nieuw bestuurslid werd ver welkomd de heer C. R. M. van Em- pelen. Het penningmeesterschap zal worden vervuld door de heer L. A. C. Bijvoet. Rector J. B. Rosenhart bis schoppelijk commissaris in het dioce saan verband der armbesturen, hield een boeiende inleiding over de vraag „Is de charitas dood?", die tot een le vendige discussie aanleiding gaf. I waren uitgenodigd, was een voortzet- ting van een discussie-avond welke en kele maanden geleden was gehouden. Ook de belangstelling bij hem die het ballet beoefenen was bijzonder groot. In zijn inleiding zette de heer Vlot uiteen, dat het vraagstuk van het bal let voor kinderen bekeken moet wor den uit de gezichtshoek van de kinderen zelf. Ballet is een vorm van dansen, van spelen dus. Het kind speelt met de beweging, gedragen door zijn fanta sie. Maar mag men spelen met bewe gingen op muziek wel ballet noemen? Nee, want wil het verantwoord zijn, dan moet het spelen blijven, moet het zich dus aanpassen bij de lichaamsbe leving en de visuele ontwikkeling van het kind, terwijl voor ballet een kei harde training nodig is, welke op zeer jeugdige leeftijd niet mag worden ge- eist. Het kind moet in zijn uitingen worden overgelaten aan zijn fantasie in een wereld die de volwassen mens wel ziet, maar niet kent. Door hun bemoei ingen willen volwassenen die wereld pasklaar maken, maar zien de ontzag lijke bron niet, die in het kind zelf ligt. De ouderen willen de dingen van uit hun wereld overplaatsen in die der kinderen en doen hen in de haast, wel ke gevoerd wordt door angst, hun doel voorbij hollen, hetgeen hun altijd weer een brevet van onvermogen geeft. Men denkt te weinig aan de puur persoon lijke aanleg die het kind heeft, zowel lichamelijk als geestelijk. Tijdens de d'scussie werd opgemerkt, dat het dus beter was radicaal met de dansklasjes en spelgroepen op te houden, daar er geen deskundige lei ding voorhanden is. De instructeurs moeten n.l. niet slechts zelf door trai ning vaardig zjjn, maar zij moeten ook in staat zijn hun kennis aan anderen over te brengen, hetgeen niet mag wor den overgelaten aan de eerste de beste. Geconcludeerd werd, dat spelen met bewegingen op muziek in de sfeer van de kinderen zelf moet liggen, hoewel er toch een zekere ordening en discipli ne dient te zijn, die echter door de muziek en de lijn van binnenuit zal worden geleid, zonder dat deze door een bepaalde techniek er op gelegd wordt. Muziek op zichzelf werkt orde nend. Mevrouw To Venema pleitte voor een meer intensieve bemoeiing van bo venaf, onder andere door het aanstellen van bekwame „trainers", alsmede het toetsen van eigen verrichtingen. Volgens artikel 20 van de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het Schildersbedrijf is geïnstalleerd een plaatselijke commissie voor Haarlem. De commissie stelt zich tot taak het bevorderen van een goede verstand houding tussen werkgevers en werkne mers, het bevorderen van de juiste na leving en doorvoering van de C.A.O., alsmede toepassing en uitvoering voor de sociale en economische gezondheid van het schildersbedrijf. Als voorzitter fungeert de heer C. Rees. werkgeversorganisatie. Het se cretariaat is in handen van de heer A. H. Wesseling, werknemersorganisatie, Elzenplein 55, Haarlem. Op de derde avond van de finales Hoofdklasse Libre, district Haarlem van de K.N.B.B. werden de volgende zes partijen gespeeld: B. Engwerda 243 35 42 6.94 H. van Noort 250 35 27 7.14 H. van Noort 229 23 48 9.86 Ch Broertjes 250 23 60 10.86 F. Fransen 234 33 37 7.09 B. Bosse 250 33 36 7.57 G. de Bruin 224 33 35 6.78 B. Engwerda 250 33 34 7.57 G. de Bruin 161 15 27 10.73 Ch Broertjes 250 15 64 16.66 M. Kraayer 250 13 80 19.23 H. Oomen 57 13 21 4.38 Ondanks de zeer slechte weersom standigheden, waren donderdagavond toch vele H.W.P.