Het strandplan Zeebad IJmuideriheeft genoeg elasticiteit Dit jaar beslissing verwacht over wijziging der pieren Korte raadsvergadering in Zandvoort Clementie gevraagd voor Duit se oorlogsmisdadiger Pastoor A. F. J. Goossens ridder Oranje Nassau Flatwoningen in vroegere Multifilm-fabriek DKW n ^cr iScheller Parkeerterreinen aan de Van Speijk- straat pas bij behoefte SPREEKWOORDEN-OPTOCHT EN ROEIWEDSTRIJDEN TIJDENS VLAGGETJESDAG IN IJMUIDEN Diens zoon redde Rotterdams kind van verdrinkingsdood Bredase jongen redt vrouw N. Ph. Orkest met Beethoven-program Kijk Uit verliest promotie wedstrijd PERRY R.-K. Speeltuin Santpoort Voor vrouwen door vrouwen ERIC DE NOORMAN ACCORDEONS £3» HAARLEM-R.C.H. PRISMA-HORLOGES 't SILVER STOEPKE „'T SILVER STOEPKE" WOENSDAG 29 APRIL 1959 RtGfNA 2 official dealer: Rijksstraatweg 59 MORGEN, 30 april tot I uur G E 0 P E N D Winkeldiefjes gegrepen Verzoek aan ministerie van justitie Bij brand Zwaardere straf voor moord „Finse Hermie" Reisbureau in Beverwijk Waterstanden MORGEN, KONINGINNEDAG 16 uur Bekerwedsirij d In Minerva: Haagse aquarellisten bij Felison „St.-Qdilia" Schaakcompetitie RIJWIEL of BROMMER VORSTELIJK RIJWIEL Fa. E. DE GRAAFF Feestelijke heropening Lichtmasten Kleverlaan Inbraak in drie Zand voortse scholen Raadsvergadering Haarlemmerliede DE GEBRUIKELIJKE ENVELOPPE IP heeft alles mee 90 Nog maar nauwelijks heeft Eric het binnenplein betreden, of een krijger komt haastig achter hem aan. „Het is de wens van Heer Crif- fan, dat gij, boodschapper, hier blijft als zijn gast, in afwachting van de komst van Thore de Deen en zijn mannen." Eric kijkt de krijger even scherp aandan knikt hij kort en met een groet aan de Ier wendt hij zich af. Het feit dat men hem hier wenst te houden, bevalt hem maar matig. Is het mogelijk, dat een der krijgers iets bekends aan hem gezien heeft, of speelt Criffan een spel met Thore, waar hij mede het slachtoffer van dreigt te worden? Hij slentert kalm naar een der poorten en zijn voorgevoel, dat hij meer een gevangene dan een gast is, wordt bewaarheid, als de poort wachters hem snel in de weg treden „Bevel van koning Criffan," mompelt er een. „Gij zult de burcht niet verlaten. Het is te gevaarlijk met het gespui» van Fergus, dat door de omgeving dwaalt." Zwijgend wendt Eric zeer weer om en in gedachten voelt hij de ring van Fergus aan zijn vinger. Als het werkelijk waar is, dat Fergus zijn handlangers overal heeft zitten, waarom dan niet hier, aan het hof van zijn doodsvijand? Ongemerkt neemt hy ligging van de gebouwen in zich op en hij vraagt zich af, waar Bolan e zijn mannen gevangen gehouden worden, als hij eensklaps verwonderd s staat. Een rijkgeklede grijsaard is uit een der bijgebouwen te voorschijn ge komen en loopt zijn richting uit. Het gezicht van die man, waar heelt y dat meer gezien; hij kent deze trekken. Met een strakke blik komt de oude Eric tegemoet. De gemeenteraad van Velsen heelt dinsdag zonder hoofdelijke stemming het strandplan „Zeebad IJmuiden" aanvaard en daarmee het bezwaar schrift, dat hiertegen door de rijkswa terstaat was ingediend, ter zijde ge legd. Dit betekent niet, dat Velsen er geen open oog voor zou hebben dat ho gere dan gemeentelijke belangen een andere opzet knnnen eisen. Maar op dit moment is daaromtrent geen zeker heid te krijgen. Het strandplan „Zee bad IJmuiden' 'is geheel in overeen stemming met het streekplan voor Zuid-Kennemerland, Het bezwaar van rijkswaterstaat was gegrond op de mogelijkheid, dat er een nieuwe zuid- pier zou kunnen komen. Zekerheid is er niet en zo lang die er niet is, kan Velsen hiermee geen rekening houden. Het besluit tot aanvaarding van het strandplan zeebad houdt evenwel in, dat Velsen ook in de toekomst tot overleg bereid blijft als nationale of an dere belangen dat wenselijk maken. Het strandplan is voldoende elastisch opge zet om b,v. een verschuiving van de zuidpier