De gebroeders Karamazow MEISJES IN UNIFORM N. Ph. O. besluit concertseizoen Flessentrekker vloog uit Australië gratis terug Bosgod in openluchttheater De wildernis der samenleving Jaarvergadering K.A.B.-Oost IS ER SPRAKE VAN EEN HORLOGE? 'T SILVER STOEPKE Goudroof Reprises en prolongatie SLEUTEL WEG? Technisch vaardige Magaloff Eis van IV2 jaar wegens series knoeierijen en ZATERDAG 25 APRIL 1959 PAGINA 2 Haarlem e.o. Films Cinema Palace Toneel Muziek Diversen Apotheken en dokters diensten Li do H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Rembrandt Roxy Voorhout Zondagsdienst garage bedrijven WASSERU DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST Burgerlijke Stand Haarlem 'M Biljarten in Haarlem Kampioenschap derde klas kader 38-2 Kennemer damtitels VERRASSEND VERLIES VOOR VAN LEUFFEN Aankomend internationaal zwendelaar' actie-comité G. en W. LICHTSTORING IN BLOEMENDAAL Z ANDVOORT Feest van de Arbeid HA A RLEMMERUEDE Morgenavond toneel St.-Jacobus speelt „De onbekende wereld" Mei I960 in Den Bosch Filmfestival voor amateurs In Beneluxverband CINEMA PALACE: De gebroeders Karama- zov, 18 jaar; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Eiland der liefde, ontraden. LIDO: De wildernis der samenleving, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Grafin Maritza, a. 1. Za. 2, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Van ma. t.m. wo. 2 en 8 uur. Do.: Mrs. Minniver, 14 jaar; 2 en 8 uur. REMBRANDT: Meisjes in uniform, 14 jaar; 2. 4.15, 7. 9.15 uur. ROXY:: T.m. zo.: Goudroof, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Onderwater commando, a. L STUDIO; De verduivelde waarheid, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Za.- en zo.-avond: Marguerite Gautier, volw.: 7, 9.15 uur. Zo.-middag: Lili; 2 en 4.15 uur. Wo. en do. alleen 's middags: Zeebonken, alle leeft.; 2.30 uur. Wo.- en do.-avond: Singing in the rain, alle leeft.; 8.15 uur. Zaterdag 25 april Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandschê Comedie met Anatole, door Arthur Schnitz- ler. Regie: Ank van der Moer. Zondag 26 april Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandsche Comedie met Nina, door André Roussin. Regie: Johan de Meester. Maandag 27 april Minerva, 8.15 uur: Toneelgezelschap Jo han Kaart met: Nachtdienst. Stadsschouwburg, 8 uur: Alberdingk Thijm met: Het huis aan het meer. Concertgebouw, 8 uur: Toneelvoorstel ling voor „De Vrije Tijd" (besloten). Zondag 26 april Stadsschouwburg Amsterdam, 1.30 uur: Geloof en Wetenschap: Lltaliana in Algeri van G. Rossini, door de Ned. Opera. Maandag 27 april Concertgebouw, 7.30 uur: Muziekkorps Centrum van het Leger des Heils, m.m.v. Piet Halsema en groot koor o.l.v. Kees Deenik. Zaterdag 25 april Haarlems stadhuis: Jaarvergadering Ne derlandse Genealogische Vereniging. Het Huis Van Looy, 3.30 uur: Opening van tentoonstelling van werken van Jan Vis ser door H. F Boot. Brinkmann, 3 uur: Jaarvergadering van Bond ter bevordering van de belangen van Spatici. Bloembollenstreek: 11 tot 5 uur: Bloe mencorso. Maandag 27 april Brinkmann, 8 uur: Jaarvergadering van Nederlandse Vereniging van Suikerzieken. Brinkmann, 8 uur: Vereeniging Haerlem. ,.De Nederlandse penningkunst mede in verband met de Haarlemse geschiedenis" door Jacques Schuiman. Lezing met licht beelden. Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark 13, tel. 11793; Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500 en 10502; Bos- en Vaart-Apotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel 13290. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis. tel. 13863. Tandartsen: Mej. dr. I. Mosier, Staten Bolwerk 8, tel. 14464; dr. J. H. Moltzer, Jan Steenlaan 9. Heemstede, tel. 34547. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 51, tel. 13174 Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, tel. 40758. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, tel. 42884. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek, Bloe- mendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bioemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-Zuid, tel. 02560-8249. Doktersdienst: H. Immink. Bloemendaal- seweg 126, tel. 57753. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: K. Kout, J. de Wittlaan 23, tel. 38411; W. van der Linde, Heem. steedse Dreef 253, tel. 34606. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: C. Post, Gillis Schoolmeeg. terlaan 2>-tel. 10387. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Halte' straat 8, tel. 2389. Doktersdienst: P. Vijlbrief, Hogeweg 43, tel. 3355. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 300. Wijkverpleging: A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, Bloemendaal, tel. 02500-26390 (of 27343). AI is het waar. dat alle stof de film dienstig kan zijn, het blijft toch ge vaarlijk bepaalde romans In filmvor men om te zetten. Dat geldt wel in bijzondere mate voor een roman als De gebroeders Ka ramazow van Dos- tojewski waarin het waarlijk niet al leen aankomt op de gebeurtenissen, de conflicten, de dra ma's, maar in niet mindere mate op de overwegingen, die de schrijver aan ai die gebeurtenissen vastknoopt. De meeste filmmakers bezitten eenvoudig niet het talent om zulke zaken in film vormen na te ver tellen. Zij bepalen zich dns tot het na vertellen van enkele feitelijke hoogte punten uit een ro man, die zij dan van dialogen voorzien, waaruit min of meer de strekking van het origineel valt af te lezen. En in een roman als Karamazow zijn die hoogtepunten bij tientallen te vinden, zodat de routinier van de film wel aan zijn trekken kan komen. Het resultaat is in dit geval dan ook dat de regisseur Richard Brooks een grote verzameling feitenmateriaal bij elkaar heeft gebracht om een film van twee uur met actie te laden. Nu en dan komen ook Dostojewski's overwe gingen aan de orde, met name zijn overpeinzingen van goed en kwaad, van schuld en boete. Maar de optische kracht van de film belet vaak het woord, door te dringen, een aangezien de optiek in casu nog het bondgenoot schap krijgt van zware en meestal overbodige kleuren, wordt het voor Dostojewski een liard gelag, zodat we zeker niet concluderen mogen dat de film van Brooks, hoe ernstig ook be doeld en hoe aandachtig ook uitgewerkt, een waardige filmische vertolking zou zijn van het oorspronkelijke werk. Aangezien die in Brooks' film niet aanwezig is, kan men de film slechts in de orde van toneelcompromis waarde ren. Scène uit de filmverbeelding van Dostojewski's „Gebroeders Karamazow", door Richard Brooks. Intussen blijft er dan toch wel iets over dat bewondering verdient. Aller eerst is de film met grote zorg ge maakt. Men proeft er de ernst uit. en zelfs mag men getuigen dat er over de handeling een atmosfeer hangt, die de toeschouwer dwingt, met de oorspron kelijke schrijvers te schouwen in de diepe duisternissen van het menselijk hart. Persoonlijk zijn we nogal gehinderd door het altijd eendere gezicht van Ma ria Schell en de altijd eendere kale kop van Yul Brynner, die vergeefse pogin gen doet op Dimitri Karamazow te lij ken, maar gedoemd is Jul te blijven. Van de oude Karamazow kan men zeggen dat hij door Lee Cobb voortref felijk wordt gespeeld. De film draait in Cinema Palace voor hoven de achttien. De regisseur Vincent Sherman heeft een over het algemeen verdienstelijk film gemaakt over de conflicten die er zouden heersen in de New Yorkse con- fectie-industriè. In „De wildernis der samenleving' ziet men de strijd tussen de loyale aanhangers van de „bond" en de gangsters die zich in de textielwereld hebben binnengedrongen en daar een ware terreur uitoefenen. Een keiharde film van het genre dat we nu zo lang zamerhand wel kennen. Goede sfeer, uitstekende typeringen en een vaak in teressante verteltrant. In Lido voor ho ven de achttien. Op het programma van de jaarver gadering van de Katholieke Arbeiders Beweging kring Oost stonden naast de gebruikelijke agendapunten de verkie zing van een nieuw bestuur en een voor dracht met discussie-mogelijkheid door de heer E. van Heerik. Tevoren werden enkele mededelingen gedaan over de viering van het feest van de arbeid op 1 mei en de bede vaart naar Heilo zondag 10 mei. Zowel secretaris als penningmeester gaven een goedverzorgd en overzichtelijk jaarver slag, hetgeen voor de geestelijk advi seur, de bouwpastoor J. Breedveld aan leiding was, de bestuursleden even in het zonnetje te zetten. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende leden B. Reynders, E. van Heerik en B. de Ronde herkozen, terwijl voor de vaca ture ontstaan door het bedanken van de heer J. Stals, de heer J. Bluys werd gekozen. Tot voorzitter werd met ai- gemene stemmen benoemd de heer B. Reynders. Vervolgens sprak de heer E. van Hee rik over het onderwerp Heerser en Sloof", waarin hij de uitbreiding van de technische mogelijkheden en het aanra- kingsvlak van de techniek met de we tenschap schetste. Hij stelde daarbij de vraag, of bij een steeds toenemende automatisering de werkloosheid even redig zal stijgen. Bij de discussie kwa men in dit verband kwesties van om scholing en vrije-tijdsbesteding ter sprake. Met deze actuele discussie werd de jaarvergadering gesloten. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12 u. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 uur (Avondmis). O. E. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H.. 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 7.30, 9, 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H., 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZAND VOORT: 7.30, 9 H., 11 u. Huis in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H„ 10.30 en 11.30 u. HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H.. 11, 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H., 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. Advertentie Polst U 't Silver Stoepke eens voor een polshorloge U vindt al de bekende goede merken bij: Het huis met het carillon. GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM. Tel. "20049 Hillegom Doktersdienst: G. P. D. Ie Cocq d'Ar- mandville, Sixlaan 7, tel. 5613. Sassenheim Doktersdienst: H. Kwint, Hoofdstraat 324, tel. 7253. Noordwijkerhout/De Zilk Doktersdienst: K. A. van Praag, Heren weg 17. tel. 385. Doktersdienst: H. Walenkamp, Warmond, tel. 01711-220. Noordwijk Apotheken: Duinrand Apotheèk, Nieuwe Zeeweg 1, tel. 2487. Doktersdienst: H. Kruyt, Voorstraat 85, te). 2030. Wijkverpleging: Zr. Faase, Pickéstraat 80, tel. 2536: zr. V. van Luyn, Wijkgebouw Hoofdstraat 12, tel. .2907. Lisse Doktersdienst: F. L. J. M. Haase Jr., He renweg 337, tel. 3685. Santpoort Artsen: M. Trooster. W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 02560-8410. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 025S0-8249. Haarlem: N.V. Heeremans en Van Leu ven, Nieuwe Gracht 78, tel. 17588. Twee gestraften sluiten, wanneer zij de gevangenis verlaten, een stilzwij gende overeenkomst, het „dichterlijk recht", om elkaar bjj te staan in de voor hen zo geblakerde situatie van hun dorp. Zjj beramen een goudroof en verkwanselen hun buit al vast aan de nietsvermoedende eigenaar van de mijn. Het instorten van een schacht wordt hen noodlottig. De drie samen zweerders weten nog tijdig uit de mijn te komen, maar vallen ten prooi aan een wilde achtervolging, die in het ge woel van een Mexicaans volksfeest wordt bekoeld. Een film, waarin de pistolen snel getrokken worden, maar de helden nooit gewond raken. Toe gang boven 18 jaar. Vanaf maandag draait „Onderwater commando, een komische film over kikvorsmannen, die in een verboden zone een straaljager opsporen. Toe gang alle leeftijden. Luxor blijft nog een week de operet tefilm Grafin Mariza draaien. Voor alle leeftijden. Studio heeft een oude, vermaarde film teruggehaald in „Die verduivelde waarheid". Voor volwasse nen. Minerva draait vandaag en mor gen in de avondvoorstellingen Margué- rite Gautier, ook al een bekende film. Greta Garbo speelt de titelrol. Voor volwassenen. Morgenmiddag wordt de grappige film „Lili" vertoont. A.l. woensdag, en donderdagmiddag kan men Stan Laurel en Oliver Hardy be