I Minister Cals wil zijn „mammoetwet" zelf verdedigen Verdere subsidiëring G.U. wacht op nieuw kabinet van nieuwe Perspectieven korte termijn Afleveringsgolf tonnage houdt nog aan voor de scheepvaart op zonder meer ongunstig CONTACT DRAADLOOS Inbreker en medeplichtigen voor de rechter KIEKEN CONDENSE BRIEF O H Dierh are persoonlijkheid Koningin Juliana 50 jaar Tweemaal vier en eenmaal drie jaar geëist Royal Academy accepteert grap Senaat aanvaardt Onderwijs JAARVERSLAG KON. NED. REEDERSVEREENIGING Aanpassing vereist door inkritnping bouworders PRISMA Vanavond Bij insluiping f 40.000 buitgemaakt Donderdagavond Radioprogram ma Koninginnedag: geknipt om te TV-concurrentie voor amateurtoneel Rusland protesteert bij Italië Wachten in Harwich Een verrassende keuze De perikelen Van „De Zwaan WOENSDAG 29 APRIL 1959 PAGINA 9 O Tegen Amerikaanse raket bases in het land Maar weinig Nederlanders heb ben een precieze voorstelling van de rechten en plichten welke volgens onze staatsregeling ^erbonden zijn aan het koningsambt. gemiddelde burger is tevreden jpet enkele vage noties, die niet uit komen boven het peil van verbleek te schoolkennis. Hebben we hier te "oen met een gebrek aan interesse ^oor het koningschap en de huidige draagster daarvan? Het antwoord hioet tweeledig zijn en kan niet an ders dan genuanceerd luiden: de ge middelde Nederlander heeft inder daad weinig intellectuele belang stelling voor de constitutionele aard ^an het koningschap maar richt zijn hartelijke aandacht des te meer op de persoon van de koningin. Voor dat verschijnsel kan men proberen diepzinnige verklaringen te vinden, blaar de beste verklaring lijkt ons de meest voor de hand liggende: de algemeen menselijke belangstelling gaat altijd uit naar boeiende werke lijkheden en dus stellig eerder naar personen dan naar staatkundige structuren. En als die sterkste be langstelling, waarbij het hart betrok ken is, zo rijkelijk voedsel vindt waar het onze vorstin en het koninklijk huis betreft, zal men des te minder aandacht hebben voor het overigens gewichtige ambt dat de koningin in ons staatsbestel en in het koninkrijk bekleedt. Wat het laatste betreft zal men Volstaan met de globale overtuiging, dat er een reële en heilzame invloed Uitgaat van de koningin op het lands bestuur, hoe de formele wegen en grenzen van die invloed ook mogen zijn. Nog zojuist is men herinnerd aan de zelfstandige bevoegdheid van de koningin om een kabinets-forma- teur aan te wijzen en diens opdracht te omschrijven. En wie let op het ka rakter en de begaafdheden waarvan koningin Juliana in de loop der jaren getuigd heeft in haar rechtstreekse contacten met het Nederlandse volk, kan zich gemakkelijk voorstellen dat haar niet in de openbaarheid tredend overleg met de ministers nimmer een formaliteit is. Ook het academische twistpunt of het koningschap in ons staatsbestel een ornament is, een symbool van eenheid of een levende realiteit komt nauwelijks aan de orde bij de gewone burger, die volledig geboeid wordt door zo dierbare werkelijkhe den als de persoon van de koningin, haar gezinsleven en haar zedelijke opvattingen. Door haar persoonlijk heid geeft zij duidelijker gestalte aan het koningschap dan grondwettelijke bepalingen of juridische disputen het ooit zouden kunnen doen. Het heeft zin dit alles te overden ken op de vooravond van de vie ring van koningin Juliana's vijftigste verjaardag. Vijftig is in de orde der conventie een kroongetal. En het is tekenend voor de band tussen vor stin en volk dat de Nederlandse ge meenschap overeenkomstig het fa miliale gebruik aan de viering van deze verjaardag een bijzonder reliëf wil geven. Zoals men weet is er