„Vrede der dapperen" moet in Parijs worden gesloten President spreekt zich uit voor integratievan Algerije Zij is een van ons I I a Koningin in glans van geluk temidden van haar volk Verjaarsgeschenk ruim een miljoen Huldebetoon bij wit paleis een ontroerend feest i Nieuwe kans Schravendijk kien iij de verf voor 't schilderfeest Opmerkelijke uitlating van De Gaulle Ferhat Abbas wil wel naar Parijs Eerst even een foto maken met Abraham Hare Majesteit overweldigd „Ik zal er anderen in het gehele koninkrijk blij mee maken Prof. Beel stelt onderzoek in Het weer Evelyn Tliciniiiis ELEGANTE TASSEN EN BY0UX VRIJDAG 1 MEI 1959 83sfe JAARGANG No. 30202 Dillon krijgt vorige functie van Herter Tuin- en ligstoelparasols De kabinetscrisis xW MORRIS êeforeifou fjHif Falcon wollen Tweedmantels Koude nacht Bij iedere jas een passende tas Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk- Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden. Leeuwerlklaan 30 Telefoon 5790 directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dra. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 (Van onze Parjjse corespondent) Twee sensaties hebben de Franse krantenlezers gisteren beleefd. In de eerste plaats kregen zij enkele opzien barende verklaringen van president de Gaulle over het Algerijnse vraagstuk onder ogen en in de tweede plaats leek het, alsof het staatshoofd zich na de persconferentie nu ook het middel van het persinterview had toegeëigend. In de „Echo d'Oran" verscheen name lijk een artikel van de hoofdredacteur directeur-eigenaar Pierre Laffont, die in zijn kwaliteit van Algerijns afge vaardigde in de Nationale Vergadering dinsdagmiddag door president de Gaul le in audiëntie was ontvangen. Het heet, dat de president gistermorgen, toen hij het „interview" onder ogen kreeg, zeer vertoornd is geweest. Wat De minister-president, of. dr. L. J. M. Beel, heeft ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van koningin Juliana over beide Hilversumse zenders de volgende toespraak gehouden: Onze geliefde vorstin, koningin Juliana, viert heden te midden van haar gezin en van haar volk haar vijftigste verjaardag. Ik stel het zeer op prijs op deze zo bijzondere dag de gevoelens van al haar onderdanen in geheel ons ko ninkrijk, zij het op gebrekkige wijze, te mogen vertolken. Het is slechts aan weinigen gegeven van nabij te ervaren hetgeen ons ko ningschap in werkelijkheid beduidt. Wie trouwens verwacht de betekenis hiervan in volle diepte te peilen, in geheel zijn omvang te omsluiten? Zoveel hangt bovendien af van de gene, die geroepen is de kroon te dragen. Voor ieder onzer is net echter een overtuiging, waaraan liet te wrikken valt, dat koningin Juliana in het voetspoor van haar moeder haar hoge roeping in grote levenswijsheid en levenservaring op voortreffelijke wij ze vervult tot rijke zegen voor geheel ons koninkrijk en voor al haar onder- dazen. Wij allen, of wij nu persoon lijk met haar hebben gesproken of dat wij slechts op indirecte wijze haar hebben leren kennen, gevoelen op deze dag opnieuw welke hechte ban den ons vrbinden aan het vorsten huis en welke wezenlijke warmte er in ons is jegens onze koningin, die haar volledige persoon heeft ingezet en dagelijks inzet om de taak te ver vullen, die zij bij haar kroning op zich heeft genomen, waarvoor zij door haar geboorte was voorbestemd en door haar ouders met zoveel liefde is opgevoed. Sinds de troonsbestijging heeft onze vorstin zich bij herhaling tot haar volk gewend. U allen kent haar stem en haar verschijning door middel van radio bioscoop en televisie. Dit beeld, zo vertrouwd, deze stem zo bijzonder welluidend en gemoduleerd, wij zou den haar herkennen waar wij ook zouden zijn. De koningin zij is een van ons; het koninklij,. gezin het is ons gezin. Wij wisten dit gezin nabij ook n de bange oorlogsjaren en het was, zoals de dichteres het onder woorden bracht: „Gij hebt in waarheid nooit uw land verlaten, prinses, al hadt gij ver van ons uw huis." W ij zijn trots op ons koninklijk ge- Zln, trots bovenal op haar, wier ver- laardag