Unieke efficiency in de Botlek Müller-Hanna lost het erts aan de lopende hand voor blijvend mooie handen DAGPUZZLE t R mr üdy Per 1 januari nog 126.000 woningen nodig Nederlands schip wint race op St.-Lawrence Seaway DE CARNAV ALSMOORD Nieuwe deining in Algerije Prins Willem George Frederikhet eerst van elf zeeschepen in Toronto Sjeik uit Irak vlucht naar Iran Uit de pers PERUTZ naar ■m Zaligverklaring van Canadese zuster aangekondigd STATISTISCH WONINGTEKORT Corruptieschandaal in Hongarije Deens-Brits akkoord over viswateren door MARTIN MONS Zigeuner-kroonprins huwt Fins meisje Koerdenstam uitge weken naar Turkije Houphouet Boigny formateur Wij kijken naar DINSDAG 28 APRIL 1959 PAGINA 7 Pllö wmM De ertstanker Santo Maria bracht maandag de eerste erts uit Labrador naar het opslag- en los- bedrijf van Müller-Hanna, de Ne derlands-Amerikaanse onderne ming, die in het Rotterdamse Botlekgebied een voor de gehele wereld unieke installatie heeft laten bouwen. HANDCREME de onzichtbare handschoen 8" Deputatie van kolonisten tracht in Parijs Soustelle te spreken te krijgen melk en puur Is 't U ook zo goed bevallen? Luchtig Licht verteerbaar Lekker Kabinetsformatie I Kabinetsformatie II Een onderdoevan het volautomatische overslagbedrijf. Links de transportband en in het midden de zogenaamde loskraan, die het erts van de. band aftapt en naar de lichters geleidt. Wanneer het erts opgeslagen moet worden passeert het deze installatie en rolt het door naar het opslaggebied, waar het door een verdeelmachine van de band wordt afgenomen. De overslag in een haven is altijd een soort flessehals. Hoewel de Rotterdam se stuwadoors na de ocrlog hun outilla ge tot de beste van de wereld maak ten, konden zij niet verhinderen, dat in de jaren '55 en '56 bepaalde congesties ontstonden. Ongetwijfeld betekent Mül- ler-Hanna een perfectie van de over slag in de Rotterdamse haven ver ste stadium kan het niet minder dan twintig procent van de huidige ertsover slag aan in de Rotterdamse haven ver werken. (Van onze Rotterdamse redactie) Als 1 mei de b gemeester van de Maasstad daar de transportbanden, die met een snelheid van veertien kilome ter het erts wegvoeren, officieel in wer king zal stellen, ligt er de tanker Sept lies, groot 35.000 ton; nog geen veer tien dagen later komt er een 45.000 tonner zijn erts lossen en nog dit jaar zal men het beleven dat een 60.000 tons ertstanker twintig kilometer de Nieuwe Waterweg opvaart om bij het meest gemechaniseerde overslagbedrijf ter wereld zjjn erts af te geven. Dan eerst zal Müller-Hanna zijn enor me efficiency kunnen bewijzen, want de Ore Chief, zoals het schip heet, zal bin nen 36 uur zjjn lading over de trans portbanden moeten uitstorten. De firma Wm. H. Müller is een veel zijdig bedrijf. Zij heeft ertsbelangen in Spanje, Brazilië en Chili, zij heeft een zeegaande vloot en een binnenvloot, zij treedt als agent op voor buitenlandse reders en tenslotte handelt zij zelf ook nog in erts. Het enige wat haar, na dat zij de drijvende kranen van de n.v. Progress had overgenomen, ontbrak was een losbedrijf op de wal. De firma Advertentie ondanlu huishoudelijk werk atrix in dozen van 75 en 1.25 O VERLOOPRAAD SEL 3 5 6 7 9 10 De laatste letter van het eerste woord Is tevens de eerste letter van het tweede woord BÜ juiste invulling ontstaat er in de mid delste kolom de naam van een plaats. 1. markttent - meerstemmig zangstuk 2. llvreiknecht - bijenhouder 3. vloerbedekking - harde klap 4. onbarmhartig - plaats in Utrecht 5. troep - glad 6. handvat - strijdmacht 7. heuvel bij Jeruzalem (Bijb.) - zuivelprodukt 8. weefsel - ooievaar 9. oogziekte - uitruster van schepen 10. met laat - strafwerktuig OPLOSSING 27 APRIL Horizontaal: l. tev; 4. reden; 6. rekenen: 8. eg; 9. ga; 10 keg: li. rem; 12 el: 14. re; 15. legeren: 18. noden. 