dit maal een inzameling gehouden voor een nationaal verjaarsgeschenk en afgelopen zondag hebben de bis schoppen de zinrijke geste gesteld, het katholieke volksdeel aan te spo ren tot een bijzonder gebed. Wanneer men zich nader be zint op de persoonlijkheid van onze vorstin springen enkele eigenschappen en feiten on middellijk in het oog. Haar moeder gaf haar, wellicht met wijs opzet, een vrijere opvoeding dan zij zelf had ge noten. Mede onder de begunstigende omstandigheden van een academi sche studie en deelneming aan het studentenleven konden zich een aan tal eigenschappen ontwikkelen, waaraan de Leidse hoogleraar Hui- zinga bij de ere-promotie der prinses in 1930 de volgende namen gaf: lust tot onderzoek, helder begrip en oor- spronke 'kheid van geest. In haar staatkundig optreden zouden zich daaraan toevoegen de verwante eigenschappen van onpartijdigheid, zuiver uitgewogen gedistancieerd- heid en tact. Aldus kon worden vol daan aan de zware opgave die lag vervat in de woorden waarmee ko ningin Wilhelmina op de vooravond van haar abdicatie in 1948 sprak over de troonsbestijging van haar dochter: ,,Zij aanvaardt haar taak in een moeilijke en ingewikkelde tijd, een tijd, die vraagt om sterke mensen." En zelf zei koningin Juliana in de rede die zij na de eedsaflegging uit sprak voor de leden der Staten-Gene- raal: „Sedert eergisteren ben ik ge roepen voor een taak, die zó zwaar is dat niemand die zich daarin ook ook maar een ogenblik heeft inge dacht haar zou begeren, maar ook zó mooi, dat ik alleen maar zeggen kan: wie ben ik, dat ik dit doen mag?". Harmonischer en gevoelvol ler verwoording van verantwoorde lijkheidsbesef en deemoed kan men zich nauwelijks voorstellen. De toon van het hart, die hierin minstens zo sterk doorklinkt als de verstandelijke overweging, heeft men kunnen beluis teren in alle redevoeringen die ko ningin Juliana sindsdien gehouden heeft. Harde en moeilijke tijden zijn de koningin in haar leven niet bespaard gebleven. Wij herinneren aan de jaren van oorlog en bezetting toen zi.i als een balling met haar gezin buitenslands moest verblijven; wij denken aan de scheuring van het koninkrijk in het begin van haar ko ningschap; wij denken ook aan de nationale ramn van de overstroming Jn februari 1953. De genegenheid die het Neder landse volk zijn vorstin toedraagt, heeft behalve op haar persoon ook betrekking op haar gezin, hetgeen nh-lkt uit de plaats die de prins ge- nal, ,je kroonprinses en de andere "jsessen in de harten der Neder- j ,er® innemen. Koningin Juliana haar gezinsleven in voldoende t iL®an °ns kennen om tegemoet j ™?n aan onze behoefte om in 2«;i£r,« leven «en voorbeeld te on- f J! tn' Zichzelf laat zij zien zo- ru/ i ar sraag willen zien, na- meli.iK ais een eenvoudige stijlvolle persoonlijkheid, in haar verheven ambt ons niettemin nabij. En het is daarbij voor vorstin en volk gelijke lijk kenmerkend, dat de verering van een zo verschillend samengesteld volk voor zijn koningin in diepste we- Zen op één ding berust: haar zedelij ke hoogheid. ii Een recente opname van H. M. de Koningin, die morgen haar vijftigste verjaar dag hoopt te vieren. Foto M. C. Meyboom) (Van onze parlementaire redactie) In de Eerste Kamer getuigden dins dag verschillende leden an hun vreug de, dat de positie van mr. Cals als minister van O. K. en W. in het nieuwe kabinet tot nu toe niet in het geding .