Haarlems Stationsplein binnenkort in nieuwe maar voorlopige gestalte gereed Haarlemse bloemenmeisjes 28, 29 en 30 april naar Parijs viet loneeigroepONJiLiviDLE „Zingend in de wildernis" Voortuin-wedstrijd in Haarlem en Heemstede WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN IN ZANDVOORT WORDEN GOED VOORBEREID Badplaats verwacht veel bezoekers uit het Zuiden Veelzijdige activiteit bij het brengen van de bloemengroet Gave vertolking Van blijmoedig stuk Van Eugene O'Neill V erj aarsgescnenK H.M. de Koningin Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde AFSCHEID MEJ. C. DEKKER VAN ST.-JOZEFKLEUTERSCHOOL DINSDAG 21 APRIL 1959 PAGINA 5 Jaarfeest van de r.-k. Invalidenbond „St.-Liduina" Eddie Constantine VAi/ STATIONS - GEBOUW. ux222*3 kantoor I ROZEN STR.-r V777777Zp> HALTE PERRON HALTE PERRON Bebouwing, welke nawle loekomjK' v. gaal vètdwUirén. frvrtVrfwr HEEMSTEDE Jongetje liep tegen een auto op Afscheid H. van Es Nog lang zal er gesproken worden over het jaarlijkse Patronesfeest dat door het bestuur van de R..K. Invali denbond „St.-Liduina" voor de leden was georganiseerd. Om negen uur werd er zondagmorgen in het patronaatsge bouw aan de Koningsteynstraat een ge zongen H. Mis opgedragen door de a-eestelijk adviseur, pater Cresc. van Baarle O.F.M. In een bijzonder treffen de toesnraak werd naar het voorbeeld van Sint Liduina de grote waarde van het menselijk lijden tot uiting gebracht. Onder het feestelijk ontbijt, waaraan vijftig leden aanzaten, bleek al direkt dat deze dag in de allerbeste stemming zou verlopen. Deze stemming kreeg een bijzonder accent door de fleurige intocht van de Haarlemse bloemenmeisiec die in hun nog fleuriger toileties de allerbeste tolken waren Ven die levensvreugde waaraan een ieder mens zo'n behoefte heeft. F^n daverend anplaus was de oprechte huldp aan orize bloemenmeisjes, wier komst elkeen vol komen verraste. In de jaarvergadering, welke na het ontbijt gehouden werd, werden door de voorzitter, de heer J. Bergman de ak- tiviteiten voor het komende jaar be sproken. Een groot plan moet hier ze ker vermeld worden, te weten om met zoveel mogelijk leden in 1961 naar Lour- des te gaan. Tegen half drie kwamen vele geno digden om te genieten van het bijzon der aardige bliisnel „Carnaval", dat op zeer verdienstelijke wijze werd gebracht door het Haarlems Toneelensemble. Een feestelijk diner heeft deze feestdag besloten. En het werd een prachtig slot. Aan de dis liet niemand zich on betuigd en uit de verschillende toespra ken kon men opmaken de hartelijke dank van bestuur en leden aan een ie der, die met gulle gaven meegewerkt had deze dag te doen slagen. Om acht uur reden de auto's voor en een ieder ging voldaan huiswaarts. Door een misverstand is in onze film rubriek zaterdag de film „Jacht op de ontvoerde vrouwen" met o.m. Eddie Constantine, opgenomen onder de „reprises". Dit is ten onrechte ge beurd, want deze film is de nieuwste rolprent met Eddie Constantine; een Duits produkt ditmaal, dat voor de eer ste maal in Haarlem vertoond wordt. De K.F.C. acht de film toegankelijk voor achttienjarigen en ouderen. De film draait in Lido. ft TAXI - STANDPLAATS HALTE GEBOUW NZHVM \V tijds de jamboree werd gehouden) al* parkeerruimte kunnen worden gebruikt. Daar kunnen duizenden auto's worden geplaatst. De Spoorwegen en de N.Z.H. zullen pendeldiensten Vogelenzang-Zand- voort laten lopen, zodat de inzitten- den van de geparkeerde auto's toch spoedig in Zandvoort zullen zijn. Om het wegverkeer zoveel mogelijk te ontlasten, zal worden gepropageerd om op die dagen