S.E.R. eenstemmig over een huur verhoging van 25 procent Verdeeld over loonsverhoging en over vrijere loonvorming voor Meerderheid prijsverhoging melk- Hartelijk afscheid van mevr. B. Kortekaas-Den Haan S.E.R. VERDEELD OVER VRIJERE LOONVORMING Uiteenlopende gedachten over de uitvoerbaarheid E DAGPUZZLE Chefarine ,4 H Mevrmr. C. M. Smithuysen-Naessens haar opvolgster 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Krans voor Van Beinum CC tnoct 6^ 600A. foto* Vrouwengilde HaarlemRotterdam Landdag van amateur- toneelunie Proces tegen priesters in Albanië Werkgroep Nederlands cabaret opgericht Topconferentie in San Francisco? Hoboïst Van Emmerik overleden Joegoslaven willen met Russen spreken Proef-zonne-oven in de Sovjet-Unie m WOENSDAG 29 APRIL 1959 PAGINA 7 Combinatie A Combinatie B Combinatie C Motivering standpunten Betalingsbalans Optimisten en voorzichtigen HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Hl f®s (Van onze Haagse redactie) Na ruim zeven maanden studie heeft de SER een advies uitgebracht over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economisch beleid. Het is een groten deels verdeeld advies geworden, daar een deel van de Raad de toekomst optimistisch bekijkt, terwijl een ander deel slechts beperkte ruimte aanwezig acht en deswege voorzichtig te werk wil gaan. De SER is het eens gewor den over de noodzaak van een huurverhoging van gemiddeld 25 pet per 1 april 1960, volledig te compenseren door een huurbijslag voor de Ioon- trekkenden. Daarnaast willen alle leden dat de regering 50 miljoen gulden per jaar uittrekt voor het bevorderen van de werkgelegenheid in de ont wikkelingsgebieden, terwijl men het ook eens is over een verhoging van de invaliditeits- en ongevallenrenten. Voor de rest vallen de voorstellen uiteen in drie zogenaamde combinaties, verschillend naar gelang van de visie op de aanwezigheid van ruimte, op de wijze van aanwending van die ruimte en op de vraag of het al of niet geboden is reeds in 1959 volop of maar een beetje of helemaal niet met de vrijere loonvorming te beginnen. Een deel van de Raad meent, dat de melksubsidie geleidelijk moet wor den afgeschaft, nadat men eerst zo lang gestudeerd heeft dat het bedrag van deze consumentensubsidie van 6.45 tot 3 cent per liter omlaag ge ïnterpreteerd is. Op de duur wordt de melk dus 3 cent duurder, tenzij de socialisten hun zin krijgen. Zij voelen namelijk niets voor zulk een verhoging. Zij voelen er evenmin iets voor om de tijdelijke belastingverho gingen per 51 december 1959 te Ia- ten aflopen. De overige leden zijn verdeeld over dit punt. Niet dat zij op belastingverhoging gesteld zijn, maar zij bekennen eensdeels niet vol doende inzicht te hebben in het to tale budget en willen anderdeels ook niet graag aangeven welke belasting verlaging de voorkeur zou moeten hébben. De grote scheidingslijn die door het advies loopt is de vraag wat de inves teringen en de kapitaalmarkt in 1959 en 1960 zullen doen. De voorzichtigen me nen, dat men zuinig moet zijn op de li quide middelen omdat ze straks nodig zijn voor de expansie van de investerin gen, en om te voorkomen, dat de over heid inflatoir moet financieren. De op timisten denken, dat de betalingsba lans wel een stootje kan verdragen en bekijken ook de ruimte op de kapitaal markt wat roziger. Het nu uitgebrachte SER-advies werd 16 september 1958 door de regering ge vraagd. De aanleiding was een tekort op het budget, onder meer veroorzaakt door steeds stijgende subsidies om voor de consument de melkprijs en de huren laag te houden. De regering stel de toen, dat zij tot besnoeiing van es sentiële staatszaken zou moeten over gaan indien deze subsidielasten niet werden verminderd. De Raad heeft nu bij zijn advies het gehele sociaal-eco nomische beleid betrokken. De meningen over wat voor de ja ren 1959 en 1960 moet gebeuren val len uiteen in drie complexen van maatregelen, welke in het SER-ad vies de combinaties A, B en C ge noemd