T. J. Twijnstra overleden Belangrijke figuur in economi sche leven van ons land Hallstein vrijgesproken Vier maanden voorwaardelijk voor Herbert Blankenhorn Duur betaalde beeldjes bleken afgietsels Meer dan een spellet je kaart en een dagje uit ERIC DE NOORMAN Atoomschepen Italiaanse DC-7C verliest schroef hoven Oceaan Vermist jongetje gevonden Koper eist voor rechtbank zijn geld terug B.B.C.-orkest in ons land Katholieke honden van bejaarden tellen 45.000 leden Bedrijfskosten worden steeds lager Bij ouderlijk huis in Rijswijk verdronken Voortrekkers bouwden Verrijzeniskerk Benoemingen De zorg voor de bejaarden Generaal Delgado naar Brazilië DONDERDAG 23 APRIL 1959 PAGINA 2 WtMÊM De landaanwinning op de Wadden Te St.-Annaparochie ROUTE BLOEMEN CORSO Examens 85 - Snel als de weerlicht duikt Eric ineen en luistert gespannen. Het ritselen en kraken van takjes komt echter niet zijn kant op en de Noorman waagt een blik door het gebladerte. Het zijn drie mannen, die daar op korte afstand van hem door het struikgewas sluipen; niets duidt er echter op, dat ze zijn aanwezigheid ontdekt hebben. Hun doel blijkt het kampement te zijn en met een vlugge grijns begrijpt de Noorman, dat ze met precies hetzelfde bezig zijn als hijzelf. Scherp houdt Eric de drie man nen in het oog en hij vraagt zich bezorgd af, wat dat worden moet, want ze maken zo'n lawaai, dat het wel een wonder mag heten, als ze niet ge snapt worden. Het drietal is na korte tijd weer achter het dichte geblader te verdwenen en peinzend staart Eric even voor zich uit. „Bolan gevange ne met de troep, die op het eiland achtergebleven was; wat heeft dat te betekenen? Bolan zou, het wachten op Erics terugkeer moe, in het wrakke bootje zee gekozen kunnen hebben en daarbij in handen van de Ierse vloot gevallen kunnen zijn. Maar het is niets voor Bolan, om het eilandje te ver laten zonder dat hij weet waar zijn koning gebleven is. Dan zou hij dat aan de weet gekomen moeten zijn en dat houdt in.;...." Een schrille kreet stoort zijn gedachtengang en hij veert overeind. Er klinkt een luid gekraak en het gestamp van rennende voeten. „De sufferds hebben zich laten snappen, natuurlijk," denkt Eric grimmig. „En nu komt de hele bende achter hen aan het bos in, regelrecht deze kant uit, zo te horen. Als ik nu in hun handen zou vallen, wat moet er dan van Fergus worden, die ik weerloos achtergelaten heb. Als die kerels bovendien de omgeving gaan afzoeken, kunnen ze hem wel eens vinden." Terwijl deze gedachten snel door zijn hoofd gaan, komen de voetstappen nader en nader. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, plaatsvervangend voor zitter van de Sociaal-Economische Raad en o.a. voorzitter van de com missie ontwikkeling nationale econo mie van die raad is woensdag op 68- jarige leeftijd in het W'ilhelminagast- hnis te Amsterdam overleden. Tjeerd Jacob Twijnstra werd op 17 augustus 1890 geboren te Akkrum waar zijn vader fabrikant was var. plantaar dige oliën en veevoeder. Hjj ging Neder landse letteren studeren aan de univer siteit te Amsterdam en geschiedenis en staatswetenschappen aan dë rijksuni versiteit te Leiden. Hij moest deze stu die onderbreken toen zijn vader in 1915 plotseling overleed. De toen 25-jarige Twijnstra werd in dat jaar directeur van Twijnstra's oliefabrieken te Ak krum. Veel later heeft de heer Twijnstra zjjn studie voltooid door het afleggen van een doctoraal examen in de ge schiedenis en de staatswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1922 werd een tweede moderne