Kabinetsformatie loopt ten einde De strijd gaat om Economische Zaken en Financiën De Betuwe staat in volle bloei Man van vermoorde vrouw scherp verhoord Paus ontvangt leden Britse koninklijke familie Vele hoge gasten zullen nog volgen Scherpe nota van Moskou Washington aan schilder met &&2r! JE NIEUWL MORRIS OXFORi Eén departement voor de C.H. Soekarno twee maanden ov reis Onbeantwoorde brieven deden verdenking rijzen Vier jaar met de dood gesoeeld Topconferentie in gevaar !ong matroos verbrand Margot Fonteyn in New York Het weer HET DRAMA TE AXEL SOLEX OE LUXE GESPREKKEN IN HET FRANS GARAGE BRINKMAAN DONDERDAG 23 APRIL 1959 o Willi I lllllldlIN elegante tassen en byoux K3 dè verf President zal zich medisch laten onderzoeken Falcon wollen Tweedmantels Zwakke wind Bij iedere jas een passende tas Off. Dealer3. 3. VAN KOOTEN Moedige daad de verf voor het schilderfeest ,R. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen werd verwacht, dat prof. De Quay zeer binnenkort zijn moei zame pogingen om een kabinet zonder socialisten te vormen, zou kunnen beëindigen. Na een dag van intens over leg zijn de kansen wederom gestegen. De C.H.U., waarvoor ir. Staf gisteren enige malen als onderhandelaar is op getreden, zal voorlopig genoegen ne men met één enkel departement, na melijk dat van Binnenlandse Zaken, plus een staatssecretariaat voor Nieuw Guinea. De Rotterdamse advocaat mr Beerman, een figuur die nrecïes past in het schema van prof. De Quay, zal het departement van Binnenlandse Za ken gaan beheren. De liberale kandi daat mr. Toxnpeus zou dan geen mi nisterspost krijgen. Daarmee is de zaak echter niet opgelost, want de liberalen, die mr. Toxopeus afstaan, moet dan een ande re zetel worden aangeboden. Hier voor heeft de formateur twee moge lijkheden bedacht. Ofwel prof. Zijlstra (A.R.) gaat van Financiën weg en wordt dan geen minister. In dat ge val neemt prof. Witteveen zijn plaats in. Ofwel mr. van Campen (K.V.P.) wordt op Economische Zaken door prof. Witteveen vervangen. Het eer ste geval is pijnlijk voor de A.R., het laatste voor de K.V.P. Prof De Quay heeft echter aan alle kandidaat-mi nisters duidelijk kunnen maken, dat men zonder een groot offer er niet uit zal komen. Indien hij de eerste mogelijkheid kiest, krijgt de A.R. op Volkshuisvesting mr. Van Aartsen te rug, in het tweede geval zou de K.V.P. 4 rl-npri pnfP President Soekarno van Indonesië is vanmorgen vroeg uit Djakarta vertrok ken voor een reis om de wereld, die ongeveer twee maanden zal duren. De president zal niet minder dan vijftien landen bezoeken. Ziin eerste reisdoel ts de hoofdstad van Turkije. Ankara. De president vertrekt or> een ogenblik, dat bij de grondwetgevende vergadering een voorstel in behandeling is om terug te keren naar de voorlopige Indonesische grondwet van 1945, waarin aan de president nagenoeg dictatoriale bevoegd heden waren gegeven. Vóór zijn vertrek heeft Soekarno zijn taak formeel over gedragen aan de voorzitter van het par lement, Sartono, wiens naam ook het meest wordt genoemd als die van de nieuwe vice-president. Volgens UPI Iaat de gezondheidstoe stand van president Soekarno op het ogenblik te wensen over. Zijn eigen artsen hebben vastgesteld, dat hij aan een nierkwaal lijdt, maar deze diagnose wordt door andere artsen in twijfel getrokken. Zij opperden de veronder stelling, dat Soekarno kanker zou heb ben. Men heeft er bij de president op aangedrongen, dat hi.i zich zou laten opereren, maar hij wilde daar niet op ingaan. Men verwacht, dat hij zich ergens op zijn wereldreis medisch zal laten onderzoeken, maar een aanbod van de Amerikaanse regering om zich in het militaire „Walter Reed"-ziekenhuis in Washington te laten onderzoeken heeft Soekarno van de hand gewezen wegens de publiciteit, die daaraan verbonden zou zijn. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond (op. gemaakt te 11.15 uur): Op de meeste plaatsen droog weer In de iacht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag zon nige perioden. Ongeveer dezelfde temperaturer als vandaag. Zwakke wind. Zon: 5.26-19.51. Maan: 21.44-6.22. Landbouw kunnen gaan beheren. Mr. Van Campen, die door zijn ervaring als directeur van de Centrale Boeren leenbank in de landbouw goed thuis is, zou wellicht deze portefeuille kun nen overnemen. Dit lijkt althans een eenvoudige op lossing. Er wordt ook gesproken over de mogelijkheid dat een neutrale figuur, die 'voor de C.H, aanvaardbaar is, dit departement zal krijgen. Verwacht werd dat de formateur vandaag vermoedelijk een beslissing zou nemen. Hjj ontving heden prof. Witte veen en mr. Beerman. De Koningin is vanmorgen in Den Haag aangekomen. Zij zal de geloofsbrieven in ontvangst nemen van de nieuwe Internuntius. Het is echter niet helemaal zeker dat prof. De Quay tijdig gereed is om haar op deze dag reds de samenstelling van het kabinet te kunnen voorleggen. De medewerking, die de formateur gisteren heeft ondervonden om de puz zel op te lessen, was zeer groot. De ministers Zijlstra en Klpmpé konden hem mededelen, dat alle ministers die hij tot dusver heeft aangezocht, bereid zijn eventueel terug te treden. Prof. de Quay kan dus nu met een schone lei verder. De beide oplossingen die hij heeft gevonden lijken aanvaardbaar wanneer men het landsbelang voorop stelt. Niemand zal het een van de par tijen kwalijk mogen nemen dat zij een groot offer brengt. Het kabinet dat er door ontstaat is dan een voortreffelijk team. De K.V.P. zal in ieder geval met zes ministers vertegenwoordigd blijven, waaronder de minister-president. Toch zou het afstaan van Economische Za ken voor de K.V.P. pijnlijk zijn. Men heeft er met alle kracht naar gestreefd juist dit departement in handen te krij gen. Indien mr. Van Campen op Eco nomische Zaken blijft, zou het alterna tief echter zijn een kabinet zonder mi nister Zijlstra, in wie alle deskundigen op finaneieel-economisch gebied een zeer groot vertrouwen hebben. De for mateur staat voor een moeilijke keuze. Den Haag wacht met grote spanning zijn beslissing af. In de loop van de dag is bekend ge worden, dat prof. De Quay vanmorgen een onderhoud heeft gehad met prof. Witteveen en dat later in de namiddag eerst mr. Beerman de gelegenheid zou kunnen vinden hem in Dén Haag te spreken. Mr. Beerman is pleitbezorger in een belangrijke zaak, zodat hij niet eerder bij de formateur kon komen. Dit zal vandaag dus enige vertraging ten gevolge hebben. Niettemin wordt alge meen verwacht, dat de beslissing op zeer korte termijn bekend zal worden. Ook heeft de formateur vanmorgen nog een gesprek gehad met drs. Hazen- bosch, de kandidaat-minister voor Socia le Zaken. Station Stockholm JWennagt' kodden Amsterdam LrusseJ Luxemburg Parijs Nice Berujn Frankfort Mlincben Zurich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Rome temp neersi Weei neden max afgel 7 uur gist 24 uur zwaar bew. 1 8 0 zwaar bew. 5 11 0 regen 4 10 6 zwaar bew 6 16 0 zwaar bew. 8 15 0 mist 6 15 0 onbewolkt 4 12 0 half bew. 5 15 0 onbewolkt 8 15 0 regen 7 11 1 geheel oew 4 14 0 onbewolkt 0 9 0 onbewolkt -2 11 0 onbewolkt -1 12 0 onbewolkt 1 15 0 onbewolkt 3 11 0 onbewolkt -2 11 0 zwaar bew 6 15 0 (Van onze Brusselse correspondent) De Axelse polder heeft zijn geheim prijsgegeven. Het half verkoolde lijk van de onbekende vrouw dat daar 9 april toevallig in een gracht werd ont dekt, is thans bekend en de vermoede lijke dader van de moord is gearres teerd. Een etmaal onafgebroken onder vraging hebben weliswaar niet tot een bekentenis geleid, maar met het »,Ja, ik heb het gedaan" is vermoedelijk slechts een kwestie van uren gemoeid. Het bezwarend feitenmateriaal is te sterk. Het slachtoffer is de 39-jarige Julienne Schietse uit Blaasveld, een dorpje uit de omgeving van Mechelen; de vermoedelijke dader is de 39-jarige huisknecht Xavier Debacker, Juliennes echtgenoot. Het is thans duidelijk waar om hij de oproep van de recherche on beantwoord liet. De ontbrekende scha kel waarnaar de Nederlandse recher che en de Belgische opsporingsbrigade met de medewerking van pers, radio en televisie drie weken lang vruchteloos hadden gezocht is dinsdag in de na middag onverwachts bij de rijkswacht van Blaasveld aangebracht door de moeder van het slachtoffer, een bejaar de weduwe die te Gent woont. Twee. onbeantwoord gebleven brieven aan haar dochter hadden bij haar een ver moeden doen rijzen dat tragische ze kerheid werd. 4 april beeft mevrouw Schietse, de weduwe van een bekend Gents autobus- en taxi-exploitant, een brief gezonden aan haar enige dochter, die te Blaas veld bjj haar schoonouders inwoonde Eeii week ging voorbij, maar er kwam geen antwoord. Ongerust schreef zij een tweede brief. Verleden dinsdag arriveerde tenslotte het antwoord, niet van haar dochter, maar haar schoon zoon. Kort en zakelijk schreef Xavier Debacker, dat Julienne maandag 6 april te zeven uur 's avonds het ech telijk huis had verlaten en dat zij niet was teruggekeerd. Met ernstige ver moedens vertrok de oude vrouw on middellijk naar Blaasveld. De schoon ouders, stug en vijandig, herhaalden wat reeds in de brief vermeld stond. „Wij hebben Julienne sedert 6 april niet mee- gezien." in paniekstemming verliet de weduwe Schietse het huis van <je Debackers om bij de gendarme rie te gaan aankloppen. Maar Xavier Debacker was haar voor geweest. Zondagavond, twee we ken na net verdwijnen "an zijn vrouw heeft hjj de burgemeester van Blaas veld schriftelijk ervan op de hoogte gebracht, dat Julienne sedert 6 april verdwenen was. Maanf->gszijn de veld wachter bij de Debackers even pools hoogte komen nemen, maar men had hem daar gerustgesteld. „Het is niet de eerste keer dat Julienne een tijdje verdwijnt," verklaarde de schoonva der luchtig. Niettemin heeft de veld wachter het. bericht aan de rijkswacht van Blaasveld doorgegeven. En van daar ging het nieuws naar het parket te Gent. Maar te Gent had men blijkbaar nog geen verband gezien met de moord van Axel, w it dinsdag ochtend was bij de weduwe Schietse nog geen navraag verricht, toen zij ijlings naar Blaasveld was vertrok ken. Een kort gesprek met de rijks wacht bracht alles aan het licht. Men legde het oude vrouwtje de fotogra fische afbeeldingen van de te Axel bjj het Ijjk gevonden voorwerpen voor Stuk voor stuk herkende moeder Schietse het wekkertje, de versleten schoenen en het grijsblauwe mantel oak dat zjj zelf nog te Gent voor haar dochter bad gekocht Ook vierdui zend f^anc dip in een zakdoek gewik keld bij het Hik zijn aangetroffen bleek mevrouw Schietse niet zo heel lang geleden aan haar dochter te heb ben gegeven Het gerechtelijk appa raat kwam onmiddellijk in