Dameshockeyteams uit 4 werelddelen zijn in Nederland Zaterdag begint toernooi om wereldkampioenschap Australische damesteam maakt grote indruk s Werelds eerste motorrace zestig jaar geleden Nederlandse primeur 6 jaar later in Scheveningen Jan Derksen 25 jaar in de wielersport Bom, Huisman en Bastemeyer staan gelijk Een recordaantal inschrijvingen Dank zij „Assen de autoriteiten vermurwd Scherens: „Je kunt nog een keer wereldkampioen worden' Om „Locomotief'-prijs League-overzicht Wolveskampioen Engelse League Aan vooravond van hockeytoernooi 76ste Varsity DONDERDAG 23 APRIL 1959 PAGINA 7 Militaire hockey-interland NederlandBelgië Eblei'damtoernooi Noord-Ierland overspeelt ploeg van Wales nn Voor de eerste maal de Asser T.T. Vlak voor het vertrek van de race wordt de deelnemers nog eens nadrukkelijk op het hart gedrukt niet te veel risico's te nemen. De overheid mag geen slechte indruk krijgen van het evenement. (Van onze sportredacteur) Vandaag zijn in Amsterdam vijftien vertegenwoordigende dames-hockey teams uit vier werelddelen gearriveerd. Zij zullen deelnemen aan het zevende internationale toernooi van de IFWHA, de Internationale federatie van dames- hoeckeybonden, dat zaterdag in tegen woordigheid van prinses Beatrix geo pend wordt en dat tot en met Hemel vaartsdag gehouden wordt op de ter reinen van het Wagener-stadion te Am stelveen. Voor het eerst zal zo'n spec taculair toernooi in Nederland gehou den worden. Voor het eerst ook zal, zij het dan nog enigszins officieus, het wereldkampioenschap op het spel staan. Veel laren van intensieve voorberei ding zijn aan het toernooi voorafge gaan. De dames in de Nederlandse hockeywereld hebben o.l.v. mevr. R. I. Streefkerk-Schuitema bijzonder veel vindingrijkheid en doorzettingsvermo gen opgebracht met als resultaat, dat aan de vooravond van het toernooi ge zegd kan worden, dat alles klaar is. Men denke niet te gering over die voor bereidingen. Alleen al voor het ver krijgen van een gezonde financiële ba sis is enorm veel werk verzet. Twee jaar hebben bijvoorbeeld alle leden van de hockeybond, de heren inbegrepen, extra contributie betaald. Een comité o.l.v de „gouden" doelvrouwe Jo Jur- rissen heeft enige jaren lang lucifers, servetjes én blocnotes ,,aan de man ge bracht" en daarmee 15.000 „ver diend". De hockeybond heeft zich garant ge steld voor een bepaald bedrag. Bij de K.N.V.B. is uit de totopot een respec tabel bedrag losgepeuterd. Als nu de publieke belangstelling niet beneden de verwachtingen blijft, kan men er finan cieel precies uitspringen. Ook is alles in het werk gesteld, om de buitenlandse teams een waardige ontvangst te bereiden. Zo heeft elke landenploeg een „adjudant toegewe zen gekregen, die zich geheel ten dien ste stelt van de ploeg. Ook hier werkt men met eigen krachten. Vier speel sters, die in 1956 hebben deelgenomen aan het toernooi in Australië, tien stu dentes en één oud-stewardess van de K.L.M., de laatste speciaal voor de uit sluitend Spaans sprekende Argentpnse dames, zullen met de teams optrek ken. Niet alleen in Nederland, maar ook in de landen die hun nationale da mesteam afvaardigden zijn vele acti- Advertentie Van Nelle bestellen! De Amsterdamse wielrenner Jan Derk- sen, die twee maal wereldkampioen in de sprint is geworden bij de beroeps renners, moest gisteravond eens niet een huldiging op de baan ondergaan, maar