fa briek van het bedrijf gesticht te Maars- sen. Van 1920 tot 1955 was hij, met enige onderbrekingen, voorzitter van de ver eniging van Nederlandse oliefabrikan ten en voorzitter van het bedrijfschap margarine, vetten en oliën. In 1930 werd de heer Twijnstra voor zitter van de kamer van koophandel en fabrieken te Utrecht, waarvan hij de laatste jaren eerste plaatsvervangend voorzitter is geweest. Van J.941 tot 1943 en van 1947 tot 1954 was hij voorzitter van de hoofdgroep industrie. Sedert 1948 was de heer Twijnstra voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. In deze functie maakte hij deel uit van verscheidene belangrijke organisaties op economisch gebied. Zo was hij behalve plaatsvervangend voor zitter van de Sociaal-Economische Raad en voorzitter van de commissie ontwikkeling nationale economie van die raad ook voorzitter van de advies raad voor de militaire produktie. De commissie ontwikkeling nationale economie is, zoals men weet, sinds sep tember bezig met het samenstellen van het advies over het toekomstige so ciaal-economische beleid. In de laatste fase van de werkzaamheden van deze commissie is het voorzitterschap waar genomen door prof. dr. J. Tinbergen, omdat de heer Twjjnstra wegens ziekte verhinderd was. De Sociaal-Economische Raad zal, zoals bekend, in zjjn besloten vergade ring van vrijdag het advies vast stellen. De heer Twijnstra is voorts o.a. lid geweest van de conseil van de interna tionale kamer van koophandel te Pa rijs. Hjj was curator van de Neder landse Economische Hogeschool te Rot terdam en president-commissaris of commissaris van verscheidene onderne mingen. Hjj was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de orde van Oranje Nassau en com mandeur in de Kroonrede van België. In 1961 zullen er door atoomkracht voortbewogen schepen in de vaart zjjn, waarvan de bedrijfskosten niet meer dan vjjf pet. hoger zullen zjjn dan die van schepen die op conventionele wij ze worden voortbewogen. Deze voor spelling is afkomstig van de heer H. W. Bowker, leider van de afdeling scheepsvoortbeweging van het onder zoekcentrum voor atoomenergie te Harwell in Engeland. Hjj heeft woens dag gesproken op een internationale bij eenkomst over de atomische voortbe weging van schepen, welke georgani seerd was in het kader van de techni sche handelsbeurs in Utrecht. „We zjjn vandaag de dag nog niet zo ver, dat we een handelsschip op atoom kracht kunnen doen varen tegen een prjjs, die concurreert met de kosten aan conventionele brandstoffen voor eenzelfde schip. Maar vjjf jaar geleden werd de „Nautilus" ontworpen (een Amerikaanse, door atoomkracht voort gedreven onderzeeër). De brandstof kostte tien maal zoveel olie, de voort bewegingsinstallatie was acht maal zo duur als van een conventionele instal latie. Nu is er de „Savannah" (een Amerikaanse vrachtschip met passagiers accommodatie van 22.000 ton) waar van de brandstofkosten ongeveer twee maal die van normale oliekosten be dragen en de kosten van de voortbewe gingsinstallatie minder dan drie maal die van een gewone stoommachine" Ook de Noorse atoomdeskundige Emil Jansen, liet zich in die zin uit: Binnen enkele jaren zullen door atoomkracht voortbewogen schepen in staat zijn te concurreren met schepen met traditio nele voortstuwing, zeide hjj. Evenwel met deze restrictie als zich een rede lijke voortgang in de ontwikkeling van de kernreactor-techniek voordoet. Een vergelijkend onderzoek naar de ver schillende soorten reactoren is verricht door een aantal Britse industrieën in