actie De backeidie als huisknecht woont in Brussel, werd gearresteerd en aan een verhoor onderworpen Absolute zekerheid aangaande zijn schuld be staat tot dusverre niet. Want Xavier loochent hardnekkig. Maar de ver moedens zijn drukkend want Deba cker is niet wat men een oprecht heerschap pleegt te noemen Gisteren werden uit Blaasveld de ouders van Xavier Debaecker naar de hoofdstad ontboden voor een scherp kruisverhoor Xavier Debacker heeft ten aanzien van z;jn alibi mogelijkerwijs een steun aan het feit. dat in de periode van 5-9 april zijn werkgever met diens familie in Frankrijk op vakantie was Debacker verbleef toen in de woning van een dienstbode en indien deze niet bij machte is precieze gegevens te le veren, dan kunnen de verklaringen van de echtgenoot moeilijk gecontroleerd worden. Inmiddels heeft de echtgenoot wei toegegeven dat hij in hef gebied van Axel goed bekend is Hij heeft daar destijds nog gereisd voor een Neder landse sigarettenfabriek. Advertentie (Van onze Utrechtse redacteur) De eigenaar van een woninginrichting aan de Kanaalstraat te Utrecht had vier jaar geleden een stuk ijzer opge raapt, dat bij graafwerk voor zijn huis te voorschijn was gekomen. Geduren de ai die tijd heeft hij het benut om daarop materiaal uit te kloppen. Tot de zer dagen een militair zijn werkplaats kwam binnenlopen en op de werkbank het stuk ijzer zag liggen. ..Man. wat heb je daar? Weet je dat dit een ge laden granaatkop is?" vroeg hij ver baasd. De woninginrichter was stom verbaasd en belde onmiddellijk de poli tie op, die op haar beurt zorgde, dat de Kon. Marechaus ee erbij te pas kwam om het oorlogstuig te demonte ren. A dvert.enne DE VEILIGSTE BROMFIETS nu f 375.- Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 Grote Houtstraat 140 (t'ok op makkelijke Tel. 12349 J~~t en bijzonder fraaie luchtop- rf name van de bloeiende Be- tuwe nabij Ingen (gemeen te Lienden). Ten behoeve van bezoekers zijn in totaal 450 route- bordjes met het opschrift „Be- tuwe-route" geplaatst, die toeris ten langs de mooiste plekjes voe ren. (Van onze Romeinse correspondent) ROME. hedenmorgen De Engelse koningin-moeder Eliza beth en prinses Margaret, die een de- zer dagen voor een kort bezoek aan Ro me in de Eeuwige Stad aankwamen, zijn gisteren door paus Joannes XXffl ontvangen. De audiëntie had een privé karakter, maar geschiedde met de eer bewijzen welke de hoge gasten toekwa men. Tot het kleine -evolg der hoge gas ten behoorden de Engelse gezant bij de II. Stoel, Sir Marcus Cheke, burggra vin Hamhleden, Sir Arthur Penn, kolo nel Gilliant en mevrouw Iris Peake. Bij de staatsietrap in de Hof van St.-Da- masus maakten de kamerheren graaf Chiassi en de Engelsman George Daw son hun opwachting. Voorafgegaan door de scdiarii in hun rood gebloemde flu welen kleding en een detachement Zwit sers met hellebaarden, begaf de stoet zich naar de Sala Clementina vanwaar 's Pausen opperkamerheer en andere hofdignitarissen de Koningin en de Prinses voorgingen naar de pauselijke vertrekken. In de verschillende zalen stonden ter begroeting vele Engelse gees telijken, in Rome woonachtig, en Engelse studenten van het Beda-college. De Paus ontving zijn twee gasten, die in het zwart gekleed waren, op de drem pel van zijn prlvé-bibliotheek en onder hield zich gedurende bijna een half uur met hen in de Franse taal. De H. Vader schonk de Koningin en de Prinses een gouden pontificaatsmedaille in een fraaie cassette en een in mozaïek ^uit gevoerde afbeelding van Onze Lieve Vrouw der Genaden van Mirallet