VOOR ICN1CREEP Koninklijke onderscheidingen laandig naaigarnituur en De Gruyter betaalt HET SNOEPJE VAN DE WEEK Uit de pers ankoop van (Vervolg van pag. 11) Kamercommissies over kolencrisis Wie bij De Gruyter koopt, kan zich zo'n extraatje best veroorloven. In drie, maanden bad ik die f. 15,- van het naaigarnituur met kassabons voor 10°/o kor ting verdiend. Benoemingen Onderscheidingen Ambtsaanvaarding Darwin-herdenking aan Katholieke Universiteit Studieweek voor Hon gaarse intellectuelen WOENSDAG 29 APRIL 1959 PAGINA 12 elke aankoop (Extra Voor de kinderen „Handhaaft supernationaal karakter van K.S.G." DE BERLINALE Kabinetsformatie III Kabinetsformatie IV Kabinetsformatie V Kabinetsformatie VI Kabinetsformatie VII Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda. steeds een andere lekkernij met elk* week een nieuwe verrassing erbij. Examens Katholieke Illustratie ËipPrl in Limburg, te Heerlen; ir. J. P. M. van Waes, chef Chemische Bedr. Staats mijnen in Limburg, te Geleen. Ridder Oranje-Nassau: T. Schurin- ga, Ter Apel, voorz. Handelsver. ..Mercurius" Ter Apel; B. de Vries, Driesum voorz. Coöp. Ink. ver. „Oos tergo'' Leeuwarden: H. J. Freese, bedrijfsl. Bendien's Conf., Emmen; P. Bos, voorh. bestuursl. Kamper Ver. Handel en Nijverh., Kampen; G. van der Linde, bestuursl. Enschedese Bak- kerspatr.ver., Enschede; A. Zwartz, Enschede, dir. S. I. Zwartz N.V., Ol- denzaal; ir. W. van Lookeren Cam pagne, dir. N.V. Steenfabr. v.h. Van Lookeren Campagne, Zaltbommel; J. B. Möring, dir. N.V. Möring en Steen aart, Nijkerk; W. Tolmeijer, dir. Tol- meijer's Dental Lab. Arnhem; J. D. de Vries, Brummen, alg. seer, K. v. K. en Fabr. voor Midd.-Gelderl. Arnhem; W. E. P. Bertram, Bussum, voorh. dir. Ink. comb. „Nederland", Amsterdam; J. A. Groenendaal. dir. Alg. Brandst. hand. „Amsterdam", Amsterdam; W. C. Hülsmann, Bussum, voorz. Ned. Bond Timmerfabr. in Nederland; G. H. R. Klatte, Hilversum, dir. Kon. Man. Ind. M. J. van de Waal en Co., Amsterdam; P. Laddrak, Edam, dir. fabr. Edam Ver. Fabr. van L. J. Heij- meijer, Amsterdam: B. H. van Nif- terik, Bussum, mededir. Techn. Unie Heybroek-Zélander, Amsterdam; J. J. Bezem, voorh. dir. Coöp. Verbruiksver. „Vooruitgang", Rotterdam; F. G. van Essen. vooh. dir. Coöp. Inkoopver. „St.-Homobonus", Rotterdam; J. G. A. van den Berg, hoofdcom. A Min. Econ. Zaken, 's-Gravenhage; M. van Velden, ref. Minist. Econ. Zaken, 's-Gravenha ge; W. H. Neefjes, voorz. Ned. Chr. Drogistenbond, 's-Gravenhage; J. Schouten, Capelle aan den IJssel; G. Ph. Verhagen, gedel. com. „Ver. Ind. Rotterdam", voorh. Ph. Verhagen en Zoon, Rotterdam; C. Verwoerdt, hoofd- bestuursl. Bond Chr. Slagerspatr. te 's-Gravenhage; S. Hillebrand te Sint- Laurens, lid hoofdbest. Bond Smeden, Constr.- en Mach.bedr.; J. de Jonge, Ellewoutsdijk, lid hoofdbest. Ned. Bak- kersb.; J. B. A. Hurkmans, voorz. Ned. Kath. Bakkersb., Breda; H. F. C. T. Jacometti, dir. N.V. Vernis, en Verfw.fabr. v.h. J. Wagemakers en Zn., Breda; J. J. Mol, amb. Ned. Kath. Middenst.bond, Breda; A. F. M. van Vugt, adj.