Prof. v. d. Grinten aan Justitie Mr. Beernink bij formateur C.H.U. geen „sluitpost" Bloedige verkiezingsdag in Algerije; reeds 20 doden Gevan^enisoproer met bazooka's bedwongen Leiders plegen zelfmoord Man en vijf kinderen verdronken Dulles ingenomen met de benoeming van Herter Westelijke wereld verheugd Vertrouwen in Herter BUITENLANDSE ZAKEN V.S. Bollen in de gure wind Rebellen ontketenen terreur Drie volwassenen en drie kinderen konden worden gered Portugese treiler kapseist Met vveej. Katholiek in V.V.D.- bestuur Oostduitse studenten veroordeeld Aldus vooraanstaande C.H.U.-leden Vuurgevecht van drie kwartier Kleuterschool in Hengelo verbrand Droevig auto-ongeluk bij Wamel Achttien doden Zware loodsbrand in Loosduinen achtvorst Opnieuw nachtvorst MAANDAG 20 APRIL 1959 0 83ste JAARGANG No. 30193 eé'MORRIS 'êeforei/ouênif! Suède damesjasjes in kleuren JAARBEURS BERNHARDHAL UTRECHT - STAND 1053 machinefabriek kiekens n.v, (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Quay heeft zaterdag van prof. Van der Grinten de definitieve toezegging gekregen dat hij de porte feuille van Justitie zal aanvaarden. Het dilemma: deze zetel of de hoogleraar- stoel te Nijmegen is dus ten gunste van de iandspolitiek uitgevallen. In universi taire kring heerst heel wat minder vol doening over het besluit van prof. Van der Grinten dan in Den Haag, waar vele problemen nu wel van de baan zullen zjjn. Mr. Van Campen is bereid Econo mische Zaken te beheren. Het gaat nu nog over een juiste verdeling van de zetels van Binnenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting en Landbouw. De C.H. en de V.V.D. zou den vandaag duidelijk moeten maken waartoe zij na enig passen en meten be reid zijn. De formatie heeft enige dagen vertraging ondervonden door het partij congres van de V.V.D. vrijdag en zater dag te Vlissingen. Terecht wordt wel opgemerkt, dat vele moeilijkheden, die prof. De Quay ondervindt, betrekking hebben op per soonlijke omstandigheden van kandida ten. Bij de C.H. is het echter toch nodig gebleken ook het advies in te winnen van de onlangs gekozen nieuwe partij voorzitter mr. H. K. J. Beernink. De C.H. is van huis uit geen partij, die ge- makkeliik collectief samenwerking kan toezeggen. Zij laat haar leden in begin sel aittio individueel naar goeddunken handelen Het zaï dus moeilijk zijn na te gaan hoe precies de kaarten bij deze partij liggen, maar de formateur wil zich daarvan toch zoveel mogelijk een beeld vormen. Behalve de tegenzin bij sommige leden van de C.H. tegen net verbleken van de brede basis, voelt men zich ook beklemd door de gedachte een departement te moeten beheren, waar moeilijke beslissingen moeten worden fenomen. Als zodanig ziet men Land ouw, in welke portefeuille de prijsver hoging voor de melk verborgen zit. Voorts ziet de C.H. weinig muziek in Volkshuisvesting, waarvan men ver moedt dat het een aflopende zaak zal zijn, waar geen eer meer aan te be halen valt. Men kan daar tegenover stellen, dat het nog wel een erezaak Hjkt het land definitief van de woning nood te bevrijden, maar degene die deze portefeuille op zich neemt krijgt ook met de huurverhoging te maken. Prof. De Quay zal daar wel tegenover stellen, dat niet alleen het kabinet maar ook de S E R. achter eventuele prijs verhogende maatregelen staat, zodat de verantwoordelijkheid niet op één minis ter gaat drukken. De V.V.D., die nu definitief Defensie gaat overnemen, schuwt de moeilijkheden van dit departe ment dus niet. Maar van die zijde wordt Wèl bezwaar gemaakt tegen Volkshuis vesting ürs. Korthals, die voor Verkeer en Waterstaat was aangezocht, is teleur gesteld. omdat men later pogingen heeft gedaan hem de verantwoordelijkheid voor de woningbouw op te leggen. Binnenlandse Zaken kan als belangrijk benoemingsdepartenient voor beide par tijen slechts aantrekkelijk zijn. Zal de Rijswijkse gemeentesecretaris mr. Beer nink. die vanmorgen elf uur in gezel schap van de heer C. van Mastrigt, voor. zitter van het C N V. en lid van de Tweede Kamer, bij professor De Quay op bezoek kwam. mogelijk toch in het torentje van Thorbecke als Mr. dr. J. M H. Dassen, een