in zil veren lijst. Na het einde der audiëntie werd het gevolg aan de Paus voorge steld. Koningin Elizabeth en prinses Margaret legden vervolgens een bezoek af hij de kardinaal-staatssecretaris Tardini. Vandaag hebben zij incognito het Vaticaans museum en de Pinaco theek gezien. Naar aanleiding van het bezoek der Engelse hoge gasten aan de Paus spreekt men in Rome wederom over de moge lijkheid van wederzijdse diplomatieke betrekkingen tussen het Britse konink rijk en ^>t Vaticaan. Momenteel doet zich de figuur voor, dat Groot-Brittan- nië wei een vertegenwoordiger bü de H. Stoel heeft, maar dit is omgekeerd niet het geval. In Londen bevindt zich een Apostolisch Dele gaat, die echter geen diplomatieke status heeft. Sinds de reformatie heeft de H. Stoel geen offi ciële contacten meer met Groot-Brittan- nië gehad, tot in 1903 koning Edward VII een staatsiebezoek bracht aan Leo XIII. Verscheidene malen zijn daarna Engelse soevereinen en leden van het koninklijk huis ten Vaticane geweest en laatstelijk in 1950 bracht prinses Mar garet en in 1951 haar zuster prinses Eli zabeth. de thans regerende Koningin, een bezoek aan Pius XII. In 1927 nam het Engelse'parlement de „Catholic Re lief Act" aan, waarbij thans ook for meel de restrictieve wetten voor katho lieken in het koninkrijk afgeschaft wer den. Het Engelse gezantschap bij de H. Stoel werd in 1916 opgericht, terwijl in 1938 een Apostolisch Delegaat. die even wel slechts bij het Engels Episcopaat is geaccrediteerd, zich in de Britse hoofdstad vestigde. De Engelse hoge gasten hebben de rij Volgens het Russische persbureau „Tass" heef', de Sovjet-Unie in een no ta aan de Verenigde Staten meegedeeld dat de plannen om West-Duitsland, Grie- genland, Turkije en andere NATO bui den uit te rusten mei kern- en raketwa- pens, ,,in strijd zijn met de bedoelin gen" voor een topconferentie. De V.S worden beschuldigd van schendi, van het verbod tof herbewapening en mili tarisering van Duitsland door „de voor bereidingen voor een atoom-oorlog op Westduits grondgebied uit te breiden" en de Westduitse strijdkrachten uit te rusten met liern en raketwapens. Volgens de nota wordt daarmee ge poogd de Komende besprekingen bij voorbaat schipbreuk te doen Ijlden. „Aan de vooravond van deze bespre kingen moeten de deelnemers afzien van iedere actie die de internationale toestand ingewikkelde: zou kunnen ma ken en die het welslagen der conferen ties zon kunnen verhinderen' De Sov iet-Unie protesteert tegen het ver strekken van atoomwapens aan West Duitsland en .behoudt zich hel >-echt voor de luiste conclusies te trekken Advertentie ITALIAANSE STIJL RAAGT DEMONSTRATIE VAN DEZE GEHEEL NIEUWE WAGE SMEDESTRAAT 22 - TELEFOON 11025 HAARLEM voor haar houding ten aanzien van West-Duitsland". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Russische no ta's aan de V.S. en West-Duitsland „pro paganda aan de vooravond van het Wes telijke overleg in Parijs' genoemd. Het verklaarde dat de Russische pogingen een einde te maken aan de Westelijke verdedigingsmaatregelen huichelachtig zijn zolang de Russischs regering zelf in gebreke blijft bereidheid te tonen 'ot het aanvaarden van geïnspecteerde Be wapening Opgemerkt wordt dat de Rus- sische leiders herhaaldelijk hebben ver- klaard dat zjj de doelmatigheid van hun strijdkrachten verhogen door hen uit te rusten met de modernste wapens waaronder alle soorten projectielen. (Van onze correspondent, Een 17-jarigt matroos onder de gage, die woensdag pas aan boord was ge komen, en van wie nog niemand