in een restaurant. Hij vierde het feit, dat hij 25 jaar geleden zijn eerste licen tie kreeg van de K.N.W.U., waardoor hij officieel in de wielersport kwam. Men ziet van links naar rechts: Peter Post, mevrouw Derksen, Jan Derksen, Jef Scherens, Arie v. Vliet en Gerrit Schulte. viteiten ontplooid om het toernooi zo internationaal mogelijk te doen zijn. Vrijwel alle teams komen op eigen rekening naar Amsterdam, zo dat ook elders uitgebreide spaarac ties gehouden moesten worden. Er zijn slechts enkele uitzonderingen. De Australische en Zuidafrikaanse da mes kregen hun reis door de over heid aangeboden, de Argentijnse door de semi-officiële sportorganisatie. De Indische dames daarentegen, die in 1953 en 1956 resp. naar Engeland en Australië geweest zijn op kosten van een kennelijk zeer welgestelde land genote, moeten nu verstek laten gaan. Deze keer kregen ze de reis niet aangeboden. Het gouvernement beloofde toen de trip te financieren, maar stelde als voorwaarde dat de kwaliteit van het team de uitzending moest rechtvaardigen. De Indische dames moeten in de proefwedstrtiden echter gefaald hebben, want zij wer den te zwak geacht. De overheid gaf geen subsidie; de inschrijving werd ingetrokken. Het terugtrekken van Indië heeft tot gevolg gehad, dat een geheel nieuwe indeling en een nieuw wedstrijdrooster opgesteld moesten worden. Thans zijn drie groepen van vijf landen gefor meerd. De winnaars van die groepen, die een halve competitie spelen, komen in de finalegroep, waarna weer een halve competitie gespeeld wordt. Zal het Nederlandse team het ook tot die laatste groep brengen? Die vraag houdt de dames van het oranjeteam uiteraard intensief bezig, want zjj weten dat Australië een zeer groot concurrent zal zijn. De Australische dames zijn de enigen geweest, die het ongenaakbaar geachte Engelse team eens verslagen hebben en onlangs hebben zij de En gelse dames een gelijk spel afgedwon gen. Daar staat echter tegenover, dat het Nederlandse elftal zich intensief heeft voorbereid. Onder leiding van Frieda Brouwer hebben zjj vanaf sep tember elke zaterdag speciale trai ningsbijeenkomsten gehouden. Talloze oefenwedstrijden zijn gespeeld én bo vendien is gedurende de thans afge sloten competitie rekening gehouden met enkele speciale regels, die gelden voor wedstrijden welke onder auspi ciën van de ÏFWHA gehouden worden. 30 april, Koninginnedag, wordt op het bekende KKK-circuit te Hoensbroek de derde rit verreden om de „Grote Loco motief-prijs. Afstand 150 km. Tot dus ver schreven al ruim 80 profs en on- afhankelljken voor deze koers in, waar onder de winnaars van de beide vorige ritten, Piet van Est en Piet Damen, en verder o.m. Mies Stolker, Gerrit Voorting Wim van Est, Jef Lahaye, Piet van den Brekel, Pieter de Jongh, Gerard Vergoossen, Daan de Groot en Martin van der Borgh. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! Op donderdag 23 april a.s. wordt op het sportterrein Klein Zwitserland aan de Klatteweg t eDen Haag de militai re intertandhockeymatch Nederland- België gespeeld. De opstellingen: België: doel: Thienpondt (Uccle Sp.); achter: Steurs (Uccle Sp.) en D'Hoop (Gantoise); midden: De Boeck (Uccle Sp), Lorette (Daring) Neve (Leopold); voor: Biava (Orée), Bernaert (Gantoise), Verreth (Uccle Sp.) Meirman (Heracles) en Out- telet (Rasante). Nederland: doel: De Graeff (Togo); achter: Marres (Laren), Van Djjk (HDM); midden: Van Waayen (Amster dam), De Munck (SCHC). Reineke (Hil versum; voor: Verhoeff (SCHC), Kam- meijer, Fiolet (HDM), Scholvinclc (La ren), Schrijver (Togo). Advertentie Van Nelle bestellen! Door woensdagavond met 3—0 te win nen van Leicester City stelde Wolver hampton het kampioenschap absoluut veilig. Eigenlijk was de club van Billy Wright zaterdag al zeker van de titel. Alleen Manchester United kon nog ge lijk komen, maar dan zouden de Man cunians hun laatste twee wedstrijden met onwaarschijnlijk hoge cijfers heb ben moeten winnen en zouden de Wol ves twee maal moeten verliezen. Na de zege op Leicester City is dus aan alle twijfel, die nog mocht bestaan, een einde gekomen. Doelpunten van Norman Deeley, Mi chael Lill en Jimmy Murray zorgden voor de overwinning van de Wolves. Na afloop van de wedstrijd kwamen duizenden enthousiaste supporters het veld op om te zien hoe aanvoerder Bil ly Wright de kampioensbeker in ont vangst nam van de heer Len Shipman, de voorzitter van Leicester. Uitslagen van gespeelde wedstrijden: Eerste divisie: Chelsea-West Bromwich 02; Newcastle United-Bolton 20; Nottingham Forest-Leeds United 0—3: Luton Town-Portsmouth 31; Birming ham City-Blackburn Rovers 30; Wpl- verkampton Wanderers-Leicester City 3o. Tweede divisie: Brighton and Hove Albion-Derbv County 31; Cardiff Cl- ty-Sunderland 21; Huddersfield Town- Stoke City 1—2: Liverpool-Sounthorpe United 30; Middlesborough-Sheffield Wednesday 22. Bom heeft zijn kans om in het Eblei- damtoernooi op gelijke hoogte te ko men met Bastemeyer en Huisman, aan gegrepen door zijn achterstallige partij tegen Huisman in winst om te zetten. In remise eindigden de afgebroken partijen tussen Van der Waals en Heemskerk en tussen De Vries en De Kluyver. Ook de achterstallige partij van Van der Veer-De Vries eindigde in een puntenverdeling. Met nog slechts één ronde te spelen hebben thans drie deelnemers met een gelijk aantal punten de leiding. Er zijn evenwel nog vier gegadigden voor de titel, zoals uit de rangschikking blijkt: 1/3 Bastemeyer, Bom en Huisman 14 p., 4. Roozenburg 13, 5. De Kluyver 11. 6. Heemskerk 10, 7/8 Meijers en Van der Veer, 9/10 Van der Heuvel en De Vries 8., 11 Van der Waals 7., 12. Van der Sluis 3. De dameshockeyploegen van België en Nieuw-Zeeland. die zullen meedoen aan het wereld-toernooi in Amstelveen, hebben met 11 gelijk gespeeld. weersomstandigheden is op het terrein van Union te Njjme- Onder fraaie nrtighe te Njj gen een dameshockeywedstrjjd ge speeld tussen een combinatie van speel sters van de drie Nijmeegse verenigin gen Quick, Union en Nijmegen, die zich de Waalnymfen noemde, en het Austra lische team, dat aan het internationaal toernooi te Amstelveen zal deelnemen. De gasten wonnen de ontmoeting met 60, nadat de rust met 30 was inge gaan. Zowel wat de techniek als de tactiek betreft waren de Australische dames hun tegenstandsters de baas. Vooral June Haines maakte e^i uitstekende in druk. Zjj scoorde na frSaie combinaties met Muriel Picton en Joyce Hewson vjjf van de zes doelpunten. Muriel Pic ton bracht een treffer op haar naam. Voor de rust hebben de Nijmeegse meisjes hevig tegenstand geboden, doch na de hervatting konden z;j het te- fen de Australische tegenstandster niet olwerken. De wedstrijd speelde zich dan ook geruime tijd op de Nederland se helft af. Nog driemaal vonden