worden. Geen enkele van de ze combinaties bracht het tot een meerderheid, maar de respect-aan hangers menen, dat hun combinaties de meest evenwichtige en sociaal en economisch bezien ook de meest ver antwoorde is. Hieronder volgt een sa menvatting van deze combinaties. Deze wordt voornamelijk gesteund door de confessionele werkgevers en de confessionele werknemers. Zij kreeg de stemmen van 20 van de 42 aanwezige SER-leden en behelst: a. onmiddellijke invoering van de vrijere loonvorming per bedrijfstak c.q. per onderneming, gepaard gaande met een verwerking van de huurbijslag 1957 én de vrijheid tot vermindering van het gemeenteklasseverschil tussen eerste en vijfde gemeenteklasse tot 9 cent. Dit laatste verschil bedraagt momenteel 12 cent, na verwerking van de huurbij slag nog 10 cent. b. Een huurverhoging van 25 pet. per 1 aprii 1960 als eerste stap tot oplossing van het huurprobleem, binnen afzien bare tijd gevolgd door een tweede stap waarover het beraad thans gaande is. c. onderzoek naar de wenselijkheid en de mogelijkheid van de invoering van een wettelijk minimumloon als onderdeel van de vrijere loonvorming, die immers naast differentiatie ook een zekere mate van coördinatie wenst, om te voorkomen dat bepaalde groepen werknemers te ver achterop komen. d. een geleidelijke afschaffing van de drie cent consumentssubsidie op melk, resulterend in een melkprijsverhoging van een gelijk bedrag, ter compensatie Waarvan moet worden overgegaan tot e. een verhoging van de kinderbijslag Per 1 juli 1959 met 3 cent per kind per dag, gepaard gaande met het alge meen maken van de reeds bestaande duurtetoeslag van 10 cent terwijl boven dien de ourterdoms- en de (nog niet be staande) Weduwen- en Wezenuitkering °P adequate wijze verhoogd moet wor den. 1. Volledige compensatie van de huur verhoging op 1 april 1960, in de vorm van een huurbijslag, die de loonsom met 2,5 tot 3 pet. zal doen stijgen. S- geen doorberekening van de loons- Ijfjfddgingen in de prijzen met de moge- voo r van uitzondering op deze regel vnnL a|gemene loonmaatregelen, bjj- beeld die van de huurbijslag 1960. (jra"„<~),y,frheidsinvesteringen tot een be- voor de nj°.miljoen gulden per jaar ontwikkelingsgebieden. rnispvalim?11? van de invaliditeits- en beneden 65 "aar. V°°r de be*unstigde nno^lrw°eHie-J de meest gewenste de vraag of ^erLby wordt o.m. gedoeld op de vraag of he» systeem van huur- bpslagen wellicht moet worden omge- tet in een meer algemene en blijven de gezinsbijslag. Deze wordt voornamelijk gesteund door de neutrale werkgevers. Zij kreeg de stemmen van 10 van de 42 aanwezi ge SER-leden en behelst: a. een huurverhoging zoals in com binaties A en C. b. een melkprijsverhoging als bij combinatie A. c. een loonsverhoging uiterlijk 31 de- cexer 1959 te bereiken door bedrijfs- taksgewijze overleg, waarbij de kosten van een algemene verwerking in de CAO van de huurbijslag 1957 het uit gangspunt vormen. Hiermee zal het ge meenteklassenverschil weer tot 10 cent dalen, welke verschil bij toepassing van een wat vrijere loonvorming tot 9 cent gereduceerd zou kunnen worden. d. Een loonmaatregel in de vorm van een huurbijslag per 1 april 1960 ter volle dige compensatie van de huurver hoging op diezelfde datum, waarmee de loonsom met 2,5 tot 3 pet. zal stijgen. Van nader beraad hangt af of deze bij slag later in de vorm van CAO-loon of in de vorm van een gezinsbijslag ver werkt zal worden. e. een compensatie ineens van de meikprijsverhoging zoals in combinatie A. f. geen prijsstijgingen als gevolg van loonstijgingen, met de mogelijkheid van uitzondering voor algemene maat regelen zoals in de combinatie A. g. Overheidsinvesteringen tot een be drag van ongeveer 50 miljoen gul den zoals in combinaties A en C. h. Verhoging van invaliditeits- en on gevallenrenten zoals in combinatie A en C. 1. instemming met een onderzoek naar de mogelijkheid en wenselijkheid van de invoering van een wettelijk mini mumloon, zoals in combinatie A ge