met de trein naar Zandvoort te gaan. Per uur zullen acht treinen Zandvoort binnen komen. Voor de verkeersregeling zal het Zandvoortse politiecorps met 450 man rijkspolitie worden versterkt. Het par cours zal in 10 vakken worden ver deeld die elk een eigen commandant hebben. De heer J. B. Th. Hugenholtz. direc teur van „Touring Zandvoort" belicht te nog het grote belang dat Zandvoort bij dit sportevenement heeft. Propagan distisch vindt het zijn weerga niet. Eco nomisch is het dus ook van grote waar de. De middenstand kan hiervan profi teren, mits zij maar tijdig de juiste maatregelen neemt. De h^er G. H. Kiefer jr., deelde me de dat het gemeentebestuur de ver pachting van standplaatsen voor con sumptieverkoop langs het parcours voor de Zandvoorters wil reserveren. De strandpachters wordt aangeraden verkooptentjes op de Boulevards te plaatsen. De bakkers zullen samenwer ken om tot een zo groot mogelijke brood-produktie te komen. Men vindt het een bezwaar dat de badgasten op 15 en 16 augustus niet op het strand kunnen komen, tenzij men een kaartje koopt voor de wed strijden. Weliswaar blijft een gedeelte van het strand vrij toegankelijk, maar dat is moeilijk te bereiken omdat het parcours dwars door de badplaats loopt. Een aantal luchtbruggen zal de verbinding vormen tussen de geïso leerde gedeelten van het dorp. Voor degenen die daar wonen en o.a. voor de badgasten zullen doorlaatbewjjzen worden verstrekt. De wereldkampioenschappen wielren nen op de weg, welke op 15 en 16 augus tus te Zandvoort worden gehouden, zul len alles overtreffen wat de badplaats tot dusver op het gebied van sporteve nementen heeft beleefd. Men is al geruime tijd bezig met het treffen van de voorbereidende maatre gelen; de gemeenteraad verleende een krediet van 100.000,- ter bestrijding van de onkosten (waar tegenover men ten minste een gelijk bedrag aan baten verwacht uit vermakelijkhedenbelasting en reclame-verpachting). De gemeente lijke diensten werken in team-verband samen en met het plaatselijk bedrijfsle ven wordt uitvoerig overleg gepleegd. Dit overleg is enkele weken geleden in gezet met een bespreking van de bur gemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. met vertegenwoordigers van de verschillende organisaties. De „Hanse", de „Zandvoortse han delsvereniging", en de strandpachters- vereniging belegden maandagavond in de grote zaal van „hotel Bouwes" een gecombineerde vergadering, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De korpschef van politie, de heer H. P. Hujjsman, gaf een uitvoerige uiteenzet ting van de te nemen verkeersmaatre gelen. Men verwacht een zeer druk be zoek, vooral uit België en de zuidelijke provincies van ons land. Eèn gunstige factor daarvoor is, dat zaterdag 15 augustus een katholieke zondag is. Dit zal het bezoek vanuit het zuiden stimu leren. Op zondag 16 augustus, als de be roepsrenners op de weg komen, ver wacht men meer dan 100.000 bezoekers. Een geruststellende factor is, dat Zand voort met zijn circuit gewend is om tienduizenden te ontvangen. De verkeersregeling zal in regionaal verband plaats vinden. Op initiatief van de commissaris der koningin in Noord- Holland is een werkgroep gevormd, waarin alle politie-autoriteiten van Haarlem en omgeving zitting hebben, alsmede vertegenwoordigers van de N.S en de N.Z.H.V.M. Men is gekomen tot vaststelling van een parkeerplan. Voor de bezoekers uit het zuiden zullen de terreinen van Jhr. Barnaart (waar des- P.HAARLEMS BLOEI." HALTE PERRON rr/~VYS PARK EER STROOK S. MOLEN STRAAT ROOILIJN. PARK STRAAT KENAU STRAAT