^vM.elV-,0ok Jf "linister, ze,t "f* i ulo.' ïfen "wetsontwerp^ ligt" gereed hhjken dat hu er veel prysop toezending aan de onderwijsraad, stelt zijn ideeen over de toekomstige ontwikkeling van ons onderwijs met name voor zover vastgelegd in het „mammoetontwerp" persoonlijk te verdedigen. „Er wordt wel eens ge zegd dat dit ontwerp in strijd zou zijn met de grondwet. Ik hoop die bezwa ren in het openbaar te weerleggen", aldus de minister, die even verwees naar zijn overleg met enkele deskundi gen uit de Tweede Kamer, kort na de verkiezingen. De heer Van Hulst (CHU) sprak echter nu reeds van „zeer grote bezwaren", maar het oordeel van prof. Diepenhorst (AR) over het „mammoet" („niet fossiel, maar springlevend", zei hij) was veel gunstiger. De minister, die in de Senaat zijn be groting verdedigde, was niet erg ge lukkig met het uitstel van de behan deling van het ontwerp tot verlening van grotere vrijheid aan het onderwijs. Het ontwerp laat o.a. meer mogelijk heden open voor afwijkingen van toela tingseisen, leerprogramma's en eind examenvakken. Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer is echter nog steeds niet verschenen. De bewinds- „Aan het eind van 1958 was over de gehele wereld een hoeveelheid scheepsruimte van met minder dan 7.348.000 b.r.t. opgelegd, een cijfer waarmede de ernst van de situatie in de scheepvaart wel duidelijk wordt ge ïllustreerd," zo begint het jaarverslag over 1958 van de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereeniging. Zodra zich enige opleving in de zeescheep vaart en de wereldhandel voordoet, zal ongetwijfeld bij stijging van het vrachtenniveau boven een zekere grens een aanzienlijke hoeveelheid opge legde tonnage wederom In de vaart worden gebracht, waardoor een verde re stijging der vrachten zal worden geremd, terwijl tevens voor een belang rijk aantal nieuwe schepen emplooi moet worden gevonden. Onder deze toe lichting zijn de perspectieven voor de scheepvaart op korte termijn der halve zonder meer ongunstig. De ontwikkeling, welke zich in de loop van 1957 steeds duidelijker begon af te tekenen in de vorm van geringere vraag naar en toenemend aanbod van scheepsruimte, heeft zich in 1958 in versterkte mate voortgezet, op een wij ze bovendien welke buiten alle proportie staat tot die van de wereldeconomie als geheel. Zonder enige twijfel valt de distorsie van de verhouding tussen de behoeften van de zeegaande wereldhandel en de capaciteit van de wereldvloot ten dele te verklaren uit een vermindering in de omvang van of wellicht een sterke ver langzaming in het groeitempo van deze handel. In sterkere mate echter is deze ongunstige verhouding een gevolg van de ifleveringsgolf van nieuwe tonnage, welke rond de tijd van de Suezcrisis werd besteld en welke de beschikbare hoeveelheid scheepsruimte zozeer heeft doen toenemen, dat de normale vermin dering daarvan volstrekt onvoldoende bleek om het tonnagesurplus te absor beren. Dat het einde van deze afleverings golf nog niet in zicht is, moge blijken uit het feit, dat per 31 december 1958 nog een hoeveelheid van 10 miljoen brt in aanbouw was. De vrachten in de tramp- en tank vaart liggen in het algemeen op een ni veau, dat voor een rendabele exploitatie onvoldoende ruimte laat. In de Hjnvaart laat veelal de beladingsgraad en voor al het vrachtenpeil voor het verkrijgen van een redelijk exploitatie-overschot te wensen over. De strijd om lading is nog verscherpt door de concurrentie, on dervonden van talrijke outsiders, die als gevolg van de slechte situatie op de algemene vrachtenmarkt van de trampvaart overgingen tot het exploite ren van lijndiensten. Zoals in de tramp- en tankvaart doar de beangstigende groei der vloten onder goedkope vlag, ziet de liinvaart zich in stijgende mate bedreigd door de op komst van de in lijndienst geëxploiteer de vloten onder de vlaggen van de lan den achter het IJzeren Gordijn, welke staatseigendom zjjn niet op commercië le basis geëxploiteerd worden