met 800 meter te kunnen op vangen. De heer W. N. Koopman (K.V.P.) was de eerste, die in de debatten hulde bracht aan de samenstellers van dit plan voor wat daarmee een van de mooiste delen van de gemeente zal kunnen worden, maar die tegelijkertijd bezorgd was of het plan ooit uitgevoerd zal kunnen worden als de rijkswater staat meent, dat hier andere dingen moeten gebeuren. Trouwens, wat wil de waterstaat nu eigenlijk, aldus de heer Koopman, die daarbij tevens de zojuist gepubliceerde plannen tot uit breiding van het Amsterdamse haven gebied mee in de discussie betrok. De socialistische fractieleider, de heer J. van Os v. d. Abelen, verklaarde, dat men ook daar met spanning.de rea lisering van het strandplan tegemoet ziet, maar zich niet ontveinst, dat er nog heel wat moeilijkheden crp de weg liggen. Velsen kan echter niet van een vastgesteld streekplan afwijken, ook al heeft dat, jammer genoeg, nog altijd niet de koninklijke goedkeuring ver kregen. De heer Van Os was van mening, dat op het ogenblik de gemeente en de rijks waterstaat naar de strategisch meest voordelige posities zoeken voor het ge val later nog zal moeten worden over legd over een deel van de in het strand plan begrepen gronden. Het afwijzen van het bezwaarschrift van waterstaat betekent volgens hem dan ook niet, dat er later niet te praten zou zijn als zwaarwegende argumenten ter tafel zouden komen. Maar tenslotte zal het afwegen van alle hierbij in het geding zijnde belangen dienen te geschieden door die beleids-instanties, die daartoe Volgens de geldende rechtsgang aange wezen zijn. Terugkomend op de trage gang bij het goedkeuren van de streekplannen, noemde hij het belachelijk, dat alleen dat van de Zaanstreek en nog maar partieel de koninklijke goedkeuring kon verwerven. Het duurt vreselijk lang en dat is niet in overeenstemming met het gewicht van de belangen, die in het westen des lands op het spel staan. De heer H. J. Lips (A.R.) vroeg zich af of Velsen zijn bevreemding over de gang van zaken bij rijkswaterstaat ken baar zou kunnen maken en zijn partij genoot de heer J. Visser gaf uiting aan Advertentie i N.V. AMSTERD RIJTUIG MIJ. Houtplein 21, tel. 10338, Haarlem zijn bezorgdheid, dat Amsterdam en rijkswaterstaat maar druk doende zijn, zonder dat Velsen ook eens geraad pleegd wordt. Wethouder R. Verbeek noemde het een van de nare dingen, dat de rijks waterstaat met zijn plannen geen overleg pleegt. Ook de provincie on dervindt dit en het heeft zijn weer slag gevonden in de streekplannen met grote gebieden, die als „water" zijn aangegeven, omdat waterstaat hier vrij wil „roeien". Ook Velsen zou wel eens willen weten, wat er bij rijkswaterstaat aan de hand is. Vel sen wordt niet op de hoogte gebracht van wat er zal gaan gebeuren, maar de wethouder achtte het niet onmo gelijk, dat ook rijkswaterstaat zelf dat nog niet precies weet. Wel ver wachtte hij, dat dit jaar de beslissing over de vergroting van de havenmond zal vallen, naar zijn mening nog deze zomer. Een nieuwe haven tussen de seme- foor en de huidige zuidpier noemde hij voor Velsen niet zo bezwaarlijk, vooral omdat Velsen tegen dit gedeelte van het strand hygiënische bezwaren heeft. Wel is het jammer, dat dan het noor delijk deel van de boulevard zal moe ten vervallen. Het strandplan behoeft er zelfs niet onder te lijden, als de zuid pier een 800 meter naar het zuiden zou worden verplaatst. Het plan is voldoen de elastisch om daarin mee te kunnen gaan. Advertentie Select 80 bas, 5 reg. nü 263. Advertentie is onze zaak HEREN- EN JONGENSKLEDING Gen Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Tel. 54679 Een surveillerende agent zag op de Lange Nieuwstraat te IJmuiden, dat een winkelierster bij een drogisterij een paar jochies in de kraag vatte onder het uitroepen van: „Nou heb ik jullie, lelijke dieven". Het bleek, dat vijf jon gens van 11 tot 13 jaar de winkel bin