Tegen Duitse jongeman zes jaar geëist Op Nieuwjaarsdag Heerlense mijnwerker doodgeschoten DAGPUZZLE t FIAT „Stuur" is een zeevrouw Kampioenstitel voor D.W .S. en A.D.O. eervolle tweede in het westelijke handbaldistrict Vlaams-Nederlandse tele-dubbel op 3 mei Oranje-kenner samen met Rik van Steenbergen TRANSPARANTE verpakkingen RUYS 's Lands Kroniek- vc Vanavond Aanklacht tegen „Der Spiegel" Geen beslag op tabak in Bremen Amstel verdringt Atleta van kop DRAADLOOS CONTACT Gat boren in de aardkorst gezellig; en gezond „Douane-gastvrouwen" RECHTBANK MAASTRICHT y- elk Ritmeester merk een meesterwerk Vuistgevechten weer in de mode? Per 1 mei „betaalde waarschuwing' PROGRAMMA VAN DENKEN EN DOEN Victory start goed in promotie-competitie HAARLEM Zonnebloem lanceert landelijke actie Spectaculair Amerikaans plan Braasem gevraagd als trainer polo-zevental DINSDAG 21 APRIL 1959 PAGINA 7 Begrafenis slachtoffers ongeval Wamel l 4" De hagelwitte as van 'n Ritmeester Maar de as vertelt u niet alles, 'n Ritmeester moet u roken! Steek zo'n geurige Fiat op en u wéét wat 'n Ritmeester geeft! 5 stuks f 1.35 Mevrouw Liliane Saudemont uit Oostende heeft als eerste vrouw in België het diploma van tweede stuurman behaald, aldus bericht Belga. Zij bereidt zich nu voor op het examen voor eerste stuurman. Liliane, die er reeds ais meisje van een jaar of tien van droomde de zeeën te bevaren, scheepte zich, in 1934 in mannekleren, gewapend met het scheepsboekje van haar broer, als dekjongen in op de Noorse „Luksefjeid" die van Antwerpen naar de Verenigde Staten voer. Bij de immigratie-controle in Amerika werd haar ware identiteit ontdekt en men stuurde haar naar Antwerpen terug. Na vergeefse pogingen bij de vissersvloot te monsteren wist z\j zich op ver scheidene buitenlandse schepen te doen aannemen. Haar broer kwam bjj het vergaan van de „Henri Deweert" in 1953 om het leven. Beledigend artikel over bedevaarten naar Trier Deli Mij./Senembah Uitspraak kort geding Tafeltennis 'n product transparant verpakt ZIET u beter! Rector H. G. Roozenburg t Lutons spil Owne krijgt hoge onderscheiding Gespeelde scènes Geen internationaal rijbewijs meer voor Oostenrijk Houd steeds 'n paar flessen Wijn in voorraad, Een bron van vreugde en gezelligheid. „Een gedisproportioneerde dood slag" zo noemde de officier van justi tie bij de Maastrichtse rechtbank mr. J. Corsten maandag het misdrijf, waar aan een 19-jarige montage-arbeider uit de Duitse plaats fJbach-Palemberg zich op Nieuwjaarsdag te Heerlen heeft schuldig gemaakt. Bji een woordentwist en een daaruit ontstane vechtpartij met enkele Nederlandse nieuwlaarvlerders schoot de Duitser op korte afstand (1,30 meter) met een pistool een Nederland se miinwerker uit Heer'en dood. Het misdrijf gebeurde In de Heerlen- se spoortunnel. Terzake doodslag eiste de officier van justitie tegen verdachte een gevangenisstraf van zes jaar. Uit de verklaringen van een zestal ooggetuigen, vijf Nederlanders en een Duitser, in leeftijd vori-'»-end van 1" tot 21 jaar. kon de rechthank zich een oor deel vormen over de toedracht van het misdrijf Na in Heerlen de oudejaars nacht te hebben doorgebracht, bega ven twee jeugdige Duitsers zich tegen de morgen naar het station te Heer len, waar zij op de eerste bus naar Duitsland wilden wachten. In de Saroleastraat kraen de Duitsers ruzie met enkele Nederlandse jongelui. Ofschoon deze ruzie heperkt bleef tot een woordentwist, bediende een van de Duitsers zich van een pistool waarmee hij zijn tegenstanders dreigde neer te schieten. De Nederlandse jongelui ver keerden in de mening, dat de Duit ser geen echte revolver, maar slechts een alarmpistool bij zich had. Zij wil den er het hunne van weten en bege leidden de Duitsers in de richting van het station. Een en ander verliep vrli rustig. Aangekomen b(j de Heerlense