en lijn diensten onderhouden, die door restric tieve clausules en toewijzing van lading door regeringsorganen kunnen floreren Advertentie het goede anker-horloge (lel op hel rode driehoekje/ ten detrimente van de activiteit der tra ditioneel maritieme landen. Naar zich laat aanzien zal in de toekomst in stij gende mate waakzaamheid ten aanzien van en actie tegen deze ontwikkeling zijn vereist. In de trampvaart bleven, ondanks de stijging van verschillende kostenfactoren, vele schepen in de vaart, terwijl de daling van de sloop- prijs het afvoeren van reeds verouderde schepen belemmerde. Bovendien werd het tonnage-aanbod verder vergroot dozr tankers, welke tegen prijsbeder- vende vrachten in de graanvaart wer den ingezet. Daarnaast werden voor dit vervoer ook hier en daar lijnschepen ge bruikt. Het ladingaanbod werd tevens verkleind door het toegenomen vervoer met schepen van met de industrie ge- integreerde rederijen, hetwelk tot marktvernauwing aanleiding gaf. De vooruitzichten voor de tankvaart zijn, zoals de situatie zich thans laat aanzien bepaald slecht. Het feit, dat de alge mene economische bedrijvigheid en toe komstverwachting in vele sectoren van het bedrijfsleven een stijgende lijn ver toont zonder dat deze thans al tot verhoogde vraag naar scheepsruimte heeft geleid zou aanleiding kunnen geven tot de veronderstelling, dat ook de overzeese wereldhandel binnen niet te lange tijd wederom een krachtige ex pansie te zien zal geven, waarvan ook de scheepvaart de vruchten zou pluk ken. De eind december 1958 tot stand gekomen externe convertibiliteit van de voornaamste Europese valuta's zou een zodanige ontwikkeling kunnen bevorde ren. In dat geval zou ten aanzien van de vraag naar scheepsruimte derhalve sprake kunnen zijn van een reeds ge deeltelijk gepasseerde recessieperiode. Mocht dit het geval zijn, dan nog echter valt het probleem van het te veel aan aanbod van scheepsruimte te overwinnen, alvorens van een te rugkeer van evenwichtiger verhoudin gen kan worden gesproken. Dit even wicht zal moeten worden hersteld door inkrimping der latere bouworders, waarbij gehoopt moet worden dat dit ook met betrekking tot de vloten on der goedkope vlag het geval zal zijn, en door versnelde sloop van de oudste jaargangen. Gedurende het verslagjaar nam het verschijnsel van de vlagdiscriminatie onder meer als gevolg van de hou ding der Verenigde Staten eer toe dan af. Voorts moet worden geconstateerd, dat in de O.E.E.S.-landen thans niet zel den in de particuliere sfeer bij krediet verlening en exportbevorderende maat regelen verschepingsvoorwaarden wor den overeengekomen, welke evenzeer van discriminatoire aard zijn. De redersgemeenschap zou het be treuren ais de ontwikkeling, in ons we relddeel ingezet met de Bénelux, bij de E.E.G. tot stilstand zou komen omdat deze gemeenschap slechts een beperkt aantal Europese landen omvat en als dan het averechtse gevolg het ontstaan zou kunnen zijn van antagonistische economische blokken, zelfs binnen West- Europa. Vooi de Nederlandse koopvaardij staat één taak duidelijk afgetekend en wel de noodzaak het verworven terrein tegen de voortdurende toenemende concurren tie te behouden, hetgeen alleen moge lijk is indien in het verleden voldoende reserves zijn opgebouwd voor situaties als de huidige. Voor wat Nederlandse verhoudingen betreft, zijn deze reserves over het algemeen aanwezig, het aantal opgelegde schepen is in vergelijking met verschillende andere landen gering, voor terreinverües behoeft afgezien van de gebeurtenissen in Indonesië derhalve niet al te zeer te worden ge vreesd, terwijl ook bij een mogelijke op leving een goeddeels moderne vloot ter