19 men Vertikaal: 1 lek; 2. eden; 3. ven; 4. regelen; 5. negeren; 6. rekel; 7. Namen; 13. rede; 16. gom; 17. ren. Hanna met enorme ertsbelangen in La brador (Canada), in ons land verte genwoordigd door Müller, zocht in Europa eveneens grond voor een groot opslag- en overslagbedrijf, ook al omdat haar jaarproduktie in verband met de ijsgang op de St.-Lawrence Seaway in zeven maanden moet worden afgevoerd. Samen hebben deze firma's het Botlek- bedrijf gesticht, dat in zijn eerste fase een investering van twintig miljoen gul den vroeg. Het bedrijf is gebouwd op de toe komst. Men is er van uitgegaan, dat aan de behoeften van de Europese staalindustrie niet meer door de dicht bij gelegen ertslanden als Zweden en Spanje kan worden voldaan. Men zal dus moeten overgaan op de 'aanvoer uit verre gebieden als Labrador. Het vervoer over grote afstanden is om eco nomische redenen alleen mogelijk met zeer grote schepen, die echter geen tijd mogen verliezen in de havens, want elke dag, dat zij voor de kant lig gen kost geld, veel geld. Een 60.000 ton ner kost, wanneer hij niet vaart, 20.000 (weggegooide) guldensVandaar bouwde men een bedrijf met een maxi male los-capaciteit, waarmee een schip zo snel mogelijk van zijn lading kan worden afgeholpen. De heer E. van Veelen, directeur van Wm. H. Müller, verwacht veel van de toekomst. Hij is er van overtuigd, dat de staalindustrieën zich in landen als Duitsland, Frankrijk en Luxemburg aanzienlijk zullen uitbreiden. Door de recente depressie is het beeld niet zo duidelijk, maar voor 1965 verwacht hij een vermeerdering in de Duitse staalin dustrie van 7 miljoen ton tot 30 miljoen ton. In het eerste bouwstadium, waar mee men voorlopig gaat werken, be schikt men over twee loskranen met een capaciteit van elk 1000 ton per uur. Deze kranen werpen het erts op een 1600 meter lange transportband, die de ze grondstof direct doorvoert naar een Rijnschip of naar het opslagterrein, dat een miljoen ton kan verwerken. Op het gehele bedrijf zullen slechts een 65 men sen werken. Wanneer in de toekomst mocht blij ken, dat een uitbreiding verantwoord is, kan men gemakkelijk uitbreiden. De fundamenten liggen er reeds voor een tweede transportband, er is een plaats gereserveerd voor nog twee loskranen en op het terrein van .veertig hectaren kan men nog twee opslagterreinen aan leggen met een capaciteit van een mil joen ton elk. De prefect der pauselijke ceremoniën mgr. Enrico Dante, heeft gisteren of ficieel de zaligverklaring van de Cana dese zuster Margareta Maria Dufrost aangekondigd, aldus meldt het K.N.P. De zaligverklaring zal volgens deze „Intimatio" van mgr. Dante geschie den op zondag 3 mei des ochtends om 10.30 uur in de St.-Pieter. Des avonds zal de Paus de basiliek bezoeken om in een plechtig lof de relikwieën der nieu we zalige te vereren. De plechtigheid wordt bijgewoond door kardinaal Leger, de aartsbisschop van Montreal en door een grote groep van andere Canadese bisschoppen. Een delegatie van de Franse kolo nisten in Algerije is gisteren per vlieg tuig naar Parijs gereisd, om te trachten de Franse regering te bewegen conces sies te doen <f5e nieuw verzet tegen de regering in Algiers kunnen vermijden, aldus meldt DPI. De deputatie staat onder leiding van Pierre Lagaillardc, de ex-student die verleden jaar de revolte van 13 mei geleid heeft. Een der leden is Alain de Serigny, de uit gever van het dagblad „Echo d'AIger" en een vooraanstaande figuur in het comité van openbare veiligheid dat Algerije in die woelige dagen bestuurd heeft. De voornaamste taak van de depu tatie is de plaatsvervangende premier, Jacques Soustelle, te ontmoeten, die vorig jaar de politieke leiding van de opstand heeft overgenomen. Ook wil de delegatie vandaag de openingszitting van de Assemblee bijwonen. Lagail- larde