spoorwegtunnel voegde zich bij het groepje jongelui nog een drietal Neder landers, waaronder een 32-iarige mijn werker uit Heerlen. Deze. aldus de oog getuigen, was zeer vertoornd over de houding van de Duitser, die enkele waarschuwingsschoten had gelost. Hu greep de schietgrage Duitser in de tun nel vast. Er mt.st.ond een vee^'mr'u waarbij de Duitser wist te ontkomen. Hij liep de trappen van de tunnel op en loste opnieuw een waarschu wingsschot waarbij hij zich aan zijn rechterhand verwondde. Boven aan de trap gekomen bemerkte hij de Ne derlandse mijnwerker. die uitda gend zijn jas had uitgetrokken om onnieuw te vechten. De Duitser richtte daarop zijn olstool op het on derlichaam van zijn tegenstander en schoot hem neer. De jeugdige dader bedreigde even later nog een andere Nederlandse 'onremao en 1 zich vervolgens uit de voeten. Tegen het middaguur werd hli aan de grens door de Nederlandse douane gearres teerd. „Ik had niet de opzet om te doden" verklaarde verdachte. „Ik wilde hem alleen maar zodanig verwonden, dat hij niet meer in staat zou zijn om met mij te vechten" Vrijwel alle getuigen ver klaarden. dat de neergeschoten mijn werker erg lastig voor de Duitser was geweest en dat verdachte bij de vecht partij een bange nerveuze indruk had gemaakt Deze verklaHneen oetekenden overigens voor de officier van justitie geen voldoende gegronde motieven om noodweer of noodweerexces aanneme lijk te maken. Advertentie Van Nelle bestellen! De vijf kinderen van de familie Van den Berg uit Dreumel en de heer Van den Berg uit Tiel. die zondagmiddag tengevolge van een auto-ongeluk te Wamel om het leven kwamen, zullen allen in hun geboorteplaats Dreumel worden begraven. In de parochiekerk aldaar zullen de slachtoffers worden op gebaard. Donderdagmorgen om 10.30 uur wordt de Requiemmis opgedragen, waar na de begrafenis volgt. Advertentie Van Nelle bestellen! OVERLOOPRAADEEL 3 6 7 6 9 10 De laatste letter van net eerste woord is tevens de eerste letter van het tweede tvoord. Bij juiste invulling ontstaat er in de middelste kolom de naam van een plart. rijk mar drinkgerei; vrachtkosten eivormig; voorjaar éénjarig dier; oogziekte vuurpijl; boom effen; bouwmateriaal door de behoefte vereisi houten loods schoeisel; sterk <muz) mondeling; Austr. zoogdier armhrlte; metaal strijdmacht. OPLOSSING 20 APRIL Horizontan'. 1 ure - 4. grens 6 pen f1 9 ka - 10. tak 11. art - 12. et - 14. e - 15 regelen - 18. nooit 19. ons. Verticaal: 1. urn - 2. rest - 3. ene - 4. gelaten - 5. sekreet - 6. peter - 7. laten - 13. neon - 16. goo - 17. lis 2. 3 4. 5. 6 7. 8. 9. 10. De Duitser, aldus de officier van justitie, riskeerde slechts een onschul dig pak slaag Hij had zich daaraan kunnen onttrekken door weg te lo pen. Verdachte plaatste zich echter op het standpunt: „wie mij te na komt, schiet ik neer" Reeds bij de woordentwist gaf hij blijk van een on juiste mentaliteit Hij bediende zich immers al direkt van het pistool, waarvan hij wist dat hi) er iemand mee zou kunnen doodschieten. Het bewuste pistool was aanvankelijk een alarmpistool. Door het pistool uit te boren, had hij er een echt vuurwa pen van gemaakt. Door gebruik te ma ken van een dergelijk wapen heeft ver dachte blijk eegevei geen respec te hebben voor het leven van zijn mede mensen. Zijn reactie bij de Heerlense straatruzie was abnormaal en onmen selijk. Wellicht een gevolg van ziin jeugdige leeftijd en van een onjuiste op voeding. zo meende de officier. Reke ning houdend met al deze feiten achtte mr Cnrten oozettelijke doodslag bewe zen. De verdediger mr. J. Vencken uit Sittard achtte noodweer wel aanwezig en bepleitte op grond daarvan vrij spraak. <w Uitspraak 4 mei a.s. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Een tak van sport die aan hel einde van de vorige eeuw verdween, doet thans in Engeland weer opgeld: het boksen zonder handschoenen of wel het vuistvechten, de voorganger van de tegenwoordige gereglemen teerde bokssport. Sedert enige tijd worden in York shire gevechten gehouden tussen stoere amateurs, die zoals vroeger elkaar in het geheim ontmoeten. De toeschouwers worden pas op het laatste moment gewaarschuwd. De ontmoetingen gaan over een onbe perkt aantal ronden, de strijd wordt pas gestaakt als een der boksers op geeft of door een knock out wordt uitgeschakeld. Het gaat er dus alle maal net zo aan toe als bij de vuist gevechten anno 1870-1880. De politie kan er voorlopig nog niets tegen doen omdat men niet weet of deze vorm van „sport" nu wel of niet geoorloofd is. Bovendien zijn de organisatoren van de „slacht- festijnen" zo uitgekookt, dat zij bij de wedstrijden films laten opnemen om zo altijd een eoccuus te hebben voor het geval de politie een inval doet Dan wordt er op heel onschuldige wijze een film gemaakt van een training met wat toeschouwers De minister van binnenlandse zaken van Rünlalid-Pals, Otto von Volxem, heeft een aanklacht ingediend tegen het Duitse geïllustreerde 'blad „Der Spiegel" wegens beschimping en bele diging der godsdienstige gevoelens, al dus meldt het K.N.P. In zijn uitgave van 15 april heeft „Der Spiegel" een uit voerig artikel gewijd aan de godsdien stige plechtigheden rondom de Heilige Mantel van Trier. Hierin had het blad het over „De gecommercialiseerde mantel in verband met de bedevaarten naar Trier deze zomer", over „showen de bisschoppen" en het „fetisch-fes- tival". Het blad oetichtte de „manager van de grote show" van reclame-activi teit alsof hfj het carnaval van Keulen of de oktoberfeesten van München naar de kroan wilde steken. Het Landgericht in Breinen heeft van ochtend net verzoek van de Verenigde Deli-Maatschappijen en Senembah om conservatoir beslag te leggen op 1.559 balen tabak uit Indonesië afgewezen. Het gaat om een partij Sn ma tra-tabak ter waarde van ongeveer tweeënhalf miljoen gulden, die door de Deutsch- Indonesische Tabak Handelgesellschaft, waarin een aantal tabakshandelaren uit Bremen en het Indonesische beheers instituut voor genationaliseerde onder nemingen paritair zijn vertegenwoor digd. naar Bremen is verscheept om daar te worden geveild. De A.N.W.B. deelt mee, dat op 1 mei de „politiële transactie", ook wel „be taalde waarschuwing" geheten, voorlo pig nog als proefneming zijn entree in enkele streken en steden van ons land cal maken. Men zal dan de „boete" voor een aantal eenvoudige verkeersovertredin gen zoals b.v. geen gebruikmaken van voetgangersoversteekplaatsen, van een rijdende tram springen, niet-functione- rende fietsverlichting, het onbeheerd laten staan van een rijwiel, rijden in verboden richting, stoppen bij een hoek ol bushalte, overtreding van parkeer verboden etc., rechtstreeks aan de ver baliserende agent kunnen voldoen. Is men het met deze „politiële trans actie" niet eens, dan kan men, evenals thans, een gerechtelijke behandeling verlangen. Er zullen drie „tarieven" gelden: 2.50 voor voetgangersovertredingen, 5.00 voor wielrijders, bromfietsers en ander langzaam verkeer en 7.50 voor overtredingen door gemotori seerde verkeersdeelnemers. J>1 Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! (Van onze handbalmedewerker) Door een verwachte overwinning op Lijnden hebben de dames van DWS in de tweede klasse B van het handbal district West A beslag gelegd op het af- delingskampioenschap. Achteraf bezien was een gelijk spel reeds voldoende ge weest voor de Amsterdamse ploeg, aan gezien de naaste concurrent ADO in de strijd tegen VZV niet verder kwam dan een draw. Overigens doet dit weinig af aan de knappe prestatie van de Heems- kerkse dames, die met het behalen van een tweede plaats op een uitermate ge slaagd, perspectief biedend seizoen