wonderen in de klucht „Zeebonken". A.l. In de avondvoorstellingen wordt die dagen „Singing in the rain" ge draaid. A.l. Advertentie AMSTKKO\vfsKV aArt 20 TH. 11055 Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 GEBOREN: C. J. van der Putten—Dirks z.; C. BohlkenBruinsma z.; M. C. Vos— Haeseker z.; K. GrootMenger z.; N. Ven- nekervan Altena z.; A. C. TalingRomp z.; A. WestdijkDamstra d.; T. Geensen—Lust d.; J. M. E. van der Weljden—Bank d.; A. M. Groffende Boer d. GEHUWD: J. Grit en A. M. van Keulen. OVERLEDEN: M. A. Leijser-Heusschen, 78 j 2e Hogerwoerdstr.; E. B. Muijsken—van Deurs, 86 j., Gasthuisvest; S. H. van Em'den —Bender. 78 Wilheiminapark; C. H. Wol- oers. 74 j„ Gasthuisvest: J. L. Heemskerk, 80 j„ Leidsestraat; C. A. Janssen, 77 j., Schutterstraat; P. J. A. Kolk, 79 j., Kamper laan; C. Schaap, 55 j„ Slaperdijk. Zo is alweer het officiële concertsei zoen '58-'59 van het Noordhollands Phil- harmonisch orkest verstreken. Het laat ste concert vond vrijdagavond plaats onder leiding van Henri Arends. We derom stond er een modern werk op het programma, en wel de tot opening van het programma gespeelde „Sinfo- nietta" voor dubbel strijkorkest van de Poolse componist Kazimierz Serocki Het werk dateert van 1956 en verwierf op het Fitelbergconcours voor com ponisten de eerste prijs. Voorlopig moet ik mij van een oordeel onthouden, want na één keer luisteren is het onmoge lijk dit stuk op zijn juiste waarde te schatten. Stellig heeft de componist in het middendeel iets te zeggen. De beide hoekdelen waren voor mij echter wei nig zeggend. Het motorische element in deze muziek dwingt in ieder geval tot luisteren. Kazimieraz Serocki kwam persoonlijk op het podium om dirigent en orkest te bedanken en de hulde van hét publiek in ontvangst te nemen. Ver volgens was het de pianist Nikita Maga loff, die in zekere zin op grootse wijze Tschaikowsky's populaire pianoconcert no I speelde. Het was groots spel, met een enorme brede greep op de toch al brede muzikale materie. Technisch deed Magaloff wat hij wilde, en het spectaculaire element was hem niet vreemd. Ook in zijn muzikale verklan king zat zeer veel boeiends. Ik heb zelden zulk een groot pianist gehoord, maar toch luister ik liever naar min der briljant, maar meer op het innerlijk afgestelde Spel in een Mozartconcert. De langdurige en ovationele hulde, die Magaloff terecht toekwam, werd colle giaal mét dirigent en orkest gedeeld. Tenslotte liet Henri Arends de prach tige compositie „Schilderijententoon stelling" van Moussorgsky tot klinken brengen. Oorspronkelijk voor piano ge- In café-restaurant Suisse aan de Rijksstraatweg wordt t.m. zondag een biljarttoernooi gespeeld om het kam pioenschap van Haarlem, 3e klas ka der 38-2. Na vrijdagavond is alleen G. Karman (Suisse) nog ongeslagen. Hij heeft twee partijen gewonnen en staat1 OpIlieUW CirCUmirC Van met een algemeen gemiddelde van 12.50 ver boven de andere spelers, van wie P. Slot (Brinkman) met 8.95 moyenne en vier punten uit drie par tijen zjjn grootste concurrent is. Van avond om acht uur speelt Karman te gen Geerling (Scheywijk) en Philippo (De Houtpoort) tegen clubgenoot Schol- te. Om tien uur volgen dan weer twee partijen. componeerd, hebben enkele componis ten het stuk in orkestrale bezetting overgebracht, waarvan die in Ravels orkestratie de meest voorkomende is. Het is een juweel van een werk, met meesterlijke typeringen van karakters, voorwerpen en omstandigheden. He laas kwam de uitvoering niet boven het middelmatige uit. Het leek alsof men blij was er zonder kleerscheuren van af te zijn gekomen. Het publiek toonde zich enthousiast in zijn applaus. J. L. De zesde ronde in het toernooi om de Kennemer damtitels bracht enige verrassingen bij de hoofdklassers, op de eerste plaats het verlies van W. v. Leuffen tegen H. J, v. Berk. Nadat Van Leuffen door sterk spel een schijf winst had weten te verkrijgen maakte hij een ernstige blunder waardoor hij plotseling een stuk achter kwam te staan. De kansen van Van Leuffen zijn nu aanmerkelijk gedaald. P. Bellen