sa menwerking met de Britse admiraliteit. Een rapport daarover wordt morgen uitgebracht, aldus de heer Bowker. De heer Bowker deelde eveneens me de dat de ingewikkelde veiligheidspro blemen, die zich voordoen bij schepen die door atoomkracht worden voortbe wogen, in 1960 onder de loep genomen zullen worden tijdens een conferentie van de internationale conventie voor de veiligheid op zee. De veiligheidspro blemen waarmede men te maken heeft zijn d»e welke betrekking hebben op bot singen, brand, aan de grond lopen en zinken. De Nederlandse atoomdeskundige prof. dr. M. Bogaardt, directeur van de afdeling voor reactorontwikkeling van het Reactor Centrum Nederland en hoogleraar aan de T.H, te Eindhoven zeide o.m. dat het voor de industrie zeer belangrijk is zich voor te bereiden op de bouw van atoomschepen wanneer men zich in de scheepsbouwsector wenst te handhaven. Hij meende dat Nederland zeer zeker de mogelijkheden en industriële grondslag heeft voor de vestiging van een industrie voor kern energie. De regering heeft besloter onder voorbehoud van goedkeuring door de staten-generaal van de in het hoofd stuk „onvoorzien" van de rijksbegro ting uitgetrokken geiden, een bedrag van 555.000 te bestemmen Algerjje Opstandelingen hebben dinsdag bij Mascara, ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Oran, twee vrouwen en een vierjarig meisje ont voerd. De opstandelingen overvielen een boerderij toen de boer afwezig was. Militaire autoriteiten hebben dit woens dag te Oran meegedeeld. (Rtr.) Een viermotorige DC-7C van de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij „Alita lia", op weg van Milaan naar New York, heeft gisternacht boven de Noord-Atlan tische Oceaan de schroef van motor nr. 2 verloren. De positie van het vliegtuig was toen 160 km ten westen van Ierland Op het ogenblik dat gezagvoerder Cor- rado Schreiber bemerkte, dat er iets niet in orde was met de schroef, slaagde hij er in door een handige manoeuvre de schroef kwijt te raken zonder dat een der motoren, de romp of de vleugel werd beschadigd. Daarna koerste de Douglasmachine terug naar Ierlandt De luchthavenautoriteiten van Shannon werden gewaarschuwd en de hulpdien sten, brandweer en geneeskundige dienst stelden zich met groot materieel op lanw de baan. De gezagvoerder slaagde er iv de machine veilig op de grond te bren gen. Er zaten 18 passagiers in het toestel De bemanning bestond uit tien leden. De kans dat een vliegtuig een schroef verliest zonder dat het vliegtuig ernstige schade krijgt is heel klein. Verschil lende passagiers die zich hiervan be wust waren hebben, teruggekeerd op Shannon, de gezagvoerder lof toege zwaaid. Van paniek onder de passa giers is geen sprake geweest, verklaar de de gezagvoerder. Enkele passagiers zeiden dat de sfeer in het toestel wel gespannen was en dat menigeen ner veus was. De stewardess had de passa giers verzekerd dat het toestel veilig op Shannon zou landen, toen de propel ler eraf gevlogen was. De rechtbank te Bonn heeft gisteren uitspraak gedaan in de gerucht makende laster-affaire tegen professor Walter Hallstein. voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., en de Westduitse ambassadeur in Parjjs, Herbert Blankenhorn. Hall stein werd vrijgesproken van de ten laste gelegde smaad. Blankenhorn werd veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden. De openbare aanklager had tegen Hall stein zowel als tegen Blankenhorn een gevangenisstraf van vier maanden, als mede een boete van 5000 mark geëist. Na deze uitspraak vraagt