kun nen terugzien. Dit kan in het geheel niet gezegd worden van AOG in de eerste klasse. Sagitta, mede-gegadigde voor de titel, liet zich niet van zijn vastomlijnde plan afbrengen en wees de Alkmaarse ploeg resoluut terug. Wat reeds weken lang in de lucht hing is afgelopen weekeinde gebeurd in de eerste klasse dames. Het gelukte Am- stel, via een duidelijke zege van 6-0 op JHC, de leiding van Atleta over te ne men; een Atleta, dat tegen AVA een kostbare misstap beging door niet ver der te komen dan een gelijk spel (2-2). Tegen Sagitta speelde AOG in de eerste helft met de wind als bondgenoot. Er werd echter van té verre afstand ge schoten om de Amsterdamse defensie ernstig in verlegenheid te brengen. Slechts éénmaal trof de Alkmaarse ploeg de roos, maar de thuisclub zorgde er voor, bij rust een voorsprong van 2-1 te bezitten. Goed defensief werk van de bezoeksters was er oorzaak van, dat Sa gitta na de hervatting niet verder (maar ver genoeg) kwam dan het scoren van een derde doelpunt. De stand geeft nu het volgende beeld te zien: Amstel 9 17 Vr.schap 12 10 Atleta 11 17 DSG 10 7 Sagitta 11 17 HHC 11 6 JHC 13 13 AOG 12 1 AVA 11 10 2 verliespunten. s vfc\ Frankrijk biedt ons in het komende seizoen een noviteit bij de douane, een korps volledig opgeleide vrouwelijke douaniers. Zal het de smokkel beperken? Zoals in de lijn lag heeft DWS in de tweede klasse B de hand gelegd op de titel; volop verdiend gezien het feit, dat de ploeg van de Spaarndammerdijk deze competitie slechts drie verliespunten kreeg te incasseren. Lijnden, dat nog niet geheel veilig staat, poogde zijn huid zo duur mogelijk te verkopen, maar moest uiteindelijk toch de vlag strijken (3-0). Hekkensluiter Foresters kwam ook bij Concordia tot de slotsom dat er nau welijks hoop meer is op ontsnapping. Het werd een nederlaag van 4-0. VZV en ADO deelden in een stevige, maar sportief verlopen wedstrijd, waarin de harde wind veel afbreuk aan het spel deed, „zusterlijk" de pun ten met 3-3. Het was overigens de slechtste ontmoeting, die ADO deze competitie heeft laten zien, met veel slordig opgebouwde aanvallen. VZV kwam veel beter voor de dag en had een kleine zege beslist verdiend. De bezoeksters openden direct de score, gevolgd door twee tegentreffers van VZV. Bij rust wees de stand 2-2 aan. Na de hervatting krëeg ADO het, om dat de thuisclub nu de straffe wind mee had, zeer zwaar te verduren. Bei de partijen scoorden elk nog een maal; 3-3. De stand: DWS 14 25 ADO 14 22 Tonegido 14 15 VZV 13 13 Concordia Kruisster Lijnden Foresters 13 13 12 13 De overige uitslagen zijn: Dames twee de klasse A: BSVBlauw Wit 1-2. Ta- venuAttila 3-2. Heren eerste klasse: Concordia—I.Tmond 8-7, Rapiditas—UD 4-6. 2 A: AttilaLijnden 6-4, Unitas Tonido 8-6, HHCZandvoortmeeuwen 15-8. 2 B: AmersfoortLaren 11-8. (Van onze tafeltennis-medewerker) In de tafeltenniscompetitie voor pro motie naar de overgangsklasse speelde het eerste tegm van .Victory 1955 uit Volendam een uitstekende wedstrijd. Het versloeg Excelsior uit Den Haag met 73. Minder góed verging het Smash 4. Dit team ontving eveneens een Haags team, n.l. Batswingers 3, waarvan met 73 werd verloren. Jan sen boekte overwinningen op Vos en Klein en Blank versloeg Vos eveneens. Kenter bleef zonder winst. Vitus sloot in de competitie het sei zoen met een opvallende prestatie af door met de fraaie cijfers van 73 van VVGA te winnen. Bep de Graaf boekte overwinningen op Van de Bogaert en Gerolt Voorts wonnen de gebroeders Joop en Ton Sertons beiden van Van Agen en Van Gerolt, waarna zij in het dubbelspel voor de zevende punt zorg' den. Wilskracht 2 22 19 3 0 41 16159 AMVJ 21 16 1 4 33 173—37 Povac 2 22 13 5 4 31 121— 89 Smash 3 22 12 3 7 27 125— 95 Vriendenkr. 