van de bemanning de naam kende, is vanmor gen het slachtoffer geworden van een binnenbrand aan boord van de coaster Jenjc uit Groningen, die >ij Hoeke's Houthandel aan De Waard te Leiden hout loste. De 26-jarige matroos Wessel Hoven uit Sappemeer werd vanmorgen vijf uur in zijn hut gewekt door hét geluid "an brand in de kombuis. Hij waarschuwde zijn broer, de 18-jarige Martinus Hoven en de nieuweling, en gearieën trachtten zij via de kombuis het gangboord te be reiken. Martinus Hoven slaagde daarin het eerét, maar het vuur sDeg hoog op toen hij de deur naar buiten opende. Wesse) Hoven wist nog uist de uitgang te bereiken. Hij liep daarbij verschei dene brandwonden op. De onbekende van wie men alleen maar wist dat hu lan heette, werd door het vuur bespron gen, vie! en verbranlde. Later werd be kend dat bij Jan de Boer heet en af komstig is uit Mokum. geopend van zeer illustere personen, dia dit jaar door paus Joannes in audiëntie ontvangen zullen worden. 6 mei brengt de president der Italiaanse republiek, dr. Giovanni Gronchi, een officieel be zoek aan de H. Vader. Naar verluidt zal de kardinaal-staatssecretaris Tardi ni namens de Paus een tegenbezoek brengen aan het Italiaanse staatshoofd. Niet uitgesloten is, dat de president op genomen zal worden in het Hoogste Orda van Christus, een onderscheiding die slechts zeer zelden verleend wordt. De laatste uitreiking was aan president Einaudi in 1954 bij zijn aftreden. 22 mei zullen de Koning en Koningin van Grie kenland Joannes XXIII een officieel be zoek brengen. De Paus heeft in Grie kenland een grote naam, die stamt uit de zeer moeilijke jaren tijdens de oorlog toen hij apostolisch delegaat in dat land was. 14 mei zal de Indonesische presi dent Soekarno in audiëntie worden ont vangen en 24 juni generaal De Gaulle. Soekarno bezocht reeds Paus Pius XII. Het was generaal De Gaulle die als voorlopig staatshoofd in 1944 de geloofs brieven in ontvangst nam van nuntius Roncalli, de huidige Paus. De Franse president zal tijdens zijn verblijf te Ro me tevens bezit nemen van het hem, als opvolger der Franse koningen, rech tens toekomende erecanonicaat van de St.-Jan van Lateranen. Tegen het einde van het jaar wordt ten Vaticane de Ar gentijnse president Frondizi verwacht. Bjj de huwelijksinzegening van prins Albert van België en prinses Paola Ruf- fo di Calabria in de Vaticaanse Capel- la Paolina zullen zeer waarschijnlijk ko ning Boudewijn, koning Leopold en de overige leden van de koninklijke Belgi sche familie aanwezig zijn. Ter gelegenheid van het twaalfde lus trum van de U.V.S.V. werd in Utrecht in het zwembad Ozebi een zwem feest annex badpakkenshow gehou den. De presidente van de sportver eniging mej. M. Bakker besloot haar openingswoord met een koene sprong vanaf haar spreekgestoelte (de springplank) in het bad. Zie ook pag. 7. De Britse ballerina Margot Fonteyn, die door Panama is uitgewezen na een kort verblijf in de gevangenis, is giste ren per Hinvliegtuig uit Miami in New York gearriveerd, aldus meldt U.P.I. Op het vliegveld van Tocumen in Panama werd Margot Fonteyn uitge leide gedaan door de Panamese minister van justitie, Heurtematte. Naar gisteren te Panama werd vet> nomen, heeft het verhoor van de dan seres zo lang geduurd omdat alle vra gen en antwoorden worden getypt. Dik wijls had zij bezwaar gemaakt tegen de getypte tekst die dan weer moest wor den verbeterd. Advertentie [FleXaJ BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuideni Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1