de gasten het Nijmeegse doel en zo werd de stand op 60 gebracht. De wedstrijd werd door ongeveer 200 toeschouwers bijgewoond. Argentinië win! ook Het Argentijnse dameshockeyelftal, dat aan het internationaal dames- hockeytoemooi te Amstelveen zal deel nemen, heeft woensdag in de Drentse hoofdstad zonder moeite met 4-0 van een team uit Assen, dat met een vier tal dames uit andere noordelijke clubs was versterkt, gewonnen. De ruststand was 3-0. De meisjes uit Zuid-Amerika hebben geruime tijd nodig gehad om aan het zware veld te wennen. Na ruim tien Met een score, die slechts een flauwe weerspiegeling was van de werkelijke krachtsverhouding, heeft Noord-Ierland woensdag in Belfast met 4-1 gewonnen van Wales. Kuim 40.000 toeschouwers zagen een eenzijdige wedstrijd zonder hoogtepun ten. Noord-Ierland overheerste zo zeer dat het publiek zich alleen maar af vroeg hoe groot het doelpuntenverschil zou worden. Wales, zonder de gebroeders Charles, speelde een soort afbraakvoetbal en geen der spelers voldeed aan de ge stelde verwachtingen. Het Noord-Ierse team daarentegen was een homogene eenheid met een van uitblinkers schit terende voorhoede. Daarboven uit stak het voetbaljuweel, rechtsbinnen Jimmy Mcllroy, die met zijn afgemeten pas ses voortdurende verwarring stichtte in de verdediging van de Welshmen. Het was een van deze voorzetten, welke door linksbuiten Peter McParland reeds in de zevende minuut werd om gezet in een doelpunt. Vijf minuten la ter lag de bal al weer in het doel van Wales, toen rechtshalf Peacock met een ver schot de doelman verschalkte. Voor de rust nog was het Mcllroy zelf, die voor een veilige voorsprong van 3-0 zorgde. Na de pauze werd het 4-0 door McParland, terwijl Derek Tapscott twee minuten voor tijd voor Wales de eer redde. Engeland en Noord-Ierland zijn in het kampioenschap van Groot-rBittannië gelijk geëindigd met ieder vier punten. Schotland werd derde met drie en Wa les vierde met één punt. Voor de tweede ronde van de beker competitie van de K.N.V.B. is te Gro ningen de voetbalwedstrijd Velocitas - Zwartemeer gespeeld. Zwartemeer won de ontmoeting met 5-3. minuten waren zij echter ingespeeld en toen kwamen de doelpunten. Het was de middenvoor Beryl Davies, die driemaal achtereen de roos trof. Ook het vierde doelpunt, dat ver na de rust werd ge scoord, kwam op haar naam te staan. De wedstrijd, die op een matig peil stond, werd door een handjevol toe schouwers bijgewoond. Ver. Staten behalen zege De dameshockeyploeg van de V. S. heeft woensdagavond in Eindhoven een overwinning van 6-2 behaald op de Ne derlandse eerste klasser Oranje Zwart. In de eerste helft liepen de Eindhoven- se dames reeds een achterstand van 2-1 op. De doelpunten voor het Ame rikaanse team werden gemaakt door Eleanor Keady (3 maal), linksbuiten Phiilis Stadler, rechtsbinnen Betty Schallenberger en linksbinnen Mary- Ann Leigth. Voor Oranje Zwart scoor den linksbinnen Maaike Weijtens en linksbuiten Hetty van Gessel. Ongeveer 1000 toeschouwers woonden de wed strijd bij. Advertentie Van Nelle bestellen! Voor de 76e Varsity die zondag 3 mei a.s. op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutphaas wordt gehouden, staan niet minder dan 13 nummers een recordaantal op het programma. Ook het aantal inschrijvingen is gro ter dan in voorgaande jaren. In de nummers overnaadse vier, lichte vier en lichte acht schreven liefst zeven ploegen in. In de vier zonder stuurman komen Laga, Njord en Triton en in de twee zonder stuurman Aegir en Ne- reus uit. In de oude vier het hoofd nummer over een afstand van 3000 me ter starten Triton, Njord, Argo, Laga Aegir en de winnaar van het vorig jaar Nereüs. De ploegen zijn ala volgt samenge steld: Triton, boei 1: R. J. Snuif, boeg, 80 kg., M. W. Kraayenhagen, 78 kg., P. 