wij heden vieren. Juist in deze dagen, nu wij weer kampen hebben met moeilijkheden staatkundig terrein en moeizaam frachten te komen tot een nieuw ka binet, treedt opnieuw de waarde van llet koningschap scherp naar voren, an ervaren wij welk een verbindende Kr°cht bezitten in onze vorstin, °e groot het steunpunt dat wij in ha"T vinden. liik °-e flaar voorbeeld, haar persoon- deh ]nzet ons allen stimuleren voor „f„?e[dngen van ons volk en ons ko- d«rVk onze offerbereidheid ook in üe-jM*1 ow te zetten, onze plicht te 'and onze dienst aan het vader- deze>Trfn0in Juliana wij wensen u op wit hirirf VrP danser harte geluk en oris levon .em die het al bestiert en scLn^Vot^'dat Hij u de kracht ons voor 1 ln lengte van jaren gezin temiddPn Te midden van uw en van al uw onder danen weet uw hart ziel thuis, bij u weten wij ons geborgen Zij Gode bevolen daarvan zij: in de loop van de dag publiceerde het Elysé het volgend com muniqué: „Generaal de Gaulle heeft op 29 april verschillende Algerijnse par lementariërs ontvangen, waaronder de heer Pierre Laffont, afgevaardigde van Oran. Deze heeft gemeend in een dag blad het gesprek te kunnen weergeven, zoals hem dat was bijgebleven. Gene raal de Gaulle heeft de heer Laffont geenszins een interview toegestaan. Der halve kan slechts de substantie van hetgeen hij rapporteert voor overeen komend worden beschouwd met het geen hem gezegd werd". Zijnerzijds heeft de heer Laffont nog doen weten, dat hij aan het eind van het onderhoud, waarvoor hjj overigens op het Elysée was ontboden, verlof had gevraagd om van het vernomene gewag te mogen maken, gezien de kalmerende invloed die ervan zou kunnen uitgaan op de zeer gevoelige Algerijnse openbare me ning. De generaal had hem dit ver lof gegeven: er stak in hetgeen hij ge zegd had niets geheims. Eventuele mystificatie rond de vorm latend voor wat zij is, blijft in ieder geval de door het Elysée als juist er kende zakelijke inhoud: alle waarne mers zijn het er bovendien over eens dat de verklaringen, zoals zij door de heer Laffont generaal de Gaul letter lijk in de mond worden gelegd, onmis kenbaar het stempel dragen van zijn zeer persoonlijke stijl. Uit Algerije komen nu dan ook be richten binnen, dat de „goede- indruk" die de verklaringen hebben teweeg ge bracht bij het grote merendeel aldaar van de min of meer activistische en in- tegrationistische organisaties dusda nig is, dat gerekend mag worden op herroeping van het reeds uitgegeven consigne om van de aanstaande her denking van de 13de mei een „dag van rouw" te maken. Ziehier nu wat uit de jongste verkla ringen van generaal de Gaulle treft als bijzonder markant en tevens zeer tegë moetkomend aan de verlangens en de onrust van grote delen van Algerije's Europese en pro-Franse Muzelmanse bevolking. Het Algerijns Nationaal Bevrijdingsfront heeft ook volgens ge neraal de Gaulle te kampen met steeds toenemende militaire en politieke moei lijkheden. Het had geprobeerd gedaan te krijgen dat hij, de Gaulle, een afge zant zond voor een ontmoeting op neutraal gebied, en aldus het Front im pliciet erkende. „Maar ik heb deze organisatie niet te erkennen. Zij vertegenwoordigt zeer zeker een belangrijke kracht, maar in mijn ogen vertegenwoordigt zij niet Algerije en zelfs niet de Alge rijnse Mohammedanen." Het aanbod om te spreken over „de vrede der dapperen" houdt hij staande, maar de besprekingen moeten plaats hebben in Parijs. Generaal de Gaulle bracht vervol gens naar voren, dat hij „alle serieuze staten had doen weten, dat Frankrijk onmiddellijk zijn ambassadeurs zou te rugtrekken uit ieder land dat deze po litieke organisatie zou erkennen." Hij doelde daarbij vanzelfsprekend niet op de Amerikanen of de Britten, maar hij had net oog op Indië en de Sovjet- Unie. Diensvolgens zou het Bevrij dingsfront dan ook steeds meer toena dering zoeken niet met de Sovjet-Unie, maar met communistisch China, dat „wij niet erkend hebben en waarme de wij geen ambassadeurs hebben uit gewisseld." Maar hij had de aangegeven gedrags lijn niet kunnen volgen ten overstaan van de Arabische landen, die met beide kampen (te weten Frankrijk en het Algerijnse Bevrijdingsfront Corr.) hebben rekening te houden. Waarom hij nooit het woord „inte gratie" had uitgesproken? „Op de eer ste plaats omdat men het mij heeft willen opleggen. Maar wat anders heb ik gedaan, sinds ik aan de macht ben en zelfs daarvóór? In 1943 was ik het. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIi De premier van de „Algerijnse rege ring in ballingschap", Ferhat Abbas, heeft gisteren volgens U.P.I. te Bei roet verklaard, dat hij bereid is met president De Gaulle van Frankrijk in Parijs te gaan onderhandelen, indien bij voorbereidende besprekingen, op neutraal terrein te houden, gebleken is dat er mogelijkheden bestaan voor een oplossing die het einde betekent van de oorlog in Algerije. „Wij zijn thans bereid om te onderhandelen zonder een voorafgaande erkenning van onze on afhankelijkheid", verklaarde Ferhat Abbas bovendien. milllHllllllllllllUIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIllllH die de Muzelmannen het stemrecht heb- gegeven. Is dat geen integratie? Maar degenen die vandaag het hardst om integratie roepen, zijn zij die toenter tijd tegen die maatregel waren. Wat zij willen is dat men hun het „Algerije van papa" teruggeeft; maar het Algerije van papa is dood en indien men dat niet begrijpt zal men met dat Algerije sterven". Indien deze jongste verklaringen van generaal De Gaulle aanstonds hebben bijgedragen tot een aanzienlijke ont spanning van het politieke klimaat in Algiers, is het begrijpelijkerwijze voor al omdat zjj behelzen: 1. dat De Gaulle het Algerijns Natio naal Bevrijdingsfront niet erkent en door niemand erkent wil zien als Al gerije vertegenwoordigende: 2. dat hij zich bekent tot „integratie" van Algerije; 3. voor het eerst, zij het terloops, van Algerije spreekt als een „provincie" en hef als vanzelfsprekend geeft, dat Al gerije Frans is. Generaal De Gaulle heeft echter blijkens de publicatie in de „Echo d'Oran" ook nog verklaard: „Ik ben de enige die in Algerije de oplossing kan brengen. Al diegenen die de Fran sen van Algerije tegen mij opzetten, doen dit met het gevaar dat zij de terugkeer van de vrede vertragen. Onze toekomst kan schitterend zijn als wij verenigd weten te blijven". President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft de 49-jarige Douglas Dillon tot onderminister van buitenland se zaken benoemd, aldus bericht Reu ter. Deze functie werd tevoren bekleed door Christian Herter, die minister is geworden. Dillon was tot nu toe onder staatssecretaris voor economische za ken. Tijdens he. défilé kreeg H. M. de Koningin ook een Abraham uit West-Friesland. V) (Van onze verslaggeefster) Stralend ondanks de gure wind, wuivend naar de duizenden die langs trokken, een levendige belangstelling tonend voor alle verrassingen, die haar deze dag werden bereid, zo stond koningin Juliana donderdagmorgen, omringd door man en kinderen, op het bordes voor de hoofdingang van Paleis Soestdijk. Om even over half elf was de koninklijke familie buiten komen staan: Hare Majesteit gekleed in een allerliefst, zacht-oranje pakje, waar van de fleurigheid werd geaccentueerd door een iets feller getinte blouse met een grote kraag. Z.K.H. de Prins, gekleed in een donkerbruin costuum, had achter haar plaatsgenomen. Daar stonden ook de prinsessen: onze kroon prinses in een wit en grijs manteleostuum, prinses Irene in een roze complet, prinses Margriet, hand in hand met haar vader, en heel moedig in een rode zomerjurk, de kleine Marijke tenslotte in een blauw manteltje, óók een beetje jarig, en genietend van de feestelijkheid. Het verschijnen van de koninklijke familie was het startsein geweest voor het défilé en had tevens de stroom van hartelijkheid in beweging gebracht, die zou culmineren in de aanbieding van het geschenk, 's middags in de Stuczaal van het paleis, waarmee men vanuit alle delen van het koninkrijk Hare Majesteit op deze bijzondere ver jaardag heeft willen verrassen. Het mooie weer en de befaamde Oranjezon, waar iedereen in stilte