men zich af of Blankenhorn voor de Franse regering aanvaardbaar zal blijven als Westduits ambassadeur. Men meent in doorgaans goed ingelichte kring te weten dat de Franse regering reeds te kennen heeft gegeven dat Blanken horn, in gevai van een veroordeling, niet meex aanvaardbaar zou zijn voor het Quay d'Orsay. Hallstein en Blankenhorn stonden te recht wegens laster in 1952 ter% nadele van Hans Strack, een ambtenaar die indertijd hoofd was van de afdeling na bije oosten van het ministerie van eco nomische zaken 7ii zouden geadviseerd hebben Strack te ontslaan, zonder zich te overtuigen van de juistheid van de be schuldigingen dat hij steekpenningen van de Egyptische regering had aan vaard. Een regeringscommissie heeft uitgezocht dat er van omkoping geen sprake is geweest, en op basis van dit rapport heeft Strack van Hallstein en Blankenhom geëist dat zjj in het open baar hun verontschuldigingen zouden aanbieden. Toen dit niet gebeurde dien de hij de aanklacht in. Blankenhorn zal voorts de politie in kennis moeten stellen van al zijn ver huizingen en eventuele overplaatsingen. Het twee en een half jarig jongetje Leo Goeyenbier uit Sion, Rijswijk, dat sinds vrijdagmiddag werd vermist, is dinsdagmiddag gevonden. Het lichaam pje werd door de Haagse amateur-dui ker J. Dorsman ir de Kastanjewete ring opgedoken, waarin het dicht bij het ouderlijk hui$ was gevallen. Daar na is het terechtgekomen in een smal le vaargeul, die daar ten behoeve van het scheepvaartverkeer is gegraven. Nadat de Rjjswijkse politie dagenlang vergeefs had gedrecht met alle moge lijk materiaal tot een sleepnet toe heeft de vader van het jongetje de hulp ingeroepen van de Delftse duikersver eniging Paracuda. De leider van de ze vereniging, die ongeveer 24 leden telt, de heer Broekhuizen, heeft toen een beroep gedaan op de heer Dors man, die werkzaam is bij de Haagse waterleiding. Deze kreeg verlof ter stond een onderzoek in te stellen en een poging te ondernemen het lichaam pje te vinden. Dinsdagmiddag tien voor half drie ging de heer Dorsman, die geheel in een rubberpak was gehuld, het ijskou de water in. Na twintig minuten syste matisch zoeken werd het lichaampje gevonden. Het is wel duidelijk gewor den, dat de amateur kikvorsmannen belangrijke assistentie kunnen verle nen bij het zoeken naar vermiste per sonen. De spanning in het gezin Goeyenbier is nu weg. De verschrikkelijke zeker heid is overgebleven. Een tragische noot bij dit alles is nog, dat de moeder van Leo dezer dagen een baby ver wacht. In de zomermaanden van 1958 heb ben ruim 145 Nederlandse voortrekkers van de V.K.J.B. met man en macht (en geheel vrijwillig) in St.-Annaparo- chie (Friesland) een noodzakelijke pa rochiekelk gebouwd in samenwerking met de Bouworde van pater Weren- fried van Straaten. Pater Gédeon van der Werf O.F.M. heeft iedere zondag de mis moeten lezen in zijn huiskamer van vier bij vier meter! Doch dank zij de aktiviteiten van de Nationale Jozef- stam hebben de voortrekkers hun va kantieweken prijsgegeven om een kerk te bouwen in het Friese land. Tijdens een onlangs gehouden reünie-weekend heeft de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman de „Verrijzeniskerk" plechtig ingewijd. Tevens werd het nieuwe apostolaatscentrum voor drie i gezinsverzorgsters in gebruik genomen. Hallstein werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Er waren 300 belangstellenden in de rechtzaal aanwezig toen het vonnis in het proces-Hallstein werd uitgesproken. Na de uitspraak fronste Hallstein het