't Hoen, 88 kg., J. A. Meursinge, 83 kg., Stuurman, P. R. Hein, 58 kg. Njord, boei 2: R. Gaymans 80 kg., E. J. Stalma 78 kg., H. W. Dicke 83 kg., H. Wamsteker 100 kg., Stuurman J. Smit 56 kg. Argo. boei 3: M. K. Jouwstra 78 kg., M. M. van Dis 80 kg., A. G. Wienstjes 87 kg., R. J. Taazelaar 84 kg., stuur man J. J. Bos 50 kg. Laga, boei 4: H. J. Overbeek 82 kg., J. Glass 82 kg., F. de Turk 79 kg., J. G. Brat 82 kg., stuurman J. L. Wam- bach 69 kg. Aegir boei 5: M. J. Wansink 78 kg., A. Rutgers 85 kg., O. Meyer 86 kg., G. Kootstra 82 kg., stuurman J. Caspers 60 kg. Nereus boei 6: G. Meyer 77 kg., P. van Hoops 75 kg., C. J. J. Westerman 84 kg., M. C. Fehmers 84 kg., stuurman I. van Nier 50 kg. De Haagse schermster Danie van Rossem zal niet zoals aanvankelijk werd gemeld deelnemen aan de inter nationale wedstrijden, die zaterdag en zondag te Amsterdam worden gehou den. Zij komt zondag 26 april in Parijs uit in een internationaal florettoernool om de Coupe Jeanty. (Van een speciale verslaggever) De couranten maakten er zestig jaar geleden nauwelijks gewag van: „Te Berlijn vindt op 23 april de eer ste wedstrijd plaats tussen motorrij wielen". Een wereldpremière? Ge deeltelijk. Er was tot die gedenk waardige dag nog nooit een race tus sen uitsluitend stoomfietsen geweest. In Frankrijk hield men echter al in 1896 een snelheidswedstrijd voor automobielen en motorfietsen. Het tra ject liep van Parijs naar Bordeaux. Behalve zes stoomwagens, twaalf ben zineauto's en een electrisch aangedre ven wagen waren er drie tweewie- Iers in de strijd: twee „Petrolettes" van de Duitsers Hildebrand en W olf- müller en een machine van de Frans man Millet. Zestig jaar geleden dus was de eerste Tace voor motorfietsen. Nederland be leefde zijn nationale première slechts zes jaar later: in 1905. Dat was op 18 juli. De Scheveningse boulevard lag verlaten in de hete zon. Men wachtte in spanning op de snelheidsduivels, de sputterende machines, die met geweld een afstand van 1000 meter zouden af leggen. Daar verscheen de eerste ma niak. Dubbelgevouwen op zijn Stormko- ning joeg hij vóór de anderen uit. Zweetdruppels parelden op de gezich ten der juryleden. Vanaf de zitplaatsen van 2,50 zag de Haagse elite verbijsterd toe; en op de goedkope rijen klonken aanmoe digingen. Grandioos won F. W. van der Haagen toen de eerste „snelheidswed strijd voor motorrijwielen boven de 50 kg." De Stormkoning had over de 1000 meter precies een minuut gereden. Een geslaagde première, schreven de kranten. Een jaar later was er weer een race in Scheveningen; het zou voorlopig de laatste zijn. Men vond het gejaag met die helse stoommachines te gevaarlijk. De autoriteiten weigerden hun toestemming voor wedstrijden. Pas ln 1925 bracht de grote TT in Assen de zaak weer aan het rollen en nu voor goed. Onze oosterburen ontwierpen als eersten een motorfiets. In 1885 al construeerde Gottlieb Daimler een houten fiets met ingebouwde motor. Het wonderlijke