LANGE TOEKOMSTIGE Binnen afzienbare tijd zal het Haar lemse Stationsplein in een nieuwe zij het voorlopige gestalte gereed zijn. Vermoedelijk zal in september^ de laatste hand gelegd kunnen worden aan de voorlopige afwerking van het plein. Dit zou reeds eerder kunnen gebeu ren, maar Openbare Werken wil het Stationsplein niet een al te rommelig aanzien geven wanneer het toeristen seizoen op zijn hoogtepunt is. De voor zieningen zijn in zoverre als voorlo pig bedoeld, dat er in een verdere toe komst nog verschillende veranderingen aangebracht zullen moeten worden. Voorlopig is dat nog niet mogelijk, omdat nog niet alle benodigde panden in handen van de gemeente zijn. Het hierbij gereproduceerde kaartje geeft een duidelijk overzicht van de nieuwe toestand van het Stationsplein, zoals het er over enkele maanden uit zal zien. Op de hoek van de Kruisweg en de Lange Molenstraat ziet men een com plex „Bebouwing, die in de naaste toekomst gaat verdwijnen". Wanneer dat het geval zal zijn, zullen de bus perrons midden op het Stationsplein worden doorgetrokken in westelijke richting. Ook de rijwiel- en autopar- keerstrook, geprojecteerd langs de noordzijde van de Lange Molenstraat tegen de daar gemetselde 2,5 meter hoge .klaagmuur' zal dan in westelij ke richting worden doorgetrokken. Het trottoir op de hoek van het Stations plein en de Kruisweg (waar hotel Ro yal is afgebroken) is enkele meters kleiner geworden. Daardoor krijgt men een vloeiender bocht, hetgeen vooral van belang is voor het verkeer dat van net Stationsplein de Kruisweg in draait. De westelijke uitrit van het Stations plein is daardoor breder geworden. Door het aanbrengen van verkeers geleiders heeft men nu een mogelijk heid geschapen tot voorsorteren. Het verkeer dat bestemd is voor de Rozen straat moet zich in het vervolg ten noorden van de zuidelijkste verkeersge leider opstellen; het verkeer voor de Kruisweg ten zuiden daarvan. Aan de noordzijde van het Stations plein ziet men op de westelijke hoek, nabij het viaduct in de Kruisweg het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei op een ruim trottoir, waarin een twee tal parkeerhavens uitgespaard zullen worden. Onder de kap van het stations gebouw komt een taxistandplaats met eigen in- en uitrit. Op het daar ontstane trottoir zal een haltegebouwtje voor de NZH-busreizigers worden opge trokken. Het trottoir langs de noordzij de van het Stationsplein wordt breder dan tot nu toe het geval was. De oostelijke inrit van het Stations plein wordt veel gecompliceerder, maar toch ook veel doeltreffender dan voorheen het geval was. Er worden verschillende verkeersgeleiders aange legd, waardoor het verkeer dat van het viaduct in de Jansweg komt, zich kan voorsorteren in verkeer voor de Jans weg en verkeer voor het Stationsplein. Het verkeer dat van de Jansweg komt uit zuidelijke richting, kan zich eveneens langs de geleiders voorsorteren in verkeer voor het viaduct en verkeer voor het Stationsplein. Ter wille van deze verkeersgeleiders heeft men de Jansweg ter plaatse van de gecompli ceerde uitmonding van het Stations plein verbreed. In de verkeersgeleider in de Jansweg zelf is een opening ge laten ten behoeve van het daar gele gen garagebedrijf. De zuidzijde van het Stationsplein wordt gevormd door een parkeerstrook voor circa 45 auto's en een parkeer strook voor 230 fietsers (rijwieltegels). Tussen de eerdergenoemde „klaag muur" en de fietsenparkeerstrook komt een groenafzetting, die de muur eniger mate aan het oog onttrekt. Ten zuiden van de Lange Molenstraat ziet men een onderbroken