en de andere 65 député's uit Algerije willen de Assemblée overhalen het .principe van „integratie" van Al gerije met Frankrijk te accepteren. Verwerping van dit principe zou een felle reactie onder de Fransen in Al gerije kunnen veroorzaken. De onmid dellijke oorzaak van de nieuwe deining is het besluit' van De Gaulle amnestie te verlenen aan dertig ter dood ver oordeelde Algerijnse rebellen. De extre misten menen dat Parijs hen met de ze amnestie met opzet voor het hoofd heeft gestoten. Advertentie Advertentie Het statistisch woningtekort in Ne- Tezamen hadden deze gemeenten aan derland bedroeg 1 januari van dit jaar rond 126.000. Het tekortcijfer daalde in 1958 met ongeveer 23.000 of 15 pet. Uit gedrukt in procenten van de totale woningbehoefte was het statistisch te kort op 1 januari 1959 voor het gehele land gemiddeld 4,4 tegen gemiddeld 5,3 op 1 januari 1958. De v cningbehoefte nam in 1958 sterker toe dan in 1957, voornamelijk als ge volg van de gedwongen repatriëring van 38.000 landgenoten uit Indonesië. Daardoor werd de inloop van het tekort afgeremd. Het tekort daalde in 1958 met 8000 minder dan in 1957, ondanks het feit, dat in 1958 een groter aantal woningen werd gebouwd. Het aantal gemeenten, waar geen statistisch tekort aan woningen meer is, nam in 1958 toe van 208 tot 284. product Het Nederlandse vrachtschip „Prins Willem George Frederik" van de Oranje- ljjn heeft de wedstrijd van elf zee schepen om als eerste een havenstad aan de Grote Meren te bereiken via de zater dag geopende St.-Lawrence Seaway, ge wonnen, aldus meldt U.P.I. De „Prins Willem" arriveerde gisterenochtend vroeg in Toronto. Het Duitse schip „Lahnstein" en het Britse schip „Man chester Faith", de grote concurrenten van de „Prins Willem" op de tocht via de sluizen en andere waterwerken van Montreal naar Toronto, kwamen 's middags pas aan. De „Prins Willem" heeft nog geen volle twee dagen over het traject Mont real-Toronto gedaan. In nog geen der tig uur was Kingston bereikt, terwijl voor de opening van de Seaway de reis van Montreal naar Kingston ge woonlijk drie tot vier dagen vergde. Kapitein Aaldjjk van de „Prins Wil lem", die tijdens de 'afgelopen twee dagen maar enkele uren naar kooi is geweest poseerde gewillig voor de tal rijke fotografen. Op een van die plaat jes kust hij een knap meisje uit Toron to, die de gehele nacht gewacht had om deze eer deelachtig te worden. „We hebben er hard voor gewerkt," verklaarde Aaldijk. Zijn schip heeft de race gewonnen ondanks een verbogen schroef. Later op de dag zijn de kapitein, de eerste stuurman Onderwater en de hoofd-machinist Crynen door de ge meenteraad van Toronto ontvangen. Vanochtend kregen zij reeds een hor loge. De Rotterdamse kapitein en zijn bemanning van dertig koppen, kunnen op heel wat geschenken rekenen van de autoriteiten in Toronto. En hun schip krijgt gratis een nieuw verfje. Een groot corruptieschandaal, waar bij hoge functionarissen van de Hon gaarse Nationale Bank betrokken zijn, is aan het licht gekomen, aldus meldt U.P.I. Vier van die functionarissen, on der wie de hoofdaccountant mevrouw Weher, zijn gearresteerd wegens ver duistering van grote geldsommen. De verduistering is gepleegd over een pe riode van ruim twee jaar. Tegen nog twintig employees van de bank bestaat verdenking. Reeds is de verduistering van minstens 400.000 fo- rint vastgesteld, doch vermoedelijk zal dat bedrag nog aanzienlijk stijgen. Het onderzoek wordt door de politie uitge voerd zonder hulp van de controlecom missie van de bank. Geloofd wordt dat sommige leden van die commissie ook bij de affaire betrokken zijn. De ver duistering is geschied door voor het bouwbedrijf bestemde kredieten waar aan geen rente was verbonden, over te hevelen naar rekeningen op welke tien procent rente getoucheerd