speelde tegen de leider een prachtige partij en verkreeg zelfs ma teriaalwinst. Tielrooy verdedigde zich echter bekwaam en wist de remiseha ven nog te bereiken. Ir. Krijgsman en H. J. Meure gaven elkander geen kans én kwamen eveneens tot een puntenver deling. De jongste deelnemers J. Bus en J. Belien putten al h,un kennis en kracht uit om voordeel te verkrijgen en het lukte Belien om geleidelijk aan zijn tegenstander in een gevaarlijke positie te krijgen. Door accuraat spel wist hij dat voordeeltje te handhaven. J. Belien heeft nu 3 afgebroken par tijen hetgeen de stand wat onoverzich telijk maakt. Veronderstellende dat hij daaruit twee punten zal bemachtigen is de stand aldus: Th. Tielrooy 7 uit 5; J. Bus en J. Belien elk 7 uit 6; W. v. Leuffen, J. H. Meure en H. J. v. Berk elk 5 uit 5: H. Willemse 4 uit 5. Ir. M. Krijgsman 4 uit 5 en P. Belien 2 uit 4. Opvallend is wel, dat de eerste drie plaatsen bezet worden door de jongste deelnemers. De zevende ronde wordt 27 april gespeeld bij H.D.C. De oudere liefhebbers van de film herinneren zich nog wel de film Mad- chen in Uniform van Leontlne Sagan, een film, die destijds geen importeur naar Nederland wilde halen omdat men er niets in zag, maar die tenslotte toch min of meer toevallig naar ons land is gekomen. Het werd een groot succes. Vele weken lang werd de film geprolongeerd, nadat hij overigens in Duitsland allerminst onopgemerkt was gebleven. Ten tweede male is Meisjes in uni form op de film verschenen, ditmaal gemaakt door Geza Radvényi. De vergelijking met de film van Sa gan heeft haar gevaren. Uit die tijd herinneren we ons nog zeer goed de gezichten van de hoofdfiguren, minder goed de stijl van de film, die nu wel eens anders zou kunnen uitvallen dan hij in onze herinnering leeft. Het thema blijft interessant, ook al weten we dat de Pruisische Instituten der Soldatenmütter niet meer bestaan en vermoedelijk ook niet meer gewenst worden. De film tekent een verleden, waarover de huidige Duitser zich al leen nog maar kan verbazen en waar van hij zal moeten toegeven dat het al- te gul heeft bijgedragen tot de verove ringszucht van Hitier c.s. De ijzeren opvoeding van dp jongemelsjes uit de deftige Duitse stad, is de achtergrond voor een klein drama, waarin een meis je verliefd wordt op een lerares, waar mee ze overigens allemaal dwepen. Door verraad en geïntrigeer wordt Frau Oberin op de hoogte gehouden. Ze pakt de zaken verkeerd aan, loopt alle nuances voorbij en maakt stukken. Dan pas ziet zij in dat ze ongeliik heeft ge had en met die bekentenis veroordeelt zij dus haar eigen regime. Nu mag men toegeven dat zowel de Pruisische nadrukkelijkheid als de ge nuanceerde liefdesaffaire helder uit de film tevoorschijn komen, met hier en daar noga] wat toneelmatigheid, maar toch met grote variëteit. Het gezicht van Lili Palmer als de lerares ver schijnt Indrukwekkend in de beelden, zulks in tegenstelling tot dat niets z^g gende gezicht van de alom geprezen Romy. die met succes vervangen nad kunnen worden door minstens vier van haar medeleerlingen met veel gevoeli ger en intelligenter maskers. Rembrandt. 14 Jaar. Tegen de jeugidige Amsterdamse ver- weest. Hij was toen ongeveer 9 of 10 tegenwoordiger S. B„ een jongeman j jaar oud. De president van de recht- Coninck Liefsting, zei te Opnieuw is er een circulaire versche nen van het „actie-comité oud-leden van Geloof en Wetenschap". Het actie-comi té deelt daarin mede niet te verwach ten, dat het aantal van hen die adhaesie met de opzet van het actie-comité betuigen, op de gestelde datum (30 april) zodanig zal zijn uitgegroeid, dat met een vereniging in de beoogde gedaante kan worden begonnen. De cir culaire laakt in gepassioneerde bewoor dingen de berichtgeving en commen- tariëring in ons blad aangaande de kwestie G. en W. Op een onderhoud met de hoofdredacteur van ons blad wordt een visie gegeven welke het actie-comi té daarop heeft. Voorts wordt medegedeeld, dat een verslag over het conflict in G. en W. ter inzage ligt voor hen die zich voor de nieuwe