22 12 2 8 26 12397 Barna 22 5 2 15 12 75—145 Shell 22 8 5 9 21 117—103 WGA 21 6 5 10 17 111— 99 Zeist 22 5 4 13 14 103—117 Barnla 22 5 5 15 12 75—145 Vitus 22 5 3 14 13 81—139 Sparta 4 22 3 0 19 6 48—172 Nog enkele promotie-uitslagen: overg. kl. poule B: AVGA 2Van Hessen 8-2, EffectSalamanders 28. Advertentie Leerkrachten varen het zeegat uit Marine concurreert mee op de arbeidsmarkt Aantal „roepingen" neemt weer wat toe In Sassenheim is maandag overleden rector H. C. Roozenburg van het St.- Bernardusgesticht. Hij was achtereen volgens kapelaan te Heerhugowaard H. Dionysius, te Velsen-Noord, te Haarlem H. Josef, te Amsterdam H.H. Martelaren van Gorkum, en tenslotte te Wassenaar De Goede Her der. In 1954 werd hij benoemd tot rector van het St.-Bernardusgesticht te Sas senheim. H.M kruiser „De Ruyter" heeft gis teren op de Noordzee gecruised met een bijzonder schools gezelschap. Veer tig leerkrachten verbonden aan het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs hadden zich namelijk in de morgenuren aan de Parkkade te Rot terdam ingescheept op uitnodiging van vice-admiraal L. Brouwer, die deze mensen uit het onderwijs niet alleen wat frisse zeelucht wilde laten insnui ven, maar bovendien eens wilde laten zien, wat de leerlingen der middelbare scholen te wachten staat, die een car rière als marine-officier willen opbou wen. Een eerlijk soort public-relations dus. De koninklijke marine concurreert mee op dè arbeidsmarkt. „En waarom ook niet", zegt vice-admiraal Brouwer.' „Ook wij hebben de jongelu' iets te bie den". Een onderzoek heeft echter uit gewezen. dat vooral twee factoren rem mend werken op de aanmelding voor adelborst. Vooreerst het contract, dat de adspirant-ot'ficieren moeten onder tekenen. waarbij zij zich verplichten een aantal jaren na hun beëdiging in dienst te blijven. Vervolgens blijkt de onbe kendheid met het leven van de marine officier een grote weerstand bij de gymnasiasten en hbs-ers. Op hei opleidingsinstituut in Den Hel der heeft men laarliiks een honderd eerstejaars nodig. Voor de oorlog was dit aantal beduidend kleiner, terwijl de animo destijds groter was, vooral bij de knapen die in Indië het levenslicht zagen. In de afgelopen jaren kwam men 'niet verder dan een zestig bruikbare jongens. Weliswaar waren er beduidend 'meer gegadigden, maar de marinelei ding wenst geen concessies te doen aan de normen, welke men aan een toe komstig officier dient te stellen. Men wenst de risico's niet te aanvaarden, welke een compromis ten gunste van de kwantiteit maar ten koste van de kwaliteit met zich mee zou brengen. Tegenwoordig wordt de jongeman meer intensief dan vroeger attent ge maakt op het officium nobile, op de carrière van marine-officier. Er wor den scholen bezocht, brieven geschre ven naar eindexamenkandidaten, er worden zelfs huisbezoeken afgelegd bij de ouders en cruises gemaakt met de leerkrachten, om althans de onbekend heid weg te nemen. Vice-admiraal Brou wer ziet al enig resultaat van zijn ac tiviteiten. Dit jaar lag het aantal aan meldingen reeds wat hoger, waarbij op viel dat behalve uit de randstad Hol land vele liefhebbers komen uit de ste den Arnhem en Nijmegen en van de Veluwe, terwijl ook Brabant en Lim burg aardig meedoen. De leerkrachten hebben zich gisteren te goed gedaan aan de geneugten van de longroom, aan de snevt-mït-Ijsbergen en aan de zon. Zij hielden er een ge zonde gelaatskleur van over en een beetje inzicht in hét leven van de ma rineman, hetgeen hun te zijner tijd wel licht te pas kan komen. „Ik trof hier op dit schip geen militaire, maar een bedrijfsdiscipline aan" was een opmer king van een van de onderwijsheren welke vice-admiraal Brouwer in elk ge val bijzonder goed zal hebben gedaan. Midden in de herdenkingsfeesten van de luchtvaart „Ph-el", die van 5 tot 14 juni in Etten worden gehouden, or ganiseert De Zonnebloem, katholieke nationale stichting tot bevordering van het