beschikking staat. Een dominerende factor is het alge mene kostenpeil. Indien in dat opzicht verdere stijgingen uitblijven, mag wor den verwacht dat ook onder de huidige omstandigheden de scheepvaart onder Nederlandse vlag over voldoende uithou dingsvermogen zal blijken te beschik ken. Een loon- en prijspolitiek der re- paring, welke met deze hoogst belang rijke voorwaarde rekening houdt, is dan ook van essentieel belang. De mogelijkheid de huidige depressie in de scheepvaart zonder al te belang rijke schade door te komen is derhal ve aanwezig, terwijl ook door de ge beurtenissen van het afgelopen jaar de Nederlandse rederswereld niet is ont moedigd. man zei het juister te vinden als de bezwaren naar buiten zouden komen. Mr. Cals voelde er kennelijk weinig voor op dit moment nadere medede lingen te doen over de lerarensalarissen. Uitvoeriger was hij over het vraagstuk van de onbevoegde leerkrachten bij het erp ligt gereed voor toezending aan de onderwijsraad. Maar aan de „onbevoegden" zullen wel dege lijk bepaalde eisen worden gesteld, zei de minister. Hij nam daarmee de beden kingen van de heer Derksen (KVP) weg. De scholenbouw blijft een moeilijk pro bleem, en dan vooral voor wat betreft de gymnastieklokalen. Geleidelijk loopt men echter de achterstand in. Mr. Cals vond het overigens zeer wel te verde digen dat de grote steden enige voor keur krijgen bij de bouw van gymnas tieklokalen boven de „provincie". In de steden bestaat een grotere behoefte aan recreatiemogelijkheden (beoefenen van binnensporten). Bij het hoger onderwijs is en wordt veel gedaan voor personeelsbezetting en outillage, zei mr. Cals. Hij heeft goe de hoop dat men in staat zal zijn de groeiende stroom van studenten op te vangen. Met prof. Gielen (KVP) was hij het eens dat wjj in Nederland geen monsteruniversiteiten moeten krijgen zoals bv. in Parijs het geval is. De commissies die de mogelijkheden van spreiding bestuderen, zijn echter nog niet met hun werk gereed. Plannen voor een betere subsidië ring van de gemeenteuniversiteit van Amsterdam wachten o.m. op de vor ming van een nieuw kabinet, dat een beslissing moet nemen over de conse quenties voor de rijksbegroting. In de afgelopen jaren heeft het rijk, on danks eigen financiële moeilijkheden, al veel gedaan om de zorgen van het gemeentebestuur te verlichten. De mi nister ging maar voorbij aan het ver wijt van de heer Polak (CPN) dat de politieke „kleur" van de GU iets met het uitstel zou hebben te maken. „In geen stad zijn meer katholieken dan in Amsterdam en geen universiteit telt meer katholieke studenten dan de G.U." Op een verwijt van de heer De Rijk (PvdA) zei minister Cals dat het Ne derlands instituut voor internationale culturele betrekkingen niet het juiste orgaan is gebleken voor het onderhou den van culturele contacten met het buitenland. Over de intrekking van de subsidie per 1 januari 1960 kan echter nog bij de komende begrotingsbehande ling worden gesproken. Staatssecretaris Höppener zei nog dat „met voortvarendheid wordt gewerkt" aan de sportnota. De gevraagde gege vens van de gemeentebesturen komen nu in redelijk tempo binnen. De be groting is z.h.st. aangenomen (CPN te gen). In het nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zendt de televisie donderdag o.a. „Rond 1909" uit, een televisie-avond anno 1909. Conny Stuart en Johan Kaart toeren in een auto uit die tijd. In een tijdsbestek van enkele maan den heeft een twintigjarige los arbeider uit Geleen zich schuldig gemaakt aan niet minder dan 32 inbraken, her en der in Limburg gepleegd. Zes van deze in braken zijn hem ten laste gelegd. Dinsdag moest deze Geleense inbre ker zich voor de Maastrichtse