apparaat was twee versnellingen rijk. Zij dienden om een konstante snelheid te bereiken, zes km of maximaal 12 km per uur. B;j het overschakelen moest men zijn voertuig even stoppen. Hildebrand en Wolfmüller begonnen 10 jaar la ter met een bescheiden fabricage. In advertenties gaf de fabriek als ver mogen van de motor op 2,5 pk en als topsnelheid 90 km per uur. „Maar rijdt het er niet mee, want dat is ge vaarlijk," waarschuwde men. Erg vooruitstrevend vonden velen de open frame-constructie van de machine, die haar ook geschikt maakte voor dames. Ter geruststelling van het zwakke geslacht: Mocht men zo on gelukkig zijn, dat de tweewieler om viel ,dan sloeg de motor vanzelf af. Wantrouwen De in 1904 opgerichte Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging wist eigenlijk geen raad met de races. Betrouwbaarheidsritten leverden geen moeilijkheden op. Een gemiddel de niet te hoge snelheid voor het hele gezelschap; een aardig parkoers en al les liep op rolletjes. Maar die races. Men kon meilijk zeggen, dat zij eer lijke krachtmetingen waren. De ene motor ging nu eenmaal veel sneller dan de andere, daar kon de beste cou reur niets aan verhelpen. Om in ieder geval iets te doen, stelde de Vereni ging een indeling vast naar het ge wicht. De meeste tweewielers waren toen nog bijzonder licht door de dunne bandjes, het ontbreken van een ver snellingsbak en een koppeling en de ge ringe omvang van de benzinetank. De versnellingsbak kwam in 1913 in ge bruik, het jaar van de internationale vaststelling van de cc-gehaltes. Ons land had inmiddels zijn interesse voor de races verloren. Terwijl op het eiland Man in 1907 de Engelse TT vaste voet kreeg en Frankrijk en België hun Grand Prix organiseerden, groeide in Nederland het wantrouwen tegen het verschijnsel snelheid. Zo nu en dan Ïirobeerde men de race-sport nieuw even in te blazen. In 1916 bijvoor beeld woonden honderden liefhebbers op de Bussumer Grindweg tussen Hil versum en Bussum zo'n motorrace bij. Ongelukken kwamen niet voor. Zou er dan toch iets veranderen? Neen, zeiden de autoriteiten, wij vinden ra ces een gevaarlijke aangelegenheid. In tussen hadden Nederlandse renners ln hetbuitenland niets in de melk te brok ken. Dat is altijd zo gebleven. Een maal heeft een landgenoot ingeschre ven voor de TT op Man, maar reeds tijdens de training viel hij uit. Eindelijk opfrissing Vierendretig jaar geleden kreeg de nationale motorsport eindelijk de op frissing, die nodig was. De toen volko men onbekende motorclub Assen orga- niseerd natalrijke schermutselingen met bezwaar makende instanties tot een goed einde gebracht te hebbn, een zgn. „non stop" betrouwbaarheidsrit over een afgesloten wegcircuit tussen Rolde, Borger en Schoohlo. Het traject Verschilde hemelsbreed met dat van de huidige TT. De weg was maar drie me ter breed en men mocht elkaar op een drie kilometer lange zandweg niet pas seren. De eerste „Dutch TT" telde 27 deelnemers. Allen was op het hart ge drukt het voortbestaan van de wed strijd vooral niet in gevaar te brengen door het nemen van grote risico's. De snelheden waren niettemin vrij hoog. In de zware klasse zegevierde Piet van Wijngaarden op Norton met gemiddeld 91.4 km per uur. Van Ham- mersveld, zijn grote concurrent, bracht met 100 km de snelste ronde op zijn naam. Assen behield zijn TT. Na twee jaar werd de deelname internatio naal, zelfs