vraagd wordt. Deze wordt voornamelijk gesteund door de vertegenwoordigers van het so cialistische NVV. Zij kreeg de stemmen van 11 van de 42 aanwezige SER-leden en behelst: a. Een algemene uniforme loonsver hoging van 4 pet. vanaf ca. 1 oktober 1959 en beperkte verwerking van de huurbijslag 1957, Bedoeld wordt, dat de jeugdige werknemers niet geheel in de verwerking betrokken zouden worden, zodat de verwerkingskosten niet 1.7 pet. maar slechts 1 pet. van de loon som zouden bedragen. b. Een huurbijslag ter volledige com pensatie van de huurverhoging van 1960 geschat op 2.5 tot 3 pet. van de loon som. c. Overheidsinvesteringen voor de ontwikkelingsgebieden ten bedrage van 50 miljoen gulden per jaar zoals in de combinaties A en B. d. verhoging van de invaliditeits- en ongevallenrenten zoals in de combi naties A en B. e. huurverhoging per 1 april 1960 zo als in de combinaties A en B. f. handhaving van de consumenten subsidie op melk. g. handhaving van de tijdelijke ver hoging van de belastingen. Behalve door de meningen over cte noodzaak van een huurverhoging en een melkprijsverhoging zijn de standpunten welke door de drie combinaties verkon digd worden uiteraard bepaald dóór de bestaande opvatting over de sociale en economische situatie van het lamd nu en zoals die tot eind 1960 te voorspel len valt. Verwacht wordt, dat 1959 een expan sie te zien geeft welke zich in 1960 ver sneld zal voortzetten, zodat voor 1960 zelfs een hoog nationaal inkomen wordt verwacht. Een stijging van het prijs peil. anders dan door huurverhoging en melkprijsverhoging, wordt niet tege moet gezien. Evenwel zal de werkloos heid niet onaanzienlijk groter zijn dan we in de jaren 1954-1957 gewend waren, daar het niveau waarschijnlijk rond de 90.000 tot 100.000 personen zal liggen, dat is 2,5 pet. van de afhankelijke be roepsbevolking, met structurele uit schieters in de ontwikkelingsgebieden, die daarom bijzondere zorg eisen. Niet bevredigend acht de Raad de ont wikkeling van de investeringen in het jaar 1959, daar deze nog enige daling zullen ondergaan en aanzienlijk ach terblijven bij het peil van 1956-57, zelfs bij dat van 1954-55. Mogelijk gaat het hier meer om een tijdelijk achterblijven dan om een blijvende stagnatie en voor 1960 wordt daarom weer een stijging verwacht. Verdergaande maatregelen dan het herstel van de investeringsaf trek, welk herstel reeds verwezenlijkt is, acht de Raad niet noodzakelijk, ten zij de investeringen in 1960 als gevolg van de te nemen maatregelen op grond van het SER-advies nog minder zouden stijgen dan thans voorzien is. Reeds nu zegt de Raad, dat dit inder daad het geval zal zijn als de tijdelijke belastingverhogingen uit de tijd van de bestedingsbeperking, waaronder dus ook de vennootschapsbelasting, per 31 december 1959 niet zouden aflopen. Het effect daarvan zal in 1960 nog beperkt zijn, maar het zal zich in 1961 ten vol le doen voelen. De verwachte ontwikkeling van het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans is gunstig. Het streefcijfer van 500 miljoen gulden wordt in de jaren 1959 en 1960 ruim schoots overschreden. De deviezenvoor raad zal echter wat dalen aangezien voor de komende jaren een ruime ka pitaalexport wordt verwacht zowel van de zijde van de overheid als van de par ticulieren. Maar in ieder geval duidt de stijging van het betalingsbalansover schot erop, dat de bestedingen bij de middelen ten achter blijven en dat er dus enige ruimte is voor het verhogen van de bestedingen. De vraag is alleen welke omvang die stijging mag aanne men en op welke manier men de beste dingen mag verruimen. Over deze vraag bestaat een me ningsverschil, dat de Raad splitst in optimisten en voorzichtigen. De kleinst mogelijke meerderheid van de Raad, namelijk 20 van de 41 °P dat moment aanwezige leden me nen, dat men voorzichtig te werk moet gaan omdat de bestedingsruim te, die ongetwijfeld aanwezig is, in ho ge mate beschouwd moet worden als een „investeringsruimte". Men