nengegaan waren om een dubbeltje te versnoepen. Toen de winkelierster even naar een ander vertrek moest eigen den zij zich allerlei dingen van de toon bank toe, o.a. capsules shampoo. Een van hen bleek bovendien met een steen op de winkelruit gekrast te hebben. De kinderpolitie zal zich nu met dit vijftal bezig houden. De Zandvoortse gemeenteraad behan delde dinsdagavond in record-tijd een vrij onbelangrijke agenda. De verga dering werd om 8 uur geopend en na 7 minuten kon de voorzitter, burge meester mr. H. M. van Fenema con stateren dat de dertien punten van de agenda reeds waren afgewerkt. De raad hield er het tempo in: de rond vraag vergde nog 3 minuten, zodat men om 8 uur 10 de raadsleden weer het bordes van het raadhuis kon zien af dalen. Wethouder G. Tates werd benoemd tot vertegenwoordiger van de gemeen te in de commissie van advies voor de Vleeskeuringsdienst te Haarlem. Het enige punt dat aanleiding gaf tot discussie was het voorstel tot her ziening van het wederopbouwplan Zeereep-noord. De heer van der Werff (CH) gaf in overweging het „beruch te" zomercentrum aan de stedebouw kundigen Friedhoff en de Bruijn in studie te geven. De heer Siegers (KVP) wees op de geprojecteerde parkeerterreinen aan de Van Speijkstraat. Daar zullen on geveer 50 woningen voor moeten wor den opgebroken, hetgeen een kostba re geschiedenis zal worden. De spre ker gaf de suggestie, daarvoor terrein te bestemmen, gelegen bij het station. Wethouder Tates (WD) zei dat de opmerking van de heer van der Werff hem uit het hart gegrepen was. Deze De vlaggetjesdag-commissie IJmui- den-Katwijk, samengesteld uit be stuursleden van IJmuiden's Bloei en nauw samenwerkend met de Katwijk- se redersvereniging „Vuurbaak" heeft de plannen openbaar gemaakt voor de viering van Vlaggetjesdag 1959 in IJ muiden. Dit jaar is Vlaardingen aan de beurt om het landelijk accent te dragen en IJmuiden zal het dus be scheiden doen om volgend jaar met een grootser opgezette viering te kun nen komen. Ondanks deze zelfbeperking zijn toch enige nieuwigheden in de viering gekomen, die veelbelovend ge noemd kunnen worden en die IJmui den, wanneer het weer mee-zit, een feestelijk Pinkster-weekeinde zullen bezorgen. Zaterdagmorgen 16 mei zullen op de in de Vissershaven aan de Nieuwe Te- geltjesmarkt en aan de Zuidzij gereed liggende loggers de vlaggen worden ge hesen. 's Middags om drie uur ver trekt van het Tiberiusplein een optocht van verenigingen, die op zich genomen hebben elk een spreekwoord of zegs wijze, verband houdende met scheep vaart of visserij, te zullen uitbeelden. Hiervoor hebben zich tot nu toe elf verenigingen aangemeld, terwijl enkele verenigingen hun aanmelding nog in beraad hebben gehouden. De mogelijkheid tot aanmelding voor deelname, waarbij uit de beschikbare voorraad spreekwoorden bij loting een (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN, dinsdagochtend De aan de Mathenesserweg in Rot terdam wonende groothandelaar Ge rard Kiela heeft volgens het West- duitse blad Bild tot de Nederlandse minister van justitie het verzoek ge richt de Duitse oorlogsmisdadiger Georg Haase, die in de strafgevange nis te Breda zit en tot 21 jaar is ver oordeeld, voortijdig vrij te laten en naar zijn gezin (vrouw en twee kinde ren) in Rösrath bij Keulen te laten terugkeren. Aanleiding tot dit verzoek schrift is de redding van zijn 13-jarige zoontje Eddy door de 14-jarige Wil; fried Haase. Tijdens het baden in zee bij Hoek van Holland dreigde Eddy Kiela te verdrinken. Wilfred Haase sprong hem na en bracht de reeds bewusteloze Rotterdamse jongen aan het strand. Vader Kiela wil nu iets voor Wil- frieds vader doen. Hij heeft een ver zoekschrift gericht tot de Nederlandse minister van justitie waarin hij uiting geeft aan zijn gevoelens van grote dankbaarheid jegens de 14-jarige Duit se scholier, die het leven van zijn zoontje redde (en daarvoor door de