voorhoofd een weinig. Blankenhorn was uiterlijk onbewogen. De proeftijd van Blankenhorn is twee jaar. HU moet binnen een jaar 3.000 mark aan het Rode Kruis betalen. Dr. Strack kreeg het recht om op kosten van Blanken horn het vonnis in drie te Bonn ver schijnende dagbladen te laten afdruk ken. Op de tafel van de president der ci viele kamer van de Amsterdamse rechtbank prijkte woensdag een 49 cm. hoog „zittend naakt", een beeldje van de Franse beeldhouwster Germaine Richier, dat evenals een „liggend naakt" van dezelfde kunstenares als origineel plastiek was gekocht op de in oktober j.l. gehouden miljoenenveiling van de collectie-Regnault. De beide beeldjes zijn toen afgehamerd voor resp. 600 en 1000, terwijl ze in wer kelijkheid samen niet meer waard zijn dan 200 gulden, aangezien het in mas- saproduktie vervaardigde afgietsels waren voor „Arta", een internationale organisatie van kunstvrienden. Is de koper tengevolge van onzorg vuldigheid en onnauwkeurigheid bij de vermelding in de catalogus van de zijde der erven Regnault of van de ma kelaar Paul Brandt misleid? Op deze vraag zal de civiele kamer van de rechtbank een antwoord moeten geven om te komen tot het al dan niet toe wijzen van de eis, die de koper, de heer W. Hoogstraate uit Amsterdam, heeft ingesteld: terugbetaling van het ver schil tussen de biedprijs inclusief de 10 pet. verhoging voor veilingkosten 1760) en de werkelijke waarde 200), derhalve 1560. De raadsman van de eiser, mr. G. Po lak, stelde, dat de makelaar Brandt door zijn wijze van publikatie en door zijn presentatie van minderwaardige cement- afgietsels (de beeldjes stonden naast een plastiek van Zadkine van 4500 gulden in een gesloten vitrine met de aandui ding: „Verboden aan te raken") het publiek en ook de eiser heeft misleid. De gedaagde, aldus stelde mr. Polak, heeft met het gebruik van het woord „Platre" in de catalogus de ware aard van de beeldjes eerder verdoezeld dan verduidelijkt. „Platre" betekent volgens de pleiter in de beeldhouwerswereld het gipsen moederbeeld, het origineel hand werk van de kunstenaar, waarvan later de afgietsels in meer duurzame materia len worden gegoten. „Platre" betekent veel meer dan een gipsbeeldje alleen Ten bewijze van deze stelling overlegde de raadsman een brief van het Franse ministerie van kunstzaken. De vermelding „Edition Arta" bij een van de twee beeldjes in de catalogus vond mr. Polak geen waarschuwing, in- Gisterochtend is een aantal leden van het B.B.C. Symphonie Orkest, dat een tournée door ons land gaat maken, op Schiphol aangekomen. V.l.n.r.: de dirigent, Vilem Tausky, de gastdirigent Sidney Torch, de omroeper Frank Phillips, de soliste Doreen Hume, die bloemen krijgt van mr. P. J. Mijksenaardie namens het Am sterdamse gemeentebestuur ter verwelkoming aanwezig was, en de solist John Lawrence. in een Delfts-blauw wandbord en een bronzen plaquette, die Frank Phillips zorgvuldig koestert. Het concert van vrijdagavond wordt als „Friday Night is Music Night", een programma waar drie en een half mil joen Engelsen naar plegen te luisteren, uitgezonden. Zaterdagmiddag 25 april treedt het ensemble op in Nijmegen; dit evenement zal ook door de Nederlandse Radio-Unie worden uitgezonden, even als het concert op zondagmiddag (even eens in Njjmegen) dat als „Melody Hour" naar de overkant van het Ka naal zal gaan. Dan volgen op maan dag 27 en dinsdag 28 april, nog twee concerten in Garré in Amsterdam. De diverse programma's worden samenge steld uit twaalf operettes en musicals, In Amsterdam