recht bank verantwoorden. Verdachte beken de alle inbraken, resp. gepleegd te Maastricht, Hoensbroek, Geleen, Tud- deren en Vlodrop. Op al deze plaat sen bestond de buit uit bandrecorders, electrische scheerapparaten, en kleine geldbedragen, met uitzondering van Vlodrop waar verdachte bij een in sluiping een bedrag van naar schatting ƒ40.000 ontvreemdde uit een geldkistje, dat een Vlodropse winkelier op zijn slaapkamer bewaarde. De officier van justitie, mr. A. Ro- singh, eiste tegen de jeugdige inbreker vier jaar gevangenisstraf. Een gelijke straf hoorde een 31-jarige bankwerker uit Beek tegen zich eisen, wegens me deplichtigheid aan de inbraak te Vlo drop. Eveneens terzake medeplichtig heid aan deze inbraak moest zich een 22-jarige mijnwerker uit Munstergeiecr verantwoorden. Tegen hem luidde de eis drie jaar gevangenisstraf. Ofschoon beide verdachten alle mede plich.tigheid ontkenden, achtte de of ficier het tenlastegelegde bewezen. Aan de hand van getuigenverklarin gen, o.a. door de hoofdverdachte af gelegd. meende mr. Rosingh het be wijs te kunnen leveren, dat bet tweeta' de inbreker op de hoogte heeft gebracht De Engelse schilder James Noble heeft een -"rkwaordige grap uitge haald met de Britse Royal Academy. Om te bewijzen dat haar commissie, die ingezonden schilderijen beoor deelt, niet rrieus genomen mag wor den, smeet hij in een half uur tijds klodders gele en witte verf op een blauw geschilderd doek. Het resul taat noemde hij „sterrebeeld". Onder een valse naam zond hij dit produkt in. Het werd, naar U.P bericht, door de con missie geaccepteerd, terwijl serieuze, oprechte schilderyen afge wezen werden. „Dat mijn knutselwerkje de com missi e passeerde is het kardinale punt -ei hij. Als ze zoiets goedkeuren, zul len ze alles, behalve een oprecht erkstukgoedkeuren." Noble had eigenlijk alleen maar "en grapte willen uitha'-n. Toen de koninklijke academie het doek in alle ernst aanvaardde lachte hij evenwel niet meer, maar werd boos. van de situatie in de winkel te Vlo drop. Tegen de vrouw van de 31-jarige bankwerker uit Beek eiste mr. Ro singh, eveneens wegens medeplichtig heid, zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Aangezien de onvoorwaardelijke ge vangenisstraf gelijk was aan het voor arrest werd de vrouw ter terechtzitting op vrije voeten gesteld. In het TV-programma van de V.P.R.O. laat Simon van Collem van avond „Aan de vooravond van Harer Majesteits verjaardag" oude filmfrag menten zien van de wijze, waarop Ko ninginnedag veertig jaar geleden werd gevierd. Tot slot van de avond spelen Mary Dresselhuys (op telerecording) en Yoka Berretty (in een directe uitzen ding ,,'s Middags om vijf uur" en „Een wereld niet op maat gemaakt", twee eenacters, die Manuel van Loggem voor de TV heeft geschreven. In het radioprogramma van de N.C.R.V. kan men vanavond luisteren naar de herdenkingsstonde aan de vooravond van Koninginnedag in de Groote Kerk te Den Haag onder auspi ciën van de Bond van Chr. Oranjever enigingen in Nederland. In het V.A.R.A.-programma wordt de uitslag van de actie Appè] III ten bate van de Bond van Ned. Militaire Oor logsslachtoffers en nagelaten betrekkin gen bekend gemaakt. Op Koninginnedag geeft de Ned. tele visie in de voormiddag een reportage van het traditionele bloemendéfiié langs het paleis Soestdijk. Onder het motto „Rond 1909" worden des avonds enkele bestaande TV-ru- brieken en -medewerkers in de sfeer van vijftig jaar geleden overgeplaatst. Daarna kan men kijken naar een beed- reportage van de militaire taptoe voor het paleis Soestdijk, terwijl tot slot het journaal en weeroverzicht volgen. In een nationaal programma presen teren beide