wil daarmee zeggen, dat de momenteel aanwezige liquide middelen ontstaan zijn doordat de investeringen en met name de investeringen in voorraden, ten achter zijn gebleven. Daardoor was er ook minder invoer en ontstond er een gunstig overschot op de beta lingsbalans. Straks zullen die inves teringen echter weer aantrekken en dan heeft men deze liquide middelen weer nodig. Zijn ze er dan niet meer, doordat de consumptieve bestedingen blijvend verruimd zijn, dan zou er in 1961 wel eens een afremming van de bestedingen nodig kunnen zijn. Zij waarschuwen, dat de overschotten op de betalingsbalans weliswaar gunstig zijn, maar dat tegen eind 1960 toch weer het streefbedrag van 500 miljoen gulden in benedenwaartse richting wordt benaderd. Verder dringt men ook aan op behoedzaam omspringen met de deviezenreserve, aangezien de ze nodig blijft om bij een eventuele re cessie een politiek van werkgelegen- heidsbevordering te kunnen bekosti gen. Intussen menen deze voorzichtigen wel, dat een beperkte vergroting van de bestedingen, naast die voor de inves teringen, in 1959 en 1960 toch wel toe laatbaar zou zijn. De overige leden van de Raad bekij ken de zaak optimistischer en menen dat er meer ruimte is voor de verrui ming van de consumptieve bestedingen. Deze leden het zijn de werknemers, gesteund door enige kropnleden ver wachten niet dat de voorraden zo sterk zuilen stijgen aangezien deze immers wat achtergebleven zijn door een te hoog investeringspeil in het verleden. Verder achten zij het ook niet nodig zo voorzichtig te zijn met het betalingsba lansoverschot. wanneer dat tot 500 miljoen gulden daalt. Deze 500 miljoen, zeggen zij, vormt immers een streefcijfer, dat slechts gemiddeld over een langere periode van jaren moet worden gehaald en dat bovendien nog al hoog is geschat. Men mag er dus wel eens onder komen, mits men er in ande re jaren maar boven zit. De Raad is dus verdeeld over de om vang van ruimte die aanwezig is. Daar naast is men ook verdeeld over de wij ze waarop deze ruimte verdeeld zou Advertentie moeten worden. De meerderheid meent, dat het reëel beschikbare loon meer moet stijgen dan in de opgestel de prognoses is voorzien. Een belangrij ke minderheid vindt echter, dat de ge gevens over de kosten van levenson derhoud, het werknemersaandeel in het nationaal inkomen, de ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit e.d. niet wijzen in de richting van de noodzaak van beleidsmaatregelen op loonpoli tiek gebied. Deze leden voornamelijk de werkgevers menen, dat dergelijke maatregelen, zo zij In 1959 nog een belangrijk effect op de lonen zouden hebben, zelfs schadelijk zouden zijn voor de nationale economie. Boven dien stijgt de loonsom, ook zonder be leidsmaatregelen, in 1959 volgens de prognose reeds met 3 pet (de zgn. in cidentele loonstijging), dat is meer dan de1 stijging van het reëele natio- dan de stijging van het reële natio- volking. De voorsprong van de werk nemers zal in 1959 weer even groot zijn als in 1956 het geval was. Om de ze redenen menen deze leden, dat eerst in 1960 een loonmaatregel van beperkte omvang verantwoord is. Ook bij het budgettaire aspect van de zaak speelt de scheiding tussen voor zichtigen en optimisten een rol. De voorzichtige minderheid zegt, dat de overheid de SER om advies gevraagd heeft omdat zij van oordeel was, dat de consumenten-subsidies omlaag moes ten, daar zij anders essentiële staats taken zoh moeten afsnijden. Volgens de prognose zullen de over-* heidsuitgaven echter nog stijgen en de overheid zal in 1959 en 1960 slechts een inflatoire financiering kunnen vermij den door een beroep op de kapitaal markt van resp. 2,4 en 2,6 miljard gul den. Dat zal pas kunnen als de private sector zeer veel kapitaal zal aanbieden of wel zeer veel minder kapitaal zal vragen. De voorzichtigen, die een ho gere particuliere investeringsactiviteit verwachten, Betwijfelen of de markt dit kapitaal wel allemaal kan opbrengen. De optimisten