katho lieke fabrikant uit Heer-Maarstricht, is gekozen tot bestuurslid van de V.V.D Mr. Dasèen volgt prof. mr. F. H. S. Jacob op, die niet voor een herbenoe ming in aanmerking wenste te komen. Vijf Oostduitse studenten zijn zater dag te Dresden tot straffen, variërend van vvjf tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld omdat zij geijverd zouden heb ben voor een gewelddadige omverwer ping van het communistische bewind, aldus bericht Reuter. Volgens het Oost duitse persbureau A.D.N. hadden de be trokkenen zich schuldig gemaakt aan vervaardiging van ontplofbare stoffen, voorbereiding tot aanvallen op staatsin stellingen. plannen om een mede-student die de groep wilde verlaten, te vermoor den en pomrgen om steun van Wostber- Ujnse spionage-organisaties te krijgen. llllllllllllllililllllllllllllllillllllllllllllllllliiiillllllllilillllllllll De voorzitter van de statenkring Har derwijk van de CHU, tevens voorzitter van de CHU-fractie in de provinciale staten van Gelderland en voorzitter van CHU-gemeentebestuursleden, de heer H. M. Martens, heeft mede namens ver schillende vooraanstaande CHU-leden in Gelderland een telegram gezonden aan de voorzitter van de CHU. de heer Beer nink en aan de heer Tilanus. fractielei der van de CHU in de Tweede Kamer, waarin de hoop wordt uitgesproken dat de CHU zich bij de huidige stand van zaken zal onthouden van deelneming aan het kabinet. Dit met name gezien de omstandigheid, dat met de departemen ten van landbouw en volkshuisvesting de CHU kennelijk voor het feit wordt gesteld als „sluitpost" te moeten op treden, aldus het telegram. iiiiiiliiiililllllliiililliiiiiilllilllllllllliiiiiillllilllilllillilllllllll minister van Binnenlandse Zaken gaan resideren? Zijn partijgenoot, de Rotter damse advocaat mr. Beerman, zou dan Verkeer en Waterstaat kunnen krijgen, terwijl de formateur dan de V.V.D. be halve met Defensie nog met Landbouw en Volkshuisvesting zou kunnen belas ten. De liberalen zouden dan een derde zetel in het kabinet verwerven, hetgeen hun de problemen van Landbouw en Woningbouw zou kunnen verzachten. Ir Staf, op wie de laatste tijd een grote aandrang is uitgeoefend om alsnog mi nister te worden (Landbouw), was van daag in Brussel en bleef dus als advi seur op de achtergrond. Hij schijnt ech ter beslist geen ministerspost meer te ambiëren. et zonnige weer heeft zondag vooral de automobilisten verlokt de volop bloeiende bollenstreek te bezoeken. Het was betrekkelijk druk op de wegen hoewel nog niet van een topzondag gesproken kan worden. De bromfietsers en fietsers bleven thuis vanwege de gure noor denwind. Op de velden waren de narcissen goeddeels al uitgebloeid, maar de hyacinten en de vroege- en middentulpen stonden in volle bloei. Keu kenhof telde dit weekeinde ongeveer 50.000 bezoekers. De parkeerterreinen stonden vol. Een nabijgelegen sportveld moest als hulpparkeerplaats wor den benut. Er werden 7500 personenwagens geteld, waarvan ca. 40 pet. van Duitsers, 40 pet. van Nederlanders en 20 pet. van andere nationaliteiten. Ongeveer 300 autobussen deden de Keukenhof aan. Op onze foto nu eens geen bollen vooral de kassen hadden het zondag druk doch een over zichtsopname bij de beruchte verkeersrotonde Oude Rijn bij Utrecht. Het is bijna eenrichtingverkeer. De Algerijnse rebellen hebben dit weekeinde het begin van de gemeente raadsverkiezingen in Algerije vergezeld laten gaan van een terreuractie die tot nu toe twintig doden en 64 gewonden heeft gekost, aldus meldt United Press International. Elf rebellen vonden de dood en een onbekend aantal werd ge wond bij tegenacties die het Franse le ger onmiddellijk heeft ingezet. De ver kiezingen voor de gemeenteraden duren een week en zpn gisteren aangevan gen, maar de rebellen züjn reeds za terdag hun terreur begonnen. In Algiers z^n beide dagen auto's in brand gesto ken met behulp van tijdbommen. In Constantine ontplofte gisterochtend een bom buiten een stembureau: vier personen werden gedood, 39 raakten ge wond. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen. In La Barbinais, bij Setif, werd een Mohammedaanse lijstaanvoerder onthoofd en andere lijst trekkers werden mishandeld maar in le ven gelaten door een kleine groep re bellen. Een Mohammedaanse lijstaan voerder in Tizi Nbechar werd in zijn huis verbrand. By Bone ontvoerden re bellen een Mohammedaanse lijstaan voerder, doch een Franse patrouille achterhaalde de ontvoerders, bevrijdde de lüsttrekker en doodde zes rebellen. By een Franse overval op een Tu- nesiseh grensdorp, waar terreuracties werden voorbereid, zijn tien rebellen ge dood en aeht gewond. Bij een tweede razzia vielen twee doden. Het is de 3de keer binnen 7 maanden, dat Algerije naar de stembus trekt. Gisteren is de bloedigste verkiezings dag geweest in de geschiedenis van Algerije. De terreur van de rebellen is niet zonder invloed gebleven op de onkomst van de kiezers. Sprekend in dit verband is dat in Algiers het slui tingsuur van de stembureaus gis teren tweemaal is uitgesteld in de Leden van de Nationale Garde van de staat Montana hebben volgens Reu ter zaterdag een einde gemaakt aan een van de meest spectaculaire gevan- Kenisoproeren in de V.S. Onder dek king van anti-tankwapens bestormden Z(i de vpstingaohtige staatsgevangenis <e Deer Lodge en bevrijdden de 21 gij zelaars zestien bewakers en vjjf ge vangenen die door hun collega's als •aanbrengers" werden beschouwd die zich anderhalve dag in handen van de opstandelingen hadden bevonden, twee van de leiders van de opstandige beweging, een 50-jarige inbreker en 19-jarige moordenaar, pleegden zelfmoor(j toen de militairen het ge bouw binnendrongen. Het oproer was ontstaan uit ontevre denheid over de raad, die beslist over net voorlopig in vrijheid stellen van gevangenen Ook waren er klachten over de gang van zaken in de gevan genis zelf er zouden te veel jonge veroordeelden naar Deer Lodge wor den gestuurd, de medische verzorging zou onvoldoende zijn en de hygiënische toestanden zouden slecht zijn. De opstand onder de 435 gevangenen begon donderdagmiddag. De onderdi recteur, Theodore Roth, werd doodge schoten en een bewaker neergestoken. De opstandelingen dreigden de gijze laars levend te zullen verbranden door zgn. „Molotov-cocktails" in hun cellen te gooien, als de autoriteiten een aan val op de gevangenis zouden laten uit voeren. Zaterdagochtend schoot de Na tionale Garde met bazooka's een gat in de muur van het cellenblok, waar de opstandige gevangenen zich op hielden. Na een vuurgevecht van drie kwartier was al het verzet gebroken. De gijzelaars, die direct toen zy hoor den schieten matrassen voor hun cel ramen hadden gehouden met het oog op eventuele représailles van de op standelingen, konden ongedeerd wor den bevrijd. Twee leden van de Natio nale Garde liepen lichte verwondingen op. hoop nog meer kiezers te trekken. In middels trachtten omroepauto's ook de kiezers tot stemmen te bewegen. De parachutistengeneraa) Massu, wiens prestige onder de Europeanen in Al giers het grootst is, veroordeelde voor de radio onthouding als landverraad. In de namiddag had in de hoofdstad nog slechts dertig procent van de kiesgerechtigden gestemd. In andere steden was het percentage vaak ho ger. De leiders van de Algerijnse verzets strijders, die in Cairo verblijven, zijn het niet meer eens met elkaar, aldus heeft Reuter in doorgaans betrouwbare Parijse kringen vernomen. Het grootste deel van de leden der „Vrije Algerijnse regering" zou thans welwillend staan tegenover president De Gaulles aanbod voor „een vrede van de dapperen." Een maand geleden wilde „de Vrije Alge rijnse regering" onder leiding van Fer- hat Abbas nog in het geheel niet in gaan op het aanbod van De Gaulle naar Parijs te komen voor onderhande lingen voor een wapenstilstand. De „Vrije Algerijnse regering" stond er toen op dat eventuele politieke onder handelingen met de Franse regering in een neutraal land zouden worden ge houden. een voorwaarde die de Fransen in geen geval wilden aanvaarden of zelfs maar overwegen. In Parus is men nu ran mening dat de Algerynse leiders in Cairo wel be reid zijn naar Parijs te komen, hoewel het nog steeds niet duidelük is of de Algerünen genegen zyn alleen maar be sprekingen met de Fransen te voeren over