heeft de leiding van het BBC Concert Orchestra, kers vers uit Engeland, de plannen ont vouwd voor de toernee, die het orkest in de komende dagen door ons land gaat maken. Er staan vjjf concerten op het programma, plus een serenade aan de Tulpenkoningin, die vrijdagmid dag 24 april ter gelegenheid van het „Keukenhof Bulb Festival" in Lisse zal ronddwalen. Met die serenade be gint de toernee. Het orkest zal donder dag per boot in ons land arriveren; met de leiding, die o.a. bestaat uit de dirigen ten Vilem Tausky en Sidney Torch, zijn ook reeds de solisten: de Canadese so praan Doreen Hume en de Engelse ba riton John Lawrenson meegekomen. De laatste blijkt zelfs op huwelijksreis te zjjn. Vrijdagavond 24 april, zal het uit 55 man bestaande BBC Concert Orchestra in Scheveningen optreden. Daar worden o.a. de Britse ambas sadeur, sir Paul Mason en zijn echtge note verwacht. Het orkest legt zich toe op het vertolken van muziek uit de „show-business". Het is een bij de En gelse radio-luisteraars zeer geliefd en semble, dat per week liefst vijf vaste uitzendingen verzorgt. De concerten, die hier in Holland worden gegeven, zullen dan ook alle naar Engeland worden uitgezonden. Om zich verzekerd te weten van een bekend stemgeluid heeft de BBC haar omroeper Frank Philips meegestuurd, die de concerten zal aankondigen. De heer Phillips was gedurende de corlog nieuwslezer bij de BBC; in die functie heeft hij zich ook in Nederland bekend en geliefd ge maakt. De dank van het Nederlandse volk aan die hoop-gevende stem in oorlogstijd is tot uitdrukking gekomen Zaterdag wordt, zoals bekend, het bloemcorso „Bloemenparadijs" in de bollenstreek gehouden. Route heen: Sassenheim 11.00 uur (start), Lisse 12.12 uur (Vierkant), Hillegom 13.13 uur (Treslong), Bennebroek 13.42 uur (Rijksstraatweg). Terug: Bennebroek 15.00 uur, Hillegom 15.30 uur (Tres long), Lisse 16.33 (Vierkant). Sassen heim. De expositie van de praalwagens wordt gehouden op 24 april van 13.00- 24.00 uur in de bloemlusthallen te Lis se. tegendeel, als onderdeel van deze cata logus, waarin herhaaldelijk over een „edition" als bepaling van de hogere waarde wordt gesproken, leek de ver melding een aanbeveling. „Het is een usance, door makelaar Brandt zelf ge handhaafd, dat in gevallen als deze de koper wordt schadeloos gesteld of de koop ongedaan gemaakt. Brandt heeft zich niet gedragen als een behoorlijk veilingmeester en hij weigert ten on rechte de schade te vergoeden. Wanneer dit gerechtelijk wordt gesanctioneerd, brengt men het bona fide Amsterdamse kunstveilingwezen in discrediet", aldus de raadsman van eiser. De raadsman van de makelaar, mr. O. J. Tj. N. Domela Nieuwenhuis, stel de dat de koper op een veiling geheel voor eigen risico koopt. De goederen worden volgens de gebruikelijke usance (en doorgaans uitdrukkelijk in de cata logus vermeld) „voetstoots en zonder actie of rafactie verkocht". De actie van eiser is volgens de raadsman zo'n rafactie en volkomen in strijd met het gewoonterecht, dat naast contractue le verhouding de rechtsverhouding tus sen partijen beheerst. Eiser is daarom reeds niet ontvankelijk in zijn vorde ring. Hebben gedaagden terzake van de veiling-Regnault met boos opzet gehan deld, tengevolge waarvan eiser schade heeft ondervonden? Neen, zei de raads man. De veilinghouder is geheel vrij in de wijze van tentoonstellen van de goederen ten aanzien van gegadigde en kopers. De eiser wist heel goei dat het hier om twee beeldjes van „Ar ta" ging, van welke organisatie hij als specialist