werd. Een vooraanstaande sjeik uit Irak is naar Iran gevlucht en heeft daar om asyl gevraagd, aldus meldt United Press International. Het avondblad „Et- Elaat" heeft namelijk bericht, dat Sjeik 'Osmon, de zoon van Sjeik Aladin Nazsh- bandi, die de leider ig van een invloed rijke Mohammedaanse groep in Irak, uit Irak is gevlucht vanwege de maehts- toename van het communisme in het land. Het blad voegt daaraan toe, dat de Sjeik en zijn volgelingen bij de Iraans-Koerdistaanse stad Sanandaj aankwamen en om asyl verzochten. Hij verblijft thans in de grensstad, terwijl de regering zijn verzoek bestudeert. Engeland en Denemarken hebben gis teren te Kopenhagen een overeenkomst getekend waarbij Britse treilers tot op een afstand van zes mijl van de Faroer- eilanden mogen vissen in plaats van de twaalf mijl die Denemarken voor andere landen stelt in afwachting van een internationale regeling van het pro bleem der territoriale wateren. In be paalde tijden van het jaar zullen de Britse treilers echter niet in enkele ge bieden binnen de twaalf mijl mogen komen. 24 „Ik zou graag eens met hem spreken, maar het zal hem nu zeker te laat zijn?" „Wel nee, mijnheer Frans zal u graag ter wille zijn, hij is late uren gewoon." Ze gaat naar de deur, maar met de knop in de nand, blijft ze opeens staan. „Mijnheer Perquin, ik heb u gezegd, dat Lou Smeenk normaal is. Maar de ene normale mens staat dichter bij de grens, die het abnormale van het normale scheidt, dan de andere. Smeenk staat er vee] dichter bij dan u of ik Als u hem arresteert, stoot u hem over die grens heen. „Ik kan u maar één ding beloven," zegt Perquin. „dat is, dat ik niemand zal arresteren, zonder over tuigende bewijzen voor zijn schuld. En iemand dooi brullen en dreigen tot bekentenis dwingen is mijn systeem niet." Mijnheer Frans heeft die uiterlijke gelijkenis met een diplomaat of een hooggeplaatst geestelijke, die men vaak bij een deftig gérant of maitre d'hötel vindt. „Niet het type van de eigenaar van een kleine- stads hotel," denkt Perquin. „Hoe ter wereld komt deze man in Sint Odiliënrode verzeild?" Hij voelt een onbestemd wantrouwen tegen deze figuur, die helemaal niet wil passen in het décor. De ander schijnt zijn gedachten te raden, want hij glimlacht fijntjes, in de donkere ogen onder de zwa re witte wenkbrauwen vonkt een glimp van vermaak. „Nee, inspecteur, ik heb mijnheer Van den Bronck werkelijk niet gekend voor hfl naar Sint Odiliënrode kwam. Toen ik de „Korenschoof" overnam, moet hij een jochie van een jaar of veertien, vijftien ge weest zijn, dat in een sportblouse en een korte broek ergens, waar weet ik niet, op de harde schoolban ken zat." Inspecteur Perquin bloost van ergernis; „Ik ben me niet bewustzegt hij stijfjes. Er trekken lachrimpeltjes om de vieve donkere ogen van de eigenaar van de „Korenschoof". „Per slot van reke ning zijn de vermoorde en ik beiden vreemde een den in de Sint Odiliënrodese bijt. Maar ik kan u plechtig verzekeren, dat ik niets op mijn kerfstok heb, behalve dan dat ik indertijd als een slungel van een jaar of zeventien van het seminarie ben weg gelopen. Dat kan me soms nog spijten, niet om me zelf, maar om mijn moeder zaliger, die haar jongste zo graag priester had gezien. Maar wat doe je, als de roeping er niet is en de zwerflust je in het bloed zit?" „Mijnheer Frans, ik wou u vragen of u die avond het slachtoffer met zijn clubje in de „Korenschoof" hebt gezien. Is u toen ook iets bijzonders opgeval len?" „Nee, tenzij je dat herrietje met dokter Scheers als iets bijzonders wilt zien, wat het beslist niet was. Van mijn plaats achter de bar had ik een goed ge zicht op ze in de grote spiegel daar tegenover. Ik heb natuurlijk niet onafgebroken op ze gelet, maar ik ben èr zeker van, dat niemand van dat groepje die rommel in het glas van de kantonrechter heeft kunnen doen, ook niet terwijl Van den Bronck danste, zonder dat de anderen dat hadden moeten merken. Bovendien, het wil er bij mij niet in, dat de ver moorde het vergif in zijn drank naar binnen zou hebben gekregen. Hij had dat toch vast en zeker moe ten proeven." „Och, ais je min of meer dronken bent....