-dir. N.V. Ned. Vlasspinne rij, Tilburg; P. J. W. Gruijthuijsen, dir. Aluminium- en Metaalwarenfabr. „Weert", Weert; G. H. Vromen, Bruns- sum, dir. Tech. Bur. Vromen, onder- voorz. K. v. K. en Fabr. voor de Mijn streek; F. J. Klompé, chef. afd. Ink. en procuratieh. Oranje-Nassau Mijnen, Heerlen; J. Nievelstein, mrjnbouwk. hoofdopz. Doman. Mijn-Mij., Kerkrade; J. J. Stouthart, chef afd. Loon- en Verz.wezen Mij. tot Expl. Steenkolenm. Laura en Vereeniging, Eygelshoven; H. C. P. M. Trommelen, "adj. chef. Inkoopafd. Staatsmijnen. Heerlen. Binnenlandse Zaken, P.B.O., O. K. en W. en Sociale Zaken Ridder Ned. Leeuw: prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid van So ciaal-Economische Raad te 's-Graven hage. Binnenlandse Zaken, P.B.O., Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Riddre Ned. Leeuw: J. M. Schilthuis, wethouder der gemeente Rotterdam, be stuurslid van organisaties op het gebied van de graanhandel te Rotterdam. Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Ridder Ned. Leeuw: C. Boudewijn te 's Gravenhage, voorz. St. tot Ont wik. van Komgronden te Tiel. Officier Oranje-Nassau: (bij bevor dering) ir. B. C. van Balen Walter te Leeuwarden, dir. Boter- en Kaascontr. Officier Oranje Nassau: A. Bakker te Bennekom, voorz. Bond van Ned. Marg.fabr., dir. Marg. fabr. „De Valk", te Weesp; dr. C. W. C. van Bee- kom, te Goes, rjjksl. cons.; Th. Brou wer, te Assen, voedselcm. Drente, oud- voorz. Drentsche Chr. Boeren- en Tuin- dersb.: H. van Dommelen, te 's Gra venhage, dir. Voedselvoorz. in- en verk. bur.; ir. J. A. Eshuis te Arnhem, dir. v. d. Ned. Heidemij.; C. D. Grijns, te Utrecht, secr. ver. „Het Grondbezit"; dr. J. de Hoogh, te Bilthoven, insp. Staatsbosbeheer; ir. C. S. Knottnerus, te Steenbergen, voorz. Kon. Ned. Land- bouw-comité; dr. H. N. Kooiman, te Wageningen, oud-bibi. v. d. Landbouw- hogesch.; ir. D. J. Maltha, te 's Gra venhage, hoofd v. d. hoofdafd. docu mentatie en publ. directie Landbouw; dr. J. W. Pette, te Bennekom, hoofd- dir. Ned. Inst. v. Zuivelonderz.F. W. van de Ven, te Rotterdam, dir. Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken; dr. A. D. Voüte, te Arnhem, dir. Inst Toe- gep. Biol. Onderz. in de Natuur; ir. W. A. G. Weststrate, te Amsterdam, dir. Vuilafvoermij. „V.A.M." en v. d. Stichting Compost. Ridder Oranje-Nassau: J. Algra, te Stiens, oud-bestl. Ned. Alg. Keurings dienst voor Landb.z. en Aard.pootgoed (N.A.K.); J. T. de Boer, te Akmarijp, dir. de Coöp. zuivelfabr.; J. Boot, te Schellinkhout, fruitkweker en bestl. v. tuinbouworganisaties; K. Bosje, te Ol- deberkoop, hoofd lagere landbsch., voorz. Ned. Ver. Dir. en Leraren van Lagere Land- en Tuinbsch.; A. W.Ce- vaal, te Grijpskerke, bestl. Zeeuwse Landb. Mij.; R. Frantsen, te Rotter dam, voorz. Ned. Ver. van Landb., Tuinb-, en Vakonderw.; F. Hakkers, te Werkendam, fabr. van griend- en riet- prod.; P. J. de Leeuw, te Yerseke, mosselhandel. en confabr.; J. W. A. Lefeber, te Lisse, voorz. en bestuursl. van organisaties op het gebied van de bloembollenteelt en -handel; E. J. Luch- tenbelt, te Zwollerkerspel, bestuursl. v. org. op het gebied v. d. landb.; P. Mak, te Schiedam, voorz. v. d. Ver. Fabr. van Zwakalcoholh. en Alcoholvr. Dranken; P. G. Meuwissen, hoofdcom. te Londen; D. Mulder, te Voorst, die renarts; J. E. Veenman te Wagenin gen, dir. druk. en uitgmij. H. Veenman en Zonen; A. B. H. Vlielander, te Numansdorp, rentm. ambachtsheerlijk heid Cromstrijen; A. Zwaan, te Voor burg, dir. zaadteeltselectiebedr.; A. R. Zwaan en Zoon, en v. h. kwekerljbedr. Zwanesse. Sociale Zaken en