menen echter dat het wel mee zal vallen en zij wijzen er daarbij op, dat naar hun mening de ka pitaalexporten in de prognose te hoog geschat zijn, het overschot op de be talingsbalans daarentegen te laag, zo dat zij meer liquide middelen verwach ten dan de voorzichtigen. Als gevolg van deze verdeeldheid zijn de combinaties A, B en C ontstaan. Belastingmaatregelen. De Raad heeft ook onderzocht wat de consequenties zijn van de voorgestelde maatregelen voor het rijksbudget en welke conclusies daaruit voor het be lastingbudget moeten worden getrok ken. De leden, die combinatie C aanhan gen, de socialisten dus, vinden dat er geen verlaging van de belastingdruk mogelijk is en zij adviseren daarom tot de handhaving van de tijdelijke verhoging van de belastingen uit de tijd van de bestedingsbeperking. De ze belastingen zijn: de vennootschaps belasting (100 miljoen per jaar), de motorrijtuigenbelasting (6 milj. p.j.) het bijzonder invoerrecht op benzine (108 milj. p. j.) en de omzetbelasting op enkele produkten (68 milj. p.j.) De leden van de combinaties A en B, wier voorgestelde maatregelen op het overheidsbudget ongeveer dezelfde in vloed hebben, zijn het over de gevolgen van hun maatregelen op de belasting druk niet eens. Een deel van de leden meent, dat hun maatregelen op zichzelf genomen niet nopen tot een verlenging van de tijdelijke verhoging of van een deel daarvan, maar zij erkennen, dat de regering bij haar beleid andere over wegingen van budgettaire aard kan la ten gelden dan de Raad heeft gebezigd. De overige leden menen, dat de be slissing moet worden genomen in het licht van de budgettaire situatie in zijn geheel, waarin zij nog onvoldoende in zicht hebben, zodat zij geen uitspraak willen doen. Bovendien willen zij in het midden laten aan welke belastingverla ging de grootste urgentie moet wor den toegekend. Waarom stak U zo gevaarlijk over? Oh eh - agent, ik moet naat het postkantoor om te sparen. Er zijn in de Sociaal Economische Raad drie meningen over de vraag of men reeds nu moet beginnen met de toepassing van een vrijere loon vorming, dat is een loonvorming waarbij de werkgevers en werkne mers in de bedrijfstakken meer ver antwoordelijkheid voor de Ioonvor- ming zullen krijgen dan bij de cen traal geleide, loonvorming van bet moment mogelijk is en waarbij bo vendien de resultaten der onderhan delingen per bedrijfstak of per on derneming zullen uiteenlopen (de dif ferentiatie) naar gelang van de eco nomische mogelijkheden. De reden waarom men niet tot eenstem migheid is gekomen, ligt vooral in het feit, dat men verschillend denkt over de praktische uitvoerbaarheid van deze vrijere loonpolitiek. Een deel van de SER voornamelijk bestaande uit de confessionele werk gevers en werknemers is optimis tisch'en meent deswege, dat reeds dit jaar met de vrijere loonpolitiek moet wórden begonnen. Men is er principieel voor en meent ook, dat het econo misch mogelijk is aangezien de nood zaak van bestedingsbeperking verdwe nen is en de arbeidsmarkt geen span ning vertoont, zoals in 1956, toen een gedifferentieerde loonoperatie misluk te. Als extra-voordeel zien zij dat de werknemers een duidelijk belang krij gen bij de opvoering van de produkti- viteit in hun bedrijfstak, daar voortaan immers hun loonsverhoging niet meer afhankelijk is van de gemiddelde pro- duktiviteit in het gehele land, maar van de situatie in hun eigen bedrijfs tak of onderneming waarop zij directe invloed hebben. Ook de realiseerbaarheid van de nieuwe loonpolitiek bezien deze leden optimistisch, mits er maar geen rich tinggevend of maximumpercentage ge noemd wordt, daar zulk een percentage zou werken als een magneet die alle lonen naar zich optrekt. De voorwaarden, waaraan de inge diende loonvoorstellen moeten voldoen, zouden zijn: a. overeenstemming tussen werkgevers en werknemers, b. het overleggen van gegevens die de aan vaardbaarheid vm het voorstel bewij zen, c. rekening houden met bekende loonmaatregelen