Hjn met de vermelding „toekomstige rooilijn". Dat betekent, dat volgens het uiteindelijke plan de zuidelijke bebouwing van het Stationsplein (hotels, kantoren, snack bars etc.) pas langs die lijn zal begin nen. Het Stationsplein moet dus metter tijd nog ruimer worden. De zuidelijke bebouwing van de Lange Molenstraat moet dan eveneens verdwijnen. De aktie ten behoeve van het ver jaarsgeschenk voor H.M. de Konin gin, waarvan zij de opbrengst aan het Koningin Julianafonds zal schen ken, is in Haarlem in volle gang. Hoezeer een grote opbrengst van de inzameling ons allen en met name het Koningin Julianafonds tot ver heugenis zal stemmen, belangrijker zal zijn dat bij de aanbieding getuigd kan worden, dat ons gehele volk in het geschenk heeft bijgedragen. Daarom moge ik allen, die hun bijdrage nog niet gestort hebben, vanaf deze plaats opwekken hun gave uiterlijk zaterdag a.s. in de daarvoor bestemde bussen te depo neren. CREMERS Burgemeester van Haarlem Het is een merkwaardige gewaarwor ding om twee dagen nadat men Eugene O'Neills „De dag van Talavera" heeft zien spelen, een voorstelling mee te maken van zijn „Zingend in de wilder nis". Beide stukken stammen uit de dertiger jaren. Het eerste uit 1938, het tweede uit 1930. Maar zo somber en deprimerend het eerste stuk is, zo bly- tnoedig is het tweede stuk. Gisteren is het door de toneelgroep „Ensemble" gespeeld en ik kan niet anders dan deze vertolking een gave, evenwichti ge noemen, zij het op een heel ander niveau dan de voorstelling van De dag van Talavera door de Haagsche Comedie. In „Zingend in de wildernis" kan men O'Neill horen lachen. Volmondig en om de kleine, genoeglijke dingen des levens. Haarscherp tekent hij de mens, zonder hem evenwel te onttro nen. Hj) tekent hem in z;jn reacties I op het lief en leed, dat hij ontmoet, j Het gezin van Nat en Essie Miller en I hun kinderen Arthur, Richard, Mildred en Tommy. Goede, oppassende mensen, van wie er één, de jongeman Richard, zUn revolutionaire droom beleeft. Es sie's boemelende broer Sid en Nat's zuster Lily, tussen wie beiden het nooit tot een huweiyk is kunnen komen. Mu riel McComber, het kleine, onschuldige in sterke keper- en Jeans- kwaliteiten „SANFOR", dus voorgekromper Voor al Uw bedrijfskleding, natuurlijk Gisteravond rond kwart over zes reed een personenwagen over de Leid- sevaart onder Heemstede in de rich ting Bennebroek. Op straat waren een paar kinderen aan het spelen. Een der kinderen, de 14rjarige E. H. K. ging zo in zijn spel op, dat hij pardoes tegen de auto opliep. Met een hersenschudding en schaafwonden moest hp naar het Sint Elisabeth's Gasthuis in Haarlem worden overgebracht. Morgen, woensdag 22 april, neemt de heer H. van Es afscheid bij de Dienst van Openbare 'Verken te Haarlem, waar hij als technisch hoofdambtenaar werkzaam is. Het afscheid geschiedt op zijn laatste werk, namelijk de Lieven de Keyschool, Schoterstraat 2, woens dagmiddag van half vier tot vijf uur. OUDERAVOND Het oudercomité van de Mariaschool te Zandvoort houdt woensdag om kwart voor negen in het parochiehuis een ouderavond. Spreker is rector S. J. Bot uit Haarlem. De trek van het platteland naar de stad noemde de heer Verhoeven ook een cultureel probleem, dat moet wor den bestreden doordat de overheid een geiyke bedeling van het gehele land bevordert en wel doordat rijk en pro vincie steun verlenen in de vervoers kosten van de kleinere plaatsen naar de grotere gemeenten als daar cultu rele manifestaties op verantwoord ni veau plaatsvinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5