Volksgezondheid Ridder Ned. Leeuw: F. Bezemer, s -Gravenhage med. adv. Arbeidsin spectie; ir. F. Groeneveld 's -Gravenha ge, scheik. adv. Arbeidsinsp. Officier Oranje-Nassau (bij bevorde ring) D. G. Landweer, te Haren, pres. comm. van Verk. Fabrieksturf te As sen. Officier van Oranje-Nassau: dr. H. A. Vogelenzang, wonende te Leeuwar den, med. adv. Gemeensch. Admin. te Amsterdam en hoofd med. dienst Be- drijfsver. v. h. Agr. Bed. te 's -Graven hage; J. M. van Schuppen te Wagenin gen, dir. de Schimmelpenninck sigaren- fab. aldaar; dr. C. Dijkstra te Breda, geneesh. direc san. „De Klokkenberg", dr. G. H. W. Jordans te Eindhoven, in ternist St.-Joseph-Ziekenh; dr. A. J. Westerman Holstjjn, zenuwarts, te Am sterdam; dr. O. fi. Dijkstra, patholoog anatoom te Haarlem; J. H. Pannekoek te Deventer, internist, geneesh. dir. v. het St.-Geertruiden Gasthuis of Ziekenh. prof. P. H. Buisman te Utrecht; dr. C. W. du Boeuff te Amersfoort, genees- heer-dir. Psych. Inr. „Zon en Schild"; dr. C. G. Ramselaar te Axel, chirurg, geneesh.dir. r.-k. ziekenh. St.-Elis. stiching te Sluiskil; mr. W. van Elden te 's-Gravenhage voorz. v.d. Stichting Overleg Personeelfondsen; J. Ebels te Leeuwarden, farmac. inspec. volksge zondheid; J. Fokkema Hilversum, med. adv. Ziekenfondsr. te Amsterdam; dr. dr. J. H. Bekker, te Utrecht, hoofd bact. ser. lab. Rijksinst. v.d. Volksgezondh.; P. L. Stal 's-Gravenhage, gen. inspec. der volksgez. in plaatsverv. hoofdin specteur; mr. J. H. Vergragt 's-Gra- venhage, admin. Sociale .Zaken en Volksgezond; C. J. Bakker Arnhem, hoofdinspect. dir. arbeidsvoorziening Gelderland; F. M. Steinmetz 's-Graven hage. gewest, arbeidsbureau. Ridder Oranje-Nassau: mej. A. C. Emous, Lunteren, ere-lid Ver. Bev. Belangen Slechthor.; G. H. O. van Maa- nen, arts, te Oosterbeek; M. J. M. Ch. Strijkers, arts, te Maastricht; dr. A. P. A. Hoynck van Papendrecht, Valkens- waard, voorh. arts te Bergeyk; A. van Santen, Amsterdam, voorz. Ver. „De Joodse Invalide"; Th. Koop, Enschede, penningm. Prov. Overijsselse Ver. „Het Wit Gele Kruis"; mevr. A. S. Hesse- link-van der Hoop, 's-Gravenhage, secr. Ver. Kinderverz. en Opv.; mej. J. A. de Haas, Rotterdam, dir. opl. inst. heil- gymn. en massage; ir. J. Backer, apo theker, Vlaardingen; B. Quispel, Vlaar- dingen, voorh. arts te Rotterdam; W. D. Valkis, apotheker, 's-Gravenhage; Th. 'heimans Ede, bedrijfsarts A.K.U.; J. N. Kroone, Breda; mej. H. M. Roelants, Eindhoven, leidster Philips-De Jongh, ontsp. fonds; W. J. Heikens, Amster dam. chef afd. Personeels- en Sociale zaken N.V. Ned. Ford Aut. Fabr.; W. A. van het Schip, Bilthoven, voorz. Ka tholieke bond werkenemers in het trans- portbedr.; J. van Soelen, Rotterdam, tw. voorz.-secr. Ned. Centr. Bond Chr. Arb. in de bedr. van Voedings- en ge- notmidd.; Th. Smeding, Rotterdam, tw. voorz. Ned. Bond Verv. pers.; B. H. te Winkel, Meppel, rijkscons. soc. btjst. en compl. arbeidsvoorz.mej. M. A. Klomp 's-Gravenhage, adm. hoofdamb. ge- neesk. hoofdinsp. Volksgezondh.; A. v. Rossen, 's-Gravenhage, hoofdcomm. A ref. Min. Soc. Zaken en Volksgezond heid. Sociale Zaken en Volksgezondheid en Landbouw Visserij en Voedselvoorziening Officier Oranje-Nassau: C. H. J. van Beeckering, landb.