-.." „Maar hij was niet dronken. Ik heb hem nog nooit ook maar een beetje aangeschoten gezien, zelfs ge durende de carnaval niet. Bastiaansse, ja, die had hem aardig om en de dokter was nou juist ook niet „Is de vermoorde nog lang blijven zitten, nadat de griffier was weggegaan? „Dat weet ik niet. Hij zat er nog, toen ik weg ging. Dat was om een uur of een, kort nadat die troep met die dikke bakker weer verdwenen was. Een kostelijk type, die dikkerd. Hij had een grote doos gebak bij zich, dat hij uitdeelde. Van den Bronck moest er niets van hebben, maar het bakkertje duwde hem zijn goede gaven met geweld in de mond. Hq moest wel slikken, of hij wou of niet. Het was een zotte scène, maar daardoor weet ik zo zeker, dat de kantonrechter er toen nog zat." „Weet u ook, wie die bakker was?" „Nee. Hier heeft u nu het voorbeeld van een mas ker, dat zo goed was vermomd, dat hij niet te her kennen viel. Zijn hoofd en hals waren bedekt door de grote kartonnen kop en zijn gehele lichaam zo dik opgestopt, dat men er zich geen voorstelling van kon maken hoe onder al die vulling de werkelijke man er uitzag. Bovendien kon hij door al die rommel zijn gewrichten niet buigen, zodat hij meer voortschoof dan liep. Maar als u het wilt weten, dan kunnen de andere lui van zijn clubje het wel vertellen. Ik heb er verscheidene van herkend, dat valt dus gemak kelijk genoeg uit te vissen." „U heeft eigenhandig Van den Broncks bestellin gen gemixed, nietwaar?" Weer dat geamuseerde lachje: „Dat heb ik inder daad, inspecteur. Maar ik verzeker u nog eens. dat ik noch een motief had om hem te doden noch in bezit was van het gebruikte vergif. Of van welk ver gif dan ookV' „U had geen motief. Heeft u enig vermoeden wie ei wei een motief had?" De hotelier springt op en loopt onrustig de ka mer op en neer: „Wie er wel een motief had? Wat moet ik hierop antwoorden? Begrijpt u mij goed, inspecteur, ik weet niets. Maar als je zo jaren lang als de oude Odysseus de wereld hebt rondgezworven, krijg je een soort zesde zintuig. Ik kan net gevoel niet kwijt raken dat sinds de komst van de nieuwe kantonrechter onder het rimpelloze watervlak van ons Odiliënrodes be staan een gevaarlijke, donkere onderstroming loopt. Bedenkt u eens, er komt een nieuwe inwoner in een kleine stad, zo'n stadje, waarin de notabelen groten deels op elkaar zijn aangewezen voor het gezellig verkeer. Die nieuwe inwoner doet niets om zich ook maar een. beetje populair te maken, integendeel. (Wordt vervolgd). het begin van dit jaar een berekend overschot van rond 6000 woningen. Bij de berekening van het statistisch wo ningtekort voor het gehele land is met dit overschot geen rekening gehouden. Het aandeel in het totale tekort van Nederland bedraagt voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht gezamenlijk 56 pet (waaronder de drie grote steden 28 pet), voor Overijssel en Gelderland 18 pet. Noord-Brabant en Limburg 19 pet en voor de overige provincies tezamen 7 pet. Van alle provincies had Zeeland het kleinste statistische woningtekort met 500 woningen of 0,6 pet van de woning behoefte. Het tekort was het grootst in Zuid-Holland met 5,3 pet van de woningbehoefte. Van de grote steden gaf Rotterdam het hoogste tekort te zien met 8,3 pet. In vergelijking met 1 januari 1958, toen dit percentage voor deze stad 9,8 be droeg, kan echter -van een belangrijke verbetering worden gesproken. Van de drie grote steden toonde Den Haag met 25 pet in 1958 de grootste inloop. Het