een wapenstilstand. Waarnemers in Parijs verklaarden dat er nog meer aanwijzingen zijn voor het naderende einde van de strijd in Algerpe en voor een oolitieke regeling. Uit berichten van de Franse geheime dienst zou name lijk gebleken zijn dat het moreel van de Algerijnse verzetsstrijders, die in de bergachtige streken van Algerije ope reren, krachtig is aangetast. Hieraan zou onder meer de dood van de beken de opstandelingenleider Amirouche de bet zün. (Van onze correspondent) Een felle uitslaande brand heeft zon dagavond in korte tijd de houte" open bare kleuterschool in „Klein Driene" te Hengelo, die twee jaar geleden in ge bruik werd genomen, verwoest. Om wonenden konden een gedeelte van de schoolmeubels en leermateriaal in vei ligheid brengen. De brand is waar schijnlijk ontstaan door een oliekachel, die enkele uren voc het uitbreken van de brand was aangestoken. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. Een Portugese treiler, de Nova Lel- rosa, met 24 opvarenden is gisteren bij Figueira da Foz op 160 kilometer van Lissabon in een ruwe zee gekap seisd, aldus meldt A.F.P. Achttien man nen zün verdronken of worden nog ver mist. Een reddingsboot zag kans zes drenkelingen te redden en vier lijken te bergen. Het casco is door de stro ming zuidwaarts de zee opgedreven. (Van onze correspondent) Vüf kinderen en één volwassene hebben zondagmiddag omstreeks vijf uur door verdrinking het leven verlo ren na een autobotsing in het eenzame Maas-en-Waalse polderland. Op het kruispunt van twee polderwegen hij het dorp Wamel, waar weinig verkeer pleegt te zün en naar alle kanten ki lometers zicht is, botsten twee perso nenauto's tegen elkaar. Beide wagens kwamen terecht in een langs de wep lopende sloot, waarin vanwege de grote regenval van de laatste dagen veel wa ter stond. De ene wagen werd bestuurd door de vertegenwoordiger A. v. d Berg uit Tiel. In de auto zaten behalve zijn echtgenote ook nog zes kinderen van zyn broer uit Dreumel. De andere auto werd bestuurd door de heer O. uit Oss, die zyn vrouw en twee kinderen in de wagen had. De heer O. heeft zeer waarschpniyk geen voorrang ver leend. De inzittenden van de wagen uit Os: konden zichzelf bevrijden en kregen weinig letsel. De auto van de heer v. d. Berg echter kwam ofidersteboven in de sloot te liggen. Mevr. v. d. Berg sloeg tijdens de val uit de auto, trok een meisje van negen jaar met zich mee en kwam half bewusteloos buiten de auto in de sloot terecht. Enkele jongelui, die in de omgeving aan het melken waren, sprongen onmiddellijk in de sloot, maar zp slaagden er niet in de overige inzittenden te bevryden. Eerst nadat men tractoren had ge haald met behpul waarvan de auto gekanteld kon worden, konden de stoffelijke overschotten van de heer v. d. Berg en vüf van zün neefjes, die in leeftyd varieerden van negen tot vier jaar, worden geborgen. De dokter constateerde later dat twee van de jongens waarschijnlijk bij de bot sing werden gedood en dat de 36-jarige heer v. d. Berg wanhopige pogingen moet hebben gedaan om zich zelf en de drie andere jongens (uit een gezin van acht kinderen) te redden. Het echtpaar v. d. Berg uit Tiel, dat zelf kinderloos is, ging bijna elke zondag wat rijden met de kinderen van de broer van de heer v. d. Berg, voor wie dergelijke uit stapjes een feest waren. De man stond bekend als een zeer ervaren en voor zichtig chauffeur. Hoewel de politie van oordeel is dat de heer O. geen voorrang heeft verleend, vraagt men zich intussen af hoe dit zo bijzonder tragische onge val kon geschieden. Geen van beide automobilisten heeft geremd. Ver moed wordt dat de heef v. d. Berg, die in westeiyke richting reed, enigs zins verblind moet zijn geraakt door de laagstaande zon en de andere auto mogelpk niet heeft opgemerkt. Nadat de Amerikaanse president, Eisenhower, zaterdagmiddag had mee gedeeld dat hy Christian Archibald Herter als nieuwe minister van buiten landse zaken van de Verenigde Staten heeft gekozen, heeft oud-minister John Foster Dulles zijn opvolger telegra fisch gelukgewenst met zün benoeming, aldus berichten Reuter en U.P.I..' In een met „Foster" ondertekend