- en emigr. attaché te Canberra. Maatschappelijk Werk Officier Oranje-Nassau: drs. G. A. F. A. Bouricius, oud-Raad Soc. Aangel. in Indonesië, te 's Gravenhage Ridder Oranje-Nassau: G. J. Hen- driksen, bestuurder van diverse instel lingen, te Zwolle; P. F. van Hootegem, burg.-secr. Sluis, bestuurder van div. instell. te Sluis; J. Chr. van Oeveren, ref., chef onderafd. Gerepatrieerden in contractpensions 's Gravenhage; L. A. M. Raaijmaakers, voorz. Burgerl. Inst voor Sociale Zorg en best. van div. andere inst., te Roosendaal; mevr. J. W. Sanders-Huiskamp, bestuursl. van div. inst. te Eerbeek; mevr. W. M. A. Sanders-Lansink, bestuursl. van div. in st. te Enschede; mevr. de wed. M. W. M. Schaepman-Vemer, bestuursl. van div. inst., te Nijmegen; de zeer eerw. heer E. A. W, Weiman, pastoor r.-k. parochie H. Joseph, te Utrecht. Maatschappelijk Werk en Justitie Ridder Oranje-Nassau. H. Samuel, be stuurder div. instell. te Breda. Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken en Volksgezondheid Ridder Oranje-Nassau: mevr. de wed. M. A. Gelderman-Führen, oud best. lid afd. Oldenzaal v. h. Centr. Genoot- sch. v. Kinderherstll. oorden en ge- zondh. kolonies. Zaken Overzee Officier Oranje-Nassau: J. S. P. Kraag, voorz. Staten Suriname; J. Lach- mon, lid Staten Suriname; dr. H. C. van Ommeren, gepens. gouvernementsge- neesh. in Suriname ;J. A. Pengel, lid Staten Suriname; E. F. Pierau, lid Sta ten Suriname; H. S. Radhakishun, lid Staten Suriname; Ch. Winkel, G. Z.zn., comm „G.A. Winkel Sr.", te Willemstad, Curacao; H. da Costa Gomez, koop man, Willemstad, lid Raad van Ad vies Ned. Antillen; L. C. M. Kerstens, secr. Eilandgeb. Aruba; mr. F. P. de Vries, secr Raad Ministers en algem. secr. Ned. Antillen; A. van Waveren, gew hoofd Lands Accsd. de Ned. An tillen; L. A. L. Weeber, pres. hof jus titie Ned. Antillen: H. L. Braam, lid Staten Ned. Antillen; P. van der Hoe ven, lid Staten Ned. Antillen; Ch. E. W. Voges, iid Staten Ned. Antillen; I. C. Debrot, lid Staten Ned. Antillen; R. J. Isa, lid Staten Ned. Antillen; dr. R. Brink, gew. leider Ned. Missie Tienjarenplan Suriname; dr. J. Rus- coni, adm. Min. Zaken Overzee. Ridder van Oranje-Nassau: R. Ab- benhuis (frater Marie Fulgentius), on- derw. St.-Paulus mulo-school te Para maribo; S. J. Bueno de Mesquita, hoofd Lepradienst Suriname; J. H. R. Chin A Paw, havenm., hoofd Gouverne- ments Loodsd. te Paramaribo; mej. A. M. v Doorn (zr. Lebuine), verpl. leprozerie Gerardus Majella", te Paramaribo; M C. A. J. Geilman (soeur Xaveria), lerares St.-Louiseschool te Paramaribo; ir. H. G. J. A. de Geus, dir. Lands Te legraaf- en Telefoondienst in Suriname; P N. M. van Hest (frater Leobert), leraar St.-Pachalisschool mulo te Pa ramaribo; mevr. J. W. Currie-May, bestuursl. ver. „Liefdewerk", te Para- maribo;G. G. Maynard, hoofd St.-Al- fonsusschool Nieuw Nickerie (Surina me); L. B. Sitalsing, hoofd Landsopv. gest. v. meisjes te Paramaribo; mej. A. Wulms (zuster Emelia), verpl. le prozerie „Gerardus Majella", A. v. Zut- phen, dir. Surin. Waterl. Mij.; C. R. Arends, chef Landsradiod. Aaruba; W. G. Buncamper, waarn. gezagh. Bovenw. Eil., te St.-Maarten; F. D. v. Grieken, griffier Staten Ned. Antillen; O. L. Labega, chef afd expl. Landsradiod. Curacao; C. W. Wathey, koopman St.