zodanig, dat de Nederland se rijder snel op de achtergrond ge raakten. Speelde ons land dus zelden een rol van betékenis bij de zuivere snel heidsduels, verschillenden van onze coureurs toonden wel vele kwaliteiten te hebben voor betrouwbaarheidsrit ten en terreinwedstrijden. De eerste betrouwbaarheidsrit werd 60 jaar ge leden al gehouden. In 1908 schreef de K.N.M.V. een grote rit uit door het hele land. Bij die wedstrijd kwamen de meest vreemdsoortige modellen aan de start. De meeste deelnemers kenden hun vehikels van binnen en van buiten, hetgeen voor reparaties erg gunstig was. De Zuiderzee werd met een pont overgestoken. Niémand had haast en men was alleszins tevre den over een dergelijk volmaakt rus tig intermezzo. De betrouwbaarheids- ritten tussen Nederland en Engeland kort voor de eerste wereldoorlog trok ken altijd veel belangstelling. Onze landgenoot Eysink was in die dagen een gevreesde tegenstander van de zelfverzekerde Britse rijders. In 1913 organiseerde men een zes daagse betrouwbaarheidsrit om de In ternationale Trophee, waaraan echter slechts landen konden meedoen, die een eigen motorindustrie bezaten. Ons land trad daarom pas later op de voorgrond, namelijk in 1924 bij de ritten om de Zil veren Vaas. Ondanks een sterke inter nationale deelname ging de Nederland se ploeg reeds vijf maal met de eerste prijs strijken. De historie van de terreinwedstrij den begint in Zeeland. De K.N.M.V. had al dikwijls betrouwbaarheidsritten door bos en hei uitgezet, waarbij het wei niet om de snelheid ging, maar el ke rijder toch flink gas moest geven om niet te veel strafpunten op te lopen. Een Zeeuwse motorclub hield echter een rit in het duinterrein, die in feite een echte race bleek te zpn. Door de start om de twee minuten werd een rijder „losge laten" juist op het moment, dat een an dere deelnemer passeerde. Uit puur enthousiasme maakte het tweetal er een „nek-aan-nek"-race van. tot groot genoegen van het publiek. Hier lag een nieuwe mogelijkheid voor de motor sport: echte terreinraces zonder snel heidsbeperking of non-stops. In 1932 bracht de motorclub Scheldegouwen de primeur op een circuit in de Vrouwen polder. De „Terrein-TT" werd een Ne derlandse uitvinding, die internatio naal, vooral in België, weerklank vond. Thans zijn de Holland-België-wedstrij- den op „Duinrell" in Wassenaar hoogte punten van het motorsportprogramma, zoals bij onze Zuiderburen de jaarlijkse „Motocross des Nations", waarvoor vele landen inschrijven. Tienduizenden bezoeken de sinds 1952 gehouden wed strijden om het wereldkampioenschap in de 500 cc-klasse, terwijl in de 250 cc- klasse een spannende competitie wordt gehouden om het kampioenschap van Europa. Recordrit Parijs—Den Haag Met de plotselinge geestdrift voor terreinritten ging ongemerkt een ver maard motorsportgebeuren ten gronde: de recordrit. Een spontaan, door de K.N.M.V. nauwelijks gewenst tijdver drijf van merendeels Haagse sportmin- naars, ontstaan in het voorjaar van 1914 en na de oorlog ijverig voortgezet met het jaar 1921 als hoogtepunt. De bedoe ling was de afstand Parijs-Den Haag in recordtijd af te leggen, waarbij ieder zijn eigen parkoers mocht rijden. Met mede werking van.de Franse Automobielclub, die de start verzorgde, konden de ritten regelmatig plaats vinden. Totdat auto- rteiten kritiek uitoefenden op de K.N. M.V. De vereniging