vereniging opgeven. De circu laire bevat een voetnoot waarin wordt medegedeeld, dat overneming van het geheel of van een deel der circulaire (met een beroep op de auteurswet 1912) verboden is. die ruim een jaar geleden uit Australië bank, mr. J naar zijn vaderland terugkeerde, heeftbetwijfelen of uit deze gevangenschap de Officier van Justitie bij de recht- in een concentratiekamp alles kan wor- bank te Amsterdam vanochtend „we-1 den verklaard, gens een eindeloze reeks van knoeierij en" VA jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van het voorarrest. In de dagvaarding was een lange lijst van flessentrekkerijen tegen hem opgenomen. Met gladde tong had hij links en rechts in voorhamelijk gere nommeerde zaken goederen op krediet weten te kopen, die hij nimmer had betaald. Zo liet hij zich in een confectiezaak in de hoofdstad een maatpak aan meten en kocht dan en passant enkeie andere kledingstukken, die men hem op krediet meegaf. In een fotozaak wist hij een camera te bemachtigen ntet het smoesje, dat hij de volgende ochtend vroeg eer naai Australië emi grerende vriend wilde fotograferen. Hjj tekende een contractje, waarin was op genomen, dat hij voor een bepaalde datum zou betalen; zo betaling achter wege mocht blijven, dan kon men het bedrag van zijn loon inhouden. Als werk gever gaf hij eep kantoorboekhandel aan het Rokin op, waar hij, enkele maanden tevoren tevergeefs had gesol liciteerd. In weer andere zaken bemachtigde h(j elektrische scheerapparaten, vulpennen, radiotoestellen en een schrijfmachine. In een voorlichtingsrapport stond ver meld, dat de verdachte tijdens de oorlog in Bergen Belsen opgesloten was ge- De officier van justitie noemde hem een op drift geslagen figuur, wiens overredingskracht aan het wonderbaar lijke grenst. Zo was hij er ingeslaagd per K.L.M. uit Australië naar Neder land te vliegen Zonder te betalen. Hij had daar verteld, dat hij zijn geld aan een onbekende had afgegeven, die later voor hem de passage zou voldoen. In Rome stapte hij uit en reisde via Zwit serland naar Nederland terug. In Zü- rich wist hij een Amerikaans reisbu reau wijs te maken, dat zijn travellers cheques waren gestolen, waarop men hem prompt een voorschot verstrekte van 100 dollar. Eenmaal in Amsterdam maaltle hjj zich schuldig „aan de reinste zwendel". H(j nam overal goederen op. die de vol gende dag achter de deuren van de bank van lening verdwenen. Ook uit België zijn klachten over hem ontvan gen. De officier zag in deze jongeman „een aankomend Internationaal zwende laar". De uitspraak volgt op 6 mei a.s. UITREIKING DIPLOMA'S Dinsdag avond 28 april om acht uur zal in de Gemeentelijke Lagere Technische School te Haarlem de uitreiking van de diploma's plaatshebben aan de ge slaagde leerlingen van de vierde klas- sen. Woensdag 29 april zal het Nederlandsch. Kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg een Bacheoncert geven in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Het programma vermeld het concert voor 2 violen te vertolken door Szymon Goldberg en Willem Noske, het derde Brandenburgse concert, het vioolconcert in E gr. t. en de tweede suite. Johan Feitkamp (fluit) ver leent tevens solistische medewerking. BENOEMING. Vertegenwoordigers der gemeentebesturen van Alphen aan den Rijn, Boskoop en Waddinxveen heb ben tot hoofdingeland van Rijnland be noemd dr. mr. J. F. Taat te Boskoop. GOUDEN JUBILEUM De firma ,,'t Sporthuis Willemsen" Botermarkt 46 te Haarlem hoopt 10 mei het feit te ber denken dat zij vijftig jaar geleden werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan zal zij die dag des namiddags van 3 tot 5 uur een receptie houden in restaurant „Bolwerk". ARCHAELOGIE Het bestuur van de werkgroep Kennemerland van de Ar- chaeologische Werkgemeenschap voor westelijk Nederland heeft vrijdag 1 mei om acht uur een lezing met lichtbeel den georganiseerd in café-restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem. De heer dr. C. Wit, conservator van het Gemeentemuseum van 's Graven- hage, zal spreken over; „De