-Maarten; E. A. Mehlbaum, adm. hoofdbest. der Post, Tel. en Telef. in Ned. Nieuw- Guinea; M Ch. E. Coreelmont, insp. onderw. hoofd afd. Bev. onderw. Dienst Cult. Zaken in Ned. N. Guinea; W. J. In een gecombineerde vergadering van de vaste commissies voor buitenlandse zaken en voor de handelspolitiek uit de Tweede Kamer ter bespreking van de situatie op de kolenmarkt is van de zij de van de commissies ernstige bezorgd heid geuit over het Franse en Duitse standpunt inzake het voorstel van de Hoge Autoriteit der KSG tot afkon diging van een duidelijke crisistoestand. Men vreest dat een weg opgegaan wordt die een loslaten van de super- nationale gedachte, welke aan het ver drag ten grondslag ligt, betekent. Daar mee zou een belangrijke stap terugge zet worden, met onoverzienbare ge volgen voor de Europese integratie in haar geheel. Uit de commissies werd er met het oog op dit alles dan ook sterk bij de ministers op aangedrongen, alles in het werk te stellen, opdat de bepalingen van het verdrag zullen worden nage leefd en het supernationale karakter van de gemeenschap zal worden ge handhaafd. Voor het Westberlijnse filmfestival, dat van 26 juni tot 7 juli zal duren, heeft zich reeds een-record aantal deelnemen de landen opgegeven van 35 en men verwacht nog meer inschrijvingen. Rus land heeft nog niet op de uitnodiging geantwoord. Het vorige jaar wees het de invitatie af. Opneming in deze rubriek i» niet noodzakelijk een bewijs van in stemming Het Algemeen Handelsblad oordeelt over het mislukken van de kabinetsfor matie als volgt. Overziet men de ge hele formatie-De Quay, dan blijkt dat door de herhaalde weigeringen het ont worpen ministeriële team aan kracht had ingeboet. Dit was te betreuren. Want in een nog steeds woelige wereld behoren de Nederlandse zaken te wor den behartigd door een sterk Kabinet. De wijze van formatie op zichzelf na overleg, maar niet i n overleg met de fracties kunnen wjj waarderen. Het is dan ook waarlijk niet op de algeme ne richtlijnen of op het program, dat prof. De Quay het onvermoeibare hoofd heeft moeten buigen. Naar het ons voor komt, is een geheel complex van om standigheden, met de door de A.R. toe gebrachte genadestoot als climax, aan zijn falen schuld. Toch heeft deze vroe gere hoogleraar in de psychologie, één psychologische fout begaan. Toen prof. Zijlstra het aanbod deed, terug te tre den, had de heer De Quay in het tac tisch formatiespel, dit aanbod niet moeten aanvaarden. Het riep, zowel in de A.R.-partij als daarbuiten, te grote weerstand op. De weerstand n.l., dat een zo bekwaam minister in de schuif- partij met ministerabelen ten slotte ge heel opzij werd geschoven. De Nieuwe Rotterdamse Courant schrijft: Dat men de extraparlementaire weg heeft willen bewandelen was onder de gegeven omstandigheden lofwaardig. Maar men is blijven denken in het sche ma van partijen. En te weinig heeft men een politiek programma en con crete politieke doeleinden voor ogen ge had. Dit alles heeft bijgedragen tot de mis lukking. Over deze mislukking hoeft men dus niet al te hard te treuren. Want men was op een bedenkelijke weg. Dat de crisis wordt verlengd is natuur lijk op zichzelf niet prettig. Maar de lichtzijde is dat men nu een nieuwe kans krijgt om de zaak in goede banen te leiden. Het Parool ziet het kernprobleem als volgt: Het vastlopen van de inspannin gen van prof. De Quay is een uitvloei sel van de aarzeling en de onwil van de drie confessionele