welzijn der zieken, een landelijke actie. Deze eendagsactie, op 7 juni, om vat o.m. een ballonrace-wedsti-ijd, een auto- en motorenrallye en een society- avond in de Nobelaert te Etten, waar voor de hoogste autoriteiten in den lan de zijn uitgenodigd. De bedoeling is, dat op deze ene dag honderdduizend gulden wordt bijeen gebrac t ten behoeve van het welfare-werk onder de zieken. Van het ere-comité voor deze actie bekleedt dr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, het voorzitterschap. Advertentie Van Nelle bestellen! De Engelse voetbaljournalisten heb ben niet Billy Wright, maar Syd Owen, de aanvoerder-spil van Luton Town ge kozen als de beste Engelse voetballer van het jaar. Owen verzamelde 137 stemmen op zich, tegen Wright 134. Syd Owen die 36 jaar is, zal zijn ac tieve voetbalcarrière besluiten met de cupfinale die op 2 mei a.s. zal worden gespeeld tussen zijn club Luton Town en Nottingham Forest. Men verwacht dat hij daarna benoemd zal worden tot manager van Luton Town. Het Vlaams-Nederlandse programma „Tele-dubbel", waarin een man die denkt en een man die doet, gezamen lijk een gooi zullen gaan doen naar een maximum-prijs van zesduizend gulden, begint vorm te krijgen. Voor de eerste van de drie ronden in dit spel, dat, zoals men weet, op zondag 3 mei begint, is het „duo" al samengesteld. De „denker" is een Ne derlander, die letterlijk alles afweet van het Huis van Oranje en de man, die het zal moeten „doen", wanneer de kennis van zijn spelgenoot toch nog onvoldoende mocht blijken, is de Bel gische wielrenner Rik van Steenber gen, die in het Brusselse Sportpaleis een hem opgedragen wielerprestatie zal moeten verrichten, willen ze beiden aan het spel blijven deelnemen en een kans hebben op de volle winst. Het gaat hier inderdaad om een spel en niet om een quiz of wedstrijd, om dat de beide deelnemers niet eikaars tegen- maar medestanders zijn. Hoog stens zou men het een strijd tegen de guldens en frankskes kunnen noemen, want de beide partners, die samen moeten delen, zelfs al zou zich het the oretische geval voordoen, dat de man- die-het-doet helemaal niet aan bod komt, krijgen per gewonnen ronde ieder duizend gulden uitgekeerd. Schieten beiden te kort de kans daarop is vrij gering, want de „Oranje specialist" is al terdege aan de tand gevoeld, terwijl de prestaties van Rik van Steenbergen in de wereld van de wielersport voldoende bekend zijn dan wordt het spel gestaakt, maar dan mogen ze beiden het eventueel in vori ge ronde(n) gewonnen bedrag houden. In het laatste geval worden twee nieu we deelnemers gezocht, van wie dan de denker een Belg zal ziin, terwijl de sportman het kan ook een sport vrouw zijn uit Nederland komt. De vragen, die zijn samengesteld door Joop Reinboud en Bob van Dijk, zullen vrijwel uitsluitend eer visueel en tevens educatief karakter dragen. Zo veel mogelijk zullen figuren of situa ties, die verband houden met de histo rie van het Huis van Oranje in ge speelde scènes, eventueel met behulp van filmfragmenten, worden uitge beeld. Naar aanleiding van deze scènes zullen de vragen worden gesteld, waar op de juiste antwoorden door minstens drie onverdachte bronnen zijn gecontro leerd. De acteurs en figuranten voor deze scènes zijn nog niet aangezocht, maar dit zal op zeer korte termijn geschieden. In totaal zullen aan de denkende deelnemer vijf groepen van drie vragen worden gesteld. Voor de drie programma's op 3 mei, 31 mei en 28 juni, die bi) gebleken succes kunnen worden uitgebreid tot drie van zulke series en die door de K.R.O.