relatieve tekort van deze stad (4,3 pet) werd daarmede ongeveer gelijk aan het landsgeniiddelde, dat van Amsterdam (4 pet) daalde daaronder. De drie grote steden leverden tezamen ruim 15 pet van het totaal aantal in 1958 ge reed gekomen woningen. De opheffing van het statistisch te kort in een gemeente wil niet zeggen, dat in die gemeente ook de woningnood zou zijn gelenigd. Een statistisch te kort geeft slechts het verschil aan tus sen het aantal beschikbare woningen en het aantal woningbehoevende huishou dens. De statistische tekorten houden bijvoorbeeld geen rekening met de kwa liteit van de woningen of met de vraag naar woningen in verband met voor genomen huwelijken of vestigingen en evenmin met een wontngreserve, welke voor het normaal functionneren van een woningmarkt noodzakelijk is. Advertentie Fotograf oor beter De „kroonprins" van de ruim twee duizend zigeuners in Finland, Allan Hagert, treedt vandaag in het huwelijk met een Fins meisje, aldus meldt U.P.I. Maar ondanks deze breuk met de traditie zal de bruiloft toch een van de grootste festiviteiten van jaren voor de zigeuners zijn. Tegelijk met het hu welijk wordt ook het feit gevierd, dat hun voorouders vierhonderd jaar gele den naar Finland kwamen. De plechtigheden beginnen in de gro te kerk van Helsinki en worden voortge zet in een restaurant. Gisteren begon nen de zigeuners, die voor een groot deel in west-Finland wonen de stad al binnen te stromen. Allan Hagert is de zoon van de bekende paardenfokker en landeigenaar Kalle Hagert, die op na genoeg elke paardenwedstrijd in Fin land wel met een of meer paarden ver tegenwoordigd is. De jonge bruid zal na de bruiloft, op kosten van haar schoonvader, haar studie voortzetten. Een gehele Koerdenstam van 700 mannen, vrouwen en kinderen is naar Reuter meldt uit Noord-Irak naar Turkije uitgeweken. De stam was gekant tegen het republikeinse bewind van premier Kassem en zij zou be trokken zijn geweest bij de mislukte opstand van kolonel Sjawwaf in Mo- soel. Opneming m deze rubriek i» «Iet noodzakelijk een bewijs van in stemming. De Volkskrant van hedenochtend schrijft over de mislukking van de for matiepogingen van prof. De Quay; Wat nu? Als men er vanuit gaat, dat de formatie-De Quay door een bepaal de verdeling van de portefeuilles en het gemis aan ministerabele figuren steeds meer in de knoei raakte, dan zou ge dacht kunnen worden aan een nieuwe man die nog eens gaat proberen om hetzelfde spel met meer succes over te spelen. Een aantrekkelijke bezigheid lijkt dat echter niet. Men zou ook kun nen pogen om alsnog tot een herstel van de brede basis te komen. Wij zou den geneigd zijn om daarvoor te pleiten. Wij zijn er ons echter tegelijk van be wust, dat de P.v.d.A. en de drie chris telijke partijen nu zover van elkaar af staan, dat de weg terug op dit ogenblik wel heel lang lijkt. Misschien had het anders kunnen lopen wanneer bij het begin van de formatie het uiterste was gedaan om verschillen over het pro gram te overbruggen. Maar gedane za ken nemen nu eenmaal geen keer. De Telegraaf meent: Aanvankelijk de K.V.P. en later voor al de C.H.U. hebben de grootste moei lijkheden veroorzaakt. De K.V.P. door dat zij het departement van Economi sche Zaken opeiste, doch slechts met zeer veel moeite een geschikte figuur naar voren kon brengen, die bereid was dit departement te beheren; de C.H.U., o.a. doordat zij ondanks haar gouver nementele gezindheid er op of juister gezegd na het laatste ogenblik geen genoegen mee nam als „sluitstuk" te fungeren. Het is bekend, dat een zeer sterke stroming in de K.V.P. met veel tegen zin de brede basis heeft laten varen; een functionaris van de K.A.B. heeft onlangs openlijk verklaard, dat deze bond zich van een „rechts" kabinet wenste te distantiëren. Ook in de C.H.U. zijn herhaaldelijk