van algemene aard, die voorrang genieten en d. over het algemeen de voorwaarde, dat de loons verhoging niet tot prijsverhoging mag leiden terwijl bij de zeer produktieve bedrijfstakken ruimte over moet blij ven voor prijsverlagingen. Andere meningen Een ander deel van de Raad voor namelijk de liberale werkgevers stemt wel in met het streven om op korte termijn tot vrijere loonvorming te komen, maar wil wat behoedzamer te werk gaan. Deze leden willen eerst algemene overeenstemming over de gedragsregels, die bij een gedifferen tieerd loonbeleid moeten worden ge hanteerd. Wel willen zij een eerste stap doen in de richting van een gelei delijke ombuiging naar een nieuwe loonpolitiek door namelijk het alge meen maken van de beperkte huurbij slag 1957 zo te doen verlopen, dat in de bedrijfstakken naar eigen inzicht af rondingen en aanpassingen op deze maatregel kunnen worden voorgesteld. Verder willen zij nu niet gaan, te meer omdat zfl bij de vele desiderata in de nabije toekomst maar weinig mo gelijkheden tot loonsverbetering zien, terwijl zij zich verder niet wensen te binden voor bekend is wat er na 1 april 1960 verder met het huurbeleid moet gebeuren. Een derde deel van de Raad voor namelijk het NVV wenst in 1959 hele maal geen gedifferentieerd loonbeleid. Deze leden willen eerst zeker weten of zulk een stelsel economisch moge lijk en sociaal rechtvaardig is. De nor men voor de differentiatie moeten vol gens hen nader geconcretiseerd wor den daar anders de loonsom, zoals in 1956, uit de hand kan lopen. Ook in sociaal opzicht is de zaak hun niet dui delijk. Er zal naast de differentiatie toch bok nog een zekere coördinatie tussen de bedrijfstakken nodig blijven om te voorkomen, dat sommige groe pen te ver achterblijven. De prakti sche uitwerking van deze wensen vin den zij moeilijk. Zonder voorafgaande studie over deze kwesties achten zij het niet verantwoord tot differentiatie over te gaan. De algemene vergadering van het Katholiek Vrouwengilde in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, welke dinsdag in Haarlem werd gehouden, stond o.m. in hét teken van een af scheid en een welkom. Het afscheid betrof mevrouw B. Kortekaas-Den Haan die door omstandigheden haar functie als voorzitster neerlegde. Het welkom gold haar opvolgster, mevrouw mr. C. M. Smithuysen-Naessens uit Haarlem, die met algemene stemmen er wa ren geen andere kandidaten ingediend in de vacante functie werd benoemd. In haar laatste toespraak, die zij ter opening van de algemene gildeverga- dering hield, drong mevrouw Kortekaas er bij de leden op aan zich te verdiepen in de taak en het werk van hun organi satie. Wij moeten ons niet blind staren zo zei zij op grote vergaderingen en uitstapjes. Dan wordt het gilde een hol vat, waarin alles bekeken wordt naar het getal en het amusement. Het ledental kan natuurlijk omhoog, als men maar niet vergeet in de diepte en niet alleen in de breedte te werken. Zij wees er vervolgens op, hoe moei lijk het is de mensen bij elkaar te krij gen voor een bijeenkomst, de laatste maanden vooral door de televisie. Niet alleen het gilde, maar ook alle andere organisaties lopen daarbij het gevaar een indrukwekkend aantal papieren le den te krijgen. Zij attendeerde daarom op de noodzaak, die papieren leden in het actieve werk te betrekken door hun een taak te geven en eigen verantwoor delijkheid te laten dragen. Als een per soonlijke taak voor ieder gildelid ziet zij de verdieping van eigen geloofsle ven, grotere belangstelling voor de nieuwe sfeer en stromingen in het on derwijs, en intens beraad over het pro bleem van de vrije-tjjdsbesteding, dat zeer urgefit gaat worden, wanneer de verkorte werkweek een feit wordt. De geestelijk adviseur, rector A. W. H. v. d. Heuvel, bracht allereerst dank aan mevrouw Kortekaas voor het veie werk, dat zij in dienst van het gilde heeft verricht. In haar wijze van op treden vond hij een gerede aanleiding om de leden aan te sporen niet de eigen