-ers naar ,,'t Stoofke" gekomen, om getuige te zijn van de hul diging van het 2e tiental, dat door het behaalde kampioenschap promoveerde naar de 2e klasse. Voorzitter Hoogland bracht in zijn openingswoord dank aan allen, die aan deze promotie op welke wijze dan ook, hadden bijgedragen en sprak de wens uit, dat H.W.P. II ook het volgend seizoen zijn kracht in de hogere klasse zou tonen. Deze kracht van H.W.P. II kwam la ter op de avond tot uiting, want na een spannende strijd tegen H.W.P. I, be haalde het 2e tiental tot veler verras sing een volkomen verdiende 64 zege. Deze overwinning kwam als volgt tot stand: v. EmmerikHuneker 01, Huy- boomHartendorp KPancras Bleekemolen 01, HopmanChr. Oud deken 01, HooglandE. Ouddeken 10, v. d. Veldev. d. Meer yjK, v. d. SpekRaaphorst 10, Haverkort Banken Reeuwijkv. d. Stoop sr. 01, Holtkampv. d.Stoop jr. y2 totaal 46. BEERPUT Een 24-jarige dame, die gisteren om half 4 in de Wouwer- manstraat met een kinderwagen op het trottoir liep, zakte plotseling door het deksel van een aldaar gelegen beerput. Zij is door omstanders uit de put ge holpen, waarna zij met verwondingen aan een van haar benen per GGD-auto naar het Grote Gasthuis is vervoerd. By een onderzoek bleek dat de rand van de beerput afgebrokkeld en versle ten was. De bewoonster heeft reeds vijf maanden geleden de huiseigenaar hiervan in kennis gesteld, doch deze was steeds in gebreke gebleven dit te herstellen. Tegen de huiseigenaar is proces-verbaal opgemaakt. ONVOORZICHTIG Op de Ged. Gracht ter hoogte van de Grote Hout straat is gistermiddag om kwart over 5 het 15-jarig meisje M.S. onvoorzich tig de weg overgestoken. De bestuur der van een bromfiets reed tegen haar op tengevolge waarvan zij op het weg dek viel en bleef liggen. Met een her senschudding is zij naar het Grote Gasthuis gebracht. STRANDPOST De dienst van Pu blieke Werken komt voor het weekein de gereed met het plaatsen en inrich ten van de strandpost „de Kentering" van de Bloemendaalse reddingsbrigade. Vooral in begin mei, onder meer op Hemelvaartsdag, kan reeds b\j mooi weer druk strandbezoek worden ver wacht. Advertentie TELEVISIE RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel. 14609 In de onder leiding van ir. A. Stoffels gehouden vergadering van de Natuurbe schermingscommissie Zuid-Kennemer- land zijn de plannen tot het houden van een puzzeltocht en van een ten toonstelling in de Vleeshal goedgekeurd. De heer M. Deutekom heeft als voor zitter van de commissie die de puzzel- tocht voorbereidt medegedeeld, dat flinke belangstelling verwacht wordt. Van vele hoofden van scholen uit Haar lem, Zandvoort, Heemstede en Bloemen daal heeft hij berichten ontvangen, dat op medewerking kan worden gerekend. Er zullen vier tochten worden uitge schreven en wel in elke gemeente één. Omstreeks 10 juni zullen de prijzen in Haarlem worden uitgereikt. Volgens de heer J. A. Dorresteijn, voorzitter van de commissie die de ten toonstelling in de Vleeshal voorbereidt, is de medewerking van vele zijden groot. Ir. Roderkerk zal een uitgebreid duindiorama samenstellen, jeugdorga nisaties zullen zorgen voor een stand, betrekking hebbend op het strand en het leven van insecten, de heer Stoffels heeft de supervisie van de stand betref fende het bos en de heer Dorresteijn van het plantsoen. Het gemeentebestuur van Emmen heeft een natuurbescher mingsstand beschikbaar gesteld