Nederlandse zenders op Koninginnedag-avond onder het motto „De vlaggen uit" een feestelijk pro gramma in het Amsterdams Concertge- Advertentie JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: (vooral in kleur) bouw. Een repörtage van het laatste kwartier van de taptoe, die door alle Nederlandse militaire muziekkorpsen wordt gegeven in de tuin van het paleis Soestdijk. wordt gevolgd door een pro gramma, waarin Nederlandse artiesten laten blijken, dat zij ook hl het interna tionale repertoire de toon aangeven. Bo vendien zullen vijf TV- en vijf radio-om- roepsters elkaar in een quiz onder lei ding van Cees de Lange en Kees Schil- peroort bekampen. Ook het amateurtoneel ondervindt concurrentie van de televisie en dit vooral in de grote steden van het wes ten van ons land. Dit is een van de conclusies, welke getrokken kunnen worden, uit een enquête van de Neder landse Amateurtoneel Unie, waaraan zevenhonderd van de elfhonderd aan gesloten verenigingen hebben deelge nomen. De enquête was gericht op de financiële en artistieke stand van za ken bij het amateurtoneel. De finan ciële toestand is niet slecht, maar de zuivere amateurvereniginen hebben het moeilijker, dan de school- en perso neelsverenigingen. Op de landdag van de N.A.T.U., wel ke op zeven mei in Breda gehouden zal worden, zal de algemeen voorzit ter mr. P. Cleveringa deze enquête uitvoerig behandelen. Met de basis opleiding voor toneelregisseurs, vorig jaar in Leeuwarden, Deventer, Alk maar en Den Haag begonnen, zal men voortgaan. Dit jaar worden dergelijke opleidingen ook begonnen in Arnhem en Rotterdam. Daarna zal Brabant volgen. In negen provincies zijn thans provinciale toneeladviseurs aan het werk. Wanneer het rijk subsidieert zal in september in Utrecht een adviseur worden aangesteld en begir 1960 ook in Friesland. Op de landdag, welke op kasteel Bouvigne wordt gehouden, zal de ad viseur voor Zeeland de heer J. Le- maire een lezing houden over het on derwerp Onze zelfwerkzaamheid. Bij de huishoudelijke punten komt aan de orde de verkiezing van een nieuw hoofdbestuur en een voorstel, tot ver hoging van het abonnementsgeld van het blad Amateurtoneel, 's Middags zullen samenwerkende verenigingen uit Breda en Roosendaal onder regie van de provinciale toneeladviseur de heer A. v. d. Ven het spel Tij] Uilen spiegel van Jan Naaikens opvoeren in de schouwburg Concordia. iiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiimmimiiiiiiimiiummiiiiiiiimmim De Sovjet-Unie heeft gisteren in een nota bij Italië geprotesteerd tegen het sluiten van een akkoord met de V.S. over de installatie van Amerikaanse raketbases, aldus meldt A.F.P. De Ita liaanse regering neemt hiermee een „zeer zware verantwoordelijkheid op zich wegens de gevolgen die een der gelijke daad zou kunnen hebben". De Sovjet-Unie zal alle nodige maatrege len nemen om haar eigen veiligheid te verzekeren. De gehele bevolking van Italië zal het kind van de rekening worden indien Italiaanse raketbases voor agressieve doelen zullen worden gebruikt. Omtrent deze tijd van het jaar, als de kastanjes hun witte kaar sen ontsteken en de seringen bloeien in alle voorstedelijke tuinen, plegen in de pers klachten te versche nen over de onhoffelijke wijze waarop buitenlandse toeristen worden behan deld bij hun aankomst in Engeland. Soms zijn het de buitenlandse slacht offers die deze onprettige Britse kat de bel aanbinden, soms zijn hel Britten die zich schamen over hun land. Een Brits leraar zond een schrijven aan The Times Hierin heette het onder meer: „Op 15 april arriveerde ik te Harwich en liep in snelle pas door de corridor waar boven stond „British", en passeerde onderweg een