archaeolo- gie van onze westkust in de praehis- torie en de Romeinse tijd". Tot Koninginnedag is in het Bloemen' daalse openluchttheater weer een bloc men-mozanek te zien. Levinus Tollenaar heeft daartoe een ontwerp gemaakt, voorstellende een satyr met een baard van zonnestralen, die door een geopend toneeldoek grijnst, en op zijn dubbele panfluit blaast. Het ontwerp heet dan ook „De Bosgod". Het mozaïek, dat ge heel is samengesteld uit hyacintennagel, beslaat een oppervlakte van 200 m2. Het is voor de eerste maal in de thans elf jarige geschiedenis van het Bloemen- daalse openluchttheater, dat men het bloemenmozdiek reeds vóór Koninginne dag heeft kunnen leggen. Andere jaren kon men daarmee pas in mei beginnen. Het mozaïek van dit jaar is samengesteld uit de verschillende kleurnuances wit, geel, rood en blauw. Ten gevolge van een plaatselijke sto ring is de elektriciteitsvoorziening van het provinciaal elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland gisteravond van onge veer 5 minuten over 10 tot 5 minuten voor half 11 gestoord geweest in Bloe- mendaal-Dorp en Bloemendaal-Noord. De straatverlichting was ook in andere wijken van de gemeente uitgevallen. Het feest van de arbeid zal door de afdeling Zandvoort van de Katholieke arbeidersbeweging op vrijdag 1 mei kerkelijk worden gevierd. In de paro chiekerk van St.-Agatha zal 's avonds om 7 uur een Lof worden gehouden ter ere van „St.-ïoseph de arbeider". De kinderen van de Mariaschool zullen dan een bloemenhulde brengen aan Maria, ter opening van de meimaand. Morgenavond om kwart over acht geeft de Gemengde Toneelvereniging „St.-Jacobus" in het Verenigingsge bouw de laatste uitvoering van dit sei zoen. Opgevoerd zal worden het blij spel „De onbekende wereld" geschre ven door Annemarië Kok en Johan Blaa- zer. Het stuk staat onder regie van Joh. Buijs. Het is een kolderstuk waarvan- u van het begin tot het einde kunt schateren van het lachen. Daar men hier altijd veel succes oogst met een blijspel heeft men gemeend de laatste uitvoering goed te maken met dit stuk. Na afloop zal gezellig worden gedanst onder leiding van de „Musketiers". In 1960 zal Nederland voor het eerst een internationaal filmfestival beleven als op 13, 14 en 15 mei voor de eerste maal in Den Bosch liet Benelux smal film festival voor amateurs wordt ge houden. Aan dit festival zullen alle amateurs uit de Beneluxlanden kunnen deelnemen in vier categorieën, n.l. 8 en 16 mm, zowel in zwart-wit als in kleu ren. Zij zijn daarbij gebonden aan het onderwerp: reisfilms. De organisatoren zien dit onderwerp zodanig dat vooral de gebruikelijke opsomming van land schappen en stadsgezichten achterwege dient te blijven doch men het veeleer dient te zoeken in de filmische benade ring van een bepaald aspect van een reis. De deelnemers moeten hun films uiterlijk 11 april 1960 hebben ingezon den. De voorselectie van de ingezonden films heeft voor het eigenlijke festival plaats. Een 40-tal films die tot het fes tival zullen worden toegelaten zullen de eerste dag in het openbaar door de vol tallige jury worden beoordeeld. Op 14 mei worden de deelnemers verwacht aan wie een ontvangst en een rondrit door de stad zal worden aangeboden, 's Avonds worden dan de prijzen uitge reikt en de prijswinnende films vertoond. Deze avond zal met een groots filmbal worden besloten. Op de laatste festival dag zal aan de deelnemers de gelegen heid worden geboden om naar een voor geschreven scenario in Den Bosch een film te maken. Deze films kunnen dan in een afzonderlijke categorie voor het volgende festival worden ingezonden. Er bestaat voor dit festival grote be langstelling zowel van de zijde der ama teurfilmers als bij het reisbedrijf, de fo to-industrie en de plaatselijke fotohan- del, die alle hun voile medewerking ge ven om het festival te doen slagen. Daardoor is het o.m. mogelijk gewor den om de prijzen drie voor iedere categorie te doen bestaan uit waar devolle buitenlandse reizen voor twee personen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2