tele gram zei de oud-minister: „Beste Chris, Het doet mü veel plezier dat de president jou heeft uitgezocht als zijn nieuwe minister van buitenlandse za ken, een functie waarvoor .jij uitstekend geschikt bent. Ik zend je mijn harteiyke felicitaties en goede wensen". In de gehele Westelijke wereld is de benoeming van Herter met vruegde ontvangen. Zij werd overigens alge meen verwacht en de enige verras sing was dat president Eisenhower na het ontslag van Dulles zün bekendma king zo lang uitstelde. Onze minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in antwoord, op een vraag van een ver slaggever van het A.N.P. verklaard Herter (links) en Eisenhower in Augusta na de officiële mededeling van Herters benoeming. dat hy de benoeming van Herter als opvolger van Dulles „een zeer ge lukkige keus" vindt. Minister Luns verklaarde desgewenst dat hp Her ter reeds vele malen heeft ontmoet, laatstelijk tijdens de vergadering van de ministerraad van de N.A.T.O., die de Nederlandse bewindsman voor zat. Minister Luns voegde hieraan toe, dat hp grote waardering heeft voor de kennis van zaken en het in zicht van Herter. Verder roemde de heer Luns het begrip, dat de nieuw benoemde Amerikaanse minister van buitenlandse zaken blijkt te to nen voor de Europese problemen. Ook in de Verenigde Staten heeft men gunstig op de benoeming gereageerd, zowel van de zijde van de Democrati sche als van de zpde der Republikein se party. Een van de Democratische leiders, de senator Mansfield, zei: „Ik hoop dat wij de benoeming snel zullen bekrachtigen. Ik ben van mening dat Herter een uitstekende keus is en dat hij zpn taak met oprechtheid en moed zal uitvoeren." De goedkeuring van de benoeming van Herter door de Senaat wordt louter als een formaliteit be schouwd. Morgen zal de nieuwe minis ter van buitenlandse zaken voor de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verschijnen. De 64-jarige Christian A. Herter, die aanwezig was op de persconferentie die Eisenhower zaterdag belegde teneinde de benoeming wereldkundig te maken, heeft in antwoord op vragen meege deeld dat Eisenhower hem vorige week maandag had verzocht zich medisch te laten onderzoeken. Dat was twee da gen voordat Dulles die toen op de hoogte was dat zijn ziekte zich had uit gebreid erbij de president op aan drong zijn aftreden hekend te maken. „Ik voel me goed," zei Herter. Hij voegde eraan toe dat hp zijn krukken slechts gebruikt om de druk op zijn hennen te verlichten. Hy had zaterdag middag de krukken in een aangrenzen de kamer achtergelaten. Herter zei niet te verwachten dat de gewrichts ontsteking hem in zijn taak zou belem meren. De woordvoerder van Eisenho wer deelde mee dat Eisenhower don derdagavond ot vrüdag de uitslag van het medisch onderzoek had vernomen. Daarna had Eisenhower hem naar Augusta, het vakantieverblijf van de president, ontboden. Eisenhower heeft zaterdagavond ongeveer veertig minu ten met Herter gesproken. Voor dit on derhoud heeft de president een telefoon gesprek met Dulles gevoerd om hem te vertellen dat hy van plan was de be noeming van Herter bekend te maken. De ravage na het afschuwelijke ongeluk. Op de voorgrond de auto, waarvan zes passagiers om het leven kwamen. Op de achtergrond de wagen uit Oss. Tydens een brand, die ongeveer twee uur heeft geduurd, zpn zaterdag zes afdelingen van de 200 meter lange houten loods van de Loosduinse veiling volledig afgebrand. Met de verbrande loodsgedeelten, tezamen 60 meter lang, gingen de daarin aanwezige voorraden verpakkingsmateriaal, bundelmachines en een aantal partyen groente, die voor export gereed stonden, verloren. Het veilinggebouw zelf, waar de loodsen te genaan gebouwd waren, is onbescha digd gebleven. De brand die des middags omstreeks drie uur ontstond is geblust met drie autospuiten van de Haagse brandweer. Tegen vpf uur was men bezig met de nablussing. Toen het vuur op zün he vigst was, joeg de harde wind zware rookwolken over het Westland. De brand is vermoedelpk veroorzaakt door het omvallen van een petroleumkachel. Nog niet bekend is op welk bedrag de schade moet worden geraamd. De Loosduinse veiling