partijen het pro bleem van een kabinet waarvan libera len deel zouden uitmaken onder het oog te zien. Een sociaal-conservatief beleid in samenwerking met de liberalen, of een voortzetting en versterking van de progressieve politiek te zamen met de P.v.d.A., daartussen ligt de nu opnieuw duidelijke keuze. En zolang de confes sionele partijen die keus niet durven doen, zjjn zij het, die alle drie verant woordelijk zijn voor het slop, waarin de Nederlandse parlementaire democratie dreigt vast te lopen. Waarin zij mis schien al vastgelopen is. Het Vrije Volk meent dat de ware oorzaak van de mislukking ligt in het volgende: In de loop van de formatie zijn in de drie confessionele partijen de meningsverschillen in steeds sterkere mate tot uiting gekomen. De linkervleugel van de K.V.P. wilde met de zaak niets te maken hebben. In de C.H.U. werd het protest van de daken geroepen. Uit de Antirevolutionai re Partij klonk gemurmureer op, voor al toen de heer Zijlstra zich terugtrok. De verdeeldheid in de confessionele par tijen is nog niet eerder zo demonstra tief geopenbaard als thans. Prof. De Quay, die begonnen is met de illusie dat hjj buiten de fracties om, op wier medewerking zijn kabinet niet temin zou moeten steunen, snel een ploeg ministers het parlement binnen zou leiden, is heengegaan en heeft een chaos achtergelaten, die zijn opvolger moet ordenen. Hoe dat zal gebeuren is volkomen duister. Wij lezen in Trouw: Nu de heer De Quay er ten slotte niet in geslaagd is om een kabinet tot stand te brengen is het in verband daar mee noodzakelijk enkele dingen naar voren te brengen. In het begin van de vorige week was van Soelen, hoofdbodemk. ambt. Bo- demk. Bur afd. Agr. Proefst. Econ. Zaken in Nederlands-Nieuw-Guinea; F. H. N. Razoux Schultz, hoofdbodemk. ambt. het Bodemk. Bur. van de afd. Agr. Proefstat. Econ. Zaken in Neder lands-Nieuw-Guinea; J. C. Smits, luchthavenm. 1ste kl. te Biak; M. de Vries, leider subressort Japen-Waropen Landbouwvoorl. in Ned. N. Guinea; F. T. B. Simons, gew. leider werkpl. te Sorong van de Ned. N. Guinee Petr. Mij.: J. A. Pieters, hoofd sectie bevoorr. en adm Geol. afd. Ned. N. Guinee Petr. Mfl.W. Jansse, lid hoofdbest. medische „SIMAVI", te Rotterdam; J. A. C. Laurens, hoofdcom. Minist. Over zee. Voorts is een groot aantal eremedail les verbonden aan de orde van Oranje- Nassau in goud, zilver en brons ver leend. S90429 het duidelijk geworden dat de heer De Quay geen kandidaten kon vinden voor de departementen, die hij aan de chris- telijk-historischen had toegedacht. Voor de andere departementen had hij al kandidaten gevonden. Het was toen wilde men uit de impasse komen noodzakelijk dat de formateur weer de vrije hand zou krijgen. De heren Ha- zenbosch en Zijlstra hebben toen eigener beweging gezegd dat, indien het voor het welslagen van de pogingen van de heer De Quay noodzakelijk was dat hij weer vrij over de hun toegedachte de partementen zou kunnen beschikken, zij hem daarvoor de gelegenneid boden. Het bleek dat ook de KVP-kandida- ten een soortgelijke verklaring hadden afgelegd. De formateur heeft van deze vrijheid alleen gebruik gemaakt ten aanzien van de heer Zijlstra. Het is duidelijk dat dit allerminst een versterking van het kabinet betekende. Indien hij niet van het aanbod van de heer Zijlstra gebruik gemaakt had. maar wel van het aanbod van een ander zou zijn kabinet intrinsiek sterker zijn ge worden. Het tweede punt, waar wij iets over willen zeggen, is de reden, waarom de a.r.