distancieerde zich toen maar van „Parijs-Den Haag", hetgeen de verdere perspectieven voor de rit niet ten goede kwam. De geschiedenis van de motorsport bevat voor menigeen dierbare herinne ringen. Vlak bij de werkkamer van de redacteur van het officieel orgaan van de K.N.M.V., de heer H. Harmsze, trof fen we een historisch motorrijwiel aan. Een Simplex uit het jaar 1911, die nog steeds kan worden bereden. Als voorzitter van dé Veteraan Motor Club is de heer Harmsze „verliefd" op heel oude, nog rijdende „exemplaren". En hoewel de tweewielers niet „jonger" mogen zijn dan van 1930, heeft de club vele leden, die bij speciale gelegenhe den hun stoommachnies uit het vet ha len. Op 10 mei bijvoorbeeld, wanneer zij in Zandvoort demonstreren en op 14 juni bij de jaarlijkse rit over 60 ki lometer. Voor en na de eerste wereldoorlog bestond er in de kringen van motorrijders veel belangstelling voor de avontuurlijke „klassieker" ParijsDen Haag. Men ziet hier een deelnemer gereed voor het vertrek naar de Franse hoofdstad, waar de Franse Automobielclub het officiële startsein zal geven. Advertentie Van Nelle bestellen! In restaurant „De Keizerskroon te Amsterdam is Jan Derksen gisteravond gehuldigd, omdat het 25 jaar geleden is dat hij voor de eerste maal een licentie kreeg van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Derksen was toen 16 jaar. 20 jaar geleden, vlak voor het uitbre ken van de oorlog, veroverde de Am sterdammer zijn eerste wereldtitel bij de amateurs. Bij de beroepsrenners be haalde hy eenzelfde succes en in 1946 en in 1957. Derksen Is gisteren benoemd tot lid van verdienste van de KNWU. „Poeske" Scherens was er speciaal voor overgekomen uit België om zijn vroegere collega en tegenstander op de baan de hand te drukken. De Belg herinnerde er aan, hoe hij dikwijls had moeten vechten tegen Arie van Vliet en Jan Derksen en vond het spijtig zo vroeg met de wielrennerij te hebben opgehouden. „Jij kunt dit jaar voor eigen publiek nog een keer wereld kampioen worden, al ben je 41 jaar", verzekerde Scherens onze landgenoot. De voorzitter van de KNWU, dr. P. van Dijk, stelde Derksen de zil veren speld ter hand, welke hem nog toekwam voor de wereldtitel die hij te Rocour in de wacht sleepte. De wielervoorzitter, die het bijzonder prettig zei te vinden dat een van Nederlands sterkste renners lid van verdienste der Unie is geworden, prees de jubilaris vooral om zijn ver diensten als sportambassadeur, waar door hij de naam van ons land altijd heeft hooggehouden. De 'voorzitter van de Amsterdamse vereniging Olympia stelde Jan Derk sen ten voorbeeld aan de jongere ge neratie. Vele sprekers getuigden van hun sympathie voor de renner, die op deze leeftijd nog een belangrijke ac tieve rol in de sport vervult. Tot de genen, die Derksen kwamen gelukwen sen, behoorden Gerrit Schulte, de di recteur van het Olympisch Stadion, Dick Bessem, en tal van wielerkampi oenen en oud-kampioenen, zoals Jan Pronk, Piet van Heusden en Martin Wierstra. Jan Derksen memoreerde tenslotte dat eens Jef Scherens tegen hem ge zegd had na een slechte rit: „Maak je geen zorgen, Jan, er zullen nog veel meer slechte dagen dan goede komen". Dat is inderdaad een ware voorspelling geweest, besloot Derksen, maar de goede dagen waren zo mooi, dat Ik de minder prettige er door ben vergeten".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7