op had gehoopt, lieten verstek gaan. De stralende hartelijkheid echter, waar mee koningin Juliana de gelukwensen van al die verjaardags^asten in ont vangst nam, deed de kilheid van het weer vergeten. De milde bereidheid, waarmee ze deze vijftigste verjaardag wilde vieren een bereidheid waar van zij later via de radio zelf getuigen zou het nabij-weten van degenen die haar dierbaar zijn en de weldoende belangstelling van haar onderdanen verleenden de verschijning van onze Koningin een glans van jeugd en ge luk. Ieder kwam op zijn manier de jarige gelukwensen. De stoet werd ge opend door het collegium van het Leids Studentencorps, dat plechtig een oor konde overhandigde. if Ruim een miljoen gulden, dat is de som geworden, die jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, voorzitter van het comité „Verjaarsgeschenk H. M. de Koningin", de jarige vorstin gisteren kon aanbie- Het horloge, bezet met 275 in platina gevatte briljanten, dat jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. burgemeester van Utrecht en voorzitter van het comité „V er jaarsgeschenk H M. de Koningin'donderdagmiddag in de stuczaal van het Paleis Soestdijk aan de Koningin heeft aangeboden. Hel is een onderdeel van het geschenk van het Nederlandse volk aan zijn jarige Koningin. Het horloge van Zwitserse makelij is door de Nederlandse handnijverheid bewerkt en vergde 345 werkuren. den als een uiting van de warme gene genheid en oprechte eerbied welke de bevolking de landsvrouwe toedraagt. Hij deed dit in de stuczaal van het pa leis Soestdijk in aanwezigheid van het gehele koninklijke gezin en ruim vijftig comitéleden. Jhr. de Ranitz maakte zich hier de tolk van de bevolking van het gehele koninkrijk. Het comité heeft namelijk alle bewoners van Nederland, van Nederlands Nieuw-Gulnea, van Su riname en de Nederlandse Antillen in de gelegenheid gesteld aan dit geschenk bij te dragen. Jhr. de Ranitz wees erop, dat het ge nomen initiatief allerwegen en In alle lagen van de bevolking warme weer klank heeft gevonden. Vele honderd duizenden inwoners van het koninkrijk en in het buitenland wonende Neder landers hebben aan het geschenk bij gedragen. Het bedrag kwam dan ook niet zozeer binnen in grote stortingen, maar voornamelijk in kleine spontane giften, die varieerden van een dubbel tje tot een gulden. Naast deze grote som geld. waarvoor koningin Juliana nog een doel zal be stemmen, ontving zjj uit handen van jhr. de Ranitz een bijzonder fraai arm bandhorloge. een sieraad, waarin 275 briljanten zijn gezet die gevat zijn in platina. Het is een produkt van Neder landse handniiverheid. waaraan 345 uur werd gewerkt. Ook zal als persoonlijk geschenk de werkkamer van de Konin gin worden vernieuwd. Onder meer zal er een handgeknoopt Deventer tapijt van 45 vierkante meter worden gelegd, waarvan de heer de Ranitz de Koningin een staaltje toonde. Namens het Nederlandse volk getuig de jhr. de Ranitz van de menselijke bin ding die tussen de Koningin en haar bevolking bestaat Het is niet alleen de eerbied voor de erfelijke koninklijke waardigheid welke thans in de Konin gin is verpersoonlijkt, maar, volgens hem, ook het besef voor haar innerlijke betekenis. Deze waardigheid, zo zei hij. kan echter ook een afstand scheppen tussen de drager of draagster der kroon en de onderdanen. In dit verband wees hij erop. dat prinses Wilhelmina zich in haar boek (Vervolg op pagina 3 Het was onder begeleiding van vroliike klanken, dat het historisch genootschap „Oud-West-Friesland" uit Schoor! de jarige vorstin een „Vader Abraham" kwam brengen, een prach tige koekman in een doos, met een sui keren baard en rijk versierd met dito roosjes. Hare Majesteit bleek zeer in genomen met het geschenk, want ze riep spontaan uit: „Eerst even een foto maken met Abraham!" Dat gebeurde en net op tijd, want voordat er een half uur verstreken was, lag Abraham, voor wie de spanning zeker te groot was weest, in brokken aan haar voeten. Terwijl de duizenden langsliepen en hun bloemenhulde brachten, beijver den behulpzame padvindsters zich, om al die