op het gebied van moderne grafiek de activiteiten zonder twijfel kende. De raadsman bestreed de stel ling dat „Platre" alleen betrekking heeft op originele kunstwerken. Een in pleister gegoten beeld is nooit origi neel, doch altijd een afgietsel, waarvan het aantal mede bepalend is voor het succes van een beeldhouwer. Het is de plicht van een veilinghouder om op oir- bare wijze te trachten een zo hoog mo gelijke prijs voor zijn opdrachtgever te bedingen. Na het kopen van het eerste beeldje (voor 1000) heeft de zoon van make laar Brandt inderdaad aan eiser ge zegd: „Dat andere beeldje moet u er bij nemen." Gedaagden zien in dit ad vies een bewijs van erkenning van de liefde, die de eiser als zakenman voor de moderne kunst neeft. Niet iedereen betaalt 1000 gulden voor een naakt van Germaine Richier. „Als het waar zou zjjn, dat de eiser zich vergist heeft, dan heeft hij dit aan zichzelf te wijten", aldus de raadsman van de erven-Reg- nault en van de makelaar. Uitspraak 9 juni. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Noordwijk S. Pasma, kandidaat-nota ris te Noordwijk aan Zee, in de plaats van mr, C. Punt, eervol ontslagen en tot notaris te 's-Gravenhage H. L. Smeenk, kandidaat-notaris te Rijswijk in de plaats van H. C. Schalij, eervol ontsla gen. Bij K.B. is dr. F. A. van Woerden, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, benoemd tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in de republiek Finland. AMSTERDAM (V.U.), 21 april. Geslaagd voor het kandidaatsexamen psychologie: mej. J. M. Henneman (Haarlem). NIJMEGEN, 22 april. Geneeskunde 2e ged.: zuster Mary Magdalene (R.E. A. Erinjery, Nijmegen), F. M. A. Duysens (Roermond), J. C. van Grafhorst (Bilt- hoven), V. G. H. J. Krikels (Horn, L.), M. J. M. W. Mandigers (Eindhoven), S. H. H. M. van der Meer (Nijmegen), E. C. L. M. van Mierlo (Gilze N.B.), J. A. W. Omloo (Echt), J. A. Rammeloo (Axel), R. J. M. Retera (Meerssen), A. G. J. A. van de Sand (Nijmegen), H. F. H. Tacken (Sittard) en A. G. W M. Tie- lens (Maastricht). Kand. wijsbegeerte: weleerwaarde pa ter W. N. A. Klever CP (Mook). De heer L. J. G. C. E. Schermerhorn, die als geoloog een functie vervult bij een Portugese ertsmaatschappij in An gola, is aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde. AMSTERDAM, G.U. Bevorderd tot arts mej. W. van der Wal en de heren C. J. M. Vlootman. J. van der Zee, J. W. Swaan (Amsterdam) en C. Middel beek (Zaandam). Geslaagd voor het artsexamen le ged. mej. J. P. M. M. Storimans (Voorburg) en de heren M. L. H. Hintzen, G. H. V. F. Pijpekamp (Amsterdam) en J. Krijger (Apeldoorn). Geslaagd voor het doctoraal examen economie de heren Ph. L. Ferweda (Haarlem) en B. M. Mohrmann (Am sterdam) en voor het candidaatsexa- men paedagogiek mej. J. R. Serlui (Amsterdam). Er was eens.een schilder, die droomde, dat hij opdracht had gekregen het ko ninklijk paleis op de Dam te schilderen en dat dit paleis zó klein was geworden, dat hij, staade op degrond, rustig het paleistorentje kon verfraaien. Er was eens een fotograaf, die kans zag, die droom in beeld te brengen.... (Van onze Utrechtse redactie) „Onze organisatie is wat anders dan 'n spelletje kaart en een dagje uit. Haar bemoeiingen liggen op het maatschap pelijk vlak, want zij biedt hulp op aller lei gebied, onverschillig of het nu woon ruimte, belastingzaken of problemen met kinderen betreft." Met deze woorden legde de heer Th. Steinmetz, voorzitter van de Federatie van Kath. Diocesane Bonden van bejaarden en gepensioneer den in Nederland