-kandidaten ten slotte hebben be dankt. De heren Hazenbosch en Bie- wenga waren van oordeel dat de ont wikkeling der dingen in de laatste week hen ernstig had verontrust. De bezetting van het kabinet in haar tota liteit, zoals die er ten slotte uitzag, achtten zij niet van dien aard dat zij er gerust op konden zijn dat een chris telijk sociaal beleid kon worden ver wacht en dat het kabinet, zakelijk ge sproken, als voldoende krachtig kon worden beschouwd. Naar onze mening moet een kabinet dat de socialisten in de oppositie vindt voor alles een sterk kabinet zijn. Men moet dan de beste figuren, die men vinden kan in het kabinet opnemen en daarvoor alle overwegingen, die ook belangrijk zijn, ter zijde schuiven. In de tweede plaats moet een kabi net, waaraan de leden van drie christe lijke partijen deelnemen ook en juist door zijn samenstelling garanties bie den dat een christelijk sociaal beleid zal worden gevoerd. In beide opzichten schoot de samenstelling, zoals de heer De Quay die zich ten slotte dacht, tekort. Daaruit hebben naar onze mening de heren Hazenbosch en Biewenga de juiste consequenties getrokken. Bjj K.B. is met ingang van 1 mei benoemd tot commissaris van gemeen tepolitie te Roosendaal de heer J. B. Weinans, thans hoofdinspecteur van gemeentepolitie in Venlo. De Japanse regering heeft de heer Akira Miyazaki benoemd tot haar am bassadeur in Nederland. Thans is de heer Miyazaki hoofd van het bureau Verenigde Naties van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken. De nieuwe ambassadeur is 54 jaar. Hjj begon zijn diplomatieke loopbaan in 1929. Hij was o.m. werkzaam te Lon den, Washington, Nanking, en op For mosa en bekleedde daartussendoor ve lerlei functies op het ministerie in Tokio. Hjj wordt eind mei in ons land verwacht. De Duitse consul in Maastricht, dr. K. Buddeberg heeft een onderschei ding uitgereikt aan broeder K. F. Spee S.V.D. Dit geschiedde in het missie huis St.-Michael in Steijl. De onder scheiding, het kruis van verdienste eerste klasse van de Duitse Bondsre publiek, is aan broeder Spee toegekend wegens zjjn verdiensten voor de vroe gere Duitse kolonie in Peking. De onder, scheidene is jarenlang hoofd van enke le afdelingen van de Fu-jen universi teit in Peking geweest. Dr. E. Hendrikx OESA, die door de Sint-Radboudstichting benoemd is tot lector in de geschiedenis van de as cese en de mystiek en in de geschie denis van de vroomheid aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, zal op vrijdag 8 mei n.m. 4 uur, zijn ambt aanvaar den met een openbare les in de aula aan de Wilhelminasingel. GRONINGEN, 28 april Kand. so ciale wetensch.: mej. W. van Neck, Kloosterburen, M. ten Hoff, Haren (Gr.) Doet. rechtsgeleerdheid: A. R. Jonk- hoff, Groningen. Notarieel staatsexa men 3e d: K. R. Dijkhuizen, Gronin gen. Kand. geschiedenis: G. Karsten, Garrelsweer. Bevorderd tot tandarts: H. P. van Gorcum, P. J. H. Louwerse, beiden te Wassenaar, A. van Herk, Groningen. Kand. econ. wetensch.: G. Stremme- laar, Groningen. UTRECHT, 29 aprilAan de rijks universiteit te Utrecht is gepromoveerd de heer J. R. Chan Jon Chu te