persoon, maar de zaak van het gilde te dienen, zoals mevrouw Kortekaas im mer heeft gedaan. Het gaat er om, aldus betoogde hij, zo apostolair te werken, dat wij de vrouwen op die plaatsen krijgen, welke zi) in deze tijd dienen te bezetten. Hij herinnerde aan Graham Greene's spel „The living room" en trok daaruit de moraal, de kansen die God ons biedt aan te grij pen. Hij acht het al heel wat gewonnen, zo niet alles, als de mensen zich be wust worden, dat zij in liefde tekort schieten, en als zij de moed hebben in de spiegel van de ziel te kijken. De landelijke voorzitster van het Ka tholiek Vrouwengilde, mevrouw Seve- rijnen, verklaarde ten afscheid van me vrouw Kortekaas, dat zij de vertrekken de presidente heeft leren waarderen om haar grote menselijkheid, welke al le zakelijke en organisatorische contact doorbrak. Daarop kreeg de verkiezing van een nieuwe voorzitster formeel haar beslag en werden in de twee ande re bestuursvacatures gekozen mevrouw A. M. G. L. Ideler-Donsen uit Delft en mevrouw H. C. Bosma-Heins uit Limmen. - s 4 Mevrouw mr. C. M. SmithuysenNaes. sens, de nieuwe presidente van het Katholiek Vrouwengilde in de bisdom men Haarlem en Rotterdam. Met luid applaus begroetten de leden in mevrouw Smithuysen-Naessens hun nieuwe presidente, die reeds naam heeft gemaakt op sociaal-charitatief terrein in Haarlem. Getuige de reacties gold de bijval evenzeer de „jeugd", wel ke door mevrouw Smithuysen met suc ces wordt gerepresenteerd. Haar eer ste toespraak, vlot en ontwapenend, was een verzekering, dat zij haar bes te krachten aan het gilde zou geven, en een verzoek haar aile steun te ge ven, die nodig mocht zijn. Mevrouw Kraayvanger sprak na mens de leden een hartelijk woord van afscheid aan mevrouw Korte kaas, die zij prees om haar grote onbaatzuchtigheid, haar tact, haar goede leiding en haar grote activiteit Zij bood een geschenk onder cou vert aan, dat de scheidende presiden te in staat zal stellen zich een pick up, eventueel gecombineerd met radio aan te schaffen. Bewogen dankte me vrouw Kortekaas, waarbij zij ver klaarde het werk altijd graag te heb ben gedaan. De middagvergadering stond in het teken van de emigratie. De afgevaar digden kregen daarbij ruimschoots ge legenheid zich over deze kwestie te in formeren Op Hemelvaartsdag 7 mei wordt in Breda de landdag van de Nederlandse amateur-toneelunie (N.A.T.U.) gehou den. De voorafgaande dag vergadert de centrale raad van de unie eveneens in Breda om de toekomstige beleidslijn uit te stippelen. Op de landdag zelf zal de landelijk voorzitter mr. P. Cleveringa de resultaten toelichten van een enque- te ingesteld naar de financiële en artis tieke positie van 700 Nederlandse ama teurtoneelverenigingen. Het algemene beeld van deze enquête is, dat men vooral in Noord- en Zuid- Holland en in Utrecht veel concurren tie van de televisie ondervindt. De meeste verenigingen staan er financieel niet al te best voor. Het hoogtepunt van de landdag zal de opvoering van Thijl Uylenspiegel zijn, een spel in twee bedrijven van de Hil- varenbeekse toneelschrijver Jan Naay- kens. Het stuk wordt opgevoerd door Bredase verenigingen onder regie van Ad van der Ven. Het N.A.T.U.-bestuur verwacht in 1961 in Brabant te kunnen beginnen met een driejarige basisoplei ding voor amateurregisseurs. Volgens het in Praag verschijnende blad „Rude Pravo" is tegen twee katho lieke priesters in Skodra. Noord-Alba- nië, een proces begonnen. De priesters zouden, aldus het bericht, ontleend aan het officiële Albanese persbureau, lei ders zijn van „een tegen de staat ge richt complot". Het proces is verleden week begonnen. Volgens het bericht heeft een groep, onder leiding van de priesters Ded Malej en Konrad Delj, gecollaboreerd met de Joegosla vische inlichtingendienst sinds 1952. „Zij waren van plan het volksdemocra- tische regime in Albanië omver te werpen," aldus het bericht, waarin geen melding werd gemaakt van het aantal beklaagden iri het proces. In