-televisie en het Nationaal Insti tuut voor Radio Omroep (NIR) te Brussel gemeenschappelijk worden ge produceerd en uitgezonden, heeft men in Bussum, waar zich ook een centrale post bevindt, die het mogelijk maakt naar het Brusselse Sportpaleis over te schakelen, de beschikking over twee studio's van de NTS en in Brussel over een reportagewagen plus een studio van het NIR, zodat in totaal tien came ra's in actie kunnen komen. Hei kan dubbel-op De kosten worden door KRO en NIR gedeeld, zodat bij een dubbel aantal kijkers (Nederland èn België) de be groting van deze programma's zo no dig het dubbele van normaal kan be dragen. Van Belgische zijde werken aan deze programma's mede Paul v. d. Dessel als produktieleider, Chris Betz als „re- alisator" en Paul v. d. Velde als gast heer. Laatstgenoemde zal steeds de specialist ondervragen, in eerste in stantie dus de Nederlander. Van Neder landse zijde treden Nic. Notten op als producent, Jos. v. d. Valk als regis seur en Jan Blaaser als gastheer, die de sportbeoefenaar zijn opdrachten geeft. Na afloop van het programma, dat om 8 uur begint en ongeveer een uur duurt, volgt een populair-klassiek con- Volgens Reuter vertrekt volgende maand een aantal schepen naar een plaats ten noorden van Porto Rico, waar Amerikaanse geleerden sullen trachten een gat door de aardkorst te boren niet het doel meer te weten te komen over deze korst en wat daar onder ligt. Dit meidt de .„New York Times". Het blad noemt de expeditie „een der meest spectaculaire wetenschappelijke plannen van deze generatie". Eerst zal men volgens het nlad door een laag van 800 meter bezonken gesteente moe ten boren. De monsters die men uit deze laag krijgt, zullen mogelijk aan wijzingen over het verloop van de evo lutie geven. De KNZB heeft de voormalige aan voerder van het Nederlands polozevental Cor Braasem, gevraagd of hij eventueel bereid zou zijn de Oranjeploeg te trai nen. Braasem, die 36 jaar is, vertrok in 1953 naar Spanje, waar hij onder meer als trainer optrad van de Spaanse ver tegenwoordigende equipe. Sinds 1957 is hij verbonden aan de C. N. Manresa. De Spaanse Nederlander heeft nog geen antwoord gegeven op de brief, die hem door de KNZB is geschreven. Nederlandse toeristen hoeven voortaan in Oostenrijk niet meer een internatio naal rijbewijs te tonen, evenmin als de Oostenrijkers in ons land. Men zal met een nationaal rijbewijs kunnen volstaan. ageïisatiepost in een havenwijk te ichester. Vooraf vertelt Walt Dis- i cert in de vorm waarmee men zondag 12 april reeds in het programma van de 'KRO-televisie heeft kunnen kennis maken en tot slot, omstreeks kwart vóór tien, de gemeenschappelijk door AVRO, KRO, VARA en VPRO verzorg de sportrubriek. In het televisieprogramma van de NCRV kan men vanavond kijken naar „Het Grote Geheim", een film van Norman Walker over het werk van een evang Manch ney in zijn serie „Disneyland" de ge schiedenis van „Goofy", één van zijn fetekende filmsterren, waarna de film- ocumentaire „Gevaarlijk Geluid" van het ministerie van sociale zaken wordt vertoond, die het probleem van het la waai in de industrie behandelt. Werken van Mozart, Haydn en Dvo rak stonden op het programma van een concert, dat het Radio Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink en met medewerking van de Zwitserse violiste Christa Zecherle gis teren in Hilversum uitvoerde. In het radioprogramma van de KRO worden hedenavond opnamen van dit concert uitgezonden. In de reeks uitzendingen, gewijd aan de kernenergie, volgt daarna het 21ste deel, getiteld „Godsgeschenk en men selijke verantwoordelijkheid", waarin als gast optreedt professor dr. Enrico Medi van de universiteit van Rome en vice-voorzitter van de Euratom. In het AVRO-programma kan men voor de laatste maal luisteren naar de muzikale quiz „Dat zit weer fout", sa mengesteld en geregisseerd door Karei Prior en Flip van der Schalie, waarna men in „Zwerftochten door operaland" een ontmoeting heeft met de bas-bari ton Renato Capecchi. Advertentie yi» Copyright Stichting WijnpropogondpJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7