lange, sta tionaire file, vijf man diep. van ge duldige maar troosteloze buitenlanders dip het land binnen wensten te komen. W\1 worden niet onderworpen aan een dergelijke behandeling als wij het vas teland bezoeken. Waarom dan doen wij dit onze bezoekers aan? Zijn wij te kieskeurig of domweg incompetent of alleen maar door en door onbeleefd?" Dit schrijven werd weldra gevolgd door een ander schrijven waarin een Engelsman zich akkoord verklaarde met de opvatting dat de buitenlandse bezoeker in Engeland onhoffelijk wordt behandeld. Dit protest is al'zo vaak gehoord en het Hikt er in de verste verte niet op alsof er iets aan gedaan zal worden. Maar indien Engeland bij de buitenlandse bezoeker de indruk wenst te wekken dat het niet uitmunt door goede manieren een indruk welke op treffende wijzea gelogenstraft wordt in het land zelf waarom is het dan bovendien nodig om buitpnland.se bezoekers te behandelen als achterlij ke lieden? De paspoort-autoriteiten trachten namelijk de vreemdeling wijs te maken dat de behandeling van de niet-Engelsp reiziger geschiedt in het belang van laatstgenoemde. Dit is zeer moeilijk te geloven voor de wachtende drommen van toeristen als zij de Brit ten zelf met grote snelheid aan zich voorbij zien gaan. te belasten met de regie, maar ook dat twee andere vooraanstaande ac teurs, Sir Ralph Richardson en de veel zijdige Paul Scofield, de andere hoofd rollen zullen spelen naast Phyllis Cal vert. et was opmerkelijk nieuws dat de actrice Phyllis Calvert, eens in de topklasse maar nu sedert enige tijd op de achtergrond geraakt, is uitgekozen om de vrouwelijke hoofd- GRAHAM GREENE rol te spelen in het nieuwe toneelstuk van Graham Greene, „The Complai sant Lover". Het was Sir John Giel- gud, die deze opmerkelijke keuze deed. enigszins tot verbazing van Graham Greene zelf die op het ogenblik mee werkt aan de verfilming van ..Our Man in Havana" in Cuba. Sir John Gielgud die de regie voert, heeft hiermee een gewaagde en oorspronkelijke keuze ge daan. Het is kenmerkend voor het grote succes dat Graham Greene zich in zo korte tijd op het toneel verwor ven heeft, dat niet alleen Engelands grootste acteur bereid is gebleken zich e Engelse drankwet is een van de zonderlingste scheppingen ooit ontsproten aan het menselijk brein. Zij schrijft onder meer voor dat in de middaguren geen alcoholische dranken verkocht mogen worden. Dit geldt voor zowel café's als wtjnzaken. Klaar er zijn uitzonderingen. Zo mogen in het dorp Bungay, in het graafschap Suffolk, op marktdag vier café's de gehele dag geopend zijn. Maar de markt heeft opgehouden te bestaan. Toen kort geleden een van de vier bevoorrechte café's overging in andere handen, meende de nieuwe eigenaar dat hij op donderdagen de gehele dag kon tappen, evenals de andere drie herbergiers. Maar de politie was een andere mening toegedaan en maakte de zaak aanhangig voor het gerecht. Na alle instanties te hebben doorlopen bereikte de zaak het Hoge Gerechtshof waar de uitspraak luidde, dat het café voortaan op donderdagmiddag moet sluiten, omdat de markt heeft opge houden te bestaan. Maar ofschoon de markt niet meer bestaat en ofschoon de nieuwe herbergier derhalve voortaan moet sluiten, zullen de andere drie café's, zolang zij hun vergunningen niet overdoen aan derden, door kunnen gaan met tappen voor bezoekers aan de niet langer bestaande markt. „De Zwaan" is voortaan op donderdagmid- lagen gesloten, maar „Het Vlies". „Het Koningshoofd" en de „Witte Leeuw" -.uilen het aH' tes blijven volgen van de wapenspreuk van het dorp Bungay, het welk luidt: „Houdt vast aan oude deug den." DAAN VAN DER VAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9