Amsterdam is, naar aanleiding van de cabaretcursus van Cor Lemaire, op gericht „De werkgroep Nederlands cabaret". De initiatiefnemers zijn Ju- liëtte Nieweg, Bob Bouber, Hans Dogger en Tony van Verre. De werkgroep be weegt zich op het gebied van het ca baret in de ruimste zin van het woord. Doel is behartiging van de belangen van jonge tekstschrijvers en componis ten. Voorts hoopt men in september te beginnen met de opleiding van aan komende cabaretiers. De opleiding zal ondermeer bestaan uit Soifege, zang, beweging en spraak. Een aantal vooraanstaande Nederland se cabaretiers hebben hun medewer king toegezegd. Advertentie Vier werkelijk belrouwbare middelen helpen elk&ar en.... doen wonderen f Ten belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede "wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Cheiarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd werken fezante"" nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen 1 rr BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Premier Nikita Khroesjtsjev van de Sov jet-Unie heeft, volgens AFP, de burgemees ter van San Francisco telegrafisch laten weten, dat hij geen bezwaar heeft tegen een topconferentie in deze stad. De burge meester had de Sovjet-leider uitgenodigd het topoverleg in zijn stad te houden, nadat premier Macmillan had verklaard voor stander van het houden van de conferentie in San Francisco te zijn. LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. In ieder vakje komt een lettergreep. 1 graansoort, 2 vee op stal te drin ken geven, 3 winstgevend, 4 staat in Europa, 5 evennachtslijn, 6 plaats in Noord-Holland. Oplossing 28 april De naam van de plaats luidt: Middel burg. 1 kraam - motet, 2 lakei - imker, 3 kleed - dreun, 4 wreed - doorn, 5 bende - effen, 6 steel - leger, 7 Gareb - boter, 8 tissu - uiver, 9 staar - reder, 10 vroeg - gesel. Naar eerst thans bekend is geworden is op 19 april te North Ridge, Californië, op 73-jarige leeftijd aan een hartkwaal overleden de te Den Haag geboren ho boïst D. P. van Emmerik. De heer Van Emmerik is o.m. eerste hoboïst ge weest van het Residentie-orkest en leraar aan het Kon. Conservatorium. In 1920 verliet hij het Residentie orkest, maakte een jaar deel uit van het Oslo's symphonie-orkest en vertrok daarna naar Detroit (V.S.) waar hij eerste hoboïst werd in het Detroit Or chestra om vervolgens onder Toscani- ni deel uit te maken van het New Yorks symphonie-orkest. Het stoffelijk overschot is in Detroit ter aarde besteld. Jaap Stotijn was een van Van Emmerik's meest begaafde leerlingen. De leiding van de Joegoslavische communistische partij heeft de com munistische partij van de Sovjet-Unie gisteren „een opbouwende kameraad schappelijke bespreking" voorgesteld, aldus meldt Reuter. In een telegram dat een reactie is op het vorige week van de Sovjet-partij ontvangen telegram waarin de Joegoslavische partij werd gelukgewenst met haar 40-jarig be staan, wordt gezegd dat een dergelijke bespreking de oplossing zou bespoedi gen van de problemen waarmee de in ternationale arbeidersbeweging te kampen heeft. Radio Moskou heeft gisteren bericht, dat in Jerewan, de hoofdstad van de Sovjetstaat Armenië, een proef zonne- oven in gebruik is genomen voor het versmelten van ijzer en ander mate riaal, aldus bericht U.P.I. De zonne warmte wordt opgevangen in een draai ende spiegel en via andere spiegels j in een brandpunt samengebracht, waar dan een zo grote hitte ontstaat, dat ijzer smelt In dit smeltingsproces ont- Op het graf van dr. F.duard van Bemum te Garderen is dinsdagmiddag een krans staan dan geen andere schadelijke pro- j gelegd namens de Belgische Nationale Radio-omroep, het N.l.R. De kranslegging dukten, zoals het geval is bij gewone geschiedde door de heren L. Gras (links), muziekdirecteur van het N.I.R., en ovens,aldus radio Moskou. 1 het hoofd buitenlandse betrekkingen, de heer M. Swanepoel. i'v j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7