Duitse autoriteiten werd onderschei den). „Het is Wilfrieds grootste wens", aldus de heer Kiela in zijn verzoek schrift, „dat zijn vader gauw weer thuis komt. Ik begrijp dat Wilfrieds daad geen verzachtende omstandig heid voor zijn vader is, doch ik ben zo vrii mij uit menselijke overwegin gen tot u te wenden met het verzoek een weg te vinden de vader naar zijn kinderen te laten terugkeren". In 1950 zag Wilfried Haase zijn va der voor het eerst toen hij hem in de gevangenis te Breda bezocht. Sindsdien gaat hij in de vakanties één- of tweemaal per jaar naar Ne derland. Bij zulk een gelegenheid kwam hij ook in Hoek van Holland. Moeder Hildegard Haase in Rösrath is natuurlijk blij met de brief van de heer Kiela, waarvan zij een af schrift heeft ontvangen. „De tijd heeft ons ook mijn man, veel ge leerd. Wij wensen alleen nog maar dat vader gauw thuis komt", zo ver klaarde zij a^n een Bild-verslagge- ver. De 15-jarige Bredase scholier Piet Koole heeft in de nacht van zondag op maandag een vrouw gered uit een brandend pension aan de Veemarkt- straat in Breda. De heer Donkers, de bewoner van het pand, die later door verstikking om het leven kwam, heeft zijn vrouw het dakraam uitgeholpen, waarop de jongen via de dakgoot van zjjn ouderlijk huis naar het brandend perceel is gekropen. Hij kon de vrouw, die ten einde raad naar beneden wilde springen, nog bij tijds tot andere gedachten brengen. Hij leidde haar voorzichtig naar een veili ger gedeelte van het brandende dak waarna hij haar in zijn eentje naar be neden hielp. De commissaris van politie in Breda heeft de kranige redder gecomplimen teerd. Wegens doodslag op de 27-jarige „Finse Hennie", een vrouw uit donker Amsterdam, heeft het gerechtshof te Amsterdam vanochtend de 37-jarige Noorse zeeman F. E. overeenkomstig de eis, veroordeeld tot 4% jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. Na een eis van vijf jaar met af trek voor doodslag had de rechtbank de zeeman terzake van eenvoudige mishandeling met dodelijk gevolg ver oordeeld tot 3% jaar met aftrek. De officier was van dit vonnis in appel gegaan. keuze gemaakt kan worden, staat nog open tot 5 mei. Wetende, dat zich reeds voor deelname hebben opgegeven De Brulboei, de chr. gymnastiekver eniging „IJmuiden", T.V.IJ., de r.-k. sportvereniging „Velsen", het Leger des Heils, de gymnastiekvereniging Fit uit Santpoort, de speeltuinverenigin gen Schulpen en Meerweiden, het Roode Kruis, de voetbalvereniging Waterloo, de korfbalvereniging D.K.V. en de ge reformeerde Jeugdcentrale, mag ver wacht worden, dat dit aantal nog Wel zal stijgen. Ook is het zo goed als zeker, dat in de stoet rond 200 zeekadetten van de korpsen Den Haag, Arnhem, Gouda, Amsterdam <en IJmond zullen meelo pen. Het streven is, dat zij gezamen lijk zullen uitbeelden „Met vlag en wimpel". Een van deze korpsen zal bij aankomst op de Tegeltjesmarkt een vlaggegroet brengen. Daarna zal de jury haar oordeel geven over de wijze van uitbeelding der spreekwoorden, waarna dit gedeelte wordt besloten met een toespraak door burgemeester mr. M. M. Kwint. In het binnentoeleidingskanaal tus sen de Zuidersluis en de Kerkstraat zullen daarna roeiwedstrijden worden gehouden. Deze worden georganiseerd Qoor het zeekadettenkorps IJmond. De strijd zal gaan tussen leerlin gen van de visserljscholen uit Kat wijk en IJmuiden en de leden van de zeekadettenkorpsen. 