de nadruk op de taak, welke deze organisatie zich heeft ge steld bjj het behartigen van de belangen van de bejaarden. Tijdens een woensdag te Utrecht ge houden persconferentie in hotel „Noord- Brabant" werden taak en doelstelling der organisatie, die in 1952 werd opge richt en thans 45.000 leden telt, nog eens nader toegelicht. De leden, merendeels 65 jaar of ouder, zijn gerecruteerd uit alle geledingen van de maatschappij en georganiseerd in vijf diocesane bonden met elk een eigen bestuur dat door een uniebestuur wordt overkoepeld. Dit be stuur heeft een adviserende en stimu lerende taak, speciaal op cultureel en godsdienstig gebied. De bond is ook ver tegenwoordigd in de werkgroepen, die in de Nederlandse federatie van bejaarden- bonden zijn gevormd. Deze groepen hou den zich bezig met bestudering van zo wel medische vraagstukken, woningbouw voor bejaarden als arbeid voor deze ca tegorie. Vooral dit laatste is belangrijk om dat in de tegenwoordige tijd sterk de nadruk wordt gelegd op de verant woordelijkheid van de bejaarden en het behoud van hun zelfstandigheid. De bevoogding van bejaarden, in het verleden sterk overheersend, moet worden uitgebannen. Er bestaat in deze kringen dan ook veel enthousias me voor cultureel en ontspannings werk. In dit verband is de subsidie, welke de gemeenten voor dit soort werk willen geven, van groot belang omdat de bond geen subsidie van overheidswege geniet. De geestelijk adviseur van de Bond, pater A v. Dieren O.P. lichtte nog toe, dat vele mensen, speciaal uit de mid denstand, te veel opzien tegen de tijd, dat zij uitgeschakeld worden bij het arbeids proces. Het probleem voor de zelfstan dige middenstand ligt toch al moeilijker omdat deze groeien de ouderen vaak zeer lang een leidende positie behouden, soms zelfs ten koste van de jongeren. Ondanks dit terugtreden blijft de mens zijn persoonlijkheid behouden en daarom is het zo gewenst, dat de bejaarden be langstelling behouden voor alles wat er rondom hen in de wereld gebeurt. Ook om deze reden organiseren de Diocesane Bonden buitenlandse reizen en wordt getracht door het opvoeren van het cultureel peil meer en meer de belang stelling van de middenstand te wekken. Spr. meende te mogen concluderen, dat juist deze organisatie in staat is de be langen van de steeds groter wordende groep van bejaarden ten volle te behar tigen. De Portugese generaal Humberto Delgado, die vorig .jaar een vergeefse poging heeft gedaan om tot president van zijn land te worden gekozen, is gisteren per vliegtuig naar Brazilië vertrokken. De generaal werd ondanks zijn nederlaag het symbool van de op positie in Portugal. Er werden enkele maatregelen genomen, waardoor hij zich bedreigd voelde. Drie maan den geleden „vluchtte" hij naar de Bra ziliaanse ambassade te Lissabon en verzocht daar om politiek asyl. Hij deelde mee, dat hij bereid was het land te verlaten, als de regering- Salazar hem een vrijgeleide verschaf te. De regering weigerde hierop in te gaan, omdat, naar zij meedeelde, Delgado geen vrijgeleide nodig had. Vo rige week werd meegedeeld, dat be sprekingen tussen Braziliaanse bemid delaars en de Portugese regering tot een akkoord hadden geleid. Delgado werd gisteren naar het vliegveld bege leid door de eerste secretaris van de Braziliaanse ambassade, dr. Alarico In de raadzaal van de provinciezaal van Belgisch Brabant is de Cultuurraad voor Vlaanderen opgericht. Deze raad uil de Nederlandse cultuur in Vlaan deren bevorderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2