Utrecht, tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift getiteld: Een experimente le studie over de ulcerogene werking van reserpine.. Promotor was prof. dr. L. A. Hulst. Het nummer van deze week opent met een reportage van Rogier van Aer- de over Londen, de wereldstad die be trekkelijk dichtbij ligt, maar bij vacan- tiegangers niet in trek is. Een mede werker levert een met prachtige kleu renfoto's verlucht relaas van een ex peditie op Groenland. Verder is er een uitvoerig artikel van J. W. Hofwijk over de gevangenis van Plötzensev bij Berlijn en de slachtoffers van het Hit- Ierregime, die er werden terechtge steld. Vier pagina's foto's zijn gewijd aan het vorstelijk bruidspaar van Ja pan. R. Kalkhoven schrijft over Tilburg, waar men aan de langzamerhand on houdbaar geworden verkeerstoestand spoedig een einde wil maken. Verder is er een artikel over pater Robert Carré, de dynamische domlnikaan die dit jaar de vastenconferenties in de Notre Dame heeft gehouden en die midden in de branding van het moderne leven staat. Het korte verhaal werd dit keer ge schreven door Brian Cleeve. Jan Cot- taar geeft zijn wekelijkse sportbeschou- wing en schrijft over de beroemde voet baller Billy Wright. NATO De Franse regering heeft be sloten een eventueel verzoek van Span je om toelating tot de NATO te steu nen. De Westelijke ministers van bui tenlandse zaken hebben onlangs op hun conferentie te Washington over de mogelijkheid van Spanjes toetreding gesproken. (AFP). Aan de Katholieke Universiteit te Nij megen zal het feit worden herdacht, dat het een eeuw geleden is dat Darwins „Origin of species" verscheen. Prof. dr. J. Lever, hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam zal op vandaag in de collegezaal van het nieuw pre-clinisch instituut op Hey- endaal een lezing houden over bijbel en evolutie. De lezing wordt georgani seerd door de besturen van de facul teitsverenigingen. De discussie na de lezing wordt geleid door dr. H. P. J. M. van Waesberghe S.J. Na de Hongaarse revolutie in 1956 vond een nieuwe stroom van uitgeweke nen in Nederland een toevlucht. De Mikes Kelemen Kor (de vereniging voor Hongaarse intellectuelen in Ne derland) zag haar ledental plotseling tot 120 gestegen en haar taak hiermede meer dan evenredig verzwaard. Im mers, hoewel de nieuwaangekomen in tellectuelen zich uiterlijk zeer snel voegden naar de Nederlandse levens gewoonten, bleven voor hen toch veel problemen van innerlijke aanpassing onopgelost. Na meer dan 10 jaren com munistische druk en isolatie van het Westen bleek een volledige heroriënta tie noodzakelijk. De Mikes Kelemen Kör heeft daarom besloten, deze zomer van 1-8 juni een studieweek te houden, die tot gespreks thema „De aanpassingsmogelijkheden van de Hongaarse intellectueel in het Westen" zal hebben. Uitgenodigd worden Hongaarse stu denten en academici uit Nederland en de omliggende landen. Gespreksleiders zijn Hongaarse intellectuelen die zich in het Westen naam verwierven door hun activiteiten on soc'aal, cultureel, en wetenschappelijk gebied. Voordrachten worden gehouden door P. J. Hollander (London School of Economics), O. Téborsky (Nijmegen), R. Péery (leraar in Oostenrijkdrs. S. A. Varga (Amsterdam) en prof. L. C. S. Szabó (London).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 12