's Avonds om half negen wordt ip het Stationsplein in IJmuiden een pro gramma gebracht van zang, volksdans, muziek en ritmische gymnastiek. Hieraan werken onder regie van de heer C. de Jong mee de chr. muziek vereniging „Wilhelmina", de IJmuider Harmonie, het tamboer- en pijper- korps van de chr. gymnastiekvereni ging „IJmuiden", de gymnastiekver eniging „IJmuiden" zelf en een volks dansgroep uit Castricum, Heemskerk en Beverwijk. Na afloop zal nog ge ruime tijd gezellige muziek ten gehore worden gebracht. Zowel zaterdag 16 mei als op de bei de Pinksterdagen zal de bevlagde vloot te pronk liggen in de Vissershaven, 's Avonds zullen de Schepen bovendien beschenen worden door een batterij van schijnwerpers. Dinsdagmorgen 19 mei om 6 uur zullen de schepen, gelijk met die van Scheveningen en Vlaardingen, zee kiezen, de nieuwe teelt beginnen. Woensdagmiddags om 12 uur zal de vleet geschoten mogen worden en wan neer in de nacht van woensdag op don derdag de haring in het want wil krui- 1 -i kunnen op vrijdag 22 mei de eerste maatjes haring van de nieuwe teelt ver wacht worden. Het gemeentebestuur van Velsen heeft voor de eerste in IJ muiden aangevoerde nieuwe haring weer de gebruikelijke „Prijs van IJ muiden" uitgeloofd. Rest nog te vermelden, dat opgave voor deelname aan de spreekwoorden optocht kan geschieden bij de secre taris, de heer J. P. van Megchelen, Le Mairestraat 26, IJmuiden-oost. Aan de Zeestraat; op de hoek van de Moensstraat te Beverwijk heeft de heer Joh. Vellekoop in een modern, zeer goed ingericht pand zijn assurantie- en financieringskantoor geopend. Daar naast begon hij de exploitatie van een reis- en passagebureau. Gelegen op een zeer gunstig punt, kundig geleid, zullen deze beide zaken hier ongetwijfeld belangrijk zijn voor het zich ontwikkelende Beverwijk en omgeving. De belangstelling voor de opening, dinsdagmiddag, was overwel digend groot. Donderdag 30 april Hoog water: 9.27 u. en 22.08 u. Laag water: 4.42 u. en 17.19 u. Advertentie zaak heeft ook de aandacht van burge meester en wethouders. "Men is in de door de heer van der Werff aangegeven richting reeds werkzaam. De parkeer terreinen zullen worden aangelegd als daaraan behoefte zal blijken te bestaan. Op dat moment moet men het kos- tenvraagstuk onder de ogen zien. Wel licht komt men dan alle aspecten overziende tot een wijziging van het plan. Het voorstel werd daarna goedge keurd. Bij de rondvraag informeerde de heer Petrovitch (AZB) naar de juistheid van de geruchten, dat het Schuitengat en de Boulevard de Favauge van alle verkeer zullen worden afgesloten. De voorzitter deelde mede, dat de afslui ting van het Schuitengat niet overwo gen wordt. Wel wordt onderzocht de mogelijkheid van een afsluiting van de Boulevard de Favauge tussen het Schuitengat en de Rotonde. Men beoogt daardoor een rustige sfeer te scheppen, zodat dit deel van de Boulevard een flaneer- en wandelplaats kan worden. De heer Lindeman (KVP) vestigde de aandacht op het persbericht, dat het rijk gelden beschikbaar zal stellen ter bevordering van de recreatie. De voorzitter deelde mede, terzake reeds een informatie te hebben aange vraagd. Mevr. Mol (P.v.d.A.) vroeg wanneer het plan voor de rioolwaterzuiverings installatie gereed kan zijn. Wethouder Tates (WD) zei dat daaraan hard ge werkt wordt. Binnen niet al te lange tijd komt het in de raad aan de orde. In samenwerking met de Heemsteed- se Kunstkring heeft het Noordhollands Philharmonisch orkest drie concerten georganiseerd in het Heemsteedse Mi- nerva-theater. Dinsdagavond werd het laatste gegeven, onder leiding van Henri Arends. Het programma was ge heel aan Beethoven gewijd. Geopend werd met de ouverture Fidelio, de laatste van de vier ouvertures die Beethoven voor zijn opera schreef. Gaarne had ik de uitvoering van dit blijmoedige stuk wat exacter gehoord. Kleine ritmische oneffenheden kwa men in het akoestisch bijzonder nauw luisterende Minerva-theater met na druk door. Dat was in grote lijnen ook het geval in de daarop volgende twee de symfonie. Henri Arends nam de tempi van de beide hoekdelen zeer snel. Weliswaar staat er aangegeven „Allegro con brio" en „allegro molto" maar ik voor mij geloof dat deze. tempo-aanduidingen toch betrekkelijk zijn. Het prachtige tweede deel, een heerlijk zingend Larghetto, had ook meer reliëf kunnen krijgen, door iets grotere spankracht in de rijk gewelf de melodie aan