boeketjes een plaatsje te ge ven op de trappen van het bordes Het werd een vrolijke zee van lentebloe men: viooltjes, pinksterbloemen en an der kleingoed, naast anjers en forse rho dodendrons. Bij degenen die een bloe- mengroe* kwamen brengen waren Am- bonese jongeren evenals vertegenwoor digers van de Antilliaanse en de Suri naamse jeugd. Surinaamse vrouwen brachten een prachtige mand met in heems fruit mee: Rotterdamse kinde ren torsten een model van de Euro mast, het leek of iedereen deze dag we) wat te geven had. Na afloop van het défilé verspreid den zich talloze groepen jongens en meisjes over het gazon. Op een af gesproken teken werden honderden ballonnetjes losgelaten: dat was ook het sein tot een verhoging van de ac tiviteit Het hele grasveld was ineens voi van allerlei soorten spelletjes en sporten. Piepkleine, vuile jongens maakten een beleefde buiging en vlo gen elkaar dan strikt volgens judo principes in de haren. Er werden levende piramides gebouwd, zee-ver- kenners seinden vanuit meegebrach te zeilboten, meisjes hielden zich met kring- en balspelen bezig, er werd ya- kar gedraaid, met linten gezwaaid en gymnastiek gedaan. Er was een lief balletje, en padvinders legden, met behulp van zestig halfmudsmanden tulpen, feestelijk de cijfers: 50 uit. Het hele gazon was één grote, spe lende menigte jongens en meisjes. De Koningin genoot zichtbaar van dit verrassende schouwspel. Maar er was nog een groep, die haar speciale aandacht kreeg: die van vijftigjarige dames, allemaal geboren op 30 april 1909 Het eerste wat Hare Majesteit uit riep, toen ze merkte waarom eigenlijk deze dames gekomen waren, was: „Ge feliciteerd allemaal!" Naderhand on derhield de vorstin zich op zeer onge dwongen wijze met de jarige schare. „We gaan geen honderd worden, hoor! Vijfenzeventig, dat is mooi. Dan doen we het nog eens aver, 'iè? Laten we dat maar vast afspreken: over vijfentwin tig jaar, dan zie ik u hier allemaal weer Zo kwam het einde van het défi lé-1959 in zicht; en omdat op Soestdijk een feest zonder paarden niet compleet is, kwamen liefst drie ruitergroepen, al lemaal bestaande uit kinderen, hun op wachting maken. De pony-club „De Vier Heemskinderen" uit Beneden- Leeuwen oogstte zelfs een koninklijk applaus. Maar oprecht vertederd was de jarige vorstin, toen, als laatste bij na, een klein meisje haar opwachting kwam maken, zwaaiend met een kin derschoolbord en op dat bord met gro te letters: Dag, lieve Koningin! Intussen was het ganse land in feest stemming. Opvallend was, dat er op deze bijzondere verjaardag van Hare Majesteit vee] meer gevlagd en oranje werd gedragen dan in andere jaren. Het herfstachtige weer vermocht de al gemene vreugde niet te verstoren. Het feestprogram varieerde van indruk wekkende parades tot het simpel ple zier van koekhappen en tonnetje-rollen. En toen de avond was gevallen knal de tegen de hemel menig vuurwerk uit tot een feest van licht en kleuren. A ivertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 Opvouwbare en beknopte metalen TUIN- en KAMPEERSTOELEN en -TAFELS, Sirocco en andere merken. Het kabinet der koningin deelt mede: H.M. de koningin heeft hedenochtend ten paleize Soestdijk prof. dr. L. J. M. Beel, minister van staat, ontvangen. De Koningin heeft prof. Beel verzocht, de mogelijkheden om tot een spoedige op lossing van de huidige crisis te geraken, te willen onderzoeken. Politieke waarnemers interpreteren het verzoek van de koningin aan prof. Beel, waarvan aanvaarding vanzelfspre kend wordt geacht, zeker niet als een opdracht tot formatie. Men ziet er wel het voorbereidende werk in, dat, zeker in dit geval, aan een formatie vooraf dient te gaan. Het voldoen aan het ver zoek van de koningin door prof. Beel zal vermoedelijk strekken tot het geven van een formatieopdracht aan een an der, die dan gemakkelijk kan worden uitgevoerd. Het is bekend, dat prof. Beel thans niet als formateur zou willen optreden, noch van een kabinet waarin hij minis ter-president zou kunnen worden, noch ook van een kabinet, dat hij alleen maar zou samenstellen en er