stemmen opgegaan, die er de voorkeur aan gaven, met de Partij van de Ar beid in zee te blijven gaan. De verdenking dat het dus geen toe val is, dat het juist deze twee partijen zijn, die de grootste moeilijkheden heb ben veroorzaakt, ligt voor de hand. De Franse minister van staat Hou phouet Boigny heeft aldus AFP de op dracht aanvaard om de nieuwe rege ring van Ivoorkust te vormen. Als het parlement hem donderdag als forma teur steunt, zal hij als minister van staat aftreden. Advertentie WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8 15 Rep. Tuipenrallye. 8.25 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.37 Mid- dagpauzedienst. 13.00 Nws. 13.15 Rep. Tuipenrallye. 13.25 Caus. 13.30 Pro menade ork. en solist. 14.10 Gram. 14.30 Gewijde muz. 16.15 CaJvijnher- denkinj, 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram 18 15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber 19.10 Kamerkoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Herdenkingsstonde aan de voor avond van de 50ste verjaardag van H.M. Koningin Juliana. 21.15 Gram. 21.30 Muz. caus. 22.00 Klankb. 22.25 Gitaarens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VA RA; 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Gram. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 17.00 V. d. mannen. 17.50 Regeringsuitz.; Rijksdelen overzee. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Toespr. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tus sen de regels door. 20.15 Appèl-3. 21.25 Hoorsp. 22.30 Luitrecital. 22.45 Tussen mens en nevelvlek. 23.00 Nws 23.15 Gram, 23.30 Hammondor gelspel. BBC HOME SERV. 330 m. 12.00 Gram 13.40 Pianospel. 15.50 Gram 16.45 Progr. v. oudere mensen. 18.40 Volksdansen 19.00 Gram. 20.00 Koor- en orkestconc. 22.15 Gram. 23.06-23.36 Clavecimbel en instr trio. BBC LIGHT PROGR. 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.34 Nws. en Latijns-Amerik muz. 15.45 Amus.muz 1730 Nws en gevar. orogr 20 30 Nws en verz. progr 2130 Nws en gevar Drogr 22.00 Amus muz 22 40 Gevar muz NDR/WDR 309 m 12.00 Amus. muz 13 15 Operetteconc 16.00 Franse muz. 17.35 Gram. 19.20 Lulu. opera. woensdag 29 april 22.15 uur - Vaticaanse wetens waardigheden donderdag 30 april 17.00 uur - Het muziekkorps van de Amerikaanse luchtmacht, standplaats Wiesbaden, voert o.l.v Kpt. A Gabriël muziek uit van Hansen Skirner en Sousa vrijdag 1 mei 22.15 uur Wat denkt de H Stoel over (N.B. Programma-wijziging voor behouden vanwege actualiteiten» 22.10 AmusJjirogr. 23.15 Lichte muz. 0.10 Lichte muz. FRANKRIJK 3. 280 en 235 m. 12.02 Symf.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamer- muz. 15.10 Franse muz. 15.55 Strijk kwartet. 16.55 Gram. 19.16 Gevar. conc. 20.11 Gram. 23.10 Gram. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m: 12.00 Gram. 13.11 Gram. 16.02 Gram. 17.10 Kamermuz. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Das Land des Lachelns, operette. 21.45 Gram. 22.25 Kamermuz. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gevar. muz. 13.15 Gram. 14.15 Belg. muz. 15.15 Koor- conc. 15.30 Gram. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 17.40 Gram. 18.30 Jazz- muz. TELEVISIEPROGR. AVRO: 17.00- 17.35 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel 20 30 Aan de voor avond van Harer Majesteits verjaar dag. 20.40 Land en water, film 21.00 Eenakters. DUITSE TV-PROGR. 17.00 V. d. kind. 18.20-18.40 V d. vrouw. 18.45- 19.25 Hier und Heute. 20.00 Nws. 20.20 Filmrep. 21.00 TV-film. FRANS-BELG. TV-PROGR. 17.00- 18.30 V. d. kind 19.00 Caus. 19.30 On bekend. 20 00 Nws. 20.30 Film 21.40 Onbekend 22.15 Literair orogr Hier na: Wereldnws. VLAAMS BELG TV i'HOGR 19 00 Rep 19.30 Nws 20.00 Kaleidoscoop. 20.30 Filmrep. 20.50 TV-spel. 22.10 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7