te brengen. Het ging allemaal weer juist iets te vlot, met als resultaat dat de luisteraar geen gelegenheid genoeg kreeg, de brede muzikale zinsbouw voldoende op zich in te laten werken. Na de pauze werd dit anders in het eerste pianoconcert. Trudelies Leon- hardt, de soliste van deze avond, heeft dit werk voortreffelijk gespeeld. Een exacte pianistiek paarde zich aan een intense muzikaliteit. Een opvallende eigenschap van haar spel was de klin kende vingertechniek. In de begelei ding toonde Henri Arends meermalen de geest van het musiceren van Tru delies Leonhardt uitstekend te ver staan. Met kleine gebaren bracht hij soms zeer verfijnde nuances in de or kestklank aan. Zo werd dit samen spel een innerlijke en hechte eenheid, waaraan veel vreugde viel te beleven. Een langdurig applaus, waarin de so liste Henri Arends en het orkest te recht liet delen, vormde de welverdien de beloning voor de uitvoerenden. J. L. Onder degenen, die vanmorgen om 11 uur in de raadszaal van Velsen bij een waren om uit handen van burge meester mr. M. M. Kwint een konink lijke onderscheiding te ontvangen, was ook pastoor A. F. J. Goossens van de parochie van O. L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand te Santpoort. Het was de burgemeester een bijzondere vreug de hem te kunnen mededelen, dat H. M. de Koningin hem benoemd had tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Pastoor Goossens, die op 2 juni 1887 te Alkmaar werd geboren, is de oudste pastoor in de gemeente Velsen. De toen malige bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent gaf hem op 1 augustus 1931 de opdracht in Santpoort een kerk te bouwen. Op 27 oktober 1932, bij de plechtige consecratie van de kerk, werd hij officieel benoemd tot pastoor van de nieuwe parochie. De opbouw van de pa rochie kwam geheel onder zijn leidmg tot stand. Hij droeg zorg voor de or- §anisatie van het r.-k. onderwijs in antpoort en van het jeugdwerk in deze parochie. Onder zijn leiding werd in 1935 de jon- fensschool gesticht. In 1937 kwam het usterhuis in Santpoort tot stand en dat betekende tevens het begin van het kleuteronderwijs. In 1949 werd de twee de lagere school gesticht en in 1953 werd het r.-k. jeugdhuis St.-Patrick vol tooid. In 1956 herdacht pastoor Goos sens in stilte zijn 45-jarig priesterschap. Pastoor Goossens beweegt zich ook op interparochieel terrein. Hij is bis schoppelijk commissaris van het Inter parochieel sociaal charitatief centrum Velsen en geestelijk adviseur van de r.-k. kinderuitzending en de katholieke gezinszorg. Ook is pastoor Goossens ge ruime tijd voorzitter geweest van de ka tholieke schoolraad in Velsen. Advertentie verkrijgbaai bij: De kleine zaak mei de urèoiste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 Een goede greep heeft Felison te IJmuiden gedaan door de Haagse Ver eniging van Aquarellisten tot een exposi tie uit te nodigen. Uit het werk van een zestal leden is een collectie samen gesteld die bij het binnenkomen van het zaaltje aan de Jleidestraat een prettig gevoel beeft: hier is werk bijeenge bracht dat het goede midden houdt tus sen artistieke vrijheid van handelen, en publieke aanvaardbaarheid. De vergelijking van het werk onder ling vertoont echter nogal wat schom melingen in kwaliteit van de kunstenaar die er achter staat. Beter is het mis schien te zeggen, dat er enkele werken zo gloedvol gedaan zijn dat men haar uitzonderlijke bekoorlijkheden node in het andere werk mist. Cees Bolding die bij de tentoonstelling der zeeschilders zulk een uitzonderlijke plaats innam, blijkt ook in zijn land schappen een meester te zijn die alles in eens weet te vangen: in grootheid van gebaar en allure en in een heldere techniek legt hij beeld en atmosfeer van zijn onderwerp vast. Huub Gerretsen bereikt een gelijke hogte in zijn Voor jaar terwijl de Fluitspeler, een heel zui ver ding, mede tot het beste van de