telde in totaal acht houten loodsen. De andere loodsen, die van steen zijn, werden een paar jaar geleden gebouwd toen ook een aan tal houten loodsen in vlammen was op gegaan. Advertentie 'BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Tamelijk heldere nacht met op vele plaatsen nachtvorst. Morgen aanvankelijk zonnig, later bewolkt maar overwegend droog en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Zon: 5.33-19.46. Maan: 17.41-4.41. Boven het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland bevond zich vanmorgen een kleine depressie, die naar het zuid oosten trekt in de richting van Stock holm. Hierdoor wordt de wind op het noordelijk deel van de Noordzee ge leidelijk westelijk. Vochtige oceaanlucht die boven Schotland en Ierland wordt aangetroffen, zal daardoor naar de Noordzee stromen en morgen later op de dag misschien Nederland kunnen be reiken. De komende nacht zal er even wel in het grootste dee) van het land maar weinig bewolking zijn. Er moet daarom opnieuw op zware nachtvorst worden gerekend, vooral in het zuid oosten van het land. temp neersi Station Weer neden max af gei 7 uur gist 24 uur Stockholm onbewolkt 0 5 0 Kopennageii onbewolkt 1 8 0 Ol onbewolkt 3 7 0 Londen zwaar bew. 4 9 0 Amsterdam licht bew. 2 11 0 Brussel zwaar bew. 2 12 0 Luxemburg licht bew. 1 9 0.2 Partis half bew. 4 10 0 Nice zwaar bew. 12 16 0 Berlrjn onbewolkt 1 6 0 Frankfort zwaar bew. -1 10 0 6 Mtinchen zwaar bew. 1 9 16 Ztirich motregen 4 10 10 Genève motregen 6 11 1 Locarno half bew. 9 22 0 Wenen onbewolkt 3 15 6 Innsbruck regenbul 4 14 7 Rome regen 12 18 1 West-Europa heeft goede redenen om vertrouwen te hebben in het be leid van de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter. Want hoewel Herter een vol bloed Republikein is, heeft hij zich steeds verzet tegen het „isolationis me", dat in zijn partij indertijd zo veel weerklank vond. Met zijn partij genoot senator Vandenberg heeft hij in 1947 vurig geijverd voor het Marshall-Plan, en alleen daarom al is Europa Herter tot op heden grote dank verschuldigd. Gedurende de laatste twee jaar it Herter onderminister van Buiten landse Zaken geweest, maar hij heeft in deze periode weinig gelegenheid gehad om tegenover de buitenwereld van zijn capaciteiten blijk te geven. Hij had het ongeluk de tweede man te zijn op een eenmans-departement, want minister Dulles placht alle be langrijke zaken zelf te behandelen. Zelfs als Dulles op reis was, kreeg Herter niet de gelegenheid naar vo ren te treden, want waar Dulles was was ook het State Department, om dat de minister zelfs vanuit zijn vliegtuig zijn instructies naar Wash ington placht te seinen. Maar degenen die Herter de laatste jaren op hei State Department hebben kunnen ob serveren, hebben een hoge dunk ge kregen van zijn capaciteiten, en Eisenhower zelf heeft veel met hem op. Hoewel het al drie en veertig jaar geleden is, dat Herter in de diploma tie ging, heeft hij lang niet zo'n er varing van de buitenlandse politiek als Dulles. Herters diplomatieke car rière is geruime tijd onderbroken ge weest, toen hij achtereenvolgens lid van het Congres en gouverneur was. Het zal hem niet gemakkelijk vallen een man op te volgen die gedurende niet miritier dan zes jaar minister van Buitenlandse Zaken is geweest, en die door de president kort geleden nog als „onmisbaar" werd be schouwd. Reeds over enkele weken zullen Herters bekwaamheden zwaar op de proef worden gesteld, als hij Amerika moet vertegenwoordigen op de Ge- neefse conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. Spoedig zal men dus een aanwijzing hebben, of het aanvankelijke vertrouwen in de nieuwe leider van het State Depart ment gerechtvaardigd is geweest. Advertentie BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel *790 Bijkantoor en Red IJmuldem Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W Severla NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- ïoogte Omroepers 16 cents per m m noogte. De administratie behoudt zich hei reen: voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds fel 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1