dan verder geen ministerpost in vervullen Prof. Beel is van dit laatste een tegenstander. Het eerste wil hij niet om persoonlijke re denen. Wij weten niet, wat de adviseurs, die de Koningin nog voor haar ver jaardag opnieuw heeft geraadpleegd, hebben aangeraden ter oplossing van de regeringscrisis. En Hare Majesteit heeft op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog geen beslissing geno men. Van doorslaggevende betekenis bij de beoordeling van de mogelijk heden is uiteraard de oorzaak van prof. De Quay's mislukking. In dit blad is gesteld, dat deze oorzaak niet moest worden gezocht in een menings verschil over de basis van het kabinet of over het program, zoals die prof. De Quay voor ogen stonden. Dit wordt uiteraard', is men geneigd te zeg gen betwist in de socialistischs pers, die de overtuiging zegt te heb ben, dat de diepere oorzaak is gelegen in de aarzeling bij de drie christelijke partijen om „het roer om te gooien" en de P.v.d.A. vaarwel te zeggen. Voor de socialisten is dit natuurlijk een strelende theorie. Maar vindt zij steun in de feiten? Uit de persconferentie, die prof. De Quay na het opgeven van zijn poging gehouden heeft, blijkt het tegendeel. Hij ging heen met het vage „schuldbesef", dat, had hij op een ge geven moment een andere zet gedaan in het spel der portefeuilles, hij ge slaagd zou zijn. Hij verzekerde géén fundamentele bezwaren tegen kabi netsbasis of program te hebben waar genomen. Deze opvatting kan men in alle kringen der betrokkenen beves tigd horen. Het lijkt ons aan te bevelen, juist deze feiten goed in het oog te houden. Er worden thans wel oplossingen ge suggereerd in de richting van een zakenkabinet in enigerlei vorm. De N.R.C. bijvoorbeeld ziet opnieuw de kans schoon om een „buitenpartij- politiek" kabinet te bepleiten, onder het motto „laat alle politieke partijen als zodanig maar eens tot rust komen". Wij kunnen ons die rust van de „par tijen als zodanig" onder een dergelijke figuur in het geheel niet voorstellen, noch een grote mate van regeerkracht van het kabinet. Het lijkt ons een allerminst aantrekkelijke, zelfs ge vaarlijke oplossing die door de stand van zaken welke prof. De Quay ach terliet, zeker niet gevorderd wordt. Het mislukken van de eerste poging is niet onbegrijpelijk voor de goede sfeer niet bevorderlijk geweest. Maar tegenover het landsbelang is dat een factor die snel uit de weg ge ruimd moet kunnen worden. Voor een spoedige oplossing van de crisis moe ten vooral de verdiensten van prof. De Quay op de voorgrond blijven en niet de moeilijkheden die hij heeft ondervonden. Nadat het bovenstaande geschreven was, komt het bericht binnen, dat dr. Beel met een informatieve opdracht is belast. Zoals in het verleden dr. Drees premier is geworden in kabi netten. die hem panklaar door infor mateurs waren opgeleverd, zo zou ook thans een nieuwe premier en waar om zou het De Quay niet kunnen zijn? kunnen profiteren van de goede diensten van een informateur. In dat geval zal de arbeid van prof. De Quay niet vruchteloos zijn geweest en als nog tot een goed einde kunnen wor den gebracht. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk weinig bewolking, weinig wind en vooral in het oosten van het land kans op nachtvorst. La ter toenemende bewolking plaatse lijk gevolgd door enige regen en overwegend matige wind uit weste lijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Zon: 5.10-20.04. Maan: 3.07-14.35. Advertentie IR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041 5 temp. aeersL Station Weer neden max afgel. 7 uur gist 24 uu* Stockholm zwaar bew. 9 14 0 (X zwaar bew. 7 12 0 Kopennagei half bew. 10 17 0 Londen zwaar bew. 4 15 9 Amsterdam regen 7 11 1 Brussel geheel bew. 8 14 1 Luxemburg geheel bew. 6 13 0 Parus half bew. 7 10 2 Nice zwaar bew. 10 17 3 Berlin half bew. 13 22 0 Frankfort half bew. 11 21 0.1 MüncneD regen 6 18 5 /üncfi regen 5 10 17 Genéve regen 4 10 12 Locarno half bew. 6 10 2 Wenen regen 11 17 4 Innsbruck regen 8 18 1 Rome regen 12 21 1 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1