ten toonstelling behoort. Agnes van de Bran- deler heeft er twee speelse stadsgezich ten van Den Haag hangen, fonteinen van klaterende kleur, die nog juist goed in toom gehouden zijn en die door de vaart van het werken volkomen ver antwoord zjjn. Van de in dit jaar over leden Arnold Heujean zijn er zijn fijn van toon afgestemde aquarellen waarvan ons vooral Alicante goed bevalt. Het komt ons voor dat de techniek van Lindgreen een te uiterlijke clichématige benadering geeft van willekeurig welk onderwerp. De twee aquarellen van W. J. van Dijk zijn tamelijk indifferent. De tentoonstelling die niettegenstaan de de kritische aantekeningen veel fraais te bieden heeft, blijft tot 4 mei te bezichtigen. L. T. Ten bate van de r.-k. blindenbond „St. Odilia" speelt de r.-k. Rederijkerska mer Alberdingk Thym vrijdagavond in de Haarlemse stadsschouwburg „Het huis aan het meer", een thriller onder regie van Henk Pollack. t De eerste poging van de IJmuider schaak club Kijk Uit om het kampioenschap van dc Noordhollandsche Schaakhond te bekro nen met een promotie naar de tweede klasse der K.N.S.B., is weinig succesvol verlopen. De IJmuidenaren verloren van ASC 2 met Z8. Kijk Uit heeft nu nog slechts kans op promotie als het op 9 mei in Bussum van BSG 2 wint. ASC 2 is praktisch zeker van promotie. De wedstrijd tussen de kampioenen in de eerste klasse, Schaaklust en Santpoort, ein digde in een 73-uitslag ten gunste van de Santpoortse club. De returnwedstrijd in Andijk leverde meer spanning op. Aan het einde der speelavond was de stand 44 met nog twee afgebroken partijen. De ver wachting is dat Santpoort hier nog iy2 pjunt uit zal halen. Zelfs wanneer deze partijen slechts één punt opleveren, zal Santpoort al promoveren. De tweede klasse kampioenen Zandvoort en Kijk Uit 2 troffen elkaar in de bad plaats voor de tweede maal. Was het in de eerste ontmoeting de IJmuidense club ge weest die de lakens uitdeelde, in de tweede ontmoeting trok Zandvoort aan het lang ste einde. Men verwacht een S^-uitf slag in het voordeel van Zandvoort. Der halve zal een derde treffen noodzakelijk zijn om uit te maken wie volgend seizoen in de eerste klasse mag uitkomen. De tweede klasse begroet de schaakclub De Pion. De schakers uit Krommenie kwa men tegen Lasker (Uitgeest) tot een zege met 64. Onderaan in deze klasse eindigde het derde tiental van V.V.V., dat zich in eigen huis met 3J/263/2 door K.T.V. 2 ver slagen zag. M.S.C. 2 en K.T.V. 2 blijven dus derde klassers. Advertentie Voor ieder teen passend GAZELLE - MAGNEET - HMW enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 Advertentie Voor een Coninginneweg 44, Haarlem, Tel. 13609 Het vorig jaar werd vrij laat In de zomervakantie de nieuwe speeltuin van de stichting Katholieke Speeltuin Sant poort aan de Valckenhoeflaan hij het station Santpoort-noord geopend. Het ver gevorderde seizoen leidde er toe, dat aan deze opening geen feestelijk karakter kon worden gegeven. Het be stuur heeft daarom besloten zaterdag 2 mei, als de speeltuin voor het nieuwe seizoen wordt geopend, dit met feeste lijkheden gepaard te doen gaan. De r.-k. harmonie „Soli Deo Gloria" zal, met haar tamboercorps en met het tamboer corps van de speeltuinverenigingen Schulpen en Meerweiden uit Velsen- noord, een rondgang door het dorp ma ken. In de speeltuin worden de kinde ren getracteerd en bij goed weer tevens onthaald op een poppenkast-voorstel ling. Ook de ouders van de kinderen zjjn zaterdagmiddag 3 uur hartelijk welkom. De werkzaamheden ter verbetering van de Kleverlaan in Bloemendaal vor deren snel. Terwijl aan de zijde van de spoorwegovergang nog het veen wordt uitgegraven en een laag zand daarvoor in de plaats wordt gestort, zijn aan de zijde van de Busken Huetlaan reeds de 'stenen onderlagen aangebracht, waar over straks het asfalt komt. De licht masten aan de beide zijden van de weg gaan verdwijnen. In de plaats daarvan maakt de dienst van Publieke Werken op dit ogenblik twee-armige lichtmas ten op de middenberm van de toekoms tige beide rijbanen. Deze masten wor den niet alleen op veel kortere onderlin ge afstand geplaatst dan bij de huidige verlichting het geval was, maar boven dien worden in de masten drie in plaats van twee T.L.