en de boekhandel zal een stand verzorgen. De tentoonstelling wordt gehouden van 6 tot en met 14 juni. De vergadering keurde de jaarver slagen van de secretaris, de heer J. W. van Hezel en van de penningmeester, de heer J. A. Dorresteijn, goed en de perio diek aftredende bestuursleden, de heren Dorresteijn, Meijer en H. Walet, wer den opnieuw gekozen. Op de laatste bijeenkomst van Geloof en Wetenschap in Haarlem van dit sei zoenzondag 26 april, zal in de Stads schouwburg van Amsterdam 's mid dags om half twee door de Nederland se Opera worden gepresenteerd „L'Ita liana in Algeri" opera in twee bedrij ven van Giacomo Rossini. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 u. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6 7.30, 9. 10.30 H.. 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Bai bara, P. Kruger- straat: 7.30, 9, 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg; 6.30, 7.30, 8.45 H.. 10.15 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H., 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT: 7.30, 9 H„ 11 u. Huis in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H„ 10.30 en 11.30 u. HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11, 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. Het werk van de politie en in het bijzonder het onderdeel dat recherche heet, heeft de heer J. Voerman, hoofd inspecteur-korpschef van politie, uit eengezet voor de leden van de buurt vereniging Bloemendaal, vrijdagavond bijeen in het Jeugdhuis aan de Donke- relaan, om zeven verschillende spre kers met elk een apart onderwerp aan te horen. De heer Voerman behoorde tot de twee inleiders, die na de pauze nog een half uur over zijn onderwerp mocht doorpraten, en die dat met veel elan heeft gedaan. De aanwezigen werd een kijkje gegund in de keuken van de politie. Spreker noemde het contact tussen politie en publiek in de laatste tien jaar sterk verbeterd. De andere inleider op deze sprekers avond was dokter C. Eenhoorn, die als onderwerp van zijn toespraak de psy- chomatiek had gekozen. Dit is een werkrichting in de geneeskunde. Li chaam en geest zijn niet alleen met elkaar verbonden, zij hebben een ge weldige invloed op elkaar. Onder de noemer angst zijn dan ook heel wat li chamelijke ziekten te bergen. De musicus Paul Chr. van Westering is gevraagd in het volgende seizoen bij de buurtvereniging terug te komen om een lezing te houden met grammo foonplaten. Hij eindigde bij de stem ming vlak achter nummer een en twee en daaruit bleek de belangstelling voor zijn onderwerp over klassieke grammo foonplaten. drs. J. W. Wichers vertelde over de dertig biljoen cellen in het menselijk leven, die alle van de voeding moeten mee profiteren. De heer A. Jager noemde de vogelkennis en die van de flora by de jeugd gebrekkig en tracht te er meer belangstelling voor te wek ken. De heer D. Roos over de woning nood met drie uitroeptekens liet de toehoorders met drie vraagtekens ach ter omdat men van dit belangwekken de onderwerp stellig meer had willen weten. Het hoofd van de school voor IVO de heer J. R. Janssen schetste de mogelijkheden van de onderwijsver nieuwing. Na de opening van de bejaardenso ciëteit iii „Bloemenheuvel" op woens dag 8 maart zal de eerste samenkomst op dinsdag 28 april worden gehouden. Van deze datum af wordt de sociëteits middag steeds om de vier weken gehou den in het gebouw aan de Blöemendaal seweg 158 in Overveen. Alle inwoners van Bloemendaal van vijfenzestig jaar en ouder zijn welkom in het sociëteits gebouw. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2