-buizen geplaatst. De slechte verlichting van thans op de Kle verlaan wordt derhalve aanzienlijk ver beterd. De afgelopen nacht hebben onbeken den zich door middel van braak toegang verschaft tot drie scholen in Zandvoort;: de Openbare ULO, de Christelijke ULO en de Wilhelminaschool voor GLO. Er is onder meer een radiotoestel ontvreemd, terwijl men ook ettelijke spaarpotjes ge ledigd heeft. De ravage was hier en daar ontstellend. De politie stelt een on derzoek in. Voor de leerlingen is een en ander een buitenkansje, omdat ze een dag extra vrij-af hebben gekregen. De gemeenteraad van Haarlemmer liede en Spaarnwoude zal woensdag avond 6 mei, om half acht, in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt, behalve grondverkopen aan de Lagedijk, en de Oranje Nassaustraat, de verkoop van hét brandweergebouw aan de Schoolstraat en verbetering van de straatverlichting buiten de bebouwde kom Halfweg ook het aangaan van een overeenkomst met Haarlem inzake de Woningbouw in Zuid-Schalkwijk. Advertentie van de Directie. En van het gezamenlijke personeel EEN PENDULETTE (en nog wel zo'n mooie van 't Silver Stoepke. Bij jubilea'n cadeau van GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM TEL. 20049 het huig met het carillon Jn de grote villa Kenaupark 8 in Haarlem ,waar tot voor kort „Multi- film" gevestigd was, is men thans nog druk aan het verbouwen. De stichting „Voor vrouwen - door vrouwen", die reeds in het ernaast staande gebouw Kenaupark 6 sinds 1938 flats heeft voor alleenstaande werkende vrouwen, richt nu ook in de vroegere filmfabriek flats bi. Het worden er zestien, waarvan er één door twee dames bewoond kan wor den. De eerste flats komen per 1 mei gereed. De andere komen een maand later klaar. Er zijn nog slechts enkele flats te huur. Kenaupark 8 is een ruim gebouw, dat zich bijzonder goed bleek te lenen voor de verbouwing. De flats hebben, wat hun interieur betreft, alle een eigen karak ter. Het zijn echter, op de tweekamer flat na, flats, die steeds dezelfde outil lage hebben, toilet- en douchegelegen heid, keuken, zit-slaapkamer, hal en naast de voordeur een boodschappen- doorgeefkastje, dat ook aan de buiten kant geopend kan worden. De huurprijs bedraagt voor de gelijkvloerse flats ge middeld 150,- per maand, op de eer ste étage 130,-, op de zolderverdieping 100,-. De verbouwing kwam voor over- heidspremies in aanmerking en is door de flatstichting verder geheel op eigen kracht gefinancierd. De bewoonsters moeten 3000,- storten, waarover ze per jaar drie procent rente krijgen. Het bedrag wordt bij verhuizing terugbe taald. In de huurprijs is centrale ver warming inbegrepen, evenals het grote onderhoudswerk en kleine diensten door de concierge. Er is een logeerkamer, die voor de bewoonsters tegen een klei ne vergoeding beschikbaar is. De flats hebben elk een eigen gas- en elektra- meter. De verbouwing is geschied naar plan nen van de overleden architect Huib Tuninga, wiens werk voortgezet werd door architect J. van Brugge. Aanne mer is de firma Gebroeders van Schup- pen. Dank zij speciale voorzieningen zijn de flats niet gehorig. Ze hebben een te lefoonaansluiting en de kamers hebben bovendien stuk voor stuk een riant uit zicht, hetzij over het Kenaupark, of op het Bolwerk. In een der flats is een mo delinrichting door het bureau voor bin nenhuisarchitectuur Adlodi, van 1 tot 15 mei te zien, van twee tot zes uur 's middags en 's avonds van acht tót tien uur, behalve zondagavond. Advertentu r m wê J n - "\V> 1 4*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2